RECHTSZAKEN Uaf Je Si®©®jataca® vstu yaarl rgS&ii De koffiesmokkelarij aan de Belgisch-Nederlands-Duitse grenzen Vier jaar geëist tegen pianiste Acht gewonden in kazerne te Grave. Bejaarden en huurverhoging Suikerfabriek te Steen bergen wordt uitgebreid Nederlands dienstmeisje slachtoffer van overval. België en de E.V.G, De Amerikaanse atoomproeven Mao naar Moskou? Prins Bernhard in de Verenigde Staten Geruisloos TERNEUZEN. HOEK. Vcor de poes AXEL. HULST. MIDDELBURG. NIEUWVLIET. SAS VAN GENT. SLUISKIL. „Verlos mij van deze man". Aan haar eigen particuliere winstbejag heeft een vrouw, die na de bevrijding bijna 2 jaar ge detineerd was geweest en daar na wegens gebrek aan bewijs buiten vervolging was gesteld, het te wijten, dat zij thans toch nog terecht heeft moeten staan. Zij diende namelijk een ver. zoek tot schadevergoeding in voor de tijd, die zij „onschul dig" gevangen had gezeten en bij het nadere onderzoek daar naar kwam een proces-verbaal uit een bijna vergeten dossier te voorschijn, waaruit onomstote lijk bleek, dat deze vrouw, de 44-jarige pianiste E. A. G. Stové uit Amsterdam, op 23 Februari 1344 bij de wachtmeester der toenmalige staatspolitie Heer- kes te Den Haag haar Joodse echtgenoot, de goochelaar en variébé-artist Levie van Collem, had aangegeven met het ver zoek „stappen te doen om van deze man verlost te worden". Onder deze aangifte trof men de handtekening van de pianiste aan. Wegens het verraden van haar eigen man, die gearresteerd werd en in Polen zijn einde in een gaskamer vond, eiste de of ficier van justitie, tijdens de zitting voor de bijzondere straf kamer der Amsterdamse recht bank, tegen deze niet-Joodse vrouw 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van de 19 maanden, die zij destijds in voorlopige in ternering heeft doorgebracht. Naar de verdediger ter zitting vertelde, was verdachte in 1934 op. 25-jarige leeftijd met de toen 52 jaar oude goochelaar Van Collem (ook wel bekend onder de artistennaam „Meiloc") in het huwelijk getreden. Uit dit huwelijk werden 2 kinderen ge boren. Nog voor de oorlog ont stond tussen de beide echtgenc ten onenigheid en tijdens de hezetting begon één van de twee een echtscheidingsprocedure. Hangende deze procedure leef den man en vrouw reeds ge scheiden. Volgens verdachte was het de man geweest, die haar in die tijd het leven onmogelijk tracht te maken. Zij had in een café in Den Haag een betrekking als pianiste aangenomen, doch aangezien zij „gemengd ge üuwd" was ondervond ze me de door toedoen van haar man telkens moeilijkheden bij het aanvragen van een werkvergun. ning. Dit had haar er toe ge bracht haar moeilijkheden voor te leggen aan de wachtmeester der Staatspolitie. Na de bevrijding waren er zo veel verdenkingen tegen haar In de Generaal De Bons-kazerne te Grave is gisteren om drie uur tengevolge van 't ontploffen van een schokbuis, een ernstig onge luk gebeurd, waardoor een acht tal militairen werd gewond, van wie vier zwaar. Een van de militairen had een schokbuis, het onderdeel waar mede een granaat tot ontploffing kan worden gebracht, mee naar zijn kamer genomen. Het ontuig kwam te vallen, nadat de solda ten er mee waren gaan gooien met alle ernstige gevolgen van dien. De géwonden zijn naar het Ca nisius ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar voor enigen hunner operatief ingrijpen nood zakelijk bleek. Volgens de laatste berichten schijnt geen der gewonden in levensgevaar te verkeren. In de Generaal De