DE BIJZETTING VAN STALIN Toespraken van Malenkof, Beria en Molotof Zij, die zijn omgekomen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- cn MAANSTANDEN De op Bornholm gelande Poolse Mig STAATSLOTERIJ Heel Nederland helpt de getroffen gemeenten RampenSonds 76v3 millioen gulden DINSDAG 9 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2287. Radio-Moskou De laatste minuten van het afscheid waren onnoembaar droef BIJ GRIEP Dulles acht vredesvooruitzichten verbeterd Dijkherstel met betonnen caissons wordt grootscheeps aangepakt Egyptische mijnenveger lijdt schipbreuk Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cents iedere regel meer 15 cent Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Om ongeveer 10 uur Moskouse tijd (dit is 8 uur Ned. tijd) is Maandagochtend in Moskou de bijzetting van het stoffelijk over schot van maarschalk Stalin begonnen- Leden van de Sow jet-regering en van de commissie voor orga nisatie van de begrafenis droegen het stoffelijk overschot uit de zuilengang van het paleis der vakverenigingen waar het 72 uur opgebaard had gestaan. De muziek speelde de treurmars van Chopin. Achter de baar volgde een lange rij personen, die op fluwelen kussens Stalins medailles en onderscheidingen droegen. De om roeper van radio-Moskou, die in korte, langzaam uitgesproken zinnen een ooggetuige-verslag van de begrafenis gaf, zei, dat de „laatste minuten van het afscheid onnoembaar droef" waren. Om precies 12 uur (10 uur Ned. tijd) werd het stoffelijk over schot van Stalin naast dat van Lenin in het Mausoleum bijgezet. Langs de weg, die de stoet (groot verlies geleden. De naam naar het Rode Plein volgde, ston- ,van Stalin prijkt terecht naast de den duizenden belangstellenden grootste namen van de geschie- geschaard achter een rij militai ren van het garnizoen van Mos kou. Toen de stoet het Rode Flem bereikte zong een groot koor de „Elegie" van Massenet, waarna een symphonie-orkest de finale van de zesde symphonie van Tsjaikowsky speelde. Bü de nadering van het mau soleum van Lenin, waar het lijk zal worden bijgezet, begonnen de klokken van het Kremlin te luiden. Aan weerszijden van het mau soleum, aan de Kremlinzijde van het Rode Plein, stonden de offi ciële vertegenwoordigers, w.o. Westelijke diplomaten op de ste nen tribunes. De lijkkist werd op een kata falk voor het mausoleum ge plaatst, waarna de leden van de regering en de partijleiders hun plaatsen innamen op de tribune naast het spreekgestoelte. REDE VAN MALENKOF In zün rede bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van Stalin heeft Malenkof, de nieuwe Sowjetrussische minister-presi dent, onder meer verklaard: „De enige buitenlandse politiek, wel ke een regering kan volgen, is een politiek van vrede, geba seerd op wederzijds vertrouwen en op de werkelijkheid. „Onze politiek is: samenwer king van de twee verschillende systemen kapitalisme en socia lisme". Malenkof sprak zijn grafrede uit bij het begin van de plechtig heid op het Rode Plein te Mos kou tegen elf uur plaatselijke tijd. Hij sprak gedurende twintig mi nuten. Hij volgde hierbij het precedent van de begrafenis van Lenin in 1924, toen Stalin als zijn opvol ger de grafrede uitsprak. Malenkof prees Stalin als de gene, die Rusland de vrijheid bracht, als de diepste denker van zijn tijd en als een man, die zijn leven gaf voor de bevrijding van de werkende klasse. „Stalin heeft ons land voor het eerst in duizend jaar verlost van uitbuiting van mens door mens. De daden van Stalin zullen altijd blijven