De Koningin en de in Engeland Prins Belgische Koningskwestie Verliezen van landbouwproductie door de watersnood Vertrouwensstemming voor Belgische regering De strijd in Korea Het Interview99 te Antibes Italië wijst Protestantse geestelijken uit Zih die zijn omgekomen Bezoek aan tentoonstelling KENYA Beurzen open, dijken dicht, monden open Voedseltekort in Brazilië Toenemende activiteit Noordelijke verliezen Generaal Van Fleet in Amerika Omscholing van adspirant-emigranien WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953. 8e Jaargang No. 2278. RUMOER AAN DE ZUIDPOOL Atlantische Oceaan BRITS NOORS De 55 Ruim 65 millÊoen in het Rampenfonds Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sar.de Redactie-adres: Noordstraat 5557 Ternenzer. Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen iverrennepri.is: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. c. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent: iedere regel meier 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dn Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandag nummer: Zaterdags 11 uur Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn Donderdagmorgen om streeks 9.30 uur van het vlieg veld Soesterberg vertrokken voor een bezoek aan Engeland. Het vliegtuig is op het militai re vliegveld Hendon aangeko men. Wegens mist kon het niet landen op London Airport. De Prins maakte ondanks het slech te zicht een perfecte landing. Een vlucht over het door over stromingen getroffen eiland Canvey in de Theemsmonding kon door de ongustige weersom standigheden niet doorgaan. De reis heeft een uur en 40 minuten geduurd. De rolbaan was met fakkels verlicht. Tot op het laatste ogen blik was het niet zeker, of het vliegtuig wel zou kunnen landen. Kort vóór de aankomst was de verkeerstoren van de andere kant van het vliegveld af niet te zien, maar even later werd het zicht iets beter. Koningin Juliana werd op Hen don begroet door ambassadeur mr. D. U. Stikker en andere func tionarissen van de ambassade. Prins Bernhard bleef nog kor te tijd op het vliegveld voor het regelen van enige zaken. Daarna vertrok hij per auto naar Lon den. Juichende vrouwen omringden de auto van de Koningin, toen zij drie kwartier na de landing bij de Koninklijke academie aan kwam. De Koningin, die 40 minuten op het tijdschema ten achter was werd begroet door sir Gerald Kelly, president van de academie, die haar over de tentoonstelling van Nederlandse meesters rond leidde. Tijdens het bezoek aan de ten toonstelling was deze ook voor het publiek geopend. Vele aan wezigen w£ren leden van de Ne derlandse kolonie in Londen. Met de Nederlandse ambassa deur Stikker wandelde de Ko ningin langs de schilderijen. Voor Rembrandts schilderij van zijn moeder bleef staan en zei, dat dit haar geliefste schilderij was. Onder de talrijke bezoekers merkte Koningin Juliana een vroegere vriendin uit haar stu- De Britse minister van Kolo niën heeft verklaard, dat 97 Afrikanen, 8 blanken en 3 Azia ten sinds de afkondiging van de noodtoestand in October van het vorig jaar in Kenya zijn vermoord. 