list J. s rovincie DE WATERSNOOD Kerkmcnslsn Voor de Zondag AGENDA Stand der werkzaamheden op waterstaatkundig gebied Aanrijding bracht autodiefstal aan het licht Vooraanstaande Finse communist vermoord Veilig en Geborgen TERNEUZEN. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 7 MAART. NED. HERV. KERK. AXEL. STOPPELDIJK BRUINISSE. VOGELWAARDE gereformeerde kerk (Onderh. Art. 31 D.K.O.) HOEK. VERVOER NAAR ZEELAND. Door het feit dat op het ogen blik al het vervoer tussen Zee land en het overige Nederland via Zeeuws-Vlaanderen en Bel gië dient te geschieden,, is het grenskantoor Kapellebrug zoda nig overbelast, dat bij grens overschrijding via dat kantoor somtijds grote vertragingen niet kunnen worden voorkomen, al dus meldt de Nederlandse Inter nationale Wegvervoer Organisa tie (N.I.W.O.). Teneinde het vervoer op Zee land zo vlot mogelijk te kunnen afwikkelen en het grenskantoor Kapellebrug te ontlasten, is door de inspecteur der invoer- Maar alzó zegt de Here, uw uw Schepper en Formeer der: vreest niet, want Ik heb u verlost, Ik heb u bij uw naam geroepen, gij zijt Mfine. Jes. 43 1. De Here is hier aan het woord als de Verbondsgod voor het weerspannige Israël. Het had honderd malen Zijn ontfermin gen ondervonden en even zovele malen zijn Ontfermer verloo chend en bedroefd. Is dat ook niet onze geschiede nis, als wij terugzien op de dag van gisteren en op heel ons ver leden, voor zover en voor zolang als wij reeds kennis hebben aan zonde en genade? Maar o, eeuwige vertroosting is de Verbondsgod van Israël niet in meer bevestigde zin nog ónze Verbondsgod in Jezus Christus, die het verbond heeft bezegeld in Zijn dood aan het Kruis? Klinkt niet de stem van de Ver losser ons tegen in dit woord, dat reeds voor eeuwen voor ons ge sproken werd: Ik heb u verlost! Is het niet, of Hij ook heden opnieuw tot ons spreekt, waar de aloude profetie vervolgt: Ik heb u bij uw naam geroepen? Bij uw naam, dat betekent: Ik ken u, zoals gij zijt, met al uw zwakheid en gebrek, uw afdwaling en strijd. Ik ken u beter dan gij u zelf kent. Maar wat nood, vrees niet! Gij zijt Mijn, gij behoort Mij, zijt Mijn eigendom. En als zodanig zijt gij veilig en geborgen ook voor uw eigen twijfel, ook voor de macht van Satan, die u wil verstrikken. Hij is veilig en geborgen, Hij mag voortgaan zonder zorgen, Die zich in dit heil verblijdt, Dat Gij, Heer, zijn Leidsman zijt. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) rechten accijnzen in Terneu- zen met zijn collega in Lookeren (België) overeengekomen dat voorshands, behalve van het grenskantoor Kapellebrug, óók gebruik zal kunnen worden ge maakt van het grenskantoor Clinge, dat van 8 tot 12 en van 13 tot 17 uur open is. HET SPOORWEGVERKEER IN ZEELAND. Van Maandag 9 Maart a.s. zul len tussen Vlissingen en Goes 2 treinen niet meer rijden, n.l. de trein van 9.55 uur uit Vlissingen en de trein van 10.55 uur uit Goes. Hierdoor kunnen vier trei nen van de dienst Vlissingen Goes voortaan doorrijden naar en van het station Kapelle-Bieze- linge. ARNHEM EN KORTGENE. Zoals is gemeld hebben burge meester en wethouders van Arnhem voorgesteld dat Arn hem de gemeente Kortgene zal adopteren. Met gebruikmaking van de gedeblokkeerde gelden uit het gemeentefonds willen B. en W. een crediet verlenen van 100.000, teneinde hieruit alle uitgaven te bestrijden, no dig voor de hulpverlening aan de gemeente Kortgene. Uitgaven, welke voor vergoe-' ding door het rijk aan de ge meente Kortgene in aanmerking komen, zullen als verleende voorschotten worden beschouwd. Maandagmiddag zal de raad van Arnhem over het voorstel be slissen- Vergadering Ring O. Zeeuws- Vlaanderen van het C.J.M.V. Donderdag hield de Ring Oost Z.