Binnenlands nieuws HlfS 9,Eric de Noorman en Bor Khan" Wegenwachten Engeland naar SUIKERFABRIEK WAST AARDAPPELEN BE BELASTINGBETALING Stalen LEDIKANTEN POT Buitenlandse boerenorganisaties betuigen medeleven de natuurzuivere Tijd alijk werktal verlen ging voor de bouwvakken Amerikaanse richting aanwijzers en stoplichten toegestaan Bescherming Burgerbevolking Hel zorgenkind Schouwen-Buivenland De verkiezingen in Chili josjida lot de orde geroepen De strijd in Korea o /K 00 2 pers. HJ>. Japan Iaat geen burgers uit communistischs landen toe Engeland en comm. China Fins schip mei gascherakxefiding Aanvaring in Oslofjord 1» fi MIST STAGNEERT SCHEEPVAARTVERKEER. VsA Jj' aplfli#1 'f jÏÏm vm\\ Uitstel werd geen afstel. Sympathiek gebaar van Engels hotel. Op Maandag 2 Februari had 'n contingent van tien A.N.W.B.- wegenwachten en twee inspec teurs op uitnodiging van de Brit se zusterorganisatie, de Automo bile Association, naar Engeland zullen vertrekken, om daar, even als andere groepen „pechbestrij- ciers" voordien, kennis te maken, met het werk van de Road pa trols. de Engelse wegenwacht. Uiteraard vond deze reis door de ramp die ons land trof geen voortgang, daar de manschappen in allerijl voor hulpverlening in en rond de getroffen gebieden moesten worden ingezet. Dit uitstel is echter geen afstel geworden. Maandag ging de groep dan ook in Hoek van Hol land scheep om alsnog naar En geland te vertrekken, waar zij op verschillende plaatsen hun Brit- De enorme hoeveelheden aardappelen, die thans uit het rampgebied komen, zijn voor de handel ongeschikt. Zij zijn dus. danig met zeewater in aanra king geweest en zitten zo vol slik en klei dat zij eerst gerei nigd moeten worden. Thans ge beurt dit op de suikerfabriek Wittouck te Breda. Waar anders de suikerbieten in de goten spoelen, vindt men thans aard appelen, die na gereinigd te zijn meteen automatisch worden overgebracht in goederenwa gons. Deze aardappelen zijn voor het allergrootste gedeelte bestemd voor export. Veel er van gaat naar Duitsland, waar zij verwerkt worden in de aard appelmeelfabrieken. Een ander gedeelte wordt naar Frankrijk geëxpcr.eerd, terwijl een kleiner deel wordt opgeslagen in een van de Bredase koelhuizen. Men heeft niet de hoop alle aardappelen te kunnen redden. Men verwerkt 400 ton per dag en werkt in 3-ploegenstelsel. Tot nu toe is meer dan 1000 ton schoon gemaakt. De aardappelen wor den per schuit en vrachtauto aangevoerd, sommige partijen zien er nog uitstekend uit, an dere verkeren in een toestand, die meer doet denken aan brei dan aan aardappelen. Het zal van de weersomstan digheden afhangen hoe lang men met dit schoonmaken bezig kan blijven. se collega's zullen ontmoeten, teneinde ervaringen uit te wisse len. Tevens zullen zij op deze ries, die ondernomen wordt in het kader van de internationale samenhang van het wegenwacht- werk, een bezoek brengen aan de Engelse wegenwachtschool te Widmerpoole waar zij een aantal lessen zullen bijwonen en aan de B.S.A.-motorfabrieken te Birmingham. De directie van het hotel, waar zij te Birmingham zullen over nachten heeft de A.N.W.B. be richt, hiervoor geen betaling te willen ontvangen en heeft de bond verzocht het bedrag van de logies- en verblijfskosten te stor ten in het rampenfonds. Nieuw systeem via postkantoor. Aangezien het bestaande sys teem van belastingbetalen via de postkantoren zowel voor de pos terijen als voor de ontvangkan toren der belastingadministratie enigszins omslachtig is, wordt overwogen dit te vervangen door een systeem van girostortingen. Deze nieuwe