Begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting Dressoirs RECHTSZAKEN Uitgebreid proces inzake inbraak in boerenleenbank POT - Axe! KENYA De vluchtelingen in West-Berlijn Ontploffing in lijstenfabriek De strijd in Korea Nederlands motorscheepje nabij Z.-Zweden gestrand ZEEPOST Perzië beschuldigt Irak Incident aan de Israëlisch-Jordaanse grens De strijdmacht van de Navo Grote droogte in Noord-Oost-Brazilië „Winkel" voor evacue s in Utrecht Eerste Kamer Verwerpt Hossadeq de jongste Britse voorstellen? fllJBJ Gothisch - Old-Fin. Blank - Gebeitst Hiafcl |r De Eerste Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de be groting van het departement van wederopbouw en volkshuisves ting. De heer Kraaijvanger (KVP) merkt op, dat de memorie van antwoord begint met de mede deling, dat ze is opgesteld zonder rekening te houden met de gewij zigde economische omstandig heden tengevolge van de storm vloed en dat het mogelijk is, dat wegens de gewijzigde omstandig heden besluiten moeten worden genomen, welke op bepaalde pun ten tot 'koersverandering dwin gen in het uitzicht gestelde be leid. In eerste termijn zal spr. de begroting beschouwen als ware deze mededeling niet gedaan. Uit het antwoord van de minister zal wellicht blijken of en zo ja in welke omvang de gewijzigde om standigheden tot koersverande ring dwingen. De kwestie van toewijzing van woningen aan de gemeenten be sprekend betoogt de heer Kraaij vanger, dat men daarbij de mens niet mag vergeten. Aan de cij fers moet geen dwingende bete kenis worden toegekend in die zin, dat mensen die buiten wil len wonen dat niet mogen. De heer Kraaijvanger merkt op, dat in 1948 de woninginhoud pl.m 280 m3 was en in 1952 pl.m. 234 m3. Anny Schmidt door spr. geciteerd noemt dit: net ge noeg kubieke meters om niet lichamelijk dood te gaan. Natuur lijk is wat zij schreef over de kleine woning gechargeerd, maar zij brengt tot uiting wat er leeft in het volk. Spr. verklaart teleurgesteld te zijn door de eenvormige blokken woningen, die thans gebouwd zijn. Het vakmanschap gaat z.i. achteruit omdat men moegestre den het hoofd in de schort heeft gelegd. Spr. betoogt, dat er een nauw verband is tussen bouwbeleid en huurbeleid; een duidelijke ver klaring der regering ten deze heeft hij nog nooit gehoord. Als het huurvraagstuk niet wordt op geheven blijven de akeligheden bij het bouwbeleid. De heer Reijers (C.H.) brengt dank aan de afgetreden bewinds man en verklaart het optreden van de nieuwe minister met vol doening en vertrouwen te be groeten. Spr. neemt aan, dat de minister er alles op zal zetten om het bouwschema te realiseren. Mocht koersverandering wegens de wa tersnood toch nodig zijn, dan ver wacht spr., dat de getroffen ge bieden voorrang zullen genieten. D° particuliere bouw mag z.i. nietworden achtergesteld bij de overheidsbouw. Spr. meent, dat aan premie- bouw gelijke kansen moeten wor den gegeven als aan woningwet- bouw Financiële discriminatie van de premiebouw is niet be vorderlijk voor een spoedig her stel van het evenwicht in de woonruimte voorziening. Hij dringt aan op een spoedige op heffing van de premiebouwstop. De gewijzigde premieregeling moet z.i. spoedig worden bekend gemaakt en in werking gesteld. Bij herziening van de premie regeling moet de mogelijkheid worden geopend, dat de particu liere bouwnijverheid zich op re delijke basis kan ontplooien. Spr. bepleit de wenselijkheid de contingentering op te heffen en de gemeentebesturen vrij te laten in hun bouwbeleid. De heer Woudenberg (Arb.) sluit zich aan bij de waardering ipvens de afgetreden bewinds- min tot uiting gebracht. Spre- kers fractie is bereid de nieuwe minister steun en medewerking toe te zeggen, met alle voorbe houd van critiek en meningsver schil. Het vraagstuk van de volks huisvesting is van zo ontzaglijke betekenis, dat we er niet aan kunnen en mogen denken al dus betoogt de heer Woudenberg tot opheffing van het departe ment te komen. Ten aanzien van de scholen bouw meen spr., dat het zo moet zijn, dat wat er op dit terrein ge beurt, geschiedt met instemming van het departement van onder wijs. De woningbouw besprekend zegt de heer Woudenberg, dat het principieel verstrekken van rijksvoorschotten niet moet zijn uitgesloten in het beleid van de regering. De duplex-woningen zou spr. nog niet willen loslaten, voor hem is het criterium zoveel mo gelijk woningen te bouwen in zo kort mogelijke tijd. Als de systeembouw niet goed koper is dan de traditionele bouw, dan heeft hij er geen voor keur voor. Normalisatie en ratio nalisatie bij de uitvoering van de bouw behoeft z.i. geen invloed te hebben op het aanzien van de bouw. Spr. prefereert woningwetbouw boven particuliere bouw en hij geeft de voorkeur aan vereni- gingsbouw boven gemeentelijke bouw. Men zegt, dat het particuliere bedrijf een eerlijke kans moet worden gegeven. Naar spr.'s oor deel zijn er kansen genoeg. Maar deze moeten niet liggen op het gebied van de huurwoning voor de arbeider. De nieuwe premieregeling is er nog niet, maar het schijnt, dat het departement aanwijzingen geeft dat de fifty-fifty-verhou ding voor woningwet- en particu liere bouw moet worden toege past. De heer Woudenberg meent, dat dit verder gaat dan de minis ter heeft te kennen gegeven en hij vraagt zich af of hij onder deze omstandigheden zijn steun aan de minister kan handhaven. Spr. meent dat binnenkort een wetsontwerp zal worden inge diend ter zake van de huurverho ging en de compensatie. De be spreking van het huurprobleem kan z.i. beter bij de behandeling daarvan in de volksvertegen woordiging geschieden. Tenslotte vraagt hij of als we eerder dan in 1963 uit de woning nood zijn verlost, de minister dan in staat is aanstonds over te gaan tot de sanering en de krot opruiming. Te half vijf wordt de vergade ring gesloten. De Perzische eerste minister, Mossadeq, zal de jongste Britse voorstellen tot regeling van het oliegeschil niet aannemen, aldus is Dinsdag in diplomatieke krin gen te Teheran vernomen. De Perzische minister van bui tenlandse zaken, Hoessei Fatemi, zeide Dinsdag in een commentaar op het communiqué van de Brit se en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken dat, indien het de bedoeling van beide lan den is een politiek spel te spelen of meer druk op Perzië uit te oefenen, Perzië zich zal verzetten en zijn rechten verdedigen. Fatemi deelde mede dat dr. Mossadeq in de loop van deze week de voorstellen en het Per zische antwoord bekend te maken. (Het bedoelde communiqué werd uitgegeven na besprekin gen tussen de Britse en Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Eden en Dulles, te Was hington. In het communiqué werd gezegd, dat de Verenigde Staten de ,-regelijke en eerlijke" Britse voorstellen steunt.) In hoger beroep zijn Dinsdag de twee recidivisten, die door de Haarlemse rechtbank ieder tot 6 jaar werden veroordeeld, hard nekkig blijven ontkennen iets te maken te hebben gehad met de inbraak in de coöperatieve boe renleenbank te Ruigoord in de gemeente Haarlemmermeer. In de vroege