Vlucht onder zonnige hemel ©ver de rampgebieden Jhr. Hf. L r. C. de Casembroot De Belgische politieke toestand Het water verliest terrein De Oostenrijkse regering afgetreden WEERSVERWACHTING HOOGWATER Algemene vergadering van de V. N. Boodschap van Eisenhower over de gevolgen van de watersnood ZON- en MAANSTANDEN Verdeeldheid in de C.V.P.? DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953. 3e Jaargang No. 2277. v.m. n.m. Breskens 1.27 1.46 Terneuzen 2.02 2.21 Hansweert 2.42 3.01 Walsoorden 2.52 3.11 Dr. J. VAN BAAL BENOEMD TOT GOUVERNEUR VAN NIEUWGUINEA. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Vei .ictUjnf dageitjks -- rugeetster N.V. v/h Firma P. J. van de Sano*. Terneuzen Advertentieprijs: P "l 1211,1 12 ct-' minimum pat advertentie 1,'SO. Rubriek Kleine ^Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meejr 15 cent. Vermelding: Burèau van dit Biad, of: Adres Bureau van dit BlaU 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uui ,,Het is verschrikkelijk". Dat waren de woorden, waarmee een verslaggever van hef A.N.P. ruim drie weken geleden zijn in drukken samenvatte na 'n vlieg tocht boven het rampgebied. Gisteren opnieuw over de over spoelde dorpen en akkers vlie gend, drongen deze woorden zich weer aan hem op. Maar er is nu een andere in druk: Drie weken geleden was het water beneden een overwin naar, die met golven en schuim koppen het veroverde land in be zit hield. Thans lijkt het onder een schier wolkenloze hemel met een stralende zon, of het water voelt, dat het terrein verliest. De krachtsinspanningen in de dagen sinds die 1ste Februari zijn niet zonder resultaat geble ven. Dat blijkt duidelijk uit de talloze gedichte bressen en uit de vele akkers, die uit het water zijn herrezen; uit het feit, dat de auto's op de weg van Halsteren naar Tholen weer in de plaats zijn gekomen van de dukws en dat boeren in de uiterste N.W.- hoek van Brabant hun droogge vallen boomgaarden kunnen be spuiten om te trachten de schade die het water heeft aangericht, zoveel mogelijk te beperken. Rilland-Bath is de laatste da gen een begrip geworden in het offensief voor de herovering van het verloren gegane land. Uit de lucht is de overwinning, die hier is geboekt, een smalle lijn dwars door vele hectaren water. Maar die smalle lijn bestaat uit honderdduizenden zakken zand, die stuk voor stuk op de ruggen van de honderden mili tairen en arbeiders zijn aange dragen en die nu een barricade vormen, welke bij hoog tij niet al het water kan keren, maar die toch een basis is, waarop de vol ledige overwinning straks in deze smalle strook tussen Noord-Bra bant en Zuid-Beveland rust. Nietig lijkt uit de lucht het werk, dat hier wordt gedaan. De tientallen wagons, waarmede het zand uit Brabant wordt aange voerd; de trucks, die tot aan de assen in het water door de mod der over de binnendijken rijden en het legertje mensen, dat schijnbaar door elkaar krioelt. Honderden handen worden als groet opgeheven als wij laag overvliegen. De opgestoken dui men van de militairen drukken De Oostenrijkse regering is naar een officiële woordvoerder heeft meegedeeld, Woensdagochtend afgetreden. De kanselier en vice-kanselier Figl en Schaerf, bezochten pre sident Koerner om hem op de hoogte te stellen met het besluit van het kabinet niet af te treden voordat het officiële rapport van de verkiezingscommissie was ontvangen. President Koerner gaf echter uiting aan zijn verlangen dat het kabinet onmiddellijk zou aftreden- Figl diende daarop het ontslag in. De president verzocht Figl en Schaerf de regering te blijven waarnemen tot een nieuwe re gering zou zijn gevormd. Het kabinet, een coalitie van de katholieke volkspartij en de socialisten, was in 1945 ge vormd. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. FRAAI WEER. Droog en over het algemeen zonnig weer. Koude ochtend met hier en daar mist. Vanmiddag echter zacht voor de tijd van het jaar. Weinig wind. VRIJDAG 27 FEBRUARI uit, hoe zij zich voelen: Voldaan over deze overwinning. Ook elders gaat de strijd met onverminderde kracht verder, bijv. ten N. en Z. van de Moer dijk, waar honderden arbeiders bezig zijn met het herstel van de spoorbaan, geholpen door „drag lines" en slibzuigers. De beide grote bruggen liggen als doelloos over het Hollands Diep: verbin dingen tussen wegen en spoor banen, die tot werkloosheid zijn gedoemd. Op het station Lage Zwaluwe staat het centrale seinhuis ge ïsoleerd in een brede strook wa ter, dat hier niet alle banen ver nield heeft. Maar naar het zui den, in de richting van Breda, gaan rails en weg verloren in een bijna rimpelloze watermassa met het bekende beeld van on dergelopen boerderijen en hui zen In de dijken rond het zwaarge- troffen Halsteren zijn de bressen g'edicht. Zover het oog rijkt, wordt aan het verdere herstel ge werkt door mens en machine. Wat uit de lucht gezien slechts plassen lijken, duidt er op, dat vele polders hier kortgeleden zijn drooggekomen. Duidelijker bewijzen hiervan zijn trouwens de vele geheel of gedeeltelijk ge- ruineerde boerderijen en de tegen de dijken achtergebleven door stro overdekte hopen wraksfuk- ken. Na de hoopgevende indrukken van Rilland-Bath, waar behalve aan de dijken ook tientallen ar beiders aan het werk zijn aan de spoorbaan, verschijnt een beeld van troosteloze ellende: Het zwaar geteisterde plaatsje Waar de, enige kilometers meer naar het Oosten op Zuid-Beveland ge- Bij Kon Besluit van 25 dezer is dr Jan van Baal, lid der Tweede Kamer, met ingang van 1 April 1953 benoemd tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Dr Jan van Baal werd 25 No vember 1909 te Scheveningen ge boren. Hij doorliep de H.B.S. en studeerde daarna aan de rijks universiteit te Leiden, waar hij in 1934 promoveerde. Korte tijd later vertrok hij naar Nederlandsch-Indië in de functie van adjunct-controleur. Na de oorlogsjaren in een internerings kamp te hebben doorgebracht, verbleef hij enige tijd in Australië en vertrok in 1946 met verlof naar Nederland. In 1947 keerde -de heer Van Baal naar Indië terug, waar nij werkzaam was als assistent-resi dent. Daarop volgde zijn benoe ming bij het commissariaat der Nederlanden te Medan. In de jaren 1950, '51 en '52 woonde hij als deskundige voor Nieuw-Guinea in de Nederlandse delegatie de vergaderingen van de Verenigde Naties bij. In de in 1952 gekozen Tweede Kamer maakt hij deel uit van de Anti- Rev.-fractie. legen. Een enorm gat, dat ten Z. van Waarde in de Scheldedijk werd geslagen, is met zakken zand gedicht. Een iandingsboot van de marine, de L9603, gela den met nog duizenden zakken zand, wordt gelost. Een zuiger braakt een constante stroom slib uit een zolderschuit voor en ach ter de barricade van zandzakken. Dan ligt Waarde onder ons. Hier is het stadium van herstel werk nog niet aangebroken. In het dorp is het water nog de op permachtige heerser. In de on dergelopen straten trachten de bewoners met roeibootjes wat bezittingen uit hun huizen te halen Een geheel ander beeld geeft Tholen, waarover wij vliegen op de terugweg naar het vlieg veld Ypenburg. Het dijkherstel op dit eiland is al ver gevorderd, zodat een groot aantal polders het water al kan lozen. Enkele boerderijen zijn al weer bewoond. Het herstel van de ravage is tie*, gonnen. Voor Oud-Vossemeer liggen schepen met rijshout en basalt blokken klaar voor het definitie ve herstel van de dijken. Op St. Philipsland trekken vele tientallen meters kistdammen de aandacht. Een perszuiger ligt gereed om er zand achter te spuiten. Meer naar het Oosten, in Noord- Brabant, zijn al grote stukken land herrezen. Hier is het, dat boeren bezig zijn met het bespui ten van de drooggekomen boom gaarden. Als ons vliegtuig nadert, houden zij met hun werk op Maar dat is niet de bedoeling van onze fotograaf, die na een paar keer overvliegen er in slaagt hen met handbeweging duidelijk te maken, dat zij al werkende een beeld vormen, dat een symbool is voor de geest waarmede gestreden wordt. Een strijd, die nog maar pas is begonnen en ongetwijfeld nog velé" moeilijkheden van velerlei aard zal opleveren, maar die en dat is de indruk van deze vliegtocht de vijand al een stuk heeft teruggedreven De nieuwe zitting van de V.N. is te New York begonnen. De vo rige, die in October 1952 begon, werd juist vóór Kerstmis ver* daagd. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pear son, opende de zitting met een verklaring, waarin hij het Ko reaanse vraagstuk behandelde. Hij bracht in herinnering dat de algemene vergadering in De cember vóór de verdaging harer zitting het door de Indische dele gatie ingediende voorstel ter re geling van het Koreaanse geschil met een overweldigende meerder heid had goedgekeurd, doch dat de vertegenwoordigers der com munistische staten het hadden verworpen. De voorzitter voegde hieraan toe, dat hij de desbetreffende re solutie der algemene vergade ring ter kennis van de Chinees- communistische en Noordkore- aanse regering had gebracht. Deze regeringen hadden geant woord en hun antwoorden waren aan de vergadering medegedeeld. Boodschap van Eisenhower. Vervolgens las Pearson een boodschap van de Amerikaanse president, generaal Eisenhower, voor. De president verklaart hierin o.m. dat afgevaardigden over „grote mogelijkheden tot bevor dering van de zaak van de vrede" beschikken. Hij zegt dat het hem groot ge noegen doet de vertegenwoordi gers der naties in de Verenigde Staten welkom te kunnen heten" ,,De Verenigde Naties hebben reeds veel bereikt en ik hoop dat zij in steeds sterker mate een doelmatig instrument voor het bewaren van de vrede zuilen worden". „Alle waarden, welke het leven de moeite waard maken geleefd te worden, kunnen slechts tot ontwikkeling komen na het ves tigen van een rechtvaardige en duurzame vrede. Het is niet slechts de taak der V. N. een stel sel van gemeenschappelijke vei ligheid op te bouwen. Het ver vullen van haar opdracht vergt, dat alle bronnen van verstand en idealisme, waarover de mens heid in haar geheel beschikt, worden aangeboord. Ik wens de afgevaardigden veel succes. De wereld zal de beraad slagingen der algemene vergade ring met gevoelens van sterke hoop volgen". Nader wordt nog gemeld, dat Pearson zeide dat de genoemde documenten mogelijk het punt van uitgang voor nieuwe bespre kingen van het Koreaanse vraag stuk zullen vormen, daar zij de meest recente zijn. Hij deelde vervolgens mede dat de politieke commissie, de enige belangrijke commissie der alge mene vergadering, die bijeen zal komen, vandaag zal beginnen te vergaderen. „De agenda is niet uitgebreid en ik hoop, dat het mogelijk zal zijn de werkzaamheden te bespoe digen", verklaarde Pearson. De bijeenkomst is mede bijge woond door de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Wisjinsky, die echter niet sprak. De Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, heeft vóór de aanvang van de Woensdagmorgen te Middelburg gehouden vergadering der Pro vinciale Staten van Zeeland een redevoering uitgesproken, waar in hij uitvoerig is ingegaan op de watersnood, die Zeeland heeft getroffen, op de gevolgen daarvan voor de provincie, maar ook op de toekomst van het gewest. Op zijn verzoek ver hieven de Statenleden zich van hun zetels om in eerbiedige stilte de slachtoffers van de ramp te herdenken. De Commis saris herdacht het vele leed, dat is geleden en liet zijn gedachten ook uitgaan naar hen, die van huis en haard zijn verdreven. Reeds terwille van die allen zal er gewerkt en gezwoegd moeten worden teneinde een spoedige terugkeer mogelijk te maken, aldus spr. Met dankbaarheid gewaagde hij van het medeleven en mede lijden van het Vorstenhuis en van de steun en bijstand van zovele zijden ondervonden. De ontroerende saamhorigheid, de naastenliefde, die daarin uit drukking zocht, is als een hoge vloed van vreugde en sterking over ons heengegaan, zo zeide hij. Zeer velen hebben dag en nacht gezwoegd en geslaafd om verder onheil te weren, de be rooiden te dekken, de zieken en zwakken te verzorgen. Er wós ook sprake van een Westeurope- se saamhorigheid, die men vóór 1940 niet had durven dromen. Dankwoorden richtte -de Com missaris tot allen, die de spon tane hulp boden, zowel van mi litaire als burgerlijke zijden. Uit ontvangen rapporten, maar vooral uit persoonlijke waarne ming, is mij vaak op ontroeren de wijze gebleken met welk een zorgvuldigheid de gemeente-, polder- en