Buitengewone algemene vergadering Na de Benelux-conferentie te Luik DE TOESTAND IN PERZl'É BRADLEY DE KABINETSFORMATIE IN OOSTENRIJK Witboek over concentratiekampen Nederlandse Raad der Europese beweging ZON- en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER Loondiscussies worden niet voortgezet over vier militaire mogelijkheden der Verbondenen in Korea" Amerikaanse senaat ver oordeelt Jodenvervolging Ruim 69 millioen gulden in Rampenfonds Honderdduizend er uit Het industrieel bezit Krupp van Chfisialijke vakbeweging en Benelux KENIA W Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 2 MAART 1953. 8e Jaargang No. 2281. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe» advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In de rolzaal der grafelijke za len aan het Binnenhof in Den Haag is Maandagmiddag een bui tengewone algemene vergadering gehouden van de Nederlandse raad der Europese beweging. Aan de openingsrede van de aftredende voorzitter, de heer P. J. S. Serrarens, is het volgende ontleend: Toen in 1948 deze zelfde histo rische zalen gonsden van het con gres van Europa, kon men con stateren, dat er een beweging van Europese volkeren in wording was en dat de politieke leiders dier volkeren daarvan de leiding namen. Europa manifesteerde de wil tot eenwording en een jaar later kwam de raad van Europa tot stand. De raad van Europa droeg het „vitium originis" mee, de twee heid der Europese conceptie op het vasteland en die van Enge land en de Scandinavische lan den: een deel streefde naar een ver gaande integratie der Euro pese staten, naar het vormen van een nieuw toch in de grond zo oud geheel: Europa, terwijl de anderen niet verder konden ko men dan een samenwerking naar oud recept. De oplossing „samenwerking" van souvereine nationale staten, waarbij iedere regering tenslotte de beslissing in eigen hand houdt is geen redding voor Europa in de nood van onze dagen. Terecht zegt prof. Van den Brink in het belangwekkend artikel, dat hij in het economisch kwartaal-over zicht der Amsterdamse bank schreef: „samenwerking zonder meer betekent geenszins de vor ming van een nieuw economisch geheel, dat bestendig wordt bestuurd in het gemeenschappe lijk belang. Het is niet meer dan een tijdelijk parallel lopen van nationale belangen". „Het grote bezwaar van coöpe ratie zonder werkelijke integra tie is dan ook, dat zij uitsluitend goed functionneert, zolang moei lijkheden uitblijven, terwijl zij ineenstort zodra zij tot een vrij wel onmisbare voorwaarde voor herstel is geworden". Integratie is iets nieuws en iets anders. In tegratie betekent een opofferen van een deel der nationale sou- vereiniteit. Daarom haalde spr. nog eens prof. Van den Brink aan, die betoogt: „dat in de dis cussie over integratie wel eens te veel over het hoofd wordt ge zien, dat de souvereiniteit van vele Europese staten tot nu toe weliswaar formeel niet of nau welijks is aangetast, maar dat zij in materieel opzicht, ook zonder integratie, wel degelijk is uitge hold". De Engelse rem van de natio nale souvereiniteit kan het wiel der Europese ontwikkeling alleen stilhouden, als men gebonden is aan het grote Europa der vijftien staten. Engeland had een kans gehad, te bewijzen, dat de wil tot sa menwerking zo sterk was, dat men ook in de oude vorm van coöperatie tot grote dingen zou kunnen komen. Engeland heeft niet gewild Met een zekere bitterheid con stateerde spreker, dat zijn voor stel tot het opstellen van een Europees wetboek voor sociale zekerheid, eerst welwillend door medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Rustig weer. Vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, maar later plaatselijk ook flinke opklaringen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 4 MAART. de ministers ontvangen, in de practijk telkens weer is afgestuit op weigeringen, waarbij ieder overleg werd uitgesloten. De raad van Europa, die een stap vooruit had moeten beteke nen in de ontwikkeling van het internationale leven, was in dit opzicht een stap achteruit, ver geleken mei de Verenigde Ndties, internationale arbeidsorganisatie e.d., waar de standpunten dei re geringen publiek bekend zijn. Toen