Minister Luns terug in Nederland merikaanse nota aars Tsjecho-Slowakije Bezuiniging op de defensie in de V.S.? Stijging van binnenlandse koffieprijs? De Nederlandse uitvoer naar België ZON- en MAANSTANDEN VOERMAN- de PAUW DE PERZISCHE OLIE Korea-vrijwilligers terug in het vaderland H, M. de Koningin herdenkt dierenrampenfonds Hongaarse vliegtuigen schonden Joegoslavische grens. Vaste instructies aan Amerikaanse vliegers H.M. de Koningin reikt vaandel uit aan hetregiment-Chassée WEERSVERWACHTING HOOGWATER Gottwald ernstig ziek Ridgway over de N. A.V.O.-stafoefening De verhouding tussen Egypte en Israël kerko Onderzoek van Duilse dijken Ammunitietekort in Korea? ONDER DE LOUPE. DE UITGEWEKEN TSJECHOSLOWAAKSE VLIEGERS. !n het Rampenfonds 81 millioen Sowjef-viiegtuigen losten waarschuwingsschoten op burgervliegiuig „FABLG" Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 cL ZATERDAG 14 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2291. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrai Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur „Be Amerikaanse regering en haar niet te onderschatten tijd genote, de publieke opinie, hech ten grote waarde aan een Euro pese defensiegemeenschap, niet alleen uit militaire overwegingen maar ook omdat er een definitie ve verzoening uit zou blijken tussen Frankrijk en Duitsland. Voortdurende geschillen tus sen die twee landen zouden haar teleurstellen", zo sprak de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. E. H. Luns, toen hij Vrij dagmorgen op een nog in mist ge huld Schiphol uit de constellation stapte, die hem had terugge bracht van zijn veertiendaags verblijf in de Ver. Staten. „Ik geloof te kunnen zeggen", vervolgde minister Luns, „dat in mijn besprekingen met president Eisenhower, minister Dulles, diens plaatsvervanger Bedell Smith en de heer Stassen, direc teur van de M.S.A., een basis van vertrouwen is gelegd als be krachtiging van de eerste con tacten, hier onlangs door mijn Amerikaanse collega en de heer Stassen gelegd betreffende pun ten, die Nederland en Amerika binden en waarvoor zij in ge allieerd verband een oplossing zoeken. Een persoonlijk contact is toch De zakenlieden te Teheran zullen heden de vlag uitsteken ter ere van de uitspraak van het gerechtshof van Venetië inzake de lading van de Italiaanse tankboot „Miriella". Behalve de 2 tankschepen van de Italiaanse maatschappij „Sa- bor" die volgende week te Aba- dan worden verwacht, zullen binnenkort nog een tankboot van 12.000 ton van deze onder neming en een tankboot van een andere Italiaanse olie maatschappij, de „Ebim" in Abadan arriveren. altijd te verkiezen boven memo randa en de uitwisseling van ge dachten via de ambassadeurs. „Wat president Eisenhower be treft", zo vervolgde minister Luns, „hij heeft een heldere kijk op Europese problemen en maak te op mij een frisse, energieke indruk. Hii toonde een grote be langstelling voor Europa en bleek geenzins de betekenis te onder schatten van het zwaartepunt, dat daarop wordt gelegd. Alle problemen, die wij bespraken, werden diepgaand behandeld. Met de heer Stassen heb ik technische problemen, de M.S.A. betreffende, besproken. In het al gemeen geloof ik, dat het Ameri kaanse publiek bezuinigingen verwacht, zelfs op het gebied van de defensie". Wat Korea betreft is het wach ten op de ontwikkeling in Rus land. „Hebt U enig commentaar op de jongste vliegtuigincidenten?" „Niet in het bijzonder. Zij ver scherpen de verstandhouding met Rusland, dat is duidelijk", ant- woorde minister Luns. De „Waterman" wordt, onvoor ziene