Maarschalk Stalin overleden Puistjes De ievensloop van Stalin MALENKOF PREMIER Rampenfonds Nieuwe Sowjet-regering gevormd WEERSVERWACHTING ZON- en MAANSTANDEN beëindigt fondsenwerving per 1 April Het op Bornholm gelande Poolse vliegtuig Piloot vraagt om politiek asyl HOOGWATER ZATERDAG 7 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2285. Nieuwe Sowjefc-Regering De toestand in Lahore Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE JE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pee advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adre* Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Radio Moskou meldt dat maar schalk Stalin Donderdagmiddag om 19.50 uur Nederlandse tijd is overleden. Het overlijden is bekendgemaakt in een communiqué van het cen trale comité van de communisti sche partij en de ministerraad. „De dood van maarschalk Stalin is een enorm verlies voor de arbei ders van het land en van de gehele wereld. Dit nieuws zal de harten van onze arbeiders, kolchozen en soldaten, alsook die van duizenden arbeiders in de gehele wereld, met smart vervullen", aldus het com muniqué. „Alle volken van ons land zullen in deze dagen van rouw hun rijen nog meer sluiten onder de beproef de leiding van de communistische partij, opgericht en grootgemaakt- door Lenin en Stalin. Het Sowjet- volk heeft vertrouwen en is ver vuld van een vurige liefde voor zijn communistische partij, want het weet dat het grondbeginsel van alle partijactiviteit het dienen van de belangen van het volk is. De arbeiders, kolchozen en intel lectuelen van de Sowjet-Unie zijn zich er van bewust dat de politiek van onze partij beantwoordt aan de levensbelangen van de arbei ders en de consolidatie van ons so cialistisch vaderland beoogt. De juistheid van die politiek heeft on ze arbeiders historische overwin ningen doen behalen." „Geïnspireerd door deze politiek gaan de volken van U.S.S.R., on der leiding van de partij, vastbe sloten voorwaarts. Het Sowjet- volk weet dat het verdedigings- potentieel en de kracht van de Sowjet-staat groeien, dat de partij met alle middelen het leger, de marine en de verkenningsorganen versterkt opdat wij steeds beter in staat zijn met beslistheid op te tre den tegen elke agressie". Het communiqué is mede uitge geven namens het presidium van de opperste Sowjet. Het vervolgt: „De buitenlandse politiek van de partij en de rege ring is onwankelbaar geweest in de handhaving en consolidatie van de vrede en in de strijd tegen de voorbereiding en ontketening van een nieuwe oorlog een politiek van internationale samenwerking en de ontwikkeling van handels betrekkingen met alle landen". „De volken van de U.S.S.R., trouw aan de beginselen van het proletarische internationalisme, bestendigen en ontwikkelen de broederlijke vriendschap met het volk van China, met de arbeiders van alle volksdemocratische lan den, alsmede de vriendschapsban den met de arbeiders van de kapi talistische en koloniale landen die strijden voor vrede, democratie en socialisme." „In de banden met het volk be rust de kracht en de onoverwinne lijkheid van onze partij. Als één van haar voornaamste taken be schouwt de partij de opvoeding der communisten en alle arbeiders in een geest van grote politieke waakzaamheid en onverzettelijk heid jegens alle binnen- en buiten landse vijanden." „Het presidium van de opperste Sowjet spreekt als zijn vaste over tuiging uit, dat de arbeiders zich nog nauwer zullen aaneensluiten rondom het centrale comité van de partij en de regering, al hun krachten en scheppende energie zullen mobiliseren ter bevordering van het communisme in ons land. