Zaken Je 8 Begroting Binnenlandse van revtEacie De werkzaamheden op Schouwen-Duiveland MODERNE POT Vaart Prins Bernhard dankt de mijnindustie Brits Lagerhuis keurt titels van koningin Elizabeth Overal wordt langzame vordering gemaakt Meubelen WEER EXPORT VAN AARDAPPELEN Afkeuring van Sowjet- politiek in de Amerikaanse senaatscommissie U K GEEN AUTOVERKEER OVER MOERDIJKBRUG. DATUM OPENING BAANVAK DORDRECHT—BREDA NOG ONBEKEND. TERNEUZEN. EEDE. ZAAMSLAG. SLUISKIL. MIDDELBURG. ZIERIKZEE. SLUIS. »crs amcr* Bij de voortgezette behande ling van de begroting van bin nenlandse zaken heeft de heer De Vos van Steenwijk (VVD) aangedrongen op oplossing van het politievraagstuk. Spr. betuigt zijn instemming met de plannen om tot een betere regeling te ko men voor de salarissen der ho gere ambtenaren. Aan de salari ëring der burgemeesters moet aandacht worden besteed, ook omdat de promotiekansen voor burgemeesters van kleine ge meenten geremd worden doordat vaak oud-ministers en Kamerle den moeten worden onderge bracht. Spr. is verwonderd dat minister Luns aanwezig is geweest bij de uitslag van de stemming te Delft over de Europese integra tie, omdat aan dergelijke stem mingen niet de minste betekenis kan worden gehecht. De heer Diepenhorst (AR) is niet overtuigd van de juistheid van de door de minister gekozen koers en vraagt een toelichting met cijfers waarom niet alle zui veringszaken herzien kunnen worden. De heer Van VValsum (Arb.) vraagt op welke grond de minis ter een wettelijke regeling voor leesbibliotheken urgent acht. Voorzichtigheid is geboden met het oog op de persvrijheid. Bij de samenvoeging van ge meenten behoort met voorzichtig heid te werk te worden gegaan. De heer Brandenburg (CPN) is van oordeel, dat de huidige kieswet aan de "behoefte voldoet. Met wijziging zou hij zich niet kunnen verenigen. Het verbaast spr. niet, dat de ambtenaren on tevreden zijn over het salarisbe- leid van de minister. Z.i. dragen de politieke partijen mede de schuld. De positie van het over heidspersoneel is ten achter bij het personeel in het vrije bedrijf voor wat betreft de ziektekosten verzekering. Spr. geeft als zijn opvatting te kennen, dat burgemeesters door de bevolking moeten worden ge kozen. Bescherming van de burgerbe volking is naar sprekers oordeel niet nodig. De daarvoor uitge trokken gelden kunnen beter voor de nood van het volk wor den gebruikt. De heer Gerretson (CH) vraagt waarom in de staatsalmanak, die op gezag van binnenlandse zaken wordt uitgegeven, over Nieuw- Guinea wordt gezwegen. De heer Wendelaar (VVD) is niet voldaan over de bluswater voorziening en het bijplaatsen van ziekenhuisbedden. Hij meent dat men er op het departement te licht over denkt. Minister Beel spreekt. De minister van binnenlandse zaken, de heer Beel, dankte voor het vertrouwen, dat verscheidene leden in hem hebben uitgespro ken. Geen enkele bedoeling mag er achter worden gezocht, dat Nw- Guinea niet in de staatsalmanak is genoemd. Het departement van overzeese rijksdelen heeft een aanvulling in bewerking. Spr. meent, dat ieder zal be amen, dat er urgentie is ten aan dien van maatregelen op het stuk van Het verstrekken van jeugd lectuur door leesbibliotheken. De salariëring van de burge meesters zal onder de loupe wor den genomen. Speciaal voor de burgemeesters der kleine ge meenten zal een verbetering der salarissen worden nagestreefd. Aan de stemmingen in Delft en Bolsward wordt door spr. geen overdreven waarde toegekend. Men moet de betekenis ervan echter niet onderschatten. Dat minister Luns te Delft