Tijdens ,eten halen' viel 'n granaat.. rovincic KERKDIENSTEN Noodvoorzieningen Dijkherstel P KLM VOOR DE ZONDAG Epeda POT - Axel KERKNIEUWS Bedden STAATSLOTERIJ AGENDA Moment uit het leven van een Korea-soldaat Pullman- Volledig voor rekening van het rijk Hebt u een sigarenbandje..? en TERNEUZF.N. Schoondyke7 uur Avondgebed. WERKKLEDING... Ktzvj Langer M» I AXEL. BIERVLIET HULST. NIEUWVLIET. OOSTBURG. Het is een stralend zonnige middag, die de indruk geeft dat de winter reeds plaats heeft ge maakt voor de lente, al is het ook pas Februari. De temperatuur ligt enkele graden boven het vriespunt en omdat het niet waait lijkt het warmer dan het is. Een uur geleden zijn de „nieu welingen" bij de ,,C"-compagnie aangekomen. Enkele dagen gele den zijn zij met de „Waterman" gearriveerd en ze zijn meteen naar het front doorgezonden, waar zij over de verschillende compagnieën verdeeld zijn. Ze knipperen met hun ogen tegen al het vreemde van hun nieuwe le ven. De stralende zonneschijn, die in Holland zo schaars was, de ho ge heuvels met hun dunne be groeiing of helemaal geen be groeiing, de bunkers en loopgra ven, waar ze natuurlijk wel van hebben gehoord, maar die ze nooit eerder hebben gezien. Het is allemaal nieuw en vreemd. En Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren. Matth. 6 12. Deze bede uit het Onze Vader volgt onmiddellijk op de bede om het dagelijks brood, die gebouwd is op de belofte van Gods trouw, „dat zaaiing en oogst" niet zou den ophouden zolang de aarde bestaat. Als een bergenhoge tegenstelling volgt daarop on middellijk de herinnering aan onze schuld en zonde: „Vergeef, o Heer, vergeef de schuld, zo ont zaglijk tegenover Uw dagelijkse liefde en trouw". Als wij dit waarlijk met het hart hebben leren bidden, dan zijn stromen des eeuwigen erbar- mens het antwoord: God was in Christus de wereld met zich zelf verzoenende, hun zonden hun niet toerekenende. Een hart, dat genade ontvan gen heeft, is echter een dankbaar hart. En een dankbaar hart is noodwendig barmhartig jegens zijn eigen schuldenaren. Wie zich waarlijk zo onverdiend met God verzoend weet, is verzoenlijk gezind jegens zijn medemensen. Geven wij ons wel rekenschap van de toestand van ons hart in dezen? Wij hebben allen wel grieven tegen anderen. Wij heb ben soms veel en grievend leed ce vergeven. Zien wij wel toe, dat wij niet, door bitterheid te blijven koesteren, de ontvangen genade voor ons zelf te niet ma ken. En indien wij in ons recht zijn, indien wij beledigd en gekrenkt zijn, dan toch vergeven in liefde? O, mijn ziel, vraag het u eens af: Als Hij in 't recht wou treden Met u, en gadeslaan Uw ongerechtigheden, Hoe dan, zoudt gij bestaan? (.Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) het valt wel mee. Ze zijn nu een uur in de voorste lijn, iedereen heeft een taak gekregen en ieder een voelt zich opgelucht, dat het hier veiliger is, dan men zich in het algemeen had voorgesteld. „Eten halen" schreeuwt de ser geant van de week. Aan alle zij den wordt de kreet doorgegeven: „Eten halen". De pot schaft rijst. Dat is voor de meeste Korea-vrijwilligers (ve len zijn in Indonesië geweest) een tractatie. Henk Meijer uit Am sterdam, een ras-echte Mokum- mer, beter nog: een ras-echte Jor-' daner, staat vooraan in de korte rij. Vanwege de mogelijkheid van vijandelijke granaten mogen niet meer dan vijftien man tegelijk eten halen. Henk is geen nieuwe ling meer, hij zit hier al een maahd of acht en in al die tijd heeft hij zich met zijn opgewekte manieren, met zijn bruisende Jordaanse geest en zijn prettige open gezicht een populariteit ver worven als bijna niemand anders in de compagnie. Als de kok zijn etensblikje heeft volgeschept, gaat hij enkele me ters verder op een grote balk zit ten eten. Met grote happen, want de rijst smaakt voortreffelijk. Als zijn portie op is, loopt hij weer