werkwijze zal voorlopig alleen bij wijze van proef worden ingevoerd in de provincie Utrecht en in het Gooi. De benodigde stortingsformu lieren, die geel van kleur zijn, worden gratis ter beschikking van het publiek gesteld. Men zal er ook geen postzegel op behoe ven te plakken. Aangezien deze nieuwe metho de voor velen een verandering betekent in de tot nu toe gevolg de betalingswijze, zullen belang hebbenden er goed aan doen op de postkantoren of bij de ontvan ger der belastingen nadere in lichtingen in te winnen. Schouwen-Duiveland levert nog steeds de grootste problemen op voor de waterstaatsmensen. Op het ogenblik zijn er nog ongeveer twintig grotere en kleinere gaten in de dijken, waarvan dat bij Schelphoek het moeilijkste is. Op het gehele eiland wordt overal ge werkt aan het dichten van de ga ten en het ophogen van de dijken. Aan de oude dijk bij Bruinisse wor den verschillende gaten hersteld. In de polder van Dreischor zitten nog zes gaten. Men hoopt binnen drie a vier weken deze alle dicht te hebben, waarna deze polder kan worden drooggemalen. Tussen Zie- rikzee en Brouwershaven zijn en kele polders reeds geheel of bijna drooggevallen. Het is nog niet ge lukt de gaten in de havendijken van Zierikzee te dichten, maar ook daaraan wordt gewerkt. Het grootste probleem is, zo ver zuchten degenen die met de leiding zijn belast, dat alles van buitenaf moet worden aangevoerd, daar slechts een klein gedeelte van het eiland droog staat. Het is moeilijk voldoende arbeiders te krijgen, die evenals het materieel en grote hoe veelheden zand van elders moeten komen. Doordat de meeste binnen dijken ook zwaar zijn gehavend, wordt het vervoer ernstig belem merd. Zodra men echter een polder droog heeft weten te krijgen, is er weer een nieuw „bruggehoofd", van waar de strijd tegen het water kan worden voortgezet. Aanhangers van president Car los Ibanez van Chili zullen naar verwachting ongeveer 60 tot 65 van de 147 zetels in de kamer van afgevaardigden krijgen als resultaat van de Zondag gehou den algemene verkiezing, zo heeft de minister van binnen landse zaken, Guillermo del Pe- dregal, verklaard. Tegenover de Ibanistas, een groep partijen, die de president steunen, stonden de liberalen, conservatieven en linkse groe peringen. Het Japanse lagerhuis heeft Maandag een resolutie goedge keurd, waarbij premier Josjida tot de orde wordt geroepen, die Zaterdag een socialistische afge vaardigde een domkop heeft ge noemd. De resolutie werd aangenomen met 191 tegen 162 stemmen bij 113 onthoudingen, onder wie en kele van de 245 afgevaardigden van de liberale partij, waarvan Josjida de leiding heeft. Leden van de oppositie hadden verzocht om disciplinaire maat regelen tegen de premier wegens het bezigen van ,,een onbe schaamde uitdrukking" waardoor „een lid van het huis voor de ge hele wereld bespottelijk werd ge maakt". Josjida trok later zijn woorden in en gaf toe, dat zij on betamelijk waren. De minister van landbouw Hi- rokawa behoorde tot de onthou ders. Na de stemming had hij ge zegd zich vdn stemming te heb ben onthouden „om verwarring te voorkomen", hieraan toevoe gend dat het hem niet zou kun nen schelen, indien de premier hem hierom ontslag zou verle nen. Tot deze laatste maatregel is het Japanse kabinet Maandag avond inderdaad overgegaan. Dinsdag zal een nieuwe minister van landbouw worden benoemd. Een groep van ongeveer 750 Chinezen heeft Zondagavond een aanval gedaan op stellingen der verbondenen ten zuid-westen van „klein-Gibraltar", een gedeelte van het westelijke front, waar de Britse-gemenebestdivisie