Uit da Provincie 3e ringdijk bij Rilland-Bath gedicht KOREA Binnenlands nieuws Eric de Noorman en Bor Khan" Wat brengt de RADIO? K0REA-VRIJW1LUGERS TERUG IN ONS LAND GEiTEN-VIJFLING RECHTSZAKEN PISSAREV WORDT UITGEWEZEN MARKT- EN HANDELSOVERZICHT uur- sMS& TERNEUZEN. BRESKENS. GOES. OVERSLAG. ZIERIKZEE. VLISSINGEN. Internationale weg tussen Perzische Golf en Suez? DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. Ds verkiezingsuitslag in Moskou 99 DE VEERDIENSTEN OVER DE WESTERSCHELDE. Met ingang van 24 Febr. zijn op de diensten VlissingenBres- kens en TerneuzenHoedekens- kerke de nachtvaarten vervallen. Br wordt n,u uitsluitend gevaren volgens de winterdienstregeling. Met ingang van vandaag wordt de veerdienst KortgeneKatse- veer gestaakt en wordt de veer dienst Kortgene—Wolfaartsdijk hervat. Vertrek Kortgene: 6.55 tot 17.55 uur, ieder uur. Vertrek Wol faartsdijk 7.25 tot 18.25 u., ieder Geen vergunningen meer no dig voor de veerdiensten. Met ingang van vandaag is het reizen op de veren Terneuzen Hoedekenskerke en Vlissingen Breskens weer vrij. De passagiers hebben voor de overtocht over de Schelde dus geen speciale ver gunning meer nodig. Wel blijven deze nog vereist voor het betreden van zeedijken en zeeweringen. Vrouwelijke vrijwillige hulp verlening Burgerlijke Be scherming. Het was verheugend, dat de gisteravond op de bovenzaal van hotel „Centraal" gehouden ver gadering voor het organiseren der vrouwelijke hulpverlening Burgerlijke Bescherming, zo druk bezocht was. Mevr. Tellegen, voorzitster van de federatie, constateerde met voldoening deze flinke opkomst en belichtte in haar openings woord het doel en streven van de vrouwelijke hulpverlening. Nadat mevr. v. d. Briel de taak van de overkoepelingscommissie had toegelicht, werd door de in specteur der gemeentepolitie, de heer K. Reinders, op duidelijke wijze de verschillende aspecten van de B. B. uiteengezet. De jong ste nationale ramp memorerend, zeide hij, dat het jammer was, dat deze hulpverlening toen nog niet georganiseerd was. De B. B. zal de organisatie zijn, die bij rampen in de toekomst zal optreden. Het zullen dan niet al leen mensen met helmen en gas maskers zijn, doch mannen en vrouwen met velerlei taken en functies. De B. B.-organisatie moet in Terneuzen zo spoedig mogelijk voor elkaar komen. Ter neuzen behoort tot de z.g. A.-ge meenten. Dit is niet prettig en het maakt onze verantwoorde lijkheid des te groter. Terneuzen moet b.v. alléén méér mensen op de been brengen, dan overig Oost Zeeuws-Vlaanderen. Dit is dan ook oorzaak, dat onze gemeente een zelfstandige orga nisatie moet hebben. De heer Reinders ging vervol gens nader in op de taken, die de dames kunnen vervullen en sprak de hoop uit, dat velen zich bij de B. B. zullen aansluiten. Na het vertonen van enkele propagandistische films, werden formulieren voor aanmelding uit gereikt, waarmede de eerste stap werd gezet op de wervingsactie die op 2 Maart in de gemeente zal aanvangen en in de pers zal worden bekend gemaakt, waarbij op iedere vrouw en iedere man wordt gerekend. Mocht het onverhoopt nodig zijn, dat de B. B. zal moeten op treden, dan is het voor een ieder duidelijk dat dit moet kunnen ge schieden in georganiseerd ver band. Tenslotte zeide de spreker, dat de verbintenissen die worden aan gegaan niet alleen plichten in houden, maar de leden ook rech ten verkrijgen. Zo zijn b.v. de leden der B. B. practisch tegen alles verzekerd, zodat ieder zon der bedenkingen hieraan kan deelnemen. Indien de werving zich op het zelfde peil zal kunnen handhaven als op deze vergadering het ge val was, zal Terneuzen binnen kort over een goed georganiseer de B. B. beschikken en zullen de ingezetenen zich kunnen