naar de kok toe, steekt zijn pan netje uit en vraagt: „Heb je nog een schepje?" Op hetzelfde moment zoeft iets door de lucht en vóór iemand er erg in heeft scheurt een daveren de slag de aarde uiteen. De lucht, druk slaat de mannen tegen de grond en zand, stenen en gra naatscherven vliegen in het rond. Henk voelt het pannetje uit zijn hand slaan en terwijl hij valt, tui melt zijn helm op de grond. Enkele seconden is het stil. Een enorme stofwolk belemmert het uitzicht. Iedereen is door de onverwachte explosie versuft. Dan komen twee hospitaalsolda ten aanrennen om de schade op te nemen. Het is een groot won der, dat niemand gewond is. Nie mand? Ja, toch: Henk Meijer. Een granaatscherf heeft het etensblikje uit zijn hand gesla gen en een andere is door de muis en de pols van zijn rechter hand gegaan. De hospitaalsolda ten brengen hem snel naar de veilige bunker van luitenant Ba- jetto, de commandant van het 3e peloton, terwijl de anderen in hun bunkers dekking zoeken voor vol gende granaten. En nauwelijks is men bezig de gewonde te verbinden of daar valt de tweede klap al. Grommend van pijn ondergaat Henk het reinigen en verbinden van zij wond. De kleine bunker is GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep naar Zaamslag door Ds Haaksma van Smilde. vol belangstellenden, zodat nie mand meer een zitplaats kan vin den. Buiten, in de diepe loop graaf staat nog een man of tien zingend van „Good night Irene". „Het valt wel mee", zegt zie kenverpleger Scheepstra. „Doet het pijn?" „Nogal", zegt Henk, „maar dat geeft niets, dan weet Jossie ten minste, dat ik hier niet voor mijn lol zit". „We zitten hier .overigens nog veiliger dan de mensen in Zee land met die overstroming" zegt luitenant Bajetto tegen een van de nieuwelingen, die bleek van emotie en trillend op zijn benen zwijgend in een hoek staat. „Ben je dat met mij eens?" „Jawel, luit, dat is zo". „Als je zelf in de narigheid zit, begrijp je andermans narigheden beter. Moet je je voorstellen, dat je daar plotseling door een woes te stroom kolkend water over rompeld wordt. Huizen worden meegesleurd. Honderden en hon derden mensen verdrinken. Als hier granaten vallen, zijn wij er op voorbereid. Wij kunnen in on ze bunkers en loopgraven schui len. De slachtoffers van de over stroming in Holland konden het niet... Als je zelf in de narigheid zit, begrijp je ook andermans na righeid beter. Mannen, het steun fonds is nog niet gesloten. Wie wil er nog iets storten?" „Ik geef tien dollar", zegt Henk Meijer, terwijl de hospik de laat ste wikkelingen verband om zijn getroffen hand legt. „Dat vindt Jossie zeker goed". „Wij hebben aan boord al bij dragen gestort", zegt de nieuwe ling in de hoek, „maar ik geef nog vijf dollar". Van alle kanten stroomt het dollars. Sergeant Spijker, de „op volgend" pelotonscommandant, noteert de bedragen, terwijl bui ten de slagen van de „inkomers" dreunen. In de loopgraaf voor de pelotonscommandant staakt men het zingen om luid bijval te be tuigen voor het overstromings fonds. Als een uur later de vijand het bombarderen heeft gestaakt, wordt de schade opgenomen. Het eten, de kostelijke rijst, is door zand en stof bedorven. Henk Meijer, zijn hand in een draag- verband, raapt een helm op uit het stof. Zijn eigen helm. Aan de ene kant zitten drie gaten zo groot als een kwartje, aan de an dere kant een op de plaats waar de scherf door-en-door is gegaan. Dat moet gebeurd zijn op het mo ment, dat de helm van zijn hoofd viel. „Je hebt geluk gehad", zegt zie- kenverpleger Scheepstra. 