voortleven. Onze partij en de gehele mensheid hebben een denis Marx, Engels en Lenin. Onze partij zal de grote leringen van Marx, Engels, Lenin en Sta lin volgen. Stalin is het grootste genie, dat de mensheid heeft voortgebracht. De volkeren willen vrede en vervloeken de oorlog. Vervloekt zijn de regeringen die proberen de volkeren in hun verlangen naar vrede te bedreigen. Onze politiek bestaat erin, de vriendschap en solidariteit met de volksdemocratieën te verster ken, evenals onze eeuwige broe derlijke vriendschap met het Chi nese volk. aaneen. Het is sterk en onover winnelijk. Wat de buitenlandse politiek betreft verzekerde Beria, dat de vredespolitiek van Lenin en Sta lin ook in de toekomst getrouw door de Sowjet-regering zal wor den toegepast. „Onze broeders in het buitenland kunnen er zeker van zijn, dat de communistische partij en de volkeren van de Sowjet-Unie getrouw aan de be ginselen van het proletarische in ternationalisme, de broederlijke betrekkingen met de arbeiders in de gehele wereld, de onderdrukte volkeren van de kapitalistische en koloniale landen, zullen con solideren en verder ontwikkelen. Wij moeten onze waakzaam heid verhogen. Men moet niet ge loven, dat de vijanden van de Sowjet-staat ons bij verrassing zouden kunnen nemen. Onze sterke strijdkrachten zijn voor de verdediging van het Sowjet- vaderland uitgerust met alle mo derne wapenen. De macht van een staat is niet alleen het leger. De eenheid van het volk, het vertrouwen in de partij. in de regering, zijn even zeer van belang. Het Sowjet-volk heeft met eenstemmige goedkeu ring de benoeming van Malenkof tot minister-president aanvaard." Wijzend op het belang van de in het bestuur der partij en van de staat aangebrachte wijzigingen besloot Beria met te zeggen: „Het Sowjet-volk kan er zeker van zijn, dat de partij en de regering zich niet zullen sparen om de sta len eenheid in ons land te hand haven. Laten wij getrouwe leerlingen van Stalin zijn, ons verdedigings- potentieel versterken om elke aanvalspoging te kunnen afslaan, laten wij onze waakzaamheid ten opzichte van de imperialistische agenten handhaven. Ons socialistisch vaderland koestert geen enkel aanvalsplan en zal anderzijds ook geen enkele inmenging van andere landen in zijn binnenlandse aangelegen heden dulden. In deze droeve dagen is ons volk zich bewust van het belang van de rol der partij in het leven van ons land. Wij moeten ons nog hechter aaneensluiten om 't cen trale comité en de regering. De onsterfelijke naam van Stalin zal eeuwig leven in de harten van ons volk, van alle arbeiders. Leve de onsterfelijke en zegevierende wetenschap van Engels, Lenin en Stalin. Leve ons grote Sowjet- volk. Leve de grote communisti sche partij van de Sowjet-Unie aldus besloot Molotof. tof. Na hen kwamen de leidende regeringspersonen en partijlei ders en de maarschalken van de Sowjet-Unie. Malenkof droeg, evenals alle andere leiders, om de linkerarm een met zwart afge zette rode band. Nadat Stalin was bijgezet werd de vlag in top gehesen. Na de begrafenisplechtigheid gaf generaal Sinilof het bevel „links uit de flank, voorwaarts mars", waarmee de parade be gon. De soldaten marcheerden in nauw aangesloten rijen, 10 naast elkaar. Vliegtuigen vlogen boven de parade. Filmoperateurs maakten opna men van de plechtigheid, maar televisiecamera's werden niet ge- zien. Ongeveer in het midden van de stoet liepen de diplomatieke ver tegenwoordigers, de meesten van hen in het zwart gekleed. Nederland werd bij de plech tigheid vertegenwoordigd