Uit de Provincie Sportnieuws Erie de Noorman en Bof Wa AGENDA Schenking van Indonesische regering voor rampgebieden Zijdie zijn omgekomen Strijder uit de Amerikaanse burgeroorlog overleden De wervelstorm in Bengalen 99 r Activiteit van de Mau-Mao neemt toe TELEFOONSTORING TUSSEN GOES EN BREDA. TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. EEDE. CADZAND. CLINGE. GOES. KLOOSTERZANDE- NIEUWVLIET. SAS VAN GENT. VLISSINGEN. Planologische commissie voor rampgebied Amerikaanse bommenwerper door Miggs beschofen 99 Deel I: „HET SPOOR N. S.-BUSDIENSTEN. Naar wij van de Nederlandse Spoorwegen vernemen heeft de rijkswaterstaat thans toestem ming gegeven tot het onderhou den van een autobusdienst tus sen Dordrecht en Breda en tus sen Dordrecht en Zevenbergen via Moerdijk ingaande Donder dag 19 Maart a.s. De autobussen van de dienst Dordrecht-Zevenbergen zullen te Zevenbergen aansluiten op de treinen Zevenbergen-Roosen- daal, waarvan de dienstregeling wederom wordt gewijzigd om de aansluiting mogelijk te maken. De locale treindienst tussen Rot terdam D.P- en Dordrecht zal eveneens op 19 Maart a.s. geheel worden hervat. Het omreizen over Utrecht met een plaatsbewijs via Lage Zwaluwe is van 19 Maart af voor binnenlandse reizigers niet meer mogelijk. Voor reizigers, die zijn voorzien van internatio nale plaatsbewijzen naar en van België en verder, staan dan echter beide reiswegen open. Deze laatsten kunnen dus zowel via Utrecht als via Lage Zwalu we reizen. Om kwart vóór vier Dinsdag middag is bij Kruiningen een de fect ontstaan in de telefoonkabel GoesBreda, tengevolge waarvan de verbinding tussen deze beide plaatsen gestoord werd. Men kan de kabel niet bereiken, doordat deze onder water ligt. Om het verkeer gaande te hou den heeft men aanvankelijk een straalzender gebruikt. Later is men overgegaan op handverkeer, zodat de straalzender kon uitval len. De gesprekken moeten nu echter worden aangevraagd. OUDSTE ZEEUW IS HEDEN 102 JAAR GEWORDEN. De heer J. Kip uit Dreischor, de oudste inwoner van Zeeland, die op 3 Februari j.l. geëvacueerd is naar Dordrecht en sindsdien verpleegd wordt in het Diacones- senhuis aldaar, viert heden zijn 102e verjaardag. De heer Kip, die aan de Stoof- weg in Dreischor woonde, heeft heel wat meegemaakt. Tot zijn groot verdriet heeft hij zijn huis je door de watersnood zien ver woesten. Hij geniet een uitsteken de gezondheid en heeft de avon turen, die hij door de watersnood moest meemaken, goed doorstaan. Directiekeet afgebrand. Gisteravond omstreeks 7 uur brak brand uit in de in de Nieuw- Neuzenpolder staande grote hou ten directiekeet van de N. V. Aan- nemersmaatschappij Zanen Ver stoep, waarin behalve de kantoor inventaris, geborgen waren een aantal nieuwe zakken, blikken smeerolie en materialen voor dijk herstel. Toegesnelde nachtwakers, die probeerden nog een en ander te redden, slaagden hierin niet, daar de 20 bij 5 meter oppervlakte be slaande directiekeet onmiddellijk na het ontdekken van de brand één vuurzee was. Enige vlakbij liggende vaten stookolie konden nog worden weggerold. Toen enkele minuten na de .brandmelding brandweer en poli tie ter plaatse waren, was de di rectiekeet reeds zo goed als ge heel uitgebrand en bepaalde de brandweer zich tot nablussing. Vermoed wordt dat de oorzaak moet gezocht worden in de felle gloed van een brandende kachel. Gemeenteraadsverkiezing Candidatenlijst P. v. d. A. Na