's Avonds om zeven uur wordt pap uitgedeeld om de honger te stillen. De meesten hebben door het bombardement nog geen eten gehad. Sergeant 'Spijker telt de bijdragen voor het overstro mingsfonds op: 310 dollar of bij na twaalf honderd gulden, bijeen gebracht door veertig man. Het derde peloton van de „C"-compag- nie heeft daarmee het hoogste bedrag van alle pelotons verza meld. u:i j. a SCHADE AAN MOSSELPERCELEN DOOR ZANDZUIGERS. Burgemeester Michaelis van Bruinisse heeft Donderdag aan de minister van Verkeer en Wa terstaat mr. J. Algera, ir. Maris directeur-generaal van de rijks waterstaat en prof. Thijsse direc teur van het waterloopkundig laboratorium verslag uitgebracht over de schade die thans door zandzuigers in de Grevelingen wordt toegebracht aan mossel percelen. Besloten is met de vereniging voor Zeeuwse visserijbelangen te zoeken naar een oplossing die waterstaat en mosselkwekers kan bevredigen. EENOEMING BIJ WATERSCHAP. Bij Kon. Besluit is benoemd in de provincie Zeeland met ln- De „nieuwelingen" zijn meteen' ëanS_ van 12 Juni^ 1953^ tot dijk- ingeburgerd. Ze hebben één uur f na hun aankomst de vuurdoop gehad en daarbij zoveel kame raadschap en zo'n uitstekend mo reel om zich heen gezien, dat ze daardoor aangestoken zijn en in hun hart koesteren zij het veilige besef tegen elke vijand opgewas sen te zijn. graaf van het waterschap Sint- Annaland, A. J. Bierens te Sint Annaland. GAT BIJ BURGHSLUIS GEDICHT. Gisteren is in eerste instantie een gat gedicht te Burghsluis bij de haven van Burgh op Schou wen. De dijk zal nu nog niet te gen stormvloeden bestand zijn, maar het water stroomt nu de polder Burgh niet meer binnen. Deze kan nu worden drooggema len, hetgeen volgens verwachting enkele weken zal duren. Lyceumavond. Het Concertgebouw was giste renavond vrijwel geheel bezet, toen de presidente van de Ter- neuzense lyceumclub, mej. J. van Drongen, de toneelavond, door velen met spanning tegemoet ge zien, opende met een hartelijk welkomstwoord. En traditiegetrouw werd het een goede avond. Geregisseerd OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 15 MAART. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Kinderkoor); 2.30 uur Eerw. heer Wisse. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg (Bidstond voor het ge was); 2.30 uur Ds. Joh. W. Star- renburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 7 uur Dr. E. v. d. Schoot, van Utrecht (Jeugddienst). 10 uur in „Bethel" (2e Verbin dingsstraat) Kerk voor Jonge ren van 12 t/m 15 jaar. Voor ganger: de heer C. Ollebek. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heij- boer. DONDERDAG 19 MAART. Hontenisse: 6 uur Ds. K. Verbeek (Bidstond voor het gewas). WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 14 MAART. NED. HERV. KERK. ZONDAG 15 MAART. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Bidstond voor het gewas). Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. Doop); 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere (Bidstond voor het gewas). Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal (Biddag voor het gewas). Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Grssff Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld (Biddag voor het gewas) St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld (Biddag voor het gewas). Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man (Biddag voor het gewas). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aardenburg: 10.15 uur prop. A. Zwartendijk. GEREFORMEERDE KERK Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. W. v. d. Zwaan, van Middelburg. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop, van St. Pan- cras. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10.30 uur Ds. K. Ded- dens, van Hoek; 5 uur Ds. v. d. Jagt, van Zoutespui. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Blijkens de memorie van ant woord van de ministers van wa terstaat en van financiën op het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsont werp „Noodvoorzieningen Dijk herstel" was de spoed, door de regering betracht bij de indie ning van het ontwerp, noodzake lijk om zo snel mogelijk de no dige bevoegdheden te regelen en de kostenvergoeding vast te leg gen van het herstel der hoofd en buitenwaterkeringen. In het algemeen moet immers aan het herstel van schade in het rampgebied het beschermen van de streek tegen het buitenwater voorafgaan. Het vraagstuk van verbeterin gen in de verdediging tegen het buitenwater staat hier geheel los van. Zoals bekend is dit ter bestu dering opgedragen aan een com missie, welke tot taak heeft de minister te adviseren over de vraag, welke waterstaatstechni- sche voorzieningen dienen te worden getroffen met betrekking tot de door de stormvloed van 31 Januari 1953 geteisterde gebie den, waarbij in het onderzoek ware te betrekken de vraag, of een afsluiting van de zeearmen zulk een voorziening behoort te vormen. Voor deze commissie, die bij haar instellingsbesluit geen naam kreeg, wil de minis ter de naam „Delta-commissie" suggereren. Voor de oplossing van bovengenoemd vraagstuk dient het advies van deze com missie te worden afgewacht. In die gevallen, waarin door herstel in de oude toestand een onver antwoord risico zou worden ge lopen, dienen verbeteringen te worden aangebracht. Overigens zal het er van afhan gen, of de sluiting der zeearmen In de 518de Staatsloterij, 4e klasse, 17e lijst is op nummer 2037 een prijs van f 1000 geval len met een premie van 30.000. „Oom Nico" de heer N. Molenaar te Volendam heeft 8 jaar lang sigaren bandjes gespaard. Twee jaar heeft hij besteed aan het plakken van zijn verzame lingniet in een biblio theek van albums, maar op de wanden, de schouw, zelfs op de lichtkroon van zijn slaapkamer. In allerlei figu ren: een kerk bij een boog brug, een fontein, een mo len, een stermotief enz. zijn de bandjes aangebracht. Wij hebben nog niet ver- r omen of de behangersorga nisaties een protestactie over wegen tegen een voortgaan met het aanbrengen van sierlijke ringen om sigaren- uitvoerbaar is en op welke plaat sen deze afsluitingen eventueel kunnen worden aangebracht. Daarnaast zal uit de conclusies van die commissie blijken, wat met de buitendijken, welke even tueel buiten de ^an te brengen afsluitingen komen te liggen, moet geschieden en of nog maat regelen dienen te worden ge nomen voor de buitendijken bin nen de afsluitingen. Uitgaande van de strekking van het wetsontwerp en de nood zakelijkheid van centrale leiding en controle, dient in beginsel te worden vastgelegd, dat het her stel van de hoofd- en buiten waterkeringen in het omschre ven gebied door het rijk ge schiedt. Het spreekt vanzelf, dat bij de herstelwerkzaamheden gebruik zal worden gemaakt, van de vak kennis van de deskundigen op het gebied van dijkwerken en dat ook in de gevallen, dat het her stel wordt uitgevoerd door het rijk of door de provincie, in nauwe samenwerking met de be heerders wordt gewerkt. Vrijwel het gehele deskundige aan nemersapparaat is ingeschakeld. Het is noodzakelijk het toe zicht op de waterkeringen op te dragen aan de minister van wa terstaat. De eenheid van werken, welke moeten worden uitge voerd, maakt het niet wenselijk, dat het toezicht wordt uitge oefend door meerdere instanties, doch leidt er toe, dat alles in één hand wordt gecoördineerd. De strekking van het wetsont werp is de herstelkosten volledig voor rekening van hef rijk te neirfen. Dit, geldt uiteraard ook voor de herstelkosten van de waterkeringen der calamiteuze polders. Tot lastenvermindering voor de waterschappen in enigs zins betekenende mate zal dit wetsontwerp niet kunnen leiden. Het" verschil in onderhoudskos ten tussen een oude dijk en een dijksgedeelte, dat hersteld is, zal niet van zodanigfe omvang zijn dat hier kan worden gesproken van kostenverlichting vöor de waterschappen. In het algemeen vraagt zelfs een oude „gezeten" dijk minder onderhoudskosten dan een nieuwe. ■Het wetsontwerp bedoelt te komen tot herstel van de water keringen in haar oorspronkelijk