Onislagi bij arbeidsovereenkomsten Het herstel der telefoonverbindingen Binnenlands nieuws Zij, die zijn omgekomen Rampschade aan gebouwd onroerend goed Voor de Zondag Kerkdiensten Luchtmacht had belangrijk aandeel Werkkleding nodig. 7 Nationalistische Chinezen contra communistische aan Birmese grens Interview met ontvluchte Bredase gevangene \v Indonesische minister over uitlevering van Westerling Verleren gegane motor rijtuigen en grcnsdocumen- ten bij watersnood Griep? DAMPO gereformeerde kerk. Tweede Kamer Omgeslagen schip gezien bij Haugesund DE „DREPANUM" IN ROTTERDAM. ENORME MATERIELE HULP VAN DRENTE AAN DE NOODGEBIEDEN. Aanvaring van „S^cJenkerk'* Arrestaties irs Denemarken Ernstige droogte in Brazilië Atoomproeven in Nevada De naam des Heren is een sterke Toren; de rechtvaar dige zal daarhenen lopen en in een hoog vertrek gesteld worden. Spr. 18 10. De naam des Heren, dat is de openbaring van Zijn onverander lijk Wezen. Die is voor het hart, dat Hem kent, een sterke toe vlucht in dagen van benauwd heid en moeite en verdriet. Daar heen vliedt het als vanzelf, wan neer de storm opsteekt en het donker wordt in het leven. Maar daarheen vlucht ook elk door zondemacht aangevochten hart, elk door strijd bewogen gemoed, elk door zonde en ontrouw neer gebogen geest. Men versta toch wel dat woord rechtvaardige" in onze tekst. Dat wil niet zeg gen de zondeloze, de reine. Dan immers zou niemand mogen komen. Neen, naar de rijkdom van ons Genade-Evangelie be doelt het elk zondaarshart, dat ootmoedig naar God vraagt. Elk hulpbehoevende, die in Hem zijn Helper ziet. Elk door de storm des levens geteisterde, die in Hem zijn Redder aanschouwt Raakt gij heden in verlegen heid, door omstandigheden bui ten u, of door strijd binnen in u, wat het ook zijn moge, roep dan de naam van uw God aan! Eer gij het weet, zullen de Eeuwige Armen zich voor u openen. Dan zal uw angstig bewogen hart een schuilplaats hebben gevonden, hoog verheven boven storm en golfslag. Daar zult gij u veilig gevoelen in de beste Hoede. Als de levensstormen loeien Rondom mij, op zee of land, Dan zal ik mijn toevlucht zoeken In de schaduw van Gods hand. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) ZONDAG 22 FEBRUARI. Oost Zeeuws-Vlaanderen. NED. HERV. KERK. Axel; 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen; 2.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Hcntenisse; 10 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent; 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil; 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. van der Vlugt; 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uur in „Bethel" (2e Verbin dingsstraat) Kerk voor Jonge ren van 12 t/m 15 jaar. Voor gangster: mej. M. van Strien. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma (Bed. H. Doop). West Zeeuws-Vlaanderen. ZATERDAG 21 FEBRUARI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 22 FEBRUARI. A&rd'enburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom (Bed. H. Doop). St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. (Bed. H. Doop). Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. JL H. van Beusekom. <2aözand10 uur Ds. A. C. W. ten Gate ('Bed. H. Doop). Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere CBed. H. Doop). Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. J. Eijgen- daal. T NIeuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. T Retranchement: 10 uur Ds. J. van Bork. Schoondijke: 11 uur Ds. J. Eygen- daal, van Hoofdplaat. Sluis: uur Ds, C. B Boere van Groede; 4 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje (Jeugddienst). St Anna ter Muiden: uur Ds. A. C W. ten Cate, van Cadzand. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuil man. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. B. van Mechelen, van Oostburg Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds C. Kapteyn, van Amsterdam. In de vergadering van de Tweede Kamer is gisteren aan de orde gekomen de stemming over de bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten door de heer Van Rijckevorsel (KVP) ingediende motie. In deze motie wordt de rege ring uitgenodigd artikel 1639—S (waarin enkele gevallen worden genoemd, waarin beëindiging van de dienstbetrekking door de werkgever o.a. kennelijk onrede lijk geacht zal kunnen worden) niet in werking te doen treden, vóór het bepaalde in art. 6 en 9 van het B.B.A. 1945 tot een slui tend geheel is gemaakt met het bepaalde in genoemd artikel 1639—S. Op verzoek van de heer Schou ten (AR) worden de beraadsla gingen over de motie heropend. De heer Schouten vraagt zich af, of de voorstellers zullen bereiken wat zij beogen. Als hun bedoeling is art. 6 en 9 van het B.B.A. te herzien, dan is een motie niet no dig. Door een amendement kan hetzelfde bereikt worden. De heer Van Rijckevorsel (KVP) verklaart zijn doel niet te kunnen bereiken met een amen dement. Zijn fractie zal gaarne steun verlenen aan een amende ment, dat zijn bedoeling beter tot uitdrukking brengt. De heer Oud (VVD) zegt, dat er geen reden is om motie niet te aanvaarden. Als de principiële uitspraak is gedaan, kan men nog verder denken over een wij zigingsvoorstel bij de artikelen. Minister Donker heeft de mo tie niet onaanvaardbaar ver klaard. Wel heeft hij haar ern stig ontraden. Aanvaarding zou z.i. tot wonderlijke consequenties kunnen leiden. Hij ontraadt aan vaarding van de motie ten sterk ste. De heer Schouten (AR) zegt geen bevredigend antwoord van de heer Van Rijckevorsel te heb ben ontvangen. Als deze geen amendement indient, is spr. niet bereid diens werk van hem over te nemen. De heer Van Rijckevorsel ver klaart, dat aanvaarding der mo tie niet betekent, dat er niet als nog 'n amendement kan komen. De motie wordt verworpen met 39 tegen 36 stemmen. Vóór: KVP, VVD, KNP, Van der Feltz (CH) en van de AR de heren Van Eysden, Van der Zaal, Ver- De minister neemt het amende- kerk, Schouten en Fokkema. ment over. Tegen: de overige leden der AR, PvdA, CH, SG en CPN. De heer Van Rijckevorsel blijkt niet te hebben medegestemd, daar hij de presentielijst nog niet had getekend. De voorzitter deelt mede, dat de heer Van Dis hem heeft mede gedeeld bij vergissing te hebben tegengestemd. De heer Reuter (CPN) verde digt een amendement om het ont slagverbod ten aanzien van de minderjarigen te doen werken, als de dienstbetrekking minstens 90 dagen heeft geduurd in plaats van een jaar. Mej. Tendeloo (Arb.) verklaart geen behoefte te hebben aan het amendement, dat vervolgens door de minister wordt afgewezen. Z.i. is een termijn van een jaar rede lijk. Het amendement wordt ver worpen met 71 tegen 2 stemmen, die der CPN. Mej. Tendeloo (Arb.) licht een mede door leden van AR, CH en KVP ondertekend amendement toe om tijdens schorsing van de tenuitvoerlegging van een vonnis tot herstel der dienstbetrekking het loon te doen doorbetalen. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. De CPN krijgt aan tekening, dat zij geacht wil wor den te hebben tegengestemd. Noodvoorzieningen dijkherstel. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft bij de aanvang der vergadering medegedeeld, dat vermoedelijk nog deze middag de Kamer een wetsontwerp zou bereiken, houdende noodvoorzie ningen dijkherstel. i. Zo mogelijk zal dit Dinsdag in de afdelingen worden onderzocht. ZEVENTIGJARIGE HAALT TITEL MEESTER IN DE RECHTEN. De 70-jarige heer P. H. de Kos ter uit Amsterdam heeft aan de gemeente-universiteit de titel meester in de rechten gehaald. De heer De Koster, die geen middelbaar onderwijs heeft ge noten, begon op 57-jarige leeftijd aan zijn studie. Toen hij 55 jaar toas ging hij, na 40 jaar ambte naar te zijn geweest, als referen daris bij de P.T.T. met pensioen. BRAND IN HOTEL VICTORIE TE ALKMAAR. Door onbekende oorzaak is in de nacht van Donderdag op Vrij dag brand ontstaan in hotel Vic torie te Alkmaar. De gasten wa ren juist ter ruste gegaan, toen zij door een hevige rookontwik keling uit hun slaap werden ge wekt. De brand bleek te zijn ont staan in de eetzaal of de daar naast gelegen vergaderzaal. Bei de zijn geheel uitgebrand. Door het snel ingrijpen van de brand weer kon erger worden voorko men. Een bewoonster van het eiland Kvitsoey bij Stavanger heeft Vrijdag aan het blad „Stavange- ren" verteld, een gesprek, dat 2 Deense kapiteins per radio met elkaar voerden, te hebben afge luisterd. Eén hunner, aldus de vrouw, had verteld bij Haugesund in Noorwegen een omgeslagen schip te hebben gezien, dat naar de vorm van de romp te oordelen wel van Nederlandse national! teit zou kunnen zijn. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend en berichten als het bovengenoemde hebben de Noorse autoriteiten nog niet eer der bereikt. Gisteren zouden vliegtuigen op onderzoek uit gaan. De militairen zijn in het wa- tersnoodgebied Dinsdag officieel teruggetrokken. Maar hier en daar treft men toch nog mannen in uniform aan als bewijs van het feit, dat de samenwerking tussen het militaire eh burger apparaat vérstrekkender en duurzamer is geweest, dan men zou kunnen vermoeden. Om een voorbeeld te noemen: Het telefoonverkeer in Zeeland, West-Brabant en de Zuid-Hol landse eilanden zou minder snel hersteld zijn geworden als de Nederlandse en Amerikaanse luchtmacht niet onmiddellijk met mensen en materiaal in de bres was gesprongen en de P.T.T. te hulp was gekomen op de meest GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Us. J. J. Verleur, van Lisse. CIIK. gereformeerde kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis- S6R. Clingê: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Vrijdagmiddag is de 3580 ton metende Italiaanse tankboot „Drepanum", getrokken door de Franse sleepboot „Abeille", Hoek van Holland gepasseerd op weg naar Rotterdam. Het schip had Maandag j.l. om sleepboothulp geseind ongeveer 15 mijl uit de kust van Z. W.-Engeland. Het meldde tevens, dat aan boord brand was uitgebroken. Later deelde de tankboot mede, dat geen verdere hulp nodig was. De boot had met een lading olieproducten Liverpool verlaten en was op weg naar Rotterdam. De sleepboten „Blankenburg" en „Argus" van L. Smit en Co. verleenden assistentie bij het bin nenvaren van de Waterweg. JONGEMAN VINDT 123 GOUDSTUKKEN IN JA3ÏPOT. Vrijdagmorgen vond een 16-ja- rige bediende van een meubel zaak te Enschedé bij het graven van een kuil een jampotje. Bij nader onderzoek bleek dit gevuld te zijn met 118 gouden tientjes en vijf gouden vijfjes. De moge lijkheid bestaat, dat deze goud stukken werden begraven door een Joodse familie, die naast ae meubelzaak heeft gewoond. NEDERLANDSE KUSTVAAR DERS MET IN ELKAAR IN AANVARING. Woensdagavond zijn op de Schelde ter hoogte van Antwer pen tengevolge van mist twee Nederlandse kustvaarders met elkaar in aanvaring gekomen. De van Londen komende, 499 brt. metende „Lucas Bols 1" trof de even grote „Beekbergen" ter hoogte van het proviandruim, waardoor daar een gat van 2X2 meter ontstond. De „Beekbergen", die eigendom is van de Z.H. Scheepvaart Mij. te Rotterdam en van Requejada naar Antwerpen onderweg was, kon