-Vl. van het C.J.M.V. een rlng- vergadering te Driewegen onder leiding van de voorzitter, de heer J. L. Hamelink te Terneuzen. Een bijbelinleiding over „Jezus bij Simon de Farizeër" werd ver zorgd door de voozitter van de afdeling Driewegen P. Kaijser. In discussiegroepen volgde aan de hand van een aantal vragen een geanimeerde bespreking. In de pauze werd een kopje ihee geschonken en deden secre taris en penningmeester enkele zakelijke mededelingen o.a. over de Bondsdag in Zeeland op twee de Paasdag, die, nu Zierikzee daarvoor niet meer in aanmer king kan komen, in Goes zal worden gehouden. Na de pauze sprak de heer Henneveld te Terneuzen over het leven en werk van Bach. Ook hierop volgde een bespreking. Door de voorzitter werden nog enkele gedichten voorgedragen OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 8 MAART. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek10 uur Ds. C. B. Boere, van Groede; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Vicaris H. D. Homan, van Nieuwdorp. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. van der Vlugt; 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uvr in „Bethel" (2e Verbin dingsstraat) Kerk voor Jonge ren van 12 t/m 15 jaar. Voor ganger de heer M. Loof. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heüboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. Sc-hoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 8 MAART. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Biddienst voor t ge was) 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. T Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Epgen- daal. t j Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. OrRflf Oostburg; 10 uur Ds. W. J. Four- nier- -- -n Retranchement: 10 uur Ds. J. L. van Bork (Biddag voor het ge was) 11.15 uur Kinderkerk. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld (Bed. H. Doop). St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. P W Groenveld (Bed. H. Doop). Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. (Biddag voor het gewas). Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aardenburg: 10.15 uur Ds. S. A. Vis. van G. Schrijver, Guido Gezelle en Geerten Gossaert. De vergadering werd door de 2e voorzitter, de heer P. de Leeuw te Zaamslag met dankge bed gesloten. Met pensioen. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal met ingang van 1 Augustus a.s. de heer J. van Riet het ambtelijk leven verlaten om te gaan genie ten van zijn welverdiend pen sioen. De 16e Januari 1909 werd de heer Van Riet, komende uit Goes, als inwoner van Terneuzen in het bevolkingsregister ingeschreven en trad hij de P. T. T. in dienst als besteller op het post- en tele graafkantoor alhier. Na als zodanig 31 jaar werk zaam te zijn geweest, werd hij, na herstel van een ernstige ziek te, op 1 Juni 1940 voor de P. T. T.- dienst afgekeurd, hetgeen hem zeer ter harte ging. Tijdens de oorlogsjaren was hij ambteloos burger, doch in 1945 werd hij benoemd tot concierge aan de Landbouwhuishoudschool alhier, waar hij, evenals destijds bij de P. T. T„ met liefde en lust zijn taak verricht. Het zal de heer Van Riet niet gemakkelijk vallen afscheid te nemen van de leerkrachten en zijn pupillen" op de Landbouw huishoudschool, want hij leeft ge heel mee met het wel en wee van deze mooie instelling, die hij voortdurend heeft zien uitbrei den. Limelight." In het Luxor Theater loopt deze week een zeer bijzondere film, n.l. Charlie Chaplins „Limelight". Deze film, die een afscheid moet zijn van de acteur Chaplin, werd door hemzelf geproduceerd, ge schreven en geregisseerd. Boven dien componeerde hij de achter grondmuziek, een concerto en de muziek voor een ballet. Zoals gewoonlijk werd door Chaplin de uiterste zorg aan de rolbezetting besteed. Voor de vrouwelijke hoofdrol koos hij Claire Bloom, een 21-jarige ac trice; zijn rivaal in de film, de jonge componist, wordt gespeeld door Chaplins zoon Sydney. Als partner in het slotnummer koos hij een oude bekende van het witte doek: Buster Keaton, de man die nooit lacht. Een aanbeveling voor deze film is overbodig. Ieder zal deze geniale schepping van Chaplin willen zien, omdat deze rolprent meer is dan een gewone film. Velen zullen een gang naar het Luxor Theater maken en zij zul len ongetwijfeld onder de indruk komen van Chaplins grootste meesterwerk: „Limelight". Jaarverg. Herv. Zondagschoolver. Deze vergadering onder leiding van Bendegem en J. Huijssen, resp. voorzitter en vice-voorzitter. Door mej. W. Rouw, de alge mene leidster der Zondagschool, werd vervolgens een causerie ge houden over het Zondagschool werk. Het was jammer, dat voor dit keurig verslag zo weinig be langstelling van de zijde der ouders werd betoond. Het was een visie op het Zondagschool werk, waarvan in Axel in de loop der jaren een goede reputatie werd gevestigd. De wnd-voorzitter bracht mej. Rouw voor haar mooi werk dank, waarna de omvraag aan de orde werd gesteld, waarin werd aange drongen om voortaan de kinderen der Zondagschool een aanbeve ling mede te geven aan de ouders om hun belangstelling ook wak ker te -maken voor het vergade- ringbezoek. Vergadering „A. S. V." In het clublokaal „Poland" hield bovengenoemde vereniging onder voorzitterschap van de heer P. Deij haar slechts matig bezochte vergadering. De besprekingen waren gewijd aan de door de v.v. Axel nog te maken uitreizen. Besloten werd de reizen naar RoodWit (St. Wil- librord) en MOC (Bergen op Z.) mee te maken. De aandacht werd voordoen, zullen deze plaatsen elkander kunnen steunen. Men krijgt een blokhoofd In Hoek en één op Boeregat. Elk blokhoofd zal een aantal mensen voor op leiding krijgen en hulpmate riaal. Zo heeft men voor de brandweer nodig een motor- spuit met 15 man bemand en enige reserves; geneeskundige dienst 12 en sociale zorg 6 per sonen. Tevens een flinke op- ruimingsploeg, waaronder enke le vakmensen. Ieder die zich op geeft bij de B. Bi, is verzekerd bij oefeningen of als het ernst is. Thans is die aanmelding nog vrijwillig. Indien men echter mensen te kort heeft, kunnen deze gevorderd worden. Alle aanwezigen gaven zich op. De blokhoofden werden be noemd en de reserves. De so ciale zorg kwam reeds voltallig met 6 man compleet ter tafel. Bijeenkomst B. B. In het gemeentehuis te Stop peldijk werd een bijeenkomst ge houden, die tot doel had vrijwilli gers aan te trekken voor de orga nisatie Bescherming Burgerbe- i volking. Er waren 25 belangstel- I lenden uit Boschkapelle, Hengst er op gevestigd dat een bewijs dijk en Stoppeldijk aanwezig. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES IIEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WOENSDAG 11 MAART. NED. HERV. KERK. (Biddag voor het gewas.) Hulst: 7.30 n.m. Ds. J. Homan. Oostburg: 19 uur Ds. W. J. Four nier. DONDERDAG 12 MAART. (Biddag voor het gewas.) Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft Terneuzen: 7 uur n.m. Ds. P. A. van der Vlugt. gereformeerde kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Caricl- D D Dondorp, van Heemstede 10 uur en 3 uur van de heer J. Huijssen was zoals gebruikelijk matig bezocht. De voorzitter, de heer P. J. van Ben degem, was wegens ambtelijke bezigheden verhinderd de verga dering bij te wonen. Nadat de heer Huijssen met ge bed deze vergadering had ge opend, ging hij nog even in op de oorzaak van het matige vergade- ringbezoek. Niettegenstaande honderden kinderen sinds vele jaren van het Zondagschoolon- derwijs gebruik maken en er alzo een grotere dosis liefde voor dit mooie en belangeloos verrichte werk wordt verwacht, is het van jaar tot jaar hetzelfde. Spr. hoop te echter dat dit de werkzaamheid niet zou doen verslappen en dat op dezelfde beproefde wijze zal worden voortgegaan. Ook de secretaris, de heer H. Smies Cz„ liet een toon in mineur horen. De belangstelling van ouders en leden is miniem, doch het aantal kinderen dat ter schole komt, is steeds groter, zodat de lokaalruimte nijpend is. De heer A. Th. 't Gilde advi seerde, na plaats gehad hebbend onderzoek, de rekening en be scheiden van de penningmeester de heer L. Rinn Cz., goed te keu ren. Hij feliciteerde de vereniging met een dergelijke functionaris. De inkomsten bedroegen, met een batig slot van een vorig jaar 2161,76 en de uitgaven 1654,46, zodat er een batig saldo is van 507,30. Het aantal leden be draagt momenteel 227. Er werd o.a. 450 afgelost op het gebouw zodat de daarop rustende schuld nu niet drukkend meer is. Hierna kwam aan de orde de verkiezing van bestuursleden, die nagenoeg met alg. stemmen wer den herkozen, n.l. de heren P. J. van Nederlanderschap werd ver eist voor de vergezellende suppor ters nu deze reizen over Antwer pen moeten worden gemaakt. Een aardige attentie. Dat het werk van de jeugdher- bergouders tot over de grenzen en zelfs over de Noordzee wordt gewaardeerd, ondervonden zij de ze week door de ontvangst van een met bloemzaden gevuld pak ket, afgezonden door een dank bare Engelse familie, die in de „Bleije Haghe" gastvrijheid had genoten. Gelezen hebbende van de wa tersnood in ons land leefde deze familie in de veronderstelling dat tengevolge van de ramp wel alle bloemen zouden zijn weggespoeld en daarom zonden zij deze mooie zadenvoorraad! Geringe werkloosheid. In Axel staat momenteel slechts een 6-tal werkzoekenden ingeschreven, hetgeen een laagte record is voor de tijd van het jaar. De oorzaken hiervan zijn o.a. het prachtige voorjaarsweer, waardoor er reeds veel werk is in de landbouw, en het doorbraak- plan der gemeente, waaraan een groot aantal personen is tewerk gesteld. De toestand. In de oude dijk, de doorge broken binnendijk tussen Brui- nisse en Oosterland is het derde dijkgat thans gedicht. Nog 4 gaten van betekenis en nog enkele kleinere moeten nu nog worden gedicht, wil Brui nisse droog vallen. De duur van het werk is nog niet te schatten, doch verheu gend is, dat steeds meerderen terugkeren, om de helpende hand te bieden. Dit schept echter huisvestings problemen, daar wel de man nen, maar niet de vrouwen mo gen terugkeren en omdat in het watergebied niet mag worden geslapen. En dat terwijl zeker vier vijfde van de gemeente tot het watergebied behoort. Overwogen wordt nu barakken te plaatsen in de drooggevallen Stoofpolder. Een zending bed den en dekens van het Roode Kruis is reeds ontvangen. De lage stand van het water werkt er toe mee, dat de werk zaamheden thans vlot verlopen. De heer Roelands uit Terneuzen kringhoofd van de B.B. in Oost Zeeuws-Vlaanderen, gaf een uit eenzetting van het doel van de B.B. Voor de gemeente Vogel waarde zullen vier blokploegen worden geformeerd, bestaande uit elk acht manschappen. Staan de de vergadering