De sanering in de melkdetailhandel msi msmtmu De emigratiemogelijkheden naar Zuid-Afrika DE BRITSE VLOOT Eden joverzijn besprekingen in de V.S. Binnenlands nieuws pDPASlX Waart en de Sowjet-marine De roomsmokkel- aifaire in België Een rapport met weinig nieuwe gezichtspunten PREMIES VOOR KLEINE BOERENBEDRIJVEN ABDIJSIROOP De jackt en de wildstand in het rampgebied De Dominicaanse republiek biedt Zuid-Korea militaire steun aan West-Berlijnse journalist in O.-Berlijn gearresteerd VOOR VAKLIEDEN IS ER DIRECT PLAATS Harriman over Malenkof Een commissie van de „Dr. Wiardi Beekman-stichting" onder voorzitterschap van de heer J. Schilthuis, lid van de Tweede Kamer, heeft een rapport samen gesteld over de vele pogingen, ■die worden gedaan om tot een sanering in de melkdetailhandel te komen. Van een gezonde si tuatie, aldus het rapport, kan eerst sprake zijn, wanneer bij een redelijke werktijd van on dernemer en personeel en bij een zo goed mogelijke bedrijfsvoering waarbij de melk tegen een zo laag mogelijke, economisch-ver- antwoorde prijs wordt geleverd, een redelijke beloning voor per soneel en ondernemer wordt ver kregen. Voor het geven van premies aan kleine boerenbedrijven zal dit jaar 3,5 millioen gulden uit het tegenwaardefonds van de voormalige Marshallhulp be schikbaar zijn. Het kleine bedrijf kan pre mie voor rationalisatie-doeleinden krijgen, mits het bedrijfsopper- vlak van een veehouder of land bouwer niet groter dan 10 hectare is. De landbouwconsulenten heb ben in overleg met de provinciale boerencommissies naar gelang van urgentie een plan van objec ten opgesteld. Voor directe, individuele pre- mieverlening komen objecten in aanmerking betreffende aankoop en inzaai van groenvoedergewas- sen, bouw van silo's voor groen- voeder en aardappels, verbete ring van de drinkwatervoorzie ning voor het vee, aankoop van rundvee, aanschaf van mais- droogrennen, inrichting, verbete ring en uitbreiding van bedrijfs gebouwen en gierkelders, de ver betering van bouw- en grasland, bruggenbouw en onderzoek naar gewasmonsters. In groepsverband kan premie worden verleend voor landbouw werktuigencoöperaties en coöpe ratieve verenigingen voor het be waren van pootaardappels. Tenslotte zullen de consulenten ook premie kunnen verlenen voor voorlichting in de vorm van voorbeeldbedrijven en -percelen, demonstraties met bijzondere teelten, ondere andere kruiden. De situatie in de melk-detail- handel is hiermede in verschillen de opzichten in strijd. Het is regel, dat in één straat vele melkslijters de klanten bedienen en dat hun wijk over een groot grondgebied verspreid ligt, waar door de rit van de ene klant naar de andere veel te groot is om tot economisch-verantwoorde be drijfsresultaten te komen. Pogin gen tot sanering moeten dan ook worden toegejuicht. De commissie acht het nood zakelijk dat de vrijwillige sane ring in de melk-detailhandel kan worden gebaseerd op publiek rechtelijke maatregelen van groot formaat en zij bepleit, dat de sec toren voor de melkbezorging zo worden gemaakt, dat elke melk- wijk door twee of drie melkslij ters kan worden bewerkt. Men moét de melkhandelaren niet in een machtspositie brengen, waar door de onderlinge concurrentie geheel zou worden uitgeschakeld en de huisvrouwen niet het recht zouden hebben een ander te kie zen. De handhaving van dit con- currentie-element zal bevorderen, dat de nodige service en de zorg jegens de consument worden ge handhaafd. Er moet verder op worden ge let, aldus de commissie, dat de mogelijkheid van keuze van de consument ten aanzien van de producten niet beperkt blijft tot