Geen twijfel aan Benelux in België VAN NELLE Rumoer rondom het interview van Koning Soudewïjn de B,B. Rede van prof. Mertens Nederlands voorstel over Europese douane-unie De import van Nederlandse wollen stoffen in België De sociale voorzieningen van Zif die zijn omgekomen ZON- es MAANSTANDEN De gemeente verdiende 88.000 Lezing van de Belgische Senator Motz Aardbeving m N.4talië? WEERSVERWACHTING HOOGWATER WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953. 8e Jaargang No. 2276. FTankermg bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijsper mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur „Benelux is in België hoege naamd geen twijfelstuk gewor den", zo concludeerde prof. J. M. Mertens, hoogleraar aan de St. Ignatius-handeNhogeschool te Antwerpen en lid van de raad van beheer van het Vlaams eco nomische verbond, in een bijeen komst te Amsterdam van het comité voor Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking. Te oordelen naar de reacties in vele sectoren van het Belgische bedrijfsleven mag de vraag wor den gesteld, of Benelux een twij felstuk is geworden. Het ware echter grondig te betreuren, al dus spreker, indien Benelux geen werkelijkheid werd. België blijft vast overtuigd, dat de economi sche integratie der lage landen aan de zee een noodzaak is, waarvan de verwezenlijking baat zal brengen aan iedere partner. België is er zich van bewust, dat de aanpassingsproblemen door Nederland noch door België al leen kunnen worden opgelost en dat een overgangsperiode is ver- ëist .gedurende welke bepaalde offers onvermijdelijk zijn. België ziet ook in, dat offers van pri vaat-economische aard niet ai- tijd opwegen tegen voordelen van nationaal economisch belang en is daarom voornemens bepaalde sectoren van zijn bedrijfsleven in de overgangsperiode te onder steunen. België is er echter eveneens van doordrongen, dat de periode van aanpassing zo kort mogelijk moet zijn. Het heeft zijn goede wil be wezen en verwacht thans, dat ook Nederland met daadwerkelijke bereidwilligheid zal optreden. Prof. Mertens zeide de Belgi sche ,,vox populi" inzake Bene lux te willen vertolken en citeer de verschillende uitspraken en perscommentaren, die „van scep tisch tot misnoegd" luidden. Zo spreekt b.v. de directeur van de federatie der Belgische en Lu xemburgse tabaknijverheid van „vliegende tering". Eensluidend is het klagen bij de Belgische bouwnijverheid, de meubelindu strie enz. Kortom, aldus spr., in België verspreidt zich de opvat ting, dat Benelux een ongerijmd heid is geworden. En toch behoudt de grote meer derheid der Belgische bevolking haar traditioneel geloof in de wezenlijke noodzaak van de Be nelux. België heeft het altijd als een axioma gezien, dat uit de be standdelen van de economische gebondenheid der drie landen 'n harmonisch geheel wordt ge smeed, dat binnen en buiten sterk staat. Spr. ging vervolgens de pogin gen na, die in het verleden van 1839 af zijn gedaan van Belgische zijde om met Nederland tot eco nomische samenwerking te gera ken. Pas in de tweede wereldoor log brak het ogenblik voor het Beneluxiaanse plan aan en in Oc tober 1943 werd het monetaire accoord gesloten. De eerste Juli 1950, de beoogde datum voor het in werking tre den van de unie, ging voorbij, zonder dat Benelux tot stand kwam en zelfs nu nog is aan het uitstel geen einde gekomen. Des ondanks heeft België steeds een zijdig, aldus spr., gevolg gegeven aan de Nederlandse behoeften en nu nog is het uitstaande cre- dietsaldo van België 1.900 mil- lioen francs. Hoewel het land zich practisch