gehouden referendum werd door de plaatselijke afd. van de P. v. d. A. de navolgende candida tenlijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezing vastgesteld: 1. C van Bendegem; 2. K. Ha melink; 3. mevr. H. Volkertsma- Staal; 4. A. J. Roose; 5. mevr. P. Maas-Dieleman; 6. J. A. Roose; 7 C Hamelink; 8. J. van de Vel de; 9.1. de Jonge; 10. F. A. Dhont; 11. A. Overdulve en 12. mevr. C. Verpoorte-van Tatenhove. Jaarvergadering Hervormde Mannenvereniging. In het torenlokaal der Ned. Herv. kerk hield bovengenoemde mannenvereniging „In dienst der Kerk", o.l.v. de heer H. Smies Cz. hare jaarvergadering. In zijn jaarverslag bepleitte de heer J. de Zeeuw een grotere activiteit, daarbij vooral wijzen de op het dalende ledental dat echter hoofdzakelijk te danken was aan vertrek van leden naar elders. Het jaar 1952 kon door de penningmeester de heer J. Huijssen, met een batig saldo van ruim 100 worden afgeslo ten, zodat de financiële toe stand toch gunstig blijkt. De voorzitter hield na de pau ze een inleiding over het onder werp: „Zie de mens", terwijl tenslotte door de pas benoemde vicaris bij de Ned. Herv. ge meente, de heer I. J. Wisse, een film werd vertoond over de jongste watersnood. Bescherming Burgerbevolking. Maandagavond werd ten stad- huize een vergadering gehou den die werd gepresideerd door wethouder P. J. van Bendegem in zijn kwaliteit van loco-bur gemeester. Het döel was hier ter plaatse de B.B-actie te doen starten en daarvoor vrijwilligers aan te werven. Mede was ter vergadering aan wezig de heer B. Roelants, di recteur van Bouw- en Woning toezicht in Oost iZeeuws-Vlaan- deren en hoofd van het B-ge- bied der bescherming burgerbe volking in dit gewest. In zijn propaganda-speech wees de heer Roelants op de noodzaak van een plaatselijke B.B.-organisatie in regionaal verband. Daar nog slechts 15 personen aan de oproep gehoor hadden gegeven, zullen deze nu ieder in eigen wijk, buurt of vrienden kring trachten personen aan te werven die genegen zijn tot toe treding bij dit verband, aange zien voor Axel plm. 150 perso nen nodig zullen zijn. Men hoopt nu de werving van leden op deze manier te doen slagen, maar mocht zulks on verhoopt niet het geval zijn, dan zal het gemeentebestuur even tueel de gegadigden aanwijzen. Tijdens de markt op a.s. Za terdag 21 dezer, zullen als pro paganda voor de B.B. open luchtfilms worden gedraaid. Hoofdlegerpredikant Ds. De Kluis sprak over: Nieuw- Guinea. In de Chr. kleuterschool hield voor een talrijk gehoor Ds A. T. W. de Kluis, onder auspiciën der stichting openbare leesbiblio theek een boeiende causerie over zijn reis naar Nw--Guinea. Ds A. Couvée opende deze bij eenkomst met gebed en een kort inleidend woord, waarop de hoofdlegerpredikant een uiteen zetting gaf over het aantal be schikbare legerpredikanten, waarvan er in Nederland een 80-tal diverse eenheden zijn in gedeeld. In Korea bevinden er zich 2, in Suriname 1, in Indo nesië (bij de mil. missie) 1 en in Nw.