is ge legerd. Na een hevig gevecht werden de Chinezen teruggesla gen, aldus een woordvoerder van het achtste leger. De commandant van dit leger, generaal Maxwell Taylor, heeft Maandag tegenover verslag gevers verklaard, dat zijn troe pen een communistische strijd macht van een millioen man „neutraliseert". De generaal noemde Korea „het belangrijkste en actiefste front in de wereld- strijd tegen het communisme". Over een mogelijk offensief der V. N. wilde hij zich niet uit laten. Het gebruik van atoom wapens achtte hij een punt van overweging voor de betrokken regeringen en niet een kwestie, vallend onder de competentie van het leger. Hij zeide de Zuidkoreaanse re gering te zullen aanbevelen om de rantsoenen voor enige onder delen van haar leger te verhogen. Het merendeel van de ZuicJ- koreanen in de frontlinie krijgt alle voedsel, dat het nodig heeft, aldus generaal Taylor, doch er bestaat gevaar voor ondervoe ding in de achtergebieden. Voor al troepen in opleiding hebben van voedselschaarste te lijden. Zuidkoreaanse recruten, van wie vele in slechte physieke toe stand verkeren, moeten een op leiding van 16 weken volgen op lage rantsoenen, aldus de com mandant van het achtste leger. AXEL IBM Het Japanse ministerie van ju stitie heeft medegedeeld, dat acht burgers van communistische sta ten uit het land zijn gezet. Er zullen geen burgers „uit de Sow- jet-Unie of de Russsiche vazal staten" meer in Japan worden toegelaten. De enige uitzondering zal wor den gemaakt voor Russische echtgenoten van Japanners, die onder de bepalingen van een overeenkomst met communistisch China uit dat land naar Japan terugkeren. In antwoord op een brief van het socialistische Lagerhuislid Hughes heeft de Britse minister Eden geantwoord, dat de verant woordelijkheid voor de huidige staat der betrekkingen tussen Groot-Brittannië en het commu nistische China bij de regering te Peking berust. Hij voegde hier aan toe, dat het één der doelein den van de Britse politiek blijft een uitbreiding van het conflict in het Verre Oosten te voorko men. De voorzitter der Stichting voor de Landbouw ontving een schrijven van de voorzitter van de Amerikaanse boerenorganisa- tie, de „American farm bureau federation". In dit schrijven van de heer Allan T. Kline wordt aan de Stichting voor de Landbouw namens de anderhalf millioen leden der Amerikaanse boeren- organisatie een hartelijk mede leven betuigd met de grote ramp, die zovele agrariërs in Nederland heeft getroffen. De heer Kline spreekt de hoop uit, dat zijn or ganisatie iets kan bijdragen tot verlichting van de nood, zowel direct als via de Amerikaanse regering. De voorzitter der Stichting voor de Landbouw ontving even- DODELIJK ONGEVAL BIJ DE B.P.M. Op het terrein van de B.P.M. te Pernis heeft zich gistermiddag een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 27-ja rige arbeider A. J. Huisman, ge woond hebbende aan de Noord zijde te Bodegraven. Een andere arbeider, de 36-jarige G. P. Bo- gaars uit Gorkum moest met een schedelbasisfractuur in het Zui derziekenhuis worden opgeno men. De arbeiders werkten op een tank, die zes meter hoog was en die een inhoud had van 140 m3. De tank was buiten bedrijf en ge deeltelijk met een soort asphalt- product gevuld. De mannen ont staken een lasapparaat en opeens ontstond in de tank een ontplof fing. De mannen werden van de zes meter hoge tank geslingerd. De ene overleed ter plaatse en de ander werd ernstig gewond. Aan alle veiligheidsvoorschriften was voldaan, zodat men over de iuiste oorzaak dan ook nog in het duister