Koninklijk bezoek aan Zeeland De handel met Chins DE REGERINGSNOTA (3) H.M. de Koningin op Zuid' en Noord-Beveland9 Schouwen en Tholen Nieuwe sociale spanningen verwacht Battle dringt op maatregelen aan DE HULRVERHOGING WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Branden in Indo-China De loonregeling in het watersnoodgebied KOFFIE EN THEE DUURDER Bescherming burgerbevolking Joego-Slavië ratificeert DINSDAG 24 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2299. Maart 4.50 25 6.32 19.01 13.45 26 6.30 19.03 14.56 5.06 27 6.27 19.05 16.06 5.20 28 6.25 19.06 17.16 5.31 29 6.23 19.08 18.25 5.42 30 6.20 19.10 19.35 5.53 31 6.18 19.12 20.48 6.05 In Rampenfonds 84,6 millioen De fondsvorrrung van consumptie-aardappelen Fiankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. Vv/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur ZUID-BEVELAND. Maandagmorgen te ongeveer 9.50 uur is Koningin Juliana per trein aangekomen bij de wacht post nr. 20 te Rilland-Bath, waar zij werd verwelkomd door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die o.a. vergezeld was van ir. Heij- blom van de rijkswaterstaat en de griffier van de staten van Zee land Het gemeente- en polder- stuur van Rilland-Bath werden aan de Koningin voorgesteld. Vervolgens begaf H.M. zich naar het begin van de nooddijk over de vierde weg. Daar heeft zij de werkzaamheden bezichtigd en zich op de hoogte laten stellen over het herstel. Met de Commissaris der Konin gin en de waarnemende burge meester van Rilland-Bath, de heer A. Butijn, begaf H.M. zich naar de moeder van de bij de ramp om het leven gekomen burgemeester, J. A. de Goffau. Met haar heeft de Koningin zich enige tijd onder houden. Van Rilland-Bath ging de Lands vrouwe over zwaar gehavende en deels herstelde dijkwegen en langs de ondergelopen polders naar de buurtschap Oostdijk. Hier onderhield zij zich met fa milieleden van slachtoffers. Staande temidden van de groep bewoners luisterde de Koningin naar één hunner, die in eenvou dige bewoordingen vertelde welk leed de ramp over de bevolking had gebracht. Van de 100 huizen zijn er c.a. 75 vernield en zes in woners kwamen om het leven. Spreker vertelde, dat de terug gekeerde mannelijke inwoners, die met de herstelwerkzaamhe den zijn belast, graag hun naar West-Brabant en elders geëva cueerde vrouwen terug zouden willen laten komen, doch dat hiervoor nog geen vergunning wordt verleend. De vrouwen zou den dan tijdelijk in Krabbendijke kunnen worden ondergebracht. Vóór zij vertrok nam de Koningin nog enkele grotendeels verwoeste boerderijen in ogenschouw en deelde aan enkele der zwaarst getroffenen dekens uit. Op de dijk bij Kruiningen had zich een grote groep inwoners verzameld. Ook hier sprak H.M. met nabestaanden van slachtof fers Vele mannen, vrouwen, ouderen en jongeren, werd het te machtig, toen zij aan de Lands vrouwe werden voorgesteld en vertelden van hen, die hun in de stormnacht waren ontnomen. Aandachtig en aangedaan luis terde H.M. naar de droeve verha len. Zij hoorde van het grote ver langen der geëvacueerde bewo ners om naar huis terug te ke ren. Al zou men dan in barakken moeten wonen, dat hindert niet, als men toch maar naar huis kon gaan. Maar Kruiningen ligt nog in het water, triest en verlaten. Overal in dit gebied houden man- men van de rijkspolitie de wacht ter bescherming van het eigen dom van hen, die voor het water moesten vluchten. ,»Het niet vergeten worden doet ons goed, wij zijn blij, dat U ge komen bent", zo vertolkte een der bewoners de dank van allen voor dit bezoek en bewijs van medeleven. Vóórdat de Koningin, die hier veel langer vertoefde dan aan van de slachtoffers en met zwaar gedupeerden. Omstreeks half één vertrok het gezelschap naar Co- lijnsplaat. Van Colijnsplaat stak men per politieboot over naar Burghsluis. Tijdens de tocht over de Oosterschelde werd de lunch gebruikt. SCHOUWEN-DUIVELAND. Maandagmiddag bracht H. M. Koningin Juliana een bezoek aan het niet overstroomde gedeelte van het eiland Schouwen in ge zelschap van de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A F. C. de Casembroot, en enige leden van gedeputeerde