-Guinea 3 legerpredikan ten. Spr. wenste geen lezing te houden, noch problemen aan te snijden, doch zou een en ander vertellen over het werk en de mensen die hem lief zijn. Hij beschreef daarop zijn reis per chartervliegtuig naar de tropen via Cairo, Dahran, -pjmbay, Calcutta, Bangkok, Singapore naar Biak. Van daaruit werd de reis per vliegtuig voortgezet naar Iphar, waar Ds Jensen met behulp van onze militairen een kerkje bouwde, hetwelk sinds enige tijd voorzien werd van een lichtend kruis op het torentje. De mensen worden nu van verre naar dit witte kerkje, het symbool van de kracht, ge boren uit het verlangen om het evangelie te brengen op de meest afgelegen posten in Nw- Guinea getrokken. Ds De Kluis kreeg vanwege de Kon. Marine de beschikking over een Catalina-vliegboot om zijn reis verder voort te zetten. Deze kruistocht voerde hem over een afstand van 12.000 km over Nieuw-Guinea langs de uiterste en meest verspreide posten, zo als Manokwari, Faffak, Sorrong, Kaimanak, Biak en Hollandia. Volgen spr. was het Zuidelijk kustgedeelte van dit reuzen- eiland in handen van de missie en het Noordelijk deel van de zending. De Papoeas's waren ge negen om de samenwerking met de Nederlanders te bestendigen. Zij voelen daarentegen niets om zich te verbinden met Indische Nederlanders, Indonesiërs of Ambonnezen. Terloops wees spr. op dit feit om de aandacht te vestigen op de moeilijkheden met de re-evacuatie van Ambo nezen, etc- De aanwezigen betuigden hun welgemeende dank voor de boei ende causerie van de spreker. Als buitengewoon slot werd door Ds De Kluis een door hem op genomen film ver.oond, die de fascinerende schoonheid van dit wondermooie en ongerepte stuk natuurschoon, dat Nw.-Guinea nog steeds is, ten volle recht deed. Een collecte aan de uitgang werd bestemd voor de Chr. openbare leesbibliotheek en het werk onder de militairen in Nw.- Guinea, nadat de legerpredikant de avond met dankgebed had besloten. Jaarverg. „Groene Kruis". De gisterenavond gehouden 1.61; 6730 kg exportgarnalen [getapt wordt, vertoont een bruine jaarvergadering van het „Groe ne Kruis" was als naar gewoonte zeer matig bezocht. De voorzitter, de heer A. E. C. Kruijsse, memoreerde in zijn ope ningswoord het verscheiden van de heer J. Fanoy die, hoewel niet zoveel jaren bestuurslid te zijn geweest, steeds zijn beste krach ten heeft gegeven aan de vereni ging. Zijn nagedachtenis zal bij bestuur en leden in hoge ere wor den gehouden. Verder herdacht de voorzitter de door de watersnoodramp ge troffenen en hij hoopte dat zij die het leven mochten behouden de geleden schade vergoed zullen krijgen. Het bestuur had aanvan kelijk het voornemen gehad van wege de afdeling Axel van het Groene Kruis een bedrag voor de getroffenen af te zonderen, doch daar gebleken is dat vele zuster- afdelingen zeer zwaar zijn getrof fen, werd besloten aan deze afde lingen een bijdrage te zenden om zodoende deze afdelingen in staat te stellen weer de nodige mate rialen aan te schaffen. De vergadering verleende aan dit voorstel haar goedkeuring. Uit het gecombineerde jaarver slag van de secr.-penningm., de heer A. P. Ie Feber stippen wij"1 aan dat het ledental in 1952 met 69 gestegen was en thans 1454 bedraagt en thans de grootste af deling is. Door de wijkzuster mej. Op 't Land werden in totaal 2452 bezoeken afgelegd, zijnde voor ziekenverzorging, kleuter, en zui gelingenzorg, t.b.c.-bestrijding en het verlenen van laatste hulp. Er waren 21 zittingen van het consultatiebureau en 10 voor kleuterzorg, resp. met 833 en 259 consulten. Uitgeleend werden 452 verplegingsartikelen. Voor het vervullen van haar omvangrijke arbeid werd de wijkzuster een bromfiets verstrekt. De bijdrage van 25 cent per lid aan de prov. vereniging werd voor de kleine afdelingen te groot geacht, zodat het te voorzien is dat deze in de toekomst zullen moeten samensmelten. De afd. Axel, Hoek, Terneuzen en Zaamslag stonden sympathiek tegenover de aangevraagde ver goeding van 20 cent per lid voor het kraamcentrum; de overige afd. veelal afwijzend. Voor dit centrum kwamen 187 aanvragen om hulp; verheugend was de da ling van de t.b.c.