Rusland en Europa Amerikaans vliegtuig door „Migs" neergeschoten? De gaten worden gedicht Fransen zoeken naar aankleding E. DG. van WEERSVERWACHTING HOOGWATER Naguib critiseert Groot-Brittannië ZON-en MAANSTANDEN Deense vissersvaartuigen naar Pooise haven opgebracht De nieuwe Russische regering 7 A Zij, die zijn omgekomen WOENSDAG 11 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2288. GEEN FRANS LEGER MEER? Weer ruim 1 millioen voer het Rampenfonds De Ommelanden Koningin en Prins naar Grave Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De dood van Sialin heeft een diepe indruk gemaakt in de gan se wereld. Zo suggestief blijkt deze figuur in elk geval te heb ben gewerkt, dat velen hem machtiger wanen, dan hij kan zijn. Het is een misvatting te menen, dat Stalin, hoewel sym bool van de eenheid, werkelijk alle ondergeschikte leiders in de hand zou hebben. Zij hebben altijd een onderlinge strijd ge voerd om macht en prestige, en vaak moedt Stalin dan ingrijpen; maar hij zelf moest dikwijls zijn oordeel doen afhangen van dege nen, die eigenlijk reeds hadden gewonnen. Tegen Trotski is Stalin per soonlijk opgetreden en heeft hij bondgenoten geworven. Die wer den toen echter zodanige invloed rijke factoren, dat bij de zuive ringen van 19341938 zeker niet uitsluitend rivalen van Stalin zijn gedood. Tijdens de oorlog kregen militaire leiders, politie chefs en economische deskundi gen nog meer betekenis. Hoewel men in het buitenland als gevolg van het feit, dat ook de Russische bevolking leerde, dat alle goeds van Stalin kwam reeds gewoon was, inderdaad de maarschalk te beschouwen als oppermachtig, was dit niet in overeenstemming met de werke lijkheid. Nu de rode dictator is uitge schakeld blijkt, dat men rekening heeft gehouden met het feit, dat een 73-jarige onverwacht kan sterven. In de partij is Malenkow de feitelijke secretaris-generaal, de leider geworden, die de func ties van Stalin in deze organi satie vervulde. In de opperste ministerraad werd Stalin vervan gen door Molotow, die ook de lijnen der buitenlandse politiek aangeeft. Op deze twee mensen rustte het Sow jet-bewind en zal het dus blijven rusten. STRAKKER TEUGELS. Een twijfelachtige figuur is Beria, de chef van de geheime politie. Zijn positie is nog onge schokt, maar men heeft aanval len op hem gedaan, toen werd verteld, dat negen artsen de Sowjetleiders naar het leven zouden hebben gestaan, en het schijnt, dat Malenkow geen vriend van hem is. Doch zulk een vete van Molotow-Malenkow met de fractie van Beria zou zeker niet onmiddellijk tot uiting ko men. Voorlopig kan men dus geen spectaculaire veranderingen verwachten, maar wel het strak aanhalen van de teugels en het versterken van de dictatuur. De nieuwe leiders hebben minder moreel gezag en moeten dit te kort compenseren door harder optreden. Dit zal dan ook aan manen tot voorzichtigheid in de buitenlandse politiek, waarvan de koers zeker niet spoedig zal wor den gewijzigd. In het algemeen is men be gaan met de artsen, die Stalin moesten behandelen, en die nu zijn dood niet hebben kunnen voorkomen. Op het ogenblik lopen zij geen gevaar; zij staan onder de bescherming van de minister van gezondheid, die hen controleert. Maar als deze en zijn kliek later in moeilijkheden komen, zal hem worden verwe ten, dat hij mede-schuldig was aan de dood van Stalin en wee dan de artsen, die de leider heb ben behandeld. Doch ook dat is niet actueel. Wie uit sensatie zucht speculeren