Koningin Mary van Engeland overleden Verpersoonlijking van het Koningschap H.M. de Koningin in Zeeland Zal het voorjaar de strijdkrachten in beweging brengen Het viiegtuigincident boven Kamtsjatka SOWJET-ANTWOORD AAN AMERIKA WEERSVERWACHTING HOOGWATER Huiszoeking bij Franse communisten DE ZWINKWESTiE ZON- en MAANSTANDEN Gift van Prinses Wilheimina voor slachtoffers in Turkije Nieuwe atoomproef bij Las Vegas „Eigen Haard Waarom uw Hond VAN OVERBEEKE Van het Koreaanse front Prins Bernhard in Washington Het Rampenfonds f: Maart 26 6.30 19.03 14.56 5.06 27 6.27 19.05 16.06 5.20 28 6.25 19.06 17.16 5.31 29 6.23 19.08 18.25 5.42 30 6.20 19.10 19.35 5.53 31 6.18 19.12 20.48 6.05 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 25 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2300. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen -rivertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pen advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertemies: 5 regels 75 cent; Iedere regeJ meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adre* Bureau van dn Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Premier Churchill heeft 12 mi nuten over twaalf (Nederlandse tijd) in het Lagerhuis medege deeld, dat Koningin Mary twin tig over elf (Nederlandse tijd) 1st overleden. In het officiële bulletin wordt gezegd, dat de Koningin vreed zaam slapend is heengegaan". Premier Churchill verzocht aan de voorzitter van het Lager huis de vergadering te verdagen. Hij zeide Woensdag een condole- antieboodschap te zullen indie nen „teneinde uitdrukking te ge ven aan ons diep leed en gevoe lens van achting". De leider der oppositie, Clement Attlee, zeide zich geheel bij de premier aan te sluiten. De hertog van Windsor bracht Dinsdag in het geheel drie be zoeken aan Marlborough House. De Koningin heeft de wens ge uit, dat de kroningsplechtighe den op 2 Juni voortgang zullen vinden. De Koningin zal in Windsor - Castle worden bijgezet, naast haar echtgenoot, George V, en George VI, de zoon, die zij over leefde. Toen het allerlaatste bulletin bij Marlborough House werd uit gehangen werd de persoonlijke standaard van Koningin Mary neergehaald. De mannen onder de menigte, die zich voor het pa leis had verzameld, ontblootten 't hoofd, vele vrouwen weenden. Lord Chamberlain, de graaf van Scarborough, zal een bekend making over de rouwperiode ge ven, zodra Koningin Elizabeth II een beslissing heeft genomen. De B.B.C. onderbrak het pro gram en maakte het overlijden bekend. Daarna zweeg de zender. Dinsdag hebben Koningin Eli zabeth en andere leden van de koninklijke familie een kort be zoek aan Koningin Mary ge bracht. Ieder bleef enkele minu ten aan het ziekbed der oude Ko ningin. De princess royal, de enige dochter van Koningin Mary, bleef de gehele avond in Marlborough House. UIT HET LEVEN KONINGIN MARY. VAN Koningin Mary, de moeder van wijlen Koning George VI en grootmoeder van de thans rege rende Koningin Elizabeth, is door het Britse volk altijd beschouwd als het symbool en de verpersoon lijking van het koningschap. Zij dwong ontzag af door haar stati ge lichaamshouding en toegene genheid door het medeleven en de warme belangstelling, welke men achter haar uiterlijke gestreng heid aanwezig wist. „Mijn moeder is er in opgevoed de plicht in de stoïcijns-victoriaan- se zin vóór al het andere te stel len", zo staat geschreven in de memoires van Koningin Mary's oudste zoon, de huidige hertog van Windsor, wiens afstand van de troon in 1936 ter wille van een vrouw een van de grootste