Uit de Provincie De noodtoestand in de Nederlandse Kolonie Ribeirao Brazilië Binnenlands nieuws rg Eric de Noorman en Bor Khan AGENDA in jS Fransen zochten haring onder Nederlandse kust H K het solistenconcours. TERNEUZEN. AXEL. Legesheffing op grenspassen SLUIS. ZAAMSLAG. Verk'aring van Generaal Bradley HET VLOT GESLEEPTE M.S. „TAMO" GAAT EERST REPAREREN. RADIOGESPREK MET PEARSON. 9* Deel I: „HET SPOOR DE KWESTIE DECEPTION-EILAND. In het verslag over het solisten concours van de Bond van Mu ziekverenigingen te Breskens werd verzuimd melding te ma ken, dat de beide het hoogst aan tal punten behalende deelnemers de toevoeging „lof der jury" be kwamen, daar zij 57 van de 60 punten en alzo driemaal een 10 behaalden. Het waren de heren: C. de Smit, IJzendijke, sax.-sopr., en F. van Luijk uit Axel, tuba. KONINKL. VERENIGING „HET NEDERL. TREKPAARD." Afdeling Zeeland. Daar wegens de watersnood de centrale premiehengstenkeuring te Goes op 12 Februari geen door- gang kon vinden, besloot het be stuur in haar vergadering van j.l. Zaterdag in plaats daarvan thans op Donderdag 5 Maart te Axel op het terrein van de vereniging van Zeeuwse fokkers (V.V.Z.F.), een premiehengstenkeuring te hou den. Temeuzens Spaarfonds. Edgar Wallace, de bekende schrijver van detectiveverhalen, weet z'n lezers te boeien. Zijn ver halen voor toneel bewerkt, mits ten tonele gebracht door goede toneelgroepen, doen dit in niet mindere mate. En hierin is het gezelschap onder leiding van Rien van Nunen, dat gisteravond voor leden van het Terneuzense Spaarfonds „De man in monniks pij" voor het voetlicht bracht, vol komen geslaagd. Het Concertgebouw was, op en kele plaatsen na, geheel bezet en de bezoekers werden in de 7 ta ferelen in steeds grotere span ning gehouden. Velen zullen in tal van medespelenden de dader of daderes hebben vermoed, doch slechts enkelen zullen vóór de ontknoping de ware schuldige hebben ontdekt. Een daverend en welverdiend applaus na elk der taferelen was de beloning voor de artisten, die op zulk een eminente wijze dit spannend toneelstuk hebben ver tolkt. Vrouwelijke vrijwillige hulpverlening. Zoals onze lezers zich zullen her inneren, is in December alhier een afdeling gesticht van de Ne derlandse federatie voor vrouwe lijke hulpverlening. Deze afdeling is te beschouwen als een overkoe peling van de hier ter plaatse be staande vrouwenverenigingen en stelt zich ten doel het verlenen van vrijwillige hulp, hoofdzake lijk op sociaal terrein. Nu het landelijk bestuur aan de regering zijn diensten heeft aan geboden voor de „bescherming bevolking," besloot de plaatselijke afdeling medewerking te verle nen bij de opbouw van die dienst in de gemeente Terneuzen. De vrouwen kunnen in deze or ganisatie een dankbare taak vin den bij de verpleging, administra tie, telefoonbediening, E. H. B. O., voedsel- en kledingverstrekking enz. Hoewel pers en radio de men sen reeds uitvoerig hebben inge licht over doel en streven van de „bescherming bevolking," blijken er hier en daar nog misverstan den te heersen. Daarom heeft de federatie op hedenavond een voorlich tingsavond uitgeschreven, waar op enige films worden vertoond en een bestuurslid, alsmede het hoofd van de plaatselijke dienst, zullen spreken over de taak van de vrouw in de „bescherming be volking." Het is te hopen, dat de boven zaal van hotel „Centraal" te klein zal zijn om alle belangstellenden te bergen. Jaarverg. winkeliersver. „Axel-Vooruit". Onder voorzitterschap van de heer Ph. de Neve hield de win keliersvêr. „Axel Vooruit" haar jaarlijkse algemene vergadering, De voorzitter, de heer P. A. Won- dergem, was door omstandighe den verhinderd. Ofschoon de vergadering maar matig bezocht was, heerste er een van grote eensgezindheid ge tuigende stemming. Het jaarverslag 