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Veel bewolking. Veel bewolking met in de och tend plaatselijk nevel of mist. La ter op de meeste plaatsen tijdelijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. De onsterfelijke glorie van Stalin zal steeds levend blijven in de har ten van het volk en van de arbei ders van de gehele wereld." „Leve ons machtig socialistisch vaderland, leve ons grote Sowjet- volk, leve de grote communistische partij van de Sowjet-Unie". Tot zover het communiqué van het centrale comité van de partij, de ministerraad en het presidium van de opperste Sowjet. De mededeling werd voorafge gaan door trommelslagen en het volkslied. De dochter van Stalin, Svetlana, en zijn zoon Wassili waren aan het sterfbed, samen met andere fami lieleden. Het Russische publiek werd door radio-Moskou pas Vrijdagochtend om 4 uur Ned. tijd (dit is 6 uur Moskou-tijd) van het nieuws op de hoogte gebracht. Overal in de Sowjet-Unie heerst diepe rouw. Van alle huizen waaien zwartomrande rode vlag gen. Van de buitenlandse ambas sades hangen de nationale vlaggen halfstok. Het stoffelijk overschot van Sta lin zal worden opgebaard in het paleis der vakverenigingen. Er zal een commissie worden be noemd ter regeling van de begra fenis. Inmiddels hebben de raad van ministers en het centraal comité der partij een commissie benoemd voor de regeling van de staats begrafenis. Aan het hoofd hiervan staat Nikila Kroesjtsjef. De leden zijn Lazara Kaganowitsj, Nikolai Sjwernik, maarschalk Wassilefsky, N. Pegof, N. M. Artemjef en A. Jasnof. Het stoffelijk overschot van de maarschalk zal in een open kist worden opgebaard in de zuilenhal van de dom Sojoetoz, het gebouw van de vakverenigingen nabjj de muren van het Kremlin. Russi sche keurtroepen zullen de doden wacht betrekken. Het stoffelijk overschot wordt gebalsemd. De borst van de over ledene zal gesierd zijn met al zijn onderscheidingen. Talrijke schijn werpers zullen hun stralen richten op de baar. Wanneer het stoffelijk overschot zal liggen opgebaard, zal een cor don van duizenden leden van de veiligheidstroepen en de politie een groot gebied rondom het vakver enigingsgebouw afzetten. Dit cor don zal zes rjjen diep zijn. Alle on bevoegden zullen uit dit gebied worden geweerd. Ook het Metro- pole hotel, waar voor het meren deel buitenlanders vertoeven, valt binnen dit gebied. De bewoners zullen worden geïsoleerd. Stalin zal waarschijnlijk worden begraven naast Lenin in het grote rosekleurige mausoleum aan het Rode Plein. Naar verwacht wordt zullen diplomaten en buitenlandse correspondenten slechts op uitno diging de plechtigheid kunnen bij wonen. Over de commissie ter regeling van de begrafenis wordt nog het volgende gemeld. De voorzitter, Kroesjtsjef, is het hoofd van de Oekrainse raad van volkscommis sarissen. Kaganowitsj is vice-pre mier, Sjwernik is president der Sowjet-Unie, maarschalk Wassi lefsky is minister van oorlog, Pe gof is lid van het presidium der communistische partij, generaal Artemjef is commandant van Mos kou en Jasnof burgemeester van de hoofdstad. De „Prawda", het orgaan van de communistische partij, ver scheen, evenals alle andere Rus sische bladen, met brede rouwran den om de frontpagina, die geheel gewijd was aan de mededeling van Stalins dood. Een kwart van de pagina werd ingenomen door een portret van de overledene in maar schalksuniform, onder het op- schappen, die hem tot één der van Stalin zal altijd leven in de harten van het Sowjet-volk en alle vooruitstrevende