gaven zich 10 aanwezigen als vrijwilliger op. Ontevredenheid in Vogelwaarde Spoedig herstel van dijken ver langd. Nu ruim een maand verstreken is na de rampzalige nacht van 1 Februari, lijkt het ons dienstig de toestand van de dijken in de gemeente Vogelwaarde eens on der de loupe te nemen. Het moet erkend, dat er flink is aange pakt en speciaal de binnendijken zijn op de kritieke punten danig versterkt. De toestand van de zeedijken is echter op verschil lende plaatsen nog zó precair, dat rust is ontstaan. Hier en daar zijn provisorische versterkingen aangebracht. Aan ahdere pun ten, zoals de Paardendijk te Os- senisse en het grote gat in de zee dijk bij Campen, is nog weinig of geen aandacht besteed. Men schijnt niet te willen inzien, dat hier de belangen op het spel staan van de gehele gemeente Vogelwaarde en grote delen van de gemeente Hontenisse. Een eventuele stormvloed zou hier rampzalige gevolgen kunnen heb ben. Het lot van dit gebied ligt bij verdere nalatigheid van de zijde van de overheid geheel in handen van de weergoden en het valt dan ook niet te verwonderen, dat de stemming, speciaal onder de bevolking van Ossenisse, verbit terd is. De verenigde polders van Osse nisse hebben reeds tal van pogin gen aangewend om verbetering in de toestand te brengen. Ook van de zijde van het gemeente bestuur van Vogelwaarde is voortdurend op de onhoudbare toestand gewezen. Het resultaat is practisch nihil. Bij Campen is enkele weken geleden een zand zuiger gearriveerd, die echter nog steeds op non-atief ligt. Het water heeft hier nog vrije loon en speelt met een pijnlijke zekerheid droeg 2500. het spel van eb en vloed. Toch moet het voor Stoppel dijk, Boschkapelle en Hontenisse van het grootste belang worden geacht, dat dit gat spoedig wordt I gedicht. Aan de Paardendijk wordt geen vinger uitgestoken. Het lot van Ossenisse schijnt de autoriteiten niet te bezeren. Toch zou ook hier het grootste gevaar met een behoorlijke nloeg arbeiders binnen korte tijd be zworen kunnen worden. De be nodigde grond kan verkregen worden uit een schor voor de zeedijk. In de laatst gehouden raads vergadering van Hontenisse heeft ook dit college zijn bezorgd heid over de toestand van de zee dijk geuit, en bij diverse instan ties op bespoediging van de her stelwerkzaamheden aangedron gen. Ook de burgemeester van Vogelwaarde heeft in een schrij ven aan de Commissaris der Ko ningin aandacht gevraagd voor de gevaarlijke toestand. Pastoor Rops van Ossenisse heeft van de sproken. Alle moeite is echter vergeefs geweest. Het wordt thans de hoogste tijd, dat Water staat hier ingrijpt. Langer wach ten zou wel eens funeste gevol gen kunnen hebben. Als laatste nieuws omtrent deze aangelegen heid vernamen we, dat de inwo ners van Ossenisse een request hebben ingediend bij Prins Bern- hard. Met spanning worden nu de resultaten van de bemidde ling van Prins Bernhard, die reeds eerder een bezoek aan Ossenisse bracht per helicoptère, tegemoetgezien. Nog steeds militairen. In onze gemeente zijn nog steeds een aantal militairen ge legerd, die zijn ingekwartierd te Boschkapelle. Zij maken deel uit van het 2e reg. genietroepen en zijn belast met de bewaking van de baileybrug aan het Hellegat. Waarschijnlijk zal deze brug bin nenkort worden vervangen door een meer bruikbaar model. Opbrengst collecte. De totale opbrengst van de col lecte ten bate van het Rampen fonds bedraagt in onze gemeente 16.000,57. Naast deze lijstcollecte werd ook gecollecteerd in de R.K. kerken. De opbrengst hiervan be- HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Lime Light.. Concertgebouw, 8 uur: Biosc, De halfbloed. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Abbot en Cos. tello in Alaska. DE GRIETE: Weide C. Schee- Ie, 2 uur: Verkoop van een grote partij aangespoeld hout. MORGEN: TERNEUZEN: Luxer Theater 8 uur: Biosc. Limelight; 2 uur: De halfbloed; 4.30 uur: Limelight. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. De halfbloed. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. Abbot en Costel- 10 in Alaska; 8 uur: De zoon van Ali Baba. hierover onder de bevolking on-1 kansel zijn bezorgdheid uitge- Hier volgt een overzicht van de stand der werkzaamheden op waterstaatkundig gebied op 2 Maart j.l. Het overzicht is ver strekt door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Aan het overzicht gaat de vol gende opmerking vooraf: „In het algemeen moet worden opgemerkt, dat wanneer hieron der sprake is van het dichten van gaten of van het afsluiten van gebieden van het buitenwater, ermee moet worden rekening ge houden dat de afsluiting nog slechts zeer voorlopig is en vaak slechts met zandzakken tot boven normaal hoogwater. Wanneer er ongunstige weersomstandigheden optreden, kan er nog van alles gebeuren." ZEELAND. Terneuzen H. Pestman. 7aamslag9.30 uur en 2.30 uur D Verschoor, van Vlissingen (Bed. H. Avondmaal). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. A. Hordijk, van Goes. TIEN GEWONDEN. Donderdagavond omstreeks half elf is op de grote rijksweg no. 4 in de gemeente Oegstgeest een ernstig verkeersongeval ge. beurd, waarbij niet minder dan 10 personen min of meer ernstig werden gewond. Alle gewonden werden naar het ziekenhuis te fjs Leiden overgebracht. Vijf per- 'sonen, die ernstig werden ge wond, moesten ter verpleging worden opgenomen- Eén perso nenauto bleek afkomstig te zijn van diefstal. Tusen 5 uur en half tien is n.l. Donderdagavond op het plein te Den Haag een auto ontvreemd, merk Citroën, toebehorend aan een Hagenaar. Van de daders bestond geen enkel spoor. Deze Citroën was enkele uren later betrokken bij het ver keersongeval nabij •'Oegstgeest. In de Citroën waren 2 jongelui gezeten beiden uit Den Haag. Voorts waren in de auto nog 3 lifters gezeten, w-o. 2 militairen. De eerste wist met een gapende hoofdwond te ontsnappen, doch werd des avonds door de politie van zijn bed gelicht. De ander werd ter plaatse aangehouden. Drie van de 6 inzittenden van de andere auto, die door de ge stolen wagen werd aangereden, werden ernstig gewond. De Ci troën werd geheel vernield. De andere auto werd zwaar bescha digd. Beide auto's zijn in beslag genomen. Afvoer cadavers. De heer Schuilenberg hoofd van het bureau Oogstvoorzie- ning en ontruiming geëvacueer de gebieden, heeft in Bruinisse besprekingen gevoerd over de versnelde afvcer van cadavers uit de polders Bruinisse en Oos- terland. Motorvletten zijn eveneens hiervoor gearriveerd, terwijl ook de beschikking werd verkregen over een klein model dukw, die reeds in de polder Bruinisse in gebruik werd gesteld. Evenals bij het dijkherstel wordt ook hier geprofiteerd van het lage water. Naast de cadaver-ploegen boeken ook de ploegen die bezig zijn met het uit de schuren ha len van landbouwwerktuigen en machines en het inzamelen van graan, goede successen. Een scheepje met graan, zij het dan grotendeels nat, kon uit Bruinis se worden verladen. De land bouwmachines worden naar de hoogst gelegen boerderijen ge bracht, doorgesmeerd, ingevet en bespoten met een roestwe- rend middel. Oprichtingsvergadering B. B. In de Gehoorzaal had een op richtingsvergadering plaats voor een organisatie B. B. Burge meester