die van slechts één standaardisa- tiebedrijf. Ook de melkslijters zelf dienen beschermd te worden tegen een monopolie van het standaardisatiebedrijf. De commissie concludeert dat saneringsovereenkomsten van de melkhandelaren, die tot stand ge bracht worden buiten de regelin gen van het bedrijfschap, waar bij bovendien vertegenwoordigers van de consumenten niet zijn in geschakeld, uit een oogpunt van algemeen belang van veel gerin ger betekenis zijn en beter niet tot stand kunnen worden ge bracht. Het gevolg van goede saneringsregelingen is voor de consument, dat zij prijsverlagend werken en dat de waren de con sumenten in zo vers mogelijke toestand bereiken. Voor de overheid betekent een gezonde bedrijfs-economische toe stand een steeds kleiner worden de noodzaak van subsidie en voor de melkslijters zelf een steviger financiële basis, een beter be stede werktijd en de mogelijk heid om door een geringere ver- voerstijd de melk verser af te leveren en tevens meer tijd voor de behandeling van het mate riaal. Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal A tij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKERS 's werelds beste hoestsiroop Tengevolge van de ramp op 1 Februari j.l. heeft ook de wild stand in het rampgebied zeer ge leden. Slechts een deel der vo gels, zoals fazanten en patrijzen, heeft het leven er afgebracht, maar de meeste hazen en konij nen zijn uiteraard verdronken. Hoewel dit vanzelfsprekend niet een van de dringendste proble men vormt, acht men het toch uit biologisch oogpunt van be lang, dat de wildstand in het ge troffen gebied weer op peil wordt gebracht. Daarom wordt overwo gen voorlopig in de drooggevallen polders de jacht niet te openen, behalve op waterwild. Voorts heeft de Kon. Nederlandse Ja gersvereniging gelden bijeenge bracht om na verloop van tijd deze gebieden opnieuw van wild te voorzien. Men zal hiermede echter moeten wachten tot er ge noeg begroeiing is, waarin de die ren kunnen schuilen en voldoen de voedsel vinden, zodat zij zich niet te goed doen aan de land bouwgewassen. De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Dominicaan se republiek vorige week heeft aangeboden troepen naar Kcrea te zenden om schouder aan schouder met de troepen van de Ver. Naties het communisme te bestrijden. De minister deelde verder me de dat het aanbod zeer binnen kort officieel zal worden aan genomen. De Oostberlijnse politie heeft de Westberlijnse journalist Wal- demar Rehwald gearresteerd toen hij op het punt stond uit Oost- Berliin de sectorgrens te over schrijden. Hij had een bezoek aan Oost-Berlijn gebracht. Zijn actentas wist hij nog over dè sectorgrens te werpen. West- Berlijnse politiemannen zagen het incident, doch konden niet ingrij pen. De emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika vertoont een langzaam stijgende lijn. Het vorig jaar emigreerden 4500 Nederlanders. Er waren toen voorts reeds 5000 goed keuringen voor emigratie in dat jaar. Verwacht wordt, dat het aantal Nederlandse emigranten naar Zuid-Afrika dit jaar tussen 7000 en 10.000 zal liggen. Sinds de bevrijding emigreer den in totaal ongeveer 15.000 Ne derlanders naar de Unie. Dit werd meegedeeld door de commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, en onze emigratie-attaché in Zuid-Afrika, drs. F. Schultz. Deze laatste noemde Zuid-Afrika een der aan trekkelijkste emigratielanden voor de Nederlander, in het bij zonder voor de ambachtsman. Ook voor jonge kantoorbedienden en boekhouders zijn er mogelijk heden. Zij zullen evenwel po de hoogte moeten zijn van de En gelse taal. De Britse