DEBAT OVER KOREA SULTAN HAM1D VOOR HET HOOGGERECHTSHOF Toespraak van Eden Afscheidsverklaring van Trygve Lie Deense vissersschepen vrijgelaten WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Requisitoir volgt op 25 Maart Remer verdwenen Rokers helpen Rampenfonds 79 millioen gulden in hei Rampenfonds njn Zijdie omgekomen DONDERDAG 12 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2289. De Verenigde Naties Poolse straaljager terug naar Polen? I VERKLARING VAN ANAK AGUNG. Slotavond adie „Beurzen open dijken dicht" Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per aosand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pef advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur „Het is een vergissing te den ken, dat een nieuwe wereldoor log onvermijdelijk is. Deze oor log is niet gekomen en niemand heeft er belang bij dat de krijg wèl uitbarst. Wanneer commu nistische en niet-eommunistische staten slechts de normale voor zichtigheid in acht nemen, be staat er geen reden, waarom het ooit tot een derde wereldoorlog zou komen", verklaarde de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, Woensdag in de algemene vergadering der Ver enigde Naties. Eden zeide voorts dat de Ver enigde Naties de plaats moesten zijn „waar 's werelds landen bij een kunnen komen ter bespre king hunner vraagstukken en voor het verzekeren van de vre de". Bij deze woorden werd luide geapplaudisseerd. Eden meende dat het, wat de onmiddellijke toekomst betrof, mogelijk moeilijk was enig voor uitzicht te zien van het op korte termijn tot stand komen van een wapenstilstand in Korea. „Doch dit niet-bemoedigende vooruit zicht moet niet maken, dat wij de zeer wezenlijke verrichtingen der Verenigde Naties in Korea over het hoofd zien," verklaarde hij. „Mogelijk zal later blijken, dat de Verenigde Naties, door de gewapenderhand gepleegde aan val in Korea te weerstaan, de ver schrikkingen van een derde we reldoorlog hebben voorkomen." Sprekend over de Indische be- standsvoorstellen, zeide Eden, dat deze „op onhoffelijke wijze door Wysjinsky zijn verworpen," hieraan toevoegend: „indien ze waren aanvaard, zou niet één krijgsgevangene tegen zijn wil zijn vastgehouden of teruggezon den naar zijn land van herkomst." „Daar de Chinees-communisti sche en Noord-Koreaanse rege ringen weinig anders hebben ge daan dan na te zeggen hetgeen door de Sowjet-Unie is voorge zegd, kan het niemand verwon deren, dat het de politieke com missie onder deze omstandighe den niet gegeven was een nieuw voorstel voor een beëindiging van de Koreaanse oorlog op te stel len. Doch uit het debat is in elk geval gebleken, dat de vrije lan den even eensgezind zijn geble ven als in December j.l., toen zij de Indische resolutie aanvaard den." De Britse minister vaan Buiten landse Zaken besloot als volgt: „Het is, uit menselijk oogpunt bezien, een taak van vitaal be lang verlichting te brengen in het lijden van 't Koreaanse volk. Ik acht 't bijzonder te betreuren dat zelfs bij de behandeling van een vraagstuk als dit, de 5 com munistische staten zich tegen alle andere landen-leden der Ver enigde Naties scharen." De Indonesische afgevaardigde Palar, die verleden week heeft voorgesteld dat president Eisen hower en de nieuwe Russische regeringsleider Malenkof teza men zullen beraadslagen om een oplossing te vinden voor het Ko reaanse geschil, zeide dat hij, met het oog op de steun aan zijn denk beeld, overwoog dit in de vorm van een resolutie aan de politie ke