door de ambassaderaad in de Sowjet- hoofdstad, mr. D. de Roo van Alderwerelt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Zonnig. In de ochtend voornamelijk in het Westen van het land plaatse lijk mist. Overigens zonnig weer. Aanvankelijk matige tot vrij krachtige maar later afnemende Noordelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. WOENSDAG 11 MAART. Onze buitenlandse politiek is bevordering van de vrede en de vriendschap met alle volkeren. Stalin leerde ons het land en de natie te dienen. Dit moet ons heilig doel zijn. Ons volk wil geen oorlog. Wij moeten niet toe laten, dat het bloed van millioe- nen mensen wordt vergoten. Het is onze heilige plicht de eenheid en vriendschap van de volkeren der Sowjet-Unie te be waren. In de nauwe vriendschap van alle Sowjet-Russische volkeren vrezen wij geen enkele inwendige of uitwendige vijand. Onder de leiding van onze geliefde Sowjet- leider nam het Sowjet-leger toe in kracht. Het is onze heilige plicht de machtige Sowjetrussische strijd krachten, die gevechtsklaar ge houden moeten worden om elke vijand te verdrijven, voortdurend te versterken. In de Sowjet-Unie is een nieuw economisch systeem geschapen, dat geen crisis of werkloosheid kent. Het is onze taak de indus trie verder te ontwikkelen, de colleciteve boerenbedrijven te versterken en de arbeiders- en boerenklasse krachtiger te ma ken. Het is het doel van onze bin nenlandse politiek de levensstan daard van het Sowjet-volk te verhogen. Wij moeten Stalins woorden indachtig zijn, dat de grootste vreugde is lid van de partij te zijn. De communistische partij en de regering houden krachtig vast aan de vredespolitiek, welke de enige juiste is. Het verlies van Stalin legt ons de verplichting op met nog gro tere energie te werken voor het communisme en de macht van ons vaderland. Wij hebben alles tot onze beschikking om een com munistische gemeenschap op te bouwen. Geen macht ter wereld kan deze ontwikkeling tegen houden. Malenkof besloot met te zeg gen: Vaarwel, onze vriend en leraar. Voorwaarts langs de zege vierende weg naar socialisme en communisme". REDE VAN MOLOTOF. Wjatsjeslaf Molotof, de nieuwe minister van Buitenlandse Za ken, sprak met kennelijke ont roering in zijn stem, over de weg welke de Sowjet-Unie onder de leiding van Stalin had afgelegd. „Stalin is van het volk heenge gaan. Hij is zich altijd bewust ge weest van zijn banden met het volk, de arbeidersklasse en de arbeidzame boeren". Onze buitenlandse politiek is Stalins politiek van vrede, de verdediging van de vrede tegen het ontketenen van een nieuwe oorlog, een politiek van samen werking en handelsbetrekkingen met alle landen. Stalin heeft de partij gewapend met de ontdekking van alle be langrijkste wetenschappelijke wetten. Stalin was de schepper van de macht van het rode leger. In de burgeroorlog en de grote vaderlandse oorlog voerde hij daadwerkelijk het bevel over de SovVjet-troepen op de belang- r"kste sectoren van het front en bij de beslissende acties. Nadat Molotof was uitgesproken verlieten de regerings- en partij- leiders de tribune. Zij namen de kist op hun schouders en droegen deze langzaam het mausoleum binnen. Op dat ogenblik weer klonken de eertse saluutschoten van de kanonnen. De sirenes van fabrieken in het gehele land loeiden. Een militair orkest speelde het Sowjet-volkslied, welks snelle rythme contrasteerde met het tempo van de statige treurmar sen, die tot op dan de plechtig heid opgeluisterd hadden. Om vijf minuten over twaalf, nadat de