mensen". Urenlang stonden bewoners van de hoofdstad voor de kiosken te wachten op het verschijnen van de dagbladen. In de met sneeuw be dekte straten was het stil. Er hing een dik wolkendek boven de stad. Vele mensen hebben reeds rouw aangenomen. Sommigen weenden. De inwoners van Moskou hoor den het nieuws eerst om 6 uur plaatselijke tijd bij het begin van de uitzending van radio-Moskou. Ongeveer twee uur tevoren had het officiële Russische persbureau „Tass" echter het bericht al be kendgemaakt in een uitzending voor de provinciale pers op dic- teersnelheid. Voor het gebouw van de vakver enigingen is een groot portret van de maarschalk in gouden lijst aan gebracht. Het Moskouse diplomatieke corps heeft voor de duur van de natio nale rouw alle afspraken afgezegd. Officieel is gemeld, dat Malenkof tot Sowjet-premier is aangewezen. Vice-premiers zijn Beria, Molo- tof, Boelganin en Kaganowisj (Sta lins schoonzoon). Maarschalk Woroshilof zal Sjwer nik als president opvolgen. Pegof is benoemd tot secretaris van het presidium van de opperste Sowjet (raad). Het ministerie van binnenlandse zaken zal voortaan ook het depar tement voor de veiligheid omvat ten en onder leiding staan van Be ria. Molotof is minister van buiten landse zaken. Wysjinsky is benoemd tot perma nent afgevaardigde naar de Ver enigde Naties. Boelganin is minis ter van oorlog. President Sjwernik zal worden „aanbevolen" voor de functie van voorzitter van het Sowjet-vakver- bond. De huidige vakbondsvoorzit ter, Koeznitzof, zal van deze func tie worden ontheven. Er wordt een uit tien leden be staand presidium van het centrale comité van de communistische par tij gevormd. Lid zijn: Malenkof, Beria, Molotof, Worosjilow, Per- woekhin en Mikojan. Voorts deelde radio-Moskou me de, dat de vierde zitting van de op perste Sowjet op 14 Maart te Mos kou zal worden gehouden. De benoeming van de 51-jarige Malenkof, veelal Stalins bescher meling genoemd, werd door vele Westelijke diplomaten verwacht. De 72-jarige maarschalk Klimen- ti Worosjilow was een van Stalins nauwste samenwerkers sedert de eerste dagen van de revolutie. Hij speelde een grote rol bij de organi satie van het rode leger. Pegof was in het Westen tot nu toe in feite onbekend. Hij is een van de zeven mannen, die zijn aan gewezen voor de organisatie van Stalins begrafenis. Maarschalk Alexander Wassilew- sky en maarschalk Gedrgi Zjoekof zijn benoemd tot onder-ministers van oorlog. Zjoekof, een van de be kendste militairen uit de tweede wereldoorlog, staat bekend als de „redder van Moskou". Onmiddellijk na de oorlog meende men, dat hij na Stalin op de tweede plaats kwam. Wassilewsky was onder Stalin minister van het leger. In Lahore, waar vorige week Vrijdag de staat van beleg werd afgekondigd na de ongereldheden die er hadden plaatsgevonden bij demonstraties tegen de secte der Ahmadieten, moest ook gisteren de politie weer optreden met vuurwapenen, gummistokken en traangas. Politie en militairen trokken, in slagorde geschaard, tegen de demonstranten op. Er werden weer auto's aange vallen en gebouwen in brand ge stoken. Het Nationale Rampenfonds heeft besloten de actieve fondsenwerving ten behoeve van de watersnood ramp per 1 April a.s. stop te zetten. Hoewel dit betekent, dat nieuwe acties tot fondsenwerving na 31 Maart a.s. niet meer vanwege het N.R.F. zullen worden gestimuleerd, houdt zulks niet in, dat acties, die op grond van de aanvankelijke op zet zich automatisch voortzetten (zoals overwerk-, salariskorting-, verkoopacties enz.) dan wel op ba sis van die opzet eerst na genoem de datum