Internationale tentoonstelling van uitvinders te Brussel Binnenlands Nieuws WIM Vaorl POT - Axe! Burgemeesters bezochten verdronken gemeente Waarde T©ekomst van de moderne oorlogsvoering Het pasieriseren van margarine e Stofzuiger die kan permanenten Nederlandse journalist te Nice bestolen Complete V-l gevonden AGENDA Toegang „smokkelgat" afgesloten Export van fruit naar Frankrijk en België LIGSTOEL KUSSENS SOLDAAT UIT TREIN GEVALLEN. INBREKERS ZOCHTEN HET HOOG. Hebt u ook wel eens een ver jaardagstaart in negen of elf ge lijke stukken moeten verdelen? Herinnert u zich nog hoe slecht u dat er afbracht? Toch had u gemakkelijk in uw taak kunnen slagen indien u in het bezit was geweest van het eenvoudige hulp middel, dat een Belg thans expo seert op de tweede internationale tentoonstelling van uitvinders, die in het Egmontpaleis te Brussel wordt gehouden. Het is een een voudig cartonnetje, waarop alle denkbare verdelingen van taar ten zijn aangebracht en dat men vrijwel onzichtbaar onder het baksel kan aanbrengen. Het is kinderlijk eenvoudig en men moet alleen maar even op het idee komen. Aan zulke ideeën ontbreekt het trouwens de 350 uitvinders uit niet minder dan twaalf landen afkomstig, die hier exposeren, geenszins. Sommige inzendingen zijn echter bepaald griezelig. Ook behoeft u, volgens één der uitvinders, zelfs niet meer bang te zijn dat u in uw eigen bad ver drinkt. Mocht u namelijk onver hoopt door de een of andere oor zaak het bewustzijn verliezen dan loopt de badkuip namelijk auto matisch leeg. Tegelijkertijd het leeglopen zou wel eens wat lang kunnen duren worden uw medebewoners attent ge maakt op de hachelijke toestand waarin u zich bevindt door een door merg en been dringend alarmsignaal Voor mensen die klein behuisd zijn, heeft een Duitser een com binatiemeubel uitgevonden, dat al naar wens dienst kan doen^ls kinderledikantje en kinderbox, dientafeltje en toilettafel, bar, rolkast, droogrek en kinderbadje. Natuurlijk is er ook weer de stofzuiger te zien die van alles kan. Die welke thans te Brussel wordt geëxposeerd kan er zelfs op bogen in staat te zijn een keu rige permanent aan te brengen in de lokken van zijn eigenaresse. Wielrijders, die het stuur wensen te vervangen door een extra stel ïiandpedalen en dus met handen en voeten tegelijk hun rijwiel in beweging willen brengen, kun nen op deze tentoonstelling met een dergelijk vervoermiddel een proefje nemen. Het staat niet erg elegant maar men komt heel snel vooruit. Een Brusselaar heeft het probleem van lekke banden op gedurfde wijze opgelost. Hij heeft de banden eenvoudig massief ge laten en de luchtband op vinding rijke wijze in de as van het wiel aangebracht. Wat er gebeurt in dien dit luchtkussen springt, ver telt de vernuftige ontwerper niet. Het schoonmaken van garnalen is voortaan een waar genoegen met de uitvinding van een Luike naar. De gekookte garnaal wordt ih een uiterst eenvoudig appa raatje gestopt en na een lichte druk met de vinger is het beestje keurig gepeld. Verder is er o.a. een kinderwa gen, die niet meer alleen kan wegrijden omdat hij, wanneer men hem los laat, zich onmiddel lijk op vier pootjes van de grond verheft. Dit jaar is ook weer de befaamde dobber te zien waarbij de visser gerust een dutje kan doen daar de vis zich zelf wel aan de haak slaat. Dezelfdet uit vinder stelt nog een dobber ten toon, die, zoals het in de brochure heet, „de vis meer zelfvertrou wen geeft als hij het aas nadert". Voor de huisvrouw is 'n uiterst practische dweilenwringer te zien, die op een gewone emmer geplaatst kan worden. Voortaan behoeft zij zelfs haar handen niet meer vochtig te maken. Het is bijna van zelfsprekend, dat er ook op deze tentoonstelling weer iemand is, die een motor laat lopen waarvan de brandstof voor het grootste deel uit water zou bestaan. Andere uitvinders beloven bij het aanbrengen van hun toestel