Maarschalk Stalin ernstig ziek De Europese douane-unie De trek uit Oost-Duitsland Interview met Tito Belgische reacties op het Nederlandse voorstel WEERSVERWACHTING HOOGWATER De Politieke Commissie van de Verenigde Naties REDE VAN MINISTER LUNS ZON- ea MAANSTANDEN EEN KEERPUNT? DE BERICHTEN OVER STALIN. 70,7 miiiioen voor Rampenfonds Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 5 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2283. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie i,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent, iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Radio-Moskou heeft gemeld, naar te New York is gehoord, dat Stalin een hersenbloeding heeft gehad. In een te Londen ontvangen bericht van Tass wordt gezegd, dat Stalin ernstig ziek is. Radio-Moskou meldt nog, dat de bloeding in de nacht van 2 op 3 Maart is opgetreden. Een ver lamming was er het gevolg van. Tass spreekt van een adem halingstempo van 36 per minuut en een polsslag van 120. Radio Moskou meldt verder, dat het rechterbeen en de rech terarm verlamd zijn. De patiënt heeft het bewustzijn verloren. Ge neeskundige behandelingen op 2 en 3 Maart, aldus de radio, heb ben geen wijziging in het ziekte beeld gebracht. De toestand blijft ernstig. De namen van de geneesheren, die in het bulletin worden ge noemd, waren tot dusver nog nooit in de mededelingen van het Kremlin verschenen. In de verklaring over de ziekte van Stalin, die ieder uur door ra dio Moskou wordt herhaald, wordt niet gezegd, wie de maar schalk gedurende diens afwezig heid vervangt. In het door Moskou aange haalde medische bulletin, dat on dertekend is door minister van gezondheid Tretiakof, de direc teur-geneesheer van het Kremlin, prof. Koeperin, en door nog acht professoren, wordt gezegd dat het centrale gedeelte van de her senen is aangetast. Het spraak vermogen is gestoord en de ademhaling en de bloedstroming zijn zeer onregelmatig, waardoor gebrek aan zuurstof optreedt. In de ademhaling treden nu en dan lange pauzen op. De bloeddruk van de patiënt heeft een maxi mum van 220 en een minimum van 120. Zijn temperatuur is 38,2 graden. „De mate, waarin de storing der hersenen zich voor doet, is aanmerkelijk toegeno men. Er worden therapeutische maatregelen genomen om de vi tale functies van de werking van het organisme te herstellen" al dus het medische bulletin. De maarschalk kreeg dei her senbloeding, toen hij zich in zijn woning in het Kremlin bevond. In het communiqué wordt ge zegd, dat „de beste geleerden op het gebied der geneeskunde" zich met de behandeling van de pa tiënt hebben belast. Veertien dagen geleden werd nog gemeld, dat Stalin er „op merkelijk goed uitzag, vol phy- sieke en geestelijke kracht", toen de Indiase ambassadeur Menon met hem een vraaggesprek had in het Kremlin. DE GEVOLGEN VAN DE ZIEKTE. >,Het centrale comité van de communistische partij van de Sowjet-Unïe, de ministerraad en de gehele natie en partij aanvaar den het feit, dat de ernstige ziek te van Stalin zal leiden tot een langdurige afwezigheid van hem uit de regering en de leiding van de partij", aldus wordt gezegd in een door radio Moskou omgeroe pen gemeenschappelijk commu niqué van het centrale comité en de ministerraad. Het communiqué spreekt ver der de overtuiging uit, dat de communistische partij en het volk van de Sowjet-Unie „in deze moeilijke dagen de grootst moge lijke eenheid, geestkracht en waakzaamheid aan de dag zullen leggen, hun energie zullen rich ten op de verwerkelijking van het communisme in de Sowjet-Unie en zich nog krachtiger zullen ver enigen rondom het centrale co mité van de communistische par tij en de regering van de Sowjet- Unie". Het