zorgen van haar leven is geweest. „Voor mijn moeder was de monarchie iets heiligs en de souverein een aparte persoon", aldus de hertog. Koningin Mary's invloed op het Britse koningschap zal zich blij ven handhaven, in zoverre zij de hand heeft gehad in de opvoeding van haar thans regerende klein dochter. Koningin Mary is gedurende 26 jaar de Koningin-gemalin geweest van George V en na diens dood 16 jaar lang de Koningin-moeder. Zij was een echte Londense. Op 26 Mei 1867 werd zij geboren in het Kensington-paleis als dochter van de hertog van Teek en prinses Mary van Cambridge. Reeds als kind genoot Koningin Mary een grote populariteit. Zij ontving bij de doop de namen Victoria Mary Augusta Louisa Ol- ga Pauline Claudine Agnes, maar naar moeder noemde haar „May" of „Meibloempje." Tot aan haar huweljjk werd zij door het Engel se volk prinses May genoemd. Veel droefheid heeft zij in haar leven ondergaan, maar door alles heen behield zij haar statige waar digheid. In 1891 verloofde zij zich met Edward, hertog van Clarence. Deze stierf enkele maanden later aan de griep en prinses Mary trok zich terug naar Zuid-Frank rijk, waar zjj bijna twee jaar bleef. In 1893 verloofde zij zich toen met de jongere broer van de over ledene, prins George, en zij huw den op 6 Juli van hetzelfde jaar in de koninklijke kapel van het St. James-paleis. Een jaar later werd het eerste kind, Edward, geboren, die prins van Wales en troonopvolger zou worden. In de elf jaren daarna schonk zij nog het leven aan een dochter, de „princess royal", en nog vier zonen, namelijk de latere Koning George VI; de hertog van Gloucester; de hertog van Kent en prins John. De laatste stierf reeds op veertienjarige leeftijd in 1919. In haar jeugd werd Koningin Mary als zwak van gezondheid beschouwd en dit maakt haar in het latere leven immer getoonde energie en onvermoeibaarheid des te merkwaardiger. Zij maakte met haar echtgenoot twee grote reizen door het impe rium, namelijk in 1901 naar Austra, lië en vier jaar later, toen haar echtgenoot prins van Wales was geworden, naar India. Haar grote rol begon zij te spe len, toen zij in 1910 Koningin werd bij de troonsbestijging van haar echtgenoot als George V. Haar plichten als Koningin, echt genote en moeder vatte zij op als een en hetzelfde. Zij voedde haar kinderen op in een geest, welke hen geschikt moest maken om hun latere openbare plichten te ver vullen. Zij had een zwak voor kunst en antiek en deed haar best om een gezellige sfeer te schep pen in de koninklijke verblijven van Buckingham, Windsor, San- dringham en Balmoral, waarvan het eerste, het Londense paleis, door Edward VII wel eens mis prijzend „het graf" was genoemd. In de jaren van de eerste wereld oorlog toonde Koningin Mary be langstelling voor hospitalen. Ro de Kruis en andere instellingen. Voor moeders en vrouwen van mannen aan het front had zjj im mer een troostend woord. Haar eigen oudste zoons waren óók in de strijd. „Bertie," de latere Ko ning George VI, oogappel van zijn moeder, bevond zich als vloot-offi- cier bij Jutland. In de laatste jaren vóór de dood van George V, die toch nog in 1935 zijn ,zilveren regeringsjubi leum kon vieren, had Koningin Mary veel zorgen om de gezond heid van haar echtgenoot en het volk betoonde haar in deze jaren een hartelijk medeleven. Na de dood van haar gemaal nam zij als Koningin-moeder haar in trek in Marlborough-House te Lon den, waar zij ook vóór haar echt genoot Koning werd, acht jaren had doorgebracht. Binnen een jaar trof haar nieuw groot leed, toen Edward afstand