op de rand van inflatie bevond, beeft de Belgische regering de uitvoer naar Nederland regelma tig toegelaten. Wel genoot Bel gië een bevoorrechte positie, om dat het vroeger dan Nederland met zijn herstel heeft kunnen beginnen. Het ontving voorts dollarbetalingen van de geallieer den voor verleende diensten en vond in zijn overzees gebied ba ten, die ten goede kwamen aan zijn mogelijkheden om goederen aan te schaffen, maar het heeft die voordelen benut om de Bene luxiaanse toenadering te dienen. Spr. zette uiteen, dat Neder land daarentegen een „politiek van geleide economie op brede schaal" moest invoeren met het gevolg, dat de economische stel sels diep uit elkaar liepen. Dit bracht met zich mee, dat voor België een ernstig concur- rentiegevaar uit Nederland op daagde. Spr. onderstreepte in dit verband „het aanzienlijke ver schil tussen de Belgische en Ne derlandse lonen" en zeide, dat eind 1952 de Nederlandse lonen nog de helft lager waren dan de Belgische. Nederland meent blijkbaar, aldus spr., dat het evenwicht van zijn betalingsba lans en de vergroting van zijn export onverenigbaar zijn met loonsverhoging. Sommige Neder landse kringen suggereren, dat België maar moet devalueren. Daarvoor bestaat echter geen al gemene noodzaak en devaluatie zou alleen maar leiden tot stij ging van het binnenlandse prijs peil. Prof. Mertens achtte het be grijpelijk, dat Nederland „zijn plaats van oase der laagste prij zen in Europa" ongaarne prijs geeft, maar het moet inzien, „dat een vrije concurrentie van land bouw en nijverheid in de drie lan den slechts onder practisch gelij- BIJNA 60 MILLIOEN IN RAMPENFONDS. In het nationaal rampenfonds is tot Dinsdagavond een bedrag gestort van 59,7 millioen gulden. Maandagavond was' de stand 58,8 milloen. ke voorwaarden mogelijk is". Spr ging de voornaamste aspecten na van de concurrentiële dispariteit tussen beide landen en betoogde, dat de wanverhouding groten deels het gevolg is „van het door Nederland sinds de bevrijding ge volgde economische dirigisme met zijn kunstmatig laag alge meen prijspeil". Het betalingstekort tegenover België blijft nog zeer aanzienlijk, waardoor investeringen moge lijk worden, die de productiekos ten en de concurrentie sterk in de hand werken. Daar komt bij, dat de Marshall-hulp voor Nederland 17.5 milliard en voor België slechts 2.8 milliard franken be draagt. In België wordt dit fonds besteed aan de mijnen en open bare werken, in Nederland wordt 34 pet. besteed aan landbouw en nijverheid. Spr. zag voorts afwij kingen op fiscaal gebied, in so ciale lasten, kosten van levens onderhoud enz. en concludeerde: „Hoe men het ook bekijkt, de strijd is niet gelijk. Reeds is 6 a 7 pet. van de Belgische onder nemingen door hun Nederlandse vakgenoten diep in het gedrang gebracht en de andere stellen zich de vraag, of ook zij niet ge leidelijk zullen worden getrof fen". De productiviteit speelt hierin, naar spr. meende, geen rol, want de Belgische akker bouw heeft zijn achterstand gro tendeels ingehaald en de indus trie is niet slechter geoutilleerd of gelegen dan haar Nederlandse concurrenten. De productiviteit der getroffen Belgische bedrijven staat zelfs aan de spits van wat de Europese techniek vermag. Als voorzitter van de vergade ring zeide prof. dr. G. U. Verrijn Stuart niet met prof. Mertens in polemiek te willen treden. Hij vroeg zich echter af, of het waar is, dat Nederland nog altijd zo dirigistisch is als de Belgen het zien. Het dankte de Belgische hoogleraar voor de grote open hartigheid, waarmede hij de Bel gische „vox populi" heeft doen horen. In de causerie ligt veel stof tot nadenken. Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat Bene lux geen twijfelstuk is. Er zijn stellig zeer grote moeilijkheden, die wel eens mismoedig maken, maar juist daardoor zo bijzonder aantrekkelijk zijn. Voor de werken die noodzake lijk waren voor de aanleg van het Hofplein te Rotterdam, is indertijd een openbare aanbe steding gehouden. De laagste inschrijving be droeg toen 494.650- Aangezien de raming echter aanzienlijk la ger was, werd besloten het werk door gemeentewerken in eigen beheer te laten uitvoeren. De eindrekening heeft als re sultaat gegeven, dat de werke lijke uitgaven 88.000 beneden at laagste inschrijving zijn ge bleven. De Belgische liberale senator Motz, heeft Dinsdagmiddag voor de Rotrayclub een lezing gehou den over de Europese kolen, en staalgemeenschap, waarbij hij o.a. het Nederlandse voorstel tot instelling van een Europese douane-unie ter sprake bracht. Nederland, zo zeide hij, stelt Potsdam voor Oost-Europa*^. en van het verdrag van OOST.PRUISEN AAN RUSLAND CN POLEN Ooit. Duitsland Polen POLEN STAAT GEBIED AF AAN RUSLAND SOWJET*UNIE WESTGRENS POLEN VERLEGD NAAR DE I T«i«rhd ODER-NEISSE L/N/eV1?'-?." •^Slowakiic NA POTSDAM HAD DE- SOW JET UNIE DE VRUE HAND IN OOST EUROPA WEST EUROPA m V^wzuici: Hongarije Roeme Slavl* TITO WIL ALBANIË EN BULGARIJE IN DE BALKAN ENTENTE BETREKKEN Turkije BALKAN ENTENTE VORMT TEGENKRACHT VAN HET SOW JET BLOK JN OOST EUROPA Griekenland pelt Er zijn uitlatingen van Eisen hower die er op wijzen, dat een opzegging van het verdrag van Potsdam te verwachten is. Men beschouwt het verdrag van Potsdam wel als een vergissing van wijlen Roosevelt, die in 1945 geen redenen zag, die hem de den geloven in een Russisch imperialisme. Het belangrijkste gevolg van Potsdam was, dat Rusland de vrije hand kreeg in O-Europa en binnen enkele jaren was het ijzeren gordijn een feit. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat thans onder het bewind van Eisenhower een krachtiger politiek gevoerd zal worden, die zal moeten leiden tot de bevrijding van Oost- Europa. Mogelijk wordt geacht, dat de zojuist tot stand gekomen Bal kan Entente mede zal dienen tot het bereiken van dit doel- De voelhorens, die maarschalk Tito in Albanië en Bulgarije heeft uitgestoken om deze lan den tot aansluiting te bewegen, wijzen in deze richting. zijn aansluiting bij de Europese politieke gemeenschap afhanke lijk van een gemeenschappelijke Europese markt. Deze politiek is, aldus oud-minister Motz, lo gisch, indien men rekening houdt met de economische situatie van Nederland, dat de laagste lonen in Europa heeft. Terwijl de Duit se bondsrepubliek, Italië, Luxem burg en België een liberale poli tiek voeren en ook Frankrijk po gingen doet om tot een liberali satie te komen, past alleen Ne derland een politiek van dirigis me toe. De heer Motz betwijfel de of het onder deze omstandig heden wel mogelijk is de Benelux te verwezenlijken, Nederland, zo merkte hij op, heeft het complex van een „nieu we arme" en stelt zich tevreden met een levenspeil, dat lager ligt dan dat in de andere Euro pese landen. In alle landen van Europa stijgen de lonen lang zaam maar zeker, behalve in Nederland. De liberale senator betoogde verder, dat, indien de Belgische regering de begrotingsuitgaven stelselmatig met een milliard francs per jaar zou kunnen ver minderen, België zeker zijn fi nanciën zou kunnen saneren. In dien wij dit niet doen, zo ver klaarde hij dan blijft nog slechts het geneesmiddel over, dat de