De toestand in Teheran John De Politieke Commissie naar Foster Dulles het Oosten? D® Chinese nationalisten in Birma Bescherming Burgerbevolking Geschenk aan Koningin voor nabestaanden der gevallenen Rede van Wysjinsky Canadees passagiersvliegtuig neergestort Nieuwe Japanse minister van Landbouw Van het Koreaanse front WEERSVERWACHTING ZON- eu MAANSTANDEN WOENSDAG 4 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2282. Verschillende arrestaties verricht DE STRIJD OM DE MACHTIN PERZIE SOWJET UNIE 2>e]|ll GEN HULP UIT PERZIE President Peron in Buenos Aires teruggekeerd De strijd irs Indo-Chisia i&tsmissfsssè HOOGWATER Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Reactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum peï advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Perzische regering heeft de voormalige oppositieleider Jamal Imami en een aantal lei ders van de communistische Toedeh-partij laten arresteren. Ook 3 generaals zijn gevangen genomen. Imami, een onverzoenlijk te genstander van Mossadeq, is reeds twee keer gearresteerd in 1946 en nogmaals in 1952. Hij bestreed de Perzische pre mier op het punt van zijn poli tiek voor nationalisatie van de Brits-Perzische oliemaatschappij en beschuldigde hem er van, de Perzische welvaartsbron afge sneden te hebben en het land „aan de rand van de afgrond" gebracht te hebben. Eens zijn tijdens een debat aanhangers van Imami en die van Mossadeq slaags geraakt. A.F.P. meldt, dat Dinsdag meer dan 3000 aanhangers van de Toedeh-partij zich bij het parlement hadden verzameld. Tevoren waren volgelingen van de Toedeh en Paniranen in de buurt van het parlement slaags 300 km r|||| BEZWAAR TE III VER.STATEN Kas pi sc «Minui y,, Hamaaan TEHERAN Ki rmansjah/^ OLIEGESIEDl Mesied CONFLICT TUSSEN MOSSADEQ EN DE SHAH Isfahan - - Abacia sjiras Perzische Golf enderAbbas BAH REI AANSPRAAK VAN MOSSADEQ OP OLIEGEBIED DER BAHREIN EIL 53141 V PELT ,7^ China uai«-v PERZIE./ Turkije India Arabic A frika Het conflict tussen Mossadea en de sjah van Perzië, dat ge ruime tijd slapende was, is thans weer opgeleefd. In Tehe ran leverden de aanhangers van Mossadeq strijd met de aanhan gers van de sjah. In onze kaart geven wij' een overzicht van enkele kenmer kende punten uit de controverse tussen de vorst en de eerste minister. Mossadeq bracht met de nationalisatiepolitiek het land aan de rand van een fi nancieel bankroet. Ook probeer de de Perzische eerste minister de steun van de Ver. Staten en van de Sowjet.Ume tegen el kaar uit te spelen. Hoewel de sjah aanvankelijk geneigd was toe te geven aan de politiek van zijn eerste minister, zijn er te kenen die er op wijzen, dat de omgeving van de Perzische vorst thans de macht van Mos sadeq wil beperken. Een eerste gevolg hiervan was een aantal slachtoffers bij de demonstra ties in Teheran. geraakt. Twee aanhangers van de Toedeh werden ernstig ge wond. De betogers bleven naar het parlement toestromen. Fatemi zeide, dat personen, die zich tegen de orde-troepen verzetten, streng gestraft zouden worden. Dinsdag heeft de Russische ambassadeur Sadtsjikof in een onderhoud met Fatemi de Per zische regering verzocht, een onderzoek in te stellen naar een incident, dat zich de vorige maand bij de Perzisch-Russi- sche grens heeft afgespeeld. Hoewel geen bijzonderheden over de Russische klacht be schikbaar zijn, verluidt, dat Perzische grensbewakers er van worden beschuldigd het gebied van een door Rusland bezet eiland in de Kaspische Zee ge schonden te hebben. Dr Mossadeq heeft vertegen woordigers van het nationale front ontvangen en hun meege deeld, dat hij de kamer nog drie dagen zal geven om met hem samen te werken tot het herstel van de orde en rust in Teheran- Daarna zou hij een beroep doen cp het volk. Voor het eerst sinds Zaterdag is er Dinsdag geen melding ge maakt van betogingen in Tehe ran. De rust in de stad is weer gekeerd nadat dr Mossadeq een beroep had gedaan op het volk, geen betogingen te houden. Winkels en scholen zijn weer geopend. De communistische