Het nieuwe Haagse stadhuis en nog wat Onder de loupe HERSENBLOEDING Gesp annen toestand in Lahore w:u Vaarf Van de hoofdbediende in de Witte De dokter aan het woord Pantserdivisie aan Albanese grens? Van het Koreaanse front LANGER TWEEDE BLAD Zaterdag 7 Maart 1953 HAAGSE BRIEb 8e Jaargang No. 2285 EN HAAR GEVOLGEN De FNOP dringt aan op totstandkoming van de vestigingswei Kan Mee De Witte, officieel de Nieuwe hoofde Den Haag niet mocht of Litéraire Sociëteit, die een .achterblijven. gehele zijde van het Plein in- Op de Mauritskade is hij ge neemt, heeft haar eigen plaats boren, en over deze kade en om- in de Haagse samenleving. Zij geving schrijft hij bij voorkeur. werd tijdens het Napoleontisch Wie nu de Mauritskade dagelijks regime geboren; ter voldoening ziet met zijn trams, zijn jachtig aan de voorschriften van die tijd J gf rij van auto sen vrachtwagens, diende het woord litéraire. Dit is zijn kantoren, die voormalige def- echter tegenover te Witte niet tige huizen in beslag nemen, misplaatst, want geen sociëteit zal over een zo groot aantal cou ranten en tijdschriften beschik ken als zij, en weinigen kunnen aan haar leden een bibliotheek tonen, die ook na de roof der Duitsers is als die van de Witte. Van een sociëteit in de gewone zin des woords heeft de Witte niet veel meer; daarvoor is haar ledental te groot en te uiteen lopend. Maar daardoor is de daad wel nodig, want deze be langrijke dienst was op een bijna armelijke wijze op de hoek van het Zieken en de Bierkade onder gebracht. Niet alleen bevorderde de onderbrenging in verschillende huizen de vlugge gang van zaken bij de dienst niet, maar het zag er naar binnen en naar buiten treurig uit. Nu krijgt Gemeente werken een gebouw, dat eventjes tien millioen kost. Door de bouw in étappes blijft de dienst nor maal werken, wat natuurlijk heel mooi is. Nog mooier is het bij het nieu we hoofdbureau van politie, dat vlak bij het nieuwe stadhuis op NA DE RAMP. In Amerika schijnt het nu zo te zijn, dat men geheel Neder land ondergelopen acht, wat ge lukkig behoorlijk overdreven is. Dat kan Amerikaanse toeristen het voornemen weerhouden om hierheen te komen, en het kan aan onze industrie ook orders kosten. Daartegen treedt men reeds op. Maar prachtig is het zoals de stroom van giften blijft vloeien. De radio-actie: Beurzen open, dijken dicht heeft een overweldi gend succes. Is het nu wel psy chologisch juist, dat men, onmid dellijk nadat al, dit enthousiast geven was afgelopen, een rede te horen kreeg, uiterst practisch, vermoedelijk ook uiterst deskun dig, maar waarin ons toch nog verteld werd, dat de schade zo vele malen groter is dan het be drag, dat het rampenfonds op zijn hoogst kan opbrengen, en dat dit fonds dus niet veel meer is dan een druppel op 'n gloeien- vraagt zich af wat Couperus wel het Alexanderplein wordt geves- D is nu niet bepaald in^inn Vi 5Ï Viior nr»{T rrs-l nr» non llöttD 7PC Tn 1111 HPn 73 1 Witte ook een verzamelplaats zo arm is wat inderdaad waar merken. Wij bouwen niet alleen een stadhuis, dat toch in sterke mate op de toekomst is berekend, maar wij gaan nu ook een heel nieuw gebouw zetten voor ge- Dat was inder- van alles wat in Den Haag be langrijk is of zich belangrijk voelt, twee begrippen, die nog wel eens plegen te verschillen! De hoofdbediende, gelijk hij officiëel heet, heeft daarom in de Witte een bijzondere plaats, meentewerken. want hij moet niet alleen met ijver en toewijding zijn bezield, maar tact kunnen ontwikkelen en vooral zwijgzaamheid verstaan. De ouderen herinneren zich nog de figuur van Janus, uitstekend voor zijn post geschikt. Een keer dat een in de residentie niet on belangrijke Indische figuur was gedeballoteerd, kwam uit zijn mond de juiste opmerking, dat als de leden