1952 ademde een opgewekt verenigingsleven. Gememoreerd werd in het ver slag van de heer H. L. Legrand de geslaagde winkelweek-cam pagne gedurende de landbouw- feesten. De vereniging heeft een deel der attracties in de vorm van concerten, etc. voor haar re-- kening kunnen nemen. Ook de winkelweek rond St Niolaas slaagde beter dan ooit te voren, ook wat het financieel re sultaat betreft. Dit gaf het bestuur de vrijmoe digheid voor te stellen een be drag van 500 te bestemmen voor het rampenfonds (Mogen vele verenigingen, wier kas ge zond is, aan dit besluit een voor beeld nemen). Vervolgens werden de aftre dende bestuursleden de heren P. A. Wondergem en Abr. Dekker Vermeulen herkozen. Wijdlopige besprekingen wer den gevoerd over de naaste toe komst en wat voor 1953 op het programma zal verschijnen. In elk geval heeft het actieve bestuur weer heel wat pijlen op zijn boog. Jaarvergadering „Onderlinge Samenwerking". Onder leiding van de heer P. de Feijter-Deij hield de varkenshou dersver. „Onderlinge Samenwer king" op de Axelse Sassing ten huize van de heer C. van Doese laar haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek dat het aantal leden stabiel bleef. Op het verslag van de heer Fl. IJse- ibaert viel niets aan te merken, zomin als op dat van de penning meester de heer L. Hamelink- Dekker. Deze becijferde aan in komsten een bedrag van 322,85 en aan uitgaven van 159,66. Het batig saldo bedroeg dus 163,19. De penningmeester en de heer P. Penne werden als aftredende bestuursleden herkozen. De voorzitter deelde mede dat de varkenshoudersver. te Spui het initiatief heeft genomen om de verschillende verenigingen in ringverband te verenigen. Naar deze centraliserende vergadering, door Spui belegd, zullen afge vaardigd worden de heren Fl. IJsebaert en J. Jansen. Daarna kwam o.m. ter sprake de uitke ring bij eventuele afkeuring bij slachting. Besloten werd in der gelijke gevallen een bedrag uit te Grenspassen voor familiebe zoek en werkzaamheden in het buitenland (grensgangerspassen) zullen na 1 Maart a.s. met leges- gelden belast worden. Voor pas sen met een geldigheidsduur van een jaar bedraagt deze heffing 2,50, voor passen voor éénma lige reizen 0,75, voor collectieve éénmalige passen minimaal 1,25, plus 0,25 voor iedere per soon, die het gezelschap sterker dan 2 personen is. Kosteloze passen zullen nog slechts ver strekt worden aan personen, die aantonen uit openbare middelen ondersteund te worden en aan naaste familieleden, die in het tegenoverliggende grensgebied begrafenissen van bloedverwan ten moeten bijwonen of ernstige zieken willen bezoeken. Openbare raadszitting. De gemeenteraad van Sluis zal morgen, 25 Februari, in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a.: be schikken op een verzoek van M. de Guesquière te Sluis om uit gifte van het puinstort in pacht; beschikken op verzoek om ge bruik van gemeentegrond aan de St. Annastraat voor het oprich ten van een benzinestation; be slissen op verzoeken van de bij zondere lagere scholen te Sluis om een, voorschot 'op de gemeen telijke vergoeding voor 1953; be handeling van subsidie-verzoe ken; behandeling van verzoeken om toekenning van een premie voor woningverbetering; wijzi ging van verordening op de rei nigingsrechten,; beslissen omtrent verzoeken om voorlopige toewij zing van onteigende gronden. Ernstig motorongeluk. Zaterdagmiddag had op de pro vinciale weg tussen Axel en Ter- neuzen nabij de z.g. oude tol een zeer ernstig motorongeluk plaats. Twee uit onze gemeente afkom stige militairen, de 21-jarigen J. H. en J. de J., die met verlof wa ren, kwamen met hun motorrij wiel in volle vaart in botsing met een der betonnen palen, die daar langs de weg geplaatst zijn. Zij werden van hun motorvoertuig weggeslingerd, waarbij de be stuurder J. H. een schedelbasis- fractuur opliep, terwijl de duo rijder De J. met een beenbreuk en meerdere zware verwondingen werd opgenomen. De dokters Boor en Schiltman uit Axel verleenden de eerste medische bijstand. Met een ambulancewagen van de firma Esselbrugge zijn de slachtoffers naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De mijnen van koning Salomo. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De mijnen van koning Salomo- Gemeentehuis, 10.30 uur: Aanbesteding riolerings-, be stratings- en grondwerken te Sluiskil; 11 uur: Aanbeste ding bouwen L. O.-school met gymnastieklokaal. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. Het gevloekte zeil schip. een plan gemaakt voor het ern stigst bedreigde deel van de oude stad. 500 Woningen wil men daar afbreken en vervangen door licht geconstrueerde gebouwen zonder verdiepingen. Zij zullen rusten op betonplaten, die op hun beurt weer zullen rusten op een soort cricks, zodat zij opgedraaid zullen kunnen worden wanneer zij weer uit 't waterpas geraken. Scheveningen kreeg einde vorige week bezoek van twee Franse trawlers. De Franse vis sers verkeerden in de mening, dat de haring onder de Neder landse kust zwom en hadden enkele trekken gedaan voor niets. Na hier hun licht te heb ben opgestoken zijn ze Zondag morgen maar weer naar zee ver trokken. DRIE AMERIKAANSE JAGERS NEERGESTORT. Drie Amerikaanse straaljagers van het type „Thunderjet" zijn Zaterdag in de omgeving van het vliegveld Goose-Bay in Labrador gelijktijdig neergestort. Eén pi loot kwam om het leven. Een andere „Thunderjet", die evenals de drie bovengenoemde deel uitmaakte van een formatie van zestien vliegtuigen, wordt ten Z. van Groenland vermist. Eén van de vliegtuigen van de formatie, die op weg was van Goos-Bay naar Europa via Groenland, kreeg een storing aan de brandstoftoevoer. Dit vliegtuig en twee anderen keer den naar Goose-Bay terug. Op een afstand van vijf km van het vliegveld raakte de brandstof van het eerstgenoemde toestel op, waarna alle drie neerstortten. Ten vervolge op de beantwoor ding van de vragen van het Eerste Kamerlid Rip naar aan leiding van een artikel in de „Nieuwe Rotterdamse Courant" van Dinsdag 16 December 1952 betreffende de noodtoestand onder Nederlandse emigranten in de Nederlandse kolonie Ri beirao in Brazilië heeft de mi nister van Sociale Zaken het volgende medegedeeld: Er deen zich in de kolonie Ribeirao moeilijkheden voor, welke vooral verband houden met de ondertekening van de in het Portugees gestelde en over eenkomstig de bepalingen van de Braziliaanse wetgeving op gestelde contracten. TEKENING DER CONTRACTEN. Toen zich in 1950 een finan ciële débacle dreigde voor te doen, werden van particuliere HEREN ONDER ELKAAR De Engelse inbreker Benstead kan zijn twaalf maanden gevan genisstraf gaan uitzitten met de troostende gedachte, dat hij een kans om een arrest te ontkomen heeft opgeofferd aan zijn plicht van menselijkheid. Bij zijn berechting werd name lijk naar-voren gebracht dat hij de politieman, die hem over het dak van een Londens gebouw achtervolgde, behoed had voor 'n val van vijftien meter hoogte. De agent was uitgegleden en toen Benstead, omkijkend, be merkte in welk een gevaarlijke positie zijn achtervolger verkeer de, kwam hij prompt terug om de helpende hand te bieden aan de man van de wet, die hem daarop even plichtsgetrouw arresteerde. Generaal Bradley, voorzitter van de commissie van Ameri kaanse stafchefs, heeft de Ameri kanen gewaarschuwd voor de slagzin: „Wij zitten reeds in de derde wereldoorlog". Hij zei te hopen, dat een betere slagzin zou worden gevonden, vóór men het slachtoffer werd van deze „fou tieve" spreuk. „Als we ons nu in de derde we reldoorlog bevonden", zo zei hij, „zouden we geen tijd hebben om er