zijn reis voortzetten en is in middels te Antwerpen gearri veerd. Van schade aan de „Lucas Bols 1", eigendom van N.V. Spliethoff's bevrachtingskantoor te Amsterdam, is nog niets be kend. KUSTVAARDER GESTRAND. Vrijdagmorgen omstreeks elf uur is het 290 b.r.t. metende Ne derlandse kustvaartuig „Barra cuda" ter hoogte van Bergen aan Zee in moeilijkheden gekomen. De motorreddingboot „Neeltje Jacoba" en de sleepboot „Nes tor" van Wijsmuller voeren ter assistentie uit. Er hing een dich te mist op zee. De reddingboot is 's-middags naar IJmuiden, teruggekeerd. Haar plaats is ingenomen door de motorstrandreddingboot „Pre sident Steyn" uit Egmond aan Zee. Deze bleef op verzoek van de kapitein in de nabijheid. De ge strande kustvaarder is geladen met piekijzer. Weer vlot. Juist toen de beide sleepboten hun pogingen de bij Bergen aan Zee gestrande kustvaarder vlot te trekken wilden opgeven, om dat de waterstand reeds aan het dalen was, kwam er beweging in het vaartuig en enkele minu ten later, Vrijdagavond om 10.15 uur, moest de zandbank zijn prooi prijs geven. Het kustvaartuig is in open zee getrokken. kwetsbare punten. En dat men thans zonder al te veel moeite alle plaatsen in de bedreigde ge bieden vlot kan bereiken, dankt men aan het feit, dat er straal zendermateriaal van de lucht macht op enkele vitale punten staat en dat luchtmaehtpersoneel dag en nacht in touw is om de kostbare contacten te bewaren. In korte tijd zijn op enkele pun ten in het land enorme vijftig meter hoge masten met een ge wicht van 7 ton opgericht en op andere plaatsen zijn torens inge schakeld om straalzenderverbin dingen tot stand te brengen tus sen plaatsen, die tot voor de ramp via een kabel telefonisch contact met elkaar hadden. De radiotelefonie heeft haar in trede gedaan in het rampenge- bied en zij heeft haar bruikbaar heid op meer dart voortreffelijke wijze bewezen. Voor een leek is deze moderne vinding een mys terie, waarvan hij alleen weet, dat het een gerichte radioverbin ding is over de 50 cm band. Als men hem dan verder vertelt, dat er over zo'n band 24 of 12 gesprekmogelijkheden tegelijker tijd zijn, waarbij de gesprekken er aan de ene kant gelijktijdig in gaan, en aan de andere kant er weer uitgeplozen uitkomen, dan is daarmee de grens van zijn be vattingsvermogen wel bereikt, althans van het onze. Wij zullen ons in de technische aspecten dan ook niet trachten te verdiepen, doch constateren, dat luchtmacht én P.T.T. tezamen de volgende straalzenderverbin- dingen tot stand hebben gebracht ter vervanging of ondersteuning van verdwenen en beschadigde lijnverbindingen: Roosendaal Goes met 24 kanalen, Goes Terneuzen met 20 kanalen, Zie- rikzeeMiddelharnis met 12 ka nalen en MiddelharnisRotter dam eveneens met 12 kanalen. De laatste verbinding is goed deels gemaakt met Amerikaans materiaal, terwijl de Amerikanen tevens in de eerste dagen van de ramp reeds een vierkanalen-ver- binding tussen Goes en Roosen daal tot stand hadden gebracht. Hieronder publiceren wij de zesde lijst van Zeeuwse slacht offers van de overstromingsramp. De lijst is ons ter beschik king gesteld door het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Het Nederlandsche Roode Kruis kan in verband met de om standigheden waaronder de gegevens van deze verlieslijst wor den verzameld, niet de volledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. KORTGENE. Geborgen: Leendert Verburg, geb. 20.4-31, (Torendijk 371). Jan Blok, geb. 25-9-66 (Torendijk 357); Lena Boot, geb. 5-9-99, wed. van Nicolaas Poortvliet (Torendijk 360)Adriana Pieternella Blok, geb. 6-5-00 te Den Haag (Torendijk 357); Gerard Welleman, geb. 19-8-87 (Torendijk 375). STAVENISSE. Geborgen en