van de Witte voort aan zulk een zuiveringstalent aan de dag legden, het leeg zou worden in de Witte, wellicht heel leeg. Coen leeft voor een deel nog in de oude tijd, niet zo oud, als die van Janus, die eigenlijk bij zijn afscheid Coen's tijd reeds de nieuwe achtte. De wijziging in leden en omvang, die Coen heeft meegemaakt, is vermoedelijk veel sterker merkbaar, dan die van Janus. Maar briden bleven on verstoord hun gang gaan, en de eigenaardige invloed, die zij uit oefenen, is er mede debet aan, dat voor velen alles in de Witte toch nog als van ouds is geble ven. VEEL GELD Dat typische karakter van het oude Den Haag kwam slechts ten dele om de hoek kijken bij 't uitvoerig debat, dat de gemeente raad voerde over de vraag of hun tolzang zullen hebben. Het men nu de uitgave van de vol- draait er bovendien dikwijls op ledige werkrn van Louis Coupe- uit, dat Nederland weer conces- rus zou subsidiëren met 15.000 sies moet doen en daar voelen of niet. Er waren voor- en te-we niets voor. genstanders. Maar men miste toch de opmerking, dat Coupe-®® ADVIEZEN, rus, al is hij een romancier, Er is nogal wat stof opgewaaid waarop terecht geheel Nederland over de kwestie of de adviezen trots is, het Haagse karakter, in van ce S.E.R. moeten worden vele van zijn boeken, vooral in de gepubliceerd. Met de huur- Kleine Zielen en al wat daar- advirzen is dat niet geschied, zo mede verband houdt, zodanig als men weet. Nu acht dr. Drees doet gevoelen, dat reeds uit dien het meestal van belang om ze tigd en een lieve zes millioen zal kosten. Om dit nieuwe hoofd bureau te bouwen zullen verschil lende huizen moeten verdwijnen. Maar men heeft het voordeel, dat de eerste vleugel kan worden ge bouwd zonder dat er ooji maar 1 huis behoeft te worden afgebro ken! Jammer is het slechts, dat het Voorhout, de ingang tot onze stad, door de Engelsen kapot ge bombardeerd, niet mede in be is laat het naar buiten niet bouwing wordt genomen. Men zou zeggen, indien hij hier nog eens kon rondkijken. En als zo straks het nieuwe stadhuis op het Alexanderveld geheel gereed is, en in de Javastraat het oude pa triciërshuis wordt weggebroken, waar thans de gemeenteraad zit ting houdt, dan zal ook de Mau- rits er de weerslag van onder vinden. Den Haag, dat klaagt, dat het tracht hierheen toeristen te trek ken, en men slaagt er wel in, maar komen zij per auto uit Am sterdam de stad binnen, dan wor den zij onmiddelijk aan de oorlog en zijn gevolgen herinnerd. -'=*«x»><®>€B>«>«xsxs<»<sxsxSxSxSXSX3XSxexSX3XSX3X5X5xSx»><»><!S*3i:t om de moed bij de gevers er in te houden. En dat is toch waarlijk wel nodig, want wat een deskun dige als de heer Blocq van Kuf- feler ons heeft verteld, doet ons inzien, dat het herstelwerk niet ten halve mag worden gedaan. Wij zullen het nooit verder brengen dan een betrekkelijke veiligheid, zo heeft hij gezegd. Dat is waar, en de geschiedenis leert het ons en het is goed dat wij het weten te beseffen, dat van onze dijken evenveel afhangt als van onze defensie. Het is voor degenen, die nog wat optimistisch wilden zijn, intussen akelig, dat nU men nadere gegevens heeft, het aantal doden eerder meer dan minder blijkt. HetJs waar: het verkeer eist in een jaar 1154 slachtoffers. Maar dat doen de mensen zichzelf of elkander aan, en hier heeft men een natuur ramp, die men voelt nimmer te kunnen voorzien. Tjang Kai Sjek wacht zijn tijd af DIPLOMATIEK OFFENSIEF. De ietwat verroeste militaire machine, die op het eiland Formo sa terechtgekomen is na de neder laag van Tsjang Kai Sjek, is nog niet opgekalefaterd, zo schrijft „La Tribune des Nations". Zij is nog niet in staat om van de ene minuut op de andere in werking te treden. En de leiders van dit leger vrezen niets meer, dan dat zij plotseling voor