bleek, dat in de praktijk de raad van Europa met paraly sie geslagen was, hebben node de zes gekozen, Europa te maken zonder Engeland. Dit is geen hazepeper zonder haas. Hoe sterk de historische culturele, economi sche en militaire banden tussen Engeland en het vasteland ook gegroeid zijn, de zes Schuman- landen hebben tot functionele in tegratie op het gebied van kolen- en staal besloten, met een supra nationaal gezagsorgaan, zoals het Nederlandse parlement het eerst het heeft gevraagd. De ontwikkeling van het leven, heeft gedwongen tot het vormen van een defensie-gemeenschap nog vóór een rij functionele eco nomische doelgemeenschappen tot stand hadden kunnen komen. En nu had Engeland de leiding genomen. Het was Churchill, die de idee van het Europese leger lanceerde en ieder begreep, dat de navy erbuiten zou blijven, zoals ieder ook begreep, dat En geland aan het Europese leger zou meedoen. En Engeland deed niet mee aan de vorming van een Europees politiek gezag. En wie mee kan voelen, dat het land, welks vorstin niet meer de British empire leidt, maar bescheidenlijk „head of the commonwealth'' is, geplaagd door vele hoofdpijnen, gebiologeerd is door de noodzaak van de commonwealth bijeen te houden, wat er nog van over blijft, wie Engeland wil excuse ren orfi die zorgen, die het zijn aandacht van Europa doen af wenden, die vindt toch dit excuus niet voor het feit, dat ook de Europese beweging in Engeland nooit geworden is tot een alle partijen omvattende nationale beweging, maar dat Engeland ook daar het leiderschap zo ver liest, dat het zelfs zijn contribu tie aan de Europese beweging niet meer betaalt. Wij schrijven Engeland voor Europa nog niet af. Maar wij zien de noodzakelijkheid, met alle zorg en alle kracht te bou wen aan het huis van het kleine Europa. We stellen met genoegen vast, dat in de jardin anglais, die buiten dat huis van de zes ligt, Engeland een kioskje ge bouwd heeft in de vorm van een permanente delegatie bij de hoge autoriteit heeft haar werk een Europese oplossing vragen, zijn van gigantisch formaat. De hoge autiriteit heeft haar werk een half jaar geleden begonnen. Volgende week wordt in Straats burg het ontwerp voor een Euro pese grondwet aangeboden. Dit is het vraagstuk, dat zichzelf in schrijft als punt 1 op de agenda van Europa. En daarmee als punt 1 op de agenda der Europese be weging. Toen enkele jaren geleden „Slim Jannie" hier was, wees hij ons op de blokvorming die in het oosten reeds aan de gang was. Wij dorsten toen nog niet in blokken denken. Praag en Korea hebben het ons geleerd. En we weten, wat wij moeten doen. De proble men eisen op korte termijn een Europese oplossing. De volkeren van Europa beginnen zich be wust te worden van hun onver brekelijke verbondenheid, van hun aan elkaar gebonden zijn for better and worse. Wii beginnen in Nederland in een tijd te komen, waarin het volk Europa leert begrijpen als de eenheid van morgen. De refe renda in Delft en Bolsward, waarover aan onze beweging van vele kanten hulde is gebracht, zijn sprekende voorbeelden van die Europese opvoeding, die voor héél het volk nodig is. De Europese beweging staat voor zwaar werk, maar waarvan zij de noodzaak kent: de dijk moet dicht, de dijk, die Europa beschermt, die Europa maakt tot een polder van welvaart, aldus besloot spreker. Bij het nationaal rampenfonds was tot Maandagavond een be drag binnengekomen van ruim 69 millioen gulden. Zaterdag avond was de stand ruim 68 mil lioen gulden. In de vierde klasse negende lijst, van de 518e Staatsloterij is Maandagmorgen de honderddui zend uitgeloot. De houders van het lotnummer 16952 zijn de ge lukkigen. De a-serie van het lot is ver kocht door de collecteur Maijen- burg te Amsterdam, de b-serie door de collecteur Bergkamp te Amsterdam, de c-serie door de collectrice mevr. Van Gastel Witte te Rotterdam en de d-serie door de collectrice mevrouw Meijer v. d. Veer te Groningen. Na de verleden week in Val kenburg niet; ten einde gekomen en thans te Luik voortgezette besprekingen der vaste ministe riële commissie van de Benelux, viel het niet te ontkennen, dat cr een zekere spanning was opge treden. Men kon verwachten, dat er beslissingen