communiqué is gedagte kend 3 Maart 1953 en werd om het uur omgeroepen. Het verdere program, ook het muzikale ge deelte, bleef onveranderd. De mededeling van Stalins ziek te is op de voorpagina van alle Moskouse bladen verschenen. DE INDRUK TE WASHINGTON. Het nieuws van Stalins ziekte heeft in Washington onmiddellijk speculaties teweeggebracht over de kwestie van de opvolging, waarbij men Georgi Malenkof, de plaatsvervangende voorzitter van de Sowjetrussische ministerraad, als de waarschijnlijkste eandidaat beschouwt. Politieke kringen te Washing ton sluiten de mogelijkheid van een verbitterde strijd om de macht in het Kremlin niet uit. Het nieuws heeft het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken kennelijk verrast. Vóór de bekendmaking van Tass waren er blijkbaar geen geruch ten, dat Stalin ziek was. Het State Department wacht bijzonderheden af. Het bureau, dat belast is met Russische aan gelegenheden, volgt de ontwik kelingen van minuut tot minuut, doch heeft nog geen bericht ont vangen van de Amerikaanse am bassade te Moskou. „Misschien zijn wij op een keerpunt der geschiedenis", zo luidde het commentaar van een functionaris van het Vaticaan, waar het bericht grote indruk heeft gemaakt. De burgemeester van West- Berlijn, prof. Reuter, gaf te ken nen: „Dit schijnt de gelegenheid te zijn, waarop het westen heeft gewacht. Nu is voor het westen de tijd gekomen om te handelen". Hij lichtte deze verklaring niet verder toe. Premier Churchill heeft de Russische ambassadeur te Lon den, Gromyko, een boodschap doen toekomen, waarin hij zijn medeleven betuigt en vraagt op de hoogte te worden gehouden -van de gezondheidstoestand van Stalin. Buitenlandse journalisten te Bonn merken op, dat kanselier Adenauer onlangs op een pers conferentie heeft verklaard, dat de strijd om Stalins opvolging zeer wel de elementen van een wereldexplosie in zich kan ber gen. Alle Westberlijnse bladen schreven, dat deze strijd zou lei den tot verzwakking van land en partij. De rechtse „Kurier" ver wees in dit verband naar de Sow jetrussische oproepen tot waak zaamheid en eenheid. Het blad zegt, dat dit duidt op moeilijkhe den voor Moskou. De Russische radio is van haar gewoonte afgeweken door het nieuws van de ziekte van de thans 73-jarige Slalin te melden, aldus schrijft Reuters redacteur Don Dallas. Men ziet hierin de be doeling, het publiek voor te berei- den op slechter nieuws. Vroeger hebben de Russische radio en pers nimmer berichten omtrent de gezondheid van Sta lin gegeven. Altijd werd de in druk gewekt, dat Stalin in de bes te gezondheid verkeerde. De Sowjetpers publiceerde steeds nieuws over inwoners van Geor gië, de zuidelijke staat waar Sta lin is geboren, die ouder dan hon derd jaar waren geworden. In het geval van andere hoge Sowjet-functionarissen die kwa men te overlijden, zoals b.v. An drei Zjdanof in 1948, werd vóór het doodsbericht niets over slech te gezondheid gezegd. Volgens sommige westelijke waarnemers waren de Sowjetlei- ders reeds in de afgelopen maan den doende zich voor te bereiden op de mogelijkheid van Stalins dood. In October werd de inrich ting van de Sowjetrussische com munistische partij op het partij congres gereorganiseerd. Er werd een nieuwe topleiding ge kozen, waarin een aanzienlijk aantal jongeren zitting kreeg en men nam beslissingen omtrent de te volgen politiek. Vorige week nog werd maar schalk Alexander Wassilefsky be noemd tot stafchef van generaal Sjtemenko. In Januari werden negen dok ters, van wie minstens vijf Joden, beschuldigd van samenzwering tot verkorting van het leven der hoogste militaire en politieke leiders. Ook dit is door de wester se wereld met de kwestie der op volging van Stalin