een serieuze opdracht zouden komen te staan. De stemming in dit leger is niet erg moedig, behalve dan in het propagandamateriaal, dat. aan de pers in Formosa in handen gegeven wordt. En men weet niet eens of dit materiaal ALWEER EEN TOLUNIE. Wij Nederlanders zijn dol op tolunies. Wij dokteren reeds jaren aan zo'n unie met België. Al komt zij niet spoedig tot stand, wij geven de moed nooit of zelden op. Wij vorderen met België nu aardig aangaande een economische Unie, maar dat neemt niet weg, dat we nu nog met een viertal andere landen in zee hopen te gaan binnen niet al te lange tijd. Dat is een bewijs van het Nederlandse streven naar vrijhandel. Laten we niet tezeer optimist zijn. Met de Belgen is nog lang niet alles in orde. Laten we eerst de zaak met de naaste bu ren regelen en ons dan gaan be moeien met de Fransen en Ita lianen, die ook veel noten op direct te publiceren, doch niet steeds, omdat de regering zich wel eens beraden moet over de te nemen maatregelen. Het is misschien vreemd, doch wij menen dat de regering zich wel steeds zal moeten beraden. Het advies van de Raad is niet meer dan dat. De regering is er niet aan gebonden en als zodanig zal ons volk die adviezen dan ook moeten zien. Er dient echter in de verschillende kringen van ons volk evenzeer over die zaken gediscussieerd te worden als in regeringskringen. Daarmee maakt men de demo cratie levendiger. De regering blijft immers volkomen vrij. Wij hopen daarom dat men steeds besluiten zal tot publicatie van de adviezen in de S.E.R. Dat komt de volksvoorlichting ten goede, dat bevordert het gesprek en... het begrip voor bepaalde overheidsmaatregelen, die van de adviezen een gevolg zijn. Te Lahore, een stad in de Pendsjaab, in Pakistan, heerst een gespannen toestand als ge volg van ordeverstoringen, ont staan na demonstratie tegen aanhangers van de Mohamme daanse Anmadia-secte. Deze secte is 50 jaar geleden ge vormd. Zij stelt zich ten doel de Koran in hei licht van de mo derne tijd uit te leggen. Vele orthodoxe Mohammedanen ach ten dit een ketters streven. Een betoger ontrukte in een moskee een onderhoofd commissaris van politie zijn re volver en schoot hem ter plaat se dood. Hierna werd een uit gaansverbod van zonsondergang tot zonsopgang afgekondigd. In Perinten uit Lahore wordt gemeld dat de toes „and aldaar ernstig is. Telefonische oproe pen uit Karatsji werden niet beantwoord. Nader wordt uit Lahore mee gedeeld dat verscheidene perso nen werden gedood, toen de po litie tot drie maal toe het vuur moest openen cp demonstranten die, in een aaneengesloten mas sa oprukkend, leuzen riepen te gen de Pakis.aanse minister van Buitenlandse Zaken, die tot de Anmadia-secte behoort. De betogers poogden verschei dene malen brand te stichten. Drie gebouwen zijn in de as ge legd. Volgens te Karatsji ontvangen berichten hebben Vrijdag troe pen de telegraaf- en openbare diensten overgenomen, toen het personeel in deze bedrijven het werk neerlegde. De toestand in de stad is aanzienlijk slechter geworden. Volgens een officiële medede ling zijn in totaal 10 personen om het leven gekomen; 14 per sonen liepen verwondingen op. Toen demonstranten zich in strijd met het uitgaansverbod en het verbod van samenscholin gen verzamelden en het aftre den van Zafroellah eisten, opende de politie het vuur. Acht autobussen en een vrach.auto der politie werden door de me nigte in brand gestoken. Ook verscheidene winkels werden ge plunderd en in brand gestoken. De winkels te Lahore zijn als teken van solidariteit me. de be togers gesloten. Het spoorweg personeel is in staking gegaan. Vrijdag is te Lahore de staa. van beleg afgekondigd. Generaal Azim Khan heeft het gezag in handen genomen. Het bericht van de Daily Ex press, volgens