Nationaal inkomen daalt DE ZAAK NAUMANN •ei»; Het leven gaat door „DE DIJK SS DICHT" H. M. de Koningin bezocht verkoop tentoonstelling VOERMAN-de PAUW Medeleven in Amerika WEERSVERWACHTING HOOGWATER Nationaal Rampenfonds Weer 2 millioen er bij Koning Boudewijn Zondag terug naar Brussel Vliegende forten bombarderen Noord-Korea ZON-en MAANSTANDEN teworden gesteld comact met DE FALKLAND-E1LANDEN Ba rade van H.M. de Koningin HAAGSE BRIEF I1C|U«2 Mantelcostuums, met de onberis pelijke coupe die U dat correcte geklede uiterlijk geven: dé specialiteit, die Uw grootouders reeds van ons kenden. Een millioen gulden uit Rusland Teleurstellende schaderegeling Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953. 8e Jaargang No. 2273. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe» advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertencies: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Wij keren allen weer tot ons normale werk terug. Dat klinkt wat zakelijk en wat koud, maar het kan nu eenmaal niet anders. Gelukkig staart ons niet meer een dagelijks groeiend cijfer van het aantal Slachtoffers aan. In tegendeel, het is nu het steeds groeiend cijfer van het nationaal rampenfonds, dat stimulerend werkt en in het triest gebeuren enige warmte brengt. Het is het enige, wat wij doen kunnen: geven en nog eens geven. Dit wordt dan ook van ganser harte gedaan. Wanneer wij denken, dat tot degenen, die zich met hun per soon hebben ingezet, ook de naar hier uitgeweken Ambone zen behoren, van wie het min stens de vraag is of ons land voor hen gedaan heeft wat wij aan hun jarenlange trouw ver plicht waren, voelen wij hoe deze inderdaad onverwachte ramp in ons waterland aller harten opent. De vorstelijke familie is daarbij voorgegaan, en men behoeft de opnamen van de film slechts gade te slaan om te zien welke inspanning prins Bernhard heeft getoond bij het bezoeken van het geteisterde gebied. Wanneer wij intussen bij de radio-uitzendingen: „Beurzen open dijken dicht" de spontane gevoelens waarnemen, is er ook iets benauwens in dit geven van gelden, die voor andere, plezieri ger doeleinden waren bestemd. Een kellner in een der restau rants in Maastricht rekende mij voor, dat het niet doorgaan van het carnaval voor hem en zijns gelijken vermindering van zijn jaarlijkse inkomsten met onge veer 25 procent betekent. Hij zeide het gelaten en ze willen het allen dragen, maar wanneer zij minder inkomsten hebben, kun nen zij ook weer minder uit geven. Wanneer tal van vereni gingen opgespaarde reisgelden in het rampenfonds storten, is dat natuurlijk een niet genoeg te waarderen daad, maar het reizen blijft dan achterwege of wordt verminderd, en er zijn nu een maal tal van bedrijven, die van dit reizen moeten bestaan. VRAAG EN ANTWOORD. De kracht van het antwoord, door minister-president Drees en minister Algera gegeven op de tal van opmerkingen, die in het Kamerdebat naar voren werden gebracht, hebben de verdienste, dat zij ons voor de werkelijke feiten plaatsen. Heel voorzich tig berekend, gaf minister Drees aan, dat er een schade van 1 milliard moet worden gerekend. Minister Alge ra heeft de sa menloop van bijzondere weers omstandigheden opgesomd, die tot de ramp hebben geleid, maar daarbij vanzelf de vraag opgeroe pen of er dan bij de deskundige diensten, die met het dagelijks bewaken van onze waterkeringen zijn belast, geen reden was om op die noodlottige Zaterdag tot dubbele waakzaamheid aan te sporen. Minister Drees heeft erkend, dat de eerste dag, tegenover het onverwachte gebeurde, de hulp organisatie te wensen overliet, maar de vraag is onbeantwoord gebleven hoe het komt, dat eerst dank zij de radio-amateurs de aandacht werd gevestigd op de noodtoestand, waarin niet Dord recht of Rotterdam, maar de Zuidhollandse en de Zeeuwse eilanden verkeerden. De regering pakt aan wat zij aan kan pakken. Een eerste, zui ver juridische noodwet is door minister Donker