omstandigheden voorbehou den, Zondagavond a.s. in de ha ven van Rotterdam verwacht. Met de debarkatie van de zich aan boord bevindende 136 officie ren, onder-officieren en man schappen van het Nederlands detachement Verenigde Naties, zal niet Zondagmorgen (zoals aan de familieleden is mede gedeeld), doch Maandag 16 Maart te 8 uur v.m. een aanvang worden gemaakt. H. M. de Koningin heeft een aanzienlijke gift doen toekomen aan het dierenrampenfonds. Het Joegoslavische nieuwsbu reau Tanjoeg bericht, dat Hon gaarse vliegtuigen Woensdag 5 maal het Joegoslavische grond gebied hebben geschonden. Zij drongen meer dan een kilometer diep door en een Mig-15 schoot een lichtkogel af. Joegoslavië zal krachtig protes teren, aldus Tanjoeg. Vrijdagmiddag heeft H.M. de Koningin in de Generaal de Bonskazerne te Grave aan het daar gelegerde regiment zware infanterie-chassee het nieuwe vaandel uitgereikt. H.M. arri veerde om 11.15 uur op het ter rein van de kazerne, na een kor te tocht door het oude vesting stadje Grave, waar in de nauwe straten de vlaggen huis voor huis waren uitgestoken. De Koningin was gekleed in een parelgrijze robe en bruine driekwart bontmantel. Zij droeg een blauw-grijze hoed. Onmiddellijk na aankomst in specteerde H.M. de gereedstaan de troepen, bestaande uit vijf Zoals gemeld heeft de Ameri kaanse regering de prijscontrole opgeheven voor consumptiegoe deren inclusief koffie en ver wacht men te Washington dien tengevolge een stijging van de koffieprijzen. Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. zich gewend tot krin gen van de Amsterdamse koffie handel, waar het bericht uit Washington de nodige beroering blijkt te hebben verwekt. Ken nelijk verkeert men sterk onder de indruk van de mogelijkheid dat ook hier met een hogere binnenlandse koffieprijs moet worden rekening gehouden- Men stelt allerwege hardnek kige pogingen in het werk om nog tegen de oude prijs koffie Tijdens een Donderdagochtend op het departement van Buiten landse Zaken gehouden bijeen komst hebben de heren Van Zeeland, Meurice en Duvieusart, ministers van Buitenlandse Za ken, resp. Buitenlandse Handel en Economische Zaken, het schrijven bestudeerd waarin dr medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. LATER ZON. Aanvankelijk op vele plaatsen mist of laag hangende bewol king, later op de meeste plaatsen echter opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen N. en O. Over het algemeen iets hogere temperaturen. ZONDAG 15 MAART. v.m. n.m. Breskcns 1.28 1.54 Terneuzen 2.03 2.29 Hansweert 2.43 3.09 Walsoorden 2.53 ■3.19 MAANDAG 16 MAART. v.m. n.m. Breskens 2.08 2.34 Terneuzen 2.43 3.09 Hansweert 3.23 3.49 Walsoorden 3.33 3.59 ZON MAAN Maart 14 6.57 18.42 6.21 17.43 15 6.55 18.44 6.36 19.15 16 6.53 18.46 6.51 20.46 17 6.51 18.47 7.08 22.17 18 6.48 18.49 7.27 23.46 19 6.46 18.51 7.53 Zijlstra, Nederlands minister van Economische iZaken aan zijn Belgische collega de beslis singen van zijn regering mede deelt ten aanzien van het vraag stuk der beschermingsmaatre gelen in Benelux-verband- De ministers hebben dit do cument onderzocht in het licht 'van de verklaring van de con ferentie van Knokke d.d. 14 Oc tober 1952. Volgens deze verkla ring gaan de regeringen de ver bintenis aan enerzijds zonder uitstel alles in het werk te stel len om de onderlinge toenade ring van de economische poli tiek te bevorderen en anderzijds om zich te verstaan over de be schermende overgangsmaatre gelen ten bate van de door de evolutie van de conjunctuur ge troffen bediijfstakken. Zij hebben zich verplicht ge zien, zo voegt men er aan