ochtend van de Eerste Kerstdag in 1951 kwam de kassier van deze bank, waarin tevens zijn woonhuis is geves tigd, terug van de nachtmis en ontdekte, dat inbrekers 'n ruitje hadden ingeslagen, teneinde een deur te kunnen ontsluiten, en dat zij binnen de brandkast hadden geforceerd. Met een buit van ƒ50.000 waren zij ontkomen. De verdachten zijn de 73-jarige ketelmaker G. J. en de 58-jarige antennebouwer A. J. C. den B., beiden uit Amsterdam. Op het strafblad van de oude man staan reeds 16 veroordelingen vermeld, tezamen ongeveer 25 jaar straf. Ook Den B. is vele malen ver oordeeld, doch zijn strafblad is tijdens de oorlog verloren ge gaan, zodat alleen 6 na-oorlogse diefstallen van hem bekend zijn. Vele uren lang hoorde de pre sident van het hof gisteren de lange rij van getuigen. Daar waren allereerst enkele recher cheurs die een rol in het voor onderzoek hadden gespeeld. Zij vertelden, dat de verdachten ge arresteerd werden voor een an- dere zaak en dat daarna de ver denking tegen hen gerezen was. Vervolgens kwamen bewoners van Ruigoord vertellen, dat zij op de bewuste Kerstmorgen op weg naar de nachtmis dichtbij de bank twee onbekende mannen hadden gezien, die niet op weg naar de kerk waren, doch in de tegenovergestelde richting lie pen. Sommige getuigen meen den, dat de een met een stok liep en oud was, anderen hadden hier van niets gezien. Volgens enkele verklaringen liep de ander met een tas. Later waren een drietal dezer getuigen met de verdach ten beweerden te herkennen. Daarna volgde een lange rij van voormalige celgenoten der verdachten. Zij spraken elkaar in hun verklaringen dikwijls tegen, doch verdachte Den B. er kende tegenover hen gesnoefd te hebben over 30.000 die hij bezat terwijl hij voorts toegaf hun ver teld te hebben, dat hij van de in braak in de boerenleenbank werd verdacht. De thans voor een ander delict gedetineerde tegelzetter T. M. K. uit Amsterdam vertelde, dat hij lange tijd bevriend was geweest met Van B., die voor hem als heler gestolen goederen van de hand deed. Hij zeide voorts, dat Van B. hem een week na de in braak verteld had deze gepleegd te hebben, doch van zijn kant be schuldigde verdachte Van B. zijn vroegere kameraad er van de schuldige te zijn. Hij gaf daarbij vele details op. Aan gasten en een kellner van het logement te Amsterdam, waarin verdachte J. in die tijd verblijf hield, vroeg de president vervolgens of zij deze oude man op de bewuste nacht hadden zien vertrekken of terugkomen. Uit hun verklaringen bleek, dat hij des morgens thuis was gekomen. In de keuken had hij zijn bruine schoenen met water van modder ontdaan en had ze vervolgens zwart geverfd. Dit laatste gaf verdachte toe, doch hij zeide ze slechts te hebben schoon ge maakt, omdat hij ze ging verven. Van het perceel, waarin de an dere verdachte woonde, werden eveneens bewoners gehoord. Zij hadden verdachte v. B. 's nachts omstreeks 2 uur horen thuis komen met een ander, die ze hoorden zeggen: „zijn de mensen van één-hoog wel betrouwbaar?" Enige tijd later vertrok het twee tal. (De inbraak werd 's mor gens tussen 5 en 7 uur in de Haarlemmermeer; gepleegd) Een vrouwelijke getuige ver telde nog, dat een jaar tevoren dus in 1950, haar man met ver dachte J. de afspraak had ge maakt de inbraak in de boeren leenbank te plegen. Zij had haar man daarvan op het laatste mo ment weerhouden, omdat hij zich onder de invloed van sterke drank bevond. In een uitvoerig requisitoir IS WISSELEN VAN HET AUTOMATENKWARTJE STRAFBAAR? De Rotterdamse politierechter