-bezoeken, n.l. 193 in '51 tegen 53 in '52. Aan rijkssubsidie werd ontvan gen 1297 en uit het prceventie- fonds 500. De gemeentel, sub sidie van 1000 werd naar alge meen gevoel te laag geacht voor deze tijd. De opbrengst van de Emmabloem-collecte gaat telken- jare achteruit, hetgeen geweten wordt aan „collecte-moeheid." Door de ledenaanwinst steeg de contributie tot 4463,50. Het bud get der vereniging sloot aan ba ten en uitgaven met 17.072,93. Het batig saldo slinkt echter van jaar tot jarr en eerlang zal tot verhoging der contributie beslo ten moeten worden. De toekomst biedt nog wijdere perspectieven voor de preventieve gezondheids zorg mits de krachten worden samengebundeld. De voorzitter bracht de heer Le Feber dank voor zijn omvangrijke en accurate arbeid. Met op 1 na alg. stemmen werd de heer Le Feber herkozen als bestuurslid en werd in de vacatu- re-Fanoy voorzien door de benoe ming van de heer Abr. v. d. Broe- ke. Tot leden der kascommissie 1953 werden aangewezen de he ren J. J. Ortelee, P. van Driel en N. de Kunder. Bij de rondvraag gaf de heer J. Blok een overzicht van de taak van het provinciaal bestuur en belichtte achtereenvolgens de geestelijke en zedelijke volksge zondheid, de rheuma-bestrijding en schooltandverzorging enz. Nadat de voorzitter de heer Blok dank had betuigd voor zijn causerie sloot hij met een opwek kend woord deze vlot verlopen jaarvergadering. Vismijn. In de week van 815 Maart werden aan de vismijn alhier aangevoerd: 252 kg bot 16—22 ct; 67 kg schar 3447 ct; 10 kg tong 1.48 ƒ1.00ƒ1.92; 126 kg binnenland garnalen 1.16. Naar Middelburg overgebracht. De vlasser C., die in verband met de moord in de nacht van 3 op 4 Maart op de alleenwonende oude vrouw v. d. Bossche, ge woond hebbende aan de rijksweg alhier, in arrest was gesteld, is gisteren gevankelijk naar Middel burg overgebracht, waar hij voor de officier van justitie zal wor den geleid. Candidaatstelling P.v.d.A. In een vergadering van de af deling Cadzand van de P.v.d.A. werd de groslijst voor de gemeen teraadsverkiezingen als volgt sa mengesteld: 1. H. de Neef; 2. Iz. van Hou ten; 3. A. A. Bril; 4. Mevr. Adri- aansende Neef; 5. P. Blog en 6. G. Overeem. Brand in klompenfabriek. Door onbekende oorzaak brak brand uit in de houtopslagplaats van de klompenfabriek van de wed. P. v. d. Voorde in de Graven straat. De brandweer was spoe dig ter plaatse en wist het vuur dat gretig voedsel vond in de houtvoorraad te localiseren. De brandweer bleef nog lang ter plaatse om de smeulende resten te blussen. Waterleidingbuis Goes Ossendrecht verzakt. Wat men reeds 14 dagen heeft gevreesd, dreigt nu zeer accuut te worden. Op de grindweg bij Krui ningen is een duiker aan het ver zakken, waar de waterleiding buis op rust, die van Ossendrecht uit Zuid-Beveland en een gedeel te van Walcheren van water voorziet. Naast en achter deze duiker is een onderspoeling ont staan en hierdoor is de waterlei dingbuis dusdanig in verzakking dat het niet onmogelijk is dat zij zal breken. De waterleidingmaatschappij overweegt thans de hulp van de genie in te roepen om te trachten alsnog