commissie voor te leggen. Hij achtte het echter thans nog niet de tijd een officieel voorstel te doen voor een bespreking tussen beide staatslieden. De vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie Andrei Gromyko, was van mening, dat de oorlog in Korea het Koreaanse volk op be- driegelijke wijze op de hals is ge schoven." „De krijg sleept zich nog steeds voort, omdat de Ver enigde Staten zich hebben verzet tegen elk voorstel, dat beoogde 'de vrede te herstellen," zeide hij. De Sowjet-Russische vertegen woordiger besloot met het indie nen van een resolutie, strekken de tot ontbinding van de commis sie der Verenigde Naties voor het herstel en de wederopbouw van Korea. De afgevaardigde der Verenigde Staten, Henry Cabot Lodge, ver klaarde, na Gromyko sprekend: „Het Amerikaanse leger, dat U gepoogd hebt te besmeuren, is hetzelfde dat in de jaren 1942, '43, '44 en '45 naast het rode leger streed. Het was toen goed ge noeg en hetzelfde zou thans het geval zijn, indien de Sowjet-rege- ring het roer niet zo radicaal had omgegooid." „Hoe meer ik de buitenlandse politiek der Sowjet-Unie bestu deer, des te gereder geraak ik er van overtuigd, dat vrees ten grondslag ligt aan de heftige woorden en daden, waardoor het Kremlinbewind wordt geken merkt," vervolgde Cabot Lodge. De heer Wysjinsky heeft verle den week op een bijeenkomst der politieke commissie verklaard: „De Westerse mogendheden zul len Azië in elk geval verliezen." Doch wij pogen niet Azië te krij gen. Indien het Sowjet-volk met ons zou willen samenwerken in ons streven om Azië te helpen, zou er een grote stap zijn ge daan in het verzekeren van de vrede." Hierna werd gestemd over de door de politieke commissie aan vaarde en naar de algemene ver gadering doorgezonden resolutie, waarin een beroep op de leden- sta ten der Verenigde Naties ge daan wordt om meer hulp te ver lenen aan de wederopbouw in Korea. De resolutie werd aanvaard met 55 tegen 5 (communistische) stemmen en zonder onthoudingen. Vervolgens werd de Sowjet-Rus sische resolutie, strekkend tot ontbinding van de „Commissie der Verenigde Naties voor de vereniging en wederopbouw van Korea," in stemming gebracht. Zij werd verworpen met 54 tegen 5 (Sowjet-blok) stemmen. In de goedgekeurde resolutie worden de regeringen, die steun aan Korea hebben toegezegd, ver zocht deze beloften thans onver wijld te honoreren. Tenslotte wordt de leden-sta- ten in het algemeen verzocht te helpen bij „het lenigen van de grote en aanhoudende nood in Korea." Hierna werd de zitting der alge mene vergadering tot een niet nader genoemde datum verdaagd. tot Woensdagavond had het nationale rampenfonds in totaal 79 millioen gulden ontvangen. Dat is dus anderhalf millioen meer dan Dinsdagavond, toen de dtand 77,5 millioen was. GROOT VERLOF. Blijkens een gisteren versche nen legerorder wordt de lichting 19512, waarbij ingedeeld het kader van de lichting 19511, met ingang van 22 Maart 1953 in het genot van groot verlof ge steld, behoudens een aantal uit zonderingen in de legerorder na der omschreven. Uit niet-officiële bron wordt vernomen, dat de Deense rege ring heeft besloten de Poolse straaljager, die 5 Maart op het vliegveld Roënhe op het eiland Bornholm geland was, zo spoedig mogelijk aan Polen terug te geven. De zes Deense vissersvaartui gen, die waren opgebracht naar een Poolse haven aan de Hela- baai, zijn Woensdagochtend vrij gelaten. Vier schepen zijn op weg naar Bornholm, waar zij vandaag worden verwacht, de twee ande ren zullen de visvangst in de Oostzee voortzetten. Zaterdag j.l. waren 7 vissers schepen door een storm de He- la-baai binnengedreven. Zon- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot Donderdagavond. Verder afnemende wind. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind tussen N.W. en N.O. Ongeveer dezelfde maxi mumtemperaturen als gisteren. VRIJDAG 13 MAART. v.m. n.m. Breskens 11.54 12.26 Terneuzen 0.29 1.01 Hansweert 1.09 1.41 Walsoorden 1.19 1.51 ZON MAAN Maart 12 7.02 18.39 5.43 14.38 13 7.00 18.40 6.04 16.11 14 6.57 18.42 6.21 17.43 15 6.55 18.44 6.36 19.15 16 6.53 18.46 6.51 20.46 dag kregen zij van de Poolse autoriteiten aanzegging binnen 3 minuten de haven te verlaten, doch kort daarna kregen de schepen bevel naar Helahaven te varen. Een der schepen, de Thailand wist echter met de vangsten der andere schepen aan boord de baai te verlaten en Bornholm te "bereiken. Verklaard werd dat de vangsten aan boord van de Thailand waren gebracht vóór het Poolse schip aankwam, dat de schepen aanhield. Woensdagochtend vroeg deel den de schepen radiografisch mede, dat zij waren vrijgelaten. In officiële Deense kringen is m.en van mening, dat het vast houden der schepen niets uit staande heeft met het vasthou den van de Poolse straaljager. SLACHTOFFERS VAN HET EGYPTISCHE PATROUILLE VAARTUIG BEGRAVEN. De 52 om het leven gekomen officieren en manschappen van het Egyptische patrouillevaar tuig „Solloem", dat Zaterdag j.l. ter hoogte van Alexandrië is ge zonken, zijn Woensdag in laatst genoemde plaats ter aarde be steld. Premier Naguib liep aan'het hoofd van de begrafenisstoet, die een lengte had van 5 kilometer. Na de begrafenis werd de „Or de van de Nijl," derde klasse, uitgereikt aan de gezagvoerder van het Poolse schip „Czech", dat de overlevenden van de „Sol loem" heeft opgepikt. De gezagvoerder liep mee in de begrafenisstoet. „De Sowjet-Unie hééft de meest ruwe vorm van druk op mij uitgeoefend. Zij en de vier met haar verbonden iedenstaten der Verenigde Naties hebben sinds 1950 zelfs geweigerd mij als secretaris-generaal der Ver enigde Naties te erkennen, dit op grond van het feit, dat ik de actie der Verenigde Naties tegen de gewapenderhand uitgevoerde aanval in Korea heb gesteund", verklaarde de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, in een voltallige zitting der algemene vergadering, waarin hij zijn personeelsbeleid ver dedigde^ Het vraagstuk van Lie's per soneelsbeleid is aan de orde ge steld sinds de Verenigde Staten zijn begonnen met een onderzoek naar de politieke betrouwbaar heid van bij de Verenigde Naties in dienst zijnde Amerikaanse burgers. „Bijna drie jaar heb ik deze bejegening in stilte verdragen, zonder acht te slaan op de vele schendingen der voor de werk wijze der Verenigde Naties vast gestelde regels, welke volgden. Doch ik acht het thans het juiste ogenblik te verklaren, dat dit optreden der communistische staten-leden der Verenigde Na ties de meest ernstige schending vormt van artikel honderd van het handvest, waarin is bepaald, dat „de secretaris-generaal, noch zijn staf, bij het vervullen van hun plicht bevelen zullen ontvan gen van enige regering of ge zagsorgaan, buiten het daartoe aangewezen orgaan der inter nationale organisatie", verklaar de Lie. Hij vervolgde met te zeggen volkomen bereid te zijn geweest zijn ambt tot het einde van de daarvoor gestelde tijd te vervul len, „ware het niet dat het hier niet slechts ging om de vele aan vallen van