aanwezig was, is sprekers schuld. Hij zelf was verhinderd en toen heeft hij de heer Luns gevraagd er heen te gaan. Komende tot de ambtenaren zegt spr., dat de publicatie der 3 ambtenarenorganisaties hem niet aangenaam heeft getroffen. Hij herinnert aan zijn mededelingen in de memorie van antwoord en betoogt, dat deze volkomen juist waren. Er is echter een incor rectheid ingeslopen; er is name lijk van gesproken, dat een voor stel was voorgelegd aan het ge organiseerd overleg, terwijl het was voorgelegd aan de regerings delegatie. Spr. concludeert, dat er mis verstanden zijn geweest en dat er voor de aantijgingen aan zijn adres in bepaalde bladen geen grond bestaat. De minister verklaart te ver trouwen, dat dit jaar de eerste stappen kunnen worden gezet voor een gedeeltelijke oplossing van de kwestie der gemeenteclas sificatie. Naar aanleiding van opmerkin- genover de bescherming bevol king is spr. van oordeel, dat moet worden vastgehouden aan het be ginsel der vrijwilligheid. De wer ving is nu in volle gang. Op 26 Februari waren er landelijk (66.335 noodwachters; voor de A- gemeenten was dit cijfer 32.452. Met de aanwezige uitrusting waaronder ook begrepen is de materiaalvoorziening, kan begon nen worden. In antwoord op een opmerking yan de heer Wendelaar zegt de minister er bedenkingen tegen te hebben rampenbestrijding over te laten aan militairen. Voor de bij stand der militairen is men zeer dankbaar. Na re- en dupliek wordt de be groting goedgekeurd. Alleen de CPN was tegen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft aan de plaatsvervangende voor zitter van de mijnindustrieraad, een schrijven gericht, waarin hij, zegt: „Als voorzitter van het Ram penfonds en ook persoonlijk wil ik gaarne de mijnen, werkne mers en. werkgevers, ook van de aangesloten bedrijven, mijn diep gevoelde dank betuigen voor de werkelijk zeer bijzcnde re giften, welke van hun zijde hij het Rampenfonds zijn bin. nengekomen en voor de werke lijk prachtige wijze waarop door hen allen op zo snelle wij ze hulp is geboden. De 2.600-000 gulden welke door overwerk der werknemers en een bijdrage van de directies werden bijeen gebracht, vormen een schitte rende prestatie, terwijl ik tevens hier ook graag in grote dank baarheid wil vermelden de extra-gift van het mijnperso- neel van 30.000 hectoliter depu- taat kolen. Nederland kan met recht trots zijn cp wat door de mijnen werd gepresteerd en ik hoop van har te, dat dit mooie voorbeeld nog menigeen zal aansporen om een extra steentje bij te dragen voor onze zo zwaar getroffen landge noten". Met hartelijke groeten, (w.g. uw Bernhard, Prins der Nederlanden) Bij Zierikzee is men er in geslaagd in de Westhavendam het Zuidelijke gat met zandzakken te dichten. Thans is men bezig de dijk op dit punt nog verder te verstevigen. Er wordt klei uit het Hellegat aangevoerd voor een nadere storting. Het water, dat door het Noordelijke gat in de Westhavendam kolkt heeft men nog niet weten te bedwingen. Verscheidene po gingen misluken hier, maar men zet het onvermoeid voort. Het Britse Lagerhuis heeft ondarks verzet van de Schotse nationalisten de titels van ko ningin Elizabeth na haar kro ning in Juni goedgekeurd. Verscheidene Schotse leden drongen aan op verwerping van het betrokken wetsontwerp, daar zij er bezwaar tegen maak ten, dat de koningin Elizabeth de Tweede zal worden genoemd. (De eerste Elizabeth was alleen koningin van Engeland. Schot land was toen een afzonderlijke natie). Een Schots amendement werd met 328 tegen 39 stemmen ver worpen. Verscheidene