waterkerend vermogen. Verbete ringen dus ook verhogingen vallen hier niet onder. Waar het om gaat, is dat het waterkerend vermogen voor het herstelde zowel als voor het in stand gebleven gedeelte van een dijk hetzelfde moet zijn. Omtrent de voorzieningen voor andere schaden zal de Kamer binnenkort een tweetal wetsont werpen bereiken, waarvan het ene ontwerp beoogt te voorzien in de vergoeding van de schade, geleden door publiekrechtelijke lichamen, met uitzondering van de schade aan hoofd- en buiten waterkeringen, en het andere ontwerp voorziet in de vergoe ding van de door particulieren geleden schade. Als antwoord op de vraag, of reeds een globale opsomming kan worden gegeven van de wer ken, welke het rijk zelf zal uit voeren, en van die, welke door andere lichamen worden ver richt, moge het volgende dienen. In Zuid-Holland voert het rijk de werken uit op het voormalige eiland Goeree. Voorts die aan de bij het rijk in beheer zijnde dijken op Rozenburg en aan de afsluit- dam van de Brielse Maas. In Zeeland worden voorlopig alleen de herstelwerken aan de polder Walcheren en die voor de Brede Watering Bewesten Yer seke door de betrokken water schappen verzorgd. Alle overige herstelwerken worden in het al gemeen door het rijk uitgevoerd. Uiteraard zijn ook hier in een door de heren dr J. K. van den Briel en drs B. A. Gietelink werd het blijspel in 3 bedrijven van Val Guest „Ik hou van je, idoot!" ten tonele gebracht. De medespelenden bleken allen rolvast en ook de typering van de in dit blijspel optredende per sonen waren alle juist getroffen. De schijnbaar minst beduiden de typen, n.l. van de coupeuse Mme Priem en de butler Polthof werden het best vertolkt. In het bijzonder de mimiek van de on verstoorbare butler was af. Van de overige herenrollen noemen we Warteling, de directeur-eige naar van het modehuis, en Vleer- man, de millionnair. Maar ook de overige rollen wer den op verdienstelijke wijze ver tolkt. Uit het na elk bedrijf opklin kend applaus bleek dat de aan wezigen zich kostelijk amuseer den bij de verwikkelingen van dit vlot opgevoerde blijspel. In hoge mate was het optreden van de 16-jarige mej. Joan Tier- sen als solodanseres een succes. Gracieus, kundig en geperfec tioneerd danste zij een tweetal nummers, n.l. een wals van Lé- har en een polka. Zij trad reeds op in het „Palais des beaux arts" te Brussel, waar zij onder lei ding van de Griekse dansleraar Peritanos een hoge trap van bal letkunst bereikte. Zij verwierf in België bekendheid in „De ster vende zwaan" van Anna Pauw- lowna en verwacht kan worden, dat zij na beëindiging van haar studie aan het Tern, lyceum stel lig meer van zich zal laten horen. Na afloop van de avond bracht de rector van het lyceum, de heer ir G. Westerhof, de medewerken den dank voor het gebodene en liet daverend eindapplaus bewees dat de aanwezigen ten volle in stemden met de welverdiende hulde. Na de succesavonden met ,,'n Zomerzotheid" en „De Spook trein" kan de lyceumclub weer op een zeer geslaagde uitvoering te rugzien. Benoeming. De heer J. E. J. Veldhuijzen. hoofd der openbare U.L.O.-school alhier, werd met ingang van Augustus a.s. benoemd tot hoofd der Professor Kohnstammschool (Openbare U.L.O.-school) te Apel- doorn-Zuid. E-n kwade dronk had een zekere L. uit Kapelle over zich toen hij Vrijdagmiddag uit Zuid-Beveland een uitstapje maakte naar Zeeuws-Vlaanderen. Hij deed, wat hij juist had moeten nalaten, op zijn tocht door de Zeeuws-Vlaamse dreven, diverse gelegenheden aan, met het ge volg dat hij op zijn terugtocht zich te Zaamslag niet meer „safe" voelde en een vrachtauto charter de om hem en zijn brommer naar Terneuzen te vervoeren. Dat was een wijs besluit uit een beneveld brein. Maar niet wijs was, dat hij in de Blokken debar- keerde en koers zette naar het café „Kolkzicht," voor welks gevel de eigenaar, de