een besparing van 20 tot 30 pet op het benzineverbruik. Vermeldenswaard is nog een ap paraatje, hetwelk ervoor zorgt dat bij een autobotsing het elec- trische contact wordt verbroken waardoor wordt voorkomen dat uitstromende benzinegassen brand geraken. m Verder zijn op deze expositie nog 'n injectiespuit te zien waarmee, als men de uitvinder mag gelo ven, het een genoegen moet zijn zich een inspuiting te laten ge ven; een electrische scheerappa- raat, dat ook voor massagedoel einden gebruikt kan worden; een uitvinding tegen inbrekers waar bij zelfs pistoolschoten worden geïmiteerd en 'n soort fiets waar mee men rivieren kan overste ken. Ieder heeft zich wel eens afge vraagd waarom een fietszadel geen ruggesteun heeft. Hier is iemand die er één heeft ontwor pen en werkelijk men zit er veel gemakkelijker op. Tenslotte kan men op deze ten toonstelling nog de bril bewonde ren, die u in staat stelt als een kat in het donker te zien; een uurwerk, dat ieder half en heel uur carillon- en cithermuziek ten gehore brengt; een apparaatje om uw tandpasta tot het laatste beetje uit te knijpen en een foto grafische lucifer, die met succes de fietslamp kan vervangen. Deze opmerkelijke tentoonstel ling trekt veel belangstelling in België en de expositieruimte is dikwijls zó overvol, dat de men sen een ogenblik buiten moeten wachten. Niet een ieder ontpopt zich op deze tentoonstelling als een Edison, doch men verlaat haar toch met een gevoel van be wondering voor de vindingrijk heid die voor het merendeel zeer eenvoudige mensen hier tonen. Tijdens een tocht door het ver dronken land van Waarde ten Zuiden van Krabbendijke op Z - Beveland, hebben de burgemees ters van de gemeenten Woerden, Jutfaas, Vreeswijk, Loenen, Loe- nersloot en Ruwiel en Kamerik, tezamen een commissie vormend van de gemeenten die Waarde hebben geadopteerd, de verwoes tingen kunnen aanschouwen die het water hier heeft aangericht. Tijdens de rondvaart werd de stukgeslagen Kadijk (Kettingbos) bezichtigd. Nabij de overgebleven resten van de Kadijk ter hoogte van het z.g. Papscheelje zijn ar beiders bezig met wrakhout op te ruimen. De uitvoerder in dienst van Bos en Kalis te Sliedrecht, de heer J. Ouwerkerk, meende eind deze week met het opspui ten van de Kadijk te kunnen be ginnen. Een zandzuiger wordt daartoe in gereedheid gebracht. Bij gunstig weer zal dit werk ongeveer anderhalve maand inbe- slag nemen. Vervolgens bezichtigde het ge zelschap het gat in de dijk van de Westveerpolder. Dit gat is vol gespoten met zand uit de Wes- terschelde. De zandzuiger, die hier zijn werk heeft volbracht, wordt straks overgebracht naar de Kadijk. Getracht zal worden de Westveerpolder droog te ma ken. Bij de ontvangst in het ge- Zoals men 50 jaar geleden mili taire ballongroepen voor verken ningsdoeleinden gebruikte, zo zal men in de toekomst op een hoog te van 500 mijl rondom de aarde surveilleren. Dit ongeveer was het beeld dat de luitenant ter zee der 1ste kl. A. van Sorge schilderde in een lezing over geleide projectielen, die hij hield voor de vereniging ter beoefening van de krijgs wetenschap. Het menselijk vernuft is n.l. reeds zover, dat het op papier een raket als kunstmatige satel liet om de aarde kan laten cirke len. Dit zou n.l. geschieden als het projectiel zich op een hoogte van 500 mijl met een snelheid van 4.6 mijl voortbeweegt. En men kan nog verder gaan door het tot een hoogte van 22.200 mijl te laten stijgen, waardoor het zich als een vast punt aan de hemel zal vertonen. Zover is men, wat dit laatste althans betreft, voorlopig nog niet, maar gezien de evolutie van de techniek is men op een punt gekomen dat de eerste mogelijk heid reeds tot de waarschijnlijk heden behoort. Dit projectiel zal dan een z.g. meertrapsraket zijn, die met een volledig instrumen tarium in de planetenbaan kan worden gebracht. Het gewicht van een dergelijke