over te praten". Volgens Brad ley bevindt de wereld zich op het ogenblik in een periode van span ning. Hij verklaarde vertrouwen te hebben in het geduld en de standvastigheid van de Amerika nen. „Als wij geduldig zijn, kun nen we ons altijd veroorloven ge duldig te zijn", zo zei hij. Bradley deed een beroep op de Amerikaneh om de wereld te to nen, dat in het „leiderschap van de Verenigde Staten onbegrens de bronnen van moed, kracht, in ternationale samenwerking en nederigheid" schuilen. Lüneburg, de oude Duitse stad op de heidevlakte tussen Hamburg en Hannover, geldt als het centrum van de ondergrondse beweging der voormalige nazi's. Er is in deze stad echter nog een andere ondergrondse beweging gaande, die de vroedschap voor het ogenblik grotere zorgen baart. Het centrum der stad is namelijk in verzakking geraakt doordat het grondwater onophou delijk lekt aan de machtige zout zuil, waarop ce stad is gebouwd. De bodem zakte tot voor weinige jaren een centimeter per jaar en aan de ongemakken daarvan was men al ge woon geraakt. In een mensenleeftijd iis het „levenspeil" der Lüneburgers met bijna twee meter gedaald. Nu maakt men zich echter ern stig ongerust omdat de verzak king in de laatste jaren in ver sneld tempo gaat. Zij heeft in één jaar zelfs bijna twee deci meter bedragen en het laatste kwartaal is de baisse zo onrust barend geworden, dat men met de instorting van een groot aan tal huizen moet rekening houden. Lüneburg is de enige grote Duitse stad met baksteen-gothiek waarvan de fraaie gevels onge schonden door de oorlog zijn ge komen. Thans worden vele er van echter bedreigd door het slinken van de onderaardse zout- kolom. Het stadsbestuur heeft Het 5340 brt metende m.s. „Tamo" van de Maatschappij Vrachtvaart te Rotterdam, dat bij Westkapelle aan de grond was gelopen, is Zondag door de sleepboot „Maas" samen met het bergingsvaartuig „Bruinvis" vlot gesleept en aanvankelijk naar Vlissingen gebracht. Nog dezelf de dag heeft de „Tamo" op eigen kracht koers gezet naar Rotter dam, onderweg eerst geëscor teerd door de sleepboot „Maas" later overgenomen door de sleep boot „Blankenburg". Zonder wederwaardigheden is de „Ta mo" Maandagmorgen te Rotter dam gearriveerd. De schade zal hersteld worden bij de Rotter damse Droogdok Maatschappij. De „Tamo" was met een lading stukgoed onderweg van Antwer pen naar Bremen. DODELIJKE TRAP VAN PONY De pluimveefokker C. K. uit Heerhugowaard heeft een trap van een pony tegen de buik ge kregen, die zo hevig aankwam, dat hij bijna onmiddellijk over leed. POGING TOT MOORD. Zaterdagmiddag heeft de 29- jarige musicus Th. W. in een perceel aan de Molenstraat ge tracht zijn vriendin I. S. uit Am sterdam van het leven te beroven door haar de keel dicht te knij pen. Medebewoners van het perceel schoten toe en wisten de musi cus te overmeesteren, die naar het politiebureau is overge bracht. Mej. I. S. is in overspan nen toestand ter observatie op genomen. De musicus, die een contract in Den Haag had gekregen, was daar bevriend geraakt met een ander meisje, hetgeen zijn eerste vriendin een doorn in het oog was. Daar W. tenslotte geen keuze kon maken, wie de uitver korene zijns harten zou zijn, was I. S. Zaterdag naar Den Haag ge komen om met hem over deze kwestie te spreken. W. had te voren een paar borrels gedron ken en had haar in benevelde toestand naar de keel gegrepen. EEN OPROEP VOOR SCHOOLHOOFD UIT DE 18e EEUW. „Welke meester heeft lust schoolhoofd te worden in Hij moet goed Latijn, Grieks en Hebreeuws verstaan; ook een beetje Frans en Italiaans. In de christelijke leer, rekenen, schrij ven, tekenen, geschiedenis, aard rijkskunde en landmeten moet hij een meester zijn. Hij behoeft slechts twaalf uur per dag les te geven; bovendien heeft hij gelegenheid met privaat