zouden beginnen, dienen te worden gestaakt of opgeheven. Evenmin zal het N.R.F. na 31 Maart geschonken giften weige- Zoals wij in ons blad van Vrij dag meldden, is een jonge Pool se militaire vlieger Donderdag met een straaljager van het ty pe Mig-15 van Russische make lij op het Deense eiland Born holm in de Oostzee geland. De piloot, een 21-jarige luitenant vroeg om asyl. Hij liep met de handen om hoog naar de gebouwen bij het vliegveld van Roënne terwijl hij „asyl" riep. Aanvankelijk werd gemeld dat een tweede vliegtuig boven Bornholm had gecirkeld. Later bleek dat men de condensstreep van het gelande vliegtuig voor die van een ander vliegtuig had aangezien. De piloot deelde mede dat hij deelnam aan oefeningen met straaljagers. Op een gegeven ogenblik toen de vliegtuigen op een hoogte van 6000 meter wa ren, liet hij beide reservetanks vallen en dook snel naar bene den in de richting van Born holm. Door de radio hoorde hij dat aan de andere piloten van de escadrille opdracht werd ge- gegeven hem neer te schieten. Zij staakten de achtervolging uwhuidmet°SeShei- *°en Bornholm in zicht kwam. der vloeibare d.d.d. De Poolse luitenant vroeg om - 'Dejeukbedaart.de politiek asyl. De Poolse gezant ziektekiemen worden gedood en de nuia t0 Kopenhagen verzocht de geneest. YB Deense regering het straalvlieg- GENEESMiooa tegen BB IB BJB tuig aan Polen terug te geven. Het vliegtuig was bewapend met twee 20 mm kanonnen die met scherp waren geladen. Men neemt aan dat dit de eerste maal is dat een vliegtuig van het type Mig-15 onbescha digd is geland in een land dat is aangesloten bij het Atlanti sche pact. HUIDAANDOENINGEN AUTOBESTUURDER NA AANRIJDING DOORGEREDEN. Donderdagavond omstreeks half twaalf is op de rijksweg 32 tus sen Wolvega en Oudeschoot een aanrijding geschied tussen een auto en een motorrijder. Tenge volge van deze aanrijding over leed de 20-jarige motorrijder F. van der Wal uit Rohel bij Joure. De autobestuurder is na het on geval doorgereden zonder zijn identiteit bekend te maken. Ter plaatse werden een in vier delen gebroken portierkruk gevonden van lichtblauwe marinekleur, alsmede een verchroomde kop- lamprand met een middellijn van 17 M: cm, alsmede stukken glas van een buitenspiegel. De beves tiging van een dergelijke kop lamp geschiedt op de wijze als bij een Renault 4, terwijl de kruk afkomstig kan zijn van een klein model bestelauto. Het linker- voorspatbord van de auto is kort geleden in een spuitinrichting met rood cellulose plamuur bij gespoten. Dit spatbord moet be schadigd zijn. De groepscomman dant der rijkspolitie te Wolvega verzoekt iedereen, die over deze aanrijding inlichtingen kan ver strekken, zich zo spoedig moge lijk met hem in verbinding te stellen. ren. Deze zullen uiteraard nog dankbaar worden aanvaard. Dit is gisteravond medegedeeld door de directeur van het nationaal rampenfonds, luitenant-generaal Alons, via beide radio-zenders. De overtuiging dat de vele en grote activiteiten, opgezet met de bedoeling het rampenfonds in staat te stellen de grote noden als ge volg van de watersnoodramp te lenigen, niet onbeperkt kunnen voortduren, grondt het N.R.F. op de overweging, dat de ongelimi teerde voortzetting van deze acties niet zal nalaten invloed uit te oefe nen op het economisch leven in al zfjn sectoren. Daarbij moet nood zakelijk worden geacht, binnen niet al te lange tijd weer de weg te ef fenen voor de charitatieve organi saties, die geheel of gedeeltelijk afhankelijk zijn van de offervaar digheid van het Nederlandse volk. Intussen mag uit het feit, dat het N.R.F. besloten