op grote wijzi gingen, zullen zich vergissen. EUROPA WON TIJD. Men kan wel zeggen, dat het gevoel van opluchting, dat ieder een aan het einde van de confe rentie te Rome van de zes minis ters van buitenlandse zaken van de E.D.G. had, net zo sterk was, als de ongerustheid, die aan het begin heerste. Men is er in ieder geval in geslaagd, het dode punt te omzeilen en er is tijd gewon nen. De moeilijkheid is n.l. niet om tot een overkomst tussen de zes regeringen te komen. Men is verleden jaar Mei alreeds tot overeenstemming gekomen over het verdrag. De moeilijkheid is om de ratificatie van zo'n over eenkomst door de zes parlemen ten te verkrijgen. En Het blijft de vraag of de voorgestelde wijzi gingen in de teksten van de pro tocollen, om aan de bezwaren van de vijf andere landen tege moet te komen, voor de Franse assemblée aanvaardbaar zijn. Men is hier absoluut niet zeker van, vooral niet door de afwij zende houding van de Gaullisten. In de eerste plaats is er de practische overweging dat Frankrijk, als enige van de E.D. G.-landen, aanzienlijke militaire verantwoordelijkheden en verbin tenissen in zijn overzeese ge biedsdelen heeft. Dit maakt het, zoals men, misschien wel een beetje laat, beseft, onmogelijk, sterk onder de Gaullisten; van daar dat René Mayer vorige maand in de assemblée het doel van de nieuwe protocollen om schreef als een waarborg voor „de integriteit en eenheid van de Franse strijdmacht en van de Franse unie". Het Franse standpunt is zeer begrijpelijk. Doch bekeken van uit het standpunt van de andere vijf landeen zien de Franse pro tocollen er heel anders uit. In de eerste plaats is volgens hen het aandringen op de integriteit van de Franse strijdmacht in lijn rechte tegenspraak met één van de grondbeginselen van de ge meenschap, zoals door minister Schuman omschreven, n.l. dat van de oprichting van een ,,su- pernationaal leger, dat geleide lijk doch onherroepelijk de natio nale legers zal vervangen". En in de tweede plaats vindt men, dat door deze protocollen aan Frankrijk een speciale bevoor rechte status wordt verleend, die de andere deelnemers onthouden wordt. Zij zouden het opper bevel over hun legers aan het nieuwe gezagslichaam overdra- dat al de landstrijdkrachten^van terwijj de Fransen jn veie en Frankrijk net zoals die andere landen in het nieuwe Europese leger opgenomen kun nen worden. Er moet een Frans leger beschikbaar blijven voor gebruik in de Franse unie. De onderdelen van dit leger moeten afgelost kunnen worden met die van het Franse contingent van het Europese leger. En de Fran se regering moet het recht heo- ben om te allen tijde Franse een heden aan het Europese leger te onttrekken, wanneer zij dit nodig acht. Hiermede verbonden vinden wij in Frankrijk een sterk senti ment, dat men niet aan de moge lijkheid wil denken, dat het Franse leger als zodanig zal op houden als afzonderlijke eenheid in de historie te bestaan. Deze gevoelens heersen vooral zeer daarbij zeer belangrijke opzich ten het gezag over hun legers zouden behouden. Het probleem is nu een vorm te vinden voor de „verklarende teksten", die voor Frankrijk ce werkelijke doelstelling van de protocollen zal verwezenlijken en te zelfder tijd te bezwaren van de andere vijf tegen deze proto collen op zichzelf zal ondervan gen. Het nationale rampenfonds had tot Dinsdagavond 77.5 millioen gulden ontvangen. In één dag is er dus weer ruim een millioen gulden bijgekomen. Maandag was de stand 76.3 