44 Afrikanen, 7 blanken en 3 Aziaten waren ernstig ge wond. Verder waren 161 Afrika nen gedood en 101 ernstig ge wond, 16 gestencilde bladen en 8 drukpersen waren in beslag genomen en 180 scholen geslo ten. Tenslotte deelde hij mede, dat er op het ogenblik in het geheel 5 tot 6.000 militairen en onge veer 1200 man politie in Kenya zijn. Te Nyeri zijn 8 Afrikanen, die op beschuldiging van moord vanwege de Mau Mau ter dood waren veroordeeld, opgehangen cp een golfbaan bij de plaatse lijke gevangenis. dietnd in Leiden op, die zij harte lijk begroette. Een grote menigte juichte de Koningin toe, toen zij het ten toonstellingsgebouw verliet om zieh naar het Buckingham-paleis te begeven, waar zij en Prins Bernhard met Koningin Eliza beth en de hertog van Edinburgh het noenmaal gebruikten. Men verwachtte dat de mist het vertrek van het koninklijk paar zou vertragen. Om half twee 's middags was de mist zo zwaar boven het vliegveld Hendon, dat inkomende vliegtuigen naar an dere vliegvelden werden gezon den. Duizenden belangstellenden juichten de Koningin en de Prins toe, toen zij bij het paleis aan kwamen, waar een erewacht stond opgesteld van de „Grena dier Guards" in grijze overjassen en berenmutsen. Alvorens het paleis binnen te gaan, beantwoorden Koningin en Prins met een vriendelijk hand gebaar het „hoera"-geroep van de menigte. Zij werden door adjudanten opgewacht, die hen onmiddellijk naar Koningin Elizabeth en Prins Philip leidden. Koningin Juliana en Prins Bern hard zijn Donderdag kort Voor 18 uur (Ned. tijd) van het vliegveld Northolt naar Nederland vertrok ken. Het vliegtuig, waarmee het koninklijk paar de reis maakte, werd door Prins Bernhard be stuurd. De Prins had het toestel over gevlogen van het vliegveld Hen don, waar een dichte mist hing, naar Northolt, waar het zicht goed was. Hier voegde Koningin Juliana zich bij hem. De Koningin en de Prins zijn omstreeks 19.45 uur in het paleis Soestdijk van hun bezoek aan Engeland teruggekeerd. Het vliegtuig, dat het konink lijk paar vervoerde, landde op het vliegveld Soesterberg. ARGENTINIË CHILI Graham land WtddtlJ re« ALEXANDER ZUIDPOOL Het eilandje Deception is het toneel geweest van een conflict in zakformaat tussen Chili en Groot-Brittannië. Enkele Chilenen hadden zich hier gevestigd, terwijl Engeland dit eiland beschouwt als Brits territorium. De oorzaak van het geschil ligt in het feit dat Chili en ook Argentinië de souvereini- teit van Engeland over de eilan den in het Zuidpoolgebied niet erkennen. Het Belgische katholieke blad „La Libre Belgique" schrijft de volgende gegevens te hebben ontvangen over het onderhoud dat 'n correspondent van Fran- ce-Soir met de Belgische koning te Antibes aan de Rivièra heeft gehad. De correspondent had zich in Twaalf percent van de gemid delde landelijke tarwe-opbrengst vijftien percent van de normale gerstopbrengst; drie percent van de haverproductie; twintig per cent van de vlasteelt; 10 percent van de consumptie-aardappelpro ductie (een derde van de klei- aardappelproductie) en tien per cent van de Nederlandse suiker bietenproductie zal dit jaar ver moedelijk door de watersnood wegvallen. Deze voorlopige raming is ge maakt door deskundigen van de Stichting voor de Landbouw op basis van de oogstcijfers 1951 bij een geraamde bedorven opper vlakte van 75.000 hectare akker bouwland. Dit zou betekenen, dat ons land de opbrengsten van 10.000 ha tarwe, 10.500 ha gerst, 4500 ha haver, 13.000 ha aardappelen, 14.000 ha suikerbieten en meer dan 20.000 ha andere producten als vlas (6000) en peulvruchten (5000) zou moeten missen. Over het algemeen acht men het mogelijk de verliezen aan vitale producten als aardappelen en suikerbieten door teelten el- Volgens het te Turijn verschij nende dagblad „Stampa" heeft de Italiaanse minister van binnen landse zaken dominee Anthony Caliandro bevolen onmiddellijk Italië te verlaten. Bij dit uitwij zingsbevel werd tevens de grens post genoemd, via welke deze protestantse geestelijke het land moest verlaten. Dominee Calian dro is het land echter nog steeds niet ontvlucht. Caliandro is 52 jaar en werd in