Nederlanders ons aanprijzen: Een devaluatie van de munt. Dit zal dan evenwel een devaluatie van 30 procent moeten zijn, op dat wij ten opzichte van de huidi ge prijzen een gunstige marge van 15 pet. zullen verkrijgen. Toen de heer Motz het woord „devaluatie" had uitgesproken was er enige beroering onder zijn toehoorders en men hoorde hier en daar stemmen van afkeu ring. Het Parijse blad „France Soir" heeft een interview gepubliceerd dat koning Boudewijn aan de correspondent van deze krant zou hebben toegestaan, voordat hij Zondag Nice verliet. Tijdens dit onderhoud gaf ko ning Boudewijn in het bijzonder het standpunt van de koninklijke familie te kennen met betrekking tot de op haar gerichte aanval len. Verschillende Belgische kran ten hebben in onbedekte termen te verstaan gegeven, dat de be volking er ten zeerste over ont stemd is, dat de vorst dit inter view heeft toegestaan zonder de regering hierin te kennen. Eerste minister Van Houtte heeft naar aanleiding hiervan in de Kamer van Volksvertegen woordigers verklaard, dat de vorst nimmer het gewraakte on derhoud heeft gehad met de cor respondent van „France Soir". Het betreft hier opnieuw een on juist bericht, aldus de Belgische premier, dat toegevoegd moet worden aan de lange lijst van verkeerde berichten, die sedert het vertrek van koning Boude wijn naar Zuid-Frankrijk werden verspreid. Deze gehele campagne heeft tot gevolg en zelfs vaak ten doel het prestige van de konink lijke familie afbreuk te doen, om dat de indruk wordt gewekt, dat de jonge vorst bij het uitoefenen van zijn functie zou worden be- invloed door zijn familie en in het bijzonder door zijn vader ko ning Leopold III en diens echt genote, de prinses van Rethy. Vooral tegen deze laatste, zo ver volgde eerste minister Van Hout- te, hebben sommigen hun aan vallen gericht. Dit is te onrechtvaardiger, om dat iedere objectieve waarnemer zal moeten toegeven, dat koning Leopold en diens echtgenote er zich streng van onthouden aan het politieke leven deel te nemen. Heeft een blad niet geschreven dat prinses Liliane soms bespre kingen bijwoonde tussen de ko ning en zijn eerste minister? Ik kan evenwel categorisch verkla ren, dat ik in mijn gehele leven de prinses van Rethy zelfs nog niet heb gezien, zo riep de pre mier uit. De regering is ervan overtuigd, zo besloot de eerste minister, de gevoelens van alle Belgen te ver tolken indien zij krachtig protes teert tegen deze aanvallen, die tot niets anders leiden dan het schokken van het vertrouwen in de monarchie. De regering meent daarom de gevoelens van de bevolking tot uitdrukking te brengen, indien zij de hoop uitspreekt, dat dit het einde moge zijn van een cam pagne, waarvan tenslotte het ge hele land het slachtoffer dreigt te worden. Het blad „France soir", dat het interview met koning Boudewijn publiceerde, verklaart, dat dit vraaggesprek wel degelijk aan zijn speciale correspondent in Antibes is verleend. Het blad geeft een beschrijving van het onderhoud tussen de koning en de correspondent. „France Soir" verklaarde, dat de tekst van zijn verslaggever door een adjudant van koning Boudewijn was gecontroleerd en gewijzigd. Het blad zal een facsi milé afdrukken van de oorspron kelijke tekst met de potloodaan tekeningen van de adjudant. Nadat premier Van Houtte zijn verklaring in de Kamer had afge legd lazen de leiders der opposi tie verklaringen voor, waarin zij critiek oefenden op de regering en met nadruk verklaarden dat het noodzakelijk is het statuut van de leden der Belgische ko ninklijke familie goed te om schrijven. Daarna