leiders weer plaats had den genomen op de tribune van het mausoleum, begon de militai re parade. Tegenover het mausoleum ston den duizenden afgevaardigden van organisaties opgesteld achter 'n haag van militairen. Zij droe gen portretten van Stalin en rode omfloersde vlaggen. De redevoeringen van Malen kof, Beria en Molotof konden door luidsprekers die rondom het plein en in de aangrenzende stra ten waren aangebracht, overal goed worden gevolgd. Toen Stalins overschot het mausoleum werd binnengedragen namen de duizenden op het rode plein een doodse stilte in acht. De begrafenis had bijna het' zelfde verloop als die van Zjda- nof, Stalins voormalige medewer ker. in 1938. Stalin droeg toen zelf, o.m. met Malenkof, Beria en Molotof, Zidanofs kist. Stalins kist werd van het pa leis der vakverenigingen naar het het rode plein vervoerd op een affuit, die werd getrokken door zes paarden. Over de kist hingen met zwart afgezette rode vlag gen. De affuit werd voorafgegaan door de mannen, die op fluwelen kussens Stalins medailles en on derscheidingen droegen. Zij wer den geflankeerd door cavallerie. Onmiddellijk achter de affuit liepen Malenkof, Beria en Molo- Tot Maandagavond was aan het nationale rampenfonds een be drag van 76,3 millioen gulden bij gedragen. Dit is ten opzichte van Zater dag (75,4) een vooruitgang van 9 ton. Heel Nederland helpt de ge troffen gemeenten. Zelfs de plaat sen waar nauwelijks van enige schade sprake is, zijn in een al gemeen hulpverleningsplan opge nomen, zodat hier met recht ge sproken kan worden van de practiscne verwezenlijking van de koninklijke opdracht: „Draagt elkanders iasten." Zoals bekend heeft de vereni ging van Nederlandse gemeen ten zich, mede op verzoek van de minister van Binnenlandse Za ken, belast met de samenbunde ling en coördinatie der hulpaan biedingen. Het ging met deze aanbiedin gen als met de overstromnig zel ve: Direct na de ramp zwollen zij aan tot een machtige vloed, maar ditmaal één van mensen liefde en hulpbetoon. De vereniging van Nederland- sche gemeenten heeft succes met haar werkzaamheden gehad. Door haar optreden werden alle getroffen plaatsen op gelijke voet behandeld en werd voorkomen dat de ene plaats te veel belang stelling ondervond en de andere te weinig. De spontane adopties van de eerste dagen na de ramp werden in het gehele schema opgenomen en thans acht de vereniging haar voornaamste taak voor wat dit betreft als verricht. De verschillende noodgemeen- ten werden in 9 groepen onder gebracht, waaronder: NOORD-BEVELAND. Kortgene werd geadopteerd door Arnhem. Wissenkerke door Wieringermeer, Schagen, Wierin- gerwaard en Barsingeïhorn. ZEEUWS-VLAANDEREN. De hier getroffen gemeenten Cherbourg beschikbaar Zeven grote aannemingsmaat schappijen hebben van rijkswa terstaat opdracht ontvangen een aantal caissons voor dijkherstel tot een lengte van voorlopig 1100 meter te bouwen, aldus verneemt het A.N.P. REDE VAN BERIA. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.07 10.42 11.22 11.32 n.m. 10.49 11.24 12.04 12.14 ZON MAAN Maart 10.32 9 7.09 18.33 3.47 10 7.07 18.35 4.38 11.43 11 7.04 18.37 5.16 13.08 12 7.02 18.39 5.43 14.38 13 7.00 18.40 6.04 16.11 14 6.57 18.42 6.21 17.43 15 6.55 18.44 6.36 19.15 16 6.53 18.46 6.51 20.46 Na Malenkof sprak Beria, de minister van binnenlandse zaken. Hij herinnerde op zijn beurt aan het leven van Stalin dat moest dienen als voorbeeld van dienst baarheid aan de zaak van het volk. „Onze vastberadenheid in de strijd voor het communisme zal nimmer verzwakken. Onze