toe, nogmaals vast te stellen dat het in gebreke Wijven aan Neder landse zijde in dit dubbel op zicht opvallend is. Derhalve zouden de ministers zijn over. eengekomen over de noodzaak het probleem op het politieke vlak, tijdens een conferentie van de ministeriële Benelux.groep te behandelen. aan te kopen. De handel tast echter nog volkomen in het duister hoe de prijs zich zal ont wikkelen. Het sein daartoe moet uitgaan van New York en met spanning wordt in Amsterdam derhalve uitgezien naar de eerste noteringen van de New Yorkse koffie-termijnmarkt. Vooruitlopende op een ophef fing van de prijscontrole waren de Amerikaanse marktprijzen de laatste tijd reeds belangrijk ge stegen. Een verdere verhoging wordt thans aannemelijk ge acht, zodat men ook in de Ne derlandse koffiehandel met de mogelijkheid van een binnen landse prijsstijging rekening houdt. Over de voorraden ver namen wij, dat er bij de koffie- branders nog wel partijen aan wezig zijn. Het gemis aan een koffie- termijnmarkt in Amsterdam doet zich juist thans sterk ge voelen, zo verzekerde men ons. Veel kans op terugkeer van deze vóóroorlogse instelling is er evenwel nog niet. Er heerst dus onzekerheid in kringen van de Amsterdamse koffiehandel. Pas over enkele dagen wordt enige consolidatie verwacht en zal men zich een duidelijker beeld van de ontwikkeling kunnen maken. compagnieën van een bataljon van het regiment chassee. Na de inspectie trad het oude vaandel uit en werd de ban ge opend. Majoor baron Van Lyn- den las het koninklijk besluit voor, waarbij werd bepaald, dat het regiment-chassee, dat de tra ditie voortzet van het zevende infanterie, een eigen vaandel zou krijgen. De regimentscomman dant legde daarna het oude vaan del neer op een drietal dieptrom- men, welke terzijde van het po dium waren neergezet. Vervolgens sprak H.M. het re giment toe. Zij zei, dat het oude vaandel nimmer in handen is ge weest van de vijand. Zij memo reerde de op het vaandel ver melde wapenfeiten „Quatre-Bras en Waterloo 1815" en „Citadel van Antwerpen 1832". H.M. prees het regiment om zijn inzet in de strijd tegen het water. Van het vaandel zei H.M. verder, dat het een waarlijk sym bool is van een onoverwinnelijke geest. „Het vaandel zal U voor gaan naar Maastricht. Het is on overwinnelijk gebleken en dat zal zo blijven". Na de toespraak reikte H.M. het nieuwe vaandel over aan de regiments-commandant, waarna het volkslied werd gespeeld en de ban werd gesloten. Alvorens de kazerne te verla ten bracht de Koningin als eer ste een bezoek aan de nieuwe officierscantine van de Generaal de Bonskazerne. De Verenigde Staten hebben Tsjecho-Slowakije Vrijdag meege deeld, dat de Amerikaanse auto riteiten in Duitsland „de nodige maatregelen zullen nemen" om nieuwe aanvallen op de grens door Tsjechische vliegtuigen te voorkomen. Dit werd megedeeld in een twee de Amerikaanse protestnota, welke Vrijdag door de Ameri kaanse ambassadeur te Praag op het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken is over handigd. In de nota wordt geëist dat de Praagse regering haar veront schuldigingen zal aanbieden voor het, Dinsdag j.l., omlaag schieten van een Amerikaanse straaljager door twee Tsjechoslowaakse ,Migs"-gevechtsvliegtuigen. De verwachting wordt uitgesproken dat de Tsjechoslowaakse regering maatregelen zal treffen om in de toekomst dergelijke incidenten te voorkomen. Ook verwacht de Amerikaanse regering dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten „onverwijld diciplinaire maatre gelen zullen nemen, om herha ling tegen te gaan". De Amerikaanse regering ver