Messina geboren. Hij emigreerde als kind naar de Verenigde Staten, waar hij later een doopsgezinde dominee werd en tevens colleges gaf in de theo logie. In 1934 ontving hij een prijs van de Italiaanse regering „voor het verspreiden van de Italiaanse taal en litteratuur in de Ver. Staten". Hij preekte in Amerika ook in dominee James O'Connors „Christ's Mission" en hij hielp O'Connor bij de uitgave van diens „Tijdschrift voor be keerde katholieken". Dominee O'Connor is zelf een bekeerde priester. Dominee Caliandro's in teresse is altijd levendig geweest voor afvallige katholieke pries- Hieronder publiceren wij de achtste lijst van Zeeuwse slacht offers van de overstromingsramp. De lijst is ons ter beschik king gesteld door het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. DREISCHOR. Geborgen en voorlopig begraven in Zierikzee: Cornelis Vos hol, geb. 26-1-68 te St. Maartensdijk, echtg. van Lena Wage- maker (D 219); Lena Wagemaker, geb. 20-4-70 te Noordgouwe, echtg. van Cornelis Voshol (D 219). SEROOSKERKE (S.). Geborgen: Jacoba Janna Verboomden Boer, geb. 22-11-06 te Ellemeet (B 10). STAVENISSE. Geborgen: Adriaan Jacob van Zuyen, geb. 15-7-10, echtg. van J. P. Stoutjesdijk (Kerkstraat A 319); Johanna Geluk, geb. 5-7-29 (Buurtseweg B 60). NIEUWERKERK. Rectificatie: Niet overleden, doch geëvacueerd naar Ouder kerk a d. Amstel (gem. Nieuwer Amstel)Wilhelmina Maria Kik, geb. 3-2-49. Geborgen en geïdentificeerd: Hillebrandvan Dommelen, geb. 18-11-84 (Provinciale weg 3); M. J. Rentier, geb. 24-11-42 (Muyeweg 209); H. Stoutjesdijk, geb. 14-2-52 (Stoofweg 156a); Pieternella Nikerk, geb. 4-3-16 (Stoofweg 154). ters, waarvan er in Italië en Frankrijk een aanzienlijk aantal zijn. Het Lateraan-verdrag van 1929 bepaalt, dat deze priesters geen onderwijsfuncties mogen bekleden, noch in regeringsdienst mogen treden. Deze mannen zijn als het ware in een soort burgerlijke ballingschap gedron gen. In 1949 keerde ds Caliandro naar Italië terug en met behulp van de fondsen, die hij in Ame rika bij elkaar had gekregen, kocht hij een villa in Portici bij Napels. Hij noemde het huis: „Villa Savonarola" en opende het als een „evangelisch bijbelinsti tuut voor bekeerde priesters". Hij wilde hierdoor geestelijke hulp verlenen aan deze mensen en eventueel uitvinden, of er on der hen ook waren, die een roe ping hadden voor het ambt van protestants dominee. Tijdens een interview verklaar de Caliandro dezer dagen, dat zijn geval niet op zichzelf staand was. Hij zeide, dat ds William Standridge en ds Cohillock, bei den van de „Independent Faith Mission"; de dominee's Dan Platt en Charles Phipps van de „Me diterranean Mission" en tal van anderen geen Amerikanen in Turijn, Rome en Bari, onlangs door de Italiaanse regering ge dreigd zijn met uitwijzing uit het land of reeds uitgewezen zijn. En dan moet men bij dit alles weten, dat art. 19 van de Ita liaanse grondwet zegt, dat „alle mensen het recht hebben hun eigen godsdienst vrijelijk uit te oefenen, zowel privé als in het openbaar, zolang het openbare fatsoen niet in het geding komt". Tot Donderdagavond was 65.400.000 gulden bij het natio naal rampenfonds binnengeko men. Woensdagavond was de stand 63,5 mïllioen. ders te vervangen. Indien door een aantrekkelijke regeling, bv. door het stellen van een mini- mum-garantieprijs op korte ter mijn, de teelt van consumptie aardappelen wordt aangemoe digd, zullen de te derven 310.000 ton aardappelen zeker wel wor den geteeld, aldus de deskundi gen van de Stichting. Daarbij zou het geldende vruchtwisse- lingsvoorschrift ten aanzien van de aardappelmoeheid zelfs van