zouden moeten worden genomen. Men vreesde, dat die erop neer zouden komen, dat Nederland zijn goede bedoe lingen herhalend en weer de behulpzame hand biedend, zich enige offers zou getroosten. Maar, zo luidde het in de om geving van de conferentiezaal, we raken op die wijze steeds verder van huis. Daarom mogen de te treffen maatregelen alleen Naar verluidt zijn Zondagavond in de Perzische hoofdstad 85 voor het merendeel gepensionne'erde officieren aangehouden, die had den deelgenomen aan een bijeen komst van de „Aria", een partij van ontevreden militairen. Volgens het avondblad „Bakh- ter Emroes" zal premier Mossa- deq vandaag de „madjlis" (de Perzische Tweede Kamer) om een vertrouwensvotum vragen. Misschien zal de premier een spe ciale verordening afkondigen om de Zaterdag en Zondag aangehou den aanstokers der betogingen te berechten. Zij zouden worden be schuldigd van samenzwering te gen de regering en de veiligheid van de staat, zo voegde het blad hieraan toe. Een groep gepensionneerde of- Generaal Omar Bradley, voor zitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, heeft in een toespraak tot de ,,Palm Beach Round Table", een culturele or ganisatie, die geregeld deskundi gen en personen van gezag uit nodigt voor het houden van lezin gen te Palm Beach, verklaard dat op militair terrein voor de Ver enigde Naties in Korea vier we gen open liggen. Hij verklaarde tevens met nadruk geen dezer oplossingen aan te bevelen of er zich tegen uit te spreken. Het zijn: 1. Een verlaten van Korea. „Ik v.m. n.m. Breskens 3.46 4.06 Terneuzen 4.21 4.41 Hansweert 5.01 5.21 Walsoorden 5.11 5.31 ZON MAAN Maart 3 7.22 18.23 21.47 7.44 4 7.20 18.25 22.59 7.57 5 7.18 18.26 8.12 6 7.16 18.28 0.14 8.31 7 7.13 18.30 1.30 8.59 8 7.11 18.32 2.43 9.38 9 7.09 18.33 3.47 10.32 10 7.07 18.35 4.38 11.43 Op naam van de „internationale commissie tegen het regiem van concentratiekampen'' heeft een groep voormalige concentratie kamp-gevangenen uit verschei dene landen een witboek gepu bliceerd, waarin geraamd wordt dat 10 tot 30 millioen mensen verblijven in Sowjet-concentra- tiekampen. Tevens zijn twee witboeken gepubliceerd over Spanje en Grie kenland. In Spanje is geen bewijs van concentratiekampen gevon den, doch ongeveer 30.000 politie ke gevangenen verblijven in ar rest, aldus de commissie. In Grie kenland bestonden volgens deze publicatie twee concentratiekam pen, één voor vrouwen en één voor mannen, met in totaal 1694 gevangenen. De levensvoorwaar den in de Griekse kampen wa ren niet onmenselijk, de gevan genen waren niet gedwongen te werken en het sterftecijfer was normaal. In 1941 bestonden in de Sow- jet-Unie 80 kampen, ongerekend arbeidskolonies, speciale kolonies en talrijke gevangenissen, aldus 't witboek over de Sowjet-Unie. Het belangrijkste Sowjet-kamp was dat van Sevostlag in het noord-oosten, waar in 1940 ruim drie millioen personen verbleven. Het huidige aantal gevangenen ligt, aldus deze publicatie, waar schijnlijk rond de vijf millioen. Kolyma, de streek waar het kamp ligt, „is een uitgestrekt ge bied, bijna geheel bevolkt door gevangenen". Sevostlag was, evenals andere grote kampen, in feite een op zichzelf staande ge meenschap. De gevangenen wa ren, al naar gelang hun be kwaamheid of gezondheidstoe stand, in groepen verdeeld en zij werkten officieel tien uur per dag. In de practijk werkten zij echter twaalf tot veertien uur dagelijks, aldus dit witboek. Over Spanje werd nog ver klaard, dat arrestaties dikwijls vergezeld gingen van wreedhe den, bedreven door de politie, in het bijzonder in geval van poli tieke arrestaties. PRINS BERNHARD IN ONS LAND TERUGGEKEERD. Prins Bernhard is Maandagna middag met de regerings-Dakota uit Frankrijk in ons land terug gekeerd. Hij heeft een officieel bezoek gebracht aan het hoofd kwartier van de geallieerde lucht macht in de centrale Europese sector te Fontainebleau. Een woordvoerder der gealli eerden heeft medegedeeld, dat het plan voor de reorganisatie van het industrieel bezit van A. Krupp „zeer waarschijnlijk" Woensdag a.s. zou worden ge tekend. Volgens het reorganisatieplan zal Krupp zijn bezit in de kolen- en staalindustrie verkopen en zich in de toekomst van activiteit in deze bedrijfstakken onthou den. Zijn bezit, waarvan de waar de wordt geraamd op 500 tot 600 millioen mark, zal van alle ge allieerd toezicht worden bevrijd geloof niet dat het Amerikaanse volk en zijn bondgenoten hier mede zouden instemmen, daar hierdoor het gezag der Verenigde Naties in de waagschaal zou wor den gesteld en Azië aan de com munisten zou worden overgele verd", zeide hij. 2. Voortgaan op de huidige wij ze, d.w.z. druk blijven oefenen op de communistische legers en de communisten zo hoog mogelijke verliezen toebrengend, daarbij het aantal eigen slachtoffers zo laag mogelijk houdend. 