verlaten op de hulp, die bij eventuele rampen zal worden geboden, boden. Kippen zochten veilige plaats. Op de hofstede van de land bouwster wed. A. van Hoeve in de Nieuw-Neuzenpolder werden in de rampnacht 70 van de 80 kippen het slachtoffer van het water. Toen men dezer dagen in de gelegenheid was een onder zoek in de schuur in te stellen, bemerkte men dat de overgeble ven kippen boven in de schuur een veilig plekje hadden gezocht. De meest verrassende ontdek king was echter dat één der kip pen tijdens al de ellende dertien kuikens had uitgebroed. Opbrengst collecte Rampen fonds. De te Breskens gehouden col lecte voor het Rampenfonds bracht naast een grote hoeveel heid goederen nog een bedrag op van ƒ8945,97. Tevens bracht de collecte in de R.K. kerk ruim 500 op. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde de heer J. van Luyck, tweede stuur man grote handelsvaart, voor het diploma radio-telefonist. Gegund. De uitvoering van enige be stratings- en rioleringswerken te Breskens is door Burg. en Weth. opgedragen aan de laagste in- schrijfster de fa. J. en K. T. den Oude te Biervliet voor de som van 44.997. Aanbesteding. Voor rekening van de heer P. J. van Leeuwen te Rotterdam werd aanbesteed het bouwen van, een woonhuis met bijbehoren aan het Oranjeplein te Breskens. Het werk werd gegund aan de volgende aannemers: metsel- en timmerwerk fa. Gebr. Maas, elec- triciteit en sanitair fa. Schippers en Nauta, schilderwerk wed. B. Keymel, allen te Breskens. C.J.M.V. Bondsdag 1953 thans te Goes. Te Goes kwam de prov. com missie Zeeland van het C.J.M.V. in een spoedvergadering bijeen. Besloten werd de bondsdag 1953, die op Tweede Paasdag zal wor den gehouden, normaal te laten doorgaan, echter met een pro gramma, dat is aangepast aan de omstandigheden. Deze bondsdag zal worden gehouden te Goes. Oorspronkelijk zou men toon- dag te Zierikzee houden, maar de toestand is nu eenmaal van dien aard, dat dit onmogelijk is. Voorts is besloten met spoed de hulpverlening aan de getrof fen afdelingen ter hand te nemen via -het bondsbestuur in Amster dam. De districtssecretaris, de heer M. J. Bijleveld, zal zo spoedig mogelijk alle getroffen afdelingen bezoeken om 'n over zicht te krijgen van de schade. Wat het bezoek uit Zeeland aan de nationale bondsdag in Den Haag betreft, kon nog geen be slissing worden genomen. Alles hangt af van het herstel van de verbinding tussen Zuid-Beveland en Brabant en de weg via de Moerdijk. Teerdag wielrijdersclub' De wielrijdersclub „Vrij en Vlug" heeft weer haar jaarlijkse teerdag gehouden. Niet minder dan 60 leden namen hieraan deel. 's-Middags om 1 uur had de al gemene vergadering plaats in het clublokaal bij A. Hillaert. Om 2 uur ging het naar de caféhou- dende ereleden, waarbij voorna melijk het kaart- en biljartspel werden beoefend. Om acht uur 's avonds werd een maaltijd aan geboden. Hierna volgde een groot bal tot 12 uur. Ongeval. Het zoontje van de timmerman E. van Bamborst alhier was met zijn vriendjes houten revolvers aan het maken. Hierbij wilde hij gebruik maken van de electrische schaafmachine van zijn vader die op dat tijdstip niet aanwezig was. Na enkele plankjes te hebben geschaafd, zwikte de knaap zijn hand waarna hij met de vingers in de machine terecht kwam. Twee vingers werden hierbij ge heel afgesneden. De middelvin ger werd voor de helft vermor zeld. De knaap moest onmiddel lijk naar het ziekenhuis worden overgebracht. Raad keurt beleid van B. en W. goed. De gemeenteraad van Zierikzee heeft Maandagavond in een mo tie zijn vertrouwen uitgesproken in het door het college van Burg. en Weth. sinds de rampzalige 1ste Februari gevoerde beleid. In een besloten zitting heeft de raad zich vervolgens