partij, sterk in de leer van Marx, En gels, Lenin en Stalin, weet hoe zij moet handelen om het gestel de doel te bereiken. Onze vijan den denken, dat het zware ver lies, dat wij moesten ondergaan tot verwarring zal leiden. Hun berekeningen zullen ijdel blijken Ons volk sluit zich meer dan ooit Deze caissons zullen worden gebruikt om de ernstigste stroom- gaten in de dijken van Schou- wen-Duiveland en Zuid-Beveland te dichten. Maandag zijn aan de Merwe- haven te Rotterdam de voorbe reidende werkzaamheden voor de gezamenlijke caissonbouw door vier maatschappijen, n.l. Chris- tiani en Nielsen, Bato, Boersma en Van Hattum en Blankenvoort begonnen. De I.G.B. te Breda, de Holland se Betonmij en de Amsterdamse Ballastmij., zullen de zaken even eens grootscheeps en energiek aanpakken. Verwacht kan wor den, dat de eerste caissons bin nen een week of acht zullen kun nen worden afgeleverd. In die tussentijd zal getracht worden de stroomgaten in ver schillende gebroken dijken van verharde koppen op het dijk- lichaam en zo hoog mogelijke drempels te voorzien. Daardoor zal kunnen worden bereikt, dat de caissons, die over water moe ten worden aangevoerd, zo spoe dig mogelijk na aankomst zullen kunnen worden geplaatst. Zoals men weet zijn eertijds de dichting van de dijkbreuk van Walcheren en de afsluiting van de Brielse Maas en de Braakman met behulp van caissons geschied. Op Walcheren werd gebruik ge maakt van caissons, die van de tijdelijke geallieerde oorlogsha- van van kwamen. Het is niet zeker, of meer van die caissons, die ongeveer 80 m lang, twaalf m hoog en vijftien m breed zijn, nog in het buiten land beschikbaar zijn. Zo niet, dan zullen waarschijnlijk de op drachten aan Nederlandse maat schappijen nog vrij aanzienlijk moeten worden uitgebreid. De in Nederland in aanbouw zijnde caissons worden vervaar digd van gewapend beton. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft gisteren in antwoord op een vraag verklaard, dat naar zijn mening de dood van Stalin de kans op wereldvrede heeft vergroot. Hij meent, dat de op volger van Stalin „de wereldvre de niet zo'n domper zal opzetten als Stalin gedaan heeft". Daarom had hij alle hoop voor de toe komst. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken begon zijn persconferentie met het afleggen van een verklaring, waarin hij onder meer zeide: „Het Eisen- hower-tijdperk begint, waar het Stalin-tijdsgewricht is afgesloten. Omstreeks de tijd van Stalins overlijden is generaal Eisenho wer, de man die West-Europa be vrijdde, president van de grote Amerikaanse republiek gewor den. Het gezag van Eisenhower is in de geschiedenis ongeëvenaard Een nieuw tijdperk is begonnen dat in het teken der vrijheid zal staan en niet in dat van de sla vernij. Het zal worden geken merkt dóór op broederschap be rustende betrekkingen tussen de mensen en niet op de ovelheer- sing door één man. Grote en klei ne landen zullen, zoals dat in het handvest der Verenigde Naties is bepaald, gelijke rechten hebben. Alle staten zullen met waardig heid worden behandeld en de vrede zal worden gehandhaafd. Dit is het Eisenhower-geloof, dat ik deel en dat ik, naar mijn beste vermogen, zal bevorderen zeide Foster Dulles. Hij vervolgde met te zeggen dat zijn verklaring niet ten doel had op dit tijdsitp een nieuwe Amerikaanse tactiek of strategie aan te kondigen. „Ik geloof niet dat het thans het ogenblik is verandering te brengen in ae houding der Amerikaanse rege ring t.a.v. de koude oorlog. Ik ben van mening dat de tot nu toe ge volgde koers meer kans van sla gen zal opleveren", verklaarde hij. ,Een groter aandeel door de staten-leden der Verenigde Na ties aan de strijd der verbonde nen in Korea blijft even wense lijk als tevoren, doch ik zie geen feiten, welke deze wenselijkheid zoudrti hebben doen toenemen verklaarde hij. Hontenisse, Terneuzen, Vogel waarde en Hoofdplaat ontvangen hulp uit Venlo, Heel en Panheel en Haelen. w SCHOUWEN-DUIVELAND EN ST. PHILIPSLAND. Brouwershaven is geadopteerd door Voorburg (Z.