minister van Marine, James Thomas, heeft in het La gerhuis verklaard, dat de Sowjet- Unie de beschikking heeft over de op één na de grootste marine vloot ter wereld. De Sowjet-vloot bestaat uit 20 zeer sterke kruisers, meer dan 200 torpedobootjagers en meer dan 350 onderzeeërs. De produc tie van schepen was de laatste tijd in de Sowjet-Unie op mar kante wijze gestegen: Thans wer den door de Sowjet-Unie per jaar meer kruisers gebouwd dan door de 14 landen van het Atlantisch pact tezamen. Het merendeel van de Sowjet-marinestrijdkracht is volgens Thomas geconcentreerd in de Oostzee en in de noordelijke wateren hetgeen belangrijk is voor Groot-Brittannië. De Sowjet-Unie beschikt ook over een machtige marine-lucht macht en alles wijst er op, dat de Sowj et-schepen goed bewapend en goed gebouwd zijn. Een groot deel der vaartuigen, onderzeeërs inbegrepen, is in staat mijnen te leggen. Naast de kruisers, die thans volgens het marineplan ge bouwd worden, zijn torpedoboot jagers en onderzeeërs in produc tie. Alle schepen der Sowjet- marine zijn ononderbroken be mand. De Sowjet-marineluchtmacht beschikt over 'n toenemend aan tal straalvliegtuigen, die als bom menwerpers, mijnenleggers en voor torpedo-aanvallen kunnen worden gebruikt. Hoewel alle vliegtuigen hun bases op het land hebben, vormen zij een integre rend deel van de marine, zo ver volgde de minister, die het La gerhuis verzocht een marinebe groting van 329.500.000 pond ster ling voor het komende jaar goed te keuren. Thans, zo vervolgde Thomas, heeft Amerika de grootste vloot. Reuter tekent hierbij aan, dat de Britse vloot volgens een re cente verklaring bestaat uit een slagschip, twee vliegkampsche pen, drie lichte vlootvliegkamp- schepen, 11 kruisers, 31 torpedo bootjagers, 31 fregatten, 37 on derzeeërs en een aantal mijnen vegers. Vier slagschepen en vele andere vaartuigen bevinden zich in de reserve. Thomas deed enige mededelin gen over de Britse middelen voor de bestrijding van onderzeeërs. Deze wapens waren met succes in Amerikaanse en Canadese wa teren gedemonstreerd „en hebben deze landen veel stof tot denken gegeven". Onder meer beschikt Engeland over een drieloopmortier, dat met behulp van asdic een onderzeeër kan opsporen en zichzelf richt. Het vuren wordt electronisch beheerst. Het schietwapen legt een „patroon" van grote projec tielen, die op iedere diepte auto matisch tot ontploffing kunnen worden gebracht. Onderzeeërs, die binnen de actieradius van het asdicbrein komen, hebben weinig kans op ontsnapping. De actie radius is groter dan van de vroe gere dieptewapens. Voor bouwvakarbeiders en automonteurs is er direct plaats. Het voordeel voor de ambachts man is, dat hij direct met een behoorlijk loon kan beginnen, 12 pond per week, dat oploopt tot 15 a 16 pond. In Transvaal en de Oranje-Vrijstaat heeft men met de taal geen moeilijkheden. An ders is het in Natal, dat voor 90 procent Engels sprekend is. Bouwvakarbeiders kunnen zich vaak spoedig opwerken tot zelf standigen. Voor automonteurs en metaalarbeiders is dat iets moei lijker, omdat zij meer gelden voor een eigen bedrijfsinrichting nodig hebben. Tot nu toe kan men zeggen, dat er weinig mislukte gevallen van Nederlandse emigranten zijn. Het komt niet voor, dat men om economische redenen mislukt. Er bestaan uitgebreide Nederlandse gemeenschappen, die hulp verle nen. UITBREIDING MOGELIJK. Het is volgens de heer Schultz mogelijk de Nederlandse emigra tie aanzienlijk uit te breiden. Er zijn vele kansen, ook voor kap pers, slagers en jonge, Engels sprekende kantoorbedienden. Zij kunnen salarissen van 40 tot 