ingediend en door de Kamer met gelijke spoed aangenomen. Het onderzoek naar wat er in de toekomst moet geschieden, is reeds op gang- Over de vraag of zoveel mogelijk volledige afsluiting van de zee gaten bij Oosterschelde, Haring vliet, enz. reden van bestaan en kans op verwezenlijking heeft, wordt een commissie gevormd, en onze waterbouwkundige bij uitnemendheid, prof. Trijsse, is in allerijl uit Amerika terugge keerd. Het debat in de Kamer stond de communisten daar gelaten op objectief peil. Er was geen critiek, die niet gefun deerd was; er was evenmin nei ging om het de regering onnodig lastig te maken. Maar de vraag of de paraat heid voldoende was heeft nog geen beantwoording kunnen vin den en deze vraag blijft zwaar op ons drukken. VODDEN EN HYENA'S. Er zijn bij dit alles ook minder aangename verschijnselen. Er zijn zo waar tal van mensen, die onder de schijn van te helpen de rommelzolder hebben opgeruimd. Het totaal aan goederen, daar van afkomstig wordt op 10 geschat. Er zijn anderen en daaronder ook niet noodlijdende personen die zich van de inge komen goederen wat hebben toe geëigend. Laten we er intussen voor op passen, dat in dit opzicht niet ge generaliseerd wordt. Er is, naar men algemeen zegt, een strenge controle, en deze hyena-achtige gevallen beperken zich tot weini ge. Er zijn ook dieven in het rampengebied, die tegen geen enkele roof opzien. De politie is waakzaam. Maar aan de andere kant dient de politie in deze dorpsgemeenschappen, waar nu eenmaal eigenaardige, in de stad niet altijd begrepen buren-solida- riteit bestaat, wat voorzichtig te zijn. Wanneer men kans ziet enig goed van een buurman te redden, is niet te verlangen, dat men eerst door het water waadt om op het stadhuis een briefje te halen om dit te mogen doen. De uitdrukking in de rampgebieden gebruikt: Denkt er om, dat de geweren gauw afgaan, doet niet bepaald tactvol aan. Hoezeer eensgezindheid de Ka mer beheerst, blijft de politiek toch altijd om de hoek kijken. Dat was het geval bij kleinere wetsontwerpen, die bijna onge merkt onder de hamer van de voorzitter doorgingen. Daar onder ook voorstellen, die b.v. Esperanto en Fries het laatste dan voor de scholen in Friesland als vrijwillige vakken willen inschakelen. Terecht is erop gewezen, dat het Friese vraag stuk in zijn geheel een andere oplossing moet vinden en dat Esperanto b.v. voor kinderen van immigranten niet in een be paalde behoefte voorziet. Niet onvermakelijk is de twist in een der grote politieke partijen om een zetel, opengekomen door de benoeming van een der vrou welijke leden van de fractie tot staatssecretaris. Dit was een z.g. kwaliteitszetel, een zetel dus voor een vrouw bestemd. Maar op de lijst was de naast opvolger een man, en het centraal stem bureau heeft niet anders kunnen doen dan deze gekozen verkla ren. De partij wilde nu, dat hij zou bedanken en de baan vrij laten voor zijn vrouwelijke op volgster op de lijst. Het onaan gename van het geval is voor hem, dat hij dan tot het einde van de periode zijn kans op een zetel prijsgeeft. Hij heeft dus rustig zitting genomen, maar hij zal ook de partijraad moeten trot seren, wil hij blijven zitten. „Nu is het dan toch gelukt, het gat is dicht!" juichte de St Anna- landse jeugd Vrijdagavond. „Het gat is dicht!" riepen de vrouwen wier mannen daar nu al drie da gen en nachten onafgebroken aan die dijk zwoegen. Het gat is dicht. Het ging als een lopend vuurtje door het dorp, een bewijs dat alles en allen met dit grote werk meeleefde. Inderdaad, het gat kwam dicht. Na vier uur hielden de zandzakken het in de laatste meter die tussen de twee dammen nog open lag. Dat was het begin van deze af- H. M. de Koningin heeft Don derdag een bezoek gebracht aan de vereniging „Het Goois Schep pend Ambacht" te Hilversum, waar een verkooptentoonstelling werd gehouden voor het Ram penfonds. Alle leden hadden hiervoor belangeloos werkstuk ken afgestaan. Dr. Werner