veroordeelde zekere B. uit Rot terdam tot twee kwartjes boete, omdat deze na het sluitingsuur der winkels tegen vergoeding kwartjes wisselde bij een auto matenhal. B. vroeg deze vergoe ding van het publiek. De winke lier gaf B. een tas voor wissel geld. Daaruit concludeerde de po litierechter, dat hier wel degelijk van bediening sprake was. B. was het met deze mening niet eens. Daarom werd beroep van cassatie tegen dit vonnis bij de hoge raad aangetekend. In de cassatiemiddelen werd opnieuw aangevoerd, dat de wis selfunctie van B. zelfstandig en voor eigen rekening werd uitge voerd en dusdoende geen dienst van de winkelier aan het publiek betekende. Hieruit zou volgen, dat B. krachtens de winkelslui tingswet niet strafbaar zou zijn. Gewezen werd op een arrest van de hoge raad op grond van de oude winkelsluitingswet waar in werd vastgesteld, dat een win kelier, die een versleten kwartje voor een goed kwartje ten behoe ve van de besteding in zijn auto maat wisselde, niet strafbaar was. De procureur-generaal zal op 24 Maart concluderen. WATERSNOOD. Negen maanden met aftrek eiste de officier van Justitie gis termiddag tegen de 20-jarige zeeman A. J. K. K. had zich op een inzamelpost van het Rode Kruis wederrechtelijk kleding stukken toegeëigend, o.m. een herencostuum, een militaire uni form en onderkleding. Hij had de uniform aangetrokken en was naar de noodgebieden gegaan, zich uitgevend voor Rode Kruis- soldaat. Bovendien was hem ten laste gelegd, dat hij als knecht bij een apotheker gelden had verduisterd. K. bracht medicijnen rond, inde het geld en stak dit in zijn zak. De officier noemde het bar wat K. gedaan had en meende dat een gevoelige straf hier nodig was. Uitspraak over 14 dagen. UTRECHTER STAL 20 MILLE VAN MOEDER EN STIEFVADER. Een jaar en drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse recht bank tegen de 25-jarige chauf feur A. Velder uit Utrecht. V. werd verdacht van diefstal van een bedrag van 14.000 ten na dele van zijn stiefvader, zekere H. van de Meent, grossier te Utrecht. Behalve deze 14 mille had hij ook een bedrag van ƒ6.000 gestolen ten nadele van zijn moeder. De jongeman, die bij zijn stiefvader inwoonde en tevens bij hem als chauffeur in dienst was, had op 29 September van het vorige jaar kans gezien de spaargelden van zijn stiefva der en van zijn moeder te stelen. Met dit bedrag was hij met zijn gescheiden vader aan het passa^ De officier van Justitie achtte echter zijn schuld bewezen en requireerde tegen hem een jaar en drie maanden gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. De verdediger, mr Louman, pleitte vrijspraak op grond van t ontbreken van bewijs en vroeg de onmiddellijke invrijheidsstel- ling van zijn cliënt. De rechtbank wees dit verzoek af en bepaalde de uitspraak in beide zaken op 24 Maart a.s. BEVESTIGING VAN STRAFFEN TEGEN AUTO-IMPORTEURS GECONCLUDEERD. De proc-generaal bij de hoge raad concludeerde gisteren tot bevestiging van de vonnissen van het Haagse economische ge rechtshof, tegen 4 Rotterdamse auto-importeurs gewezen we gens overtredingen van invoer- bepalingen. Deze 4 personen een vijfde werd vrijgesproken kochten in 1950 tegen Engelse ponden 660 legervrachtwagens in Duits, land onder voorwaarde, dat al deze vrachtauto's na herstel, naar het buitenland verkocht zouden worden. Dit moest bin nen 8 maanden geschieden. Bij controle bleek, dat 260 stuks in Nederland waren verkocht, om dat de handel op het buitenland niet vlotte. Na veroordelingen van de rechtbank te Rotterdam