in verband ge bracht. Men voorspelde o.a. dat deze dokters ook beschuldigd zou den worden van pogingen om Stalins einde te verhaasten. Als mogelijke opvolgers van Stalin zijn de laatste jaren steeds genoemd Georgi Malenkof, de 51 jarge assistent van Stalin als se cretaris van de communistische partij, en Yacheslaf Molotof, plaatsvervangend minister-presi dent, die volgende maand 63 wordt. Malenkof staat bekend als de man met het kaartsysteem-hoofd. In October bracht hij op het par tijcongres het grote politieke rap port uit namens het centrale par tijcomité. Molotof is, vóórdat Stalin in 1941 na de Duitse inval de post van premier overnam, bijna tien jaren minister-president geweest. Vlak vóór de oorlog was hij Lit winof opgevolgd als minister van buitenlandse zaken. Zelf werd hij als zodanig in 1949 op gevolgd door Andrei Wysjinsky Molotof zou de laatste jaren als voorzitter zijn opgetreden van kabinetsvergaderingen, wanneer Stalin afwezig was. Molotof en Malenkof hebben zich beiden herhaaldelijk in het openbaar achter de binnenlandse en buitenlandse politiek van Sta lin geschaard. Men verwacht, in geval een van hen de leiding over zou nemen, geen belangrijke wij ziging in de politiek. Malenkof heeft felle aanvallen gericht op de „Brits-Amerikaanse oorlogsstokers en imperialisten". Volgens de jongste aanwijzingen zou Malenkof thans de tweede man zijn na Stalin en Molotof de derde. HET NIEUWS VAN STALINS ZIEKTE. De Sowjet-minister van buiten landse zaken, Wysjinsky, was Woensdagmiddag niet aanwezig, ■toen het debat over Korea in de politieke commissie der V.N. werd hervat. De Sowjet-delegatie stond onder leiding van Zorin, die enige minuten voor het debat begon arriveerde. Hij keek ern stig en op de vraag, of Stalins ziekte enige invloed op de loop van het debat zou hebben, ant- Tot Woensdagavond is bij het Nationaal Rampenfonds in totaal 70,7 miiiioen gulden binnen geko men. woordde hij: ,,Dat is een kwestie van minder belang". Kort na Zorin kwam ook Za- roebin, de Sowjet-ambassadeur in de Verenigde Staten, het gebouw binnen. Op alle vragen van ver slaggevers antwoordde hij met een kort: „Geen commentaar". President Eisenhower belegde Woensdagochtend onmiddellijk een bespreking met de directeur van de centrale inlichtingen dienst, Allan Dulles, en leden van de staf van het Witte Huis, toen hij het nieuws van Stalins ziekte vernam. Woensdagmiddag gaf de presi dent een verklaring uit, waarin hij zei, dat op dit ogenblik in de geschiedenis de gedachten van de Amerikanen uitgaan naar de ge hele bevolking van de Sowjet- Unie. „Afgezien van de persoon lijkheid der regeringspersonen blijft ons gebed, dat de Almachti ge zal blijven waken over het volk van dat uitgestrekte land om het de gelegenheid te ver schaffen te leven in een wereld waar alle mannen, vrouwen en kinderen in vrede en kameraad schap wonen", aldus Eisenhowers verklaring. REGERING INFORMEERT NAAR STALINS GEZOND HEIDSTOESTAND. Mr J. Visspr, de chef van het protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, heeft namens de Nederlandse regering bij de ambassade van de U.S.S.R. naar de gezondheidstoestand van maarschalk Stalin geinformeerd en verzocht de beste wensen voor zijn gezondheid te willen over brengen. In 2 Londense bladen is een interview met maarschalk Tito van Joego-Slavië verschenen. De correspondent van de Dai ly Express te Belgrado schrijft, dat Tito hem heeft verteld dat, als Rusland W.