geïdentificeerd: Petronella Esdorp, geb. 29-10-77, echtg. van Marinus Oostdijk (Kerkstraat A 345). Geïdentificeerd: Hubrecht Mattheus Karei Goedegebuure, geb. 7-5-03 (Oudelandsedijk A 92). BRUINISSE. Provisorisch begraven op de vluchthaven Zijpe: Ieman Deur- loo, oud 46 jaar. OOSTERLAND. Provisorisch begraven op de vluchthaven Zijpe: Jacob Adriaan Hendrikse, 5 jaar. WOLPHAARTSDIJK. Geborgen en geïdentificeerd: Geertruida de Leeuw, geb. 11-9-00, wed. van C. Kloosterman TA 93); Marina Wilhelmina Kloosterman, geb. 2-10-41 (A 93). ST. PHILIPSLAND. Aanvulling: Geborgen te St Annaland: Jan Marinus Suur- lant, geb. 20-6-98 te Poortvliet, weduwn. van C. de Graaf (Zuiddijk 112). Voorts werken luchtmacht en P.T.T. nog aan een 12-kanalen- verbinding tussen Zierikzee en Goes. De luchtmacht had het geluk dit materiaal in haar magazijnen te hebben, de Amerikanen heb ben het direct uit Fontainebleau hierheen gestuurd. Hoe belang rijk deze straalzenders zijn, be seft men als men weet dat een groot aantal kabels vernield of vrijwel onbruikbaar is gewor den. Zo was tussen Goes en Ter neuzen de helft van de kabels verdwenen en tussen Zierikzee en Middelharnis was de kabel verbinding geheel uitgevallen. In een week zijn al de verbindingen tot stand gebracht en zij zijn een belangrijk element geweest bij de hulpverlening. Gemakkelijk is het werk niet geweest, doch van alle kanten heeft men spontaan hulp ver leend en zonder practisch een enkel papier en zonder een zweem van bureaucratie is er in die eerste week op voorbeeldige wijze contact geweest tussen mi litairen en burgers. In Middel harnis stond de griffier van het kantongerecht mee aan de kabels te trekken om de masten op te richten. De aannemer daar dacht er eerst aan over de kosten te praten, toen het werk al klaar was. Als u straks zonder enige sto ring Uw gesprek met Terneuzen of Ziekrizee doorkrijgt, moogt U dit voeren in het besef, dat lucht macht en P.T.T. dag en nacht voor U in de lucht zitten. Aangifte van rampschade aan gebouwd onroerend goed kan, behalve bij de rampschade-. bureaux, ook worden gedaan bij he. gemeentebestuur van de plaats van inwoning. De ge meentebesturen zijn in het be zit van aangifteformulieren. Zij zenden de schade-aangiften door naar de rampschade- bureaux, waar deze worden ge registreerd, zo vernemen wij van het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting. Bij elk der rampschade.. bureaux is een ambtenaar van de afdeling vaststelling van he, ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting gedetacheerd. Deze is belast met de leiding van de taxatie van 3e schade aan gebouwd onroerend goed in zijn rayon. De taxatie wordt verricht door een groot aantal taxateurs, die door het ministe rie van Wederopbouw en Volks huisvesting zijn aangetrokken en die, waar mogelijk, reeds met hun werkzaamheden zijn begonnen. Tot goed begrip diene dat zij, die herstelbare schade aan ge bouwd onroerend goed hebben geleden, met het herstel niet behoeven te wachten tot de taxatie is verricht. Hun wordt integendeel aangeraden het her stel ten spoedigste ter hand te nemen. Het is dan evenwel van het grootste belang, dat zij alle rekeningen, voorzien van een zo nauwkeurig mogelijke om schrijving van de werkzaamhe den of eventueel van leveran ties, zorgvuldig bewaren om te zijner tijd te kunnen bewijzen wat hersteld is. De schade zal worden vergoed aan de hand van een taxatie van de herstelkosten van over heidswege- Het ligt in de bedoe ling de geschatte schade tot 1000 geheel te vergoeden on der aftrek van een bedrag van 50. Schade tot 50 wordt niet vergoed. Eventuele uitkeringen wegens verzekeringen zullen in mindering van de schadever goeding worden