de Sowjet-Unie en haar aanhangers op mijn persoon doch tevens om het behoud van de positie van de secretaris-gene raal binnen de Verenigde Naties". „De secretaris-generaal der Ver. Naties moet de hem ver leende functie met een maximum van gezag en doelmatigheid kun nen uitoefenen, ook op politiek gebied, daar hij slechts kan wor den gekozen, indien de vijf per manente leden van de Veilig heidsraad hieraan eenstemmig hun goedkeuring hechten. Dit ;s van zeer groot belang voor het geval de secretaris-generaal der V. N. in de toekomst opnieuw in het belang van vrede en vrij heid moet spreken of handelen" Sommigen zullen wellicht zeg gen, dat mijn aftreden een bezwij ken is onder de door de Sowjet- Unie c.s. op mij uitgeoefende druk, opdat hij aldus zijn invloed nog meer zal kunnen aanwenden voor het bewaren van de wereld- Trygve Lie vervolgde met te zeggen, dat er sinds 1950 door de Sowjet-Unie en de met haar verbonden staten „een stroom van verdachtmakingen aan mijn adres is geuit". „Het centrale punt hiervan was, dat het secre tariaat-generaal der Verenigde Naties door Amerikanen werd beheerst en dat het personeel hiervan, met dé secretaris-gene raal aan het hoofd, niets anders waren dan de gehoorzame werk tuigen van Wallstreet en Was hington. Het is dan toch wel zeer merk waardig, dat het secretariaat der V. N. tegelijkertijd in de Verenig de Staten is aangevallen, omdat men beducht was, dat het onder communistische invloed stond. Doch ik wil hier nadrukkelijk verklaren, dat alle staten-leden der Verenigde Naties, met uit zondering van de communistische groep, mijn recht hebben erkend om te spreken en te handelen zo als ik heb gedaan, waarbij zij het recht bezaten het met mij, hetzij in het openbaar, hetzij in particuliere gesprekken, oneens te zijn". Trygve Lie besloot met de hoop uit te spreken, dat de „sfeer van verdenking, teweeggebracht door het onderzoek naar de poli tieke betrouwbaarheid van Ame rikaanse employé's der Verenig de Naties, spoedig zal zijn opge klaard". Hij zeide in personeelszaken weerstand te hebben geboden aan de van vele zijden op hem uitgeoefende krachtige druk, om personeelsleden te benoemen of te ontslaan. „In het politieke vlak heb ik in de afgelopen zeven jaar mijn politieke verantwoorde lijkheid, zoals deze in het hand vest is vastgelegd, krachtig uit geoefend en verdedigd". vrede". In Neder-Saksen is een Brits tweemotorig straalvliegtuig bran dend neergestort. De piloot kon zich met zijn valscherm redden. Dinsdag zijn twee Amerikaan se straalvliegtuigen in Engeland neergestort. De piloten van beide toestellen zijn omgekomen. Het hooggerechtshof te Dja karta heeft bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen sultan Hamid de getuige Daan Jahja, destijds militair gouver neur van Djakarta, gehoord. Voorts werden getuigenissen voorgelezen van inr. Bjumhana; Anak Agung en Willem Burger. Daan Jahja, die thans secreta ris is van de gecombineerde staf chef der strijdkrachten, bracht de gebeurtenissen rond 23 Jan. 1950, toen Bandung werd aange vallen, in herinnering. Hij zeide over het voornemen tot de aan val op Bandung en Djakarta rapporten te hebben ontvangen; hij wist echter niet, hoe de aan val zou geschieden. Jahja was twee dagen vóór de aanval op Bandung naar deze stad gereisd om zijn rapporten te vergelijken met de te Bandung beschikbare rapporten. Hij had de gevolgtrek king gemaakt, dat de bedreiging was gericht op de regering van de „Republik Indonesia Serikat". Jahja