raket zal kun nen variëren van 16.8 ton tot 90 ton. Hiermede is dan een uiterst belangrijk strategisch doel n.l. een surveillering van onze pla neet bereikt. De evolutie van het projectiel tot raket is onverbiddelijk, zo be toogde l.t.z. Sorge. Het vliegtuig en speciaal de bommenwerper zal strategisch gezien verdwijnen als een onhandig en niet accu raat apparaat. Het geleide pro jectiel is dan geen wapen of transportmiddel meer maar een systeem, dat het directe aandeel van de mens in de oorlogvoering zal elimineren. En dit is ten slotte de grondslag van de wapenevolutie: de negatie van het instinct tot zelfbehoud en de eliminatie van de angst bij het beoefenen van het oorlogsbedrijf. Het robotwapen betekent een omwenteling in de kunst van oorlogvoeren. De mens wordt gedwongen een stelsel te ontwer pen waarbij de machine zal moe ten denken. De moeilijkheid bij het geleide projectiel is nog het besturings systeem. De navigatiebesturing is thans de meest belovende vorm. Hierbij navigeert het pro jectiel zich zelf op een zelf ge nomen bestek. De mogelijkheid tot het uitbreiden van de oorlogs voering is thans aanwezig en wacht slechts op de technische uitwerking der problemen. En die ligt misschien dichter bij dan men denkt. De Nederlandse journalist de heer T. van Vliet uit Wagenin- gen (redacteur van het chr. ge- illustreerde weekblad „De Spie gel") die op 't ogenblik voor zijn werk in Nice vertoeft, is in de nacht van Zaterdag op Zondag het slachtoffer geworden van 'n aanranding door 4 personen, die hem van 6000 Franse francs, 40 aan Nederlands geld en zijn vulpen beroofden. De politie te Nice stelt een nauwgezet onderzoek in naar de onbekende daders. De Zevenbergse rijkspolitie heeft in de bocht van de Platte- weg aldaar een complete V-l aangetroffen. Vermoedelijk is het moordtuig afkomstig uit het Hollands Diep, waar het door de stuwing van het water met de ramp van de bodem is losgeslagen en mee het land ingevoerd. Op het oog is de V-l intact. Maatregelen zijn getroffen om het apparaat te bergen. meentehuis van Waarde was een der burgemeesters in de gelegen heid te voldoen aan het verzoek van een in zijn gemeente ge- evacueerde inwoner uit Waarde om, indien mogelijk de gouden oorijzers van de vrouw alsmede de gerookte ham die aan de zol derbalken was opgehangen uit zijn woning mede te brengen. De ham werd gevonden en meegeno men. „We mogen" aldus zeide een der burgemeesters na het bezoek „gerust zeggen, dat de indruk, die Waarde op ons heeft ge maakt treurig en triest is. Wij begrijpen ten volle de angst die de burgers van Waarde nog be kruipt. De voorjaarsstormen kunnen een enorme schade ver oorzaken en toch wil een ieder graag zo spoedig mogelijk naar zijn woonplaats terugkeren." Het gezelschap zegde alle mo gelijke medewerking toe. Het college vhn B. en W. van Waarde was verzocht, nu reeds aanteke ning te maken van hetgeen no dig is. gekregen en auegg«!cpen Zo af en toe lezen we wel eens, dat er iemand van huis is weggelopen en soms was een slecht rap port hiervan de reden. Maar een 10-jarig Schie- dammertje, dat zich Zon dagavond bij een Rotter damse politiepost meldde na om 6 uur van huis te zijn weggelopen had een andere reden: hij had n.l. niets op zijn brood gekre gen HEDEN; TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Lime Light. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Lime Light. De doorgang naar het beruch te smokkelgat in het Zuidelijke gangenstelsel van de St. Pieters berg is thans afgesloten. Dit geschiedde door de E.N.C.I. mede op advies van het staatstoezicht op de mijnen, aangezien het in stortingsgevaar ter plaatse steeds groter wordt. In een der onderaardse gan gen die rechtstreeks naar het smokkelgat leidt, werd 'n muur gemetseld. In deze muur be vindt zich thans een gesloten deur, die echter ten behoeve van onderzoekingen, kan wor den geopend. De Franse regering heeft met ingang van 15 Maart a-s. de in voer toegestaan van 2400 ton fruit uit Nederland. Met ingang van deze datum heeft ook de re gering van België de invoer van fruit uit Nederiand toelaatbaar verklaard, aldus is meegedeeld op de vergadering van de vei lingvereniging Kapelle-Bieze- linge en omgeving door de voor zitter van deze vereniging. De heer Dekker deelde voorts mede, dat er 84 leden zijn, wier bedrijf en huis onder water staan. De omzet van deze leden is 4 procent van de totale om zet op de veiling. Zaterdagmiddag is de 21- jarige dienstplichtige soldaat van de luchtmacht, P. H. Win- tjes uit Nijmegen, bij Helvoirt (N. B.), door onbekende oorzaak uit de trein gevallen. W. over leed bijna onmiddellijk. Een on derzoek naar de toedracht van het ongeluk wordt ingesteld. Wintjes, die op de vliegbasis Woensdrecht voor telegrafist werd opgeleid, was met verlof op weg naar huis. Terwijl de bewoners van een villa te Hilversum rustig sliepen hebben inbrekers van een nabij gelegen bouwwerk een hoge lad der weggesleept en zijn zij via een openstaand raam op de 2de verdieping het huis binnen ge klommen. Zij doorzochten een aantal kamers en verdwenen met een belangrijke buit aan sieraden en geld, toe een bedrag van ruim 1200. JEUGDIGE MIJNWERKER VERONGELUKT. Zaterdagmiddag geraakte de 18 jaar oude ongehuwde post- sleper J. J. M. Schellings uit Gulpen in een steengalerij op de 410 me ter-verdieping van de Staatsmijn Emma te Treebeek tussen een ontspoorde treinwa- gen en de zijwand van de gale rij bekneld. Hij is enkele uren later in het ziekenhuis te Heer len aan de bekomen verwondin gen overleden. BRANDGEVAAR IN HEIDE EN BOS. Nu het voorjaar wordt stijgt de brandbaarheid van bos en heide met de dag. Het publiek trekt de natuur weer in. Bos- eigenaren houden het hart vast Het is van algemene bekendheid dat de fabrikanten van le vensmiddelen in vele gevallen gedwongen zijn hun producten op de een of andere wijze te verduurzamen. Dit is noodzakelijk teneinde deze producten een zo groot mogelijke houdbaarheid te geven, zodat verliezen van kostbare levensmiddelen voorkomen worden. Dit verduurzamen of conserve ren van levensmiddelen kan op verschillende manieren geschie den. Een der meest gebruikelij ke is het toevoegen van chemi sche stoffen z.g. conserverings middelen, welke bacterieel be derf tegen gaan. Het gebruik dezer chemische stoffen is zoals vanzelf spreekt zowel wat hoe danigheid als hoeveelheid be treft, gebonden aan wettelijke bepalingen welke zijn opgeno men in de warenwet. Nu de laatste tientallen jaren steeds meer levensmiddelen, fa brieksmatig worden bereid en deze bereiding in vele gevallèn gepaard gaat (of moet gaan) met conservering door chemica liën, zien vele voedingsdeskun digen deze ontwikkeling met lede ogen aan. Zeer gunstig steken in dit verband de gepasteuriseerde voedingsmiddelen bij andere voedingsmiddelen af. Een pro duct als boter bijv. mag geen enkel conserveringsmiddel be vatten. Het is door een pasteu- risatieproces bij de bereiding van voldoende houdbaarheid. Margarine daarentegen wordt echter wel geconserveerd. In tegenstelling tot boter staat de warenwet het gebruik van conserveringsmiddel in marga rine toe n.l. natriumbenzonaat of benzoezuur tot 'n hoeveelheid van 0,2 procent. Het gebruik van een conserveringsmiddel in margarine is toegestaan omdat het tot nu toe technisch niet mogelijk was margarine evenals boter zo te bereiden dat een vol doende houdbaarheid werd ver kregen. Na een zeer lange periode van experimenteren heeft een der Nederlandse margarinefabrikan ten thans de oplossing gevon den. Volgens een geheel nieuwe werkwijze waarop octrooi is aangevraagd wordt thans de margarine voor 100 procent ge pasteuriseerd. Hierdoor wordt bereikt dat de op deze wijze be werk le margarine gemaakt kan werden zonder conserveermid del. door Allan