Bonskazer ne te Grave is het regiment zwa re infanterie Chassé gelegerd. gerezen, dat zij werd ge ïnterneerd. Ze bleef echter iede re schuld ontkennen en werd na 19 maanden in vrijheid gesteld. Eerst toen ze enkele jaren later een eis tot schadevergoeding in diende, trof men het in Den Haag opgemaakte proces-ver baal aan. „Hij sloeg en stompte mij her haaldelijk", zo had verdachte in dit proces-verbaal laten neer schrijven. „Daar ik mij niet in staat acht om naast deze Jood, die mijn leven terroriseert, te leven, heb ik om echtscheiding verzocht. Sedertdien tracht hij op. alle mogelijke manieren met mij in contact te komen en maakte mij en mijn kinderen het leven lastig". Tot slot ver zocht ze de politie haar van de ze man te verlossen. Daaronder stond haar handtekening. De raadsman betoogde in zijn pleidooi, dat zijn cliënte niet de opzet van verraad heeft gehad en vroeg vrijspraak. Subsidiair verzocht hij ontslag van rechts, vervolging, waarbij hij een be roep op overmacht, dan wel noodweer exces deed. Hij be toogde tenslotte, dat verdachte in 1944 dermate nerveus was geweest, dat zij psychisch ab normaal was en verzocht de rechtbank eventueel thans nog een psychiatrisch rapport over haar te laten uitbrengen. De verdachte zelf bevindt zich cp het ogenblik in vrijheid. Uitspraak op 1 April a.s. De federatie van OR. K-bonden voor bejaarden heeft zich tot de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer, alsmede tot de ministers van Binnenlandse Za ken en van Sociale Zaken ge wend naar aanleiding van de aangekondigde plannen tot ver hoging van de huishuren. De federatie heeft in het bij zonder de aandacht gevestigd op de situatie, waarin vele bejaar den die leven van de lijfrenten (veelal gebaseerd op vooroorlog se geldswaarden) komen te ver keren. Omtrent de compensatie aan deze bejaarden is, aldus de federatie, niets komen vast te staan. Tegelijkertijd is de ont spanning van de bejaarden in bespreking gebracht, welke naar de mening van de federatie een groot sociaal probleem is. De suikerfabriek van de C.S.M- te Steenbergen zal worden uit gebreid. Reeds is een nieuw kantoor in aanbouw. Ook voor een nieuwe pulpdrogerij is aan de kade de eerste spade al in de grond gegaan. De pulpdrogerij is voor de fabriek van groot be lang omdat tot voorheen de „Steenbergen" slechts natte pulp kon afleveren. Men hoopt de nieuwe drogerij nog bij de campagne van 1953 in gebruik te kunnen nemen. Voorts hoopt men binnenkort een nieuwe suikerraffinaderij te kunnen bouwen. De plannen hiervoor zijn al wel gereed, maar het wachten is op een nogal ingewikkelde grondontginningsprocedure. Zondagavond, kort voor midder nacht, ontdekten voorbijgangers In de wijk Eaux-Vives te Genève een jonge vrouw, die met een bloedende hoofdwond bewuste loos op straat lag. De inhoud van haar handtasje bleek te zijn ver dwenen. Het slachtoffer werd onmiddel lijk naar een ziekenhuis overge bracht, waar zij Maandagmiddag zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, is overleden. Volgens de politie betreft het een Nederlands dienstmeisje van ongeveer 30 jaar, wier naam op gegeven wordt als T. Kuit. Voor zoverre tot nu toe uit het onderzoek blijkt, is de vrouw het slachtoffer van een overval. door de mand. Zij bekenden dat zij in Frankfort van Engelse uni formen waren voorzien en de be nodigde papieren hadden ontvan gen. Naar gelang zij in Duits land, Nederland of België reden werden de nummerborden der auto's veranderd. Hun taak had er