hetwelk Tito een pantserdivisie naar de Albane e grens gezonden zou hebben in gevolge ongeregeldheden in Al banië, is van officiële zijde als „fantasie en zonder enige grond" gebrandmerkt. Wel zou, volgens uit Tirana in Belgrado ontvangen inlichtin gen, de activiteit van opstande lingen in Albanië zijn toegeno- fen. Het 58.000 ton metende Ame rikaanse slagschip „Missouri" heeft wederom in de haven van Wonsan zware batterijen der Noordelijken bestookt. Voor het eerst kwam het slag schip Donderdag onder granaat- vuur te liggen, toen het zich in de haven van Wonsan bevond. Het werd echter niet getroffen, aldus de Amerikaanse marine. He. Zuidkoreaanse leger heeft er 2 nieuwe divisies bijgekregen, waardoor het thans beschikt over 14 divisies. Ammunitie genoeg, zegt Mark Clark. Het 8e leger in Korea heef. genoeg ammunitie van alle soort om elk groot communistisch of fensief tegemoet te treden, al dus heeft generaal Mark Clark, de opperbevelhebber van de V. N. verklaard in een commen taar op berichten dat generaal Van Fleet over een tekort zou hebben geklaagd. „Er is altijd ammunitie tekort naar de mening van degenen, die het willen verschieten". EEN LANGE FILM. Dat men alles trachtte te doen wat men kan, blijkt weer uit het aardig initiatief van enkele grote bioscoopondernemingen. Nog al- ggj tijd is aan Nederland onthouden de film „Gejaagd door de wind", het bekende driedelige boek van Mitchell, dat in de jaren voor Wereldoorlog II zo grote opgang maakte. Dr film cuurt vier uur, maar we weten uit ervaring in Parijs verveelt niet. Nu wil men de film hier hebben en de opbrengst geheel aan het ram penfonds geven. Krijgt men de film,dan kan men inderdaad tevoren zeker zijn van een uiterst druk bezoek. Uiterst druk bezoek had ook altijd de Avifauna. Gr west wel, het prachtige dierenpark nabij Alphen, waar 's Zondags zelfs gedanst mocht worden. Maar dit dierenpark, opgezet door de eigenaars van hoeden magazijnen die daarin een fortuin verwierf, werd lichtvaardig en roekeloos beheerd. In drie jaren tijds is 'n millioen verloren, en de schuld eisers staan voor een lelijke teleurstelling. Er is nu surséance van betaling verleend, en men hoopt nog veel te kunnen redden, vooral omdat de hoedenzaken wat wonder goed blijven gaan. Schoenmaker, houd je bij je leest, dat is de ervaring, die men uit het aanvankelijk sprookje van de tonnen gouds, die met de Avifauna heetten te worden ver diend, kan leren! De hele wereld heeft het ver nomen: Jozef Stalin is getroffen door een hersenbloeding. Op de leeftijd van de Russische volksleider 73 jaar was hij reeds is een dergelijke gebeurlijk heid niet ongewoon. De bloed vaten vertonen dan namelijk bij een ieder de sporen van slijtage; de bloedvaatwand is niet meer zo sterk en elastisch als in de jeugd, ze is bros geworden. Bij een plotselinge verhoging van ae druk, die het bloed op de vaat- wand uitoefent (bijvoorbeeld bij hoesten) komt het dan licht tot een verscheuring van het weef- en treedt het bloed naar buiten. Dit kan in allerlei organen op treden, maar allereerst worden de hersenen nogal eens door zo'n bloeding getroffen. Niet altijd is bloeddrukverhoging voorafge gaan, de bloeding kan ook wel optreden in 'n toestand van rust. De grijze Stalin bevond zich, toen de hersenbloeding hem trof, juist in zijn buiten gelegen rust verblijf; hij was echter wel aan het werk, zoals staatshoofden nu eenmaal ook in hun vacantie- periodes altijd druk zijn. Soms gaan verschijnselen van onwel De federatie van Nederlandse organisaties voor het personen vervoer (FNOP) heeft zich met een schrijven tot de minister van Economische Zaken gewend met het verzoek de verdere voort gang tot het behandelen van de vestigingswet in de volksver tegenwoordiging zoveel mogelijk