de zaak te redden. Dit zou kunnen geschieden met behulp van een brug. Men wil achter en naast het gat palen in de grond slaan van negen meter lengte en daarop een soort bruggetje bou wen, waaraan de buis kan wor den opgehangen. Deze leiding is een zogenaamde 400-millimetersbuis. Zij loopt re gelrecht van Ossendrecht naar de watertoren in Goes. Ook op verscheidene andere plaatsen dreigde de buis onderspoeld te worden, maar met behulp van stortsteen uit drie schepen heeft men de zaak weten te redden. Om ongelukken te voorkomen is men thans bezig over de gehele lengte van het ondergelopen ge bied in Kruiningen buizen in de grond te slaan. Aan deze buizen zal een noodleiding worden opge hangen boven water over een lengte van vier km. De doorsne de van de buizen bedraagt 250 millimeter. Ir Stoel Feuerstein, directeur van de waterleidingmij, vertelde, dat er, toen hij Maandag op de plaats kwam, waar de onderspoe ling is ontstaan, nog niets was te zien. Dinsdagmiddag om 12 uur zag hij, dat de zaak mis ging. Hij gaf onmiddellijk alarm door middel van de berichtendienst. Het water, dat op het ogenblik kleur, maar dit heeft niets e be tekenen, zo zeide de heer Stoel Feuerstein. Doordat op zijn ver zoek alle mensen water hebben getapt, is er zoveel water wegge stroomd, dat het roest in de bui zen heeft losgelaten. De electriciteitskabel van de P.Z.E.M. ligt eveneens ter plaat se van de verzakte duiker. Heden zal onderzocht worden, of deze kabel gevaar loopt. Dit betekent echter niet, dat Goes zonder stroom zal komen, want Goes be trekt stroom uit Vlissingen. Wel zou het nadelig zijn voor de men sen, die achter Kruiningen wonen. Geslaagd. Te Wageningen slaagde aan het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie voor het diploma leraar landbouw werktuigen en motoren onze dorpsgenoot de heer Bern. J. Kint. Frijskamp. In café „Het witte Huis" bij de heer Jan Goossen had een prijskamp plaats ten bate van het Rampenfonds. Alle prijzen waren door inge. zetenen geschonken. De le prijs werd gewonnen door J. Goossen en F. van Hijf- te. De 2e prijs door G. Penne- man en P. Linders te Walsoor den en de 3e prijs door A. Maaijen en P. Verschoten. Bond voor Staatspensionnering. De plaatselijke afdeling van de Bond voor Staatspensionnering hield in café Jansen haar jaarljjk- se feestavond. Nadat de heer Van de Ameele de talrijke bezoekers had verwel komd ving de uitvoering aan, waaraan de accordeonclub „Mi- rian" uit Breskens haar gewaar deerde medewerking verleende. Het programma dat bestond uit muziek, zang en dans werd in vlot tempo afgewerkt. Vooral het optreden van de Zingende Zusjes mocht zeer veel bijval oogsten. Een in de pauze gehouden ver loting ten behoeve van het fonds voor ouden van dagen bracht 96 op. Aan het slot van het program ma bracht de voorzitter alle medewerkenden dank voor deze zo geslaagde feestavond, waarna een gezellig bal tot in de kleine uurtjes volgde. Verbetering Westkade. Tegelijk met de nieuwe bestra ting van de Westkade werdt ook het begin van de Stations straat onderhanden genomen. De oude straatkeien werden reeds verwijderd en een nieuw trottoir reeds aangelegd. Ook het trottoir van de West kade wordt vernieuwd en op sommige plaatsen behoorlijk verbeterd. Het ziet er echter nie, naar uit dat het laatst over blijvend obstakel van 'n kelder trap zal verdwijnen. Dit zal het publiek zeer ten ongerieve blij ven, gelukkig