-H.). Bruinisse o.a. door GorsseL Enige gemeenten in Overijssel zullen tevens Bruinisse verzor gen, welke staat nog niet vast. Burgh wordt bijgestaan door Oostkapelle en Noordwijk. Over de bijstand van Dreischor is nog niet beslist. Duivendijke, Eikerzee en Elle- meet zijn geadopteerd door: Ol- denzaal, Tubbergen, Ootmarsum. Hellendoorn, Avereest en Nieuw Leusen. Haamstede door Markelo en Diepenveen. Kerkwerve door Leeuwarden, Woudenberg en St. Laurens. Zonnemaire door Amsterdam. Nieuwerkerk en Ouwerkerk door Enschede. Oosterland door Rijssen en Soest. Noordgouwe door Leeuwarden. Noordwelle door N.O.-Polder en IJsselmuiden. Renesse door Maarn. Serooskerke door Almelo. St. Philipsland door Hengelo en Ambt-Delden. Voor het hele Schouwen-Dui- veland staat bovendien steeds Amsterdam gereed voor aanvul lende hulp. tholen. De op Tholen getroffen ge meenten Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse zijn met uitzonde ring van Wieringermeer en Scha gen geadopteerd door de gemeen ten in de kop van Noord-Holland en Haarlemmermeer. Wieringer meer en Schagen adopteerden reeds eerder andere plaatsen. WALCHEREN. Veere op Walcheren wordt bij gestaan door De Bilt. ZUID-BEVELAND. was de mijnenveger gezon- De Egyptische mijnenveger „Sol- loem" is Zondag 15 mijl ten Wes ten van Alexandrië omgeslagen en gezonken. 54 bemanningsleden zijn verdronken. Een Pools schip heeft 60 man opgepikt. Eén van hefi is later overleden. Uit latere berichten blijkt, dat vermoedelijk 4 officieren en 48 manschappen zijn omgekomen. De overige 62 opvarenden, onder wie de gezagvoerder, zijn door het Poolse schip „Czech" te Alex andrië aan land gezet. De „Solloem," die 672 ton mat, verging in een storm, die de gol ven 8 meter hoog opjoeg. De mij nenveger was Zaterdagmiddag, vóórdat de storm opstak, uit de haven van Alexandrië vertrokken voor een patrouilletocht naar Sjarm el Sjeik aan de Rode Zee. Het vaartuig maakte vroeger on der de naam „Wedgport" deel uit van de Britse vloot. Tegen de tijd, dat de „Czech" de plaats had bereikt, die de „Sol loem" in zijn S. O. S. had opgege ven, ken. Premier Naguib zal kapitein Roeszznysky en de bemanning van het Poolse schip „Czech" te Alexandrië persoonlijk dank zeggen voor de hulp aan de op varenden van de mijnenveger. De kapitein zal de orde van de Nijl derde klasse ontvangen, terwijl de overige officieren de orde van de Nijl vijfde klasse krijgen. Aan alle leden der be manning van het Poolse schip zullen bovendien zilveren me dailles voor moed, op zee be toond, worden uitgereikt. Generaal Naguib zou ook de begrafenis bijwonen van de Egyptische matroos, die kort na aankomst te Alexandrië in een militair hospitaal is overleden. De Mig-straaljager van de Poolse luchtmacht, die Donder dag op het Deense eiland Born holm landde, is gedemonteerd en onder strenge bewaking van politie en militairen aan boord van het Deense vaartuig „Ar gus" gebracht, waarmee de ja ger naar Kopenhagen zal wor den gebracht. Naar men ver wacht zullen 2 Deense oorlogs schepen die bij Bornholm