wacht verder dat, „aangezien dui delijk is gebleken dat de Tsjecho slowaakse regering verantwoor delijk is voor de vernieling van het omlaag geschoten Ameri kaanse toestel, zij onverwijld schadevergoeding zal betalen voor het aldus vernielde Ameri kaanse bezit". Het Tsjechoslowaakse tegen- protest dat de omlaag geschoten Amerikaanse „Thunderjet" het Tsjechoslowaakse luchtruim na bij de Westduitse grens zou heb- De drie Tsjechoslowaakse vlie gers die hun land in een militair vliegtuig hebben verlaten en te Graz zijn geland, hebben Vrijdag te Graz verklaard, dat zij gaarne zouden willen toetreden tot de Amerikaanse luchtmacht. Het drietal, een luitenant en twee korporaals, vroeg dadelijk na de landing om politiek asyl. Zij deelden mede dat in Tsje cho-Slowakije de levensomstan digheden en de voeding, in het biizonder voor soldaten, zeer slecht waren. ben geschonden, wordt in de Amerikaanse nota verworpen. Verklaard wordt dat de omlaag geschoten straaljager en een an der, begeleidend vliegtuig, zonder onderbreken op een Amerikaans radarscherm zijn gevolgd en dat geen van beide toestellen de Tsje choslowaakse grens ook maar 'n enkel ogenblik heeft overvlogen. Volgens de Amerikaanse nota waren de beide „Thunderjets" op gestegen om een onderzoek in te stellen naar een onbekend vlieg tuig dat op een radarscherm was waargenomen. Eén der toestellen werd door een „Mig" van achte ren aangevallen en op nog geen honderd meter afstand bescho ten. De vlieger van de beschoten Amerikaanse straaljager wist met zijn valscherm in de Ameri kaanse zóne van Duitsland te landen. „Dit bewijst onomstote lijk dat de twee „Migs" de zöne- grens overvlogen en de Ameri kaanse vliegtuigen boven de Amerikaanse zóne hebben aange vallen", aldus de nota. De Amerikaanse regering brengt de Praagse autoriteiten ook nog in herinnering dat het Tsjechoslowaakse ministerie voor de Luchtmacht in 1951, na het voorvallen van een reeks grens incidenten, een order heeft uit gevaardigd, waarin het de vlie gers wordt verboden de Ameri- kaanse-zönegrens dichter dan on geveer 20 kilometer te naderen. „Het ministerie heeft toen toege geven dat de Tsjechoslowaakse vliegtuigen bij verscheidene gele genheden de zónegrens hebben geschonden. De opvallende grenschending van 10 Maart j.l. toont evenwel aan, dat de Tsjechoslowaakse re gering weer is vervallen in haar vroegere gewoonte om bij lucht ruimschendingen een verkeerde voorstelling van zaken te geven. Ook is haar vroegere order blijk baar niet meer van kracht", al dus de nota. DE INSTRUCTIES AAN AME RIKAANSE VLIEGERS BIJ GRENSPATROUILLE. Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht in Europa heeft Vrijdag verklaard, dat het hoqfdkwartier te Wiesbaden geen nieuwe instructies heeft ontvan gen wat betreft de bescherming van de grens der Amerikaanse zone van Duitsland. De woordvoerder zeide, dat er vaste instructies bestonden voor patrouillerende Amerikaan se vliegers met betrekking tot het verhinderen van grensschen- dingen door vreemde vliegtuigen en ter zelfverdediging bij een aanval. Deze instructies! waren niet veranderd. In het nationale rampenfonds is tot Vrijdagavond 81 millioen gul den binnengekomen. Donderdag avond was bijna 80 millioen bij eengebracht. Te Cairo is een decreet uit gevaardigd, volgens hetwelk het handeldrijven met Israël of enig ander land, dat in de toe komst met Egypte in oorlog komt, gestraft kan worden met gevangenisstraf van ten hoog ste 15 jaar. Egypte beschouwt zich nog steeds in oorlog met Israël. De opperbevelhebber der Navo- strijdkrachten in Europa, gene raal