Toedeh- partij heeft echter opgeroepen tot een massavergadering, die voor het parlementsgebouw ge houden zou worden, als protest tegen „buitenlandse uitbuiting en imperialisme". Volgens het communistische blad „Dessoete Ayendeh" is het hof het cen trum van deze „uitbuiting". De Perzische minister vari Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, heeft bekendgemaakt, dat de regering de voorgenomen betoging van de Toedeh zal ver hinderen. Tanks en militairen bewaken het plein voor- het par lementsgebouw. Een lid van de Paniraanse be weging, die bij een betoging in het centrum van Teheran zwaar werd gewond, is aan zijn ver wonding bezweken. De mars van de aanhangers van de Toedeh-partij naar het parlementsgebouw, die Dinsdag te Teheran zou worden onderno men, is door het ingrijpen van militairen verhinderd, aldus is uit Teheran vernomen. De mili tairen slaagden er in de betogers uiteen te drijven, voor zij het parlementsgebouw hadden be reikt. Er werden enkele arresta ties verricht. De Amerikaanse ambassade te Teheran heeft een bekendmaking gepubliceerd, waarin geruchten volgens welke de Amerikaanse regering zou bemiddelen in de binnenlandse aangelegenheden van Perzië, worden tegengespro ken. Op een persconferentie deelde Fatemi, minister van Buitenland se Zaken, mede, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag vijftien vooraanstaande Perzen zijn ge arresteerd. Het Perzische blad „Keihan" deelde Dinsdag mede, dat de com missie voor de veiligheid, die ten huize van dr Mossadeq bijeen was gekomen, een lijst met na men van 470 personen goed keurde die gearresteerd moesten worden wegens deelneming aan de samenzwering tegen het re giem van Mossadeq.. Dinsdagavond was het rustig in de straten van Teheran. OPNIEUW AANVAL VAN GEWAPENDE BENDE OP GAROET. Zondagavond is Garoet weder om aangevallen door een gewa pende bende; 23 woningen wer den in brand gestoken; 2 burgers werden gedood en 2 gewond met een totale schade van een half millioen rupiah. Ruim 14 dagen geleden zijn bij een aanval op Garoet 100 huizen verbrand en werden vijf mensen gedood. Naar uit Washington wordt Buitenlandse Zaken een bezoek gemeld, overweegt de Ameri- I aan het Nabije Oosten heeft ge- kaanse minister van Buitenlandse I maakt en men is van oordeel, dat Zaken, John Foster Dulles, het 'een dergelijk bezoek veel zou maken van een reis naar het Nabije Oosten en Z. O. Azië ter versterking van het Amerikaanse prestige in deze streken. Ten dele zou de reis ten doel hebben uiting te geven aan „de Amerikaanse vriendschap voor de Arabische landen". Deze lan den, aldus Reuter, worden te Washington van het grootste be lang geacht voor „de vergrote anti-Sowjet-activiteit". Sommige adviseurs raden Dulles aan de reis te maken in de komende maanden, mogelijk in April na de conferentie van de Atlantische raad te Parijs. Men wijst er op, dat tot nu toe geen Amerikaanse minister van Voorhoede wordt gevormd door de opruimingsdienst. De voorhoede van de B. B„ zo zouden wij de mannen kunnen noemen van de opruimings- en reddingsdienst. Zij immers ba nen na een bombardement de weg voor de andere hulpdien sten en zij zijn met de mannen van de blokploegen de eersten, die onder het puin bedolven men sen te hulp komen. In plaatsen, waar bombarde menten op enigszins grote schaal verwacht kunnen worden, in de A.-gemeenten dus, is de opruim en reddingsdienst in drie secto ren gesplitst: de sectie pioniers, redding en bomdemontage. De pioniers bereiden door het op ruimen van versperringen, het dichten van bomkraters en het slopen van huizen, die op instor ten staan, de opmars van de an dere B. B.-hulpdiensten voor. Ook het stutten van huizen en het veilig stellen van goederen, wel ke door instorting, brandgevaar of waterschade verloren dreigen te gaan, behoort tot de taak der pioniers. De sectie redding is be last met het opsporen en bevrij den van onder het puin bedolven personen en dieren en met het verlenen van eerste hulp. Van elke permanente reddingsploeg worden drie leden opgeleid tot gasverkenners en gasontsmet- ters. Bovendien zal een aantal atoom-radiatie verkenners wor den opgeleid. De bomdemonteer- ploegen hebben de gevaarlijke taak, niet ontplofte bommen on schadelijk te maken. Ook het de monteren van bommen met tijd- ontsteking behoort tot hun werk. De organisatie van de opruim- en reddingsdienst in de B.