deed van de troon, nog vóórdat hij gekroond was. Als Koningin-moe der verwierp zij deze daad, doch als moeder bleef zij haar zoon ge negen en zij wist deze tegenstrij dige gevoelens tot harmonie te brengen in haar uiterlijke optre den, en meer dan ooit wijdde zij zich aan haar kleinkinderen. In de tweede wereldoorlog wei gerde zij, ondanks haar leeftijd en het bommengevaar, Londen te verlaten. Tenslotte wist men haar te overtuigen haar intrek te ne men in Badminton Park in Glou cestershire, het huis van de her tog en hertogin van Beauford. In deze streek bleef zij oorlogs- fabrieken en verzorgingscentra bezoeken Men vertelt, dat eens, toen Ko ningin Mary in een soldatencan tine thee rondbracht, twee Britse militairen bij hun binnenkomst haar joviaal begroetten met de woorden: „Ha, missus, twee thee asjeblieft." „Dat was voor het eerst, dat ik missus" (de volks-term voor „me vrouwtje") werd genoemd," zo zeide Koningin Mary later. Op gemakkelijke wijze onderhield zij zich met de dorpelingen en zij maakte er een gewoonte van, hier en daar onverwachts binnen te vallen voor een babbeltje. Na de tweede wereldoorlog keerde zij tierug naar Marlborough- nog langer gevoed met allerlei restjes? Geef toch het beste FLORA'S HONBENBROOD Uw hond zal U dankbaar zijn. U koopt dit prima voedsel bij House in Londen. Inmiddels was haar de jongst overgebleven zoon, de hertog van Kent, óók ontvallen. Hij vond in 1942 de dood bij een vliegtuigongeluk. Het laatste grote verlies leed zii in 1952, toen Koning George VI kwam te overlijden. Haar dokters raadden haar aan de begrafenis niet bij te wonen, maar zij was aanwezig in Westminster Hall. toen het stoffelijk overschot daar werd opgebaard. Achter een raam staande in haar paleis sloeg zij het voorbijtrekken van de begrafenisstoet naar Pad- dington Station gade en zij wuif de even met de hand als een laat ste afscheid. De Duitse autoriteiten hebben vergunning gegeven voor de in voer van slachtafval ter waarde van 1 millioen mark en van ge- bruiksvee ter waarde van 350.000 mark uit Nederland. Een correspondent van Reuter meldt dat men het te Seoel waarschijnlijk acht dat het voor jaar in Korea nieuwe veldsla gen zal brengen, waardoor er, na de communistische aanval len in Mei 1951, een einde zou komen aan de statistische oor logvoering van thans. Generaal Maxwell Taylor, de nieuwe commandant van het 8e Amerikaanse leger, heeft onder zijn bevel staande eenheden medegedeeld dat zij zich „moge lijk spoedig in Noordelijker ge legen stellingen zullen bevin den". Hij voegde hieraan toe dat het de taak der Verbonden strijdkrachten is de communis tische legers in Korea te bin den, „zodat zij niet elders moei lijkheden kunnen veroorzaken". Ook meent men te Seoel dat president Eisenhower in de een cf andere vorm een nieuwe zét zal doen, welke niet noodzake lijk gericht behoeft te zijn op het behalen van terreinwinst door de geallieerden. ZWARE GEVECHTEN. Officieel is meegedeeld dat het Amerikaanse 8e leger in de Westkoreaanse frontsector een De Sowjet-Unie heeft Amerika geantwoord op zijn protest van 18 Maart tegen de beschieting van een Amerikaans vliegtuig bij Kamtsjatka. Het antwoord werd door het officiële Sowjet-persbureau Tass vermeld. De Sowjet-Unie beschuldigt Amerika er van, dat een Ame rikaans vliegtuig 15 Maart het Sow jet-grondgebied bij Kaap Krestowoi, Zuid-Kam tsjatka, heeft geschonden. Uit een onderzoek, aldus de Russische nota, is gebleken, dat het Amerikaanse toestel een bommenwerper van het type B-.26 tot tweemaal toe boven Kamtsjatka heeft