gebracht. Her stelbare schade boven 1000 zal tot een nader te bepalen per centage worden vergoed. De wettelijke maatregelen voor de Bij Wanting, 50 kilometer van de Sino-Birmese grens, zijn na tionalistische Chinezen in botsing gekomen met communistische troepen. De nationalisten verza melden zich aan de Birmaweg, die naar Joenan leidt. De nationalisten voerden hun aanval uit van uit het verlaten grensdorp Kjoekok, waar zij een vooruitgeschoven hoofdkwartier hebben. Drie dagen geleden plun derden zij Moese, acht kilometer ten zuiden van Kjoekok. De Birmese regering heeft ver sterkingen gezonden naar haar zwakke grensgarnizoenen. Het in Dusseldorp verschijnen de blad „Der Mittag" heeft een interview gepubliceerd met één der nog voortvluchtige Bredase gevangenen, namelijk met de vroegere S.S.-man Touseul. Het geldt hier dezelfde ont vluchte, die indertijd in de bonds dag werd ontvangen door het li berale parlementslid dr Mende. Het interview geeft generlei aanduiding over plaats en tijd, waarop het zou hebben plaats ge vonden. Bij navraag bij de Dus- seldorpse politie bleek, dat men daar nog niet van het interview had kennis genomen en dus nog niet getracht had na-te gaan cf het tot nieuwe sporen zou kun nen leiden. Evenals in zijn onderhoud met dr Mende heeft Touseul tegen over de vertegenwoordiger van het blad verklaard, dat hij geens zins wegens criminele vergrij- De provinciale voedselcommis- saris in Drente deelt mede, dat het volgende vee spontaan door de Drentse boeren ter beschik king werd gesteld van hun colle ga's in de geteisterde gebieden: 76 vaarskalveren, 103 pinken, 36 vaarjjhn, 18 koeien, 3 volbloed stieren, 3 veulens, 219 biggen, 10 opfokzeugen, 3 opfokberen, 18 zeugen, 15 varkens en 1 schaap. Voorts werden de volgende landbouwgoederen ter beschik king gesteld: 640 ton hooi (hoe wel er in Drente geen kilogram hooi over is), 1100 ton stro, 750 ton voederbieten, 380 ton voeder aardappelen, 200 ton goedgekeur de pootaardappelen, 50 ton goed gekeurde zaaihaver, 400 ton krachtvoeders en 70 ton kuil- en persvoer. Wanneer deze hoeveelheden per spoor zouden worden verzonden naar de noodge bieden, zouden voor diF transport 334 wagons nodig zijn. pen zou zijn veroordeeld, doch uitsluitend om politieke redenen. Hij heeft in het interview de hoop uitgesproken, dat de Neder landse regering dit zal bewijzen door een publicatie van zijn straf lijst. „Der Mittag", een. naar rechts gericht blad, gaat er trots op ,,'t enige blad in Duitsland" te zijn, dat een onderhoud met een ge vluchte Bredanaar heeft gehad. Het legt er bijzondere nadruk op, dat Touseul aan het Oostfront verschillende Duitse onderschei dingen zou hebben verkregen. In verband met het aanstaande proces tegen Sultan Hamid II heeft een lid van de ministerraad aan de pers medegedeeld, dat hem ter ore is gekomen, dat ook Nederland zich thans voor een uitleveringsvraagstuk geplaatst ziet, zoals Indonesië ten aanzien van Westerling. De minister doel de op de vlucht naar Duitsland van enige Nederlandse oorlogs misdadigers, die Duitsers werden door tijdens de tweede wereld oorlog dienst te nemen in het Duitse leger. „De Nederlandse regering heeft waarschijnlijk uit levering verzocht van genoemde vluchtelingen naar aanleiding van hun misdrijven jegens het Nederlandse volk tijdens de oor log. Indien de Nederlandse rege ring in dit verband consequent is, dient zij ook het verzoek van Indonesië in te willigen en Wes terling, die beschouwd wordt als misdadiger te zijn opgetreden jegens tienduizenden Indone siërs, uit te leveren", aldus deze minister. Indien de gegevens, welke de minister ontving juist zijn, achtte hij het gewenst dit moment te benutten om nogmaals