millioen. De laatste loodjes wegen het zwaarst, ook in Rilland-Bath, waar men Dinsdag met man en maclit heeft aangepakt om van daag de grote slag te kunnen leveren, en het laatste gat in de zandzakkendijk dieht te maken. Men had er eerst °P gehoopt, dat men reeds gisteren het werk kon voltooien, doch men nam het zekere voor het onzekere en heeft de dichting naar Woensdag ver schoven. Zware militaire en par ticuliere vrachtwagens rijden af en aan, van de Kreekrakdam naar de zanddijk, beladen met pakketjes van bietennetten, waarin zandzakken zijn ge snoerd. Niet minder dan duizend van deze pakketten moest men gereed maken en bovendien nog een lading van 2000 zandzakken, om de slag tegende klok te kun- hij er van beschuldigde „zijn toe vlucht te nemen tot oude kolo niale werkwijzen, terwijl de inkt op de Brits-Egyptische overeen komst over de Soedan nauwelijks gedroogd is". Naguib verklaarde dat de Egyp tische regering „talrijke klach ten heeft ontvangen van verant- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. BREKENDE BEWOLKING. Zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen, later echter opklaringen. Matige tot krachti ge wind tussen W. en N. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. DONDERDAG 12 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.28 12.03 12.43 12.53 De Egyptische premier, gene-woordelijke Soedanese leiders, raai Naguib, heeft Dinsdag te volgens welke Britse beambten Cairo op een persconferentie I een aantal leden van Soedanese scherpe critiek geoefend op het stammen gevangen hebben ge- Britse bestuur in de Soedan, dat zet, omdat zij verklaarden het 10 Januari j.l. gesloten Egyptisch- Soedanese verdrag te aanvaar den". Hij zeide dat de Egyptische re gering ook klachten had ontvan gen over „slechte behandeling van leden van Soedanese stam men door Britse beambten". De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Moham med Fawzy, had tevoren mede gedeeld dat zijn regering zich in het vervolg over zaken, Soedan betreffende, rechtstreeks in ver binding zou stellen met de (Brit se) gouverneur-generaal van Soedan, sir Robert Howe. Tot nu toe geschiedde dit via de Britse ambasade te Cairo. Fawzy zeide nog dat de Egyp tische regering er sterk voor is voort te gaan met het organise ren van verkiezingen in Soedan. „Het ontstane uitstel is niet door Egypte veroorzaakt", zeide hij. Naguib vervolgde: „Hierdoor wordt ons vertrouwen in de toe passing door Groot-Brittannië van de bepalingen der kortgele den gesloten Brits-Egyptische overeenkomst betreffende Soe dan ernstig geschokt. Er zijn thans bij ons gevoelens van twijfel en achterdocht ge wekt aangaande de voornemens der Britse beambten gedurende de periode van Soedanees zelfbe stuur, die vooraf zal gaan het door Soedan uitoefenen van zijn recht tot zelfbeschikking bij de bepaling van zijn toekomstige status". ZON MAAN Maart '5.16 13.08 11 7.04 18.37 12 7.02 18.39 5.43 14.38 13 7.00 18.40 6.04 16.11 14 6.57 18.42 6.21 17.43 15 6.55 18.44 6.36 19.15 16 6.53 18.46 6.51 20.46 nen winnen, want de tijd spreekt een woordje mee. Iedere dag, ja iedere seconde haast stijgt het water hoger en hoger. Vandaag is het alweer 15 cm hoger dan Dinsdag. Anders dan bij het laatste stuk nooddijk over de vierde weg, heeft men het nu aangepakt. De dijk, die men nu even ten westen van de vroegere doorbraak heeft gelegd, is flink breed, een meter of vier. Bovendien heeft men vlak naast het stroomgat stellin gen