legde in hoger beroep het Haagse ge rechtshof aan J. J. de B. twee maal 750 boete op, aan A. T. tweemaal 3000 en aan J. C-- H. van Y. en J. P. van Y. elk twee maal 1500 boete, te vervangen door hechtenis. Bovendien moes ten de heren Van Y. voor de tijd van 2 jaar een waarborgsom van 12.500 storten. In beroep van cassatie is aan gevoerd, dat de 4 handelaren de vrachtauto's niet kwijt konden en daarom in het binnenland verkochten. Het was een kwestie van overmacht. Ook werd ge steld, dat slechts De B- aan sprakelijk zou zijn, omdat de invoervergunningen op diens naam stonden. Voorts zou de eis van her-uitvoer in strijd met de goede zede zijn geweest. De proc-generaal bleek van mening, dat voor het verkopen in het binnenland nimmer ont heffing van de verplichting tot her-uitvoer werd gevraagd. On der druk van de bank en bij on mogelijkheid van her-uitvoer had dit moeten geschieden. Hij achtte verder de betrokkenen die aan de transacties deelnamen, gebonden aan de voorwaarde tot her-uitvoer, die bij het ver strekken van de vergunning aan De B. was gesteld. Dat deze voorwaarde in strijd met de goede zede zou zijn geweest, achtte de proc-generaal en- juist. De 4 betrokkenen hebben een normaal handelsrisico aan vaard. concludeerde de procureur-gene- j gieren gegaan. Aanvankelijk te raai mr J. Hoeffelman, dat de Hilversum, Amsterdam en Den inbraak door de twee verdachten gepleegd is. Voor het bewijs achtte hij de getuigenverklarin gen ruim voldoende. Hij eiste be vestiging van het vonnis tegen beide verdachten. Functionarissen van de West- berlijnse vluchtelingenorganisatie hebben Dinsdag meegedeeld dat van Maandagochtend tot Dins dagochtend 1600 Oostduitse vluchtelingen per vliegtuig van West-Berlijn naar West-Duits- land zijn gebracht. De Britse maatschappij B.E.A. vervoerde 1000, de Amerikaanse P.A.A. 450 en de Air France 150. Tot het afgelopen weekeinde werden dagelijks gemiddeld 800 vluchtelingen per vliegtuig afge voerd. De Westberlijnse functionaris sen van de vluchtelingendienst spraken de hoop uit dat het mo gelijk zal blijken in het vervolg dagelijks 1600 personen te ver voeren om de achterstand in het vervoer te kunnen wegwerken. Het'grootste vliegtuig van de Het 250 ton metende Neder landse motorschip „Necton", eigendom van een Groningse rederij, is Maandagavond ten Zuidoosten van Stensoe, in de Kalmar Sont (Z-Zweden) aan de grond gelopen. Men heeft vergeefs gepoogd het schip weer vlot te krijgen. De Necton was uit Antwerpen naar de Zweedse haven Oskarsham vertrokken. P.A.A. is Dinsdag ingeschakeld bij het transport. Het aantal vluchtelingen uit Oost-Berlijn is in de laatste paar dagen met ongeveer de helft ver minderd. De oorzaak is niet be kend. Het kon zowel worden toe geschreven aan de regeringswis seling in de Sowjet-Unie als aan de belemmeringen die door de Oostduitse autoriteiten aan hen die willen vluchten, in de weg worden gelegd, aldus de genoem de functionarissen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw-Guinea: m.s. Tabinta (26 Maart)Ned. Antillen: m.s. Oranjestad (17 Maart); Suriname: m.s. Bonai re (18 Maart); Unie van Zuid- Af rika en Z W.