Uit de Provincie De Suez-kanaalzöne Eric de Moorman en Bor Khan" P0NTIAC Van de Ree R m '%wïfï;% Tast Toe Boterham- worst 4§|t| VAN NELLE'S GeBROKEN THEE Pearson secr.-generaal van de Ver. Naties? SCHAKEN 99 Advertenties Fa G, MARSILJE Zn Kantoorartikelen GROTE MONSTER PRIJSKAMP Kleine advertentiën m TERNEUZEN. BRESKENS. BRUINISSE. KRUININGEN. OOSTBURG. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. ZIERIKZEE. Prijskaarting Voo r: Schaak- en Damborden Damschijven Schaakstukken enz. STAD AXEL RECLAME Fa E. A. IJsebaert HET ZWIN. De gouverneur vun West- Vlaanderen, Van Outryve d'Yde- walle, voorzitter van de commis sie voor het natuurreservaat het Zwin, heeft na een bezoek aan Knokke verklaard, dat de dijk, die ongeveer een jaar geleden door de Nederlanders werd aan gelegd om de toegang van het zeewater aan het Zwin te ont zeggen, door de stormvloed is weggeslagen. De gouverneur is er geen voorstander van Neder land te vragen de dijk te ver nieuwen, aldus bericht „Le Soir", en hij zal het waterschap „Het Vrije van Sluis" voorstellen de acht beschadigde golfbrekers op Nederlands gebied te herstellen. Toen deze golfbrekers namelijk in goede staat verkeerden, maak ten zij de kleine dijk in het Zwin overbodig. Voor het rampenfonds. Voor leden van de filmkring „Terneuzen" werd gisterenavond in het Luxor Theater de film „Eroica" vertoond. De opbrengst 228,50 zal worden overgedragen aan het rampenfonds. Naar we vernemen heeft ook in onze gemeente de verkoop van de postzegels ten bate van het rampenfonds een uitermate gun stig verloop. Ledenvergadering Ambachts school. In zijn openingswoord op de gisteravond gehouden ledenver gadering van de ambachtsschool voor Terneuzen en omstreken constateerde de voorzitter, de heer J. F. de Klerk, een gewoon tegetrouw sobere opkomst. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering door de secretaris de heer C. A. Kaan werden deze onveranderd goedge keurd. Een rapport van het ge westelijk arbeidsbureau bleek het voornaamste ingekomen stuk. Geconstateerd werd de vrucht bare samenwerking met dit bu reau wat betreft de plaatsing van leerlingen die hun diploma beha len. Van de in Juli 1952 97 ge slaagden stonden slechts 3 als werkloos ingeschreven. Uitgezonderd voor de electri- ciëns had de plaatsing der gedi plomeerde leerlingen een vlot verloop. De voorzitter schreef de moeilijkheid van het plaatsen der electriciëns toe aan het feit dat deze na gediplomeerd te zijn nog niet volledig vakbekwaam zijn en de bedrijven bij eventuele werkzaamheden krachten van buiten moeten aannemen. Door een ondernemend installatiebu reau kan hier nuttig werk wor den verricht, aldus de voorzitter. De heer A. de Nie, directeur der school, stelde eveneens vast dat de leerlingen tot nu toe, on danks het grote aantal, steeds werk vonden. Toch zou hij een ruime industrievestiging in de kanaalzone van het grootste be lang achten, omdat anders deze vlotheid van tewerkstelling in de toekomst wel eens zou kunnen stagneren. Na goedkeuring van de reke ning en verantwoording over '52 en de begroting voor 1954 werd het jaarverslag behandeld. Het jaar 1952 eindigde met een belangrijke gebeurtenis n.l. de gunning van de nieuwbouw en de verbouw van de school aan de aannemersfirma De Bonth te Nieuwkuyk. Het ledental steeg van 50 op 52. Over het volgen der lessen aan de avondschool sprak de direc teur met bijzondere