Schotse afgevaardigden verlieten het huis, toen het wetsontwerp de finitief werd goedgekeurd. Het ontwerp is naar het Ho gerhuis gezonden. De werkzaamheden aan het gat in de zeedijk bij Schelphoek moeten nog beginnen. Men heeft tot in de finesses hier de situa tie opgenomen en nauwkeurige metingen gedaan. Landinwaarts zijn grote stroomgeulen ont staan, die soms meer dan 100 meter lang zijn. De diepte van deze geulen bedraagt op tal van plaatsen 20 meter. Bij Burgh- sluis is bij de dijk een bodem gelegd voor een inlaag, ter plaatse waar de buitendam moet komen. Men is hier be gonnen een persleiding aan te leggen voor het spuiten van zand voor het dijklichaam. De werkzaamheden verkeren hier dus nog in een beginstadium. Het laat zich aanzien, dat men niet met ernstige moeilijkheden te kampen zal hebben. Op onverklaarbare wijze is het doorstromingsgat in de ha- vendijk bij Zierikzee, welke bres men met keileem dacht te dich ten, verdiept, waardoor met bak ken aangevoerde leem even snel wegspoelde, als het er in werd geworpen. Dichten met keileem zal geen succes opleveren. Men zoekt thans naar andere middelen om het gat te dichten, opdat de ha ven weer spoedig bevaarbaar kan worden, wat van urgent be lang is voor de aanvoer van goederen en mensen. Dinsdag is de verbindingsweg RenesseScharendijke aanbe steed. Deze weg, die 20 April ge reed moet zijn, dient voor het vervoer van materieel en arbei ders en is van groot belang voor de herstelwerkzaamheden aan de dijken. Op het dijk-traject Scharendijke—Brouwershaven zijn voorlopige voorzieningen getroffen. De z.g. Langedijk wordt voorlopig gedicht, waar mee de Noorder-Nieuwlandse- polder wordt afgesloten. De Schouwensedijk, die van Zierik zee naar Bruinisse loopt, is op sommige plaatsen nog zwak. Men is hier begonnen met een grootscheepse zandzakkenactie. Zo hoopt men ih korte tijd het verwoeste dijkgedeelte af. doende beschermd te hebben- Dat de Schouwense dijk stevig blijft is van groot belang voor de verdere werkzaamheden op Duiveland. Bij Brouwershaven is men de situatie volkomen meester en aan de zeedijk en bij de haven dam zijn voorlopige voorzienin gen getroffen. Verder gaande naar het Westen is men ook de strijd tegen het water definitief begonnen aan de Noordkust bij Dreischor. De eerste h&nd is ge legd aan het dichten van de ga ten van de Jongepolder. De toe stand van de dijk is hier enigs zins meegevallen, zodat men geen reden ziet voor pessimisme. Stroomgaten zijn hier niet ont staan. In de Oudendijk van de Bruinisserpolder zijn niet min der dan 7 gaten geslagen. Met kracht is hier het werk ter hand genomen, zodat naar men hoopt ook binnenkort deze polder ge- isoleer d zal worden. Tussen de Oudedijk en Zijpe wordt een groot zanddepot ingericht, van waar men de werkobjecten vrij vlug kan bereiken. Ten Zuiden van Sirjansland is men even eens begonnen aan de herstel werkzaamheden. Getracht wordt de sluis Viane in de oude staat terug te brengen. Belangrijk is het werk, dat men verricht voor de kust van Sirjansland. Hier is men n.l. bezig met de inzet van groot materieel een uitstekende werkhaven te krijgen- Heeft dit grote werk zijn beslag gekregen, dan heeft men hier een belang rijke toevoerhaven voor het groot materieel. ZUID-BEVELAND Wat de werkzaamheden op Zuid-Beveland betreft, die bij de grote gaten in de zeedijk van de Kruiningerpolder bepalen zich nog slechts tot het beteugelen van de stroom door de gaten. Deze zijn de laatste tijd niet groter geworden en nu reeds enkele zinkstukken zijn neerge laten is de situatie hier