tast. VERBINDING UTRECHT— GOEINCHEMKEIZERSVEER BREDA OPENGESTELD VOOR LICHT VERKEER. Naar van de A. N. W. B. en K. N. A. C. vernomen wordt, is de belangrijke wegverbinding Breda Utrecht via Keizfrsveer en Go- rinchem weer opengesteld voor verkeer met een maximum asbe- lasting van 4000 kg. Het gedeelte van deze verbinding in het Land van Heusden en Altena heeft eni ge tijd onder water gestaan, doch is thans droog gekomen. Het verkeer uit Noord- en Zuid- Holland en Utrecht naar West Brabant, Antwerpen en Zeeland heeft de laatste weken gebruik moeten maken van de route Utrecht's-HrrtogenboschBre da, welke verbinding zeer overbe last was. De openstelling voor het lichtere verkeer van de weg Go- rinchemKeizersveer, welke een verkorting van circa 35 km bete kent, is dan ook een belangrijke ontlasting van deze verbinding. Echter moet rekening worden ge- I houden met de mogelijkheid van I vertraging bij de veerpont Go- l rinchemSleeuwijk. Woensdagochtend om 8 uur wordt in de Merwehaven te Rot terdam op het terrein van Cor- eens een schrijven van de voor zitter der Canadese landbouw organisatie, de heer Herbert Han- nam, die zijn deelneming betuigt j nelis Swartouw met enig cere- namens de 400.000 leden van zijn j monieel de Finse boot „Hilda organisatie. Hij deelt mede, dat i Torden" binnengehaald door de onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het de- gouverneur-generaal van Canada partement van Wederopbouw en Volkshuisvesting en door func tionarissen van de Finse legatie en het ministerie van Buiten landse Zaken alsmede door de burgemeester van Rotterdam. De „Hilda Torden" heeft gezaagd hout, rond hout en tien barakken aan boord, als een gift van de Finse regering, en voorts onder andere twaalf ton hardboard, een „prefabricate house", gezaagd hout en een tweetal barakken van particuliere zijde. de heer Mas^ey, een Canadese commissie is gevormd voor hulp aan de door de watersnood in West-Europa getroffen gebieden. De heer Hannam is lid van deze commissie. De gouverneur-gene raal wekte alle Canadezen in een radiotoespraak tot steunver lening op. De Canadese land bouworganisatie heeft een op roep aan alle leden doen uitgaan om op royale wijze aan deze actie deel te nemen. EEN „MITCHELL" BLIES EEN „TIGER MOTH" OMVER. Op 27 Januari werd een „Tiger Moth"-lesvliegtuig, korf nadat het geland was op het vliegveld Ypenburg, omver geblazen door de schroefwind van een 90 meter verder opgestelde „Mitchell" B-25 die daar stond proef te draaien. Op de zitting van de raad van de luchtvaart liepen de meningen van de getuigen hierover nogal uiteen. De bestuurder van het vliegtuig, de leerling van de na tionale luchtvaartschool J. P. K. Vlieghert, had gehandeld op aan wijzingen van het grondpersoneel en was na de landing met de „Ti ger" getaxied naar de plaats waar de schroefwind van de „Mitchell" vat kreeg. De directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, J. W. F. Backer, vond geen aanleiding tegen V., die er goed was afge komen, maatregelen te treffen. De vraag, wie de verantwoorde lijke instantie op Ypenburg was, gaf aanleiding tot een langdurig verhoor van de getuigen. Het feit, dat op het veld de N. V. Vliegveld Ypenburg, de Frits Diepen vlieg tuigen N. V„ de N. V. Avio Die pen, de Nationale Luchtvaart- school en tenslotte de Rijkslucht vaartdienst allen een vinger in de pap hebben, maakte de zaak vrij ingewikkeld. De directeur-generaal was van mening, dat de havenmeester van het vliegveld geen afdoende vei ligheidsmaatregelen had getrof fen en dat ook de N. V. Avio Die pen, bij wie