kracht kunnen blijven. Indien naar een enigszins nor male binnenlandse suikerproduc tie wordt gestreefd, aldus de des kundigen, zal de bietenprijs zo danig moeten worden verhoogd, dat in niet-getroffen gebied naast zomergerst de verbouw van sui kerbieten aantrekkelijk wordt. Overigens wordt aangetekend, dat de suikerbiet een „zoutmin- nend" gewas is, zodat deze in droogvallend gebied eventueel kan worden geteeld. Verliezen aan minder vitale producten als tarwe, voedergranen en vlas zal men zich waarschijnlijk moeten getroosten en ten dele door in voer moeten vervangen. Voor pootaardappelen is in verband met uitvoermogelijkheden een oplossing gewenst. Over de verliezen aan zuivel- en vleesproducten door het over stromen van ruim 40.000 ha grasland is nog moeilijk een schatting te geven. Rekening wordt gehouden met het ver drinken van ongeveer 25.000 koeien en zeer veel varkens. Be cijferingen over de ondergelopen 10.000 ha tuingrond ten aanzien van verliezen aan productie en inkomsten zijn nog moeilijk te maken. Vele aanwezigen op Schiphol hebben Woensdagmiddag staan watertanden, toen 2 stewardes sen van de K.L.M. uit het lijn- vliegtuig van Londen een blin kend witte Engelse taart het platform opdroegen. Het smakelijke kunstwerk, door 2 Engelse banketbakkers ten behoeve van het Nederland se Rampenfonds gefabriceerd, was rechthoekig opgebouwd en vertoonde op de diverse vlakken „wandschilderingen", zoals een Hollands landschap met veel water en boten, 'n jeugdig paar in nationale klederdracht met een „Dutch mill" op de achter grond en tenslotte aan weers zijden met de stokken kruise lings de Britse en Nederlandse vlaggen. Dit banketbakkers-kunststuk dat ongeveer 15 pond weegt was in Londen aangeboden aan de Nederlandse ambassadeur, mr D. U. Stikker, die de taart de zelfde middag per K-L.M. naar ons land liet sturen. De bedoe ling is het kunstwerk op een nog nader te bepalen wijze in het radioprogramma „Beurzen open, dijken dicht" zo te verloten, dat de opbrengst zo hoog mogelijk zal worden. De taart bezit de voor Neder landse begrippen zeer bijzonde re eigenschap, dat zij niet be derft, integendeel pas goed zal smaken als zij enige maanden oud is. De bakkers zijn de 31- jarige E. McCarty en de 29-ja- rige G. Whiting, beiden uit Lon den en beiden ex-militairen, die vroeger in Nijmegen gelegerd zijn geweest- Zij hebben 80 uur aan de taart gewerkt. Een soortgelijke cake hebben zij de vorige week voor Enge land zelf vervaardigd. Die bracht bij een verloting, ge- arangeerd door de Britse televi sie, bijna f 14.000 op. verbinding gesteld met de vleu gel-adjudant van de koning, ko lonel Quintet, zeggende dat hij een objectief artikel over het verblijf van de koninklijke fa milie te Antibes wilde publice ren. Hij liet de kolonel het reeds opgestelde artikel lezen met het verzoek eventuele vergissingen te willen corrigeren. Kolonel Quintet maakte in de Marge enige aantekeningen en de vol gende dag liet de correspondent opnieuw het artikel lezen, zoals hij dat in overeenstemming met de aanwijzingen van de kolonel had herzien. Daarna verklaarde de koning zich bereid de journalist en een fotograaf te ontvangen. Het on derhoud was kort en eindigde toen de foto's gereed waren. Het artikel is wel in de over eengekomen vorm in het Parijse blad verschenen, maar met een inleiding van de journalist, die deze niet aan de adjudant van de koning zou hebben laten le zen. In die inleiding, aldus het blad, legt het Parijse blad de koning een „verklaring" in de mond. De socialistische afgevaardig den hebben Donderdag besloten een schriftelijke vraag in