in bestaan de smokkelwaar van Antwerpen naar Dusseldorp te brengen, vanwaar deze dan met andere vrachtauto's naar een verdere bestemming werd vervoerd. De smokkelaars ver klaarden dat bun groep deel uit maakte van een organisatie, die zich met de smokkel van allerlei goederen bezig hield en aan het hoofd waarvan onverbiddelijke leiders stonden. De smokkelarij in koffie viert het convooi vielen hierop al snel de laatste tijd weer hoogtij aan de BelgischDuitsNederlandse grenzen, waarbij de smokkelaars dikwijls blijk geven van een gro te stoutmoedigheid. Onlangs heeft de politie b.v. een smok kelbende kunnen inrekenen, waarvan de leden allen gekleed gingen in Engelse uniformen. Bovendien waren zij voorzien van valse paspoorten en militaire soldijboekjes. Maandenlang heb ben deze verklede smokkelaars hun winstgevend bedrijf kunnen uitoefenen en zij hebben niet al leen de Duitse, Nederlandse en Belgische douane, doch ook de Engelse controle-instanties in Duitsland om de tuin kunnen leiden. De leider van deze goed geor ganiseerde smokkelorganisatie is een gewezen onderofficier van het Engelse bezettingsleger in Oostenrijk, een zekere Thomas Taylor. Door zijn relaties te We nen kreeg hij de beschikking over de nodige documenten en stempels en de nummerplaten van de auto's werden hier ook op meesterlijke wijze nagebootst. Het vervoer geschiedde met legerauto's, die voor weinig geld waren opgekocht bij de auto kerkhoven in Oostenrijk en Duitsland. Met een dergelijk con vooi werd dan in één keer 20.000 kg koffie tegelijk van België naar Duitsland gesmokkeld. De ze perfecte smokkelorganisatie had nog lange tijd ongemoeid haar werkzaamheid kunnen voortzetten indien de begeleiders van dit „Engelse" convooi allen maar de Engelse taal machtig waren geweest. Het feit dat dit niet het geval was werd hun na melijk noodlottig. Toen de mili taire vrachtauto's enkele dagen geleden de NederlandsBelgi sche grens waren overgetrok ken, geladen zogenaamd met va ten benzine, werd een der bege leiders van het convooi te Em merich in Duitsland aangespro ken door een lid van de Engelse militaire politie. Tot diens grote verwondering sprak de in En gelse uniform geklede chauffeur echter geen woord Engels. Uit een onmiddellijk ingesteld onder zoek bleek hierop dat de vaten benzine, die van buiten een vuil en vettig aanzien hadden, tot de rand toe gevuld waren met kof fiebonen. De drie begeleiders van Giften uit Gent voor de slacht offers van de watersnood. De commodore van de „Royal Belgian Sailing Club" te Gent, de heer Leten, bracht gisteroch tend, vergezeld van de heer Ha- merlinck, consul der Nederlan den te Gent, een bezoek aan bur gemeester Teilegen aan wie een chèque werd overhandigd ten bedrage van 18.000 B.frs als gift van deze club ten behoeve van de getroffenen van de overstro mingsramp. Op initiatief van de heer Ha- merlinck werd te Gent nog een inzameling van kleren gehouden, met het resultaat dat een vracht wagen met kleren geladen naar de Stichting voor maatschappe lijk en cultureel werk te Middel burg kon worden gezonden. Voor anker. Gisteravond moest de provin ciale boot „Oosterschelde", die te 21.25 uur uit Hoedekenskerke was vertrokken wegens de tij dens de vaart opkomende zware mist te ongeveer 11 uur vóór de haven ten anker gaan. Toen te middernacht de mist wat lichter was geworden, werd het anker gelicht en kon de „Oosterschel de" de haven binnenlopen. Waterwinbedrijf in Zeeuws- Vlaanderen. Geruime tijd reeds bestaat