dat een straat lantaarn de plaats behoorlijk verlicht. De uitkomende straat keien worden reeds in de Poel- straat gedeponeerd om tegen de a.s. bietencampagne ook daar over een behoorlijke rijweg te kunnen beschikken. Schip aan de grond op de Schelde en weer vlot. Het 8354 brt. metende Neder landse motorschip „Rondo" is Maandagnacht op de Schelde ter hoogte van Bath aan de grond gelopen. Later is het schip op eigen kracht weer vlot gekomen. Het ging ten anker voor onderzoek. Waarschijnlijk heeft het roer- schade opgelopen- HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Gedwongen ver- radd. Concertgebouw, 4.30 uur: Kindervoorstelling. Hoofdfilm Ezeltje Bim. Hotel Centraal, 8 uur: Vergadering Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. AXEL: Het Cen rum, 8 uur: Biosc. Meisje ontvoerd. MORGEN: TERNEUZEN: Patronaatsgé- bouw, 2 uur: Verkoping van meubelen en huishoudelij ke goederen. Hotel Cen raai, Verga dering tot oprichting Korf balvereniging. HET NEDERLANDS ELFTAL. De K.N.V.B. heeft de samenstel ling van het Nederlands-elftal, dat Zondag 22 Maart in het Olympisch-stadion te Amsterdam tegen Zwitserland uitkomt be kend gemaakt. Doel: Landman (Sparta). Achter: Odenthal (Haarlem), Tebak (Eindhoven). Midden: Van Schijndel (SVV), Hendriks (Vitesse) en Klaassens (VVV). Voor: v. d. Kuil (VSV), v. d. Bo- gert (DOS), Clavan (ADO), Len stra (Heerenveen) en Luitèn (DOS). Reserves: v. Raai te (Bl.-Wit), Boskamp (Ajax), Terlouw (Spar ta), Biesbroeck (RCH) en Van Ede (Sparta). Het is mogelijk dat Zondag vlak vóór de wedstrijd in de sa menstelling van de middenlinie een omzetting mogelijk is. Aan voerder is Abe Lenstra. GEEN TELEVISIE-UITZENDING VAN NEDERLAND—ZWITSERLAND. De inhoud van de brief met het hernieuwd verzoek van de Nederlandse televisiestichting om de wedstrijd NederlandZwitser land, Zondag a.s. te Amsterdam te spelen, te mogen uitzenden, heeft geen enkel nieuw gezichts- Van het hoge commissariaat der republiek Indonesië in Den Haag heeft het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken het volgende schrijven ontvan gen: „De regering van Indonesia, diep getroffen door de nood van de bevolking in de rampgebieden, heeft besloten, ter leniging van deze nood een zending koffie, thee, suiker en kapok, ten bedra ge van 375.000 rupiah, aan te bieden." punt opgeleverd bij de bestuurs leden van de K.N.V.B., die, naar men weet, bij rondschrijven van het epistel van de televisiestich ting op de hoogte waren gesteld. Dientengevolge blijft het be stuur van de K.N.V.B. bij zijn reeds eerder ingenomen stand punt, dat in beginsel vergoeding voor het recht van uitzending dient te worden gegeven. HET INTERNATIONAAL MILITAIR VOETBALTORNOOI. Te Ankara werd het internatio naal militair voetbaltornooi voort gezet. Griekenland sloeg Frank rijk met 10. De rust ging met blanke stand in. België won van Italië met 20, welke stand bij rust reeds was bereikt. Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren de 36ste lijst van gebor gen en geïdentificeerde slacht offers „Watersnood" uitgege ven. Hierop komen de volgende Zeeuwse slachtoffers voor: ELLEWOUTSDIJK. Jan Sandee, geb. 14-1-T3 te Borssele, laatste adres Elie- woutsdijk D 3. STAVENISSE. Abraham Cornelis Hage, geb. 28-4-'28 te St. Maartensdijk, laatste adres Axel. Te Rochester is James Hard die op 111-jarige leefdjd is over leden, begraven. Hij heeft nog in het leger der Noordelijken in de Amerikaanse burgeroorlog gestreden. Zijn begrafenis kon niet voL gens de traditie voor een derge lijk cud-strijder plaats vinden, daar deze vereist, dat 5 wapen broeders aanwezig zijn: De laat ste wapenbroeder is de 106- jarige Albert Woolson, die niet kon komen. Ongeveer 2000 schoolkinderen en duizenden andere inwoners van Rochester liepen langs het stoffelijk overschot, dat 5 uur opgebaard lag. De Amerikaanse burgeroorlog was van 1861 tot 1865. Men heeft tot nu toe 30 slacht offers van de wervelstorm die vorige week verscheidene dor pen in Bengalen heeft geteis terd, kunnen identificeren. De getroffen dorpen liggen onge veer 240 km ten Westen van de Oost-Pakistaanse stad Dacca. De schade is aanzienlijk en verscheidene honderden gezin nen zijn dakloos. Het ligt in het voornemen van de min'ster van Wederopbouw en Volkshuisvesting, in overeenstem ming met de vaste commissie voor het nationale plan te komen tot de instelling van een planolo gische werkcommissie voor het rampgebied in Zuid-West Neder land in de geest van de werk commissie, die destijds werd in gesteld voor de studie van het Westen des lands. Behalve de bij deze zaak betrokken ministeries zijn de provinciale besturen van Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant uitgenodigd zich in de commissie te doen vertegenwoor digen. De commissie zal zich bezig houden met de nationale aspec ten van de vraagstukken van ruimtelijke ontwikkeling, zoals die zich thans in samenhang met de reeds in studie zijnde proble men van waterstaatkundige en andere aard in het rampgebied voordoen. Het is uiteraard niet de bedoe ling, dat de studie van de com missie inbreuk zal maken op de voortgang van het thans onder handen herstelwerk. Officieel wordt medegedeeld, dat op 15 Maart ter hoogte van de Oostkust van Kamtsjatka een Amerikaanse bommenwerper van het type B-50 die van een vlieg veld in Alaska was opgestegen om weerkundige waarnemingen te verrichten, is beschoten door één uit een formatie Migs. De bommenwerper beantwoordde het vuur, maar kon niet zien dat daardoor schade werd aange richt. Kamtsjatka maakt deel uit van de Sowjet-Unie en wordt door ör Beringzee van Alaska geschei den. De juiste plaats van het inci dent is niet bekendgemaakt. Ge sproken wordt van ongeveer 40 km ten Oosten van het Siberische schiereiland. De Amerikaanse vliegtuigen van de weer-verkenningsdienst maken regelmatig vluchten in de Noordelijke gebieden maar het is nog niet eerder officieel gemeld dat deze vliegtuigen zo dicht bij de Sowjet-Unie komen. De viermotorige B-50 is een grotere versie van de B-29 large- afstandsbommenvverper. Het toestel heeft een actieradius vaa ongeveer 10.000 km en kan meer dan tien ton aan bommen mee nemen. De Amerikaanse luchtmacht heeft later meegedeeld, dat het incident gebeurd is ap 160 km ten Oosten en iets ten Noorden van Petropavlovsk, een Russische mi litaire basis aan de Zuidpunt van het schiereiland Kamtsjatka. VAN HET ZWAARD". 