te die nen over het interview, dat ko ning Boudewijn aan een verslag gever van het Franse blad „France Soir" zou hebben toege staan. Eerste minister Van Houtte ontkende Dinsdag in het parle ment dat de koning een verkla ring tegenover een journalist heeft afgelegd. Woensdag publiceerde „France Soir" een foto van de koning en de verslaggever en een fotogra fische afdruk van de copie van de verslaggever waarop, naar wordt gezegd, aantekeningen door de adjudant van de koning zijn geplaatst. In politieke kringen werd ge zegd dat uit het socialistische be sluit blijkt, dat de socialisten de katholieke regering ernstige moeilijkheden in de weg willen leggen. Krachtens de Belgische grond wet kan een motie van afkeuring alleen in behandeling worden ge nomen na een schriftelijk inge diende vraag. Regeringsgezinde Belgische bladen betreurden het, dat minis ter Van Houtte geen volledige verklaring van het „interview" te Antibes heeft gegeven. Het Braziliaanse dagblad „Cor- reio da Manha" meldt: De afge lopen twee jaar is de prijs van het vlees met 110 procent geste gen; de prijs van meel en bonen steeg met 90 procent. Over het algemeen viel een prijsstijging op het gebied der voedingsmid delen van 50 tot 100 procent te constateren. In tal van plaatsen, in het bijzonder in het N.O. van het land lijden grote delen der bevolking honger. Het Amerikaanse achtste leger heeft Donderdag medegedeeld, dat aan het Koreaanse front Woensdag en Donderdagochiend de activiteit is toegenomen. Af delingen van de verbondenen vielen stellingen van de commu nisten aan in de oostelijke en westelijke sectoren van het front, waarbij honderden communisten sneuvelden. Ee belangrijkste actie was een Donderdagmorgen ondernomen krachtige aanval van de strijd krachten van de Verenigde Na ties op een communistische stel ling ten N.W. van Korangpori. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendge maakt, dat de Noordelijken sinds het uitbreken van de vijande lijkheden op Korea tot 20 Febr. 1755 vliegtuigen hebben verlo ren, waarvan 766 vernietigd, 136 waarschijnlijk vernietigd en 853 beschadigd- De V. N. verloren in dezelfde periode 884 toestellen. Het Amerikaanse slagschip „Missouri" (45.000 ton) is Don derdag de Noordkoreaanse haven Wonsan binnengevaren en heeft daar geschutsopstellinggen in de stad en op de heuvels in de om geving gebombardeerd. Het slag schip had de stad Dinsdag en Woensdag ook reeds beschoten. De „Missouri" werd begeleid door de torpedobootjager „Co- well". Generaal James van Fleet, de gepensionneerde bevelhebber van het Amerikaanse 8e leger in Korea, is in Amerika aange komen. Hij zeide, dat het veel meer zcu betekenen dan het verlies van Korea, als de Ver. Naties ginds de strijd zouden verliezen. Korea was nog steeds ,,'t eerste front in de strijd voor de vre de". De Belgische kamer van volks vertegenwoordigers heeft Doti- derdag met 107 tegen 95 stemmen haar vertrouwen in de regering uitgesproken na een debat over het interview, dat koning Boude wijn te Antibes zou hebben ver leend. Het socialistische Kamerlid Spaak heeft tijdens de gistermid dag gehouden vergadering eerste minister Van Houtte geïnterpel leerd over diens verklaring met betrekking tot „het interview van Antibes". De Belgische pre mier deelde hierin mede dat de koning nimmer een onderhoud zou hebben toegestaan aan een correspondent van het Parijse blad „France Soir". Spaak verklaarde bij zijn in terpellatie allereerst dat deze direct noch indirect ten doel had de koning te treffen. Spreker legde er de nadruk op dat er geen sprake van is de konings kwestie weer op te