tevredenheid. Het schoolbezoek was zeer bevre digend. De 150 leerlingen, die niet in de kom van Terneuzen wonen, moeten ieder gemiddeld per avond 21.5 km afleggen. Des ondanks bleef het aantal absen ten laag. Het aantal leerlingen aan de avondschool bedroeg op 31 Dec. 1952 203, terwijl er 245 de dagschool bezoeken. Uit het jaarverslag bleek dat vele nuttige ecxursies met de leerlingen werden gemaakt. Ten slotte sprak het bestuur de hoop uit dat de ambachtsschool zal blij ven bijdragen tot de welvaart van deze streek. De aftredende bestuursleden de heren G. J. W. van der Feijl en J. A. Meertens werden herkozen. Aan het slot der vergadering dankte de voorzitter de aanwezi gen voor de betoonde belangstel ling, waarna hij de vergadering sloot. Stagnatie veer BreskensVlis- singen door de mist... en iets anders. Woensdagmorgen omstreeks 9 uur viel plotseling de grote veer boot BreskensVlissingen uit wegens mist en tengevolge van een defecte radarinstallatie. Van 9 tot 1 uur heeft er, zeer ten on gerieve van de passagiers, geen boot gevaren. Eindelijk om 1 uur zou de veel kleinere veerboot „Prins Hen drik" varen. Toen deze boot ge reed lag om de auto's te ontvan gen zag de chauffeur van de eer ste vrachtwagen tot zijn schrik een hand omhoog gaan. Op de hand volgde een verbod, dat hij met zijn zware oplegger niet op de boot mocht, omdat de wagen te zwaar was voor het rijdek. De man, wiens vrachtwagen geladen was met mosselen voor de ex port, dacht er niet over om dit verbod op te volgen, zodat de hulp werd ingeroepen van de po- litie. De chauffeur Van der E. uit1 Goes maakte zich over een en ander zó kwaad, dat hij bereid was iedereen die in zijn nabijheid kwam de huid vol te schelden, wat hij dan ook prompt deed. Hij was van mening, dat de prov. stoombootdiensten moeten zorgen dat ook het reserve-mate riaal voor het vrachtvervoer ge schikt is en hij weigerde perti nent met zijn zware wagen opzij te gaan. Toen enkele luxe wagens langs hem heen op de boot reden, par keerde hij het zware geval dwars voor de steiger en wel zó, dat er geen kip in of uit kon. Ondertussen lag de boot maar rustig te wachten tot de hooglo pende ruzie op de kade zou zijn afgelopen. Ook de directeur van de Prov. Stoombootdiensten kon de man niet overtuigen. Te rond half 4 werd eindelijk toestemming ge geven de zware vrachtwagen op de boot te rijden. Het rijdek be zweek niet en bleek bestand te gen de extra last van nog een paar vrachtwagens. Waarom het nodig is dat eerst enige uren moest worden ge wacht tot een verschil van me ning is opgelost en men uiteinde lijk tot de conclusie komt dat het overzetten van zware vrachtwa gens geen bezwaar oplevert, is niet recht duidelijk. Moeilijk herstel. Te Bruinisse is men begonnen met het leegpompen van de Stoofpolder, een klein poldertje in de nabijheid van de vluchtha- ven. De verbinding met Steen bergen, die de laatste dagen mo gelijk was, was Donderdagmor gen verbroken door het inzakken van een duiker in de nabijheid van St. Phillipsland. De Stijgende uienprijzen. eilanden Goeree-Overflak- kee en Schouwen-Duiveland en Tholen zijn *le eilanden waar meer dan 60% van de Nederland se uien wordt geteeld. Nu al deze eilanden zijn geïnundeerd stijgen de uienprijzen. Zij zijn thans op gelopen tot 60 cent per kg. Moerdijkpont uit polder gesleept. Tegen de verwachting in is Blijker's aannemingsbedrijf te Gorcum er in geslaagd de