geheid, waartussen de zand zakken worden geworpen. Deze stellingen moeten voorkomen, dat de zandzakken wegspoelen. Het grote moment is echter de dichting van het stroomgat met de zandzakken in de bietennet ten. Zal dit werk vandaag luk ken? De mensen, die dit werk hier uitvoeren, de combinatie Verstoep en de 800 militairen van het regiment Oranje Gelder land, zijn vol vertrouwen. Al is het stroomgat dan ook drie me ter diep, vandaag moet het luk ken. Als het gat dicht is zal men razendsnel de nooddijk zelf gaan ophogen. Deze is thans wel breed en aan de zijkanten met balken verste vigd, doch nog niet hoog genoeg, zeker niet voor de vloed, die men op 17 Maart weer verwacht. In Bath zelf beginnen de huizen door het nu nog door de dijkga- ten in- en uitstromende water gevaar te lopen voor instorting. Men zal nu trachten in deze dijk- gaten zinkstukken te leggen en dan moet een zandzuiger de rest doen. Maar voorlopig is het nog niet zover. Mocht de dichting bij Rilland dus niet gelukken, gisteren' is toch nog een succes aan het wa terfront in Oost Zuid-Beveland geboekt, n.l. op de Levendeldijk bij het zwaar geteisterde Oost- dijk. Dinsdagmiddag om vier uur wist men daar het breedste en diepste stroomgat, n.l. 40 meter breed en drie meter diep en met een ook het laatste, dicht te ma ken. Niet minder dan 40.000 zandzakken heeft men er voor nodig gehad. De mensen, die hier werken, Groningers, Drenthen en Friezen, die op Walcheren in kampen zijn ondergebracht en met bussen hierheen worden ge voerd, waren in hun nopjes. Men heeft hier eerst een stelling ge bouwd, die geheel met de hand moest worden ingeheid. Hier- DIEFSTAL IN RAMPGEBIED. De politie te Delft heeft aan gehouden de Delftenaar K. Hij wordt er van verdacht een aan tal nieuwe schoppen en twee va ten benzine te hebben gestolen in het rampgebied Rozenburg. De schoppen dienden voor dak werkzaamheden. K. is op trans port gesteld naar Rozenburg. Volgens de radio van de Ameri kaanse strijdkrachten in Duits land hebben twee vliegtuigen van het type Mig-15 een Amerikaans militair vliegtuig aangevallen en neergeschoten. Het incident, aldus de radio, viel 11 uur des ochtends plaatse lijke tijd voor bij Regensburg (Beieren), 15 km binnen de Ame rikaanse bezettingszone van Duitsland. De jachtvliegtuigen van het type Mig-15 kwamen uit de rich ting van Tsjecho-Slowakije. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft de ambassadeur in Praag opdracht gegeven om „zo krachtig mogelijk te protes teren tegen het neerschieten van een Amerikaanse „Thunderjet" binnen de Amerikaanse zóne van Duitsland door twee vliegtuigen van het Sowjet-type „Mig-15", zo heeft een woordvoerder van het ministerie te Washington mede gedeeld. Het protest, zo zeide hij, diende ook gericht te zijn tegen „de schending van de Westduitse sou- vereiniteit". De Amerikaanse ambassadeur in Praag is George Wadsworth. tussen werden dan zandzakken geworpen. Vandaag wordt de laatste hand aan het werk ge legd, dat wil zeggen, men gaat nu voor de vier meter hoge zand- zakkendam nog een aparte dam te bouwen en daartussen wordt dan los zand gestort. Voor de gemeente Waarde is dit alweer een stap in de goede richting, een stap nog maar, want nu wachten nog enkele flinke gaten in de Kadijk, de binnendijk, die het water, dat via de Kruininger- polder naar Waarde stroomt, moet tegenhouden. Maar er is nu reeds een zandzuiger aanwezig, door het dijkgat bij Kruiningen naar binnen gesleept, die