50 pond per maand verdienen. Hij noemde het leven in Zuid- Afrika relatief iets goedkoper dan in ons land. Er zijn hogere huren, maar de levensmiddelen zijn niet duurder en de belastin gen zijn laag. Het is altijd belangrijk waar men terechtkomt. Het milieu heeft voor elke emigrant invloed. Er zijn veel mogelijkheden voor civiel-ingenieurs en chemici. Sinds de bevrijding is een 12- tal artsen naar de Unie veftrok- ken. Daarvan practiseren er reeds enkelen. De moeilijkheid is hier nog, dat de diploma's niet wor den erkend en men dus in de Unie nog een drietal jaren studie voor de boeg heeft. De onderhan delingen over de gelijkstelling van de diploma's zijn nog han gende. Men verwacht na de ver kiezingen in het volgend jaar, dat zij tot goede resultaten zullen leiden. DE LANDBOUW. Zoals bekend hebben reeds twee overheidsdiensten de posterijen en de spoorwegen vele Nederlanders aangeworven. Het ligt in de bedoeling van het ministerie van Landbouw even eens Nederlanders aan te "trek ken. Zo zal de directeur-generaal voor de landbouw, dr. M du Toit, in Mei naar ons land komen om te zien of Nederlandse landbouw ingenieurs en opzichters naar de Unie kunnen komen. Voor de Nederlandse agrariërs heeft de Unie weinig mogelijk heden. Men meent evenwel, dat Ne derlandse ingenieurs, bekend om hun strijd tegen het water, ook de strijd tegen de erosie in dé Unie ter hand zouden kunnen nemen. Dat opent voor deze ca tegorie nieuwe mogelijkheden en zou betekenen, dat er voor een derde overheidsdienst immigran te worden aangetrokken. DAMPO keert en weert elke verkoudheid en pijn in spier en gewricht tonden I 1 Anthony Eden, Brits minister van Buitenlandse Zaken, heeft i Dinsdagmiddag in het Lagerhuis verslag uitgebracht over de be- 1 sprekingen, die hij met de minis ter van Financiën, Butler, on langs in Washington heeft ge voerd. De besprekingen hadden zijn mening bevestigd, dat Engeland met de nieuwe Amerikaanse re gering zodanig kan samenwerken dat „er geen enkele stap, welke vérstrekkende internationale ge volgen kan hebben, zal worden i genomen, zonder dat de Britse regering volledig in de gelegen heid is gesteld haar mening voor af te kennen te geven". Over Europese kwesties, waar onder het verdrag inzake de Europese verdedigingsgemeen schap, waren geen meningsver schillen. Hij verklaarde, dat hij niet zou aandringen op erkenning van de regering van Peking door de V.N., zolang de agressie (van de ze regering) jegens de V.N. voortduurt". Hij zeide dit naar aanleiding van een vraag van oppositieleider Attlee over de „zeer abnormale toestand", waarin China's zetel in de veiligheidsraad nog wordt ingenomen door een vertegen woordiger der nationalisten, in plaats van de werkelijke en ge zag uitoefenende regering van China". Aneurin Bevan (Labour), die pas is teruggekeerd van een be zoek aan India, vroeg Eden, of hij met de Amerikaanse regering had gesproken over de „daad van agressie, gepleegd door Tsjiang Kai Sjek, bestaande uit het zen den van wapens en geregelde troepen naar de Birmaans-Chine- se grens". Bevan zeide, dat er on geveer 12.000 Chinezen zijn in een zeer ontoegankelijk deel van de Sjan-provincies. Deze worden van Formosa uit van wapens voorzien en .aangevuld door troepen van dit nationalistische bolwerk, al dus Bevan. Eden antwoordde, dat hij enige tijd geleden had voorgesteld, dat een commissie der V.N. een on derzoek zou instellen, maar de Birmanen achtten die niet juist. „Wij voeren thans besprekingen over deze kwestie", aldus Eden. Hij zeide, dat de Amerikaanse ministers de algemene doelen, die door de economische