bezig gehouden, met de rechtsgeldigheid van de ver plichte evacuatie. De gemeenteraad kwam Maan dagavond bijeen om te beraad slagen over het korte geding, dat de middenstandscentrale te Zie rikzee aanhangig heeft gemaakt tegen het bestuur van deze ge meente. De centrale maakt er be zwaar tegen, dat ingezetenen van Zierikzee, die in een. droog en veilig huis zaten, toch uit Zierik zee moesten evacueren. Duits schip op Boulevard gelopen. Het Duitse m.s. „Else" van de rederij K. Gross in Bremen is Dinsdagmiddag op de glooiing van de Vlissingse boulevard ge varen,. De sleepboot Maas" ver trok terstond uit de haven, maar behoefde geen assistentie te ver lenen. De „Else"., die 2650 b.r.t. meet, kwam op eigen kracht vlot en zette de reis van Rotterdam naar Antwerpen voort. De nooddijk over de vierde weg, die Rilland tegen de directe be dreiging van het Scheldewater moet beveiligen, is dicht. Op de plaats waar gistermorgen het laatste gat is dicht gegooid, wapperde het rood, wit en blauw en aan de vlaggemast was een bord bevestigd, waarop met vuur rode letters was geschilderd: „Dijk van de grenadiers, 41ste veldartillerie en genietroepen." Het zijn n.l. de 1800 jongens van deze onderdelen geweest, die na een week gezwoegd te hebben en zakje na zakje te hebben opge stapeld, gisterochtend het gat hebben gedicht en de dijk gereed gemaakt hebben. De wal, die nu vóór Rilland- Bath is gelegd, zal het dorp voor verdere overstroming vrijwaren, geeft de toegangsweg van Bra bant naar het rampgebied Zee land vrij en maakt het derhalve mogelijk de herstelwerkzaamhe den van de verwoeste spoorlijn tot voorbij Krabbendijke te begin nen. De dichting geschiedde op het nippertje. Twee keer was het misgegaan, tvt'ee keer waren de laatste zandzakken door het wa ter weggevaagd. Dinsdagmorgen om half negen was het laag water; toen was men nog niet gereed. Het water kwam weer op en de stroming werd sterker. Met kracht werd er gewerkt en tegen tienen restte er nog een opening van 10 meter. Een dieptenet met zandzakken werd er in gegooid en het hield: de dijk was dicht Vier vijfde van de Reigersberg- sche polder, waarin het dorp Ril land ligt, is behouden. Een vijfde deel van de polder wordt voorlopig prijsgegeven. Weldra hoopt men echter te be ginnen met dichten van de zee- dijk. In het dorp Rilland, waar de eerste bewoners nu al weer zijn teruggekeerd, heerste vreugde, die vertolkt werd door twee klei ne kindervlaggetjes, die boven het bordes van het gemeentehuis hingen. Om kwart vóór vier gistermid dag hebben de militairen hun werk neergelegd en zijn zij, op de rijksweg aan het eind van de Kreekrakdam, toegesproken. Al lereerst door de commandant van de derde militaire afdeling, gene- raal-majoor Warringa. Hij heeft de dagorder van 17 Februari, die deze onderdelen niet had bereikt, voorgelezen en gesproken over de immense taak, die was ver richt. „Ik ben er trots op," zo rzeide generaal-majoor Warringa, „het commando te hebben over deze soldaten." De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, zeide: „Ik dank jullie duizend maal voor alles wat jullie gedaan hebben. Ik heb gezien hoe jullie gezwoegd hebt en hoe alle ran gen zakken zand gesjouwd heb ben. Ik heb grote eerbied voor jullie werk. Ik ben er stil van geworden. Er was veel pech, zeer veel pech, maar het is gelukt. Later hoop ik U een herrezen Zeeland en een herrezen Rilland te tonen en dan zal ik zeggen: daaraan hebt gij medegewerkt. Nogmaals dank. God zegene li allen", zo besloot de Commissa ris der Koningin. Nadat generaal-majoor Warrin ga deze toespraak had beant woord, zeide jhr De Casembroot nog„Met grote letters zullen nw daden geboekstaafd worden in de historie van de herrijzenis van