niet meer uitgesproken kritiek. NOORD BEVELAND. Men verwacht, dat op Noord- Beveland de Fredericapolder binnen niet al te lange tijd droog zal zijn. Dag en nacht wordt hier doorgemalen. Zo wordt aan het waterfront in Zeeland, zij het nog langzaam, maar toch zeker vordering ge maakt. TREINEN ROOSENDAAL— VLISSINGEN IN SEPTEMBER? Naar het A.N.P. van de zijde der directie der N.S. verneemt, zal het naar schatting zeker Sep tember worden, eer de spoorweg verbinding Roosendaal-Vlissingen in haar geheel hersteld kan wor den. Getracht zal echter worden reeds vóórdien de treinen te laten rijden respectievelijk tot Krab- bendijke en Kapelle-Biezelinge en de verbinding tussen deze twee plaatsen dan te onderhouden met busdiensten. Een bepaald tijdstip is evenwel nog allerminst te noemen wegens het voortdurend doorbreken van de zandzakkendijk aan de z.g. vierde weg, terwijl ook de verbin dingsweg, waarover de bus zal moeten rijden, natuurlijk eerst weer geheel daarvoor geschikt zal moeten worden gemaakt. Naar aanleiding van verzoeken van automobilisten uit Brabant en Zeeland om te trachten voor hen vergilnning te verkrijgen voor het berijden van de weg van Breda over de Moerdijkbrug heeft de K.N.A.C. zich tot de des betreffende waterstaatsinstanties gewend om na te gaan of inwil liging daarvan mogelijk zou zijn. In verband met de werkzaamhe den, die door een druk verkeer ernstig zouden worden bemoei lijkt, kan van een vergunning echter geen sprake zijn, zodat men genoodzaakt zal zijn de be kende omweg te volgen. Naar vernomen wordt, staat het nog in het geheel niet vast, wanneer de treinenloop op het baanvak DordrechtBreda, dat door de overstromingen zwaar beschadigd werd, hervat kan worden. Berichten, die reeds een be paalde datum noemen, moeten op zijn minst genomen zeer praema tuur worden genoemd. Russisch stoomschip met lading kunstmest verwacht. Hoewel Russische zeeschepen vrij regelmatig de zeesluis alhier passeren op hun reizen naar en van Gent, behoort het tot de uit zonderingsgevallen, dat een Sov jetboot als bestemmingshaven Terneuzen heeft. De meest levendige herinnering heeft men hier ter plaatse onge twijfeld aan het grote motorschip „Akademik Krilov," dat op 5 Ja nuari 1947 in de voorhaven meer de en daar meer dan een week triplexbladen loste. Indien de thans nog heersende mist geen vertraging veroor zaakt, wordt in de loop van de nacht van Woensdag op Donder dag in de haven verwacht het Russische vrachtschip „Nicolaj Baumann" met een lading kunst mest. Na schutting zal de „Nicola; Baumann" ligplaats kiezen in het tweede dok en de lading gelost worden in de magazijnen van de N. V. Aug. de Meijer Zonen. Z. V. U.-Toneelavond. Voor de afdeling Terneuzen van de Z. V. U. trad gisteravond in het Concertgebouw op de toneel groep Comoedia met het blijspel „Bobbeltje." Nadat door de heer drs Gies- link de zeer talrijke bezoekers had verwelkomd, trad Guus Her mus voor het doek en gaf een korte uiteenzetting van het blij spel, omdat de ongewone con structie dit, zoals zulks ook tij dens de -opvoering overduidelijk bleek, wenselijk maakte. De bezoekers hebben een aller genoeglijkste avond gehad en be loonden het toneelgezelschap na elk bedrijf met een langdurig ap plaus, dat na het laatste bedrijf aangroeide tot een ware ovatie. Aan het slot van de avond werd door mevr. Pels namens de afd. Terneuzen der Z. V. U. aan de dames-artisten een verrassing aangeboden. Voor het Rampenfonds. Het bestuur van de afd. Terneu zen van de Algemene Nederland se Grafische Bond wilde niet ach terblijven bij