conferentie van het Britse gemenebest in Londen waren vastgesteld, had den gesteund. (Op deze conferen tie had men besloten voorwaar den te scheppen voor uitbreiding van de wereldproductie en -han del). Beide regeringen erkenden, dat er nauw verband bestaat tussen de gevechten in Korea en Indo- China en Malakka, aldus Eden. ZWARE STRAFFEN. De rechtbank te Antwerpen heeft gisteren uitspraak gedaan in de omvangrijke smokkelzaak waarbij Belgische en Nederland se zuivelfabrieken betrokken wa ren. De 12 beklaagden in dit proces werden veroordeeld tot het beta len van een schadevergoeding aan de Belgische staat, die zich burgerlijke partij had gesteld, van fr. 248 millioen. De hoofd schuldigen K. Staes van de Bel gische zuivelfabriek De Smedt te Antwerpen werd tot één jaar ge vangenisstraf veroordeeld; alle anderen tot vier maanden. Ge noemde Belgische zuivelfabriek moet een schadevergoeding beta len van fr. 163 millioen. De rechtbank was van oordeel dat de Nederlanders, die aan deze roomsmokkel hebben deel genomen, niet ontsnappen aan de I Belgische wetten. Twee Neder- j landse zuivelfabrieken werden (dan ook tot een gezamenlijke schadevergoeding van fr. 70 mil lioen veroordeeld. Betreffende een derde Nederlandse zuivelfabriek moet de rechtbank nog uitspraak doen. De verdediger van de Ne derlandse verdachten heeft tegen deze uitspraak hoger beroep aan getekend. Duizenden liters room weaden onder de benaming „geconden seerde melk", waarop geen in voerrecht betaald moest worden, in België ingevoerd, waar deze dan tot boter werd verwerkt. Ook werd de room wel in bussen van twee liter België binnengevoerd, waarbij dan werd opgegeven dat de bussen slechts één liter bevat ten en waarbij bovendien op de invoerpapieren een lager vetper centage werd opgegeven dan met de werkelijkheid overeenstemde. INIIAALVERBOD OF DE RIJKSWEG MOERDIJK— ZEVENBERGSEHOEK. De rijkswaterstaat in Den Bosch deelt mede, dat voor de rijksweg MoerdijkZevenbergse- hoek van de brug over het Hol lands Diep tot ce Bredase dijk een inhaalverbod voor motorrij tuigen is ingesteld. De op 7 Maart j.l. voor dit wegvak ingestelde verkeersbeperking ten aanzien van de breedte en de wieldruk der voertuigen wordt met ingang van Donderdag 19 Maart 6 uur v.m. opgeheven. MISLUKTE OVERVAL TE ROTTERDAM. Twee mannen hebben Maan dagmiddag getracht een overval te plegen op de kassier van een Boerenleenbank aan de Rotter damse Rijweg te Rotterdam. Eén hunner, de 23-jarige incasseer der J. van S., kon worden gepakt. De andere man ontkwam. De mannen hadden in de gang van de Bank geredetwist. Van S. zou een schuld aan zijn maat heb ben en hij beweerde een rekening bij de Bank te hebben. Ze zouden de kwestie binnen gaan uitzoe ken en toen de mannen het kan toor werden binnengelaten, greep de incasseerder de kassier beet. De aangevallene verzette zich he vig, luidkeels om hulp roepend. Ongelukkig voor de overvallers werd het geschreeuw gehoord door 2 rechercheurs, die ijlings naar binnen renden en zich in de strijd mengden. De incasseerder werd overmeesterd, doch num mer twee zag tijdens het tumult kans de benen te nemen. Van S. zat financieel in moei lijkheden. Deze overval be schouwt de politie dan ook als 'n wanhoopsdaad. Hij werd in het politiebureau te Overschie opge sloten. EIEFSTAL VAN 8800 GULDEN OPGELOST. Een kamermeisje en twee van haar vrienden blijken betrokken te zijn geweest bij een diefstal van twee geldkistjes met 8800, Averell Harriman, gewezen Amerikaans ambassadeur in Meskou, heeft voor de radio verklaard, dat de nieuwe Sow- jet-premier Malenkof, 't type is waarmee de