Naumann, door de Britse bezetting aangeduid als leider van de groep van nazi-samenzweerders die een maand geleden door de Britse politie werd gearresteerd, ver scheen Donderdag voor het eerst sedert hij in Buederich bij Dusseldorp van zijn bed werd gelicht in het publiek. Twee Britse politiemannen leidden Gcebbels voormalige staatsse cretaris in de kleine rechtszaal van Bieleveld, waar de hoogste Britse rechter in Duitsland, sir Norman Edgley, er over zal moeten beslissen of hij nog lan ger in hechtenis zal mogen worden gehouden, wanneer geen beschuldiging tegen hem wordt ingebracht. Naumann was van uit de Britse gevangenis in Werl onder sterke politiegeleide naar Beilefeld overbracht, waar bij zijn aankomst geen aanhangers, doch slechts fotografen hem op wachtten. Tegelijk met Naumann werd een tweede lid van het complot van 7 overgebracht, de vroegere leider van concentratiekampen, Zimmermann. Vijf der gevange nen hebben een verzoek om ha- dé grote mode dit voorjaar Prijzen: 52.50, 63.90, 67.75, 77.50, 82.50, 110.—, 122.50 94.50, Noordstraat 51-53 Tel. 2257 Terneuzen Een Terneuzense familie ont- gezorgd worden. Verloren levens ving na de ramp een brief uit Canada, waaraan wij het vol gende ontlenen: „We zullen het maar wagen te schrijven in de hoop, dat jullie deze brief ontvangen. Hoe is het bij jullie? Wat een vreselijke toestand hé. Er zijn geen woorden voor te vinden; geve God dat jullie er allen levend afgekomen zijn. We hoorden door de radio dat in Zeeuws-Vlaanderen de meeste doden te betreuren zijn. Gisteren hoorden we van een kennis, dat Oostburg geëvacueerd was. Schrijf toch zo mogelijk eens terug daar wij in grote angst verkeren over jullie lot. Onze gedachten zijn dag en nacht bij jullie; Goddank hebben ze nu af gegeven, dat voor het ogenblik het ergste weer voorbij is. In gedachten zagen wij jullie allen op een van de verdiepingen zitten zonder eten of drinken. Misschien is het wel een heel verkeerde voorstelling die ze er van gaven, maar de omroep deel de mede, dat het water 13 meter gerezen was. De materiële scha de zal voor iedereen wel zeer groot zijn, maar daar kan voor zijn niet meer te verhelpen De oudste kinderen zijn in Chatham aan het helpen bij het Roode Kruis. Er worden mooie giften ontvangen; het meeleven met de getroffen gebieden is zeer groot. Een farmer uit Winnipeg gaf 1500 dollar en in Manitoba is al 100.000 dollar gecollecteerd. Het Roode Kruis werd vanmid dag opgebeld, dat een zaak in Toronto helemaal leeg gekocht was; het overschot hebben ze er maar bij gedaan. We weten wel, dat is nog maar een druppel in een emmer, maar het doet ons toch goed. Met angst en hoop versturen we deze brief; zo jullie nog in leven zijn, hartelijk gegroet van ons allen". medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Aanhoudend vrij zacht. Zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog weer. Matige tot krachtige Z. W.- wind. Weinig verandering in tem peratuur. ZONDAG 22 FEBRUARI. TREINBOTSING TE PARIJS. Bij het station Asnières, een westelijke voorstad van Parijs,, zijn Vrijdag twee treinen met el kaar in botsing gekomen. Drie personen werden naar een zie kenhuis vervoerd en 60 licht gewond. Het verkeer werd spoe dig hervat. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.14 8.49 9.29 9.39 n.m. 9.11 9.46 10.26 10.36 MAANDAG 23 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.50 10.25 11.05 11.15 n.m. 10.47 11.22 12.02 beas corpus ingediend. De be handeling van het verzoek van Naumann geldt echter als toet steen voor de rest. Naumann zelf had tijdens de behandeling niet meer dan twee woorden te spreken. Hij moest slechts bevestigen, dat hij Nau mann was en dat hij gevangene van Werl was. Verder zat hij met een grimmig, bleek van woede vertrokken gezicht in de beklaagdenbank, beurtelings kijkend naar de 40 journalisten, naar zijn vrouw en de rechter. Hij vertoont enige gelijkenis met zijn vroegere chef