verklaarde, dat hij in de ochtend van 23 Januari bericht had ontvangen, dat er op die dag te Bandung gebeurtenissen op til waren. Dezelfde dag vertrok pre sident Sukarno naar India. Toen de president reeds op het vlieg veld Kemajoran was aangekomen reed een gevechtswagen met troepen, die groene baretten droegen, Kemajoran rond. Daar na vertrok de wagen. Jahja zeide, dat deze groene baretten ook werden achtervolgd door leden van de Nederlandse militaire politie, omdat zij uit Bandung gedeserteerd waren. Een onderzoek wees uit, dat deze troepen zich schuil hielden in Kramat 20. In de nacht van 25 Januari werd een aanval ge daan op Kramat 20. Dertig sten- guns werden in beslag genomen. De groene baretten bleken ver huisd te zijn naar sawah Besar. Toen op 15 Februari 1950 het par lement plechtig werd geopend, werd rond het gebouw een sterke bewaking samengetrokken, daar tevoren was gerapporteerd, dat wederom een aanval zou worden ondernomen. Sultan Hamid verklaarde hier op, dat hij in het primair tenlas- tegelegde beschouwd wordt als leider van de aanval op Bandung, bij welke aanval veel leden van de T.N.I. het leven verloren. Hij vroeg de voorzitter kennis te mogen nemen van het rapport, waarin zijn naam wordt genoemd als de persoon, die heeft deelge nomen aan die aanval. AARDVERSCHUIVING IN OOSTENRIJK. Een aardbeving bij Heiflau in de Oostenrijkse provincie Stier marken heeft een spoorlijn ge blokkeerd, maar tegelijkertijd een seinpaal op onveilig gezet. Hier door stopte een personentrein die anders in de rivier de Enns gestort zou zijn. De aardverschuiving vond Dins dagavond plaats. De voorzitter zeide, dat het moeilijk was de bron van dit be richt bekend te maken, aange zien daar staatsgeheimen mee gemoeid zijn. De proeüreur-gene- raal zeide, dat het niet mogelijk was de bronnen van het rapport te noemen, omdat dit het systeem van de inlichtingendienst schade zou doen. VERKLARING VAN DJUMHANA. Daarna werd de verklaring van Djumahna, thans gezant van In donesië bij het Vaticaan, voorge lezen. In zijn antwoord op de viaag of Hamid hem ooit over de A.P.R.A. had gesproken, had Djumahna destijds gezegd, dat, toen de afgevaardigden van de deelstaten in December 1949 te Djogjakarta bijeenkwamen om een formateur te kiezen, ver dachte over Westerling en de A.P.R.A. had gesproken. Djumahna had verklaard de indruk te hebben, dat Hamid van de feiten op de hoogte was. Volgens getuige had de ver dachte verklaard, dat Westerling kon beschikken over de A.P.R.A. In de verklaring van Anak Agung werd gezegd, dat zijn re latie met Hamid niet intiem ge noemd kon worden en dat het vanzelf sprak, dat tussen hem en Hamid niets geheims kon zijn be- afhankelijke negara West-Bor neo op te richten, los van de R.I.S. Na de aanval op Bandung had Hamid echter verklaard, dat hij niet tevreden was met zijn functie van minister van staat en dat hij ontslag zou aanbieden en terug zou keren naar Pontianak, als hoofd van de daerah. Tenslotte verklaarde Anak Agung, dat hij niet op de hoogte was geweest van het voornemen van sultan Hamid om de minis ter van defensie te vermoorden. Dat wist hij pas, toen Hamid werd gearresteerd. Op een vraag van de voorzitter antwoordde sultan Hamid, dat er in de verklaring van Anak Agung dingen waren, die niet op waar heid berusten, doch daar hiervoor geen getuigen aanwezig zijn, zou hij deze in het pleidooi doen op nemen. VERKLARING VAN BURGER. Vervolgens werd de verklaring voorgelezen van Anton Willem