-Afrika; m.s. Car- navon Castle U4 Maart)Canada s.s. Grote Beer (14 Maart); Z- Amerika: m.s. Highland Prin- razilië: s.s. 4 Maart) 1 *4 cess (23 Maart) Santa Catarina Australië: s.s. Oron^ay (14 Maart)Nieuw-Zeeland: via En. geland (14 Maart). Gisterenmiddag omstreeks één uur had in de lijstenfabriek van de firma A. J. Heijdenrijk Jr. aan de Kraijenhoffstraat te Amster dam een ontploffing plaats, waar bij één dode te betreuren viel. De lijstenfabriek is gevestigd in een oud stenen schoolgebouw, waaraan, aan de zijde van de Leeghwaterstraat, een houten z.g. mothok aangebouwd. Oogge tuigen hebben in het middaguur drie jeugdige arbeiders, z.g. handlangers, op het plat van dit mothok zien klimmen. Twee waren er juist op, de derde bijna. Op dat moment deed zich de ex plosie voor, gevolgd door een enorme steekvlam. Een der hand langers werd door de luchtdruk opgenomen en kwam circa 30 m verder op het speelplein van de nabij gelegen Leeghwaterschool terecht. De tweede werd met grote kracht weggeslingerd en kwam met brandende kleding op een bijna 30 meter schuin achter het mothok liggend grasveldje terecht. Het derde slachtoffer liep, terwijl zijn kleding op ver schillende plaatsen in brand stond, het gebouw binnen. Als vermoedelijke oorzaak noemde de politie een vat cellu lose. Dit vat, waarvan de in houd nog uit de oorlog dateerde en daarom niet meer gebruikt werd, was op last van de brand weer buiten 't gebouw gebracht. Tot voor enkele dagen heeft het gestaan op het grasveldje, waar een der slachtoffers is terecht gekomen. Het werd verplaatst en stond nu nabij het mothok. In dit hok wordt door middel van een afzuiginstallatie uit de gehele fabriek het houtafval weggezo gen. Van dit hok is de buiten zijde en het dak gedeeltelijk ver brand. De twee gewonden zijn de enigen, die iets omtrent het ont staan van de explosie zullen kun nen vertellen. Zowel het brand- piket als de politiedeskundige stellen een onderzoek in naar de oorzaak van deze voorshands nog mysterieuze explosie. Omtrent de toestand van de slachtoffers van de ontploffing in de lijstenfabriek vernemen wij dat de 16-jarige F. G. Hoogland in het onze Lieve Vrouwegast huis aan de bekomen vervvondin gen is overleden. De "andere slachtoffers, de 16-jarige A. Lo- wie en de eveneens 16-jarige C. Goudzwaard zijn met ernstige brandwotiden in het gasthuis op genomen. Ook argumenten tegen het vergen van een waarborgsom door het hof achtte de proc- generaal ongegrond. Naar zijn mening is dit zeer wel mogelijk en zeker niet onwettig. De hoge raad wijst op 14 April arrest. „DE SPIN" VROEG 2.000 De invloed van beeldromans. „De beeldromans hebben deze verdachte zó gepakt, dat hij het geen daarin beschreven werd zelf ook eens wilde proberen. De zaak heeft een kinderachtige en bela chelijke kant, maar wij kunnen haar toch niet helemaal bagatel liseren", aldus de officier van Justitie bij de rechtbank te Am sterdam, die gistermiddag tegen de 23-jarige E. Scheurkogel ter zake van poging tot afpersing 1 jaar waarvan zes maanden voor waardelijk met aftrek van de pre ventieve hechtenis en onder toe- zichtstelling van dr D. R. Meyer- stichting geëist. De verdachte, een Indische Ne derlander, had in December van het vorig jaar aan de pension houdster van een opvangcentrum voor gerepatrieerden in de Lai- ressestraat te Amsterdam een brief geschreven, waarin haar werd medegedeeld, dat het de ge heime organisatie „De Spin" met vertakkingen over de gehele we reld bekend was, dat zij op on eerlijke wijze aan geld was geko men. Zij en haar kinderen wer den met geweld bedreigd, indien zij niet op een afgesproken dag en plaats aan een handlanger 'n bedrag van 2000 ter hand zou stellen. De dame kreeg een tweede brief, waarin „De Spin" haar excuses aanbood, dat zij zich in de dag waarop het geld moest worden overhandigd ver gist had, en de juiste datum werd opgegeven. De pensionhoudster lichtte de