Goebbels. Onder de toegelaten belang stellenden bevonden zich voorts familieleden van de overige ge vangenen en de afgevaardigde in de bondsdag Von Thadden, die in het parlement te Bonn op de uiterste rechtervleugel zit. Naumanns verzoek werd inge diend door een Londense advo caat, John Scott Henderson, een expert in gevallen van politieke hechtenis. Naast deze zaten, tot zwijgen gedoemd, 2 Duitse ad vocaten, de raadslieden van Naumann en Zimmermann, die slechts via hun Britse collega aan het woord mochten komen. Twee figuren, die ook in de po litieke wereld in Duitsland veel opspraak hebben gewekt. Nau manns advocaat is namelijk de voormalige politieke adviseur van Hitiers vertegenwoordiger in Parijs, dr Ernst Achenbach, die thans een leidende rol speelt in de Duitse liberale partij. Zimmermanns raadsman is professor Friedrich Grimm, die lange jaren actie heeft gevoerd voor een algemene amnestie voor Duitse oorlogsmisdadigers. Henderson betwistte de recht matigheid van het arrest der 7 vroegere nazi's op 2 gronden- Hij bestreed dat de Britse hoge commissaris hen had mogen vastzetten zonder voorafgaand overleg met de Amerikaanse en Franse hoge commissarissen. Daarnaast achtte hij, dat de Britse hoge commissaris de hem in het bezettingstatuut gege ven bevoegdheden te breed had I uitgelegd. Sir Ivonne Kirkpa- trick had het niet nodig gevon den hen binnen 48 uur voor een rechter te brengen. In feite was er nog steeds geen beschuldiging tegen de groep ingebracht. De Britse raadsman betoogde, dat de hoge commissaris zich „een willekeu rig recht van arrestatie" had aangematigd. „De consequentie daarvan zou zijn, dat sir Ivonne iedereen voor onbepaalde tijd zonder vorm van proces zou kunnen vastzetten, die hij een gevaar acht voor de veiligheid der bezetting. Hij zou mij en zelfs de bondskanselier gevan gen kunnen zetten", zo betoogde Henderson- De juridische adviseur van de Britse hoge commissie wees de argumenten af. Het kwam daar bij tot een dispuut dat tot een opschorting der behandeling der zaak tot Vrijdag leidde. Scott Henderson had namelijk scherpe critiek uitgeoefend op het feit, dat hij niet in staat is geweest met de gearresteerde te spreken. Ook zijn Duitse raads man was niet tot hem toegela ten. Henderson diende nu een strengste instructies had gege ven, dat Naumann niemand zou mogen spreken en hij meende dat ook de rechter daaraan niets zou kunnen ver anderen. Sir Normann, een vroegere administratieve rech ter in Indië besliste echter: „Over wat hier gebeurt blijf ik baas". Het incident liep er op uit, dat de vertegenwoordiger van de Britse hoge commissaris uitstel der behandeling vroeg om de regering in Londen nieu we instructies te vragen. Hij achtte het echter voor de lopen de procedure overbodig, dat met Naumann zou worden gespro ken. Het ging nu immers om de vraag of de hoge commissaris al dan niet zijn bevoegdheden had overschreden, een zuiver juridische kwestie. Henderson dreigde er echter mee, dat hij zo nodig een verzoek zal doen Naumann als getuige te verho ren. Vrijdagochtend zou de behan deling der zaak worden voort gezet. Zou de Britse rechter daarbij het verzoek om habeas corpus inwilligen dan zou de Britse hoge commissie de ge arresteerden weer in vrijheid moeten stellen, tenzij zij ter stond een beschuldiging tegen hen inbrengt. Demonstraties van enige be tekenis hebben zich in de leven dige provinciestad Bielefeld niet voorgedaan. Een klein groepje van kennelijk met de gearresteerde nazi's sympathi serende lieden trachtte toegang tot de publieke tribune te krij gen, maar de politie liet hier slechts een vastgesteld aantal toehoorders toe. De enkele Duit se politiemannen, die voor en in het gebouw waren opgesteld, hadden generlei moeite om de rest tot heengaan te bewegen. sluiting, die van de ongeveer 800 dijkwerkers uit St Annaland, Oud-Vossemeer, Tholen en Poort vliet, van deskundigen en opzich ters, de laatste drie dagen en