staten. Voorts werd Hare Majesteit nog, behalve door haar persoonlijk ge volg, vergezeld door ir. Swaters, hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland. Met de rijkspolitieboot nr. 4 arriveerde H.M. omstreeks half drie in de haven van Burghsluis, waar zij werd verwelkomd door de burgemeester der gemeente Burgh, jhr. A. van Citters, en wethouder J. Olkenbaas. Nadat was overgevaren door het gat in de Meeldijk begaf het gezelschap zich naar het gemeentehuis van Burgh, waar H.M. zich onderhield met de nabestaanden van de tien de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 terneuzen de natuurlijkste, dus.... de mooiste permanent, ook voor geverfd en moeilijk haar. vankelijk het voornemen was ge- slachtoffers van de ramp in deze weest, vertrok, liet zij uit de auto twee dozen een met dekens en de ander met kinderkleding, ha len om te verdelen onder hen, die dit het meest van node hebben. Na haar bezoek aan Kruinin gen heeft H. M. de Koningin zich naar Wolphaartsdijk begeven. Bij het raadhuis had zich een grote menigte verzameld, toen de Koningin daar tegen 12 uur arri veerde. Zij werd begroet door de burgemeester van Wolphaarts dijk, de heer S. A. N. van Oeve- ren, die haar vertelde over het zoutgehalte, dat de bodem door de inundatie heeft gekregen en de lage verwachtingen die men voor de oogst koestert. In het ge meentehuis werden aan de Konin gin voorgesteld de heer Kik. die zich heeft onderscheiden bij het reddingswerk en de sociaal werkster mej. Draaisma. NOORD BE VEL AND. Om tien over twaalf stak het gezelschap over naar Noord-Be veland. Aan de steiger van Kort- gene werd Koningin Juliana be groet door de burgemeester, de heer A. A. Schuit. Hier werd het gemeentebestuur aan haar voor gesteld. H. M. toonde grote be langstelling voor de uitdeling van de z.g. kampeeruitrusting aan de getroffen bevolking. Zij liet zich door mevr. PilaarGaar- landt uit Goes uitvoerig inlichten over het werk van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Ook in Kortgene sprak de Vorstin ge ruime tijd met de nabestaanden gemeente en verschillende groe pen, die zich tijdens de ramp ver dienstelijk hebben gemaakt en de raadsleden aan H. M. werden voorgesteld. Vervolgens werd naar Renesse gereden, waar burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens de Ko ningin verwelkomde. Hier onder hield H.M. zich met de raads leden van Noordwelle, Seroosker- ke en Ellemeet, die naar Renesse zijn geëvacueerd. Na in Renesse de thee gebruikt te hebben reed het hoge gezelschap terug naar de gemeente Haamstede, waar het werd ontvangen door de bur gemeester, jhr. R. Roëll. Ook hier werden verschillende groepen van personen, die zich verdienste lijk hebben gemaakt tijdens en na de ramp, aan H. M. voorge steld. Voorts onderhield de Ko ningin zich met verscheidene eva cuees, die in deze gemeente zijn ondergebracht. Daarna werd weer naar Burgh sluis gereden, waar het gezel schap zich inscheepte op de RP 75 met bestemming Stavenisse. I H. M. Koningin Juliana arri veerde aldaar per politieboot t omstreeks 18.30 uur. H.M. werd door de burgemeester, de heer L. A. Verburg, door de gemeente rondgeleid, waarbij o.a. aan haar werden voorgesteld de leden van de gemeenteraad, de polderbestu ren, 't personeel van de E.H.B.O. post, de luitenant J. W. Uitendijk de opperwachtmeester B. C Blom van de rijkspolitie en het personeel van de dienst berging en identificatie. Ten gemeentehuize onderhield H. M. zich lange tijd met de na bestaanden van de zwaar getrof fen gezinnen. Tenslotte bracht H. M. een bezoek aan de ernstig beschadigde Nederlands Her vormde kerk, waar ds. en mevr. Enkelaar aan haar werden voor gesteld. Omstreeks 19.15 uur ver liet de Koningin Stavenisse per auto. Het is al weer een hele tijd ge leden, dat de regering haar plan nen bekend maakte voor een or ganisatie, welke de burgerbevol king in tijd van oorlog zou moe ten beschermen tegen het oor logsgeweld in al zijn verschrik kelijke vormen. Toen reeds werd aangekondigd, dat er voor de or ganisatie Bescherming Bevolking ruim 200.000 vrijwilligers nodig zouden zijn. Wij zouden niet willen bewe ren, dat deze