waterschapsbesturen de nodige voorbereiding hebben getroffen en met welke een toe wijding en kordaatheid zij in de uren des gevaars zijn opgetre den, zo vervolgde de Commissa ris. Hiervoor heb ik de grootste bewondering, maar hierdoor ergerde mij des te meer de onge motiveerde critiek die men juist vernam in een der minder zwaar getroffen delen van de provincie. i BE OMVANG VAN BE RAMP. Jhr mr De Casembroot ging hierna nader in op de omvang van de ramp. Het aantal ge registreerde omgekomenen in het gewest bedraagt thans vol gens het Roode Kruis 264, maar helaas valt te voorzien dat dit aantal later zeer belangrijk ho ger zal blijken te zijn. Volgens tot nu toe verkregen informaties bedraagt het aantal slachtoffers voor Zeeland officieus reeds 554. Van het Zeeuwse land is 21,6 procent door de zee over stroomd of door de zee over stroomd geweest. Behalve in het lage midden van Schouwen en de Weijhoek van Poortvliet be treft dit een hoogstaand bouw land- Ongeveer 1000 ha fruit teelt, een hoogstaand moderne zeer waardevolle aanplant, is overstroomd. Het aantal runde ren dat verdronken is bedraagt circa 8600. De schade aan zee weringen, gebouwen, gronden, wegen, huisraad, voorraad, ver voermiddelen, werktuigen, in ventarissen, installaties, kunst werken, beplantingen enz. is'nog niet bij benadering te schatten. De schade van langdurige stil stand van bedrijven, het verlies aan omzet van bedrijven, de kostprijsverhogende factoren werken door, evenals het wroe ten van tijstromingen in 't geï nundeerde land. Mogelijke scha de wegens vermindering of ge mis aan vreemdelingenverkeer voor bepaalde gebieden dreigt- Het onvermijdelijke gevolg van evacuatie buiten de provincie is vermindering van verterings vermogen in Zeeland, zeer ten nadele van de Zeeuwse econo mie. HERSTEL De investeringen, welke in de ramp haar oorzaak vinden, voe ren tot hogere kapitaalskosten zolang de schade niet geheel is vergoed. De Commissaris deelde mede, dat reeds besprekingen zijn ge voerd met de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting over het verwerven van extra bouwvolume, teneinde daar waar woningen enz. zijn ver nield en kans is op een spoe dige dijkdichting reeds dadelijk plannen te beramen tot herstel van de volkshuisvesting- Naar het zich laat aanzien zal bijv. op Noord- en Zuid-Beveland spoe dig met de herbouw kunnen worden begonnen. De met de uitvoering belaste instanties hebben de voorbereiding der plannen reeds aangevangen. Ook het herstel van de schade aan gebouwen zal naar men hoopt spoedig kunnen beginnen. Het spreekt vanzelf, dat de re constructie ook in ruimere zin thans reeds de volle aandacht van het provinciaal bestuur heeft. Ged. Staten hebben be sloten tot het instellen van een reconstructiecommissie voor Schouwen-Duiveland in welke commissie door haar samen stelling alle facetten welke bij het herstel van dit eiland hun aandacht zullen vragen tot hun recht zullen komen. iijdro^tn van dc werkgever» aan dc Sociale Voorzieningen Etn arbt'dtr rf» NIJvtrhtld mét ft/i irttJr/oo/ï ran tl 60 - bttoc/t hitrvan oen prtm/tt toor Social* rtrr tngnnotn: ZON MAAN Febr. 26 7.33 18.14 15.56 6.44 27 7.31 18.16 17.07 6.59 28 7.29 18.17 18.17 7.11 Voor dit loon I» d« werkgever I verschuldigd aan vcrpltchic V Sociale Verecheringe voorgeheet Nederland zijn de bijdragen aan verplichte •ociaic verzekeringen IN HILL'Of N GUL DIN \WERKGEVERS Aan vcrcvcningthefflng, bedrijf tpcnefocncn enz [overheid] WERK Voor betaalde vacantict, extra uitkeringen e.d S3 Nood w tl Drttt Totale werkgcvcreOijdrogc op een weekloon van 60 Wij hebben in deze grafiek tot uitdrukking gebracht wat het aandeel is van de Nederlandse werkgevers in de kosten van de sociale voorzieningen, zoals deze thans in Nederland bestaan. Uit gaande van een arbeider in de nijverheid met een weekloon van zestig gulden, wat men globaal wel als een gemiddeld geval kan rekenen, heeft deze man zelf aan sociale voorzieningen een bedrag van ongeveer ƒ3,80 te betalen. De werkgever daarentegen be taalt in totaal 18,88 op dit loon. Aan directe sociale verzekerin gen, zoals invaliditeitswet, onge