veer pont „Willemsdorp" uit de Krui- ningerpolder te slepen. Deze voormalige Moerdijkpont onder hield de dienst tussen Perkpolder en Kruiningen. In de rampnacht is het schip dwars door de dijk drie kilometer de polder ingesla gen, op zijn weg verschillende boerderijen vernielend. De pont gaat naar de werf te Vlissingen om hersteld te worden. Ottawa adopteert Kruiningen. De Canadese stad Ottawa heeft het dorp Kruiningen geadop teerd. Burgemeester M. Vogelaar heeft een brief ontvangen met 't verzoek nauwkeurig op te geven hoe groot de schade is en wat hij allemaal nodig denkt te hebben. Vergadering fokcentrale West Zeeuws-Vlaanderen. Te Oostburg vergaderde de fokcentrale West Z.-Vlaanderen onder voorzitterschap van de heer C. F. Vercraaije uit Aarden burg. In zijn openingswoord sprak de heer Vercraaije er zijn grote erkentelijkheid over uit, dat ir Harmsen, de rijksveeteeltconsu- lent, ondanks zijn drukke werk zaamheden naar deze vergade ring was gekomen. De vice-voorzitter, de heer H. van Iwaarden, die ernstig ziek is, werd van harte beterschap toe gewenst. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van prins Bernhard, waarin deze zijn dank uitspreekt voor het mooie fokvee dat de fokkers hem tijdens zijn werkbezoek hebben getoond. Uit het verslag der penning meester blijkt, dat er in 1952 een klein te kort is van 39,09. De uitgaven bedroegen ƒ4312,92; de inkomsten ƒ4273,83. Uit het jaarverslag 1952 bleek de vergadering eerst recht, welk een grote gebeurtenis het bezoek van prins Bernhard was voor de West Zeeuws-Vlaamse fokkers. De begroting 1953 werd vervol gens vastgesteld. Aan de Oostburgse fok- en vet- veemarkt zal een subsidie wor den toegekend van 25. Een voorstel van het bestuur om tot nauwere samenwerking te komen met de controlevereni gingen ontlokte van de zijde van de heer C. Mabesoone heel wat critiek. Daar de discussie vrij scherp en persoonlijk werd, sloot de voorzitter de discussie over dit onderwerp, zonder dat men tot een vergelijk was gekomen. In 1952 werden door de vereni ging 1040 koeien op hun regelma tige productie gecontroleerd. Ook werden er 5 geiten gecontro leerd. Tijdens de rondvraag werd er op gewezen, dat het laten schet sen van alle op de bedrijven ge boren kalveren de vereniging be langrijke bronnen van inkomsten kan verschaffen. Dit omdat de vereniging al geruime tijd werkt met een steeds terugkerend te kort. De voorzitter de heer C. F. Ver craaije sloot de vergadering, waarna een film werd vertoond over de in 1952 gehouden fokvee- markt te Oostburg. 11.000 voor rampenfonds. Op de spiegelglasfabriek en fosfaatfabriek hebben van de 453 personeelsleden 450 deelgenomen aan de actie voor een bijdrage aan het rampenfonds. Dank zij deze offervaardigheid kan een bedrag worden afgedragen, dat na verdubbeling door het bedrijf en afronding naar boven 9200 bedraagt. Met de bedragen, reeds door de N.V. beschikbaar gesteld, is dit een bedrag van ruim 11.000 ge worden. Vergadering afd. Zaamslag der Z.L.M. De algemene vergadering van de afd. Zaamslag der Z.L.M.wel ke gisteren is gehouden in 't café bij de heer R. J. van de Veke, was door 46 leden bezocht. De voorzitter heette in zijn ope ningswoord speciaal welkHfc' de secretaris der Z.L.M., mr Schlin- gemann, en de heer V/egner uit Goes, benevens de kringvoorzit ter de heer Abr. Haak. In gevoel volle woorden schetste spr. de ramp, die land en volk had ge troffen. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer F. de Kubber, bleek dat de afdeling thans 99 leden telt. De financiën sloten met een batig saldo van 268,05. 310.000 kg. Waar vlas heeft ge- Aan het hoofdbestuur der Z.L.M. j staan, is 20 ondergelopen en waren enkele vragen beantwoord aangaande ouderdomspensioen en het zaaien van landbouwge wassen en pootgoed. Het bedrag der contributie werd bepaald op 3. De aftredende bestuursleden J. J. de RegtDekker en Abr. Dees werden herkozen. De voorzitter stelde voor twee leden vrij te stellen van contri butiebetaling in verband met de bij de ramp geleden schade. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering te Goes zijn aangewezen de heren J. J. de RegtDekker en F. de Kubber. Daarna was het woord aan mr Schlingemann, die allereerst de gevolgen van de ramp besprak. Schouwen-Duiveland is het ergste getroffen. Daar staat nog negentiende onder water, d.w.z. ongeveer 15.000 hectare. Vóór 1 April hoopt men 1000 ha droog te krijgen. Het ligt in de bedoeling van de minister na de droogmaking van Schouwen een herverkaveling tot stand te brengen. In Tholen staat ruim 6000 hec tare onder water. Hier hoopt men vóór 1 April 4600 ha droog te hebben. Ook St Philipsland heeft men vóór April stellig niet droog. Men vraagt nu algemeen wat er zal gebeuren met de vergoe dingen. Er is al sprake van een noodwet. In 1952 was 13000 ha beplant met aardappelen. De geschatte opbrengst hiervan bedroeg van het met uien bezaaide land 53 De prijs van de suikerbie ten wordt nader door de regering vastgesteld. Hierna werd door de heer Weg- ner, van het secretariaat der Z.L.M., speciaal belast met de be handeling van verzekeringsza ken, een causerie gehouden over verschillende verzekeringen, die onder de auspiciën van de Z.L.M. door de leden kunnen worden af gesloten en de leden belangrijke voordelen bieden. Nadat de voorzitter enkele vra gen van de heren L. de Regt en C. van Driel had beantwoord, sloot hij de vergadering met een woord van dank aan de heren Schlingemann en Wegner. De aanwezigen verenigden zich hierna aan een koffietafel. Bootverbinding Zierikzee Dordrecht. Ingaande Vrijdag 20 Februari zal een dagelijkse bootverbinding worden onderhouden uitsluitend voor passagiers, tussen Zierikzee en Dordrecht. Tengevolge van de verzanding van c'.e haven van Zierikzee wor den rekening houdende met de getijden, de uren van afvaart ge regeld bekend gemaakt. Uiter aard zal deze bootdienst alleen van belang zijn voor degenen, die een verblijfsvergunning voor Zierikzee hebben. In diplomatieke kringen van. de Ver. Naties is men van oor deel dat, indien de Sowjet-Unie zich. niet tegen de benoeming van Pearson tot secretaris-ge neraal verzet, deze Canadese staatsman vrijwel zeker de op volger van Lie zal worden. In kringen van de Ver. Naties deden geruchten de ronde vol gens welke de Sowjet-Unie geen veto zou uitspreken tegen de be noeming van Pearson tot secre taris-generaal. De kwestie van de benoeming van de nieuwe secretaris-gene raal staat op de agenda van de algemene vergadering, die haar zitting Dinsdag onder voorzit terschap van Pearson zal her vatten. Als andere candidaten voor de post van secretaris-generaal worden genoemd de Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken, die door de Russen wordt ge steund de Pers Nasrollah Ente- zam en generaal Romulo uit de Philippijnen. Een