heer v. D„ juist zijn nieuwe bromfiets had geplaatst. Dit obstakel werd door de Zuid- Bevelander niet opgemerkt en pardoes omver gelopen. Dit was natuurlijk geenszins naar genoe gen van de heer v. D., die on middellijke betaling eiste van de door L. aangerichte schade. „Betalen? In geen honderd jaar!" en zo dacht L. er van af te komen, toen hij meteen de plaat wilde poetsen. Hierop werd onze vriend aangegrepen en ontstond 1 Vóór deze ten tonele kon verschij- vroeger stadium door de waters een worsteling, waarvan de poli schappen en door de provinciale j tie op^ de hoogte werd gebracht, waterstaat verschillende herstel- ,T~X~J 1 „„i, werken ter hand genomen, ter wijl ook in de toekomst nog ver dere delegatie kan plaats hebben. HE'DEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De arend van Madagascar. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. 's Nachts langs de weg. Café Kolkzicht, 7 uur: Laatste seizoen.prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Vlammende pijlen. HOEK: Hoeks Koffiehuis, 7 uur: Prijskaarting. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De arend van Madagascar; 2 uur: 's Nachts langs de weg; 430 uur: De arend van Madagascar. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. 's Nach.s langs de weg. Terrein West. Bolwerk, 2.30 uur: Terneuzen 1Axel 1; 12 uur: Terneuzen 2Zee. landia 2. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. Vlammende pij len; 8 uur: Meisje ontvoerd. De Februari-prijswinnaars zijn: le prijs: Wilma v. d. Horst, Haarlem; 2e prijs: Jessy Hertogb, Sittard; 3e prijs: L. Schoonbeek, Schoonebeek; 4e prijs: Marietje Noordink, Haaksbergen. t Deze en de overige prijzen werden inmiddels aan de betreffende winnaars toegezonden. nen had L. kans gezien nog een grote spiegelruit van het café te vernielen. Maar toen was het ook uit, want weldra zat L. op het bureau. Daar werd die „honderd jaar" alras een seconde en had L. niet alleen de schade aan de nieuwe brommer vereffend, maar óók de door hem vernielde spiegelruit, terwijl hij later nog het bekende „bonnetje" zal hebben te vereffe nen. Op de boot zal L. wel gezucht hebben: „Was ik maar in Kapel le gebleven!" Jaarverg. Clir. fanfare „Hosanna". Onder voorzitterschap van de heer J. le Feber hield deze ver eniging in de Chr. landbouw school haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter in vogel vlucht het voornaamste wat in het jaar 1952 was voorgevallen waarbij hij aan de heer Jac. Bak ker dank bracht voor het vele door hem in het belang der ver eniging tot stand gebracht. Door de secretaris, de heer Jac. Wieland, werden deze ge beurtenissen nog nader onder- hjnd. De penningmeester, de heer Abr. v. d. Broeke, bracht het ^fi nancieel verslag uit over 1952, hetwelk een nadelig saldo van 30 liet zien. De periodiek aftredende be stuursleden de heren M. Bakker en A. v. d. Broeke werden herko zen. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer Chr. Smies werd de heer Fr. van Luijk gekozen. Hierop volgde het verslag van de directeur, de heer P. C. Brak man. Deze gaf zijn visie weer om trent de onvolledige bezetting van het korps, waardoor het eig^ylijk ondoenlijk is dit jaar aan een concours deel te nemen. Spr. zou gaarne zien dat de muzikanten zoveel mogelijk zich toe zouden leggen op het zich bekwamen als solist. In dit verband roemde hij de prestaties der beide solisten op het jongste solistenconcours. Hij zou er zeer op gesteld zijn dat de deelname een volgend jaar nog groter zal zijn. Een geanimeerde rondvraag, waarin de uitstapjes naar de bui tenwijken werden besproken, be sloot de vergadering, die daarop door de heer v. d. Broeke met dankzegging werd gesloten. Rosa Spier treedt op in de Herv. kerk. Dank zij de tussenkomst van het prov. Kerkcentrum zal op Woensdag 8 April in de Ned. Herv. kerk alhier de bekende harpiste van het