mededeling ter stond bn duizenden de bereid heid heeft gewekt zich als vrij- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Weinig verandering. Aanvankelijk bijna overal mist of laaghangende bewolking, maar later op de dag op vele plaatsen opklaringen. Weinig wind, maar langs de Wadden- kust later matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als Maandag of iets hogere. WOENSDAG 25 MAART. williger te melden. Met de ellen de van de vorige oorlog nog zo helder voor de geest hebben velen niet willen denken aan de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. Ons volk houdt echter niet van 'n struisvogel-politiek. In de af gelopen maanden hebben duizen den bewezen, dat zij, als het moet, de toestand onder ogen durven zien. Zij waren het, die zich bij het voortduren van de grimmige „koude oorlog" de vraag gingen stellen, of het niet de hoogste tijd werd met de wer ving te beginnen. Naar ons gevoel hadden zij ge lijk. Waar het om ons aller vei ligheid ging, kan men nooit vroeg genoeg zijn. Dit is geen verwijt aan de regering. Zij heeft in overleg met de stichting „Be scherming Bevolking'' verstandig gedaan met de werving te wach ten, tot de kern-organisatie was opgebouwd en de instructeurs en het materieel aanwezig waren voor de opleiding van de vrijwil ligers. Bovendien meende de re gering terecht, dat zij geen be roep zou kunnen doen op ons volk, voordat zij zelf door het ontwerpen van sociale voorzie ningen het bewijs had geleverd, dat het rijk ten volle achter de vrijwilligers staat en voor hen zorgt. Voor de werving werd zo doende een goede basis gelegd. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.58 11.33 0.13 0.23 n.m. 11.25 12.40 12.50 ZON MAAN De ontwerper van de wet-Battle, Lauri Battle, lid van het Ame rikaanse huis van afgevaardig den, heeft Maandag ter gelegen heid van het éénjarig bestaan van de wet verklaard dat geen enkel land voor zover bekend had toegestaan wapenen, muni tie of goederen, van belang voor de atoomproductie, naar commu nistische landen te verschepen. De wet-Battle heeft ten doel Amerikaanse hulp aan landen, die strategische goederen -ver schepen naar landen, die de vei ligheid van de Verenigde Staten in gevaar brengen, te staken. Wel zijn, aldus Battle, goede ren die militaire waarde hebben, zoals Britse rubber, openlijk in kleine hoeveelheden naar landen „achter het ijzeren gordijn" ge gaan. Er zijn regeringen, in het bij zonder de Britse, die de wet be schouwen als een inbreuk op haar souvereiniteit, aldus Battle in zijn rapport. Niet alle regeringen beseften dat het geen zin heeft voor Ame rika landen te helpen, die handel piet de communisten drijven. In de laatste maanden was het vervoer van millioenen dollars aan goederen naar communisti sche landen voorkomen. Smokkel baart de Amerikaan se regering zorg, maar de mees te lekken in het handelsembargo waren van wettige aard. Landen die niet deelnemen aan het em bargo, kunnen goederen via ha vens van landen van het Atlan tisch Pact naar Rusland versche pen, aldus het rapport van Batt le. Omdat een aantal bondgenoten van de Verenigde Staten Russi sche schepen herstellen en der gelijke diensten aan de Sowjet- Unie aanbieden, kunnen de Rus- Bij 3 branden die binnen één week in Saigon hebben gewoed zijn 1720 woningen in de as ge legd. 18.000 Personen werden dakloos. Leden van de communistische Vietminh worden als daders beschouwd. De politie deelde mede dat Maandagochtend 120 bamboehuisjes zijn vernield. De andere branden vonden Woensdag en Zondag plaats. sen met de aanmaak van mate riaal voor de oorlogvoering door gaan. Tezelfder tijd werd het communistisch tekort aan scheepvaartinstallaties opgelost. Battle beval aan dat: 1. Het toezicht op de uitvoer meer rechtstreeks in overeen stemming moet worden gebracht met kwetsbare punten in de Sowjet-Unie; 2. De Verenigde Staten on middellijk trachten verdragen af te sluiten over de licenciëring van alle verschepingen via de vrije havens om deze wettige wijze van ontduiking van de wet tegen te gaan; 3. De Verenigde Staten on middellijk tot actie moeten- over gaan, indien een land toestaat dat strategische