in het Oost Zeeuws-Vlaamse indus triegebied een tekort aan voor verscheidene industrieën geschikt water. Dit tekort zal bij verdere industrialisatie nog groter wor den. Daar het waterwingebied te St. Jansteen van te kleine capa citeit is om in de volledige be hoefte aan industriewater te kunnen voorzien, wordt thans naar een andere oplossing ge zocht. De waterleidingmij. „Zeeuwsch- Vlaanderen" doet thans onder zoekingen in de Braakmanpolder naar de mogelijkheid om het daarin van een Belgische polder afvloeiende water geschikt te maken voor industriewater. Dit water, dat ingevolge een Neder lands-Belgische overeenkomst afvloeit in de Braakmanpolder, is afkomstig van een Belgisch gebied met een oppervlakte van circa 12.000 ha. Het is van goede -hoedanigheid. Indien de onder zoekingen tot een gunstig resul taat leiden, zal het industriewa ter-probleem voor Z.-Vlaanderen kunnen worden opgelost. Het zal dan echter nodig zijn in of in de omgeving van de Braakman een nieuw waterwinbedrijf te vesti gen. De autobusdienst Hoedekens kerkeGoes. Met ingang Van vandaag on dergaat de dienstregeling van de autobussen tussen Hoedekens kerke en Goes enige wijzigingen. Daar voor verschillende ritten te weinig belangstelling bleek te bestaan, is de winterdienstrege- ling weer ingevoerd met dien verstande dat op de werkdagen van Maandag tot Vrijdag een bus is ingelegd om 16.58 uur uit Goes en om 17.20 uit Hoedekenskerke, terwijl op Zaterdag twee extra- ritten zijn ingelast en wel om 12.58 uur en 14.58 uur uit Goes en om 13.20 en 15.20 uur uit Hoe dekenskerke. Voor de verdere diensten raadplege men de be kende Zeeuwse reisgids. van de eerste plaats over te laten aan een candidaat van de K.V.P. mits de tweede en derde plaats toegewezen werden aan een can didaat van de K.A.B. De vergadering kon er mee in stemmen dat de eerste plaats op de candidatenlijst zou worden in genomen door de voorzitter der K.V.P. Het dienovereenkomstig lui dend voorstel vap het bestuur werd met grote meerderheid aan genomen. Jaarverg. Hervormd kerkkoor. In de jaarvergadering van het Herv. kerkkoor herdacht de voorzitter, de heer W. de Groote, het 10-jarig bestaan van het kerkkoor. Hij liet in zijn ope ningswoord uitkomen, dat in de regel kerkkoren geen lang leven zijn beschoren, zodat dit 10 jarig bestaan reden tot dankbaarheid geeft. De secretaris, de heer J. van den Hout, releveerde in zijn jaar verslag het zangconcours te Borssele, waar het Herv. kerk koor in de tweede afdeling een le prijs behaalde, waardoor het koor thans in de eerste afdeling zal moeten uitkomen. Wegens de watersnood is het Zeeuwse' zangconcours, dat dit jaar te Re- nesse zou worden gehouden, af gelast. Het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer A. P. Es- selbrugge, liet een tekort van 21.19 zien. De aftredende bestuursleden de heren J. van den Hout, J. Overdulve en P. Verijzer werden herkozen. Tenslotte bracht de directeur, de heer J. Smies Hz., een monde ling jaarverslag uit, waarbij hij wees op de noodzakelijke ver sterking van het koor, daar zo dra het nieuwe kerkorgel in ge bruik zal kunnen worden geno men, het koor zich meerdere ma len in zangdiensten zal laten ho ren. Ja, daar hebt U beslist FLORA'S KATTENVOER met vis of vlees voor nodig. Dat is: lekker en gezond. U koopt het in pakjes v. 30 en 35 ct. bij VAN OVERBEEKE. „Wij zullen tot de Europese verdedigingsgemeenschap toetre- ïen'\ aldus heeft de Belgische premier Van Houtte Zondag op een congres van