politie in, die haar ad viseerde op de genoemde avond naar de afgesproken plaats, vlak bij haar pension, te gaan en een envelop met waardeloos papier te overhandigen. Zo geschiedde en tegelijkertijd verschenen enkele mannen in burger, die de ver dachte arresteerden. De jongeman, die het feit er kende, vertelde, dat hij de beeld romans, die hij niet zelf kocht maar van kinderen kreeg, over „De Spin" had gelezen, daarin werd beschreven hoe deze organi satie geld van mensen los wist te krijgen. Hij kende de pension houdster, bij wie enkele van zijn familieleden wonen. De raadsvrouwe wees in haar pleidooi op de moeilijke jeugd. S. is een vondeling en de moeilij ke tijd, die hij tijdens de Japanse bezetting in Indonesië heeft mee gemaakt en zijn zwakke gezond heid. Zij vroeg de rechtbank S. te veroordelen tot een dusdanige straf, dat het onvoorwaardelijk gedeelte niet langer zal zijn dan zijn voorarrest. Op 24 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Perzië heeft de Iraakse rege ring een nota gezonden, waarin het de beschuldiging uit, dat Irak een centrum van Britse kuiperijen tegen Perzië wordt, aldus heeft de Perzische minis ter van Buitenlandse Zaken, Fa temi, verklaard. Haag. In laatstgenoemde plaats staken zij zich in nieuwe kleren, trokken vervolgens naar Lim burg en kochten te Maastricht van het gestolen geld een auto waarmede zij naar België gingen. Tenslotte werden zij te Brussel op verzoek van de Nederlandse politie gearresteerd en uitgele verd. De jongeman erkende het hem ten laste gelegde volledig, maar verklaarde door zijn vader tot 't misdrijf te zijn gekomen. Gedu rende twee jaar had, volgens zijn zeggen, de vader er bij hem op aangedrongen, zich van het ge^ van zijn stiefvader meester te maken, totdat hij eindelijk onder de druk bezweek. De president van de rechtbank noemde het ge beurde een „buitengewone geme ne en smerige streek", getuigend van grote ondankbaarheid jegens zijn stiefvader en zijn moeder, die hem een liefdevol tehuis en een geschikte werkkring hadden geboden. De verdediger, mr Van Ravens- waay, pleitte voor eén lichtere, liefst een gecombineerde straf met het oog op de reclasserings- kansen van cliënt. Na de zoon kwam de vader, d? 44-jarige vertegenwoordiger A. M. Velder in 't beklaagdenbank je te staan, beschuldigd van op zettelijke uitlokking van diefstal. De man ontkende ten stelligste, zijn zoon tot de gewraakte dief stal te hebben aangespoord. Wel bekende hij van de buit te heb ben geprofiteerd. Naar gemeld wordt heeft een groep van 60 aanhangers van de Mau-Mau een dorp in het ge bied van Njeri omsingeld en 40 schapen opgeëist. De opstandelingen ontwapen den de dorpswacht, die overigens geen vuurwapens bezat. Elf leden van de Mau-Mau zijn bij het koninklijk jachthuis op de hellingen van de berg Kenya doodgeschoten bij een aanval van soldaten en politie mannen op een bende van 60 Mau-Mau-opstandelingen. Een aantal opstandelingen werd ge wond. De militairen en de politie achtervolgden de resten van de bende, die Zondagavond bij Njeri een dorpje hadden inge sloten en de inwoners een schat ting van een schaap per per soon hadden laten betalen. Alle toen weggevoerde schapen zijn in handen van de achtervolgers gevallen, aldus is Dinsdag te Nairobi bekendgemaakt. Naar een speciale correspon dent van de Londense „Daily Telegraph" meldde is het Ke- nyase parlementslid Odede op bevel van gouverneur Baring aangehouden. Odede wordt ver dacht van pogingen om de ac tiviteit van de Mau-Mau uit te breiden tot