-kringen is kleiner van opzet. De belangrijke taak, die aan deze dienst wordt toevertrouwd, gebiedt strenge eisen te stellen aan de vrijwilligers. Zwakke pop petjes kan men niet gebruiken. Het personeel zal moeten bestaan uit mannen, die hun handen en hun hoofd weten te gebruiken. Vooral degenen, die in het nor male leven aan handarbeid ge woon zijn, b.v. timmerlieden, sme den, loodgieters, bouwvakarbei ders en slopers, zullen, mede door hun kennis van de practijk, be langrijk kunnen bijdragen tot h'et doen slagen van dit onderdeel der B. B. Van de vrijwilligers van deze dienst in totaal zijn er ruim 23.000 nodig wordt veel verwacht. Hun voldoening zal echter groot zijn, want zij hebben het leven van duizenden in hun hand. MEER DAN 70 MILLIOEN VOOR HET RAMPENFONDS. Dinsdagavond was bij het Na tionaal Rampenfonds een bedrag binnengekomen van ruim zeven tig millioen gulden. Dit betekent sedert Maandag avond een stijging van één mil lioen. Aan H. M. de Koningin is de zer dagen door de heer H. Hertz berger, die thans de Ameri kaanse nationaliteit bezit, om van zijn liefde en verbonden heid met zijn geboorteland te getuigen, een groot bedrag aan geboden ter herinnering aan 't feit, dat hij 50 jaar geleden de firma Em. Hertzberger te Rot terdam oprichtte. Dit bedrag dat bestemd is voor de nagelaten betrekkingen van hen, die gedurende de be zettingstijd zijn gevallen, werd in tegenwoordigheid van de schenker door H. M. persoonlijk overhandigd aan de voorzitter van de Stichting '40-'45 en de voorzitter van de gezamenlijke militaire fondsen. De Sowjet-minster van Buiten landse Zaken, Wysjinsky, heeft in de politieke commissie der Verenigde Naties het woord ge voerd bij de voortzetting van het debat over Korea. Hij begon met een aanval op de eerste redevoering van de nieuwe Amerikaanse vertegen woordiger bij de V. N„ Cabot Lodge, die deze verleden week in de commissie uitsprak. Wysjins ky noemde het een „armzalige" rede en hij vroeg zich af, of Lod ge's beschuldiging dat de Sowjet- Unie de Chinezen in Korea helpt alles was, wat Lodge te verklaren had. Ook leverde Wysjinsky critiek op de radiorede, die Foster Dul les een week na zijn ambtsaan vaarding had uitgesproken. Dul les had toen, aldus Wysjinsky, een aantal beschuldigingen geuit over plannen van de Sowjet-Unie om een groot deel van de wereld, o.m. het Midden- en het Verre Oosten, te onderwerpen. De Sowjet-minister beschuldig- bijdragen tot het tegenwerken van de Sowjet-activiteit, die er op gericht is gebruik te maken van „Arabische teleurstelling over de Amerikaanse politiek in het verleden". Het bezoek zou op deze wijze bijdragen tot een be spoediging van een vergelijk óver een verdedigingsorganisatie in het Nabije Oosten, die gesteund wordt door het Westen. President Eisenhower gaf Maandag uitdrukking aan „onge rustheid over de verslechtering van de Arabisch-Amerikaanse be trekkingen". Hij deed dit na een onderhoud met de minister van Buitenlandse Zaken van Saoedi- Arabië. Hij beloofde te zullen werken voor het herstel van het vertrouwen. In diplomatieke kringen neemt men aan, dat Eisenhower een nieuwe „methode" voor het aan vatten der vraagstukken van het Midden-Oosten beoogt. Hij zou voorstander zijn van een strikte onpartijdigheid, die zich ook tot Israël zou uitstrekken. De voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, senator Wiley (repu blikein voor Wisconsin), heeft voor de Amerikaanse vereniging tot steun aan de Ver. Naties ver klaard, dat het Midden Oosten „ieder moment kan ontploffen", hetgeen een „volledige verstoring van het evenwicht in de wereld" ten gevolge zou hebben. Men diende te beseffen, dat Korea niet het enige