te willen bespoedigen en tevens onmiddellijk nadat de vestigings wet van kracht zal zijn gewor den, een vestigingsbesluit af te kondigen ten behoeve van de auto- en motorrijscholen. Dit ter voorkoming van verdere uitbrei ding van de beunhazerij op dit gebied, waardoor minderwaar dige practijken en prijsbederf kunnen worden tegengegaan en het gevaar, dat de verkeersveilig heid loopt tengevolge van onvol doende opleiding in vaak minder waardig materiaal zal kunnen worden beperkt, aldus de FNOP. Drie jaar geleden arriveerde Tsjaing Kai Sjek per vliegtuig als generaal en leider van een vluchtelingenregering. Hij kon zich slechts op Formosa handha ven dank zij de Amerikaanse steun, dank zij een systeem van requisities en een wet op de staat van beleg, die, hoewel niet officieel afgekondigd, toch in fei te wordt toegepast. In Januari van dit jaar vonden op militaire gron den 36 executies plaats en alleen al in het begin van Februari nog meer. De soldaten van Tsjang worden getraind in de buurt van Takao, in het zuiden van het eiland, waar een paradeplaats is ge bouwd. Hier worden de troepen aan de buitenlandse missies ge toond. Maar Tsjang weet dat deze troepen geen reëele macht vor men en dat zij zonder Ameri kaanse hulp niet in staat zouden zijn om zelfs alleen maar de Chi nese kust te blokkeren. Maar volgens Tsjang ligt zijn kracht in de geografische ligging van Formosa. Formosa is een sleutelstelling. Het kan slechts deze beperkte, maar anderzijds essentiële rol spelen. De bereke- Ining van Tsjang is, dat hij alleen tot niets in staat is, maar dat hij wordt dan echter duidelijk, dat in het grote geheel van het mili- een aantal spieren door de pa- taire stelsel van Amerika in het tiënt niet kan worden gebruikt, .Verre Oosten met zijn troepen op wordt samengesteld door de Chi nese Nationalisten of door de Amerikaanse militaire missie. Woe, de gouverneur van het eiland en generaal Soen Lie Jen, die het leger aanvoert, hebben reeds laten weten, dat zij niet in staat zijn grote delen van hun leger elders te laten opereren, want de veiligheid van Formosa zelf eist een groot deel van het leger op. Er zijn acht millioen Formosanen op het eiland en daarnaast 400.000 man troepen van Tsjang en anderhalf millioen vluchtelingen uit China. De rege ring en het Nationalistische leger zijn nog steeds aangewezen op deze Formosanen en de opbreng sten van hun grond om in leven te blijven. dus verlamd zijn. Die verlam ming betreft gewoonlijk „slechts" de spieren van één lichaamshelft; zijn zowel de linker- als de rech terhelft aangedaan, dan staat het er niet gunstig voor met de zieke. Wanneer aan de rechterzijde van het lichaam verlammingen bestaan, dan kan men hieruit af leiden, dat de bloeding moet heb ben plaats gehad in de linkerzijde van de grote hersenen en omge keerd. De grote zenuwbanen Formosa van onschatbare waarde is. In dat opzicht heeft Tsjang meer behoefte aan diplomaten dan aan militairen en materiaal. Hij heeft drie jaar geleden be grepen, dat het zijn taak was Formosa te bezetten en de taak van anderen om hem te onder houden en vervolgens met hem te onderhandelen. Daarom wil Tsjang ook zijn vrouw, die zo vaak als ambassadrice voor hem is opgetreden, weer bij zich heb ben. Zij ligt ziek en op de Ame- namelijk, die bewegingsimpulsen rikaanse artsen wordt druk uit- van de hersenen overbrengen naar de spieren, kruisen elkaar voordat zij in het ruggemerg overgaan. Dat bij Stalin de bloe ding links moet zijn gelocali- seerd, blijkt ook uit het feit, dat hij het spraakvermogen heeft verloren, het z.g. spraakcentrum is links gelegen. VOORUITZICHTEN. Hoe gaat het in de regel verder met een dergelijke patiënt? Daar is kort na het optreden van de bloeding nog niet veel van te