lessen nog wat bij te verdienen. Daar men door hem een orga nist wil uitsparen, zal het aanbe veling verdienen als hij orgel en goed viool speelt en op de toren klaroen kan blazen. De geeste lijke helpt hij nu en dan in de prediking en bij de catechisatie. Daar hij de dienst moet leiden bij begrafenissen moet hij, voor het uitzingen van de doden, over een goede en omvangrijke stem be schikken. Zijn beloning bestaat uit honderd gulden in geld, enige naturalia, vrije woning, zes ellen moestuin en een mestvaalt voor zijn huis. In rang staat hij direct onder de burgemeester. Het zou de magistraat welgeval lig zijn indien hij ongehuwd was. De voorganger in het ambt heeft een zeer huiselijke en godvruch tige weduwe achtergelaten. Ze is wel is waar een goede vijftiger, maar nog flink en kan nog lang leven." (Maandblad v. d. Dienst v. Zaken der Gemeente Utrecht.) zijde credieten verstrekt, -waar bij het rijk de aflossing en ren tebetaling garandeerde. In ver band met deze credietverstrek- king dienden deze contractuele verplichtingen, welke de kolo nisten bij hun deelname aan co- operatie op zich hadden geno men, te worden herzien. De noodzaak hiertoe vloeide mits dien rechtstreeks voort uit de verliezen in de beginperiode- Afgezien van het feit, dat de contractuele verplichtingen zwaarder werden, bleek het te vens noodzakelijk de contracten een zodanige vorm te geven, dat zij rechtsgeldig zouden zijn vol gens de Braziliaanse wetgeving. Dit laatste was aanvankelijk verzuimd. Aan alle leden der coöperatie werd in November 1951 een voorlopig in de Nederlandse taal gesteld contract ter tekening voorgelegd. Hierin was de ver plichting opgenomen om op een later tijdstip de Portugese en aan de Braziliaanse wetgeving aangepaste tekst van dit con tract te tekenen. Een aantal door de geleden verliezen te zeer te leurgestelde kolonisten weiger de het nieuwe contract te teke nen en verliet de Fazenda. Eveneens vertrokken enkele intellectuelen, voor wie binnen de kolonie geen emplooi, dat met hun opleiding overeen kwam, te vinden was. De finan ciële afwikkeling met de ver- trekkenden geschiedde volgens recht en billijkheid, doch uiter aard met inachtneming van de slechte financiële positie van de coöperatie. Het is de minister bekend, dat enkele dezer kolonisten over de toenmalige gang van zaken zijn verbitterd. Hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat de slechte financiële toestand van de coöperatie door de toenmali ge leiding lang verborgen was gehouden, zodat de dreigende débacle zich voor velen totaal onverwacht aandiende. Alle andere, thans nog aan wezige leden van de coöperatie, dus ook zij, die nu bezwaren hebben tegen ondertekening van de Portugese versie daar van, tekenden nieuwe in het Nederlands gestelde contracten. Het is nog geen vaststaand feit, dat de nieuwe overeenkomsten in Brazilië rechtsgeldigheid mis sen. Deze kwestie wordt op het ogenblik door de Braziliaanse rechter onderzocht. Dit neemt echter niet weg, dat het uiter aard gewenst mocht heten, dat bedoelde contracten, in het Por tugees vertaald en volledig aan gepast aan de Braziliaanse wet, door de kolonisten opnieuw zouden worden ondertekend- Met het oog op deze onderte kening werd nog eens van de Portugese tekst een letterlijke Nederlandsevertaling gemaakt, welke op 30 September 1952 in de algemene vergadering der co- operatie werd voorgelezen. Het is juist, dat door 52 van de 87 leden een voorstel werd ingediend om in overleg te tre den met de Nederlandse rege ring, ten einde deze te verzoe ken het Portugese contract en de daarin opgenomen verplich tingen aan een onderzoek te on derwerpen, dat de meerderheid der leden tegen de ingewik kelde nieuwe tekst van het con tract, Naar aanleiding van het ge stelde in het artikel, met