heeft per 31 Maart a.s. de actieve fondsenwerving te staken, niet worden afgeleid dat het N.R.F. van inzicht is, dat de stand van de toegevloeide midde len reeds thans de verwachting kan wekken, als zou het N.R.F. binnenkort in staat zijn alle in de persoonlijke sfeer liggende grote noden in de rampgebieden volledig te lenigen. Immers ofschoon het inzicht in de totale omvang van de geleden schade in de persoonlijke sfeer nog slechts zeer gering is, kan veilig worden aangenomen dat, wil het N.R.F. tot zijn taak in deze cp be vredigende wijze kunnen vervul len. minstens een bedrag van 125 millioen nodig zal zijn. Hoewel het N.R.F. op basis van verschillende factoren, o.m. de na 31 Maart a.s. nog in gang zijnde ac ties. alsmede de nog uit het buiten land te ontvangen giften, meent in de nabije toekomst nog op redelijk grote bedragen te mogen rekenen, heeft het niettemin in dit stadium de steun van het Nederlandse volk nog nodig. Hoezeer het N.R.F. ook onder de indruk is gekomen van de in de af gelopen weken gebleken spontane en grote offervaardigheid in het gehele land, meent het, met de grote nog te lenigen noden voor ogen, nog eenmaal oo het Neder landse volk een algemeen beroep te mogen doen, om te trachten in de vóór 1 ADril a.s. neg resterende tijd. het bedrag ad f 125 millioen zo dicht mogelijk te b maderen, al dus de directeur van het Rampen fonds mee. ZONDAG MAART v.m. n.m. Breskens 6.10 6.43 Terneuzen 6.45 7.18 Hansweert 7.25 7.58 Walsoorden 7.35 8.08 MAANDAG 9 MAART. v.m. n.m. Breskens 7.06 7.48 Terneuzen 7.41 8.23 Hansweert 8.21 9.03 Walsoorden 8.31 9.13 Maart ZON MAAN 7 7.13 18.30 1.30 8.59 8 7.11 18.32 2.43 9.38 9 7.09 18.33 3.47 10.32 10 7.07 18.35 4.38 11.43 11 7.04 18.37 5.16 13.08 12 7.02 18.39 5.43 14.38 13 7.00 18.40 6.04 16.11 Generalissimus Stalin Zijn eigenlijke naam in Jozef Wissario- nowitsj Dzjoegasjwili werd op 21 December 1879 te Gori, Geor gië, geboren. Hij was de zoon van een schoenmaker, werkzaam op een schoenfabriek te Tiflis. In 1893 werd hij naar het pries terseminarie te Tiflis gezonden, waar hij slechts enkele jaren ver bleef. Volgens zijn eigen getuige nis trad hij op 15-jarige leeftijd in de revolutionnaire beweging, werd in 1898 lid en twee jaar later be stuurslid van de afdeling Tiflis der sociaal-democratische partij. In 1901 werd na de 1 Mei-demon straties een huiszoeking te zijnen huize verricht en een arrestatiebe vel tegen hem uitgevaardigd. On der talrijke schuilnamen begint Stalin zijn leven als revolutionnair. In 1902 verplaatste hij zijn arbeids veld naar Batoem, waar hjj in 1903 gearresteerd en voor 3 jaar naar Noord-Siberië verbannen werd. Hij wist echter in 1904 te ontsnap pen en naar Tiflis terug te keren. In de periode van 1903 tot 1905 werd er in de boezem van de Rus sische sociaal-democratische partij een hevige strijd gevoerd tussen de bolsjewiki en de mensjewiki. Van het begin af aan heeft Stalin zich bij de eersten aangesloten. Eind 1905 (het revolutie-jaar) ontmoette hij op de conferentie van Tammerfors (Finland) Lenin. De tijdelijke vrijheid door de revo lutie verkregen, benutte Stalin voor het uitgeven van een plaatse lijk partij-orgaan „Dro" (Tijd) en het schrijven van talrijke artikelen over anarchisme en socialisme. In 1907 was hij weer in zijn geboorte streek, in Bakoe, werkzaam. Daar werd hij in 1908 opnieuw gevangen genomen en na 8 maanden gevan genis weer verbannen. In 1911 werd hij na een ontvluchting we derom gearresteerd en verbannen. Nogmaals gelukte het hem te ont komen. Tussen de perioden van verban ning bezocht hij