Ridgway, heeft na afloop van de Navo-stafoefening een toespraak gehouden tot de hoge officieren, die de oefening heb ben bijgewoond. Hij wees er op dat er „geen wa pen of categorie van wapens be staat, welke op zichzelf voldoen de zou zijn om West-Europa voor een aanval te vrijwaren". „Wij zullen voorlopig in West- Europa nog op vele punten de minderen zijn van een mogelijke aanvaller", vervolgde Ridgway, „en daarom moeten wij het zoe ken in een betere opleiding onzer troepen, vindingrijkheid, besluit vaardigheid en gedegen leiding". De Navo-opperbevelhebber wees er verder op dat „militaire be velhebbers de beslissing hunner regering moeten aanvaarden, doch dat zij gehouden zijn in on verbloemde bewoordingen te wij zen op de gevolgen in militair opzicht, indien burgerlijke ge zagsdragers, om politieke of eco nomische redenen, niet geneigd zijn de raad hunner militaire lei ders op te volgen". Uit de toespraak van generaal Ridgway bleek voorts, dat ook burger-geleerden aan de Navo- stafoefening hebben deelgeno men. Ook de voorzitter der commis sie van Amerikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, heeft na de oefening een toespraak ge houden, waarin hij o.m. uiting gaf aan de hoop dat de volgende Navo-stafoefening „ook zal wor den bijgewoond door aanvoerders en stafofficieren van een Euro pees leger, opgebouwd uit de con tingenten van zes Europese sta ten". Radio-Praag meldt, dat de Tsje choslowaakse president Clement Gottwald ernstig ziek is. Hij heeft longontsteking. De radio deelde mede dat Gott wald Donderdagmorgen ziek werd, aldus de luisterdienst van de anti-communistische omroep „Vrij Europa". Het presidium van de Tsjecho slowaakse communistische partij en het kabinet werden Donder dagavond van de ziekte van de president op de hoogte gesteld. Volgens Radio-Praag zal men de bevolking op de hoogte houden van de toestand van de president door middel van medische bulle tins. De president had volgens Ra dio-Praag een temperatuur van 37,7 en zijn polsslag bedroeg 108 per minuut. Verder werd nog me degedeeld dat Gottwald door de negen bekwaamste dokters van het land wordt behandeld. Het 56-jarige Tsjechoslowaak se staatshoofd is Donderdag, en kele dagen na terugkeer uit Mos kou, waar hij de begrafenis van maarschalk Stalin bijwoonde, ziek geworden. De president lijdt aan borstvliesontsteking pleuris In de tweede, spoedig na het eerste uitgegeven bulletin, wordt gezegd dat de toestand van de patiënt ernstiger is, dit als ge volg van „een plotseling verla ging van de bloeddruk en een ai- gemene zwakheid van de bloeds omloop". Dr Gottwald was één der stich- ters van de Tsjechoslowaakse communistische partij, die hij in 1948 aan de macht hielp komen. In Juni van dat jaar werd hij president. In het tweede bulletin wordt gezegd dat de longontsteking „door onmiddelijk en krachtdadig medisch ingrijpen" is tegenge gaan. „Het was hierdoor tevens mogelijk 'n verdere verzwakking van de bloedsomloop te verhin deren. Niettemin blijft de ge zondheidstoestand van de pa tiënt ernstig", aldus deze, door het presidium der centrale com missie van de Tsjechoslowaakse communistische partij en door 't presidium der regering van de Tsjechoslowaakse volksregering ondertekende bekendmaking. CABLE-SHIRT nieuw model Matco boord f 12.90 vanaf 1 0,^® met trubinijs Terneuzen Een woordvoerder van de Bri tish European Airways heeft te Londen verklaard, dat Donderdag door Sowjet-vliegtuigen waar schuwingsschoten werden gelost bij een Viking van de maatschap pij die op weg was naar Berlijn. De woordvoerder zeide, dat de Viking