gevlogen. In de op 21 Maart aan de Amerikaanse ambassade te Mos kou gerichte nota wordt verder gezegd, dat de goede weersom standigheden op de 5de Maart de mogelijkheid, dat de Ameri kaanse vliegeniers de juiste koers kwijtgeraakt waren, uit sluiten en dat het duidelijk is, dat „de dubbele schending be paald een weloverwogen karak ter had". Toen twee Sowjet-jagers op stegen en de Amerikaanse bom menwerper naderden, die ten tweede male de Sowj et-grens had geschonden, opende dit toe stel het vuur op de Sowjet-ja- gers. Eén van de Sowj et-jagers was, uit zelfverdediging, ge noodzaakt het vuur te beant woorden, waarop het Ameri kaanse vliegtuig van de Russi sche kust wegvloog en in Ooste lijke richting verdwenen. Op grond van deze feiten, zo besluit 'de Russische nota, ver werpt de Sowj et-regering het Amerikaanse protest van 18 Maart en protesteert op haar beurt tegen schending van haar grenzen door een Amerikaans vliegtuig. Prins Bernhard is Dinsdag van New York naar Washington ge vlogen voor een bezoek van vier dagen. Hij werd begroet door de Ne derlandse ambassadeur dr. J. N. Van Royen. De prins vloog in een militair vliegtuig. De stand van het nationaal rampenfonds was tot gisteravond 85.100.000,hetgeen ten op zichte van Maandagavond een stijging is van 500.000. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. VRIJ ZONNIG. Rustig, vrij zonnig en zacht weer, maar langs de kust hier en daar mistig en vrij koud. DONDERDAG 26 MAART. aanval door 3000 man Chinees- communistische troepen heeft afgeslagen. Het was de grootste aanval der communisten sinds de herfts van 1952. De aanvallers werden, na aanvankelijk enig succes te heb ben geboekt, door Amerikaanse en Columbiaanse troepen terug gedreven. De Chinezen yielen aan over een frontbreedte van 8 km. De gevechten duurden Dinsdag op de hellingen van de heuvel „Oude Kale" voort- Amerikaanse troepen zijn bezig de communis tische militairen langzaam te verjagen uit de diepe loopgra ven en bunkers, welke zij tijdens hun nachtelijke aanvallen weten te bezetten. Na buitengewoon heftige te genaanvallen der Verbondenen werd de frontlinie recht getrok ken, zodat beide partijen thans weer hun oude stellingen bezet ten. Een officier van de voorlich tingsdienst van het 8e leger heeft Dinsdagavond medege deeld dat laat in de middag nog steeds gestreden werd op de „Oude Kale", een van de heuvels waarop de Chinezen in de voor gaande nacht aanvallen hebben ondernomen. Er werd, aldus de officier, toen nog slechts hier en daar gestre den, maar er waren aanwijzin gen dat de Chinezen nog altijd proberen een saillant die tot aan de loopgraven aan de Westelijke vleugel van de stelling reikt, te versterken. De Chinese aanval begon om streeks middernacht na een zware beschieting dcor artillerie en mortieren. Amerikaanse en Columbiaan se troepen hadden Dinsdagavond hun stellingen op een bergkam, die leidt naar een heuvel „Oude Kale", heroverd. De enige winst der Noordelijken ging hiermee verloren. Maandag heeft H. M. de Ko ningin weer getroffen gebieden in Zeeland bezocht. Zij begaf zich o.a naar Rilland Bath, Kruiningen en Oostdijk, waar zij zich onderhield met nabe staanden van de slachtoffers. Velen vertelden H. M. ever hun zorgen en het verdriet, dat zij na de rampnacht te dragen kregen. H. M. en een Zeeuwse vrouw op de dijk bij Oostdijk. De politie te Parijs heeft in de vroege ochtenduren van Dins dag invallen gedaan in de wo ningen vaif verscheidene leden van de Franse communistische partij, waaronder ook die van de secr.