partijcongressen in Finland, Stockholm en Londen en redigeerde nieuwsbladen, w.o. de „Zveizda" en het voornaamste partijorgaan, de „Prawda". Na zijn laatste ontsnapping werk te hjj in Petersburg en hij werd na de voor de partijstrijd beslissende conferentie van Praag (1912) lid van het centraal comité der (bols jewistische) partij. In April 1912 wordt hij wederom gearresteerd en voor vier jaar naar Narym verbannen. Weer ont- komt hij en begeeft zich naar Peterburg en daarna naar de con ferentie van Krakau. In Peters burg neemt hij deel aan de leiding van de (bolsjewistische) 4de doe- mafractie. Van zijn hand verschijnt de bro chure: „Het marxisme en het na tionale vraagstuk". In het najaar van 1913 werd hij nogmaals en nu voor de laatste maal verbannen. Door de Februari-revolutie van 1917 werd hq bevrijd. Na deze re volutie en zijn en Lenin's terug keer in de hoofdstad werkte Stalin onder Lening's directe leiding. Sinds 1922 was hij secretaris-gene raal van het centrale comité van de communistische partij, sinds 1925 lid van het presidium van het uitvoerend comité van de unie van socialistische Sowjet-republieken, landse zaken, Litwinof, slaagde echter niet in deze opdracht en moest vlak voor de tweede wereld oorlog zijn functie overdragen aan Molotof. Tenslotte kwam Stalin op 23 Augustus 1939 tot een niet- aanvalsverdrag met Hitiers derde rijk. Een week daarna ontketende Hitier de oorlog. Op 21 Juni 1941 deed Hitier de voor tien jaar ge sloten overeenkomst met Rusland te niet door Stalins rijk binnen te vallen. Lenin accepteerde de persoon van Stalin niet geheel en al. „Hij is te ruw" aldus schreef hij in zijn testament. Winston Churchill noemde Sta lin bij een bepaalde gelegenheid „een man van robuste, buitenge wone persoonlijkheid, juist ge schikt voor de stormachtige tijd waarin hij leeft; een man van on sinds 1941 commissaris van de ver- uitputtelijke moed en wilskracht dediging der U.S.S.R. en voorzit ter van de ministerraad. Van de functie van minister voor de ge wapende macht werd hij op zijn verzoek in Maart 1947 ontheven. In 1943 ontmoette Stalin presi dent Roosevelt en de Britse pre mier Churchill op de conferentie van Teheran, in 1945 op die van Jalta. In Juli 1945 zat hij met president Truman en de Britse premiers Churchill en Attlee aan de conferentietafel te Potsdam. In de na-oorlogse jaren liet Sta lin slechts enkele malen officieel van zich horen door middel van interviews en persartikelen, zoals ten aanzien van de atoombom. Bij de jongste jaarwisseling zond hij een vriendschapplijke boodschap aan het Japanse volk. Begin October 1952 verklaarde Stalin een vraaggesprek met de „Prawda", dat er inderdaad een proef met een type atoombom was genomen in de Sowjet-Unie. Er zouden meer proeven met atoom bommen van diverse kalibers vol gen. De Amerikaanse leiders moes ten echter weten zeide Stalin dat de Sowjet-Unie verbod van het atoomwapen en stopzetting van de productie ervan voorstond. Stalins rol als leider van de Sowjet-Unie begon na de dood van Lenin in Januari 1924. Eerst poogde Stalin tot een grote internationale alliantie te komen: zijn minister van buiten- rechtuit en zelfs bot in zijn woor den Een dertigtal jaren heeft Stalin, als politiek leider op de achter grond, in zijn functie van secreta ris-generaal van het centrale co mité van de Sowjet-Russische communistische partij aan de helmstok gestaan. Hij speelde een rol van vitaal belang bij de om vorming van een primitieve, ach terlijke staat met semie-feodale structuur in een staat, die uit de tweede wereldoorlog te voorschijn