Wederom vliegtuig neergeschoten Het vliegtuigincident boven Duitsland ^nöpast^ De Amerikaanse immigratie politiek Engeland, Egypte en Soedan POPENT "popi Sabotage? „Migs" vallen Britse bommenwerper aan Vijf leden van de bemanning kwamen om het leven Veevoeder uit overstroomd gebied nog gedeeltelijk bruikbaar WEERSVERWACHTING HOOGWATER De in Denemarken gelande Poolse Mig Persconferentie te Wiesbaden ZON- en MAANSTANDEN Nomaden overschreden de Israëlische grens Meteor verongelukt in het kanaal van Bristol Staking te Delfzijl geëindigd De Canadese militaire hulpverlening aan Europa REDE VAN STEVENSON Italiaans dorpje door sneeuw geheel afgesneden De constructie van een atoomvliegtuig in de V. S, Bosbrand in Zuid-Frankrijk Schade voor vlassers aanzienlijk Spoorwegstaking in Italië Koninklijk bezoek aan Breda Rampenfonds bijna 80 miUioen Opinie-onderzoek naar aanleiding van Stalins dood Knobloch bekent Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gïsnummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 13 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2290. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertendés: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het Britse ministerie van lucht- aanvallen boven Duitsland op vaart heeft Donderdagavond be- j Westelijke vliegtuigen ,,op zich- kend gemaakt, dat een Lincoln- zelf staande incidenten" waren, bommenwerper van de Britse luchtmacht op een gebruikelijke oefenvlucht Donderdag door Mig jagers in de corridor van Ham burg naar Berlijn bij de zöne- grens is neergeschoten. Vijf leden van de bemanning kwamen hier bij om het leven en twee werden gewond. Eerder op de dag werd een andere Lincoln van de Britse luchtmacht, die eveneens een ge bruikelijke oefenvlucht maakte, door een schijnaanval van twee Sowjet-Russische Mig-jachtvlieg tuigen bij Kassei, een eind bin nen de Britse zóne, bedreigd. Volgens de bekendmaking neemt de Britse regering „deze ernstige gebeurtenis binnen de luchtcorri- dir HamburgBerlijn" ernstig op. Aan de Britse hoge commissaris in Duitsland is opdracht gegeven „in de krachtigste bewoordingen" te protesteren bij de Sowjet-Rus sische hoge commissaris in Duits land tegen „deze moedwillige aanval op een Brits vliegtuig, waarbij Brits vliegtuigpersoneel de dood vond." De Britse hoge commissaris zal moeten verzoeken om een on middellijk onderzoek door de Sowjet-Russische autoriteiten, de bestraffing van degenen die voor het incident verantwoordelijk zijn en om vergoeding van schade be rokkend aan personen en eigen dom. Amerikaanse vliegtuigen mo gen, indien aangevallen, te rugschieten. „Vliegers van Amerikaanse vliegtuigen mogen, wanneer zij. boven West-Duitsland worden aangevallen, terugschieten," al dus heeft een woordvoerder van het te Wiesbaden gevestigde „hoofdkwartier voor Europa der Amerikaanse luchtmacht" Don derdag verklaard. De Navo en het neerschieten van geallieerde vliegtuigen. Lord Ismay, secretaris-generaal van de Navo, heeft Donderdag op een te Washington gehouden persconferentie verklaard, dat de Een groot deel van het vee voeder, dat in de overstroomde gebieden was ingekuild, blijkt nog gebruikt te kunnen worden. In het instituut voor rationele suikerproductie onderzoekt men thans monsters uit plaatsen in het hele Brabantse overstro- minggebied. De resultaten van dit onderzoek wijzen uit, dat het veevoeder, dat niet al te lang onder water heeft gestaan, ze ker niet waardeloos is gewor den. Het lage zoutgehalte is voor de dieren vrijwel onscha delijk. Kuilen, die langere tijd in het water hebben gestaan, moeten echter worden afge keurd. Het zoutgehalte van het vee voeder is hier zó hoog geworden dat consumptie door de beesten niet verantwoord mag worden geacht. De monsters worden via de rijkslandbouwconsulent in Zevenbergen naar het I.R.S. te Bergen op Zoom gezonden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Veel bewolking. Veel bewolking maar overwe gend droog weer. Zwakke tot ma tige Noordelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 14 MAART. welke niet