vallenwet, ziektewet, ziekenfond- senbesluit, kinderbijslagwet, werkloosheidswet, is een bedrag van 8,65 te betalen. Voor vereveningsheffing, pen sioenfonds e.d. 3,92. En ten slotte heeft de werkgever reke ning te houden met betaalde va- cantiedagen, extra uitkeringen, korte verzuimen, wat neerkomt op een bedrag van 6,31. Indien wij doorredeneren, zien wij, dat de werknemers in geheel Nederland totaal aan verplichte verzekeringen een contributie bij elkaar brengen van 120 millioen gulden. De werkgevers betalen aan verzekeringen, dit is dus alleen de eerste post van onze op somming, een bedrag van 589. millioen gulden. Oe overheid draagt ook haar steentje bij met 161 millioen gul den voor de nooduitkering-Drees en 154 millioen voor andere uit gaven, die in hoofdzaak bestaan uit werkloosheidsvoorzieningen. Na de verklaring, die premier Jean van Houtte Dinsdag in de Kamer van Volksvertegenwoor digers! aflegde, is een zekere ont spanning in de Belgische politie ke. toestand ingetreden. Hoewel de verklaring van de prémier, dat koning Boudewijn nimmer een onderhoud zou heb ben toegestaan aan de correspon dent van het Parijse blad „Fran ce Soir," nog in dezelfde vergade ring van de Kamer werd weer legd, heeft de oppositie de zaak niet op de spits willen drijven, teneinde de koning te sparen. Zowel van liberale als van so cialistische zijde is slechts aange drongen op het snel vaststellen van een speciaal statuut voor de prinses van Réthy en van de uit haar huwelijk met koning Leo pold voortgekomen kinderen. Daar ook tijdens de vergade ring van Woensdagmiddag niet meer over de reizen van koning Boudewijn naar Zuid-Frankrijk is gerept, mag worden aangeno men, dat de oppositiepartijen dit incident als gesloten beschou- den. Vermeldenswaard is intussen hog dat „La Libre Belgique" toe geeft, dat de correspondent van „France Soir" door de koning te Antibes is ontvangen. De jonge vorst had inderdaad een kort on derhoud met de journalist en er werd ook een foto genomen. Ko ning Boudewijn heeft, aldus het blad, echter geen enkele verkla ring afgelegd en de stof voor het artikel, dat de verslaggever schreef, werd door hem opgete kend uit de mond van iemand uit de omgeving van de vorst. Koning Boudewijn zou zich, aldus dit blad, dus geheel aan de con stitutionele regels hebben ge houden. Nu het incident tot het verle den behoort, kan de regering weer haar volle aandacht wijden aan de gevaarlijke verdeeldheid, die in de gelederen van de C.V.P. (Kath. Volkspartij) is ontstaan met betrekking tot het nog steeds niet ingediende wetsontwerp ter verhoging van de inkomstenbe lasting met 5 ter dekking van de schade, die door de overstro mingen is aangericht. In kringen van de „Wetstraat" is men van oordeel, dat de rege ring zal zwichten voor de weer stand, die tegen de heffing van nieuwe belastingen in Katholieke kringen bestaat en aangenomen wordt, dat zij liever haar toe vlucht zal zoeken tot bezuinigin gen op sommige begrotingspos ten men spreekt van de begro ting van defensie en tot het uitschrijven van 'n nieuwe staats lening. Ook zal een extra belas ting worden geheven op kans spelen en zal de wet op de buiten gewone winsten worden ver lengd. Op deze wijze verwacht men dan de bijna anderhalf milliard francs bijeen te krijgen, welke ter financiering van de door de overstroming aangerichte schade nodig is. Intussen blijkt zich, als men het socialistische blad „Le Peuple" wil geloven, in kringen van de C.V.P. een hevige strijd af te spe len tussen de aanhangers van 'n orthodox-financiële politiek met aan het hoofd de minister van Financiën Janssen, die een be scherming van de franc voor staan, en verdedigers van een devaluatie. Het Katholieke blad „La Cité" schrijft in dit verband, dat „de eerste minister in de Katholieke Volkspartij een meerderheid ach ter zich heeft, die de franc ver dedigt tegen manoeuvres van be hendige lieden, die een devalua tie voorstaan en wier invloed zó sterk is, dat de regering zelf er tegen in bescherming moet wor den genomen". Een financiële orthodoxie is evenwel niets waard, aldus het blad, indien de industriëlen