ging de Kamer, zonder dat gestemd was, uiteen. DE VOORLICHTING OVER DE BELGISCHE KONINKLIJKE FAMILIE. Het neutrale dagblad „Le Soir" schrijft dat de laatste weken ge bleken is, dat er een groot ge brek aan coördinatie bestaat tus sen de verschillende diensten, die belast zijn met de voorlichting van het publiek over de konink lijke familie. Het blad bericht in dit verband van betrouwbare zij de te hebben vernömen, dat het hof overweegt een persattaché aan te stellen, die zou instaan voor de coördinatie van alle me dedelingen, -die de koning en zijn familie betreffen. Het Katholieke blad „De Stan daard" meent dat de plotselinge terugkeer van de koninklijke familie naar Brussel verband houdt met de vaststelling van het statuut van de prinses van Rethy en haar kinderen, waarop thans van alle kanten wordt aan gedrongen. Het bezoek van de advocaat-generaal van het Belgi sche hof van cassatie mr. Hayoit de Termicourt, aan koning Boudewijn te Nice, zou hierop eveneens wijzen, aldus het blad. Het onlangs door de organisa tie van Belgische wollen stoffen- fabrikanten aan haar Nederland se zusterorganisatie, de Federatie Nederlandse Wolindustrie (Fene- wol) gedane voorstel, om, ter op lossing van de moeilijkheden, waarin de Belgische wollen stof- fen-industrie verkeert en welke moeilijkheden van Belgische zij de worden toegeschreven aan een abnormale concurrentie van de zijde van Nederlandse fabrikan ten, de export van Nederlandse wollen stoffen naar België te be perken tot 50 pet. van het niveau van de eerste negen maanden van 1952, is door de Fenewol onaan vaardbaar verklaard. De Fenewol baseert haar stand punt op de volgende overwegin gen: 1. dat het Belgische voorstel niet redelijk kan worden geacht; 2. dat de voorgestelde regeling weinig of geen effect op de be drijfsbezetting van de Belgische industrie kan hebben; 3. dat deze regeling practisch niet te verwezenlijken is. Het eerste geval, waarin de aparte sociale voorzieningen van de bescherming burgerbevolking (B. B.) moeten worden toege past, heeft zich in de eerste da gen van de ramp voorgedaan. Het is een proefgeval gebleken voor die toepassing en het maakt op dif ogenblik nog een punt van onderzoek en overleg uit. Een lid van de B. B. te Tilburg, als schoenmaker werkzaam bij de fabriek van Mannaerts, werd in de eerste dagen van de ramp als noodwachter van de B.B. naar West-Brabant geconsigneerd. Tij- Hieronder publiceren wij de zevende lijst van Zeeuwse slacht offers van de overstromingsramp. De lijst is ons ter beschik king gesteld door het informatiebureau van het Nederlandsehe Roode Kruis. STAVENISSE. Geborgen: Cornelia de Graaf, geb. 8-3-77, echtg. van Jan Gcedegebuure (Oudelandsedijk A 92)Aaltje Wesdorp, geb. 25-12-85, echtg. van Willem Wielaard (Kerkstraat A 315); Jan Goedegebuure, geb. 26-9-68, echtg. van Cornelia de Graaf (Oudelandsedijk A 92); Wilhelmina Stoutjesdjjk, geb. 20-4-88, Wilhelminastraat A 252); Johanna van Oeveren, geb. 5-9-67, wed. van Johannes Stoutjesdijk (Wilhelminastraat A 252); Cor nells Pieter Steendijk, geb. 2-1-86 (Kerkstraat A 362); Cornelis Leenaert den Braber, geb. 11-12-19, (Kerkstraat A 348); Leendert Moerland, geb. 22-12-85 te St. Philipsland (Kerk straat A 349); Pieter Jacob Potappel, geb. 3-7-14 (Kerkstraat A 312); Elisabeth Hage, geb. 31-7-22 (Buurtweg A 91). KORTGENE. Aanvulling en rectificatie: geporgen: Augustine Jacobs, geb. 5-2-13, wed. van Keysdeniers (Torendijk 117). KRUININGEN. Geborgen: Elias Cornelis de Bel, geb. 9-5-36 (Achterstraat 17); Ferdinandus Rijkse, geb. 23-1-36 te 