-Duitsland zou aanvallen, Joego-Slavië onmid dellijk in actie zou komen. Tito zou mogelijk Engeland het slui ten van een vriendschapsver drag voorstellen. Een bespre king tussen Stalin, Eisenhower en Churchill zou op het ogen blik nutteloos zijn volgens de maarschalk. Een correspondent van de Daily Mail schrijft, dat Tito als zijn mening te kennen heeft ge geven, dat de mogelijkheid van een oorlog hoe langer hoe klei ner wordt en dat, wanneer de krachten in de wereld ongeveer in evenwicht zouden zijn, een oorlog geheel zou kunnen wor den vermeden. Ook had de maarschalk gezegd dat de Sow jet-Unie bevreesd is voor een wereldoorlog. Het Conservatief-Katholieke blad „La Libre Belgique" schrijft dat het Nederlandse initiatief tot oprichting van een douane- unie door de zes landen der Europese kolen- en staalgemeenschap in Belgische landbouwkringen een heftige reactie heeft verwekt. Het blad wijst er op reeds eerder pogingen van de Neder landse minister van Landbouw, Mansholt, gesignaleerd te heb ben om nog vóór de conferentie der 16 Westeuropese landen over het plan voor een Europese landbouwgemeenschap een bij eenkomst te organiseren, waar aan ook de ministers van Bui tenlandse Zaken, Economische Zaken en van Landbouw der 6 landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap hadden moeten deelnemen. De Belgi sche minister van Landbouw, Heger, zo gaat het blad voort, had zich evenwel tegen dit plan verzet en had deze voorvergade ring slechts goedgekeurd op voorwaarde dat hieraan slechts de ministers van Landbouw der 6 landen zouden deelnemen. „Vandaar, aldus het blad, deze nieuwe Nederlandse manoeuvre, die er in bestond het voorstel tot vorming van een douane unie door de 6 landen van de Europese kolen- en staalge meenschap op de agenda van de conferentie te Rome te plaatsen. Het blad weet verder te mel den, dat de Belgische boeren bond de Belgische eerste minis ter een telegram heeft gezon den, waarin de bond verklaart zeer bezorgd te zijn over de be sprekingen te Rome en waarin hij er op aandringt het Neder landse voorstel slechts in over weging te nemen, nadat een overleg zou zijn gepleegd met de Belgische landbouwkringen. Anderzijds schrijft de Belgi sche boerenbond in zijn orgaan, dat de Nederlandse beslissing is genomen zonder de Belgische en Luxemburgse Benelux-part ners te raadplegen. De boeren, bond is van oordeel dat uitvoe ring van de Nederlandse voor stellen, indien van tevoren geen beschermende maatregelen zou den worden genomen, er toe zouden leiden, dat het levens peil der Belgische arbeiders zou dalen tot minstens dat van vóór de tweede wereldoorlog en de ondergang zou betekenen van talrijke landbouwsectoren „in plaats van het levensniveau der betrokken volkeren voor ogen te hebben, aldus de boerenbond, schijnt Nederland dit terug te willen brengen tot het zijne. De Belgische boerenbond is daar om van oordeel dat meer dan ooit grote waakzaamheid gebo den is". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Rustig weer. Overwegend droog weer met aanvankelijk hier en daar nog mist of laaghangende bewolking. Overdag plaatselijk opklaringen. Matige tot zwakke Noordweste lijke wind. Iets hogere middag- temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 6 MAART. v.m. n.m. Breskens 4.52 5.12 Terneuzen 5.27 5.47 Hansweert 6.07 6.27 Walsoorden 6.17 6.37 Be plotselinge stijging van het toch reeds onrustbarend grote aantal vluchtelingen uit Oost-Buitsland heeft in de Westduitse hoofdstad ernstige zorgen gewekt. Niet alleen over de technische moeilijkheden waarvoor de westelijke autoriteiten worden ge plaatst, doch vooral ook omdat velen vrezen, dat met deze vlucht het eerste stadium zou worden ingeleid van een slavisering van het gebied ten O. van de Elbe. Be massavlucht heeft namelijk thans zodanige vormen aangenomen, dat het moeilijk wordt aan te nemen, dat zij geheel en al tegen de Russische concepties in zou gaan. In bevoegde kringen in Bonn wijst men met