de christelijke volkspartij verklaard. „De Euro pese samenwerking is thans noodzaak. Daarom moeten wij jnze militaire inspanningen met die van onze bondgenoten in overeenstemming brengen." ut De Amerikaanse commissie vcor atoomenergie had gisteren een persconferentie uitgeschre ven. Tot dusver is dit steeds het teken geweest, dat er de volgen, de dag bij gunstig weer een atoomproef wordt gehouden. Intussen zijn 53 atoomdes- ïtundigen een serie vergaderin gen begonnen, die tot Donder dag duren. Vergadering K.A.B. Onder voorzitterschap van de heer Eug. Maas werd gister avond een spoedeisende vergade ring gehouden van de K.A.B. ter vaststelling van de R.K. candida tenlijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezing. Ondanks haar getalssterkte bleek uit de discussie dat de K.A.B. bereid was de bezetting Uitvoering. Zaterdagavond had op de ge hoorzaal een uitvoering plaats van de Hoekse sportvereniging. Men had ditmaal de -keuze laten vallen op de bekende mondaccor- dionvereniging „Mondaccordeo- la" uit Axel. Voorzitter F. Dieleman kon een volle zaal verwelkomen. Hij stel de het zeer op prijs dat ook bur gemeester Hanssens aanwezig was. Het populaire programma werd vlot uitgevoerd en de re freinzang der aanwezigen was daverend. De voorzitter van „Ac- cordeola" dankte voor de ovaties, welke zijn corps in ontvangst had mogen nemen en het deed hem genoegen dat het voor de twee de maal was, dat zijn vereniging in Hoek werd uitgenodig. Tot slot sprak de voorzitter van de H.S.V. een woord van dank tot de aanwezigen en de Axelse vrienden. Het was een pracht avond, die ook i.'nancieel goed geslaagd was, te oordelen naar het gezicht van de glunderende penningmeester. Geslaagd. Aan de R.K. universiteit te Nijmegen slaagde voor het can- didaatsexamen psychologie mej. P. Hemelaar te Hulst. Record waterlevering. De Rotterdamse drinkwaterlei ding heeft dit weekeinde een re cord geboekt in het zenden van drinkwater naar de getroffen ge bieden, n.l. ruim 2700 ton. Zater dag j.l. vertrokken van Rotter dam naar Vlissingen de „Libia" met 600 ton drinkwater; naar Zierikzee de „Venlo" met 300 ton. Zondag vertrokken naar Oude Tonge en omgeving de „Abcoude" met 120 ton; naar Ooltgensplaat en Bruinisse de „Olievos" met 300 ton en naar Middelburg resp. de „Italia" met 800 ton en de „Dalmatië" met 600 ton. Groslijsten Arbeidersbelangen en C.H.U. Voor de komende gemeente raadverkiezing zijn op de lijst Ar beidersbelangen geplaatst: 1. J. Quaars; 2. J. C. Boeije; 3. Ch. de Veij; 4. J. v. d. Schans; 5. A. de Maillie; 6. J. Witte; 7. L. Hoste. Lijst C.H.U.1. Jac. Schippers; 2. C. Verplanke; 3. Abr. Fenijn. Gemeenteraad. Donderdagavond komt de ge meenteraad van Sas van Gent in openbare vergadering bijeen. De agenda van zestien punten vermeldt o.m. de begroting van het Sasse zwembad, enkele sub sidie-aanvragen en begrotingswij zigingen. Jaarvergadering C. J. C. Zaterdagavond had in een der lokalen van de chr. school aan de Kanaalweg de 23ste jaarver gadering plaats van de jongens club „Eben Haëzer" plaats. Voor de leider, de heer J. P. Hamelink, was het tevens een belangrijke avond, want deze leider herdacht het feit' dat hij reeds 10 jaar als een voorbeeld in ons dorp, de jeugd weet te boeien en te binden voor het mooie werk van het christelijk jongenswerk. In vlot tempo werd een vro lijk programma afgewerkt en de ouders konden genieten van het spel van hun jongens. Vooral de stukjes „De schoenmaker en de spoken" en „De