regering zich moei lijkheden in het binnenland be zorgd. Deze moeilijkheden zouden dan wel eens tegenspoed in de buitenlandse politiek kunnen veroorzaken. Harriman zei ver der, dat Malenkof op hem de indruk had gemaakt „de wreed ste en meest sadistische man" te zijn die hij, Harriman, ooit had ontmoet. door Allan Penning 52) Nadruk verboden. De twee samenzweerders ble ven een minuut of tien in de hut van de gezagvoerder opgesloten en eindelijk kwam Bill met een grijns op zijn gezicht naar bui ten. Hij op zijn beurt, had weer een geheimzinnig onderhoud met de djeremoedi en deze zocht weer contact met twee vertrouwde Lascaren, die al vele jaren deel uitmaakten van de bemanning. Het resultaat was, dat een speur der hen had kunnen zien sjou wen met een paar mysterieuze kisten, die ze uit een vergeten hoek, naast de proviandkamer, sleepten. De kisten kregen een plaatsje aan de andere zijde van luik 2, netjes verborgen onder een stuk zeildoek, vlak tegenover de plek, die gereserveerd was voor de kostbare lading van Ping Yong Seng. Alles gebeurde met een grote geheimzinnigheid en in het diepst van de nacht, toen de bedienden van de rijke Chinees in zalige onwetendheid op hun matjes bij de bagage la gen te ronken. Wellicht droom den ze van een jonge Chinese schone of van een speenvarken- fufi En intussen sloop Bill McLeod op ziin blote voeten door het gan getje voor de hut van de lange Chinees met de spleetogen. Bill scharrelde met een schroeven draaier en een rol electrisch draad en was zo geheimzinnig als een vakinbreker. Zelfs Peter Wins had zijn kooi niet opgezocht en uit de kast ónder zijn bunk een volumineus ding te voor schijn gehaald, dat hij op de com mandobrug opstelde. Maar ook dit werd door een dekzeil aan nieuwsgierige blikken onttrok ken. De „Ping Ho" bleef op stroom liggen en het was niet voor de volgende ochtend, dat het anker gelicht werd en Peter Wins lang zaam de rivier afstoomde. HOOFDSTUK XII. Peter Wins weet nog een ex tra winstje van zijn passa giers te krijgen, maar moet er voor vechten. De geheimzinnige passagier was éérst tegen negen uur aan dek verschenen en bleek ten hoogste verwonderd, en enigszins ont stemd bovendien, dat de „Ping d iu. Ho" nog niet in volle zee was. De gezagvoerder, die hem plotseling op de commandobrug aantrof, maakte hem er beleefd op attent, dat deze plaats uitsluitend be stemd was voor hen, die voor de navigatie verantwoordelijk waren en dat passagiers, hoe gezien deze ook mochten zijn, volgens de be staande gebruiken, daar minder gewenst waren. Fing Yong Seng knipperde met zijn spleetogen achter de hoornen bril, als een uil tegen het zonne licht cn putte zich uit in veront schuldigingen. Hij was slechts een dom man, die niet op de hoogte was met de gebruiken aan boord van een schip. Hem, als leek, die zijn gehele leven in de binnenlanden had gesleten en nimmer de zee van nabij had le ren kennen, kon zulks niet wor den kwalijk genomen en hij was er van overtuigd, dat de kapitein, zijn oudere broeder, hem zijn domheid niet als onbeschaamd heid zou aanrekenen. Ogenblik kelijk zou hij zijn bedienden, die slechts satanskinderen waren en ongetwijfeld onvergeeflijke zon den tegen de scheepsetiquette zouden begaan, waarschuwen en mochten er nog gedeelten van het schip zijn, waarvoor eenzelf de gebruik gold of zelfs maar ge wenst was, dan zou' de kapitein hem een onvergetelijke dienst be wijzen, hem daarvan zo spoedig mogelijk op de hoó'gte te brengen. „Een landrot", voegde hij er met een soort demonisch lachje aan toe, „blijft een landrot, terwijl een zeeman een soort amphibie is. Hij