-generaal van de door de communisten geleide vakbond C.G.T., Frachcn. Frachon en de 3 andere com munistische vakbondsleiders, Molino, Tollet en Duffriche, werden vastgehouden voor een verhoor. Het hoofdkwartier van de communistische vakbond en ver scheidene andere kantoren in Parijs werden eveneens door zocht. Vervaardigd van zilverwit Gero-metaal, hecht verbonden met een zware laag zuiver zilver Noordstraat 76 TERNEUZEN il Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.33 0.08 0.48 0.58 n.m. 12.04 12.39 1.19 1.29 ZON MAAN Enkele Zeeuwse bladen publi ceerden vorige week het bericht, dat naar de opvatting van des kundigen het Zwin volledig af gedamd dient te worden. Hier omtrent merkt de „Brugsche Courant" nu het volgende op: „En wat nu? De Belgische le den van de Zwincommissie zul len zich ongetwijfeld niet neer leggen bij het Nederlandse voor stel. Hoe jammer, dat de, storm van 1 Februari alles heeft ver knoeid. De „Zwinkwestie" was voordien opgelost, naar onze me ning. Enkele dagen na de ramp deelde de heer Gouverneur onzer provincie ons mede, dat hij in het Zwin was geweest, en dat. de „Hollandse maatregelen" weg gespoeld waren door de hoge vloedzodat het zeewater weer regelmatig over de schorre- grond trok, met het gevolg, dat de Zwinnebloemen waarschijn- liik -dit jaar overvloedig zouden zijn. Immers, die bloemen heb ben.... een beetje zeewater no dig! Cp niet-zilte grond gedijen zij niet. Er was toen sprake van, aan Nederland te vragen.... om het nu zo maar te laten, zodat het Zwin „tot in lengte van dagen" bewaard zou worden.... En nu komt dat Nederlandse bericht, dat spreekt van totale sluiting van het gat in de duinen, waar door het zeewater tot de Zwin schorren toegang krijgt. Een werk dus, dat ongeveer 2 mil lioen frank zou kosten, terwijl het herstellen van de oude toe stand, met golfbrekers, kanaaltje enz., 20 millioen zou vergen. Nog maals: wat nu? Wij zijn nog altijd voorstan ders van het behoud van de Zwinschorren. Niet om finan ciële redenen. Slechts uit senti mentele overwegingen. Omdat dit natuurreservaat uniek is in Europa. En omdat het (toch een beetje „zakelijk" gesproken dus) van groot belang is voor het leven van de badstad Knokke. Zowel overigens als voor de klei ne badplaats Cadzand. Wij zijn benieuwd, wanneer de besprekingen door de Belgisch- Nederlandse Zwincommissie zul len beginnen. Nog meer benieuwd zijn wij naar het resultaat daar van. Misschien is er toch weer een oplossing te vinden!" Naar wordt gezegd, werden de invallen uitgevoerd dcor 25 hoofdinspecteurs en een groot aantal politiemannen. De invallen werden uitgevoerd cp last van de rechter van in structie in verband met een on derzoek naar een samenzwering tegen de buitenlandse veiligheid van de staat en deelneming aan een poging tot het demoralise ren van het leger. Het onderzoek is reeds enige maanden aan de gang. Ongeveer 3o0 leden van de po litie namen aan de invallen deel. Eerder werden reeds Le Leap, secretaris van de C.G.T. en Du- colonne, lid van het centrale comité van de partij en jeugd leider, in hechtenis genomen. De politie bleef drie en een half uur in het hoofdkwartier van de C.G.T. Er deden zich geen incidenten voor. Voorbij gangers deden geen pogingen om te demonstreren tegen de actie van de politie. De andere kantoren die wer den onderzocht, zijn ondermeer die van de metaalbewerkers- bond en de uitgeverij van de C.G.T. De minister van Binnenland se Zaken wilde geen verklaring over de actie van de politie af leggen. Volgens sommige berichten z:u de politie Frachon en Du- friche niet