's-Heer Arendskerke (Grintweg 5). dens zijn werk aldaar had hij het ongeluk een been te breken. Volgens de sociale voorzienin gen van de bescherming burger bevolking wordt hem nu over de periode, waarin hij niet kan wer ken, een bedrag van 10 per dag uitgekeerd, de Zondag inbegre pen. Dat wil zeggen, dat hij thans 70 per week krijgt uitge keerd. Daar zijn loon 60 per week bedraagt, zou hij bij het zelfde ongeval, tijdens zijn nor male beroepswerkzaamheden overkomen, 80 van zijn loon of 48 ontvangen. Dat betekent dus een verschil van 22. Naar wij vernemen is er te dezer zake nog geen beslissing genomen, daar de Rijksverzeke ringsbank zich met de uitkering van 10 per dag 70 per week) niet accoord heeft verklaard. De seismografen te Wenen hebben een sterke aardschok geregistreerd, waarvan het epi centrum ongeveer 500 km vam Wenen gelegen was, waarschijn lijk in Noord-Italië. Korte tijd later werd een tweede, minder krachtige aardschok waargeno men. ZON Febr. 25 7.35 26 7.33 27 7.31 28 7.29 MAAN 18.12 18.14 18.16 18.17 14.43 15.56 17.07 18.17 Ter toelichting van dit stand punt is het volgende aangevoerd: Ad 1: Aan het verschil tussen de Belgische en Nederlandse lo nen, sociale lasten en energiekos ten, dat als voornaamste oorzaak van de beweerde abnormale Ne derlandse concurrentie gezien wordt, wordt te veel waarde toe gekend. Volgens de productiesta tistiek van de Nederlandse wol industrie over 1950 bedroegen de lonen en sociale lasten slechts 13.4 ®/o en de energiekosten slechts IV2 ®/o van de waarde van de productie. De import van wollen stoffen uit en de export dezer producten naar België is in 1952 ongeveer in evenwicht geweest. Impcsrl f-41 ton, export 877 ton. In de laatste maanden wordt onze export van wollen stoffen naar België zelfs door de import uit Eelgië overtroffen. Bij deze verhoudingen wordt een beper king van de Nederlandse export naar België en een onaangetast laten van de vrijheid voor België naar Nederland te exporteren, door niets gemotiveerd, waar de industrie in beide landen onge veer van dezelfde betekenis is en ook de Nederlandse producten kwalitatief en wat dessinering betreft niet voor de Belgische be hoeven onder te doen. Ad. 2. Indien in 1952 de im port van Nederlandse wollen stoffen in België zou zijn gehal veerd, zou dit theoretisch slechts een prdouctieverhoging voor de Belgische industrie van nog geen 5 °/o van de thans gerealiseerde productie hebben kunnen teweeg brengen, terwijl het product e- niveau van 1952 circa 33 Vo lager was dan dat van 1951. Hieruit blijkt, dat de oorzaken voor de moeilijkheden van de Belgische industrie op een geheel ander terrein liggén en niet door de voorgestelde regeling kunnen worden opgelost. Ad. 3. Om de voorgestelde re geling te kunnen tot stand bren gen zou op vrijwillige basis tot 'n quotering van de Nederlandse uitvoer door fabrikanten en han delaren-exporteurs moeten wor den overgegaan en een controle op de effectieve uitvoer moeten worden ingesteld, welke, gezien de verschillend gerichte belan gen, practisch niet uitvoerbaar is. Het Nederlandse standpunt is intussen ter kennis van de Bel gische organisatie gebracht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. DROOG WEER. Droog weer met opklaringen, maar in de ochtend ook hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Vanmiddag op de meeste plaat sen iets zachter. DONDERDAG 26 FEBRUARI. v.m. n.m. 6.25 Breskens 0.49 1.12 6.44 Terneuzen 1.24 1.47 6.59 Hansweert 2.04 2.27 7.11 Walsoorden 2.14 2.37

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1