voelt zich,zowel op het water als aan land, volkomen thuis en zou nimmer dergelijke grove fouten begaan, als die waaraan hij, Ping Yong Seng, zich blijkbaar had schuldig ge maakt. Tja. inderdaad, een zee man was een benijdenswaardig schepsel." Met een beleefd glimlachje had Peter Wins toegeluisterd. Nog maals verontschuldigde hij zich op grond van de noodzakelijkheid van deze maatregel. „Wij mogen dan, zoals u meent, benijdenswaardige schep sels zijn, maar de navigatie, zelfs van het kleinste schip, brengt een zware verantwoordelijkheid met zich mede. Maar.dit sluit niet uit, dat ik het op zeer hoge prijs zal stellen, u van tijd tot tijd, en wanneer onze koers dat toelaat, in mijn domein te mo gen ontvangen. Wanneer we een maal in open zee zijn en de koers gesteld is, is dat alles veel een voudiger. Dan wegen, zoals u be grijpen zult, de verantwoorde lijkheid en het gevaar al weer veel minder." Daarop daalde de passagier, Ping /Yong Seng, de commando brug af en Peter dacht: „Stel je voor, dat je die gele smakker hier de gehele dag had met ver halen over zijn dooie broer." (Wordt vervolgd.) Georges Simonin, een acquisi teur b\j een blad in Casablanca, heeft bericht gekregen dat z'n peet oom in Canada, die in de houthan del zijn fortuin had gemaakt, hem 10 millioen gulden heeft nagelaten. gouden munten en sieraden. De kistjes verdwenen in Januari uit de afgesloten kamer van de eige naresse van een hotel in Den Haag. Van de kamerdeur bestond slechts één sleutel. Het kamermeisje J. Th. D. heeft de sleutel enige ogenblik ken in handen gespeeld van J. Th. van P., die er een wasafdruk van maakte en nadien een valse sleutel kon vervaardigen. Bij af wezigheid van de hotelhoudster is P. later ongemerkt binnenge wandeld en heeft zijn slag gesla gen. P. kocht van zijn „aandeel" een motorfiets. Het meisje gaf haar buit aan haar vriend J. P. V., die er goede sier van maakte en haar zo nu en dan wat toestopte. Hij werd met de laatste 1500.op zak gearresteerd. P. is voorgeleid en in het huis van bewaring gezet. De sieraden en gouden munten heeft hij bij een andere vriendin in de dak goot gegooid. De politie heeft ze daar gevonden. GAS VERSTIKKING. De 76-jarige mevrouw A. W. van G.T. is Maandag dood in haar woning aan de Zuigerstraat te Den Haag gevonden. Omwo nenden roken gas en waarschuw den de politie. Geconstateerd werd, dat een rubberslang bij de gaskraan gebarsten was. Deze kraan stond open. UIT ELECTRICITEITSDRADEN GEVALLEN EN GEDOOD. Maandagmiddag is bij de werk zaamheden te Langweer (Fr.) aan het bovengrondse net van het provinciaal electriciteitsbedrijf de 59-jarige L. Kool uit St. Nicolaas- ga met de stroom in aanraking gekomen en naar beneden geval len. Hij werd op slag gedood. K. was in de vijf meter hoge paal aan het werk. Slechts aan een kant van de paal was de stroom uitgeschakeld. Vermoede lijk heeft K. zijn evenwicht ver loren en bij het zoeken van steun greep hij zich vast aan de nog on der stroom staande draden. Door mede-arbeiders werd direct de stroom uitgeschakeld, waardoor K. naar beneden viel. Hij kwam daarbij zó ongelukkig op de straat terecht, dat hij een ge kneusde schedel opliep. De dood trad onmiddellijk in. HET 3000ste SCHIP TE ROTTERDAM. Eén dag eerder dan verleden jaar arriveerde Dinsdag het 3000e schip in de Rotterdamse haven. Viel verleden jaar de Nederland se kustvaarder „Houtman", de eer te beurt, thans was het een Zweedse stomer, de 1583 brt. me tende „Berkel" yan Stockholms rederij a/b Svea te Stockholm, van die plaats met stukgoed ge komen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2