nadruk op de op vallende laksheid, waarmee de Oostduitse volkspolitie de be staande voorschriften voor con trole van de vluchtenden toepast. Men acht het geenszins uitgeslo ten, dat ook deze laksheid offi cieel gedecreteerd is en dat in Oost-Duitsland verspreide ge ruchten, die de vlucht sterk heb ben gestimuleerd, hun oorsprong zouden vinden in een doelbewus te taktiek der overheid. In het ministerie voor vraag stukken, die geheel Duitsland be treffen, wordt het aannemelijk geacht, dat de Russen gaarne een deel van de bevolking van Oost- Duitsland zouden zien wegvloei en. Voorhands zijn er weliswaar geen aanduidingen van maatre gelen om de trek naar het westen door een immigratie van Slavi sche elementen in het Duitse ge bied te doen volgen. Maar men acht het geenszins uitgesloten, dat zulk een immigratie in een later stadium zal volgen. Daar mee zou dan de eerste stap op de weg van een Slavisering van het gebied, dat men hier thans offi cieel als „Midden-Duitsland" aanduidt. Men vreest temeer voor een dergelijke ontwikkeling, daar het hier naar Russische opvatting gaat om een gebied dat van oor sprong Slavisch zou zijn geweest en door Germaanse volksstam men zou zijn gekoloniseerd. Uiteraard rekent men erop, dat de vlucht niet alleen West-Duits- land en vooral West-Berlijn voor materiële moeilijkheden plaatst, doch dat ook het economische leven van Oost-Duitsland er een directe terugslag van zal onder vinden. Vooral de toch reeds zo penible toestand, waarin de agra rische productie in Oost-Duits land verkeert, moet door de uit tocht van zovele boeren verder worden bemoeilijkt. Het wordt evenwel aannemelijk geacht, dat de Russen gaarne bereid zijn zul ke moeilijkheden op de koop toe te nemen, wanneer zij inderdaad op een Slavisering van het ge bied zouden willen aansturen. De samenstelling van de vluch tende massa geeft alle reden om te veronderstellen, dat de Russen aan de poorten van Berlijn de volksbeweging oogluikend gade slaan. Van de bijna 40.000 men sen, die in de maand Februari door de sluizen van Berlijn naar westelijk gebied vluchtten, be stond meer dan het vierde deel uit boeren. Het gaat daarbij in hoofdzaak over die boeren, die volgens de in Oost-Duitsland gel dende maatstaven als „koelakken" gelden en die toch niet voor de daar heersende nieuwe orde kun nen worden gewonnen. De mees te vluchtende boeren zijn volgens Russisch begrip grootgrondbezit ters, dat wil zeggen dat zij een landbezit van meer dan twintig hectaren hadden. Dientengevolge komen zij niet in aanmerking om in een coöperatie te worden op genomen. Juist tegen deze categorie zijn in de laatste maanden de scherp ste maatregelen genomen.Aan hen zijn verplichtingen tot leve ring van producten gegeven, die zii naar hoeveelheid en naar ter mijn onmogelijk konden nako men, temeer daar zij zowel van arbeidskracht als van materiaal verstoken zijn. Daarnaast zijn de belastingschroeven voor deze grote boeren zodanig aange schroefd, dat zij practisch voor De Nederlandse minister van Bui cenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, heeft in de politieke commissie van de Verenigde Naties ver klaard, dat zij op haar „rechtvaardige en eervolle" voorwaarden voor een wapenstilstand in Korea moeten blijven staan. ZON Maart 5 7.18 6 7.16 7 7.13 8 7.11 MAAN 18.26 18.28 18.30 18.32 0.14 1.30 2.43 8.12 8.31 8.59 9.38 Minister Luns zeide dit naar aanleiding van de Indische reso lutie die de algemene vergade ring in December van het vorige jaar, tegen het verzet van de communisten in, heeft aangeno men. De minister zeide dat de overweldigende meerderheid een rechtvaardige en eervolle basis voor het beëndigen van de vijan delijkheden had aangeboden, maar het