slagveld was, waar tegen het communis me werd gestreden. De Sowjet-Unie wenst niets liever, zo ging hij voort, dan dat Amerika in Korea bezig gehou den wordt, opdat het de ogen af wendt van de critieke toestand in het Midden Oosten. Het Kremlin zou er genoegen in scheppen, als wij ons in Korea en andere Aziatische gebieden zouden overbelasten en op deze wijze Europa, Afrika en het Na bije Oosten zouden vergeten, zo zeide Wiley. Hij deed verder een beroep op de bondgenoten van Amerika om „hun aandeel" op zich te nemen van de Koreaanse last. Het Ame rikaanse volk is van gevoelen, dat het de last in Korea vrijwel alleen draagt. Volgens Birmese legerkringen heeft generaal Li Mi een be faamd bevelhebber van Chinees- rationalistische guerillastrijders zich weer aan het hoofd gesteld van zijn trcepen in Birma, die inmiddels door de regering van Formosa van nieuwe uitrusting zijn voorzien. De 55-jarige ge neraal, die in het midden van het vorige jaar Birma verliet, is thans nationalistisch „Schaduw- gouverneur" van de Chinese provincie Joennan, aldus ge noemde kringen. Hij zou optre den onder een aangenomen naam. Generaal Li Mi was destijds commandant van het nationa listische 8e leger, dat zich emde 1949, na de communistische successen, naar Birma uitweek. Zijn terugkeer naar Birma met nieuwe troepen volgt op het be sluit van maarschalk Tsjiang- Kai.Sjek om schaduwregerin- gen voor Chinese provincies in te stellen, als onderdeel van zijn plan om het vasteland te her overen. De generaal heeft voor- President Peron is Maandag na een bezoek van een week aan Chili in Buenos Aires terugge keerd. Op verzoek van het algemeen vakverbond was in de stad en de provincie Buenos Aires het werk waar mogelijk stilgelegd als groet aan de president. Ondanks de regen waren tienduizenden in en bij het met vlaggen versierde station van aankomst verzameld. Buiten het station hield de pre sident een radiorede over de eco nomische unie, waartoe hij met de Chileense leiders heeft beslo ten. „Van nu af aan zullen de Chilenen als onze landgenoten worden beschouwd. Iedere Ar gentijn moet voor het geluk van Chili werken met dezelfde trouw als waarmede hij voor het geluk van eigen land werkt". Hij riep regering, staat en volk van Ar gentinië op er voor te zorgen, dat, evenals Argentinië Chili „economisch vrij en politiek sou- verein" wordt. Peron gaf de verzekering, dat het samengaan tegen niemand was gericht. Elk ander land van La tijns Amerika kon toetreden. Tijdbom ontploft? Enkele minuten na de aankomst van de president deed zich in het bagagedepot van het station een ontploffing voor. Men gelooft dat het een tijdbom geweest is. Een deur en een raam werden ver nield, maar persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Zes man spoorwegpersoneel zijn aangehouden. Later is niet-officieel meege deeld, dat drie mensen door de ontploffing gewond werden. lopig zijn hoofdkwartier geves tigd te Wonghst, 80 km ten Z- van Kentoeng, dat gelegen is aan het Zuidelijke einde van de 1000 km lange grens tussen Bir ma en China. Admiraal Ma Tsji-TAsjoeang, opperbevelhebber van de Chine se nationalistische vloot, heeft in Manilla verklaard, dat de na tionalistische vloot genoeg sche pen zou hebben voor een inva sie op het Chinese vasteland in dien er koopvaardijschepen aan toegevoegd zouden worden. De strijdkrachten op Formosa acht te hij sterk genoeg om een communistische landing af te slaan. Een woordvoerder van het Franse leger heeft medegedeeld, dat Franse unie-strijdkrachten bezig zijn de weg van Saigon naar Cap St. Jacques, een ongeveer 60 kilometer ten Z.O. van Saigon ge legen badplaats, van opstande lingen vrij te maken. Een Viet- minh-bataljon is hierbij op de vlucht gejaagd. Voorts zijn grote hoeveelheden wapens en inrich tingen voor het vervaardigen van wapens der rebellen vernie tigd. Het sinds 1945 door de Viet- minh beheersen van deze weg had tot gevolg dat de Fransen vele geïsoleerde oerwoudposten uit de lucht of via de rivier moesten bevoorraden. Een ander