Penning 45) Nadruk verboden. „Makkelijk zeggen, meester, maar kijk eens naar de foto's van die brieven. Is dat jouw hand tekening of niet?" Bill loerde, wat hij loeren kon. „Die naam heb ik geschreven, maar de rest niet.... Nooit van mijn leven. Hoe komt dat wijf aan mijn handtekening, als je dat zo noemen wilt", en hij krabde zich nadenkend op zijn kop. Plots sprong hij op. Uit nijd trapte hij een stoel om. „Nou weet ik het.het door gefourneerde kreng.... hoe be staat het, dat je zo'n uitgerekend varken bent! Nou moet je weten, kap, ze vraagt me op die mooie avond: „Hoe schrijf je toch eigenlijk je naam?" en ik aan het spellen. Nee, zegt ze, spellen dat kan ik niet bijhouden en ze komt met een stukkie papier an en zegt: schrijf het maar hier op, dan vergeet ik het niet meer en ik, kaffer die ik ben, neem nog de moeite om mijn naam voluit te schrijven. En later op de avond begint ze weer over die naam en gaat ze an het zoeken naar dat papier. Dat was toen ineens poter en daar kwam ze weer met een vel aanzetten en tpen begon het spul van voren af dan." „Bill", zei Peter Wins, „het be gint inderdaad te dagen, rnaar vertel eens, heb je wel eens op een schrijfmachine geschreven?" „Een schrijfmachine?" schrok Bill, „u bedoelt zo'n tikgeschie- denis.Als je me nouHeb u mijn vingertjes wel eens beke ken? Ik geloof en ik ben er vast niet zo erg naast, als ik zeg, dat één van mijn poezelige vinger tjes makkelijk drie van die knop jes voor mijn rekening zou kun nen nemen. Om er één op z'n dooie eentje te raken zou ik een stopnaald moeten hebben...." „Meester, je bent een genie, al is het een volkomen miskend ge nie!" Ja, met die paar simpele woorden heb je de sterkste lijn van verdediging gebouwd, die te denken isAlles is zo klaar als een klontjp, ze heeft je naam la ten schrijden en die mooie tjerita er boven laten tikken.... Nu is het maar de zaak, hoe nemen wij Sneeuwwjifje waar?,'' „Wat piet bestaat kap; Jgestaat eenvoïidlfe 'hiet en al was «ee een toverfee met vleugeltjes en een goudepsfpf, dan kon ze me nog niet op êen tikmachine leren I3N BOSBRANDEN IN FRANKRIJK In verschillende delen van Frankrijk zijn bos- en struik- branden uitgebroken. Duizenden hectaren bos zijn al verloren ge gaan. Talrijke militairen, politie mannen, brandweerlieden en vrijwilligers hebben de strijd tegen het vuur aangebonden. Er is tot dusver één dode gevallen. schr"-en. D'r zijn zelfs an mijn karretje beneden moeren, die te klein zijn voor mijn knuisten en waar ik zo'n zwarte doerak bij moet halen met z'n naaldenvin gers." „Het lijkt allemaal mooi, Bill, maar voor zover ik zien kan, heb je je lelijk in de modder gevaren. Er zal heus anders niks op zitten dan te trouwen, maar ik zou het alleen eerlijk vinden, als je de toekomstige Arabella McLeod nog één kans gaf om te weten wat ze aanhaalt." „Hoezo een kans?" „Laat ik eens met d'r praten. Ga jij vanmiddag naar Araoella of ér geen vuiltje aan de lucht is en vraag of ze eens bij me komt. Zeg maar, dat het over jouw toekomst gaat. Of ik je kan redden is weer vers twee, maar is zou mijn machinist liever houden.' Mopperend stemde Bill toe en na tafel klom Arabella de val reep op, uitgedost in het mooiste wat ze had. Het leek een arre- paard op twee benen. Bill trok zich bescheiden in zijn hut terug. „Mejuffrouw Gonsalez", sprak Peter deftig, nadat hij haar in de enige gemakkelijke stoel in de kaartenkamer had geïnstalleerd, „Bill McLeod heeft mij één en ander verteld en ik heb hem ern stig over zijn houding gekapit teld. Ik vind uw actie natuurlijk volkomen gerechtvaardigd. Een man van eer speelt niet op deze voor hun eigendommen, die thans weer blcot staan aan on achtzaamheden met lucifers en sigaretten-peukjes. In de lentemaanden van 1950 en 1951 ging bijna 300 ha bos door brand verloren, waardoor ongeveer 50.000 schade werd geleden. Hoewel allerlei voorzorgsmaat