41. Een ijle strook maanlicht valt over het smalle strand on der de hoge rots. „Hier moet het no bele zwaard zich be vinden", prevelt Tsa- cha. „Het zal niet moeilijk zijn hat te vinden, want het werd in een kar van de rot sen geworpen. Ga nu en breng het boven!" Aarzelend doet de oude krijger enkele passen vooruit in het ijskoude water. Doch opeens blijft hij staan. „Ik kan niet verder", roept hjj. „Er is geen bodem meer". Er komt een trek van ongeduld op Tsacha's gelaat. „Dwaas", sist hij. „Dan duikt gij. En snel! De Noorse honden zullen spoedig ons spoor volgen!" Inmiddels heeft Eric de krijgers die om hem heen stonden terzijde gestoten en zonder een woord te zeggen, stormt hij de valbrug over, naar de burcht, waaruit aan alle kanten de vlammen opslaan. Op het binnenplein heerst een geweldige verwarring. Reeds is het vuur overgeslagen naar enkele bij- gebouwen. Honden rennen jankend langs hem heen. Bedienden en krij gers lopen radeloos door elkaar en uit de stallen klinkt het angstig gehinnik van de paarden! „Werp de staldeuren open! Maak de paarden los!" dondert Eric in het voorbjjrpinen de vluchtende mannen toe,. Temidden van vallpnd .ppin en ómlaagstortende balken rent hii in een verstikkende rook de burcht binnen. Vurig lekken de vlammen hep tegemoet, vonken dwarrelen om hem heen en reeds heeft de onderkant van zijn boven kleed vlam gevat. Eric werpt de mantel af en rent verder, ondanks de dichte rookwolken die hem van alle kanten omgeven. Zonder aarzelen stormt hij de burchtzaal binnen. Een ogerplik dreigt de schrik hem te verlam men, als hij de schijnbaar wezen loze gestalte van Halfra ziet lig gen. Is hjj dan te laat gekomen? Maar dan bemerkt hij ook Bum Pum, die nog steeds wanhopige po gingen doet om zich van zijn ban den te bevrijden... Met een kreet van vreugde knielt de Noorman bij hem neer en met enkele halen van zijn dolk snijdt hij de touwen van de kleine man door, dan de doek van zijn mond en meteen brabbelt de trouwe dwerg: „Koning Eric toch gekomen zijn! Heer Halfra redden. Hij drinken van poeder! Nie lopen kunnen! Vreemdelingen weg! Alles verbranden!" In zijn blijdschap en opwinding schettert de kleine man alles door elkaar, doch Eric heeft de bewus teloze Halfra reeds in zijn sterke armen opgetild en schreeuwt de dwerg toe: „Vlug! Volg mij! We moeten hier weg voor de boe] in stort!" Doch het is reeds te laat! Enkele zware stutbalken hebben het he rgeven en tuimelen in een laaiende vuurgloed omlaag. Het geknetter van brandend hout vermengt zich met het loeien van de vuurzee. En terwijl de dwerg zich rade loos aan hem vastklemt, beseft de Noorman dat door deze muur van vlammen iedere terugtocht onmo gelijk is KENYA Militairen en politie hebben in het gebied van Njeri en Fort Hall 12 leden van de Mau-Mau doodgeschoten en ruim 100 ge vangen genomen. Volgens hoge politie-functia- narissen neemt de activi eit van de Mau-Mau, ondanks strenge maatregelen, toe. Een blanke poli tie-off icier deelde een correspondent van Reuter mede, dat hij vreesde dat de spanning zou leiden tot een grootscheeps teeffen tussen inheemsen en politie. Uit het Riftdal zijn in de af gelopen maand ruim 100.000 Ki- koejoes weggetrokken naar de reservaten voor hun stam bij Fort Hall, Kiamboe en Njeri. Men neemt aan dat nog 100.000 voorbereidingen treffen voor de trek naar de reservaten, aldus Reuter. Als men hen vraagt waarom zij hun vee voor lage prijzen verkopen en hun oogsten in. de steek laten dan antwoorden zij bijna altijd: „Er komen binnen kort grote moeilijkheden. Wij moeten bij onze eigen mensen zijn". De politie neemt aan dat groep jes Mau-Mau-leden zich bij de trekkers hebben aangesloten en dat zij zich op deze wijze toe gang weten te verschaffen tot de inheemse wijken van de gro tere steden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3