Njanza, een gebied waar geen Kikoejoes verblijven. Odede is geschorst als parle mentslid. Aan het front in Korea hebben strijdkrachten van de V.N. Dins dag twéé Noordelijke stellingen aangevallen en een er van vier uur bezet gehouden. Ten W. van de rivier de Imdjin vielen 300 Chinezen een heuvelstelling der V.N. aan. Zij moesten echter te rugtrekken. Volgens het achtste leger verloren de aanvallers 45 man aan doden en gewonden. VERKLARING VAN WILSON. De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, heeft verklaard, dat weldra genoeg munitie be schikbaar zou zijn om het com mando van het achtste leger in Korea „ruime armslag" te geven bij het bepalen, of er „een meer actief soort operaties" moet wor den uitgevoerd. Wilson deelde se natoren, die een onderzoek instel len naar de juistheid van verkla ringen, dat er gebrek aan muni tie in Korea is, mede, dat de pro ductie de laatste maanden snel gestegen was. De voorraden in Korea waren voldoende voor de huidige behoeften, aldus Wilson. De productie in Februari was 114 van de hoeveelheid in Jan uari verschoten of gebruikte mu nitie. De afgetreden bevelhebber van het achtste leger in Korea, gene raal Van Fleet, heeft van een te kort aan munitie in Korea ge waagd. Wilson gaf in zijn verkla ring te kennen, dat hij en pre sident Eisenhower de kwestie hadden onderzocht toen zij voor hun ambtsaanvaarding een be zoek brachten aan Korea. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft Dinsdag te Tel Aviv meegedeeld dat aan de Israëlisch-Jordaanse grens een Israëlische politieman is gedood bij een gevecht tussen een Israëlische politie-patrouille en een aantal Arabieren die, naar de woordvoerder zeide, op Israëlisch grondgebied waren doorgedrongen. De woordvoerder deelde ver der nog mede dat in de week voorafgaande aan 8 Maart 15 Arabieren werden gedood en 11 gevangen genomen bij 7 gevech ten aan de grens. De secretaris-generaal van de Navo, lord Ismay heelt te Mon treal verklaard dat de Noord- atlantische organisatie tegen het einde van dit jaar de be schikking zal hebben over meer dan 50 goeduitgeruste divisies en 4000 vliegtuigen. „Dit is niet genoeg, maar het is iets", zo voegde lord Ismay hieraan toe. In Noord-Oost-Brazilië heerst een grote droogte. In 3 maanden reeds is geen druppel regen ge vallen. Dorpen worden door de bewoners verlaten, die een goed heenkomen in de steden zoeken. Radio en pers roepen herhaal delijk op tot hulp en door het gehele land worden inzamelingen van voedsel en kleding gehou den. Een Amerikaans natuur kundige heeft zijn diensten als „regenmaker" aangeboden. In middels heeft Peru als eerste land hulp aangeboden. Verschil lende soorten goederen zullen langs de waterwegen en door de lucht naar de getroffen gebieden worden gezonden. In Brazilië zelf, zo tekent A.F.P. aan, heeft zich een grote hulpactie ontwik keld. Men geeft blijk van een groot gevoel van nationale saamhorigheid. In verband met de omstandig heid, dat vele evacué's meer in het bijzonder die in Utrecht zijn ondergebracht, nog behoefte aan kleding hebben, heeft men te Utrecht in een der waren huizen een z.g. „winkel" ge opend, waarin de evacué's, te gen betaling met daarvoor ver strekte bonnen, aanvullende kleding en schoenen kunnen krijgen. Er wordt deskundige hulp ver leend bij de verkoop, die ge schiedt door een aantal leden van de unie van vrouwelijke vrijwilligers. Er wordt naar ge streefd de sortering van de win kel zo ruim mogelijk te maken.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2