regelen worden genomen en de bosbrandweren paraat zijn, kan de vuurduivel ieder ogenblik zijn slag slaan. Het is daarom een algemeen belang om in de bossen zeer voorzichtig te zijn en niet te roken. Waarschuwende woorden te gen deze zorgeloosheid met vuur in bos en hei zijn neergelegd in de volgende woorden: „Het laaiend vuur doodt dier [en plant rookt niet in 't bos, voorkomt [die brand". En vervolgens kan men ook de navolgende waarschuwende versregels aantreffen: „Na brand staan zwart ver- [koolde bomen verloren in een aswoestijn. Past op, gij wandelaars en! [rokers, dat zoiets nooit uw schuld kan [zijn. INVAL IN SPEELCLUB TE AMSTERDAM. De politie heeft Zaterdag avond een inval gedaan in een woning in de Leonardostraat in Amsterdam-Zuid, waar roulette werd gespeeld. Het was de derde keer, dat in deze woning werd gespeeld. 15 Personen zijn aam gehouden, waarvan alleen de bankhouder en de bewoonster in hechtenis werden genomen. Te gen allen is proces-verbaal op gemaakt. Een roulette en een bedrag van 400 werden in be slag genomen. BAKKERSOORLOG IN AMSTERDAM? In Amsterdamse bakkerskrin gen is nogal beroering gewekt door een voorstel van een groep van winkelbakkers aan de con tactcommissie, het overkoepe lende orgaan, in de Ams.ei1- damse bakkerswereld, om met ingang van Maandag a.s. de prijs van witbrood met 5 cent te verlagen. Als dit inderdaad door zou gaan vreest men in bakkerskringen, dat een „brood oorlog" zal ontstaan. De organisatie van winkel bakkers, die circa 40 leden telt, heeft de onderlinge overeen komst tussen de bakkers opge zegd, waarbij een verbod tot prijsverlaging, cadeaustelsels e-d. was vastgelegd. Een woord voerder van deze groep deelde voorts mede, dat de groep uit de contactcommissie is getreden. Heden zal men opnieuw in een vergadering de te volgen ge dragslijn vaststellen. FELLE FABRIEKSBRAND IN OLST. Om circa half vier gisteren middag is een felle brand uitge broken in de fabriek van de N.V. Olster Asphaltfabriek te Olst. Er ontwikkelden zich boven het fa brieksgebouw geweldige rook wolken, die naar het Zuiden over de IJssel trokken. De brand is Verende 40 stel in voorraad Met verschillende HU dessins 1 roekeloze wijze met de affecties van een onschuldige vrouw." Arabella begon uit de ogen te lekken en trok een enorme, ha gelwitte zakdoek te voorschijn. Een wolk van patchouli-geur dreef door de hut. „Wees verstandig, juffrouw Gonsalez, huil niet, want ik heb Bill er van weten te overtuigen, dat hem slechts één weg open staat. Hij zal u dan ook trouwen en wel zo spoedig mogelijk. Maarhet is een hele stap en u kent hem nog maar weinig. Nu zal ik in alles meehelpen, zoveel als in mijn macht ligt, en daarom wilde ik het volgende voorstellen: Kijk, Bill kan een lastige klant zijn, hij is te lang vrijgezel ge weest en hij zal aan het gareel van het huwelijk moeten wen nen. Dat is een verstandige vrouw als u best toevertrouwd, dus dresseer hem eerst een beet je.... De „Ping Ho" heeft een klein reisje voor de boeg, We moeten even naar Penang en ko men dan weer langs Port Swet- tenham terug. Dat is dus een kwestie van een vette week. Houdt Bill die week hier, voedt hem een beetje op. Ik geef hem vacantie en ik heb al iemand ge vonden, die hem vervangen kan. Da's werkelijk de beste aanloop. Bill went dan een beetje en de huwelijksboot gaat dan, met wind mee, de zee in". (Wordt vervolgd.) ontstaan in een distillatieketel voor teerproducten. Er woedden reeds enkele ma len eerder branden in de Olster Asphaltfabriek. Met het oog op het grote brandgevaar is de fa briek buitendijks aan de IJssel gebouwd. Van de directie van c.e N.V. Ol ster Asphaltfabriek vernemen wij, dat in de fabriek ongeveer 100 arbeiders werkzaam zijn. De brandweercorpsen van Olst en Deventer zijn met man en macht bezig met de blussings- werkzaamheden. Volgens de di rectie bestaat er geen direct ge vaar voor