nachten het uiterste had gevergd. Het is ook niet eenvoudig om een zestig meter breed zeegat met sterke stroom zonder groot mate riaal, alleen maar met man kracht, met klei en zakken te dichten. Maar de dijk is daar dicht. De vloed komt nu opzetten en men moet nog even aanzien, of het laatste aangebrachte stuk van deze kronkelende dam deze eerste vloed zal weerstaan. Men gaat er daarom door met het werk, ook deze nacht. Als het goed gaat: de laatste nacht. Een machtige strijd is geleverd en thans zo goed als gewonnen. Het is nog maar een voorlopige be scherming, maar dan toch al weer een bescherming. Ruim 250.000 zakken zand vormen de dam, die het water nu tegen houdt. De dijkwerkers sjouwen nog voort, rij aan rij, ondanks de uitputting nu weer iets veer krachtiger, nu ze met trots straks thuis kunnen zeggen: „De dijk is dicht." De vloed komt op. Aan de ene kant van de dam stuwt het wa ter er tegen, aan de andere kant is er nog de druk van het water in de polder. Als een symbool van de aangerichte verwoesting liggen in die polder de grote stuk ken van het weggeslagen dijkge- deelte, maar als symbool van de onafgebroken weerstand van de Thoolse mensen ligt daar ook de dam, de dam, die het weggesla gen dijkgedeelte nu vervangt. De stand van het rampenfonds bedroeg Vrijdagavond 55 millioen gulden. Het ANP verneemt van de Sowjet-ambassade, dat de cen trale raad van de vakverenigin gen in Rusland heeft besloten aan het rampenfonds in Neder land voor hulpverlening aan de getroffen gebieden een bedrag van 500.000 gulden toe te zenden, dat verder de centrale raad van corporatieve instelling in Rus land besloten heeft aan het ram penfonds een bedrag van 250.000 gulden en de anti-fascistische vereniging van Sowjetvrouwen een bedrag van 100.000 gulden. Voorts deelde de ambassade mede, dat het executieve comité van het Russische Roode Kruis aan het Roode Kruis in Neder land een bedrag van 150.000 gul den zal doen toekomen. Het gezamenlijke bedrag der hulpver lening door Rusland beloopt een bedrag van 1 millioen gulden. Koning Boudewijn zal Zondag avond uit Antibes naar Brussel terugkeren, aldus is Vrijdag be kendgemaakt. De Franse arts Georges Luigi, die de Belgische koning heeft be handeld, verklaarde dat de ko ning de rust, die hij nodig had, niet kon krijgen wegens de pers campagne tegen zijn verblijf aan de Franse Riviera. Volgens dok ter Luigi is de gezondheidstoe stand van koning Boudewijn ver beterd. Koning Leopold en de prinses van Rethy gaan Zondag ook naar België terug. Dokter Luigi heeft ontkend dat de koning ernstig ziek zou zijn, zoals door premier Van Houtte is verklaard in antwoord op vragen van socialisten in het parlement. In de omgeving van de koning wilde men niets zeggen over de reden van de terugkeer. Alge meen werd verwacht, dat hij nog enkele weken aan de Rivièra zou blijven. Een vooraanstaand socialist verklaarde te Brussel: „Dit is zeer vreemd na hetgeen de pre mier over de gezondheid van de koning heeft gezegd". In politieke kringen te Brus sel, vooraanstaande koningsge- zinden inbegrepen, wordt gezegd dat koning Boudewijns terugkeer .waarschijnlijk meer complicaties zal verwekken dan zijn vertrek". In regeringskringen verklaart men evenwel geen spectaculaire ontwikkeling te verwachten. Uit de omgeving van de koning te Antibes wordt vernomen, dat majoor Quinet, een der juridi sche adviseurs des konings, Vrij dagavond te Nice werd verwacht. Over het doel van dit bezoek is niets meegedeeld. Geallieerde vliegtuigen hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag hun aanvallen op doelen in Noord-Korea voortgezet. Twee belangrijke verkeerswegen zijn door bombardementen van Ame rikaanse vliegtuigen plaatselijk vernield. Hierdoor ontstond een opeenhoping van militaire voer tuigen der communisten, welke eveneens is gebombardeerd; 130 voertuigen werden vernield. Andere vliegtuigen der Ver bondenen vielen stellingen aan in de westelijke