zeggen. Gevaar voor het leven bestaat er thans zeer zeker. zijn vooraf, soms ook stort de Grote verbetering in de huidige getroffene neer zonder dat hij toestand is echter ook mogelijk, iets van de stoornis voelde aan- Dan gaan na enige weken zelfs komen. Als gevolg \^an de bloe- de verlammingsverschijnselen ding kan het centrale zenuwstel- minder hevig worden. Voor het sel nu niet meer op de gewone wijze werken, en treedt bewuste loosheid in. Men spreekt van een apoplexie of beroerte, dikwijls wordt het Franse woord attaque gebezigd en door velen wordt dit nog weer verbasterd tot „een tak van een beroerte". NA BEWUSTELOOSHEID VERLAMMINGEN. Gedurende het stadium van de bfwusteloosheid kan de dood in treden. Gelukkig gaat het in de meeste gevallen anders: binnen 12 tot 24 uur pleegt het bewust zijn helderder te worden. Het overige hangt de toekomst van mensen, die een apoplexie hebben gehad, van een groot aantal fac toren af. Vooral van betekenis is de uitgebreidheid van de vaat- wandafwijkingen: de mogelijk heid bestaat altijd, dat ook op andere plaatsen de wand der her- senslagaderen het zal begeven. Om zulks naar mogelijkheid te voorkomen, zal de patiënt na tuurlijk het voorschrift krijgen een uitermate rustig leven te leiden. Bij enkeie mensen gaan de intellectuele vermogens sterk achteruit als zij één of meer beroertes hebben doorgemaakt; er zijn er echter ook, die volko men helder van geest blijven. Dr. ALFREDA BRIEDé. door Allan Penning 43) (Nadruk verboden) Bill kon zich niet meer houden. „Nou, goed dan. Ik heb in een apenpakkie onder d'r kozijn op een guitaar liggen tjingelen, ik heb 3 bladzijden minnebrieven overgeschreven uit dat boekie „Hoe win ik mijn geliefde?", ik heb in bijzijn van de hele kam pong d'r op mijn knieën gesmeekt of ze mijn ouwe dag wou opvro lijken en ik heb van Lan Sing Wang, de toekan-aajer, die naast haar woont, een hoge hoed ge leend voor de huwelijksdag En mijn fortuin, zegge en schrij ve vijf dollar en een ketip, die ik nog over heb van mijn laatste maandgage en mijn mondhar monica, mag ze in beslag nemen, want trouwen... niks voor Bill..." „Da's allemaal best, Bill, en je kunt er lolletjes over maken, zo veel als je wilt, maar ze kan be slag leggen op je gage en dan is al mijn moeite en zorg van jaren om van jou een bruikbare ma chinist voor de „Ping Ho" te ma ken, ook voor niks geweest, dus heb ik óók een stem in het ka pittel." „Ping Ho" of geen „Ping Ho", trouwen doe ik niet, al was het uw weduwvrouw! En doe U nou maar, wat het beste is." Voor Bill McLeod was de zaak daarmede afgedaan, maar Peter dacht er anders over. Het enige, dat doenlijk was, leek hem, de vijand uit zijn tent te lokken door openlijk stelling te kiezen. Hij schreef een mooi epistel, waarin Bill zijn verwondering uitsprak over de inhoud van Ara bella's brief, sprak haar aan met „Geachte mejuffrouw Gonsalez", en legde er de nadruk op, dat, hoezeer ze ook mocht smachten naar het ogenblik, waarop zij hem aan haar boezem mocht drukken, het smachten door hem niet gedeeld werd, daar hij, voor zover hij zich althans kon her inneren, nimmer een zodanig ver langen had geuit, en voorts hoopte hij, dat zij, wanneer zij dit schrijven ontving, een waar diger individu zou hebben gevon den, waaraan zij haar onbaat zuchtige liefde zou kunnen kwijt raken. En intussen verbleef hij met bijzondere hoogachting enz. Onder dit merkwaaardig stukje proza plantte Bill zijn handteke ning, nadat hij eerst een kwar tiertje op een oude krant had al evenmin te kennenMij zou Verschenen Is 'n mars „Beur zen open, dijken dicht", tekst van Stan Haag, compositie van Piet Lustenhouwer. De gehele op brengst komt ten goede aan het rampenfonds geoefend, ten koste van drie kroontjespennnen, die de kracht van