aanbod werd van de hand gewezen. Mr. Luns' voegde er aan toe, dat de algemene vergadering nogmaals zijn vaste wil moet be vestigen om sterk en eensgezind te blijven in een rechtvaardige zaak." Minister Luns zeide dat het nooit te laat is om te hopen dat een eerlijk gebaar, zoals de Ver. Naties in naam van 54 landen hebben gedaan, in een bepaald stadium toch erkenning en ge nade zal vinden in de ogen van hen die ogenschijnlijk uit zijn op de totale vernietiging van de menselijke vrijheid en waardig heid. De hoop, dat de Sowjet-rege- ring een nieuw standpunt in het Koreaanse probleem zou inne men, is de bodem ingeslagen door Wysjinsky's toespraak van Maan dag, aldus de minister. Minister Luns zeide: „Waar wij naar hebben geluisterd is dezelf de oude redeneeracrobatiek om te bewijzen dat zwart wit is en dat de aanvallers in Korea on schuldige slachtoffers zijn, ter wijl de verdedigers van de Ko reaanse vrijheid en veiligheid afschuwelijke oorlogsopstokers zijn." Wysjinsky had, aldus minister Luns, gegoocheld met woorden om de aandacht af te leiden van het feit dat de strijdende par tijen de weg hebben bereid voor een wapenstilstand en bijna tot overeenstemming zijn gekomen en dat 9/io van de leden van de Ver. Naties een rechtvaardig, hu maan en eervol voorstel hadden gedaan voor de oplossing van het enige overblijvende punt, name lijk dat van de krijgsgevange nen." Mr. Luns verklaarde dat de Indische resolutie was „ontwor pen door een groot Aziatisch land, een vredelievende buur staat zowel van de Sowjet-unie als communistisch China, dat een natuurlijk onmiddellijk belang bij de vrede in Azië heeft." Een Indisch voorstel had, aldus betoogde minister Luns, de weg kunnen vrijmaken voor de poli tieke conferentie voor de vreed zame regeling van de Koreaanse kwestie als geheel. De minister zeide dat dit de reden was waarom een aantal landen, die aanvankelijk van oordeel waren dat er enige ge vaarlijke voetangels en klemmen aan de resolutie waren verbon den, haar tenslotte toch steunden. De afgevaardigde van Peru was eveneens van mening, dat de al gemene vergadering zich moest houden bij de Indische resolutie. De commissie ging daarop tot Woensdag uiteen. De sprekers lijst zal des avonds worden ge sloten. LONDENSE VOORSTAD ZENDT BOODSCHAP AAN KONINGIN JULIANA. De gemeenteraad van de Lon dense voorstad Bermondsey zal een speciale boodschap van mede leven zenden aan Koningin Julia na, wier bezoek aan de voorstad in 1951 nog in de herinnering van de inwoners voortleeft, aldus een mededeling van de voorlichtings dienst van de Britse ambassade te 's-Gravenhage. Tijdens een vergadering van de gemeenteraad is besloten „de Ne derlandse ambassadeur te Lon den te verzoeken aan Hare Ma jesteit de diepste gevoelens van medeleven van de inwoners van Bermondsey over te brengen aan haar en het Nederlandse volk met de ramp, die het land heeft ge troffen." In de resolutie wordt verder ge zegd, dat de inwoners van Ber mondsey bewondering hebben voor de vastberadenheid waar mee het Nederlandse volk het herstelwerk aanpakt. de keuze gesteld zijn hun bezit op te geven en als landarbeider te gaan werken of wel een heen komen naar het westen te zoe ken. Opgemerkt wordt daarbij, dat de druk niet in alle delen van Oost-Duitsland gelijk is. In som mige plaatsen is de vertwijfeling van deze boeren zover gegaan, dat zij vrijwel alle verdwenen zijn en huis en haard hebben achtergelaten. De tweede catego rie der vluchtelingen is die der kleine beambten en bedienden van het nog op particuliere basis geschoeide deel van het bedrijfs leven. Hst vijfde deel der vluch telingen behoort tot deze groep. Voorts bestaat tien procent der vluchtenden uit mensen, die zich