Amsterdamse Concertgebouworkest Rosa Spier optreden. Dit is wel een zeer zeldzame ge legenheid om een grote kunste nares op dit zo „zeldzaam" be speelde instrument te horen. Op deze avond zal tevens door de begaafde heer Berkhemer de tweede helft van het Johannes- evangelie worden voorgedragen. Het belooft een interessante avond te worden en de doelstel ling is onder het bekende motto: ten bate van het rampenfonds. Mooi resultaat. De kinderen van de openbare lagere school A te Biervliet heb ben voor 286 aan watersnood- postzegels verkocht. Bridge-competitie. Alhier werd de laatste zitting van de parencompetitie van de Nederlandse Bridgebond afd. Zeeuws-Vlaanderen gehouden. De einduitslag werd als volgt: Hoofdklasse: de heren Remery Van Weelden, Sas van Gent (kampioen 19521953) 210% p.; 2. heren De Meurichyv. d. Riet, Hulst 206% p.; de heer en mevr. De Jong, Hulst 200% p.; 4. heren JurryVerstraeten, Terneuzen 193 p.; 5. dames Jurryv. Pien- broek, Terneuzen, 180 p.; 6. mevr. De Meurichyde heer Boel, Hulst, 180 p.; 7. de heer en mevr. Drok, Terneuzen, 178% p.; 8. he ren GeirnaerdtRanschaert, Sas van Gent, 163 p. Eerste klasse: heren Eeckelaar v, d. Poel, Luctor-Terneuzen, 215% p.; 2. heren WageIJse- baert, Luctor-Terneuzen, 205% p.; 3. heren JurryThomaes, Terneuzen 204 p.; 4. heren v. d. LindeToussaint, Luctor-Ter neuzen, 191 p.; 5. heren Van OvermeirenVan Poppet, Huist, 183 p.; 6. de heer en mevr. Ja cobs, Sas van Gent, 179 p.; 7. de heer en mevr. Hamelijnck, Sas van Gent, 172 p.; 8. de heer en mevr. Schiltman, Terneuzen, 162 punten. Een geslaagde B. B. bijeen komst. In het café van de heer Jansen vond een bijeenkomst plaats voor de organisatie „Bescherming Be volking," waarin als sprekers op traden de heer A. I. Catsman, uit Aardenburg, kringhoofd voor W. Zw.-Vlaanderen, en de heer Stoor vogel, kapitein der rijkspolitie. In een goed gedocumenteerde rede gaf de heer Catsman een uiteenzetting van de noodzake lijkheid van een goed function- nerende B. B. in tijden van onrust en oorlog, hetgeen hij verduide lijkte door filmbeelden, waarna na kapitein Stoorvogel een over zicht gaf van de taken der ver schillende afdelingen der B. B. Hierna werd een tweetal films ertoond, n.l. „De les van Londen" en „Buurmans Buurman." Het was voor burgemeester Everaars, die de sprekers had verwelkomd, en voor de heren Catsman en Stoorvogel een grote voldoening, dat zich aan het eind van de avond spontaan 20 perso nen aanmeldden voor de B. B. Daar te Nieuwvliet slechts 6 personen hiervoor nodig geoor deeld worden, was het aanbod groter dan de vraag en was de afdeling Nieuwvliet direct vol ledig bezet. Een mooie opbrengst. De muziekvereniging alhier gaf dezer dagen een in alle opzichten geslaagde uitvoering, waarvan ook het Rampenfonds ten zeer ste van heeft geprofiteerd, want aan haar zal dezer dagen ruim 300 overgemaakt kunnen wor den. Jaarverslag Technische School. De Oostburgse technische school mag zich de laatste jaren in een gezonde bloei verheugen. Uit het jaarverslag blijkt, dat de toestand van de school zeer goed te noemen is. Er is veel belangstelling voor het onder wijs en nu de school in 1952 in een zo goed en naar de eisen des tijds ingericht schoolgebouw ge huisvest kon worden. In 1952 verkregen 13 timmer lieden en 40 bankwerkers een getuigschrift. Een hoopvol begin was de nieu we cursus, die op 1 April j.l. kon beginnen met 60 leerlingen, waarvan 44 bankwerkers en 16 timmerlieden. Per 1 April bezochten in totaal 127 leerlingen de 3 verschillende klassen met 2 vakken, namelijk timmeren en bankwerkers. Aan het einde van 1952 werd de school bezocht door 131 leer lingen. Aan het einde van vorig jaar werd de avondschool .bezocht door 89 leerlingen. 5 Metselaars en 6 timmerlieden verkregen het diploma alsmede 4 smeden- bankwerkers.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2