andere organisaties en verenigingen. Het hield 'n col lecte ten behoeve van het Ram penfonds onder haar leden, die, hoewel niet groot in aantal, toch een bedrag van 164 bijeenbrach ten. Aanbsteding I. Het architectenbureau De Bruijne alhier heeft aanbesteed het bouwen van 14 eengezins-wo- ningen in de Triniteitspolder. Ingeschreven werd als volgt: L. W. Hamelink te Zaamslag 146.900; gebr. M. en A. de Bruij ne te Terneuzen ƒ141.914; J. F. v. d. Veen te Terneuzen 140.800; H. P. Freijzer te Terhole ƒ136.250; S. J. Mielen te Terneu zen ƒ135.000; gebr. De Theije te Ter hole 124.700; Gebr. Van der Poel te Terneuzen ƒ122800; P. F. Voet te Kloosterzande ƒ122.000; R. van Wiemeersch te Axel 121.400 en F. Lensen te Axel 121.000. Aanbesteding II. Tevens werd aanbesteed het bouwen van 10 eengezins-wonin- gen, eveneens in de Triniteitspol der te Terneuzen. Hoogste inschrijver was L. W. Hamelink te Zaamslag voor 105.255. Laagste inschrijver was F. Lensen te Axel met 88.000. Inbeslaggenomen. Door de ambtenaren der I. en A. werd Woensdagmiddag in de wijk De Biezen een Belgische be stelauto met 4 varkens in beslag genomen. De dader wist te ont komen. De auto werd naar het grenskantoor overgebracht. •vast staat, dat dit het geval is. De gemeente Middelburg, welker waterwingebied in Oranjezon is overstroomd, is hiervan het slachtoffer geworden en zij zal niet mogen aarzelen haar recht op volledige schadevergoeding te claimen. De burgemeester merkte op, dat Middelburg wegens het uit vallen van de drinkwatervoorzie ning niet als evacuatiecentrum kon fungeren. Wel zochten som migen onderdak bij familie en kennissen in de stad, zodat Mid delburg toch nog 272 évacué's herbergt. Mr Bolkestein herinnerde er aan, dat geheel Zeeland, met uit zondering van Schouwen-Duive land en de geïnundeerde gemeen ten op andere eilanden, vrij mag worden betreden, zodat iedereen welkom is in Middelburg. Tenslotte besprak de burge meester de gang van zaken op het stadhuis. Hij merkte op, dat vele gewone zaken blijven liggen. Aan verscheidene autoriteiten is reeds verzocht ook weer aan dacht aan normale zaken te schenken, opdat de niet-getrof- fen delen niet alsnog de dupe worden. „Hef is een slechte en waar-1 schijnlijk overdreven gedachte, maar ik denk wel eens, dat men eerder een oorlog en een over stroming dan de vele bureaucra tische hindernissen te boven komt", aldus mr Bolkestein. hier werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Oude Kerkstraat voor rekening van mevr. M. M. Murijn. Hiervoor werd als volgt inge schreven: H. van Foucke ƒ22.200; L. de Bruijn en Zonen ƒ21.950; C. Hast 21.945 en J. van Hee 20.357. Alle inschrijvers zijn woonach tig te Sluis. Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund. Onderscheiding uitgereikt. De burgemeester van Zaamslag heeft aan de heer H. Scheele de bronzen ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Nadat de burgemees ter de heer Scheele had toege sproken en hem had gefeliciteerd met deze onderscheiding ter ge legenheid van een 45-jarige trouwe dienst als landarbeider bij de familie Dekker, werd de me daille op de borst bevestigd. Mede aanwezig was de werk gever Anth. Dekker Dz., die zijn felicitaties begeleid deed gaan van een stoffelijk blijk van waar dering. Gemeentelijke badinrichting In Januari '53 werden in de ge meentelijke badinrichting alhier 1162 baden genomen. In Februari bedroeg dat aantal 1089. AXEL door Allan Penning 41) (Nadruk verboden.) Totdat de dag kwam, dat Bill te vèr ging en voor een onbedui dend verzuim één van de stokers