de „Mitchell" in re visie was, maatregelen had kun nen nemen. Hij wees er op, dat alle gebruikers van een vliegveld hun verantwoordelijkheid moeten beseffen en speciaal art. 168 van de luchtvaartwet, dat regelen geeft voor toezicht op de lucht vaart, moeten kennen. De raad voor de luchtvaart zal 1 April uitspraak doen. Twee schepen van de Noorse maatschappij Fred Olsen zijn Zondagmiddag bij mist in de Os lofjord in aanvaring geweest. De 2500 metende „Dinna", die haar eerste reis maakte, kreeg een groot gat midscheeps en zonk later. De bemanning werd naar Oslo gebracht met de 3000 ton metende „San Miguel", die slechts een klein gat in de boeg opliep. Beide schepen waren met het modernste materieel uit gerust. Wanneer U zich een ogenblik niet helemaal fit gevoelt, neem dan KING pepermunt. De heer lijke smaak brengt U weer in de juiste stemming, de verkwikkende eigenschappen herstellen Uw werkkracht. Het zicht in de IJmuidense ha ven was gisteravond niet meer dan vijftig meter. Omdat het niet mogelijk was ze veilig bin nen te loodsen, moesten drie zee schepen vóór de haven ten anker gaan. Een vierde, de Ardetta, be stemd voor Amsterdam, werd met behulp van de havenradarin- stallatie binnengebracht. Ook het uitgaande verkeer was gestremd. HET VERWIJDEREN VAN MODDER UIT BE WONINGEN. Het verwijderen van de modder uit de woningen in de rampen- gebieden schijnt nogai moeilijk heden op te leveren. Een Rotter dams schoonmaakbedrijf, dat hui zen in Numansdorp schoonmaak te, is van het gebruik van bezems overgegaan op rubberschuivers. De opgedroogde modder werd weer natgemaakt en men schoof deze zo de deur uit: veel en veel vlugger dan men had gedacht. METSELSTEEN EN STRAAT KLINKERS GENOEG. De vereniging „De Nederland se Baksteenindustrie" heeft zich schriftelijk tot de minister van wederopbouw en enige autoritei ten van de Rijksswaterstaat ge wend met de verzekering, dat de baksteenindustrie volledig in staat is aan de vraag naar haar producten (zowel metselsteen als straatklinkers) voor het rampge bied te voldoen, zonder dat daar door stagnatie elders zal ont staan. WEG OVER DE MOERDIJK OPENGESTELD VOOR TWEEWIELIG VERKEER. De A.N.W.B. deelt mede, dat de Noord-Zuid verbinding Dor drechtMoerdijkZevenberg- schehoekBreda, welke thans ruim een maand onderbroken is geweest en waarvan het gedeelte direct bezuiden de Moerdijkbrug nog slechts nauwelijks boven water is, weer is opengesteld voor voetgangers, fietsers, brom fietsen en motorfietsen zonder zijspan. Zwaarder verkeer wordt op dit gedeelte beslist niet toege laten, daar de ondergrond nog geheel doordrenkt is van water. INBRAAK IN JUWELIERS ZAAK OPGEHELDERD. Gebroken harten kruisen het pad van de politie niet zo dikwijls als gebroken sloten en een com binatie van die twee behoort zeker tot de schaarse verschijn selen. Het was minnenijd, die de Am sterdamse politie het afgelopen weekeinde heeft geïnspireerd tot de arrestatie van de 28-jarige dokwerker Chr. S„ de bankwer ker R. K. en de los-werkman K. A„ die er allen van worden ver dacht betrokken te zijn geweest bij de inbraak, enige weken ge leden gepleegd in een juweliers winkel aan de Van Swindenstraat te Amsterdam. Een groot deel van de buit, horloges en ringen, is teruggevonden en ook enige personen verdacht van heling zijn in verzekerde bewaring ge steld. Allen zullen voor de offi cier van justitie worden geleid. De politie acht het niet uitgeslo ten, dat uit dezelfde minnenijd aanwijzingen zullen voortkomen, waarmede nog andere zaken tot een oplossing kunnen worden ge bracht. De bedrijfsunie in