3. Druk blijven oefenen op de communistische legers in Korea, doch daarbij gereed staan „aan vullende militaire maatregelen, uit te voeren, indien hier militair voordeel mee te behalen zou zijn". 4. Een of meer militaire acties ondernemen, die er op gericht zijn een beslissing in Korea te bereiken, „zelfs wanneer wij ons daarbij voor ogen stellen dat dit zou kunnen leiden tot een volsla gen oorlog met het communisti sche China". „Een uitbreiding van het oor logstoneel op deze wijze zou kun nen veroorzaken dat wij onze mi litaire hoofdmacht vast zouden nagelen aan het Aziatische vas teland. Voorts zou dit kunnen leiden tot een gang van zaken, waaruit een derde wereldoorlog zou kunnen voortvloeien", zeide generaal Bradley. „Wij zouden bij elke stap het risico moeten berekenen, dat de ze met zich zou brengen. Hierbij zou ook aandacht moeten worden geschonken aan de vraag, of atoomwapens zouden moeten worden gebruikt. Wij zouden voorts rekening moeten houden met mogelijke tegenmaatregelen der Chinese communisten en met eventuele tegenmaatregelen, die de Sowjet- Unie, op grond van het Chinees- Russische verdrag, zou kunnen nemen", aldus Bradley. En hij besloot met: „Doch vóór dat er iets wordt gedaan, ben ik van mening dat de Verenigde Naties en speciaal de Verenigde Staten buitenlands-politieke be slissingen op lange termijn be treffende hun betrekkingen met de staten in het Verre Oosen, zul len moeten nemen". ficieren heeft Maandagavond in een verklaring trouw aan Mossa- deq en diens regering betuigd. De officieren verklaarden, dat zij in de afgelopen dagen in bepaalde kringen waren belasterd. Radio Teheran meldde, dat uit alle delen van het land telegram men naar de hoofdstad worden gezonden, waarin Mossadeq steun wordt toegezegd en bestraf fing van de samenzweerders wordt geëist. Een grote, hoofdzakelijk door studenten gevormde optocht is van de universiteit naar het par lementsgebouw getrokken. Aan hangers van de Toedeh-partij, die de laatste dagen zich niet al te vaak hebben vertoond, zijn Maan dag in groten getale op straat verschenen. Zij riepen „weg met de zoon van Reza Khan" en „weg met de monarchie." Het communistische blad „Bes- soeje Ajendeh" heeft een beroep gedaan op dr Mossadeq, gemene zaak te maken met het anti-im perialistische front, dat door de communisten wordt geleid. Vijf van de 60 officieren, wier arrestatie Mossadeq zou hebben bevolen, zijn reeds aangehouden. Volgens de laatste berichten zouden 12 betogers van. de Toe- deh gearresteerd zijn. Maandagochtend is een student in het centrum van Teheran door een messteek om het leven ge bracht. Dit geschiedde bij een ontmoeting tussen een stoet stu denten-aanhangers van Mossadeq en Paniranen, die de premier ook gunstig gezind zijn, doch politiek van mening verschillen met de universiteitskringen. Er worden thans talrijke beto gingen gehouden in geheel Tehe ran, alle vóór Mossadeq. De minister van Buitenlandse deeld, dat de militaire gouver neur van Teheran, generaal Va- pa, afgetreden is „in verband met gebrek aan discipline onder zijn officieren en manschappen." Amidi Noerid, directeur van het blad Dad," dat gekant is tegen de regering van Mossadeq, is ge arresteerd. In een communiqué van het na tionale front wordt gezegd, dat de sjah de parlementaire delega tie er van heeft verzekerd, dat hij de regering-Mossadeq volledig steunt en dat hij voort zal gaan met het uitvoeren van zijn con stitutionele taak. De 30 parlementsleden voor het nationale front, de sterkste aanhangers van premier Mossa deq, hebben besloten uit veilig