Burger, destijds politie-ambte- naar in Bandung en thans in Ne derland vertoevende. Deze ver klaring bevatte de mededeling, dat Westerling vóór de aanval op Bandung dikwijls in zijn huis in Tjimahi had vergaderd, doch Burger had zelf niet aan de ver gaderingen deelgenomen. Een kennis van verdachte, de heer Van der Meulen, had gevraagd of hij voor Westerling wilde werken. Getuige had toen gezegd dat hij er onmogelijk een been bij kon nemen. Westerling zou in die tijd aan getuige hebben ge zegd, dat hij hulp kreeg van vele sproken. Vóór de souvereiniteits- overdracht was Hamid voorzit ter van het bijzonder federaal overleg en men wist algemeen, dat tussen getuige en Hamid een verschil van mening bestond over de terugkeer van de republikein se leiders uit Banka. Het standpunt van sultan Ha mid was in strijd met dat van de meeste leden van het bijzonder federaal overleg. De meeste leden drongen er bij de Nederlanders op aan de republikeinse leiders uit Eanka te doen terugkeren. Anak Agung verklaarde ook, dat Hamid bü de vorming van het kabinet in Djogja woedend was geworden, hetgeen hij niet onder stoelen of banken had gestoken. Anak Agung verklaarde, dat Hamid hem nooit had gesproken over zijn verlangen om een on- Otto Ernst Remer, vroeger tweede voorzitter van de als nieuw-fascistisch verboden „so cialistische rijkspartij" (S.R.P.), is sedert 22 Februari spoorloos verdwenen. Hij moest ingaande 27 Februari te Brunswijk een ge vangenisstraf van drie maanden uitzitten wegens belediging van ver zetss tr ij der s Het ministerie van Binnenland se Zaken van Nedersaksen deelt mede, dat Remer op 22 Februari voor het laatst gezien is te Varel- Oldenburg, toen hij zijn vrouw naar de trein bracht. Op 27 Fe bruari heeft mevrouw Remer haar man bij het arbeidsbureau te Varel afgemeld voor werklo- zenuitkering, omdat hij in de ge vangenis zou zitten. Naar aanleiding van de op roep van het rampenfonds tot een laatste daad van offervaar digheid doet het comité „Rokers Helpen" een beroep op de Neder landse bevolking om aan deze actie deel te nemen. Genoemd comité zal erezegels voor rokers verstrekken ten bate van het rampenfonds. Deze zegels a 10 cent plakke men als des rokers ereteken op de verpakking van het rookgerei Op deze manier kan men bij zijn genotsmiddel een offertje bren gen voor het rampenfonds. Wan neer geheel rokend Nederland in de laatste 2 weken van deze ac tie (sluitingsdatum 21 Maart '53) enige zegeltjes bestelt, kan een belangrijk „steentje" voor het rampenfonds bijgedragen worden. De zegels kunnen worden be steld: 1. Per postwissel (veelvoud van 10 cent afhankelijk van het aantal gewenste zegels). 2. Per briefkaart (naast de normale frankering van 6 cent aan de adreszijde tot maximaal 1,per kaart aan geldige post zegels bijplakken (veelvoud van 10 cent) naar gelang men zegels wenst te ontvangen). Zo spoedig mogelijk worden de erezegels daarna per post toege zonden. Bestellingen dient men te richten aan: „Rokers Helpen", Postbus 1200, Amsterdam. H.H. sigarenwinkeliers kunnen desgewenst per postwissel 25,-) boekjes van 250 zegels bestellen. Hij heeft zich echter nimmer bij de gerechtelijke autoriteiten te Brunswijk gemeld voor het on dergaan van zijn straf. Begin 1952 heeft Remer een gevangenisstraf van vier maan den uitgezeten wegens belediging van kanselier Adenauer en de bondsregering. Remer heeft een leidende rol gespeeld bij het onderdrukken van de opstand van 20 Juli 1944 tegen het Hitlerbewind. Mevrouw