het bouwbe drijf, samengesteld uit de alge mene Nederlandse bouwbedrijfs- bond, de Katholieke bouwvak arbeidersbond „St. Joseph" en de Nederlandse Chr. bouwarbei- dersbond, deelt mede, dat zij zich ervan overtuigd houdt, dat de grote belangen, welke gemoeid zijn met een spoedig herstel van de normale toestand in de wa- tersnoodgebieden, het noodzake lijk kunnen maken op de bouw vakarbeiders in die gebieden een beroep te doen, tijdelijk 55 uur per week te werken. Het is haar bekend, dat de ar beidsinspectie te dien opzichte overweegt, de werkgevers, werk zaam in het noodgebied, een al gemene vergunning te verlenen voor de duur van vier weken, met de mogelijkheid van perio dieke verlenging in overleg met de bedrijfsunie. De bedrijfsunie is er zich van bewust, dat met deze nationale ramp het Nederlandse volk op een bijzondere wijze een beroep doet op alle bedrijfsbeoefenaren in het bouwbedrijf om met alle beschikbare middelen en met in zet van persoonlijke offers de ge volgen van de ramp te keren en een spoedige terugkeer van de zo zwaar getroffen gezinnen naar huis en haard mogelijk te maken. Er van overtuigd zijnde, dat ook de bouwvakarbeiders hun deel in het herstel, in de mate als van hen mag worden ver wacht, zullen bijdragen, ver klaart de bedrijfsunie een tijde lijke verlenging van de werk week tot 55 uur, in omstandig heden waarin het herstel dit vraagt, volledig te kunnen aan vaarden. De K.N.A.C. deelt mee, dat zij op haar vraag aan de minister van Verkeer, hoe te handelen ten aanzien van de per 1 Januari jj. vervallen overgangstermijnen voor het gebruiken van Ameri kaanse richtingaanwijzers en stoplichten, bericht ontving dat in afwachting van de nieuwe be palingen aan de desbetreffende opsporingsambtenaren verzocht is af te zien van een vervolging. De minister heeft de K.N.A.C. medegedeeld, dat het toegestaan is dat het stoplicht, indien er slechts één op de auto is gemon teerd, in het midden is aange bracht. De kleur van het stop licht zal in den vervolge ook rood mogen zijn. De ingebouwde knipperlichten, de z.g. Ameri kaanse richtingaanwijzers, blij ven toegestaan. Ten aanzien van de koplan taarns werd aan de. K.N.A.C. medegedeeld, dat alle koplan taarns op 1 Januari 1954 voorzien moeten zijn van een gloeilamp met een napje en op 1 Januari 1955 moeten zowel de koplan taarns als de daarin gemonteer de lampjes voorzien zijn van een rijkskeur. Het komt er volgens de K. N. A. C. op neer, dat men met een gerust geweten de nieuwe ver- keersbepalingen kan afwachten en voorshands niets aan zijn auto hoeft te laten veranderen. De brandweer heeft 20.000 vrijwilligere nodig. Behoort u ook tot degenen, die in hun jonge jaren met alle geweid brandweerman wilden worden? Weet dan, dat uw kans nu gekomen is. Als u een stootje kunt verdragen want bij de brandweer werken ze alleen met kérels kunt u zich mel den voor de blokbrandweer, de gemeentelijke brandweer of voor de brandweer van de rijks- mobiele colennes van de B. B. U wordt alleen bij -mobilisatie opgeroepen. De organisatie „Be scherming Bevolking" moet aan cm de burgerij tegen branden te beschermen beschikken over 'n Deel I: „HET SPOOR VAN HET ZWAARD", 29. Eric is verdiept in staatszaken. Svitjold is zojuist teruggekeerd van een inspectiereis en aandachtig luistert de koning naar diens verslag. „Enkele pachters in het Noorden klagen, heer, en enkele edelen zijn niet geheel tevre den. De vroege koude heeft veel mis-oogsten veroorzaakt Een minzaam klopje, het gemompel van de deurwachter en een zachte minzame stem die toegang vraagt, doet