heidsoverwegingen in het parle mentsgebouw te blijven „totdat de wil van de natie is uitge voerd", zo meldt radio-Teheran. Deze afgevaardigden hebben aan de sjah geschreven, dat een aantal legerofficieren sinds Za terdag de veiligheid van de staat in gevaar brengt en buitenlandse belangen dient. De werkzaamheid van zekere officieren had de re putatie t'an de grondwet en de monarchie reeds geschaad. een beperkt en tijdelijk karakter hebben. Voor ons land waren de crite ria om een aandeel bij te dragen in de oplossing der voor België in een aantal bedrijfssectoren ge rezen moeilijkheden a. een wer kelijke toestand van malaise m het Belgische bedrijfsleven; b. indien de moeilijkheden waren toe te schrijven aan een onge zonde Nederlandse concurrentie, als b.v. bij kunstmatige produc tiekosten. Van Nederlandse zijde merkte men op, dat er in het Belgische bedrijfsleven bepaalde elementen van verstarring zijn. Men denke aan de landbouwprijzen, maar ook aan de handelsmarges, die een rol spelen, en aan bepaalde dure levensmiddelen. Economisch was dit probleem volgens deze gedachtengang in een Benelux- bijeenkomst niet op te lossen. Nu werd van Belgische zijde aangedrongen op een versoepe ling onzer loonpolitiek, welke dus volgens de hiervoor genoemde criteria niet in aanmerking komt. Overigens is dat een vraagstuk van langere termijn. Die loonpoli tiek is voor het binnenlandse be leid van te grote betekenis ge weest, dat het voor de Nederland se regering niet mogelijk is zich op dat terrein te laten forceren. Geen hervatting der loondïscussie. Inmiddels is er in Luik een be paalde oplossing van de moeilijk heden bereikt, zonder dat daar mee het Beneluxprobleem tot een oplossing is gekomen. In de ochtendvergadering werd besloten de loondïscussie niet te hervatten en de besprekingen te beperken tot liet speciale terrein: de Belgische moeilijkheden in een aanal sectoren van het bedrijfs leven. Minister Suurhoff heeft gewei gerd het Belgische inzicht te aan vaarden, dat de dispariteit der Nederlandse en Belgische lonen van Nederlandse zijde komt. Hij heeft daarbij opgemerkt, dat Bel gië zich hier zal moeten bezinnen om met haar lonen naar de Ne derlandse kant te komen. In dit verband is het interessant eens te zien naar de uurloonkosten zowel als naar de arbeidskosten van verschillende landen in vergelij king met Nederland, in de perio de van 1938 tot 1951. De verhou dingen tussen die in ons land en Engeland lopen in die periode niet veel uiteen. Die van Frank rijk wijken in de verhouding iets meer af, maar de Belgische tonen in vergelijking met de drie lan den een sterk opgaande lijn. Het probleem te Luik. Nu Nederland niet tot toenade ring bereid bleek en de discussie daarover in Luik niet werd her vat, heeft België getracht de moeilijkheden op te vangen door een toepassen van een algemene automatische formule met be paalde criteria. Daarin zijn de Belgen niet ge slaagd. In grote lijnen is de be staande procedure strikt gehand haafd. Komt de commissie voor industrie en handel niet tot een aanvaardbare regeling in een be paalde sector en duurt zulks te lang, dan kunnen de presidenten van de raden de zaak in handen nemen. Nadat de presidenten punt één van de verklaring de vaststel ling van de te volgen werkwijze hadden geformuleerd, stelde de Belgische delegatie, dat een viertal sectoren in aanmerking kwam om nu ter tafel van het ministerieel comité te worden gebracht. De Nederlandse delegatie stond op het standpunt, dat België for meel gesproken aan de verlan gens ten aanzien van vier secto ren had voldaan, maar materieel niet. De Nederlandse delegatie achtte het onmogelijk reeds thans een beslissing te nemen. Daar over is lang gesproken. Tenslotte aanvaardde de Nederlandse dele gatie niet, dat vier bedrijfstakken de gehele procedure hebben doorlopen en dat zij ter tafel van het ministerieel comité kunnen worden gebracht voor een beslis sing. Tenslotte werd besloten op de invoer in de BelgischLuxem burgse economische unie een stelsel van compenserende belas ting in te voeren. Die invoering heeft betrekking op de bestaande verschillen op het terrein van de omzebelasting, waarover men het al eerder eens