beschouwd konden worden als gewapende aanvallen, •die beantwoord zouden moeten worden met een gemeenschappe- optreden van de Navo-landen." Doch mochten deze aanvallen zich herhalen, dan zouden de re geringen er nog eens over moeten denken." DOOR COMMUNISTEN NEER GEHAALDE VLIEGTUIGEN. Volgens Reuter hebben de com munisten vóór het incident van Donderdag bij Lauenburg aan de Elbe, waar een Britse viermoto rige „Lincoln"-bommenwerper is neergeschoten, zeven vliegtuigen neergehaald of beschoten. Op 5 April 1948 verongelukte een Britse „Viking" te Berlijn na een botsing met een Russische jager. Op 8 April 1950 verdween een „Privateer" van de Amerikaanse vloot met tien inzittenden boven de Oostzee. De Amerikanen ga ven de Russen de schuld, maar de laatstgenoemden ontkenden voor het verongelukken van het toestel verantwoordelijk te zijn. Op 17 November 1951 werd een Amerikaans transportvliegtuig van het type C-47 boven Honga- I rije tot landen gedwongen. De be- manning van vier koppen werd vrijgelaten tegen betaling van een boete. Op 8 April 1952 beschoten twee Russische jagers een Frans lijn- vliegtuig van het type „Skymas- ter" tussen West-Duitsland en West-Berlijn. De „Skymaster" kon West-Berlijn bereiken met 2 gewonde passagiers aan boord. Op 13 Juni 1952 verdween een Zweedse „Dakota" met acht man aan boord. De Zweden zeiden dat het toestel beschoten was en zij gaven de Russen de schuld. Op 16 Juni 1952 werd een Zweedse „Catalina" die op zoek was naar de vermiste „Dakota" door Russische jagers neerge schoten. De bemanning van zeven koppen werd gered. Op 10 Maart 1953 schoot een M.I.G.-straaljager van het type „Thunderjet boven de Ameri kaanse zone van Duitsland neer. Men neemt aan dat de M.I.G. een Tsjechoslowaaks vliegtuig was. Ter gelegenheid van de feesten in verband met het 125-jarig be staan van de Kon. Militaire Aca demie te Breda zullen H. M. Ko ningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard op 22 Juli een bezoek brengen aan Breda. Op die dag wordt in het stadspark „Het Val kenburg" een tuinfeest van de jubilerende K. M. A. gehouden, dat de Koningin en de Prins zul len bijwonen. Tot Donderdagavond was er 'n bedrag van bijna 80 millioen gul den in het Rampenfonds gestort. Dat is ten opzichte van Woens dag een vooruitgang van bijna 1 millioen gulden. In een bericht uit Bcrnholm, het Deense eiland waar vorige week een Poolse Mig is geland, wordt verklaard dat een kolonel van de Deense luchtmacht, Larsen, 'n plaatselijk blad heeft meegedeeld, dat het onderzoek van het toestel geen nieuwe bij zonderheden omtrent dit type vliegtuigen heeft onthuld. De Amerikanen hebben reeds in Koiea de kans gehad vlieg tuigen van hetzelfde type te on- dezoeken, aldus de kolonel. De democraat Humphrey heeft in de Amerikaanse senaat voor gesteld, dat de commissie voor de buitenlandse betrekkingen 'n volledig onderzoek instelt naar de gevolgen van de huidige Amerikaanse immigratiewetge ving voor de buitenlandse po litiek en de betrekkingen met andere landen. In een verklaring zegt Hum phrey, dat, sinds vorig jaar de immigratiewet van Mac-Carran en Walter van kracht is gewor den, die beoogt „ongewenste" vreemdelingen buiten de V. S. te houden, vele misverstanden met andere landen zijn ont staan. „De ernst dier misver standen varieert van land tot Premier Naguib van Egypte heeft Donderdag zijn revolution- naire raad en ministerraad in ge meenschappelijke vergadering bij. eengeroepen ter bespreking van de nieuwe wrijving met Engeland over Soedan. Tevoren had de Britse ambassadeur Stevenson een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van buiten landse zaken, Mahmoed Favvzi. Vermoed wordt, dat hij een offi cieel protest heeft ingediend, na een mondeling protest op Woens dag, tegen uitlatingen van gene raal Naguib, dat Engeland de Soedanezen met harde hand aan pakt. Hoewel Stevenson zeide, v.m. n.m. Breskens 0.47 1.14 Terneuzen 1.22 1.49 Hansweert 2.02 2.29 Walsoorden 2.12 2.39 ZON MAAN Maart 13 7.00 18.40 6.04 16.11 14 6.57 18.42 6.21 17.43 Vliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht hebben 't patrouil- leren langs de grens tussen de Ameiikaanse zóne van Duitsland en Tsjecho-Slowakije voortgezet ondanks het incident, aldus heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht verklaard. Het patrouilleren, dat ongeveer een maand geleden is begonnen, zou geschieden zolang dat nodig zou worden geacht. Hij voegde er aan toe, dat de Amerikaanse vliegers, „die Dinsdag ongeveer 25 km binnen de Westduitse grens door straaljagers van het type Mig 155 werden aangeval len" terug hadden mogen vuren. Zij zouden het ook gaarne ge daan hebben, als zij de kans had den gehad. Volgens de instructie dienden Amerikaanse vliegers moeilijk heden te vermijden bij een ont moeting met vreemde toestellen, doch een aanval te beantwoorden indien deze duidelijk vijandig is of als het een kwestie zou zijn van lijfsbehoud. De twee Amerikaanse piloten, die bij het incident waren be trokken, hebben te Wiesbaden op een persconferentie verklaard, te laat de vijandige bedoelingen van de Migs te hebben bemerkt. Zij kwamen twee Migs tegen op een tiental kilometer van de Tsjecho- slowaakse grens. De Amerikaan se vlieger, die de beschieting van de Amerikaanse Thunderjet had gezien, verklaarde dat hij geen kans had gekregen tussenbeide te komen. Hij bleef in de buurt tot hij zich er van had vergewist, dat de piloot van het getroffen toestel zich met een valscherm in veiligheid had gebracht en vloog toen naar het dichtsbijzijnde vliegveld. Na de persconferentie ver klaarde de piloot, die de beschie ting had gezien, dat hij de Migs zou hebben kunnen nazitten. Hij had echter dringend opdracht gekregen terug te keren. Een woordvoerder van 't hoofd kwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, die de persconferentie had bijgewoond, zeide dat beide vliegers juist en volgens de instructies hebben ge handeld door een incident te ver mijden en niet te schieten, tot dat zij zekerheid hadden omtrent de vijandige bedoelingen van de vreemde vliegtuigen. Zowel de vliegers als de woord voerder sloten de mogelijkheid uit, dat de piloten van de Migs werkelijk in de mening verkeer den, dat zij zich boven Tsjecho slowaaks gebied bevonden. Het zicht was uitstekend en de berg keten, die ter plaatse de grens vormt, duidelijk te zien. De Amerikaanse woordvoerder sprak een bericht tegen," dat de Migs misschien bommen hadden afgeworpen. De ontploffingen, die gehoord zouden zijn na het neerstorten van de Amerikaanse Thunderjet, zouden veroorzaakt kunnen zijn door onderdelen van de machine of door munitie. Er waren geen aanwijzingen, dat de Migs bommen meevoerden. VLIEGTUIG INCIDENT LANGS HET IJZEREN GORDIJN '>Oost. DuitelanCT' Piaucn 9 Boyrcuth Duitsland amerik.zone: SLOWAKIJE Falke stcin Budwcls Straubing Gtbitd troar htt Amtri- kaantt v/itglu/g wtrd nttrgtêchottn MUNCHEN Oostenrijk |5314B! In deze kaart geven wij een overzicht van de plaats, waar een Amerikaans vliegtuig door twee Russische straaljagers werd neergeschoten. Van officiële zijde is te Tel Aviv bekendgemaakt dat een grote groep nomaden uit het gebied van Gaza, dat door Egyp te is bezet, in het Westelijk deel van het tot Israël behorende Negeb is binnengetrokken. Zij stootten op een Israëlische hinderlaag. Na een vuurgevecht trokken de nomaden zich, aldus de officiële mededeling, door 'n mijnenveld terug, waarbij zij grote verliezen leden. dat slechts lopende zaken waren besproken, verklaarde Fawzi, dat de komende besprekingen over de ontruiming van de zone van het Suez-kanaal ter sprake waren ge weest. Enkele dagen heeft generaal Naguib de Engelsen in Soedan beschuldigd van mishandeling van leden van stammen en ge bruikmaking van „oude koloniale methoden". Enkele uren later verluidde, dat Egypte onvoor waardelijke ontruiming van de Suez-kanaalzone binnen zes maanden wil eisen. Woensdag verklaarde de Brit se waarnemende minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd in het Lagerhuis, dat het niet waar is, dat Engeland de over eenkomst inzake Soedan niet na leeft. Donderdag heeft het Egypti sche blad „El Akhbar" Engeland