A. F. Hanssens opende de vergadering en heette alle aanwezigen, onder wie de wet houders in de raad hartelijk welkom, in het bijzonder de heer Rcelands, directeur van bouw en woningtoezicht in Oost Z. Vlaanderen. Na een korte inlei ding gaf de burgemeester het woord aan de heer Roelands- Deze wees er op dat in iedere gemeente een speciale dienst moet gevormd worden. Men dient te hebben een prima wer kende E.H.B.O., brandweer, so ciale dienst en een opruimings- plceg. Hoek valt onder het rayon Sas van Gent—(Philippine. In dien' zich bijv. iets ernstig zou SCHOUWEN-DUIVELAND. Dit is stellig het meest getrof fen eiland en hier bevindt zich ook in de dijk een gat, dat bui tengewoon grote moeilijkheden zal bieden bij de sluiting. Zee waarts en landwaarts van het oorspronkelijke dijktracé ter plaatse bevinden zich hier over grote oppervlakten diepten van 30 meter. Dit gat is gelegen nabij Schelphoek, dat is aan de west zijde van Schouwen in de hals van dit eiland, waar de zuidelijke oever een grote bocht maakt. Een omstandigheid, die het sluiten nog extra bemoeilijkt, is gelegen in het feit, dat deze plaats zo bij zonder geëxposeerd ligt voor de heersende zuidwestelijke winden, zodat men er zo moeilijk bagger en persmaterieel buiten een vluchthaven kan laten liggen. Buiten het drooggebleven ge bied ter grootte van 1800 ha, worden thans weer 1000 ha be malen,- maar deze zijn nog niet drooggevallen. Ruim 16.000 ha staan nog onder water. Tussen Zierikzee en Brouwershaven heeft men de z.g. Schouwsedijk, die het waterschap Schouwen I aan de oostzijde begrenst, zo goed mogelijk versterkt, opdat een wegverbinding tussen Zierikzee en Brouwershaven in stand zal blijven. Westelijk van Brouwers haven wordt langs de noordkust van het eiland een weg in orde gemaakt tot Renesse. Deze weg verbindingen zijn van groot be lang voor de reconstructie van het eiland. Men is doende de gaten in de polder Dreischor te dichten. Hier mee zullen waarschijnlijk enkele weken gemoeid zijn. Aan de noordelijke en oostelijke dijken tracht men de gaten zo goed mo gelijk te dichten, terwijl men de beschadigde dijkgedeelten een voorlopige bescherming geeft. Het werk is hier zeer moeilijk, omdat practisch alleen de dijken zich boven het water verheffen. Een groot gat in de zuidweste lijke dijk bij Sir Jansland wordt thans opgemeten en opgepeild. De havendammen van Zierik zee, die op enkele plaatsen geper foreerd zijn, tracht men te dich ten, omdat door deze stroomga- ten de scheepvaart door het ha venkanaal naar Zierikzee ernstig wordt belemmerd. Een poging om het grote gat in de westelijke havendam te dichten, die op 1 Maart werd ondernomen, is mis lukt en door afschuiving is het gat zelfs aanzienlijk groter ge worden. NOORD-BEVELAND Op dit eiland is thans onge veer de helft van het geïnundeer de gebied drooggevallen. Er wordt gewerkt aan het voorlopig dijkherstel over vele kilometers lengte, want de dijk is hier over grote afstand zeer ernstig be schadigd. WALCHEREN is zo goed als geheel droog. Met het definitief herstel is men be zig. ZUID-BEVELAND. De voorlopige dichting van de kleinere gaten vordert goed. Aan de zuidwestelijke oever, in de z.g. zak van Zuid-Beveland, moet bij Ellewoutsdijk nog een klein gat worden gedicht. Bij de veerhaven van Kruiningen zitten een paar gaten, die, na het gat bij Schelp- hoek op Schouwen, wel de moei lijkst te dichten dijkgaten vor men. Met de voorbereiding van de werkzaamheden voor de (lich ting heeft men een begin ge maakt. Bij het grote gat van Bath heeft men door het ophogen van een weg getracht de vloedkom van 