name dat een der boeren de contrac ten onder zware pressie heeft getekend, merkt de minister op, dat bij de beoordeling van de omstandigheden in Ribeirao 't feit nie. uit 't oog mag worden verloren, dat de credieten aan de kolonie Ribeirao in goed ver trouwen aan de coöperatie wer den verstrekt er van uitgaande, dat de individuele leden hun verplichtingen, die deze crediet- verlening met zich meebracht, zouden nakomen. Zij hadden de commissaris van de kolonie im mers een algemene volmacht verleend om deze lening aan te gaan. De weigering achteraf van sommige leden om de in het Portugees gestelde contracten te tekenen werd en wordt door het bestuur der coöperatie strijdig geacht met de goede trouw. ZOGENAAMDE VERKOPEN. „ZWARTE De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken Pearson, die voorzitter is van Öe algemene vergadering der V. N„ heeft Za terdagavond in een radiogesprek de mening naar voren gebracht, cat de vergadering mogelijk, als volgende stap om een einde te maken aan de communistische agressie in Korea, een verbod op de uitvoer van goederen van stra tegisch belang naar communis tisch China zal instellen. „Bij de gedachtenwisseling over al dain niet blokkeren van de Chinees-communistische kust wordt wel eens uit het oog verlo ren dat de staten-leden der V.N., die betrokken zijn in de poging der internationale organisatie, om een einde te maken aan de agressie in Korea, zich reeds ver plicht hebben geen wapens en goederen van strategisch belang naar de aartvallende partij te zen den", aldus Pearson. VAN HET ZWAARD". 23. „Het verhaal van het zwaard Tyr?" Al- ström laat zijn ogen listig van Tsacha naar diens dienaar dwalen. Hij vergeeft de man nog steeds niet dat deze hem eens voor kaalkop heeft uitge maakt. „Tsjadat is een héél bijzonder vertelsel, hèhèhè Lang niet voor ieder een, als ik mij niet vergis. Nee, nee, dat is alleen voor eh hele grote Khannen... héhéhéen gij „Alström!" klinkt op dat moment een forse stem van buiten. „Dat is koning Eric," verklaart de oude jager voldaan. „Ach, ach, wat is dat nu jammer, dat ik word geroepen, terwijl ik U juist dat aardige verhaal wilde vertellen. Maar ja, zó is het leven, héhéhé, goedenmiddag!" En grijnzend sloft hij naar bui ten. Met een kreet van woede sluipt i Tsacha naar het venstergat. In de verte ziet hij Alström in gesprek met de Noorman. „De hond der honden doorziet ons spel," sist de Nomade, terwijl hij zijn bovenlip optrekt als een blazende kat. „Hij verbiedt de ge plukte gaai het kwetterenHij verbergt het spoorMoge de wolven der steppe zijn beenderen verstrooien!" Een zacht geknars achter hem doet hem zich bliksemsnel omwen den. Doch het is slechts de achter deur van de stal, die door zijn oude dienaar werd geopend Onbewogen staat de oudere krij ger in het bleke zonlicht, doch zijn ogen zoeken die van zijn heer „Het hol van de Noorse hond is eng en vuil," prevelt Tsacha, ter wijl zijn blikken minachtend over het oud roest en de rommel op het erf achter de stallen glijdt. „Achter de tenten van de grote Bar Khan ziet men slechts de wijd heid der steppe!" Maar dan ont dekt hij ook de kleine gestalte in de paardenkraal. Er glijdt een uit drukking van triomf over Tsacha's gelaat en waarderend knikt hij zijn zwijgzame dienaar toe. „De grijze vos van de steppe is sluw! Tsacha begrijpt hem! De Noorse hond verbergt het spoor van het zwaardHij zwijgt Doch zijn welp zal blaffen. Zeer wijs. O, oude, zeer sluw!!" Hij weegt liefkozend zijn korte ruiterboog in de hand. „Volg mij en zwijg l. Het uitsluiten van de niet tot ondertekening bereid zijnde ko lonisten van nieuwe credieten heeft geleid tot zwarte verkopen van de statuair en contractueel aan de coöperatie toebehorende goederen. Het is niet juist, dat deze zwarte verkopen uitslui