tot nog toe als zelfstandig am bachtsman of handelaar hebben kunnen handhaven. Ook bij deze is de massavlucht rechtstreeks veroorzaakt door recente maatre gelen, die het hen onmogelijk maken hun zelfstandige bedrijf te handhaven. In de lange en havenloze men senrijen, die nu dagelijks voor de opnamebureaux in West-Berlijn staan, bevinden zich echter ook vele werklieden van de belang rijke bedrijven, de z.g. „zwaarte- puntbedrijven", die voor 'n groot deel zijn ingeschakeld in de mili taire productie van het Sowjet- blok. 1,4 der in Februari gere- gistreerden had in de volkspolitie gediend. Tien procent bestond uit jeugdige personen, die over het algemeen gevlucht waren uit vrees voor dit half-militaire po litiecorps te worden gerecruteerd. Een woordvoerder der West duitse regsring verklaarde, dat het wellicht nodig zou zijn de ge allieerde militaire bevelhebbers te vragen „een kleine luchtbrug naar het westen te slaan om de vluchtende massa naar West- Duitsland af te voeren. De onver wachte grote toeneming van de stroom (Maandag waren er 5500 geregistreerd en Dinsdag ver over de 3000) heeft namelijk opnieuw een grote stagnatie in de afvoer doen ontstaan. Na veel redetwis ten tussen het Berlijnse stadsbe stuur en de bondsregering is en kele weken geleden de vliegcapa- citeit tot ruim 900 personen per dag opgevoerd. Van een lucht brug is daarbij nog niet gespro ken omdat het hier slechts een overeenkomst gold tussen de Westduitse instanties en de Ame rikaanse, Engelse en Franse maatschappijen, die diensten op Berlijn onderhouden. Deze com merciële diensten hebben echter in de laatste dagen hun toezeg gingen niet kunnen houden voor al ook omdat de mist het vlieg verkeer had beperkt. Van Maan dag af zal de afvoer door de lucht tot 1100 man per dag worden op gevoerd. Daarnaast wordt evenwel nog een extra afvoer van 10.000 man voorbereid. Wanneer de commer ciële diensten dit alles niet meer kunnen verwerken, zo heeft een woordvoerder der regering ver klaard, dan zal men zich tot de militaire autoriteiten moeten wenden om weer tot een echte luchtbrug te besluiten. Van Ber lijn uit wordt de regering in Bonn bij voortduring onder pressie ge zet om de afvoermogelijkheden te vergroten. Het aantal vluchtelingen dat zich in het westen der vroegere hoofdstad opeenhoopt, wordt na melijk met de dag groter. De stad moet ook onderdak bieden aan die vluchtelingen, die niet als politiek vluchteling worden er kend. In Februari waren het er 10.000, het vierde deel van alle aanmeldingen. Onder hen zijn ook tal van ongewenste elemen ten. He4 totaal van de in West- Berlijn verblijvende „illegale" vluchtelingen loopt nu al over de 200.000. De Westduitse regering heeft zich opnieuw over de te nemen noodmaatregelen beraden en zij heeft de minister-presiden ten der negen deelstaten tot een nieuwe spoedconferentie over het vraagstuk opgeroepen. Deze zal heden in Bonn werden gehouden. Het doel daarvan is nieuwe mo gelijkheden tot onderbrenging van de vluchtelingen te beraden en vooral om een oplossing te vinden voor het vraagstuk der niet erkende vluchtelingen. In Eerliin dringt men er namelijk op aan, dat ook deze voortaan naar het westen zullen worden vervoerd. Een woordvoerder der regering heeft voorts verklaard, dat df vlucht nu zulke afmetingen heeft aangenomen, dat men meen zonder internationale hulp de ge volgen niet meer te kunnen op vangen. Een zegsman van het ministe rie voor vraagstukken betreffen de geheel Duitsland sprak zijn grote waardering uit voor de Ne derlandse geste een grote hoe veelheid aan Nederland ter be schikking gestelde goederen voor de Duitse vluchtelingen te be stemmen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1