bij de Nederlandse regering aan te dringen op uitlevering van Westerling. schadevergoedingsregeling zijn in voorbereiding. De kosten van het noodherstel, noodvoorzieningen en schade beperkende maatregelen kun nen onder zekere voorwaarden ook worden vergoed. Deze maat regelen dienen evenwel tot het uiterste te worden beperkt. Alle krachen moeten zoveel mogelijk direct op het definitieve herstel worden gericht. Met nadruk wordt onder de aandacht gebracht dat afbraak van beschadigde panden zonder overleg met de hoofdingenieur- cdrecteur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de provincie, de financiering van het herstel in gevaar kan bren gen. Men ga dus niet over tot afbraak alvorens hierover het advies in te winnen van ge noemde functionaris. Herstelbare schade aan boer derijen zal in het algemeen op dezelfde wijze worden behan deld als schade aan woningen. Voor geheel verwoeste en zeer zwaar beschadigde boerderijen zal een schadevergoedingsrege ling worden ontworpen, analoog aan de „financierings- en pre mieregeling oorlogsschade boer derijen". De A.N.W.B. en de K.N.A.C. dringen er bij de getroffenen in de watersnoodgebieden op aan, onverwijld aangifte te doen van het verloren gaan van auto's en motoren, waarvoor carnets of triptieken zijn afgegeven, of van het verlies van deze documen ten. Deze aangifte dient te ge schieden bij de organisatie, wel ke de grensdocumenten heeft af gegeven. Zowel de A.N.W.B. als de K.N.A.C. zullen de getroffenen adviseren welke maatregelen nu reeds genomen moeten worden, om te voorkomen dat betrokke nen later invoerrechten zouden moeten betalen, wanneer de grensdocumenten door de bui tenlandse douane-administraties worden gereclameerd, en niet kunnen worden overgelegd. Voorts adviseren A.N.W.B. en K.N.A.C. een ieder, die zijn mo torrijtuig wegens zware bescha diging van de hand wil doen, zich alvorens hiertoe over te gaan tot een van de organisa ties te wenden, zo mogelijk onder overlegging van het grensdocu- rnent. Hierdoor zal men eveneens moeilijkheden kunnen voorko men. bevordert mede een snelle genezing Op de Elbe-Brunsbuttel is Vrij dag het Nederlandse schip „Mo- lenkerk", 7651 ton, van de N.V. Vereenigde Nederl. Scheepvaart maatschappij te Den Haag, in aanvaring gekomen met het Zweedse schip „Margol". De „Margol" met een lading cokes op weg van Amsterdam naar Stockholm, liep lichte scha de op aan stuurboord. Het is niet bekend, of de „Molenkerk" be schadigd is. Beide schepen hebben de reis voortgezet. Vrijdagavond zijn op het groot ste militaire vliegveld, Karup in Jutland, acht soldaten gearres teerd, gedeeltelijk wegens deelne ming aan de demonstraties van Maandag en gedeeltelijk wegens pogingen tot sabotage op drie „Thunderjets" op 11 Januari van dit jaar, aldus heeft een politie man tegenover Reuter verklaard. 450 Soldaten van Karup zijn verhoord. 250 Soldaten namen Maandag j.l. deel aan de betogin gen. Naar later werd meegedeeld, zijn in het geheel 27 militairen aangehouden. Het N. O. van Brazilië wordt geteisterd door droogte, die de ergste is sinds vele jaren. Landarbeiders in de zwaarst getroffen gebieden trekken naar andere provincies, die nauwelijks de eigen bevolking een behoorlijk bestaan kunnen verschaffen. De regering biedt hulp op grote schaal. De minister van Land bouw, die een bezoek brengt aan het getroffen gebied, zal verslag uitbrengen aan president Vargas. Meer dan 20.000 Amerikaanse soldaten, matrozen en personeel van de luchtmacht zullen dit voorjaar deelnemen aan een reeks atoomproeven en manoeu vres op de proefterreinen in Ne vada, zo deelt het Amerikaanse ministerie van Defensie mede.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2