goederen naar Rusland of zijn bondgenoten worden verscheept; deze maat regelen zouden een stopzetting van de Amerikaanse hulp of het verlenen van ontheffing van het verbod kunnen zijn; 4. De Verenigde Staten on middellijk moeten aandringen op internationale overeenkomsten, waarbij het verhuren van sche pen en het verlenen van diensten bij het herstel van schepen wordt beperkt; 5. Het hoofd van de admini stratie van de uitvoering van de wet-Battle opnieuw moet na gaan, welke goederen onder de regeling moeten vallen en spe ciaal of grote tankboten, kogel lagers, aluminium en rubber on der die goederen vallen, waar voor krachtens de wet geen uit zonderingen kunnen worden ge maakt. Door velen werd de reeks re geringsmaatregelen, die in ver band met de huurverhoging mocht worden verwacht, reeds gezien als een Paasverrassing. Dit Paasei is dan reeds vroeg ge broken. Misschien is daar het mooie voorjaarsweer debet aan geweest. Een puzzle van belas tingwijzigingen en andere com pensatie-maatregelen is voor ons uitgestrooid. Vóórdat zij zullen worden ingevoerd, zal er nog veel over gedebatteerd worden, doch een globale indruk is reeds mo gelijk. Zoals reeds voortijdig was be. kend geworden zullen de huren met een percentage worden verhoogd, dat varieert van 20 tot 33 procent. Stellen wij het ge makshalve op een gemiddelde verhoging van 25 procent dan zijn wij niet ver bezijden de waarheid. Al kan er over de va riatie in verhoging nog wel een en ander worden opgemerkt, het gemiddelde percentage zal in brede kringen wel als juist wor den aanvaard. Daarin zijn nog weinig wijzigingen te verwach ten. Onze aandacht dient meer ge richt te zijn op de compensaties en belastingwijzigingen. Daarbij moet onderscheid worden ge maakt tussen maatregelen, die dienen om de verhoogde huur. lasten op te vangen en de bepa lingen met betrekking tot de werkgelegenheid. Al kan reeds nu aangaande de beoogde ver lichte lasten voor het bedrijfs leven van teleurstelling worden gesproken, in deze beschouwing zullen wij onze aandacht spe ciaal richten op de compensatie voor huurstijging. De maatregel, die aan de in komsten van elke burger soulaas brengt is die betreffende de sui keraccijns, terwijl ook de daling der personele belasting met 40 procent van het bestaande peil in brede kringen prettig zal worden ontvangen. Er zijn echter tekenen zoals de verhoogde richtprijs voor sui kerbieten die er op wijzen dat ten deel van de accijnsverlaging voor suiker wordt teniet gedaan door een verhoging van de prijs voor het product. Dit zou het gunstige effect weer opheffen! Suiker is een zeer belangrijk artikel, omdat het in een groot aantal consumptie-artikelen is verwerkt. Dezelfde vraag kan men stellen t.a.v. de kolenprijs, die weliswaar door afschaffing van omzetbelasting met onge veer 6 procent gaat dalen, maar vóórdat het 1 Januari 1954 is zal zij eerst nog stijgen. Wij hopen dat minister Zijl stra het juist gezien heeft toen hij verklaarde dat de huisbrand niet in prijs zal stijgen door de overeenkomsten in de Europese kolen- en staalgemeenschap. Niettemin zal ook de prijsver, hoging van industriekolen na delig werken op het prijspeil van veel artikelen, zodat wiji weinig winst op inkomen verwachten van het verdwijnen van omzet belasting op kolen. Omtrent het prijsverloop van schoeisel in het komende jaar, kan nog weinig worden gezegd, zodat ook hier het effect van de afgeschafte omzetbelasting nog niet kan worden beoordeeld. VERLICHTING. De afschaffing van schoolgel den bij het lager onderwijs en mogelijk ook bij het voortgezet onderwijs zal aan gezinnen met kinderen ten goede komen en daar stellig verlichting van ver hoogde huurlasten brengen. De ONGUNSTIGE FACTOREN. Door deze twee reducties zou ongeveer een derde van de huurverhoging voor de door sneeburger kunnen worden ge compenseerd, zo hebben wij be rekend. Ook hier zien wij een gemiddelde, terwijl wij er reke ning mee hebben gehouden, dat de bestaande suikerprijs, afge zien van de accijns, zal worden gehandhaafd. De stand van het nationaal rampenfonds was tot op Maan dagavond 84.600.000. Dit is ten opzichte van de stand van Zater dagavond een vermeerdering van 400.000. DUIZELIG E OOR ZORGEN? drink nieuwe kracht uit ILEEGZUSTER BLCEDWIJN Het college van rijksbemidde laars heeft de bijzondere loon regeling voor herstelwerkzaam heden met ingang van 30 Maart 1953 ingetrokken voor de vol gende gebieden in het waters noodgebied. 