maagoperatie" oogstten veel bijval. Ook deed het prettig aan de jongens zelf het openingswoord (Rinus de Jonge) en het slotwoord en de toespraak tot de jubilerende lei der Hamelink (Rudi Philipsen) te horen verzorgen. De C.J.C. „Eben Haëzer" kan op een goed geslaagd jaarfeest terug zien. Jaarvergadering. Onder presidium van de heer R. de Waal hield de K.A.B. in het parochiehuis haar jaarvergade ring. Voor deze vergadering be stond uiteraard der zaak een gro te belangstelling. Na een gebed, waarin de voorzitter de slacht offers van de nationale ramp her dacht, heette hij de aanwezigen hartelijk welkom, waarbij ook o.a. de geestelijke adviseur, de Z.E.P. Gardiaan, de districtsbe- stuurdef der K.A.B., de heer G. Jacobs, en de dames van de K.A.V., welke laatsten de zorg hadden om tijdens de bijeenkomst de inwendige mens te versterken. In zijn inleidend woord liet hij het wel en het wee van het afge lopen jaar de revue passeren, waarbij de algemene conclusie werd getrokken dat de activiteit der afdeling naar buiten om be paalde redenen niet bijster groot was geweest, doch dat ander zijds het afgelopen jaar voor de katholieke arbeiders een jaar is geweest van grote betekenis. In dit jaar werd de kroon gezet op een 50-jarige arbeid van de be weging door een van hen, n.l. de oud-voorzitter De Bruijn te kie zen als minister. Zowel secretaris als penning meester gaven in hun verslagen optimistische geluiden. De afde ling telt momenteel 286 leden. Als voornaamste gebeurtenis stippen wij aan de totstandko ming van een onderafdeling, n.i. de afd. van werkmeesters en technici, welke is gestart met 17 leden. Het batig saldo bedroeg 139,04. Ook de sociale instellingen zoals Herwonnen Levenskracht, Nor- bart Stichting en Kanunnik Van Schaikfonds hadden prachtig werk verricht. In de pauze werd een quiz wedstrijd georganiseerd, die bij zonder in de smaak viel. De oe- stuursverkiezing bracht de vol gende mutatie: de aftredende leden F. Jurriens en J. Lafort werden herkozen, terwijl de heer P. van Aerde in het bestuur werd gekozen in de plaats van de heer Obrie, die zich niet meer herkies baar stelde. De districtsbestuur der Jacobs zette het werk van de K.A.B. in het afgelopen jaar uit een, vroeg de aandacht voor de Wachtgeld- en Werkloosheidwet en somde de voordelen op van de nieuwe wet op het Ontslagrecht. Het was reeds vrij laat toen deze geanimeerde vergadering werd gesloten. Film en ontwikkeling. Voor een goed bezette zaal werd onder auspiciën van de K.A.B. in het parochiehuis de aangrijpende film „Golgotha" gedraaid. Zon dagmiddag was de bekende rede naar de Z.E.P. Simeon uit Breda te gast bij de Credo Pugno club. Spreker belichtte de taak en het streven van de Credo Pugnoman. Baldadigheid en verantwoor delijkheid. In de nacht van Zaterdag op Zondag had iemand de baldadig heid om de reddingstok bij de reddinsgkast, staande aan Drie kwart, van haar plaats te nemen en deze dwars over de weg te leggen. Dit had tot gevolg dat de andere dag, nadat reeds vele voorbijgangers de stok langs de weg hadden zien liggen, kinderen ermede gingen spelen. Ook dit liet vele voorbijgangers onver schillig, totdat er gelukkig een burger voorbijkwam die meer verantwoordelijkheidsgevoel had dan zijn voorgangers, de stok af nam en haar terug op de be stemde plaats deponeerde. Volgens een correspondent te Tokio van de „Sunday Times" zou de leider van de communis- tisch-Chinese regering, Mao Tse- Toeng, binnenkort een bezoek aan Moskou brengen voor