zijn aangekomen het schip escorte ren. De piloot van het toestel heeft als politiek vluchteling asyl ge vraagd. Polen heeft teruggave van het vliegtuig verzocht, dat mogelijk enige geheimen van de Russische vliegtuigindustrie zal bevatten. De Deense regering zegt echter, dat zij eerst wil on derzoeken, of de Mig de Deense souvereiniteit heeft geschonden. Aan boord van het toestel wer den een voorraad munitie en 'n camera aangetroffen. NIEUW POOLS PROTEST De Poolse regering heeft in een nieuwe nota naar aanleiding van het landen van een Mig-straalja ger op het eiland Bornholm op nieuw geëist, dat het toestel on verwijld zal worden teruggege ven. Zij protesteerde tegen 't de monteren en overbrengen van de Mig naar Kopenhagen en tegen het feit, dat de Deense regering de Britse luchtvaartattaché had toegestaan het toestel te onder zoeken en fotograferen. De jager is inmiddels in gede monteerde staat in Kopenhagen aangekomen. Ellewoutsdijk en Driewegen zijn geadopteerd door de z.g. Waterlandse gemeenten in Nrd- Holland, o.a. door Edam, Beem- ster en Purmerend. Kruiningen door Apeldoorn. Rilland-Bath door Zaandam Aalten, Valkenburg-Houthem. Echteld en Doodewaard. Waarde door 'n achttiental ge meenten in Zuid-Holland en Utrecht, w.o. Woerden en omge ving. Wolphaartsdijk door Harlm- gen, Smallingerland en Gaaster- land. Oudelande en Baarland door Voorschoten, Nootdorp, Zoeter- woude, Oegstgeest, Hillegom, Valkenburg, Nieuwerkerk a. d. IJssel en Vriezenveen. Hoedekenskerke is geadopteerd door Arnhem. Voor Krabbendijke is rog geen verzorgende gemeente aangewe zen. Ook vele steden en organisaties in het buitenland trokken zich het lot van getroffen plaatsen in Nederland aan. Een generaal overzicht hiervan is thans nog niet te geven, daar de adoptie door het buitenland pas kort goed op gang is gekomen. RELLETJES IN W.-BERLIJN In West-Berlijn moest de poli tie Maandag opnieuw optreden tegen demonstraties voor com munistische partijbureaux, die ter gelegenheid van de begrafe nis van Stalin de Russische vlag en die van de bondsrepubliek, met zwart omfloerst, hadden uit gehangen. In Berlijn-Friedenau bestormde een menigte een partijbureau en richtte daar vernielingen aan. Een rode vlag, die halfstok hing voor het bureau van de socialis tische eenheidspartij in de Fran se sector, werd door een menigte van de vlaggestok gescheurd en in brand gestoken. Men riep: „Weg met het communisme". La ter werd de deur van het bureau geforceerd en werden de vertrek ken geplunderd. Protretten van Stalin en andere Sowjetrussische leiders werden van de muren ge trokken. In de 518de Staatsloterij, 4e klasse der tiende lijst is de 15-000 gevallen op nummer 19308. Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren de 29e lijst van gebor gen en geïdentificeerde slacht offers „Watersnood uitgegeven. Hierop komen de volgende Zeeuwse slachtoffers voor: STAVENISSE. Hendrina Brouw, geb. 2-5-'25, laatste adres: B. 26. Cornelis Hage, geb. 22-4-'03, echtg. van Pieternella Klaassen, laatste adres: B 24. Cornelis Pieter Hage, geb. 7- ll-'34, laatste adres B 24. Martina Johanna Leenhouts, geb. 28-6-'47, laatste adres: Kerkstraat 306. Adriaan Cornelis Moerland, geb. 4-11-T3, laatste adres: Stoofdijk A 152. Willem Cornelis Vroegop, geb. 22-4-'48, zoon van Jacobus Vroegop en Jacoba Moerland, laatste adres: Veerweg A 149. Geertruida Kaatje Wielaard Steendijk, geb. 26-9-'08, echtg. van Willem A. Wielaard, laat ste adres: Kerkstraat A 307.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1