Zeeland." Hierna vertrok de veldartille rie naar Oldebroek (Veluwe) met een goed verlof in het vooruit zicht. Andere soldaten nemen het werk over, want de dijk moet nu op gehoogd en verstevigd worden tot een hechte binnendijk, die be stand is tegen het volgende springtij. De eerste slag is gewonnen! DONDERDAG 26 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 800 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Zang; 9-25 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Gev. muziek; 12.30 Mededelingen; 12 33 Orgel; 12.50 Causerie; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13-20 Amusements muziek; 14.00 Hoorspel; 14.40 Piano; 15.00 Voor de zieken; 16-00 Tussen vier en vijf; 16.45 Voor ds jeugd; 17.30 Actualitei ten; 17.40 Gram.; 17.45 Rege lingsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Lichte muz-; 18.55 Reportage; 19.00 Gespro ken brief uit Londen; 19.05 Jazzmuziek; 19.45 Orgel; 20.00 Nieuws; 20-05 Opera; 22.25 Me- dededelingen; 22.30 Dansmuz.; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7-30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; b.OO Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 10.00 Orgel; 10-30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.50 Cau serie; 12.00 Angelus; 12.03 Gr.; 12 30 Mededelingen; 13.00 Nws.; 13.50 Gram.; 14.00 Orkest; 14.15 Piano; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Piano; 16 00 Lezing; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Hoorspel; 17.30 Gram.; 17.40 Voordracht; 18.00 Orkest; 18-35 Op de stel ling; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Levensvragen; 19.30 Gr.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest; 2x.00 Causerie; 21.20 Koor; 21-45 Vragen aan voorbijgangers; 22.10 Kwartet; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram- BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Eng. les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14-45 Gram.; 16.00 Orkest; 17.00 Nieuws; 17-10 Gr.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Missiekroniek; 20.30 Verzoek programma; 21.00 Voor de huis vrouw; 21.45 Verzoekprogram ma; 22.00 Nieuws; 22.15 Piano; 22-45 Gram.; 23.00 Nieuws. Van gezaghebbende zijde wordt te Cairo vernomen, dat de Egyp tische regering een plan in studie heeft, dat voorziet in het aanleg gen van een internationale grote weg tussen de Arabische staten aan de Perzische Golf en Suez. De ontworpen weg zou door de Arabische woestijn leiden. Deze weg zou driemaal zo kort zijn als de zeeweg over de Rode Zee naar Suez. Vrenomen wordt dat het plan door Amerikanen is ontworpen. Het doel er van zou zijn: het mo gelijk maken van een uitwisse ling op grote schaal van goede ren door de Arabische staten, het versterken hunner politieke sta biliteit, toeneming van hun mili taire kracht en het verschaffen van meer veiligheid aan het stra tegisch belangrijke midden-oos ten, dat bovendien nog over rijke olievelden beschikt. Het aanleggen van deze inter nationale weg zou het mogelijk maken legers van de Perzische Golf in het oosten naar de Mid dellandse Zee in het Westen over te brengen. Bovendien zou de weg, in tijden van internationale spanning of bij militaire opera ties in dit gebied, als landings plaats voor vliegtuigen dienst kunnen doen. Senator Taft, die lid is van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse zaken, heeft in een toespraak verklaard, dat het bijna onmogelijk is de Ko reaanse oorlog te winnen. „Op het ogenblik bestaat er geen op lossing voor het conflict", aldus Taft, „afgezien van het hand haven van een zeer sterke po sitie in een situatie waarin het bijna onmogelijk is te winnen". Taft geloofde, dat de V. N. Chinese bases in Mandsjoerije