mili taire en economische besprekin gen met Malenkof. Het bezoek zou zijn geregeld door de Chin- nese premier Tsjoe En-Lai, toen hij Stalins begrafenis bezocht. door Allan Penning 57) (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XIII. Waarin Peter een bankier verrast bij een zeer prozaïsche bezigheid en hij een avontuur beleeft, waar bij Bill als reddende engel op treedt. Het oerwoud boog zich over de beide oevers van de Kapoewari- rivier en de machtige bomen strekten hun wortels naar het water uit, alsof ze de stroom, die zich als een vreemde indringer een weg door de onmetelijke jungle baande, in hun doodsgreep wilden wurgen. In hoorbare stil te verborg de wildernis de gehei men van het jungle-leven. Een enkele krokodil, die op een slijk- bank lag te slapen, werd door een vallende tak opgeschrikt en schoot bijna onhoorbaar in de diepte van het rivierbed, gluipe rig, zoals het gehele leven van het oerwoud is. De stilte van de jungle is één lange en onafge broken bedreiging, want niets is er wreder dan de bewoners. Dood grijnst aan alle kanten en wie zijn aanwezigheid verraadt, door een krakende tak, door het ritse len van een blad, speelt met zijn leven. Slechts de apenkolonies, die hoog in de kruinen der bomen, eigenlijk boven de jungle, uitle ven, durven van tijd tot tijd hun luidruchtige jool bot te vieren, doch ook onder hen heerst een machtige en ijzeren discipline. Een meer dan strenge terecht wijzing van de leider wacht hem, die zich niet aan de ongeschre ven wet van de kolonie houdt. Het was 's middags één uur. De drukkende, kleffende broei hitte heerste alom. Nog was het ogenblik van het ontwaken van het jungleleven niet aangebro ken en zelfs geen vogelklank werd gehoord. Alles, wat daar onzichtbaar ademde, sliep en zou -eerst ontwaken, wanneer het nachte lijk duister over het woud neer zou dalen en de koelte van de nacht verkwikking zou brengen. Dat is het ogenblik, dat alles wat leeft op roof uit trekt. Want in de taal van het jungleleven be tekent roof van het leven der an deren slechts leven van eigen-ik. Het is één lange, onafgebroken strijd om het eigen vege lijf te redden en in stand te houden. En elke maaltijd is weer een kleine tragedie. De „Ping Ho" zocht zijn weg naar Pontianak, het vreemde dorp, dat bijna uitsluitend water kent en waar slechts één enkele weg doorheen loopt. De sampan, het kleine inlandse, vaartuig, is daar het gebruikelijke vervoer middel en als agent van Henry Ford wordt niemand er rijk. In tergend langzaam tempo was de „Ping Ho" de Kapoewasrivier op- gestoomd en nog geen half uur verder, toen de monding juist na een bocht van de rivier uit het gezicht was verdwenen, vielen uit een bijna smetteloze hemel een paar loodzware regendrup pels. Kort daarop leek het of de hel was losgebroken. In weinige minuten kleurde het cobalt- blauw van de hemel zich tot een dreigend loodgrijs en was het on weer in volle kracht losgebar sten. Een onweer, zó intens, als slechts in het tropenland moge lijk is. Met kletterende, oorver scheurende slagen scheurden de vurige bliksemstralen de lood grijze hemel in flarden; onmid dellijk gevolgd door een roffel van donder als werden honder den monsterkanonnen tegelijker tijd afgevuurd. Toen viel de re genNiet een regen, die wij Westerlingen kennen, maar een wolkbreuk, waarbij het water met bakken uit het luchtruim werd neergekeild. De „Ping Ho" stoomde heel langzaam en omzichtig door een dik gordijn van water, dat met een oorverdovend