de Noorman op zien. In de deuropening staat Tsacha geheel reisvaardig. „Duizendmaal vergeving, o grote Khan. Doch het is tijd voor mij om naar mijn land terug te keren Argwanend neemt de Noorman hem op. „Uw vertrek overvalt mij, heer Tsacha." „Ach, hoe jammerdoch de machtige Bor Khan kan niet wach ten. Mijn opdracht is hier voltooid. IMPII f-*=^sq. Voldaan, doch nederig is het aan mij om heen te gaan Verbeeldt Eric het zich, of glin stert er een spottende voldoening in de kleine ogen? De onafscheide lijke glimlach verraadt niets Aan de éne kant voelt de Noor man zich opgelucht over dit ver trek, maar tochvanwaar in- eer.s deze haastEen ogenblik staat hij besluiteloos „Het zij zo," zegt hij kort. „Ik doe U uitgeleide „Is er nog iets, dat ik voor U doen kan?" vraagt hij op 't burcht plein. „Mateloos is ons geluk, dat uw oog met welgevallen op ons neer- blikt, o Machtige. Doch wij zijn ruimschoots van alles voorzien." Tsacha maakt een achteloos ge baar naar de volle zadeltas. „Hier in bevindt zich alles wat wij nodig hebben om zonder zorg door uw groqt rijk te reizen!" „En uw boog? Hebt gij die niet vergeten?" „Hoe warm is de zon van uw hoge belangstelling. Mijn boog schonk ik aan uw zoon... in dank baarheid voor de kleine dienst, die hij mij bewees." De Nomade buigt. „Weemoed vervult mijn hart, thans uw gastvrijheid te moeten verla ten, zonder het schone verhaal van het zwaard Tyr te hebben verno men uit uw mondMaar wel licht spreken wij elkaar daar later nog over. Wellicht later." Enkele ogenblikken later rijden zij de poort uit. De Noorman staart hen lang na doch de steppenruiters zien niet eenmaal omEn naarmate de kleine ruitergroep in de verte vervaagt, groeit in hem een onbe stemd gevoel van argwaan... een onbestemde vrees alsof zij met zich nemen een onuitsprekelijk ge heimdat brandweer van minstens 20.000' man, de blokbrandwecr niet meegerekend. Dat is een respectabel aantal. Wanneer u dan nog bedenkt, dat er in ISoI en 1952 voor ruim 2d millioen aan brandweerma- eriaal i; aangekocht, zal het u duidelijk zijn, dat brand be schouwd moet werden als een van de ergste gevaren in oor logstijd. Een brisantbom is ook gevaarlijk. Bij het zwaarste soor. bombardement zullen er echter per 100 huizen slechts 8 door een bom worden getrof fen, terwijl een zwaar bombar dement met brisant- en brand bommen 1000 branden per km2 d.w.z. 1 brand per 10 woningen ^.ari veroorzaken. Misschien doet dat cijfer u schrikken en ziet u in gedachten al een hele stad in vlammen opgaan. Dit zou inderdaad kunnen gebeuren als er geen „Bescherming Be volking" zou zijn. Met een goed functionnerende B. B- hebben wij evenwel een redelijke kans ons tegen het vuur te bescher men. Een voorbeeld: In Maart 1941 werden er bij een aanval op Hamburg 1318 brandbommen van 2 kg afgeworpen. Hiervan werd 34 procent alleen al door de blokploegen onschadelijk ge maakt. Dit resultaat kunnen ook wij bereiken, mits onze B. B. goed functionneert, d.w.z. wanneer de brandweer van de blokploegen en de mobiele colonnes reeds in vredestijd geoefend en paraat is gemaakt: wanneer het systeem van onderlinge hulpverlening tussen de gemeenten diepgaand beproefd is en iedere man en vrouw weet, hoe een brandbom behandeld dient te worden. Dit is niet moeilijk: een kind kan het leren. De ervaring van de vorige oorlog, dat door brand 75 tot 80 van de totale schade is veroorzaakt, houdt voor ieder van ons een waarschuwing in. Het ter harte nemen van die waarschuwing kunnen wij niet aan anderen overlaten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3