doel van de operatie is de oevers van de Saigonrivier, die door Amerikaanse schepen wordt gebruikt voor het aanbren gen van militaire voorraden, overeenkomstig de door de Ver enigde Staten aan Indo-China verleende militaire hulp van re bellen te zuiveren. Men verwacht, dat de zuive ringsoperatie een maand zal duren. de Lodge voorts van „laster en verdraaiing van feiten", teneinde „haat tegen het Chinese volk" op te wekken. Hij verwees naar een recente verklaring van generaal Van Fleet, de voormalige bevelhebber van'het Amerikaanse leger in Korea, volgens welke, als Korea verloren zou gaan, ook Japan en Z.O. Azië zouden volgen. „Mag ik hieraan toevoegen", zo zei Wysjinsky, „dat Japan en Z.O. Azië hoe dan ook voor U verlo ren zullen gaan". Wysjinsky heeft opnieuw het voorstel van de Sowjet-Unie tot onmiddellijke beëindiging van de vijandelijkheden in Korea en in stelling van een commissie voor de vreedzame oplossing van liet Koreaanse probleem bij de poli tieke commissie ingediend. De Sowjet-minister verklaarde, dat de regeringen van Noord- Korea en China de Russische voorstellen tot een onmiddellijke beëindiging van de vijandelijk heden en de instelling van een commissie voor een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk volledig hadden ge steund. De Amerikaanse politiek houdt, aldus Wysjinsky, de schepping in van grote gewapende strijd krachten in alle Aziatische lan den. „Het is geen geheim dat de Verenigde Staten voornemens zijn soldaten van niet-communis- tisch Azië, in het bijzonder Japan, onder de wapenen te brengen." Ook worden volgens de Sowjet- minister voorbereidingen getrof fen voor het aanleggen van nieu we bases in het gebied van de Stille Oceaan. De strijdkrachten van Tsjiang Kai Sjek werden aangemoedigd tot aanvallen op het Chinese vasteland. De vor ming van agressieve blokken wordt koortsachtig voortgezet, aldus de Russische minister. Toen Wysjinsky zijn voorstel tot onmiddellijke beëindiging van de strijd herhaalde, zeide hij tot Lodge: „Maar u wil er geen ein de aan maken". Wysjinsky zeide dat de Ver enigde Staten en degenen die hen steunen, belang hebben bij het voortduren van de oorlog, omdat hij de oorlogsmilionnairs grote winsten brengt. De voornaamste taak, die de regering-Eisenhower zich heeft gesteld, is de voorbereiding voor een nieuwe oorlog, aldus de Rus sische minister. Op de beschuldiging van Lod ge dat de Sowjet-Unie de aanval lers terzijde stond, antwoordde Wysjinsky dat de Sowjet-Unie geen verdrag met Noord-Korea heeft en dat zij niet verplicht is wapenen aan Noord-Korea te verkopen en dat zij dat ook niet heeft gedaan behalve toen de Russische toepen zich terugtrok ken. Wysjinsky gaf toe, dat de Rus sen wapenen aan China hebben verkocht. De Sowjet-minister zeide, dat de voorstellen, vervat in de reso lutie, die op de vorige zitting door de Sowjet-Unie was inge diend, ook nu door de Russen zouden worden voorgestaan. ANTWOORD VAN LODGE. In een kort antwoord zei de Amerikaanse afgevaardigde Lod ge, dat de Sowjet-Unie had „toe gegeven de Chinese communisti sche strijdkrachten, die de V.N. ais agressors hadden gebrand merkt, te helpen. Hij wees het Sowjet-voorstel inzake Korea van de hand, „niet omdat de Ver. Staten geen vrede willen, maar omdat het voorstel de kwestie der krijgsgevangenen in het onzekere laat en de gevan genen niet de toepassing van het beginsel van vrijwillige repatrië ring garandeert". Lodge ver klaarde, dat de Sowjet-Unie „agressors te hulp was gekomen, hetgeen iets anders is dan het verlenen van hulp aan het slachtoffer van agressie." «BBSKSHESSST! Een passagiersvliegtuig met straalaandrijving, type Comet, van de Canadian Pacific Airlines is Dinsdagmorgen vroeg op het vliegveld van Karatsji neerge stort. De bemanning van vijf en zes passagiers zijn om het leven gekomen. Het toestel verongelukte bij het opstijgen. Er zijn geen over levenden. De passagiers waren technici van de luchtvaartmaat schappij. De technici waren van Britse en de vijf bemanningsleden van Canadese