kwam als de op een na machtigste industriële en militaire mogend heid ter wereld. Nadat Lenin in 1917 de bolsje wieken aan de macht had ge bracht, moest Stalin de toestand bestendigen. Tientallen van elkan der onderscheiden nationaliteiten, met meer dan tachtig verschillen de talen en dialecten, moesten te zamen gebracht worden in een van Moskou uit centraal bestuurde fe deratie, de Unie van Sowjet-Socia- listische republieken. Ofschoon hij voortdurend „in het nieuws" was in de Sowjetpers, was Stalin het grote publiek niet bekend. Zijn foto werd op feest dagen bij duizendtallen op straten en pleinen uitgehangen, doch zelf verscheen hij slechts enkele malen per jaar in het openbaar. De laat ste tijd verbleef hij voornamelijk in afzondering ergens binnen de muren van het Kremlin of in zijn villa op enkele kilometers buiten Moskou. Manschappen van het rode leger hielden dag en nacht de wacht bij de plaats, waar hij ver toefde. In de laatste jaren ver bleef hij ook meermalen aan de Zwarte Zee, waar hij een landhuis bezat, niet ver van de plaats waar hij was geboren. Stalins tegenpartij in eigen kamp bij de bestrijding van het tsaristi sche regiem was. Leon Trotzky, met wien hij voor het eerst in 1907 de degen kruiste op de conferen tie van de partij te Londen, welke de bolsjewiki (meerderheid) de uiteindelijke zege over de mensje wiki (minderheid) bracht. Beide delen van de partij waren revolu tionnair en wilden een Marxistisch program. Het verschil tussen bei de was echter, dat de mensjewiki voorstander waren van een voor zichtiger werkwijze en van com promissen waar dat wenselijk ge acht zou worden, terwijl de bolsje wiki de „zuivere" revolutie wilden. De in 1912 te Praag gehouden conferentie gaf Stalin, tezamen met Sergei Ordjonokidze, de lei ding van het partijbureau in Rus land. Een boodschapper bracht Stalin het nieuws van zijn benoe ming in Siberië, waarheen hij ver bannen was. Stalin wist te ont snappen en in St. Petersburg te komen. Daar organiseerde hij het nieuwsblad van de bosjewistische partij, de „Prawda" (waarheid), waarvan het eerste nummer op 22 April 1912 verscheen. Nog dezelf de dag werd Stalin opnieuw ge arresteerd en naar Siberië terug gezonden. Na herhaalde ontsnap ping werd hij wederom gearres teerd tijdens een concert ten bate van de „Prawda" te St. Petersburg in 1913. Ondertussen had hij en kele weken doorgebracht met Lenin in Krakau en Wenen en een begin gemaakt met een program ter oplossing van de kwestie der nationaliteiten. De vier jaren daarna wist de politie hem vast te houden in een hut in de ijswilder- nis van de provincie Yeneisk. Op 25 October 1917 (volgens de oude kalender, dat is 5 November vol gens de later ook in Rusland inge voerde Gregoriaanse tijdrekening) wisten Lenin en Stalin, die weer in St. Petersburg was opgedoken, tezamen met andere bosjewistische leiders met de steun van revolu tionnaire elementen in leger en vloot, de macht in handen te krij gen. Lenin vormde de eerste bol sjewistische regering met de leuze: vrede en brood. Met Duitsland werd een afzonderlijke wapenstil stand gesloten. De binnenlandse revolutie woedde echter nog voort. Trotzky kreeg het eerste rode leger op te bouwen. Stalin moest de voedselbe voor rading uit het zuiden verzekeren. Meermalen kwam Stalin, bij de uitoefening van zijn taken, in botsing met Trotzky, die ten laatste uit de par tij werd gezet, eerst naar Centraal- Azië verbannen en uiteindelijk in 1929 uit Rusland werd gedepor teerd. In de jaren van 1928 tot 1939 bracht Stalin een verreikend pro gram van industrialisatie en