de ga ten met zand gaat volspuiten. Uit Roenne op Bornholm wordt gemeld, dat een van de vissers vaartuigen de „Thailand", Dins dagavond de haven van Roenne is binnengelopen. De schipper wilde geen verklaring voor de pers afleggen, maar hij belde da delijk het Deense ministerie van buitenlandse zaken op. De bemanning deelde mee, dat zij met toestemming van de Poolse autoriteiten de vangst van de zes andere boten aan boord heeft genomen. Op Bornholm beschouwt men dit als bewijs dat de Deense sche pen zijn opgebracht om als een pand te dienen voor de Mig straaljager. Indien de schepen zich schuldig zouden hebben gemaakt aan een inbreuk op een of andere bepa ling zou ook de vangst in beslag genomen zijn, aldus meent men op Bornholm. De zes schepen in de baai van Hela mogen hun radio's gebrui ken en onderhouden contact met Bornholm. De Poolse gezant te Kopenha gen heeft verklaard dat zijn re gering hem niets over het in be slag nemen van de schepen heeft meegedeeld. Hij trekt hieruit de conclusie, dat de zaak niets uit staande heeft met het Denemar ken gelande Poolse vliegtuig. Een woordvoerder van het Deense ministerie van Buiten landse Zaken zei, dat bij de Pool se regering zal worden gepro testeerd. De Deense vissersschepen lie pen Zaterdag wegens storm de baai van Hela, bij Danzig, bin nen. Zondag kregen zij opdracht binnen drie minuten te vertrek ken. Even later werd dit bevel echter ingetrokken en kregen de schepen opdracht de haven van Hela binnen te varen. De personeels-chef van de coö peratieve melkfabriek ,,De Om melanden" te Groningen, de heer C. B. Baarveld, heeft Dinsdag zijn ontslag genomen. De direc teur van „De Ommelanden" heeft voor een groot gedeelte van de 65 stakers, die hij op grond van het arbitragebesluit weer in dienst moest nemen, arbitrage aangevraagd. De personeels-chef kon het standpunt van de direc teur niet delen en meende, dat nu de arbitrage-uitspraak is ge vallen, men zich loyaal hieraan moest houden. Naar verluidt zou het hier een 45 arbeiders betref fen, waarvoor „De Ommelanden" dispensatie bij een daartoe in het leven geroepen commissie zou hebben aangevraagd. Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren de 30e lijst van gebor gen en geïdentificeerde slacht offers Watersnood uitgegeven. Hierop komen de volgende Zeeuwse slachtoffers voor: OUWERKERK. Elisabeth DorstZwager, geb. 29-3-'73, laatste adres: No. 89. Lena van de StolpeKlompe, geb. 22-8-T2, laatste adres: No. 170. STAVENISSE. Bartel Godegebuure, geb. 13- 12-'08, echtg. van Maatje Pot- appel, laatste adres: Oude- landsedijk A 96. Dirk Jacob Hout, geb. 7-2-'89, echtg. van Geertje Moerland, laatste adres: Kerkstraat A 346. Johanna Martina Leenhouts, geb. 10-l-'52, d. van M. Leen houts en M. J. Plansoen, laat ste adres: Kerkstraat A 306. Marinus Leenhouts, geb. 17-9- '15, echtg. van M. J. Plansoen, laatste adres: Kerkstr. A 306. Willem Anthonie Wielaard, geb. 7-9-'95, echtg. van Geer- truida K. Steenwijk, laatste adres: Kerkstraat A 307. Koningin Juliana, die als een harer titels baronesse van Grave voert, zal Vrijdagmorgen a.s. met Prins Bernhard een bezoek brengen aan dit Brabantse stad je. Zij zal aan het regiment „Chassé" een nieuw vaandel uit reiken. Dit regiment zet de tra ditie voort van het zevende regi ment infanterie, dat in het ver leden uitblonk bij Quatre Bras en Waterloo. Om elf uur 's mor gens zal in tegenwoordigheid van de minister van oorlog, ir. C. Staf, en de staatssecretaris