nationaliteit. Het vlieg tuig, dat geheel is uitgebrand, was op weg naar Australië. Het was het eerste van dit type, dat door de luchtvaartmaatschappij was aangekocht. Uit de sporen op de startbaan valt af te leiden, dat het toestel niet van de grond is geweest. Het boorde zich aan het einde van de start door een prikkeldraadver sperring, waar het in een diepe sloot terechtkwam en ontplofte. Alle lijken werden onherkenbaar verbrand. Het verongelukte toestel was het eerste van de tweede serie van De Havilland „Cornet" ver keersvliegtuigen met straalmoto ren, de z.g> „Cornet lA"-serie. Dit toestel had een grotere brand stofbergplaats en was geschikt voor het vervoer van 44 passa giers. De „Cornet IA'' die gisteren ten onder ging, de CF-CUM van de „Canadian Pacific Airlines", 'hafc juist in Engeland de proeven achter de rug die waren genomen met de „Ghost" straalmotoren met water-methanol injectie. Volgens een officieel rapport van het Pakistaanse ministerie voor burgerluchtvaart is het on geluk te wijten aan een beoorde lingsfout van de gezagvoerder. Premier Josjida van Japan heeft Dinsdag de liberaal Kat- zoetami Tago to. minister van Landbouw benoemd. Tago volgt Kozen Hirokawa op, die Maandag werd ontslagen omdat hij zich onthouden had bij een stemming over een motie waarin de premier tot de orde werd geroepen wegens het bezi gen van het woord „domkop" te gen een tegenstander in 't par lement. De nieuwe minister wordt be schouwd als een van de invloed rijkste leiders van de „neutrale' groep in de liberale partij. SCHOKKER OP STREKDAM BIJ KIJKDUIN. De Stellendammer schokker ST 25, die thans in Scheveningen thuis hoort, is tijdens mist bij Kijkduin op een strekdam gelo pen. Het schip is 's nachts bij hoog water vlotgekomen en daarna de haven van Schevenin gen binnengelopen. Aan het Koreaanse front was het Maandag betrekkelijk rus tig. Van de zijde der V. N. is mee gedeeld, dat op 28 Februari een Noordelijke krijgsgevangene op het eiland Koje een medegevan gene heeft doodgeslagen. De da der heeft bekend. Er waren geen politieke drijfveren in het spel,, aldus de autoriteiten van het kamp. De Zuidkoreaanse minister van Financiën heeft te Seoel verklaard, dat een vijfde van de Zuidkoreaanse gezinnen geen cent meer bezat, toen 4 dagen geleden de geldzuivering begon. Hij deelde mee, dat op grond van de door president Rhee ge troffen noodmaatregelen 30 pro cent van het oude geld is „be vroren". Onderhoud tussen Van Fleet en Eisenhower. Generaal Van Fleet, de gepen- sionneerde opperbevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, is Dinsdag te Washington aange komen, waar hij die dag met ge neraal Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse staf chefs, een onderhoud zou hebben met president Eisenhower, om zijn inzichten over de geallieerde oorlogvoering in Korea uiteen te zetten. Van Fleet zal vandaag en Don derdag verklaringen afleggen voor de commissies voor de strijdkrachten van Huis van Af gevaardigden en Senaat. Bradley's mening. Twee democratische senatoren hebben Dinsdag medegedeeld, dat generaal Bradley onlangs in een besloten zitting van de Ame rikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse aangelegenheden als zijn mening te kennen heeft gegeven, dat er thans „geen kans bestaat op een resultaten belovend offensief der verbonde nen in Korea". Bradley zou gezegd hebben, dat een dergelijk offensief meer aan mensen en materiaal zou ver gen dan in het huidige program ma voor de strijd in Korea is voorzien. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Rustig weer. Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking. Matige tot zwakke wind tussen West en Noord. Overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. DONDERDAG 5 MAART. v.m. n.m Breskens 4.18 4.36 Terneuzen 4.53 5.1J Hansweert 5.33 5.5) Walsoorden 5.43 6.01 Maart ZON MAAN 4 7.20 18.25 22.59 7.57 5 7.18 18.26 8.12 6 7.16 18.28 0.14 8.31 7 7.13 18.30 1.30 8.59 8 7.11 18.32 2.43 9.38

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1