zouden bombarderen, indien de Chinese luchtmacht sterk ge noeg zou zijn om geallieerde aanvoerwegen te bestoken. Taft dacht niet, dat de Sow- j et-Unie een derde wereldoorlog zou entketenen. „De Russen be vinden zich thans in een situa tie, waarin zij zonder strijd en kele overwinningen kunnen be halen- Indien zij een nieuwe oorlog zouden beginnen zouden zij gevaar lopen het communis me van de aardbodem te zien verdwijnen". Het Chinese persbureau „Nieuw- China", aangehaald door het Russische persbureau Tass, meldt dat 11.000 Noord-Koreaan- se krijgsgevangenen door de Amerikanen aan het Zuid- Koreaanse leger zijn geleverd" sinds October van het vorig jaar. Naar te Tokio wordt meege deeld, zal volgende week een be gin worden gemaakt met de op neming van 1000 Zuidkoreanen in de gemenebest-divisie, die aan het Koreaanse front strijdt. Dit is de eerste maal in de mo derne geschiedenis, dat buiten landse troepen worden opgeno men in Britse formaties. De sterkte van de gemenebest-divisie wordt hiermee gebracht op 20.000 man. Volgens een woordvoerder der V. N. bedroegen de verliezen van de noorderlijken in de afgelopen week ongeveer 900 doden en 840 gewonden. Het aantal gevange nen bedroeg slechts zeven, het kleinste aantal sinds de eerste week van dit jaar. Een Amerikaans hefschroef-1 vliegtuig heeft Dinsdag onder een regen van kogels een Ameri-1 kaanse piloot gered, die 'n nood- j landing achter de noordelijke li- nies had moeten maken. De piloot werd door een kogel ge wond, toen hij aan boord van het reddingstoestel werd gehesen. Aan de Merwehaven te Rot terdam zijn Dinsdagochtend enige gewonde Kcrea-vrijwilli- gers, die met een Amerikaans troepentranspor.schip in ons land zijn aangekomen, ont scheept. Er waren 3 Nederlanders, die o.a- verwelkomd werden door kolonel Schouman. garnizoens commandant van Rotterdam en luit.-kolonel Feith, chef-s.af in spectie verkeerswezen. De Belgische militaire attaché in ons land, generaal J. Wous- sen, begroette de 7 gewonde Belgen, die met ambulance auto's naar hun vaderland te rugkeren. Tenslotte waren er 3 Franse gewonde Koreavrijwilligers, die met ambulances naar het vlieg veld Valkenburg werden ver voerd, vanwaar ze de reis naar Frankrijk per vliegtuig zullen vervolgen. Deze militairen wer den welkom geheten door de Franse consul te Rotterdam, de heer J. de Latour Dejean- Een geit van de heer G. O. Mennen te Midwolda heeft 5 levende lammeren geworpen. Twee van de dieren stierven kort na de geboorte; de overi ge 3 zijn goed gezond. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Eén jaar geëist tegen aannemer. In December 1952 had de 59- jarige aannemer B. I. C. te Oost burg op de weg tussen Schoondij- ke en IJzendijke 'n ernstig auto ongeluk veroorzaakt. Hierbij was één persoon gedood, terwijl twee mensen zwaar gewond wer den. Volgens de dagvaarding had de verdachte onder invloed van sterke drank een motorrijtuig be stuurd. Deze ontkende, dat hij dronken zou zijn geweest. Wel gaf hij tot te ver links te hebben gereden. Verdachte had op de bewuste dag enkele borrels ge dronken, maar dat was wel vaker gebeurd, zonder dat hij er Tast van had. Zijn beroep brengt nu eenmaal mee, dat hij nu en dan wat moet drinken. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Hij eiste een jaar gevangenis straf met aftrek van het voorar rest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie'jaar en bovendien in trekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar. De rechtbank zal op 6 Maart uitspraak doen. De moord op de boswachter te Hilversum. In hoger beroep heeft het ge rechtshof te Amsterdam H. Pluer e.n M. C. Peeters, beiden te Bussum, veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf in verband met het mishandelen en dood schieten van de boswachter Van der Schagt op 17 Juni 1947 te Hilversum. In cassatie heeft de Hoge Raad wegens gebreken in de bewijs voering het arrest vernietigd en de zaak naar een ander hof ver-, wezen. HAVENARBEIDER STICHTTE BRAND. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde de 37-jarige haven arbeider J. M. van E., uit Rotter dam, tot een gevangenisstraf van 100 maanden met aftrek, waarvan 5 maanden voorwaarde lijk. Deze had moedwillig brand in zijn woning gesticht. Het huis brandde grotendeels uit en de schade werd op ƒ2700 geschat. De eis luidde een gevangenis straf van één jaar met aftrek. HET SCHURFTIGE SCHAAP. Wegens het afleggen van een valse verklaring ten aanzien van het tijdstip, waarop hij een schurftig schaap zou hebben ont dekt in een kudde, waarover kwestie bestond, werd de land bouwer J. de J„ te Varik, veroor deeld tot ƒ200 boete of dertig dagen. De eis was zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De landbouwer G. H. van der V., te Gellikum, werd veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf wegens uitlokking van een valse verklaring. De eis was acht maanden. SLUITING VAN HAARLEMSE BIOSCOPEN? „De Haarlemse bioscoopexploi tanten overwegen hun filmvoor stellingen buiten de gemeente te geven, omdat het gemeentebe stuur niet toegankelijk is geble ken voor hun bezwaren tegen de discriminatie der bioscopen in de heffing van de vermakelijkheids belasting en tegen de naar hun mening laatdunkende wijze, waarop het gemeentebestuur deze kwestie heeft behandeld. Sluiting van de bestaande bio scopen moet worden gevreesd. Men stelt zich voor te hande len naar analogie met andere amusementsbedrijven circus, variété), die de gemeenten mij den waar een te hoge belasting wordt geheven. De Haarlemse bioscoop-exploi tanten hebben steun gezocht bij hun bedrijfsorganisatie". Maandagmiddag omstreeks 5 uur is op de Bree te Rotterdam een 6-jarige jongen H. H. uit de Ridderlaan door een vrachtauto aangereden en gedood. De jon gen speelde krijgertje en kwam achter een geparkeerde auto van daan toen hij door de vracht auto werd aangereden. Het stof felijk overschot is naar het Zui derziekenhuis vervoerd. Naar de „Prawda" meldt heeft ruim 99 proeent van de kiezers in Moskou Zondag bij de verkie zingen voor plaatselijke raden gestemd op de candidatenlijst met Stalin als lijstaanvoerder. In de stad Moskou stemde 0.18 procent van het aantal kiezers tegen de candidaten en in het district Moskou 0.24 procent. Volgens de „Prawda" bracht 99,99 procent van de kiezers zijn stem uit. Deel I: „HET SPOOR VAN HET ZWAARD". 24. Bedachtzaam legt Erwin een nieuwe pijl op de pees en spant met een verbeten ge zicht zijn boog. „Hoger richten!" zegt plotseling een minzame stem achter hem en als de jongen zich omwendt, ziet hij de gestalte van Tsa- cha op zich toetreden. „Gij schiet goed, o zoon van de Geweldige ah, eens zult gij een krijger zijn wiens boog de schrik zijner vijanden isdoch richt hogernóg hogerZie zó En Tsacha's vlezige hand stuurt de arm van de jongen tot de boog op de juiste hoogte is. „Schiet!" Als de pijl niet ver van de roos in de schietschijf boort, slaakt Er- win een zachte uitroep van vreug de. De Nomade knikt neerbuigend. „Een vaardig schot; zéér vaardig. Doch de jonge krijgers van Bor Khan oefenen alleen opeh levende doelen „Wat bedoelt ge?" vraagt Erwin eerbiedig en kijkt de steppenjager met een mengeling van eerbied en vrees aan. „Nietshet is slechts mijn nederig verlangen U het leven van de boog te leren. Doch het is zo veel wijzer om voorovergebogen te schieten. Zó Bliksemsnel spant Tsacha zijn kleine boog. „Trekt uw maag in; richt en trekt in één beweging