col lectivisatie van de landbouw ten uitvoer. Hij aarzelde daarbij niet gebruik te maken van Amerikaan se ingenieurs-hulp bij de uitvoe ring van grote projecten zoals de bouw van de dam in de Dnjepper, waarbij de Amerikaan Hugh L. Cooper de leiding had. De collectivisatie van de land bouw was gericht op het elimine ren van de koelakken (rijke boe ren) als klasse. Duizenden koelak ken, die weerstand boden, werden naar Siberië verbannen of als dwangarbeider tewerk gesteld. Van 1936 tot 1938 vonden grote zuiveringen in de Sowjet-Unie plaats. Een zestigtal hoge perso nages van de partij en leger werd in vier grote processen berecht. Vrijwel allen werden terechtge steld. Behalve de twee kinderen Wassili en Svetlana uit het tweede huwelijk met Hadya Alli- luieva, in 1919 gesloten, had Stalin nog een zoon van zijn eerste vrouw, Catherine Svanidze. Deze zoon, Jacob, diende als luitenant van het rode leger in de tweede wereldoorlog; men heeft daarna niets meer van hem gehoord. Was sili, tijdens de oorlog, bommenwer perpiloot, heeft thans de leiding van de luchtmacht van het leger in het district Moskou. Hij heeft twee kinderen. Svetlana zou ge huwd zijn met een verder niet be kende politicus en ook een of twee kinderen hebben. Volgens onbevestigde berichten zou Stalin voor de derde maal ge huwd zijn me Rosa, zuster van Lazar Kaganowitsj, lid van het politbureau en bouwer van de on dergrondse spoorweg van Moskou. RUIM 75 MILLIOEN IN HEI RAMPENFONDS. De stand van de bij het Natio naal Rampenfonds binnengeko men bedragen is tot Vrijdagavond totaal ruim 75 millioen gulden. Dit ia ten opzichte van Donder dagavond een vermeerdering van het totaal bedrag met S'/i mil lioen gulden. ADONIS WIL IN HONGERSTAKING GAAN. De 42-jarige Amerikaan Harold John Adonis, die op 22 Novem ber van het vorig jaar door de vreemdelingenpolitie te Amster dam werd gearresteerd, en zich sedertdien in hechtenis bevindt, heeft het voornemen geuit bin nen twee maal 24 uur in honger staking te zullen gaan teneinde een beslissing over zijn uitleve ring te bewerkstelligen. Naar wij vernemen is d: toe stand van de Amerikaan zowél lichamelijk ais geestelijk de laat ste tijd erg achteruitgegaan, Hg is zeer verzwakt er kan de trap pen in het huis van bewaring aan de Weteringschans, waar hij ver blijft, niet meer gebruiken. Zijn raadsman, mr J. Roggeveen uit Haarlem, zal probei en Adonis van zijn voornemen om in hon gerstaking te gaan, af te bren gen. Adonis wordt, zoals bekend, door de justitie in de staat New Yersey beschuldigd van omko ping, n.l. dat hij 228.C00 dollar zou hebben aangenomen van twee gangsters om een onderzoek door de politie naar gokhuizen en bookmakerspractijken in deze staat te doen stopzetten. Hij ont kent zich aan dit delict schuldig te hebben gemaakt. Op 19 Janua ri j.l. heeft de rechtbank te Am sterdam Adonis gehoord en de conclusie van de officier van jus titie was, dat de door Amerika gevraagde uitlevering kon wor den verleend. De raadsman con cludeerde toen tot het tegendeel, geen uitlevering. De rechtbank heeft daarna aan de minister var justitie, aan wie de beslissing over de uitlevering is, haar niet bekend gemaakte advies uitgebracht. Eind Februari werd vernomen, dat een beslissing over de uitlevering nog niet spoedig kon worden verwacht, omdat het uit Amerika ontvangen bewijs materiaal wellicht nog zal moe ten worden aangevuld. Bovendien levert een onduidelijkheid in het uitleveringverdrag tussen Neder land en de Verenigde Staten nog een formele moeilijkheid op.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1