zich in de corridor bevond, doch dat het toestel aan de grens vloog. De Sowjet-vliegtuigen had den de Viking waarschijnlijk meer naar 't midden van de corri dor willen jagen. De Viking was afkomstig uit München. Reuter meldt daarentegen uit Bonn, dat een woordvoerder van het Britse hoge commissariaat verklaard heeft, dat het vast staat, dat de Viking buiten de cor ridor heeft gevlogen en door de Sowjet-toestellen weer terugge dreven werd. De Viking bereikte zonder bijzondere voorvallen Ber lijn. De woordvoerder zei verder, dat het niet bekend was tot welk type de Sowjet-vliegtuigen be hoorden. Men wist zelfs niet of het straalvliegtuigen of schroef- vliegtuigen waren geweest. Evenmin kon uitgemaakt wor den, of schoten voor het toestel langs geschoten waren. De piloten van de B.E.A. heb ben opdracht ontvangen zich strikt aan de begrenzing van de corridors te houden. Reuter meldt verder uit Bonn, dat het Britse hoge commissariaat het zenden van een protest naar aan leiding van het incident over weegt. Bij het voorval waren vier tot zes Sowjet-vliegtuigen betrok ken. De overs iromingsrampen in Nederland en Engeland hebben het vertrouwen der W.-Duitsers in hun eigen zeeweringen ge schokt. Alle dijken inNoordwest- Duits'land, die in totaal een lengte van 2000 km hebben, zul len zorgvuldig worden nagezien. Op het ogenblik zijn de dijken langs de kust van Sleeswijk- Holtein en Beneden-Saksen ten minste 1 meter hoger dan de hoogst bekende vloedstand langs deze kust. Deskundigen zijn echter onmiddellijk met in spectie begonnen, aangezien in Nederland het breken der dij ken meer aan de kracht der golven dan aan de hoge water stand te wijten was. De laatste overstromingsramp in Duitsland deed zich voor op 4 Februari 1825, toen na een storm de dijken op verscheidene punten bezweken en het water tot 100 km ver 't land in kwam. De Amerikaanse senaatscom missie voor de strijdkrachten heeft verklaard van mening te zijn dat de Verbondenen in Ko rea inderdaad een tekort aan ammunitie hebben gehad. Zij verklaarde dat de voor malige opperbevelhebber van het 8e Amerikaanse leger in Ko rea waarbij de eenheden van i het deze strekking „tenvolle heeft weten waar te maken". De commissie heeft een on derzoek gelast. Men zal 5 perso nen aanwijzen, die zich hierme de zullen belasten. TE WEINIG HAAST. Het middenstandsvraagstuk heeft de laatste jaren al velen beziggehouden. Ook in de volks vertegenwoordiging zijn daar vele noten over gekraakt. Ten slotte heeft de regering besloten weer eens een middenstandsnota samen te stellen. Nu lezen we, dat deze niet vóór 1 Januari 1954 gereed kan zijn. Iedereen zal begrijpen, dat «en dergelijk tempo bij 't samenstel len van nota's niet aanvaardbaar is. Wanneer dit rapport met veel moeite in Januari 1954 wordt ge publiceerd, terwijl alle commis sieleden hijgen van de doorstane inspanning, dan duurt het nog minstens een jaar, vóórdat hier maatregelen uit kunnen voort vloeien. Wetsontwerpen maken is ook geen ééndagswerk en voor al niet voor de middenstand. Mocht nu in het rapport blijken, dat bepaalde groepen van de mid denstand moeten worden ge steund of anderszins geholpen, dan komt die hulp net te laat Wanneer men van regerings wege in de toekomst nog meer rapporten laat maken, dan zal geen overbodige luxe zijn, andere in Korea strijdende lan- j wanneer men het tempo van die den zijn ingedeeld de gepen- samenstelling wat opvoert Dit sionneerde generaal James van nu is letterlijk achter de feiten Fleet, zijn beschuldiging van1 aandraven.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1