was. Het is een logisch element in het systeem van de omzetbelasting en zal on ze export naar België iets be moeilijken. Verder zijn de Belgen tegemoet gekomen in de invoer in ons land van Belgisch bier. Mogelijk zal daarvoor een wijziging in onze warenwet moeten worden aange bracht. Het „tafelbier", dat Bel gië exporteert, is van een te ge ring alcoholgehalte en daarom hier verboden. Overigens is dit van niet te grote betekenis. Vertegenwoordigers van de christelijke vakbeweging uit Bel gië en Nederland hebben elkaar dezer dagen opnieuw ontmoet en wel te Brussel. Een nieuwe bespreking werd gewijd aan de Beneluxproblemen. Hierbij werd vooral aandacht ge schonken aan de invloed van de watersnood op de sociaal-econo mische positie van Nederland. Een lange gedachtenwisseling werd gehouden over de invloed van het loonpeil op de werkge legenheid. Op dit punt zijn de standpunten dichter bij elkaar gekomen. Hierbij werd vastge steld, dat de huidige moeilijk heden slechts ten volle opgelost kunnen worden door gezamenlijk optreden van de Benelux-ur.ie ten opzichte van de andere lan den. In een volgende bijeenkomst zal de bespreking over deze pun ten worden voortgezet, aldus wordt medegedeeld in een com muniqué van het C.N.V. Een groep van acht verzets strijders heeft Zondagmiddag te Fort Hall, ten N. van Nairobi, een Kikoejoe vermoord. Twee van de aanvallers waren gewapend met revolvers. INZAMELING VOOR HET RAMPENFONDS IN NIEUW-GUINEA. Het centrale comité in Nieuw- Guinea heeft voor de hulpver lening aan de getroffenen van de overstromingen ƒ41.000 overge maakt aan het rampenfonds in Nederland. Sedert de aanvang der actie in Nieuw-Guinea werd op rekening van het centrale comité een be drag ontvangen van 171.800, De voorzitter van het comité meldde, dat nog meer stortingen kunnen worden verwacht. Naar te Wenen wordt verno men is dr. Figl, die Zaterdag belast werd met de vorming van een nieuwe regering, op onver wachte moeilijkheden gestuit. Dr. Figl, wiens rechts georiën- De Amerikaanse senaat heeft met overweldigende meerder, heid een resolutie aangenomen, waarin de „vervolging van Jo den en andere minderheden in de Sowjet-Unie" wordt veroor deeld. De voorzitter van de commis sie voor buitenlandse betrekkin gen, verklaarde dat „de jongste anti-semietische campagne in de Sowjet-Unie en haar satel lieten de gehele wereld met af schuw heeft vervuld". Hij stelde de „valse processen in Tsjecho-Slowakije, de be schuldigingen tegen Joodse art sen te Moskou en andere ge beurtenissen, welke haar hoog tepunt vonden in de verbreking van de diplomatieke betrekkin gen met Israël", aan de kaak. Het besluit betreft slechts een uitspraak van de senaat. De re solutie behoeft dan ook niet door het huis van afgevaardig den te worden aangenomen of door de president te worden on dertekend. teerde volkspartij 71 zetels heeft, begon onmiddellijk besprekingen met de socialisten, die over 73 zetels beschikken. Ook voerde hij onderhandelingen met de uiterst rechts georiënteerde „Liga van onafhanke lijken", die bij de jongste verkiezingen 14 zetels verwierf. Politieke kringen zijn van me ning, dat een samengaan van deze drie partijen niet uitgesloten moet worden geacht. Hierdoor zouden degenen, die de conserva tieve financiële politiek der volkspartij steunen, een meerder heid van 15 zetels krijgen. Volgens de „Salzburger Nach- richten" heeft president Koerner zich echter tegen een dergelijke coalitie uitgesproken, met het ar gument, dat de Liga in het bui tenland beschouwd wordt als een groepering, die naar fascisme neigt. De socialistische partij zou het standpunt van de presi dent delen. Indien deze berichten juist zijn, blijft dr. Figl niet veel anders over dan te pogen de coalitie van volkspartij en socialisten te her stellen, die vorig jaar November uiteenviel, toen de socialisten weigerden accoord te gaan met de politiek voor financiële en eco nomische stabiliteit van de volks partij. Het dagelijks bestuur van deze partij heeft inmiddels op nieuw verklaard, dat zij deze politiek wil voortzetten. In poli tieke kringen acht men de toe stand dan ook „uiterst moeilijk".

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1