te lijf ging. Toevallig kwam Peter Wins de trappen van de machinekamer af, toen het spektakel aan de gang was. Even stond hij stil. Verach telijk keek hij naar de onverkwik kelijke scène; toen liep hij door, terwijl hij tegen Bill McLeod zei: „Machinist, ik verwacht U straks in mijn hut." Een kwartier later stond Bill McLeod in de kapiteinshut; dee moedig, een beetje bang eigen lijk, maar innerlijk toch blij, dat het tenslotte tot een uitbarsting zou komen. Hij voelde maar al te zeer hoe onbillijk hij tegen over de ongelukkige stoker was geweest en hij kon er op reke nen, dat de ouwe hem niet spa ren zou. Alles liever dan die ter gende stilte, die ijskoude blikken die uit Peter's klaarblauwe ogen konden stralen, wanneer hij nij dig was. Bills verwachting werd zo mo gelijk overtroffen. Peter Wins maakte hem geen standje; hij liet een orkaan van verwensingen over de arme „meester" waaien, hij striemde ,hem met een zondvloed van woorden, waarvan elk woord het hart en het beetje eer, dat Bill nog overgebleven was, aan flar den rukte. Peter schold niet, maar striem de Bill met een serie vernederen de smaadwoorden, die niets van de arme kerel overlieten. Hij kreeg geen kans om een woord uit te brengen. Zonder ophouden ging Peter door op kalme rusti ge toon, maar met een sneer van verachting in zijn stem, die van elk woord een venijnige zweep slag maakte. ,,Ga nou maar terug naar je stookplaat, de enige plaats op het schip waar je thuishoort en denk er in het vervolg aan, dat meni ge Lascaar meer mens is dan jij. Tracht eens wat beschaving van hen te lerenSoedah" en Pe ter Wins verdween in de aan grenzende kaartenkamer. Bill McLeod kookte van woede Hij had Peter Wins kunnen ver moorden, maar hij voelde diep in zijn hart, dat de ouwe gelijk had dat hij een mensonterend pro duct was en hij zich gedragen had als een vod. Hij, Bill McLe od, eerste machinist van de „Ping Ho," enig Europeaan tussen de zwarte bemanning, had zich in tomeloze woede laten gaan en had het respect, dat de Lascaren voor hem, als Europeaan, behoor- den te hebben, te grabbel gegooid. Hoe meer zijn woede afkoelde, hoe meer hij inzag, dat de ouwe groot gelijk had en hij er nog be trekkelijk goed was afgekomen. De verdere dag verliep rustig. Bill deed zijn werk en beperkte zijn bewegingen tot eigen do- Gevaren van de duinafslag waren bekend. De burgemeester van Middel burg, mr dr Bolkestein, heeft in de gemeenteraadsvergadering verklaard, dat in de loop der ja ren herhaaldelijk de aandacht is gevestigd op de gevaren, die door de voortgaande duinafslag de waterwinning bedreigen. In een bespreking met de toenmali ge minister van verkeer en wa terstaat op 7 Mei 1952 is dit punt nadrukkelijk ter sprake gebracht. De polder Walcheren, die de gro te kosten van een goede verzor gjng der kustverdediging niet kan dragen, heeft zich tot het rijk gewend. Het rijk deed echter ook niets. Het is misschien moeilijk uit te maken, wie er in gebreke is, aldus de burgemeester, maar mein, zodat hij de gezagvoerder niet meer te zien kreeg. Maar in de avond liet Peter Wins hem roepen en alsof er niets gebeurd was, maakte hij een praatje over koetjes en kalf jes. Bill McLeod voelde zich opge lucht. De storm was voorbij, het zonnetje scheen weer en de pret tige gemoedelijke stemming aan boord van de „Ping Ho" was te ruggekeerd. De naam van Ara bella, noch het incident op de kade van Port Swettenham wer den door Peter Wins aangeroerd en het leven lachte Bill McLeod weer toe, totdat de „Ping Ho" in Saigon anker liet vallen en hij daar een brief