Remer toonde later aan verslaggevers een geschrift van de openbare aanklager van Brunswijk, waaruit moest blijken dat Remer uitstel had gekregen en paS 27 Maart gedetineerd zou worden. Zijn vrouw verklaarde dat hij het uitstel had gekregen wegens zijn slechte gezondheidstoestand. Hij lijdt aan tuberculose. Mevrouw Remer wilde niet zeg gen waar haar man zich nu be vindt. NOODLOTTIGE BRAND IN AMERIKAANSE BROUWERIJ. Door het uitbreken van brand in een brouwerij te Newark, in de Amerikaanse staat New Jer sey, zijn dertien mannen om het leven gekomen, terwijl de moge lijkheid bestaat dat nog een veer tiende slachtoffer het leven heeft verloren. Er is voor 20 millioen dollar schade aangericht. Op Zaterdagavond 28 Maart a.s. wordt met een grote avond in het Amsterdamse Concertge bouw de actie van „Beurzen open dijken dicht" voor het ram penfonds afgesloten. De totale opbrengst van deze radio-actie zal dan aan het ram penfonds worden overgedragen. Burgemeester d'Ailly zal dar de opbrengst overhandigen van de hoofdstedelijke „harteplichl- actie" elke stemgerechtigde een certificaat voor een gestort offer die stellig meer dan een kwart millioen zal bedragen. Deze opbrengst is nu reeds op ruim 700 na bereikt. Nog circa 60.000 kiezers moet de stembus worden aangeboden. De slotavond zal door radio en televisie worden uitgezonden. mensen, van wie genoemd wer den sultan Hamid, Sunarjo en Suria Kartalegawa. Ook had Westerling gezegd, dat de gehele regering van de Pasun- dan hem hulp verleende. Aan de vooravond van de aanval op Bandung had Van der Meulen tegen Burger gezegd: „Morgen trekken wij Bandung binnen om de Pasundan te helpen een apar te staat te stichten". Ook toen weigerde Burger mee te doen. Hij had gezegd, dat hij normaal zijn plichten als politieman moest vervullen. Van der Meulen had hem toen gewaarschuwd niet op hen te schieten, „want dan zul len we terugschieten". Westerling, die toen ook aan wezig was, had gezegd: „Maak je maar niet ongerust; er zullen geen schoten vallen". In de verklaring van Burger wordt voorts gezegd, dat er teke nen waren, dat er contact be stond tussen de A.P.R.A. en de darul islam. Sultan Hamid verklaarde des gevraagd, dat hij van al deze aangelegenheden niets wist. De procureur-generaal merkte op, dat Hamid, terwijl hij toch grote invloed had op Westerling, nooit had getracht diens ultima tum te doen intrekken. Hamid zeide, dat hij als minister van staat daartoe geen bevoegdheid had, weshalve hij de kwestie aan Moh. Hatta had voorgelegd. Gevraagd naar de contacten, die hij had met Nederlandse functionarissen, zeide Hamid, dat hij hen slechts op recepties ont moette. „Heeft U nooit met de hoge vertegenwoordiger van de kroon, de heer Lovink, over de A.P.R.A. gesproken?" „Ik meen dat de heer Lovink na de over dracht van de souvereiniteit niet meer in Indonesië was", aldus antwoordde sultan Hamid op deze vraag. Tenslotte ontkende Hamid, dat hij de hand had gehad in de ont vluchting van Westerling. Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren de 31e lijst van gebor gen en geïdentificeerde slacht offers „Watersnood" uitgege ven. Hierop komen de volgende Zeeuwse slachtoffers voor: KORTGENE. Adriana Pieternella Lena Ba- rentsen, geb. 25-ll-'93 te Wisse- kerke, laatste adres: Spui weg 6. ST PHILIPSLAND. Thans geborgen: Maatje Lig- tendag-den Haan, geb. 3-3-'73 te St Annaland, weduwe van Jan Ligtendag, laatste adres: Zuiddijk 100.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1