af." De woorden zijn nog niet geheel uitgesproken als- de pijl reeds mid den in de roos trilt „Gij zijt een groot schutter lacht Erwin. „Spoedig zult ge groter zijn dan ik, o zoon van de machtige Noor se Wolf. Schiet Met een kleur van inspanning legt de jongen aan en dan ont snapt hem een wilde vreugdekreet. Ook zijn pijl heeft ditmaal de roos geraaktDoch vóór zijn vreug dekreet verstorven is, ziet hij hoe een tweede pijl, bijna gelijktijdig afgeschoten, de schacht van de zijne in het hart treft en het hout in tweeën splijt Tsacha lacht zachtjes in zichzelf. „Gege hebt mijn pijl haast in de vlucht getroffenzegt Erwin verward. „Uw boogzij moet betoverd zijn, net als de boog van Allard „De boog van Allard? Eikom, ,een ander legendarisch wapen van Uw machtig volk?" De Oosterling buigt zich iets voorover. „Heeft het misschien iets te maken met het eerbiedwaardi ge zwaard Tyr, waarvan Uw vader sprak? Vertel mij over dat zwaard o Zoon van Macht en ik zal U nog meer lessen voor Uw boog geven". De Nederlandse regering heeft besloten de Russische journalist L. Pissarev naar Rusland uit te wijzen, zodra zich reisgelegen heid voordoet, hetgeen binnen enkele dagen kan worden, ver wacht. Nadat Pissarev was gevangen genomen en een aanvankelijk inzicht in zijn hier te lande ge voerde activiteit was verkregen, stond het aanstonds vast dat hij behoorde te worden uitgewezen op grond van de ongeoorloofde politieke activiteit die hij als vreemdeling had ontplooid. In middels werd een gerechtelijk onderzoek tegen hem geopend teneinde een meer verbreed in zicht te krijgen in zijn wijze van optreden en de door hem geleg de contacten. Hierbij bleek dat dank zij het snelle ingrijpen der bevoegde autoriteiten zijn ontoelaatbare werkzaamheden reeds werden, gestuit, terwijl zij zich nog in een aanvangsstadium bevonden. Onder deze omstandigheden is het raadzaam bevonden geen gerechtelijke vervolging tegen hem in te stellen, doch hem zonder meer uit Nederland te verwijderen- VEEMARKT ROTTERDAM 24 Februari 1913. Totale aanvoer 3070. Vette koeien en ossen 500; ge- bruiksvee 607 (197); vette kal veren 30; graskalveren 91 (53); nuchtere kalveren 1614; varkenf 31; paarden 85; veulens 4; scha pen of lammeren 99; bokken of geiten 9. Prijs per kg. Ve.te koelen le kw. 2,90 tot 2,96; 2e kW. 2,70 tot 2,bi 3e kw. 2,20 tot 2,40. Vette kalveren le kw. f 2.35 tot 2,95; 2e kw. 2,75 tot 2,85; 3e kw. ƒ.2,45 tot 2,65. Slachtpaarden le kw. 2,10; 2e kw. 1,90; 3e kw. 1,80. Prijs per stuk. Graskalveren le kw. 390; 2e kw. 340; 3e kw. 260. Nuchtere kalveren le kw. 42; 2e kw. 38; 3e kw. 34. Schapen le kw. 135; 2e kw. 115; 3e kw. f 95. Lammeren le kw. 95; 2e kw. 85; 3e kw. 70. Kalf- en melkkoeien le kw. 1200; 2e kw. 1000; 3e kw^ 860. V Vare koeien lê kw. 820; 2e kw. 720; 3e kw. 65Ö. Vaarzen le kw. 875; 2e kw. 800; 3e 'kw. 680. Pinken le kw. 600; 2e kw. 525; 3e kw. 400. Overzicht. Vette kceien aan voer korter, handel goed, prij zen hoger, prima's tot 3. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel traag, prij zen onveranderd. Graskalveren aanvoer even ruimer, handel kalm, prijzen iets stijver. Nuchtere kalveren aanvoer groter, handel vlot, prijzen ruim prijshoudend. Slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen ruim prijshoudend. Schapen en lammeren aan voer klein, handel redelijk, prij zen hoger. Kalf- en melkkoeien aanvoer even rneer, handel iets beter, prijzen stabiel. Vare koeien aanvoer als vo rige wéék, handel kalm, prijzen iets stijver. Vaarzen aanvoer gewoon, handel redelijk, prijzen onver anderd. T.b.c.-vrij vee aanvoer iets ruimer, handel levendig, kalve ren iets stijver in prijs, verder goed prijshoudend.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3