graven en hij verzekerde dat de socialistische partij haar verbintenissen dien aangaande geheel is nagekomen. Sedert de koning het plan opvat te naar Zuid-Frankrijk te ver trekken om daar van zijn griep te genezen, heeft de regering evenwel voortdurend onhandig heden begaan, zo betoogde hij. Spaak verweet Van Houtte in het bijzonder dat de verklaring, wel ke deze in de Kamer aflegde over het onderhoud tussen ko ning Boudewijn en de corres pondent een opeenvolging van dubbelzinnigheden bevatte. Het is een serie bevestigingen en tegenspraken, die niet toelaat te beweren, dat de premier voor 100 procent de waarheid heeft ge sproken", zo merkt hij op. Spaak betreurde in het bijzonder de handelwijze van kolonel Qumet, die het artikel van de correspon dent corrigeerde. Verder verweet hij de eerste minister het zo te hebben willen voorstellen alsof het interview vals geweest zou zijn. Eerste minister Van Houtte zei in zijn antwoord dat het bij het artikel van „France Soir" eigenlijk om een onschuldige re portage ging. Het artikel was echter van een inleiding, waarin een verklaring voorkwam, die in de mond van de vorst werd ge legd en waartegen de regering wel stelling moest nemen. Dit heeft zij gedaan door de Kamer mede te delen dat de koning geen enkel interview heeft toe gestaan, wat in wezen ook juist was. Het betrof hier een repor tage waaraan de journalist in kwestie na een kort onderhuud met de vorst de indruk van een interview heeft willen geven. Van Houtte voegde hieraan toe niet te twijfelen aan de goede trouw van de verslaggever van „France Soir" en zeide met Spaak te verwachtten dat onder deze geschiedenis thans een streep ge zet zou kunnen worden. Het liberale Kamerlid Rey hekelde de houding van sommige personen uit de omgeving van de koning. Deze omgeving vormt een probleem voor de oplossing waarvan de regering verant woordelijk is, zo zeide hij en hij voegde hieraan toe: „Het hoofd van de regering moet geen die naar doch een chef zijn". Tenslotte diende de oppositie een motie in, waarin de zwijg zaamheid van de regering en de onjuistheden in de verklaring van de eerste minister Van Hout te werden betreurd. De katholieke meerderheid diende een tegenmotie in, waar in het vertrouwen in de regering werd uitgesproken. Deze laatste vertrouwensmotie werd met 107 tegen 95 stemmen (socialisten, liberalen en communisten) aan genomen. De Canadese emigratie-attaché in ons land, de heer A. A. Ewen, heeft in Midden-Be emster af scheid genomen van een 15-tal Nederlandse jongemannen, die binnenkort als emigrant naar Canada vertrekken. Zij werden in een half jaar tijds uit beroepen, die niet voor emigratie in aanmerking kwa men, omgeschoold tot bruikbare krachten in de landbouw. Zij ontvingen hun practische op leiding op boerenbedrijven in genoemde polder, waar ze een half jaar hebben gewerkt. Namens de commissaris voor de emigratie deelde de heer H. A. van Luijk mede, dat de proef neming met deze landbouwom- scholing als geslaagd kan wor den beschouwd. He: ligt in de bedoeling in overleg met de Stichting voor de Landbouw thans grotere aantallen emi granten de gelegenheid tot deze omscholing open te stellen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. ZONNIG WEER. Droog en zonnig weer, maar in de ochtend plaatselijk mist. Wei nig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 28 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 1.58 2.15 Terneuzen 2.33 2.50 Hansweert 3.13 3.30 Walsoorden 3.23 3.40 ZON' MAAN Febr. 27 7.31 18.16 17.07 6.59 28 7.29 18.17 18.17 7.11

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1