tend plaats vonden om in de eerste levensbehoeften te voor zien. Zwarte verkopen geschie den helaas reeds van 1950 af, zij het op kleinere schaal, der halve voordat de tekening der contracten aan de orde kwam. Daarna zijn zij in omvang aanzienlijk toegenomen. Zij overtreffen in vele gevallen de dagelijkse levensbehoeften der betrokken kolonisten. De mi nister acht het begrijpelijk, dat het bestuur van de coöperatie tegen dit kwaad stelling heeft genomen. De minister is de mening toe gedaan, dat de commissaris van de kolonie Ribeirao zich in het algemeen op de juiste wijze van zijn taak heeft gekweten. Dit sluit niet uit, dat in de moeilij ke omstandigheden, waarin de kolonie Ribeirao verkeerde en nog verkeert, niet altijd ten volle rekening kon worden gehouden met de pschychologische gesteld heid van de kolonisten. Door het rijk werden krach tens de wet van 13 Juli 1951, stb- 82 rente en aflossing ge garandeerd voor negen tiende van een lening, groot 2% mii_ lioen gulden, welke lening door particuliere geldschieters aan de coöperatie werd ver strekt. Het bedrag der ga rantie werd bij de wet van 23 Juni, Stb. 51 verhoogd tot 2.850.000. De geldlening, waar op de garantie betrekking heeft, is nog niet volledig uitgeput. De minister vestigt de aan dacht op de omstandigheid, dat de kolonie Ribeirao destijds werd voorbereid en tot stand gebracht op initiatief en onder leiding van de heer Ir. G. Heij- meijer, secretaris van de katho lieke Nederlandse boeren- en tuindersbond en geheel op par ticuliere leest werd geschoeid. Bemoeienis van de regering met deze kolonie bestaat slecht., in zoverre, dat door de staat de nakoming van de uit de geld lening voortspruitende verplich tingen tot negen tiende van de geleende bedragen werd ge garandeerd. Er is overleg gaande tussen de minister en de heer Hogen- boom ever de vraag op welke wijze een bevredigende ont wikkeling van zaken nage streefd kan worden door de bij de moeilijkheden betrokkenen Bij hun pogingen daartoe zal de minister laatstgenoemden bij staan, indien dit nodig is om een aanvaardbare oplossing te vinden. De Britse regering heeft de gouverneur van de Falkland eilanden opdracht gegeven de Ar gentijnse en Chileense gebouwen op Deception-eiland te vernielen. Dit werd Maandag 16 Febr j.l. verklaard in nota's, die de Britse regering heeft gezonden aan Chili en Argentinië. In de nota's werd voorts ver klaard, dat het optreden van Chi li en Argentinië zou kunnen worden beschouwd als „gewapen de invallen", doch dat Engeland ér de voorkeur aan gaf het te zien als een inbreuk op de wet De Britse regering stelde in de nota's opnieuw voor de kwestie voor te leggen aan het interna tionale hof. Op het Britse ministerie van buitenlandse zaken is Zaterdag verklaard, dat de Argentijnse no ta in antwoord op de Britse nota van 16 Februari over de gebeur tenissen op Deception te Londen is ontvangen en op het ogenblik bestudeerd wordt. Het Chileense antwoord is nog niet in de Britse hoofdstad aan gekomen, j Ondertussen heeft de Chileen se minister van buitenlandse za- j ken Zaterdagavond, na overleg met zijn Argentijnse ambtgenoot', de Britse ambassadeur te San tiago het Chileense antwoord op de Britse nota van 16 Febr. over handigd. In dit antwoord ver werpt Chili de. Britse protesten en protesteert het op zijn beurt krachtig tegen de „grove aanslag op de Chileense souvereiniteit door de gouverneur van de Falk- landeilanden". Chili beschouwt O'Higginsland, de Zuid-Shet- landeilanden en de andere eilan dengroepen in dit gebied als on derdeel van zijn grondgebied, al dus de nota. Chili zal „de noodzakelijke maatregelen nemen om de Chi leense belangen in het Zuidpool gebied te beveiligen", zo wordt hieraan toegevoegd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3