Van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, vijf generaals en vele burge meesters uit de omgeving aan luitenant-kolonel I. E. Leezer, commandant van het regiment, de plechtige overdracht van het vaandel geschieden. De Koningin zal zich na afloop van de plechtigheid naar Heem stede begeven om in de middag uren de tentoonstelling „Flora" te openen. Dr James B. Conant, de Ameri kaanse hoge commissaris in Duitsland, heeft een persverkla ring uitgegeven, waarin hij zegt van de Amerikaanse luchtstrijd krachten vernomen te hebben van een aanval op 'n Amerikaans vliegtuig boven de Amerikaanse zóne van Duitsland. „Dit is een ernstig incident, dat een grove schending van de grens van de Amerikaanse zóne betekent door vliegtuigen van satellieten van de Sowjet-Unie of van de Sowjet- Unie". „De Amerikaanse regering is van deze schandelijke gebeurte nis op de hoogte gebracht en ik verwacht, dat doeltreffende maatregelen getroffen zullen worden. Inmiddels vertrouw ik er op, dat de Amerikaanse strijd krachten in Duitsland zullen we ten op te treden ten aanzien van iedere toekomstige inval van deze aard", aldus het communiqué van de hoge commissaris. De aanval vond plaats bij de grens tussen Tsjecho-Slowakije en de Amerikaanse bezettings zone. De piloot van het Ameri kaanse vlietuig was luitenant Warren Brown. Hij sprong na de aanval met een valscherm uit zijn vliegtuig en landde veilig in de buurt van Regensburg. Volgens een zegsman heeft lui. Brown, die een gebruikelijke ver kenningsvlucht maakte, gezegd, dat twee ,,Migs-15" op een hoogte van 12.000 voet verschenen en in het voorbijgaan op zijn toestel vuurden. De Thunderjet (F.-84) stortte neer kort nadat de piloot eruit gesprongen was. Een ande re Amerikaanse straaljager, die eveneens een patrouillevlucht maakte, heeft geen poging ge daan het vuur te beantwoorden, doch is op het vliegveld Fursten- feldbruck, bij München, geland. De plaatsvervangende bevel hebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, generaal-majoor Truman Lan- don, heeft verklaard, dat het Dinsdagochtend Volkomen hel der weer was en dat er geen twij fel over bestaat, dat de Migs minstens 24 km binnen de Ame rikaanse zönegrens waren toen zij het vuur openden. Naar verluidt is 't Amerikaanse vliegtuig boven het Beierse Woud bij Falkenstein, 20 km ten Noord- Oosten van Regensburg en onge veer 40 km van de Beiers-Tsje- choslowaakse grens, neergescho ten. De piloot van de tweede Thun derjet was eerste luitenant Do nald Smith. Luitenant Brown is naar Wies baden gebracht Voor een verhoor door officieren van de Amerikaan se geheime dienst. Te Wiesbaden bevindt zich het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht. Historische ontwikkeling van de SOWJET-UNIE Gregory Klimof, tot 1948 ma joor in het Russische leger en daarna naar West-Duitsland uit geweken, heeft te München op een persconferentie verklaard, dat er vele maanden lang „aan zienlijke spanning" onder de hoogste Russische leiders zou heersen. De oudere leiders als Molotot Kananowitsj, Mikojan en vooral Beria, zouden de nieu we premier Malenkof nooit als onfeilbaar erkennen, zei hij. Als de strijd om de macht geregeld was, moest „een agressieve hou ding op het gebied van de buiten landse politiek" worden ver wacht. Klimof vergeleek de Sowjet- Unie als gevolg van Stalins dood met „een kruitvat, dat streng wordt bewaakt door de geheime politie, maar dat kan springen als er binnen in brand