Egyptische woordvoerder van de regering heeft te Cairo verklaard dat Egypte Engeland volgende week officieel de eis zal stellen zijn trcepen uit de Suez-kanaalzone terug te trek ken. Hij zeide dat premier generaal Naguib de Britse ambassadeur te Cairo een nota zal overhan digen, waarin de Britse rege ring zal worden verzocht onver wijld besprekingen over terug trekking dezer troepen te openen. In de nota zal het Egyptische standpunt worden bevestigd, dat de Britse strijdkrachten de zóne onvoorwaardelijk moeten ont ruimen. Men verwacht dat Egyp te de eis zal stellen, dat de be sprekingen beperkt zullen blijven tot de wijze, waarop het wegtrek ken der Britse troepen zal wor den geregeld. In welingelichte kringen te Cai ro is men van mening dat de be sprekingen niet slechts zullen gaan over de tijdsduur, waarin ce Britse troepen hun vertrek voltooid zullen hebben, doch dat ook gesproken zal worden over de waarde der zeer uitgebreide militaire inrichtingen, die de En gelsen in de Kanaalzone hebben gebouwd. Men verwacht, dat deskundigen zal worden opgedragen de bases na het terugtrekken der Britse troepen in stand te houden. Van dezelfde zijde wordt verno men dat Egypte definitief voor nemens is de bases in de Suezka- naalzóne te handhaven voor de verdediging der niet-communis- tische landen. Premier generaal Naguib heeft Woensdag verklaard dat Egypte en Groot-Brittannië het er ..vol ledig over eens zijn", dat de Brit se strijdkrachten de zóne zullen verlaten. Schaakclub „Landau" - Axel. Woensdag herdacht de Axelse schaakclub „Landau" haar 10-jarig bestaan. Daar de tijdsomstandig heden niet van dien aard zijn, dat aan een groots opgezette herden king te denken valt, wenste men toch dit jubileum in intieme kring te vieren door het houden van een onderlinge wedstrijd tussen de le den wonende in de stadsgedeelten Oost en West. De voorzitter, de heer J. van der Hagen, liet in zijn openingswoord het wel en wee der vereniging in deze 10 jaren de revue passeren en huldigde de heer C. de Putter Az. als oudste lid. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: Oost West J. v. d. HagenC. de Putter A. RuijtenburgM. Jansen 10 J. v. d. ReeM. Wondergem 01 H. PeetersR. H. de Ridder 01 C. van BeesdJ. Bakker D. JansenJ. Verstraeten 10 W. v. Doeselaar~A. Verlinde 10 J. de Ridder—J. Jansen 10 A. VerstraetenC. Jansen 01 M. Kaijser—J. Haak 10 J. ClaessensJ. Lensen 01 P PeetersA. van Gassen 10 7—5 Deel I: „HET SPOOR VAN HET ZWAARD". 20. Een frisse herfst wind doet bolle wol ken hoog langs de strakke hemel zeilen, als de ruiterstoet de heuvelige vlakte be reikt. Hier geeft Tsacha zijn dienaar een wenk en na de valk van hem te hebben overgeno men, drijft hij zijn klein steppenpaardje naast het hoge ros van de Noorman. „Is het mij thans vergund aan de Grote Khan der Noorman nen te tonen hoe de vogel van Bor Khan zijn prooi jaagt?" Het gele gelaat is ondoorgronde lijk achter het masker van de eeuwige glimlach. Opnieuw voelt de Noorman weer zin tegen deze man in zich opko men en een ogenblik heeft hij de aanvechting om terug te keren. Maar het stralende gezicht van zijn zoon, die gespannen het lucht- ruim afzoekt en wiens wangen rood zijn van opwinding, weerhoudt hem. „Doet wat U goeddunkt," zegt hij somber. „Iedere Khan heeft zijn eigen macht, nietwaar?" lispelt Tsacha, terwijl hij de vogel streelt. „Mijn grote Meester heeft vogels, die hem