1. In Z.-Holland: Het eiland van Dordrecht (voorzover daar op de bijzondere loonregeling van toepassing was). 2. In Zeeland: Van Z-Beve- land de gemeenten Ellewou.s dijk, Driewegen, Baarland, Wol phaartsdijk, Oudelande, Hoede- kenskerke en Krabbendijke, met uitzondering van de herstel werkzaamheden aan de dijkga- ten in de gemeenten Ellewouts- dijk en Wolphaartsdijk, waar voor de bijzondere loonregeling wordt gehandhaafd. Joego-Slavië heeft gisteren het verdrag voor vriendschap en mi litaire samenwerking met Grie kenland en Turkije bekrachtigd. De nationale vergadering nam haar besluit bij acclamatie. Het verdrag, dat 28 Februari gete kend is, wordt van kracht wan neer alle drie de landen het heb ben bekrachtigd. Edvard Kardelj, de Joegoslavi sche vice-president, zei tijdens het debat dat hij gaarne zou zien dat Italië zich met het verdrag verenigt. Kardelj zeide, dat het pact voor Italië vrijwel evenveel betekenis heeft als voor de ondertekende landen. Joego-Slavië is' bereid met Italië op dit gebied samen te werken, maar het is onmogelijk, dat Joego-Slavië zijn nationale belangen opoffert. Zijn land is be reid de oplossing van het vraag stuk Triëst, indien noodzakelijk, uit te stellen hangende overeen- over andere proble stemming men. Onder luid applaus verklaarde Kardelj, dat het pact en maar schalk Tito's bezoek aan Enge land hadden aangetoond, dat de „internationale positie van Joe go-Slavië thans krachtiger is dan ooit tevoren". Joego-Slavië zou voortgaan met pogingen om de betrekkingen met de kominform-landen te nor maliseren, maar niet ten koste van zijn onafhankelijkheid, aldus Kardelj. Ook andere Balkan-landen kun nen tot het pact toetreden. verdubbeling van de kinderaf trek voor studerende kinderen van 17 tot 26 jaar is meer dan noodzakelijk voor de groep werknemers van de midden klasse, die na de oorlog over het algemeen ernstig in haar reële inkomen is getroffen. Daar vooral in gezinnen met kinderen de druk van de dure tijd nog in bijzondere mate wordt gevoeld, zien wij de maatregelen die aan die kringen ten goede komen als juist. Nog niet bekend zijn de ver hogingen van de belastingvrije minima voor inkomsten- en loonbelasting. Ook de compen satie in de vorm van loonsver hoging blijft voorlopig nog een punt van discussie tussen werk gevers en -nemers. Het uitstel van beslissing op deze belang rijke punten is tekenend voor de verhouding van lonen en prijzen in ons land. Men mag verwachten dat over deze percentages van verlichting nog harde noten worden ge kraakt. De economische toe stand van het land en het be drijfsleven wijst naar een mini male tegemoetkoming op het ge noemde lasten- en inkomsten front. In kringen van vakcen trales zal men het been vrij strak houden omdat men een toenemende sociale spanning uit de genomen maatregelen verwacht. Bovendien heeft de overheid geen verplichting ge- s;eld aan de huiseigenaren om de toegenomen huurinkomsten te besteden voor onderhoud aan huizen. Anderszijds had men in werkpeuerskringen een grotere fiscale tegemoetkoming ver wacht dan per saldo is gegeven. KIND VAN DE REKENING. Er is een toenemende concur rentie voelbaar op de wereld markt. Onze export is dalend Het gevolg is grote tegenzin om het ui.betaalde loonbedrag te vergroten- Mocht in de komende maanden van dit jaar het prijs peil in de wereld dalen, dan zal de loonsverhoging minimaal worden. De ontwikkeling van de we reldconjunctuur zal ook een rol spelen bij de verhoging van de belastingvrije minima voor de inkomstenbelasting. Wij willen op di: punt speciaal pleiten voor een royaal financieel gebaar van de regering omdat hier veel kleine middenstanders direct bij betrokken zijn. Wanneer wij in het kort de regeringsmaatregelen moeten be oordelen met betrekking tot de compensatie dan zien wij vooral de kleine zelfstandigen als kind van deze