frontsector. Van Japanse bases opgestegen reuzenforten hebben bombarde- mentsaanvallen uitgevoerd op doelen aan de Noordkoreaanse zijde van de grens met Mand- sjoerije. De aanvallende vleigtui- gen waren dicht onder het be reik van te Antoeng in Mand- sjoerije gesfationneerde straalja gers van Russische makelij. Er werd echter vrijwel geen tegen stand ondervonden. Amerikaan se gevechtsvliegtuigen dekten de aanvallende reuzenvestingen. De leiding van het achtste Amerikaanse leger heeft mede gedeeld, dat achterhoedestellin gen der Verbondenen bij vergis sing door een Amerikaans vlieg tuig zijn gebombardeerd, waar door drie man werd gedood en vijf gewond. In een rapport der Ver. Naties over het vierde kwartaal van 1952 wordt bekendheid gegeven aan een mededeling, volgens wel ke tot het eind van het afgelopen jaar vijfhonderd in Rusland ver vaardigde „Mig"-straaljagers bo ven Korea omlaag zijn geschoten. 12.12 verzoek in om terstond in staat MAAN Naumann op te nemen. ZON MAAN Daartegen kwam de juridische jrpkj. adviseur van de hoge commis- 22 7.42 18.06 11.20 4.32 sie, Bathurst, zo scherp in het 23 7.40 18.08 12.21 5.22 geweer, dat hij ook met de rech- 24 7.38 18.10 13.30 5.59ter in botsing kwam. Bathurst 25 7.35 18.12 14.43 6.25zeide, dat de hoge commissie de PRESIDENT EISENHOWER OVER RASSENHAAT. In een boodschap aan de „alge mene vergadering van Ameri kaanse christenen" heeft presi dent Eisenhower het volgende gezegd: „Discriminatie en haat op grond van ras en godsdienst zijn daden van geestelijk ver raad. Het denkbeeld der broe derschap maakt deel uit van alle idealen, die ons dierbaar zijn." Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft medegedeeld, dat de Britse gouverneur van de Falklandeilanden Zondag twee Argentijnen op deception Island (een van de Falklandgroep) heeft doen arresteren. Zij bezetten een aantal gebouwen, die een groep Argentijnen in Januari bij een rolbaan had opgericht naast de Britse basis op het eiland. En hut, gebouwd door Chilenen werd tezamen met de Argentijnse ge bouwen op last van de Britse gouverneur afgebroken. Argentinië doet aanspraken op de Falklandgroep gelden. De eilanden vormen sinds 1771 een Brits kroonkolonie. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is een initiatief geno men om de door de Koningin in haar rede van 8 Februari geuite gedachten tot nadere verwezen lijking te brengen. Hare Majesteit gewaagde naar aanleiding van de uit de gehele vrije wereld ondervonden hulp verlening, van het leggen van een beginpunt voor een verbroe dering der mensheid die tot ver over de grenzen van het vader land zijn weerklank vond. Waar de natuurramp, die Ne derland getroffen heeft, tot een overweldigende demonstratie van Europese verbroedering uit groeide en tot ver daarbuiten spontane reacties van internatio nale naastenliefde opriep, is zo werd medegedeeld in brede kring hier te lande en ook in het buitenland de hoop gerezen dat deze verbondenheid i i diepe nood bewaard moge blijven om in dienst te worden gesteld voor de opbouw ener betere en vrije sa menleving. Het ligt in de bedoeling op korte termijn tot nadere publica ties omtrent dit initiatief over te gaan. Het schijnt dat men in som mige gemeenten de getroffenen reeds heeft ingelicht over de schaderegeling, welke de rege ring voornemens is aan de Twee de Kamer voor te leggen. Voor s'chade aan huizen en be drijven zou van de eerste ƒ1000 schade 95 °/o worden uitgekeerd; tot 3000 zou voorts 75 Vu wor den vergoed, terwijl de schade boven 3000 slechts voor 60 Vi voor uitkering in aanmerking zou komen. Wij geven dit bericht uiteraard onder voorbehoud. Mocht het juist zijn, dan zal het in de krin gen der getroffenen ongetwijfeld teleurstelling wekken. De ver wachting was immers algemeen en ook in de Tweede Kamer is er van verschillende zijden op aangedrongen, dat alle schade zou worden vergoed.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1