Bill's vuist niet konden weer staan, en een halve pot Gim- born's inkt, die een vriendelijk inktmeertje op Peter's beste ta fellaken vormde. Het incident was tot nader or der gesloten en de „Ping Ho" vervolgde haar weg door de Chi nese Zee naar Hong Kong. Twee maanden later meerde de „Ping Ho" wederom aan de kade van Port Swettenham. Peter Wins was de liefdestrage die van zijn „meester" alweer vergeten, maar Bill had met angst en vreze de kust van Ma- lakka zien opdagen. Hij verwachtte, dat de smach tende Arabella hem, zwemmen de in een tranenvloed op de kade zou opwachten en hij voelde zich merkbaar opgelucht, toen, met uitzondering van een paar inlan ders, die de trossen vast sjorden, de kade volkomen uitgestorven bleek te zijn. „Het schijnt toch maar bluf ge weest te zijn," glimlachte hij naar Peter. „De liefde is blijkbaar ge zakt, maar het scheelt mij dan toch maar weer een bordje goeie fraas." „Alsof ik je nog 's verlof zou geven om het feest te herhalen. Je schijnt me nog steeds niet te kennen. Maar maak je intussen niet blij met een dooie mus, want konkelende vrouwen schijn je geoefend te zorgen, dat zij zo snel mogelijk weer aan het werk kan gaan. Tsjang's kracht ligt in de mili taire bureaux in Amerika en in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, waar hij nog steeds vertegenwoordigd is als één van de vijf Grote Mogend heden. Tegelijk met de belofte van modern oorlogsmateriaal heeft Tsjang uit Amerika een nota ge kregen over de zitting van de Verenigde Naties. Want ook al schijnt men in de wereld wel eens te vergeten, dat Tsjang nog vertegenwoordigd is in deze or ganisatie, men heeft het in Wash ington en op Formosa zeker niet vergeten. De offensieven van 't Chinese Nationalistische leger zijn dan ook in de eerste plaats in de Verenigde Naties te ver wachten. Dit offensief zal niet in de eerste plaats bestaan uit een aandrang tot een militaire blok kade van de Chinese kust en tot een embrago op het handelsver keer. Dat zijn volgens Tsjang slechts secundaire maatregelen. Tsjang is er vooral op uit om door de Algemene Vergadering een belangrijker beslissing te la ten nenem: een duidelijk afbre ken van alle politieke en econo mische betrekkingen met het communistische China. Aldus zou volgens de redene ring van Tsjang zijn positie in de Verenigde Naties versterkt wor den en een nieuwe inhoud gege ven worden aan zijn ietwat ir- reëele internationale positie. Het gevaar, waar Tsjang het meest voor vreest, zou daarmede voor lopig van de baan zijn; het ge vaar, dat communistisch China tot de V. N. zou worden toege laten. het tenminste al heel erg ver wonderen, als je niets verder hoorde." Peter Wins had het goed ge schoten en de volgende ochtend meldde zich 'n keurige, als Euro peaan verklede, Brits-Indische halfbloed aan, die zich voorstel de als mr R. A. Singh, advocaat en procureur. Hij zou het zich tot een eer rekenen een onderhoud te mogen hebben met mr William McLeod, eerste machinist aan boord van het stoomschip „Ping Ho", en uit zijn gloednieuwe actetas, die in felheid van kanariegeel met zijn schoenen wedijverde, diepte hij een bundel gewichtig uitzien de paperassen op. Peter stuurde de wacht naar beneden om Bill, te halen en vroeg zo terloops aan de Indo: „Hoeveel percent krijgt U?" „Hoeveel percent?" vroeg het zaakwaarnemertje. „Ik begrijp niet wat U bedoelt." „Laat maar," zei Peter met een verachtelijke sneer, „het interes seert me tenslotte weinig, want 100 van nul is en blijft nul... Kijk, hier is mr William McLeod, die U zo graag wilde spreken." Toen tegen Bill: „Bill, hier is de een of andere zwarte gladek- ker, die je moet hebben. Wees maar zeker, dat hij namens Sneeuwwitje komt.." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5