aangeraden, zijn ondertekening van de overeenkomst te eerbiedi gen, „daar Egypte anders, zoals premier Naguib heeft verklaard, haar (de overeenkomst) zal ver scheuren". In de nacht van Woensdag op Donderdag is 4 mijl van Wat- chet (Somerset) een Meteor- straaljager in het kanaal van Bristol neergestort. Aan schepen in de buurt is verzocht uit te zien naar de pi loot van het toestel. Één op de vier Amsterdammers zegt, dat door Stalins dood de kansen voor de wereldvrede zijn gestegen. Hoe denkt men hierover in New York, Londen, Parijs, Oslo en Kopenhagen? De internationale Gallup-orga- nisatie heeft aan het publiek in deze steden gevraagd, direct na het bekend worden van het over lijden van Stalin: „Vindt U, nu Stalin dood is, dat de kansen voor de wereld vrede er beter of slechter op zijn geworden?" OPSCHUDDING OVER DODE KAT. Het feit dat de directeur van een Deense zuivelfabriek besloot 2.000 liter room, waarin een dode kat was gevonden, toch te gebrui ken om boter van te maken, heeft in Denemarken enige opschud ding verwedt. De directeur zegt niet te kun nen begrijpen, waarom men zich zo druk maakt. „De boter is ge smolten en gepasteuriseerd voor dat zij de fabriek uit ging en is niet schadelijk voor de gezond heid. Een deel van de boter was voor export bestemd. Ik heb er van gegeten en heb er geen hin der van ondervonden", aldus de fabrieksdirecteur. Een fabrieksarbeider, die tegen de gang van zaken protesteerde, is ontslagen. „Ik zou hem van daag of morgen toch ontslagen hebben", zo verklaarde fabrieks directeur Lykke uit Mors (Jut land). Deense voedselautoriteiten zijn ten zeerste ontstemd over het ge beurde. Zij zijn van oordeel dat dit een slechte reclame voor de Deense producten is. Het gedrag van de zuiveldirecteur noemden zij zeer dwaas. Een lid van Deense zuivelver- eniging te Aarhus verklaarde dat deze boter niet zal worden uitgevoerd of in Denemarken verkocht. Een desbetreffend verbod is uitgevaardigd. De boter zou heden naar Engeland worden verscheept. In New York en Amsterdam vinden meer mensen, dat de kan sen voor de wereldvrede zijn ge stegen dan gedaald. In Londen, Parijs en Oslo daar entegen oordeelt het publiek, dat de kansen slechter zijn gewor den. Hier volgen de volledige resultaten: O 03 ra W O o °/o °/o New York 31 25 29 15 Amsterdam 24 13 29 34 Kopenhagen 20 20 15 45 Londen 13 29 32 26 Oslo 11 26 9 54 Parijs 9 28 26 37 De dezer dagen bij de scheeps werf N-V. Gebr. Sander te Delf zijl uitgebroken staking is Don derdagmorgen opgeheven. Hoewel reeds enige stakers 't werk hadden hervat, werd een 20-tal alsnog in de gelegenheid gesteld, Donderdagmorgen het werk te hervatten, waarvan di rect gebruik is gemaakt. Zeven stakers werden door de directie ontslagen. Canada zal zijn Navo-bond- genoten in Europa de volgende militaire hulp verlenen: Ongeveer 300 nieuwe ver plaatsbare radareenheden, die nog op de geheime lijst staan, 6 nieuwe mijnenvegers, 150 mo toren van „Wasp"-oefenvlieg- tuigen, andere onderdelen en 'n reusachtige hoeveelheid ammu nitie. Alles zal nog dit jaar worden verscheept. Het oorlogs materiaal zal door het Atlanti sche hoofdkwartier te Fontaine - bleau onder de Navo-staten worden verdeeld. Canada heeft op zijn begroting voor 1952-1953 324.000.000 dollar uitgetrokken voor de militaire hulpverlening aan zijn Navo- fcondgenoten en een even groot bedrag op de begroting voor 1953-1954. Met deze gelden wordt de hiervoor genoemde militaire uitrusting bekostigd- Adlai Stevenson, leider van de Amerikaanse democratische par tij, heeft Donderdag te Tokio verklaard, dat de vrije wereld geduld diende te betrachten, omdat de Sowjet-Unie niet zou aanvallen, tenzij het Kremlin zeker was van de overwinning. Stevenson, die sprak op een lunch van het genootschap „Japan-Amerika", meende, dat 't naast elkaar bestaan van com munisme en democratie een „compromis, doch geen toege ven van een kant" betekende. Hij zei, dat het doel in Euro pa, veiligheid, reeds in zicht was, hoewel dit werelddeel nog niet geheel beveiligd was. Het Oosten noemde hij de sleutel tot de