spektakel het bijna ondoordringbare loverdak van het maagdelijk bos striemde en in het bewogen watervlak van de brede rivier plenste met een Prins Bernhard heeft Maan dagochtend een bezoek aan de kantoren van „Holland flood re- lief ine." (de Amerikaanse hulp organisatie voor de overstro mingsslachtoffers) gebracht, waar hij ontvangen werd door de voorzitter van het comité, Cla rence Michalis, en de secretaris, kracht, die het weer bijna een halve meter hoog terug sloeg. Binnen een half uur rees de machtige Kapoewas een meter en gestadig nam de was toe. Het water, dat nu roestig-bruin ge kleurd was, kookte en ziedde als een heksenketel. Hele boom stammen werden in duizeling wekkende vaart meegesleurd en de sterke machines van de klei ne vrachtzoeker hadden al haar kracht nodig om tegen deze los gebroken natuurkracht op te worstelen. De oevers waren verloren gegaan achter een scherm van mist en langs de zijden van het schip dansten, in een waanzin nige parade, door de overstro ming afgerukte brokstukken van woudreuzen voorbij, die als wan hopige drenkelingen hun knoes tige takken naar boven staken, als om hulp smekende armen, om ogenblikkelijk door de woe dende stroom naar beneden te worden gesleurd. Als een brie sende furie baande de stroom zich een weg door de nu te enge bedding en met demonenkracht drong zij tot diep in de geheimen van de jungle binnen. Wat op haar weg kwam werd, met de meedogenloze wreedheid, die slechts de natuur kent, ontwor teld en vernield. Steeds hoger en hoger kwam het water en elke minuut nam de kracht van de stuwende watermassa toe, zodat de arme „Ping Ho" haar strijd moest opgeven en de ankers moest uitgooien. (Wordt vervolgd. Albert Balink, die de Prins een uiteenzetting gaven van de werk wijze van het comité en de tot dusver behaalde resultaten. Te zamen met elders in de Verenig de Staten binnengekomen gelden bij plaatselijke comité's heeft het totale bedrag thans de som van een millioen dollar overschreden. (De officiële mededeling van het totale bedrag zal vandaag in Washington worden gedaan in een door Prins Bernhard bij te wone plechtigheid, die de hulp actie voor Nederland in de Ver. Staten zal besluiten). Op de negende verdieping van het kantoorgebouw van de „Sea- mens bank for savings", waar de administratiekantoren van de „Holland flood relief" zijn geves tigd, onderhield de Prins zich af zonderlijk met ruim twintig aan hun lessenaars gezeten assisten ten en klerken, die nog steeds druk bezig zijn ontvangstbewij zen uit te typen voor de aanhou dende stroom binnenkomende gelden. Prins Bernhard nam met belangstelling inzage van foto's van de speciale „Holland dike"- trein, die Zaterdag voor een week inzamelingsacties ondernam in de buurtgemeenten ten Noorden van New York. Vervolgens werd de lunch ge bruikt in de „Seamens bank for savings". De president van de bank, Clarence Michalis, is te vens voorzitter van het comité. Mede-aanzittenden waren de Ne derlandse consul-generaal, baron de Vos van Steenwijk, de heer Rypperda Wiersma, hoofdver tegenwoordiger van de K.L.M. in Amerika, de heer Bestebreurtje, president van de Nederlandse kamer van koophandel in de Ver enigde Staten en de secretaris van de Prins, dr De Graaff. Zondag werd rustdag gehou den. De lunch werd gebruikt in een New Yorks restaurant teza men met Prins Aschwin en echt genote als gasten. Zondagmiddag werd een korte autotocht in de omtrek van New York gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2