vond. Het gebeurde begrijpelijkerwijze nimmer, dat er een brief kwam voor Bill, zegge en schrijve Wil liam McLeod Esquire. Familie, althans familie die hem nog wil de kennen, had hij niet. Vrien den bepaalden zich tot een stuk of wat kroeglopers, die als regel niet bijster vaardig waren met de pen. Er was kip noch kraai op de wereld, die zich voor het be staan of het welzijn van Bill Mc Leod interesseerde. En daar lag nu de brief Zoals een ouwe jongejuffrouw de stuipen op het lijf krijgt, wan neer ze een telegram ontvangt, dat volgens de algemeen geac cepteerde opvattingen minstens een doodsbericht moet behelzen, zo schrok Bill zich een puist. Een brief kan nooit een pret tige boodschap zijn en een kwar tier lang draaide hij het grieze lig document van voren naar ach ter en van achter naar voren. Maar het adres in onzekere ha- nepoten gekrabbeld, bleef het zelfde en met een zeker gevoel van trots las hij nogmaals: „Wil- Wervingsactie Bescherming Burgerbevolking. De zaal Meert was geheel ge vuld, toen burgemeester Tellegen het welkomstwoord tot de aan wezigen richtte. Spreker wees op de taak die de overheid in deze heeft om alle beschikbare mid delen aan de Bescherming Bur gerbevolking ter beschikking te stellen. In verband met de vitale bedrijven in Sluiskil is het nood zaak over een voldoende bescher ming de beschikking te hebben. Naast Vlissingen is de gemeen te Terneuzen als een A-gemeente aangewezen. Dit hetekent dat in Terneuzen het gevaar groter kan zijn dan voor andere gemeenten, die onder B vallen. Waar de fa brieken een eigen bescherming moeten opbouwen, is het dubbel noodzakelijk de rest van Sluiskils bevolking in te schakelen. Inspecteur Reynders gaf een uiteenzetting van de werkwijze der B.B., waarbij hij wees op het nut, die een dergelijke organisa tie heeft. Nu practisch al het ma teriaal aanwezig is, ook voor Sluiskil, is de tijd gekomen om de B.B te bemannen. In Sluiskil zal men 80 mensen nodig hebben. Het is van belang dat bedrij.- ven en dorp ten nauwste met el kaar samenwerken. Naast <5e plichten wees de heer Reynders ook op de rechten die de nood- wachter heeft. Zo is de nood- wachter voor practisch alles ver zekerd en ontvangt hij een loon, dat iets boven het plaatselijk loonpeil ligt. De opleiding ge schiedt in maximaal 6 maanden. Deze B.B. zal ook haar nuttig werk kunnen verrichten bij vre- desrampen, waarbij men vooral denkt aan de laatste watersnood. Om het nut van de B.B. nog dui delijker te doen spreken werd door de fa. But een tweetal filmp jes gedraaid n.l. „De slag om Londen" en „Buurmans buur man". Tot slot van de bijeenkomst werd een kern gevormd, waar mede men de B.B. alhier hoopt uit te bouwen. De Dreiscliorpolder. Een honderdtal arbeiders is begonnen met het dichten van de bressen in de Nieuwe- of Jonge polder, onmiddellijk grenzend aan de 1110 hectare grote Drei- schorpolder op Schouwen-Duive land. Door deze gaten is laatst genoemde polder in de ramp nacht overstroomd. De dichting der gaten wordt vergemakkelijkt door de aanwezigheid van schor- rengrond aan het zg. „Dijk- water", welke grond alleen bij hoge vloed onderloopt. Wanneer deze week in hoog tempo wordt doorgewerkt, kunnen de bressen Zaterdag dicht zijn, waarna met het droogmaken van de polder Dreischor kan worden begonnen. Bij een voortgaande gunstige ontwikkeling zal wellicht nog aan de inzaai van de droogvallen de landerijen kunnen worden be gonnen. Half April weer gas? Met Ir Tinberg, hoofdingenieur van het Amsterdamse Energie bedrijf, en een hoofdambtenaar zijn besprekingen