wereldmacht. Kracht was volgens Stevenson een eerste verdedigingslinie tegen het com munisme. De werkelijke verde diging van Azië lag echter in economische en technische ont- wikkelng van de Aziatische vol ken. Hij voegde hieraan toe, dat ook Azië nog niet veilig was, doch dat „vele oorlogen door geduld" waren gewonnen. De machinekamer van het En gelse fregat „Termagant" is Don derdag te Birkenhead (Engeland) op geheimzinnige wijze vol wa ter gelopen. Brandweerlieden werden te hulp geroepen om da machinekamer leeg te pompen. Acht dagen geleden was er een begin van brand aan boord van de „Termagant". De „Termagant" is een snel fregat dat is uitgerust voor het bestrijden van duikboten. Het schip meet 1.710 ton. land", aldus Humphrey, „doch het is buiten kijf, dat de com munistische partij munt heeft geslagen uit de vernederingen, welke vele Europeanen hebben ondergaan, sinds de wet van kracht is geworden". OVER 3 WEKEN VERMOEDE LIJK WEER TREINVERKEER OVER DE MOERDIJKBRUG. Naar wij van de Nederlandse Spoorwegen vernemen, wordt verwacht, dat het treinverkeer over de Moerdijkbrug op Don derdag 2 April kan worden her vat. Het midden Italiaanse dorpje Castelcuccio is door 8 meter hoog liggende sneeuw geheel van de buitenwereld afgesne den. De 1600 inwoners krijgen hun levensmiddelen via hef- schroefvliegtuigen. De stralen van het dorp zijn vervangen door gangen, die door de sneeuw zijn gegraven. Er be staat' nog slechts een telegra fische verbinding met de bui tenwereld. Het zal wel tot Mei duren, voordat de sneeuw zover is ge smolten, dat een normaal con tact met de buitenwereld weer mogelijk wordt. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse luchtmacht heb ben bij een subcommissie voor atoomenergie uit hei congres 'n geheim rapport ingediend over de voortgang bij de bouw van een door atoomkracht voort gedreven vliegtuig. De voorzitter der subcommis sie, de republikein Hlnshaw, ncemde he; rapport „zeer be vredigend". De 22-jarige beroepsmisdadiger Knobloch heeft toegegeven teza men met een beroepsworstelaar de Westberlijnse advocaat dr Linse naar Oost-Berlijn te heb ben ontvoerd. De ontvoering vond vorig jaar in Juli plaats. Na zijn bekentenis kreeg Knob loch een zenuwinstorting en hij trachtte in zijn cel zelfmoord te plegen. De daders zouden na de ont voering elk duizend Westduitse marken van een zekere „Paul" hebben ontvangen. Knobloch werd Woensdagavond door de Westduitse politie gear resteerd. Aan de voet van de Canigou, een bergketen in het Oostelijk deel van de Franse Pyreneeën, woedt een hevige bosbrand, die een aanplant van jonge bomen over 15 km heeft verwoest. Drie personen worden ver mist. Een sanatorium, dat door het vuur wordt bedreigd, is ont ruimd. Meer dan 1000 brand weerlieden, politiemannen en militairen nemen aan het blus- singswerk deel. Hoewel nog gsen juiste cijfers zijn vastgesteld, kan toch reeds worden gezegd, dat de vlassers in de Noordwesthor:van West- Brabant aanzienlijke schade hebben geleden van de water ramp. De vlassers in Stanüdaarbuiten zagen 27 procent van hun gron den onderlopen en er is geen kijk op dat daar dit jaar vlas geteeld zal kunnen worden die van Fijnaart, Kiundert en Zevenbergen staan er al niet beter voor. „Gerst is het enige product dat het doen zal", zei een van de gedupeerden, maar dit achtte hij een zeer schrale troost tegen de ach ergrcnd van de uitstekende vlasprijzen Na de ramp heeft men in Standdaarbuiten nog niet kun nen roten. Ook dat is een ge volg van de ramp. De rivier de Mark bevat namelijk te veel chloor, zo werd medegedeeld. Het spoorwegpersoneel, aan gesloten bij het grote door de communisten geleide algemeen vakverbond en de kleine sociaal democratische vakbonden, zijn Donderdag te middernacht voor 2 dagen in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonsverhoging. Dit is de derde spoorwegsta king in 8 maanden. De regering heeft maatrege len genomen om het effect van de staking zo klein mogelijk te doen zijn door het instellen van speciale diensten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1