uitbreekt". De snelle vorming van een nieuwe regering en de vele be roepen die deze regering op het volk doet om rustig, waakzaam en vastberaden te blijven, zijn volgens Klimof een bewijs voor de spanning. De legerleiding is volgens hem absoluut trouw aan de regering. Duitsland VALT RUSLAND DIN NEN OCTOBER REVOLUTIE MOSKOU VERWACHT UITBREIDING OVER DE GEHELE WERELD Oekraïne KEERT ZICH EGEN RUSLAND \t917-1918 11918-19211 Turkije v AANSPRAAK ÖP KARS EN ARDAKAN SOWJET-UNIE BEGIN VAN DE NATIONALISATIE WIT-RUSSEN ontketenen burgeroorlogen Buitenland VERLEEND STEUN AAN WIT-RUSSEN] I AMBTENAREN VAN SOCIALE ZAKEN GEVEN RUIM ƒ47.000 AAN HET RAMPENFONDS. Een onder de ambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de daar onder ressorterende diensten en instellingen gevoerde actie ten bate van het rampenfonds, heeft een totaal bedrag opgeleverd van 47.161,53. ZELF GETROFFEN, TOCH HULP. Halsteren moge zelf zwaar ge troffen zijn, het dorp blijft de algemene hulpverlening niet ach ter. Vooreerst verblijven er 207 evacué's in het dorp en boven dien heeft men met de collecte voor het rampenfonds ruim 8000 gulden opgehaald. SOW JET- UNIE ECONOMISCH HER STEL INGEZET ENIGE ECONOM VRIJHEID VOOR DE BEVOLKING ERKENNING VAN DE SOWJET UNIE OOORj Duitsland Groot Brittannic Frankrijk t/ Italic f SOWJET-UNIE TOETREDEN TOT DE VOLKENBOND I 1927-1939\ Nieuwe grond- 1 wet stel t Binnenland 1*. 2* EN 3® VIJF JARENPLAN ALS IN LEIDING TOT VOL- LEDIGE NATIONALI SATIE VAN DE INDUS TRIE EN COLLECTI- VERING VAN DE LANDBOUW art 1 U S S R is een socialistische staat van werkers en boeren SOWJET-UNIE vriendscnaps 1941 Bond genoten verdrag Duitsland Groot Brittannic Verenigde Staten 1939- 194S\ Conferenties Teheran Val ta - Potsdam l I Machtsuitbreiding L SOWJET-UNIE VOLLEDIGE ISOLATIE 2 Oost Europa Vrije Wereld NA 1945 Verre Oo«tcn PELT 53U5 De ontwikkelingsgeschiedenis van de Sowjet-Unie is tot nu toe te zien als een aantal opeenvol gende phasen die wij in bijgaan de kaart schematisch hebben voorgesteld. Na de October-revolutie ver wachtten de leiders der Bolsje wieken dat thans een golf van revoluties over de wereld zou spoelen, die het kapitalisme zou wegvagen. De geschiedenis nam echter een andere v ending en de Duitse aanval op Rusland tegen het eind van de eerste wereld oorlog deed de nieuwe heilstaat wankelen. Na de ondergang van Duits land brak de periode 19181921 aan waarin de Wit Russen tracht ten het nieuwe regiem ten val te brengen. Ondanks veel steun van het buitenland aan de Wit Russen bleef de Sowjet-Unie in stand en de nationalisatie nam een aan vang. Tot aan de tweede wereld oorlog ontwikkelde de Sowjet- Unie zich in de eens ingeslagen richting, waarna de jaren 1939 1945 de merkwaardige zwaai van de Russen zagen van een vriend schap met Duitsland tot bondge noot van de geallieerden. De na-oorlogse jaren gaven het beeld van de Sowjet-Unie als im perialistische macht, zodat thans in feite door de Sowjet-Unie het wereldcommunisme, dat reeds in 1917 werd voorgestaan, wordt na gestreefd. In hoeverre het wat beraden verzet van de Vrije Wereld deze stroom kan stuiten, zal de ge schiedenis en onder de huidige omstandigheden wellicht de na bije geschiedenis ons leren. LAATSTE SLACHTOFFER TE DINTELOORD BEGRAVEN. Te Dinteloord is Zaterdag Jan A. L. de Wit, geb. 16 Juni 1946, die omkwam bij de watersnood, begraven. Alle slachtoffers in Dinteloord zijn thans geborgen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1