1000 ha, die door dat gat ge vuld werd, te verkleinen tot 200 ha. Hierdoor zou niet alleen 800 ha kunnen worden drooggelegd, maar bovendien zou de spoorlijn dan een eind verder op Zuid- Eeveland kunnen worden door getrokken. Het is hier een kwes tie van vallen en opstaan. De dcihting is al enige malen ge slaagd, maar ook weer even zovele malen is het aangelegde dijkje vernield geworden. Men overweegt nu plaatselijk een nieuwe dwarskering aan te leg gen op een iets meer westelijk gelegen weg dan aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen. tot Willemstad is geheel gesloten met uitzondering van een cou pure in de dijk, onmiddellijk ten oosten van Willemstad. Met de ontwatering van de polders in dit gebied, met uitzondering van de oppervlakte rondom Willem stad. ordert men gestadig. Daar door is het ook mogelijk om het herstel van de spoorweg en van de verkeersweg ten zuiden van de Moerdijkbruggen weer ter hand te nemen. Onmiddellijk westelijk van Willemstad bevindt zich bij het fort Sabina Henrica nog een vrij groot stroomgat, waardoor de ge lijknamige polder wordt over stroomd. Nadat enkele pogingen hier waren mislukt, is men thans bezig met maatregelen die, naar men verwacht, tot een goed re sultaat zullen leiden. Verder westelijk en zuidelijk, langs Volkerak, Eendracht en Oosterschelde zijn met uitzonde ring van een paar buitenpolders, de waterkeringen gesloten. Op Vrijdag 27 Februari is men erin geslaagd het moeilijke gat bij' Nieuw-Vossemeer te dichten. Met de ontwatering van de af gesloten polders is een begin ge maakt. Ten zuiden van Bergen op Zoom bevindt zich aan de Wes- terschelde, vlak bij de Belgische grens, nog een open gat in de Vijdtpolder. Het laat zich niet aanzien dat hier uitzonderlijke moeilijkheden zullen worden on dervonden. De dijken van het land van Heusden en Altena zijn reeds ge ruime tijd gesloten. De ontwate ring is hier in volle gang. ST. PHILIPSLAND. De dijken van de Oude Polder zijn thans dicht en deze wordt bemalen. Met het sluiten van de gaten in de dijk van de Anna Jacobapolder is men druk doen de. THOLEN. Dit eiland is thans geheel van het buitenwater afgesloten; al leen de kleine nieuwe Annexe- polder van Stavenisse is nog niet volledig gesloten. Aan de verdere herstelwerkzaamheden werkt men voort. ZEEUWS-VLAANDEREN De dijken zijn hier in het alge meen voorlopig hersteld. Alleen bij Ossenisse moet nog een klein gat worden gesloten. NOORD-BRABANT. De Noordbrabantse oever langs de Amer en het Hollandsch Diep Het Finse sociaal-democrati sche blad „Suomen Sosialdemo- kratti" deelt mede, dat de voor malige plaatsvervangende chef van de Finse politie Vainoe Ola- vi Karhoenen Donderdagavond door een zekere Pauli Var jonen in zijn woning te Helsinki is doodgeschoten. De dader kon worden aangehouden. Karhoe nen, die na de oorlog tot plaats vervangend hoofd der politie werd benoemd, had zich sinds kcrt uit het openbare leven te ruggetrokken. Hij was een van de invloedrijkste Finse commu nisten, aldus het blad. WEG V OVER DE MOERDIJK MAANDAG A.S. OPEN? Naar het A. N. P. verneemt doet rijkswaterstaat pogingen om de weg RotterdamBreda via de Moerdijk zo ver te herstellen, dat hij nog Maandag a.s. voor ver keer met een maximum wieldruk van 8000 kg kan worden geopend. Of dit lukken zal hangt af van de weersomstandigheden, die op het ogenblik gunstig zijn, en van de grondwaterstand, die nog bui tengewoon hoog is. Men repareert thans de klinker bestrating van de opritten van de Moerdijkbrug en van de aanslui tingen met de zijwegen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2