on de publieke instellingen zulk een hoge rente moeten betalen voor de kapitalen, waaraan zij behoef te hebben. Naar Woensdagavond verluid de, zou de Belgische regering een voorlichtingsdienst kunnen in stellen voor zaken betreffende 't koninklijke huis, teneinde mis verstanden en onnauwkeurige be richten over het koninklijk huis tegen te gaan. BRINKWATERVOOR ZIENING. Wat de drinkwatervoorziening betreft, deelde de Commissaris mede, dat pogingen worden aangewend de leiding naar Erouwershaven te herstellen en dan ook Zierikzee weer op nor. male wijze te voorzien. Ook op Tholen is het herstel energiek aangepakt en met gunstig re sultaat. De aanvoerleidingen lo pende door het geïnundeerde gebied van Zuid-Beveland zijn een onderwerp van voortduren de zorg. Voor Noord-Beveiand worden onderzoekingen verricht cm het eventueel in de duin strook aanwezige drinkwater met behulp van een reinigings toestel aan de consumptie dienstbaar te maken. Daarnaas: hoopt men, dat op de vaste wal van Noord-Beveland op 3 Maart drinkwater zal worden geleverd DE GAS VOORZIENING. De gaslevering op lange af stand aan Midden-Zeeland zal voor maanden zijn verschoven- Het provinciaal bestuur is er reeds spoedig op bedacht ge weest voor zoveel mogelijk de instandhouding van het Zeeuw se bedrijfsleven in de noodge- bieden te bevorderen en het heeft zich bereid verklaard alle mogelijke steun te verlenen. He: economisch technologisch in stituut voor Zeeland is daartoe reeds bezig. Ook overigens wordt alles aangewend om voor Zeeland te behouden wat mogelijk is en te verwerven wat in uitzicht is. VERKEER EN VERVOER. Ook het verkeer en het vei- voer is een onderwerp van da gelijkse zorg. Naar het zich laai aanzien zal de Zeeuwse spoor lijn geruime tijd niet kunnen worden gebruikt. Het zelfde geldt voor de grote rijweg door Midden-Zeeland- Werd vóór de ramp reeds veel aandacht ge schonken, aan het verkeer en het vervoer, gedurende de her stelperiode zal het pro vind aa2 bestuur zich daarmede onver droten bezig moeten houden en elke kans moeten aangrijpen cm deze periode in het bijzonder voor Schouwen-Duiveland af te sluiten met het verwerven van een betere toestand dan vóór de ramp. Het veer ZierikzeeKatsevesr levert grote moeilijkheden op door de toestand van het haven kanaal in Zierikzee. De rijks*- waterstaat heeft echter in het uitzicht gesteld, dat uiterlijk binnen 2 weken na heden de gaten in de kanaaldijken zullen zijn gedicht. Aangezien het ka naal in verband daarmede en kele dagen onbruikbaar zal zijn, zijn maatregêlen in voorberei ding om in de bezwaren daar van zoveel mogelijk te voorzien. PROVINCIALE FINANCIËN. Omtrent de gevolgen van de ramp voor de financiën der provincie zijn thans nog geen concrete gegevens te verschaf fen. Er is directe schade aan diverse vestigingen van de stoombootdiensren, aan het gas bedrijf, aan de provinciale we- sen enz- en de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschap- pij heeft zeer belangrijke direc te schade, waarvan de omvang nog niet is te overzien. Maar er is ook indirecte scha de bijv. doordat de provinciale opcenten op de hoofdsommen van de grond- en de personele belasting voor de naaste toe komst belangrijk minder zullen opbrengen. De baten uit gasle vering zullen natuurlijk ook minder zijn en grcot zal het de- bietverlies zijn van de Zeeuwse Electriciteitsmaatschappij. De bestuurskosten zullen voorlopig ook meer zijn dan normaal. Naar het zich laat aanzien zal het gezamenlijk tekort op de Noordelijke veren aanmerkelijk het voor 1953 geraamde tekort overtreffen. Of en in hoeverre provinciale financiën gemoeid zullen zijn met het herstel van zeeweringen weet men thans nog niet. Ged. Staten, die nog niet in staat zijn de Provinciale Staten een voorstel te doen tot het verlenen van de benodigde begrotingskredieten vertrouwen, dat de Staten in de a.s. zomer- zitting bereid zullen zijn de no dige besluiten te nemen om te voorzien in de kosten voor het geen is verricht en nader nodig zal blijken, aldus besloot de Com missaris der Koningin zijn rede.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1