in hun woningen hebben aangetroffen. Men zou nog naar hen zoeken, aldus deze berichten. De politie deelde later mede dat de nachtwaker in het hoofd kwartier van de C.G.T. de poli tie niet wilde binnenlaten on danks het feit dat zij een bevel schrift tot huiszoeking bij zich had. De politie forceerde 't slot van de grote stalen deur. De rechter van instructie leidde persoonlijk de huiszoeking in het hoofdkwartier. In beslag genomen papieren werden naar het hoofdbureau van politie gebracht. Politiemannen, uitgerust met stalen helmen, beklommen grote ladders van het gebouw om de spandoeken weg te nemen, waarop de vrijlating van Le Leap werd geëist. Later nam de politie de redac teur van "l'Humanité", André S il, eveneens gevangen. Stil werd in Mei 1952 beschuldigd van het in gevaar brengen van de binnenlandse veiligheid van de staat en het veroorzaken van onrechtmatige openbare bijeen komsten. Hij werd in Juli vrij gelaten nadat een bijzonder hof van appèl had beslist dat er geen reden voor vervolging was. Vorig jaar kreeg Stil een S.alin- prijs voor een roman over het leven van de Franse arbeiders klasse. De politie stelde Stil ter be schikking van de militaire ju stitie. De politie aan de grensposten, in de. havens en op de vliegvel den werden gealarmeerd om te Het Ned. Roode Kruis heeft een belangrijke gift ontvangen van Prinses Wilheimina ten be hoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Turkije. Dit bedrag is onmiddellijk be steed voor een aanvullende zen ding bloedplasma voor de „Rodf halve maan" in Instamboel. Een woordvoerder van de com missie voor atoomenergie heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag gezegd dat nog 'n groep Amerikaanse militairen een atoomproef krijgt te doorstaan. De woordvoerder zeide, dat de weersvooruitzichten gunstig wa ren voor een atoomproef. Het is echter mogelijk dat een wind uit de richting van de kust van de Stille Oceaan uitstel noodzake lijk maakt. Ongeveer 1300 militairen wach ten op hun beurt om in loopgra ven nabij het proefterrein bij Las Vegas een atoomontploffing te ondergaan. Een onbemand jachtvliegtuig, dat door een moedervliegtuig zal worden bestuurd, zal door het centrum van de ontploffing vlie gen. Bij de ontploffing van vori ge week werd deze proef afge last. Op de proefterreinen bij Las Vegas heeft men Dinsdagmiddag om 14.13 uur (Ned. tijd) weer een atoomontploffing teweegge bracht. 53 Vliegtuigen, waaronder 12 bommenwerpers van het type B.-36, vlogen boven de woestijn van Nevada, die door de atoom ontploffing in een hel licht werd gezet. Volgens een bekendmaking van de commissie is de ontplof fing teweeggebracht op een 90 meter hoge toren in de vlakte van Yucca, 120 km van Las Ve gas. Generaal Bullock, die de lei ding had over de afdeling van 1300 militairen, die zich op onge veer 4 km van de plaats der ont ploffing in mangaten bevonden, zeide, dat er geen slachtoffers zijn gevallen. voorkomen dat Frachon, die bij de inval- in zijn woning niet werd gevonden, naar het buiten land uitwijkt. Nordmann en Willard, de 2 belangrijkste advocaten van communistische leiders, deelden verslaggevers mede, dat de poli tieactie Dinsdag werd onderno men om haar te laten samen vallen met het vertrek van Mayer naar Washington. „Mayer wil aankomen met hoofden van communisten in zijn koffer", al dus de beide advocaten. De politie verliet het gebouw met ongeveer 50 kg documen ten. Om de deuren in het ge bouw te openen moest zij de hulp inroepen van 8 slotenma kers.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1