rekening. Overigens ge tuigt de nota van ingewikkelde calculatie, waarbij men lang ge zocht heeft naar tegemoetko ming. Ook na "net verdisconteren van de grote ramp die ons land zo kor: geleden trof, zal een groot deel van ons volk nog met wei nig geestdrif dit vroege Paasei verwerken. Vooral in de eerste tijd na het in werking treden zal het nu ingeluide economisch beeld van Nederland vol sociale spanningen zijn, waarbij zeer velen de compensatie onvol doende zullen vinden. Het ver loop van de economische toe stand in de wereld kan echter neg veel goed maken. Met ingang van gisteren is de consumentenprijs van koffie en thee verhoogd. De prijsstijging bedraagt voor koffie per kg 40 a 56 ets en voor thee per kg 30 a 80 cents. Een hogere koffie prijs had men reeds geruime tijd verwacht, daar dit artikel in Amerika, dat nog steeds de toon aangeeft, de laatste'tijd geregeld is gestegen. Een half pond kof fie zal dus voor de consument in de toekomst circa 12 cent duur der zijn. Bij thee liggen de zaken iets anders. In het begin van het jaar had men de detailprijzen verlaagd, maar thans blijkt, dat het tijdstip daarvoor ongunstig was gekozen. Zowel in Amster dam als op de wereldmarkten zijn de prijzen van geveilde thee sinds Januari regelmatig geste gen. Ook hier was een aanpas sing noodzakelijk. Daarom is de verlaging van begin Januari te niet gedaan. Daar verhoudings gewijs meer duurdere dan goed kopere thee wordt gedronken, zal de thee voor de consument gemiddeld 6 cent per ons duur der worden. Het besluit tot prijsverhoging is dezer dagen genomen door de gezamenlijke theepakkers en koffiebranders. Dit wil nog niet zeggen, dat terstond met ingang van heden de hogere prijzen over de gehele linie in de detailhan del zullen gelden. Detaillisten met oude voorraden zullen nog tegen de oude prijzen kunnen verkopen. Voor de nieuwe voor raden, die tegen de vastgestelde hogere prijzen van pakkers en branders moeten worden betrok ken, zullen uiteraard de nieuwe prijzen gelden, zo werd ons in de betrokken kringen meegedeeld. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zich uitgesproken voor voortzetting van de fondsvorming van con sumptie-aardappelen door middel van een areaalheffing. Het voor stel van de hoofdafdeling akker bouw der stichting om de hef fing te verhogen tot 50 per ha werd overgenomen. Hierdoor zal het consumptie-egalisatie-fonds over grotere reserves kunnen be schikken en zal het gestelde doel, n.l. het voorkomen van te grote prijsrisico's bij de aard appelteelt, beter kunnen worden bereikt. Zoals bekend partici peert de overheid voor 50 pro cent in de kosten van de met be hulp van de gelden van het fonds eventueel te treffen maatrege len. Ten aanzien van vrijstelling voor aardappelen welke worden verbouwd ten behoeve van vee voeding op eigen bedrijf en dus niet voor de markt zijn bestemd, kon het hoofdbestuur zich ver enigen met handhaving van de huidige regeling, waarbij op de gemengde bedrijven op zand grond 1 ha van heffing wordt vrijgesteld. GESNEUVELD IN KOREA. De regering deelt mede, dat na bekomen verwondingen op 15 Maart 1953 tijdens actie in Ko rea, is overleden op 17 Maart de soldaat A. A. W. Groothedde- legernummer 33.02.10.119. De soldaat Groothedde "werd 10 Februari 1933 geboren. Hij was ongehuwd en woonachtig te Almelo. SUIKEREIETENPRWS. Het hoofdbestuur sprak er zijn teleurstelling over uit, dat een onderhoud met de minister van landbouw over de vaststelling van de auikerbietenprijs niet tot overeenstemming heeft geleid en het door de Stichting voor de Landbouw verdedigde voorstel voor een hogere suikerbieten- prijs ter stimulering van de teelt in de niet door de overstroming getroffen gebieden niet is over genomen. Bij de bespreking met de minis ter, twee dagen vóór de vaststel ling van de suikerbietenprijs, is ook de aandacht gevestigd op de nadelige consequenties, welke een verlaging van de verbruikersprijs voor suiker ter gedeeltelijke compensatie van een huurver hoging kan inhouden voor de glucose-industrie en daardoor voor de afzet en prijsvorming van fabrieksaardappelen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1