explosie meer. Omtrent de schade kon nog niets worden medegedeeld. Na een een uur was het vuur bedwongen. Men kon niet verhin deren, dat een belangrijk werk tuig, n.l. een teerpomp mede door het vuur werd aangetast. De brand verspreidde een vette teer- walm en zware rookontwikkeling over de omgeving. De fabrieksdirectie deelde me de, dat van de drie aanwezige distillatieketels er één voorlopig onbruikbaar is geworden. De teerpomp zal binnen enkele 'dagen vervangen kunnen zijn. De pro- c'uctie der fabriek zal spoedig volledig hervat kunnen worden. TULPENTOCÏÏT VOOR FIETSERS EN BROMFIETSERS. Op 5 en 6 April zal een tulpen- tocht worden gehouden voor fiet sers en bromfietsers. De initia tiefneemster de vereniging „Vacantie per fiets" is voor nemens de baten van deze tocht af te dragen aan het rampen fonds. Het plan bestaat jaarlijks een dergelijke tocht te houden. De baten zullen steeds worden bestemd voor een liefdadig doel. De finishplaatsen voor de tul- pentocht 1953 zijn Haarlem, Noordwijk en Leiden. Als start plaats dient voor de deelnemers uit West-Nederland de plaats van inwoning te worden gekozen. De afstand van het hoofdcircuit be draagt 61 km. De deelnemers worden ingedeeld in 3 groepen. Indien zij de tocht volbrengen ontvangen zij een herinnerings insigne. (Inlichtingen: Kogel- bloemstraat 42, Den Bosch). DUIZENDEN WETEN HET: PLEEGZUSTER RLOEBWIJN versterkt. APPELENDIEF LIEP IN DE UITGEZETTE VAL Uit het koelhuis van de fruit kweker Joh. van Arkel te Gel- c'ermalsen verdwenen de laatste maanden regelmatig kleine hoe veelheden appelen van de beste daarin bewaarde soorten, zon der dat men kon vaststellen hoe dat in zijn werk ging. De politie werd in het geval gemengd, maar hoewel ijverig werd gespeurd, speciale aan dacht aan het gebouw werd be steed en poli.iemannen er zich 's nachts lieten opsluiten, de diefstallen gingen door. Eindelijk werd besloten tot het aanbrengen van een >sluiting, die het onmogelijk maakte de enige deur van binnen üit te openen- Dit leverde succes op. Toen de politie zich dezer dagen des nachts naar het koelhuis begaf en de deur opende, stond zij te genover de dader, een beroeps- sergeant van de militaire school voor hygiëne en preventieve ge neeskunde te Waardenburg. De man had destijds, toen hij toevallig in de buurt van het koelhuis moest zijn, de sleutel meegenomen en sindsdien legde hij er herhaaldelijk bezoeken af, steeds vroeg in de avond voor dat de politie er was. PERSONEEL STAL VAN DE FABRIEKSVOORRAAD. Reeds geruime tijd zag men aan de pluimveevoederfabriek der firma S. te Weesperkarspel, de voorraad buiten de boeken om minderen, zonder dat men een verklaring daarvoor kon vinden. Het waakzame oog van de be drijfsleider heeft dit probleem inmiddels opgelost. Een 3-tal le den van het personeel, die in hun verschillende functies een complot vormden, werden ge arresteerd- Bij elke lading, die in de richting Hilversum ver trok, werden 5 of 6 balen pluim veevoeder extra opgeladen, die clandestien werden verkocht. Toen de bedrijfsleider dezer da gen de vrachtauto volgde, bleek dat er goederen werden afgela den bij een Hilversumse firma, die niet op de lijst der cliënten stond. De dieven liepen in de val en legden een bekentenis af. In de loop van de afgelopen maan den hebben zij de firma voor 'n belangrijk bedrag benadeeld. VOORWERPEN AANGESPOELD UIT RAMPGEBIEDEN. (Zondagnacht zijn tengevolge van de vrij sterke Noordenwind stukken van woningen, onder meer stukken van daken, school banken, benevens een dode koe aangespoeld op het Schiermon- nikoogse strand. Men vermoedt, dat deze wrak stukken afkomstig zijn uit de Nederlandse rampgebieden en dat ze indertijd uit de gaten naar zee zijn gespoeld en thans door de Noordenwind op de kusten zijn geworpen. Strand vonders hebben zich over het materiaal ontfermd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2