gevoerd over het wederom leveren van gas aan Zierikzee. Het resultaat is geweest dat men mag verwach ten dat ongeveer half April aan de hooggelegen percelen in de stad gas zal kunnen worden ge leverd. Verschillende straten ont vangen echter geen gas daar de leidingen zullen moeten worden afgesneden. Spontaan heeft zich een aantal vrijwilligers uit Am sterdam gemeld om de werk zaamheden in Zierikzee te ver richten. Alle meters en leidingen zullen n.l. tevoren moeten wor den gecontroleerd. Aanbesteding. In hotel „De Korenbeurs" al- liam McLeod Esquire" en zacht zei hij tegen zichzelf: „Dat ben jij, Bill, William McLeod Esquire Dat had jij niet gedacht een paar jaar geleden, toen ze je haveloos het zeemanshuis indroe gen," maar tegelijkertijd kroop de onbestemde angst weer naar boven. Hij vermande zich en scheurde de enveloppe open. Met elk woord steeg zijn ver bazing. Het begon al direct veel belovend met: „Mijn liefste Wil liam" en het fraais kwam natuur lijk van de kip-met-kerry-dame uit Port Swettenham. De eenzaamheid drukte de scho ne Arabella en zij luchtte haar hart met merkwaardige poëtische ontboezemingen, die aan de pen van een begaafd romanschrijver schenen te zijn ontsnapt. Loenser dan ooit las Bill het merkwaardige epistel, gericht aan: „Mijn liefste William." „Sedert ik uws nobel krak- ter heef leren kenne, zal de son niet meer voor mijn schijne totdat gij weder aan mijn boesem zal rusten, ook bid ik Alia dat gij werom behouwe hierzo zal terug- kere mijn erop verheugent uws geliefde stem werom te moge hore weest gegroet mijn dierbare william en gloof in mijn diepe en onba- zugtige liefde dat Alia u be hoede word u toegewens door uws u liefhebbende Arabella Gonsalez. p.s. Uws kan derop rekene as- dat ik de beste ajam zal be ware voor uws terugkomst." (Wordt vervolgd.) BINNENKORT INTREKKING VAN MAXIMUMPRIJZEN. Terstond na de overstroming in Zuidwestelijk Nederland is met het oog op de aardappel voorziening van het binnenland de export van aardappelen uit voorzorg stilgezet. Nu inmiddels aan de hand van globale inventarisatie in het gehele land is gebleken, dat de aardappelpositie geen reden tot bezorgdheid geeft, verstrekt het Bedrijfschap voor Aardappelen weer machtigingen voor de uit voer van aardappelen. Verder kan dezer dagen in trekking worden verwacht van de maximumprijzen voor con sumptie-aardappelen, nu er geen kans op ongemotiveerde prijsstijging meer bestaat. Ook andere beperkende maatregelen van de handel in aardappelen, zoals een verbod van aanvoer van droge aardappelen uit het rampgebied, worden ingetrok ken. De commissie voor buitenland se betrekkingen van de Ameri kaanse senaat heeft met 8 tegen 6 stemmen een resolutie goed gekeurd, waarin de Sowj et-Unie wordt veroordeeld wegens het schenden van verdragen die zij tijdens de tweede wereldoorlog heeft aangegaan. De commissie bracht een amendement aan, waarin tot uitdrukking werd gebracht dat de verdragen uit de tweede we reldoorlog met de Sowjet-Unie nog steeds in twijfel getrokken kunnen worden. In de resolutie, ingediend door president Eisenhower, wordt de Sowjet-Unie beschul digd van het schenden van ver dragen uit de oorlogstijd door „op gewelddadige wijze vrije volkeren in een agressieve des potisme op te nemen" en door het niet nakomen van de ver dragen teneinde vrije volkeren te onderwerpen. De commissie, die de politiek der republikeinen in de senaat vaststelt, schaarde zich later achter het amendement der commissie voor buitenlandse betrekkingen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2