vermaken. O, zeer vele vogels, ver makelijke vogels. En tienduizenden krijgers wier bogen de dood uit zaaienZo beschikt Gij over het onoverwinnelijke zwaard Tyr „Ik heb vroeger een adelaar be zeten," zegt de Noorman, zonder op de bedekte vraag van de ander in te gaan. „Maar het is nimmer bij mij opgekomen met hem te gaan jagen. Is het niet wijzer voor een man om alleen op de kracht van zijn arm te vertrouwen als hij voedsel zoekt, inplaats van op de klauw van een vogel?" Tsacha negeert de laatste opmer king. „Grote Khan's hebben grote vogels. Vanzelfsprekend!" "spint hij minzaam. „Doch het is niet de grootheid, die telt in de jacht, zegt men op de steppe. Het is de snel heidah, en de dodelijkheid..." Eric krijgt geen gelegenheid hier op nog te antwoorden, want op dat ogenblik richt Erwin zich hoog op in de stijgbeugels en naar de lucht wijzende roept hij opgewonden, „Daar! Daar! Een duif!" Hiermede betuigen wij onze dank aan allen die hun deelneming betoond hebben bij het smartelijk verlies van ons geliefd zoontje KOOTJE, op 1 Febr. j.l. In het bijzon der aan alle ingezetenen der gemeente Zaamslag. A. VAN ALTEN M. VAN ALTEN— HAMELINK Zaamslag, Febr. 1953. Othene D 74. Hiermede betuigen wij onze oprechte dank aan de Directeur van de COKES- FABRIEK te Sluiskil voor de kolen, die wij van hem mochten ontvangen. Mede namens familie, vrienden en bekenden, A. 't GILDE. Terneuzen, Februari '53. Donze-Visserstraat 55. WATERSCHAP KOEGORS C.A. Het Bestuur dankt allen, die, zowel materieel als persoonlijk, hulp hebben verleend op 1 Februari j.l. ZONDAG 22 FEBRUARI in Café „ASTRIDA". Aanvang 7 uur C. OPPENEER - Terneuzen Vrijdag en Zaterdag: per 500 gr. Doorr. Runderlappen 1.75 Magere Runderlappen 1.90 Rundvet 0.75 per 500 gr. Coteletten 1.90 Halscarbonaden 1.70 Gehakt 1.40 per 500 gr. Kalfsfricandeau 2.20 Kalfslappen 2.00 Kalfscoteletten 1.60 per 100 gr. Gekookte Ham 45 ct. Boterhamworst 28 ct. Bladreuzel 1.25 per kg Dr. Buijzestr. 15, Terneuzen Telefoon 2267 N.V. Fa. P. J. v. d. Sande N.V. Fa P.J. van de Sande Terneuzen Degenen die menen iets te vorderen te hebben van de Commissie Watersnood Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, postadres Hotel Van Leuven te Kloosterzande, gelieven hun rekening of declaratie zo spoedig 'mogelijk in te zenden. De Districts-ingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zeeland, Ir. J. A. HOFWEGEN. OP ZATERDAG 21 FEBRUARI a.s. op 9 Biljarts, ten bate van het NATION. RAMPENFONDS ZEER VELE PRIJZEN Kennis van de Biljartsport practisch niet vereist INLEG 2,— Inschrijving vanaf 5 uur bij E. HERMAN, hoek ZeestraatWeststraat, AXEL AANVANG 6.30 UUR. Inlichtingen vanaf 5 uur aan het Bureau van inschrijving DE „AXELSE BILJART-CLUB." Het meest degelijke Heren-Polshorloge in de prijs, van 55. TERNEUZEN Nieuwstraat 14 Deze week kost IJSEBAERTS lekkere Boterhamworst uit (blik of vers) maar 29 cent per ÏOO gram Vlooswijkstraat Van 15 regels 75 cent; Brieven: Bureau van dit Blad 15 cent meer. Te koop: Haardkachel 75; Wasbox met wringer 20; klein Kinderledikantje met bedje 10; Wiegje met bedje (z.g.a.n.) 10;- derwagen met bedje Adres: Louisastr. 13, kil, op Zaterdagmiddag tus sen 3 en 5 uur. Te koop: emaille Baby badje (nieuw) ƒ8; drie oud- Holl. Stoelen, samen 15; Damesstoeltje 5. Te be vragen: Louisastr. 13, Sluis kil, op Zaterdagmiddag tus sen 3 en 5 uur. Kin- 35. Sluis- AFTERNOON „Heb je andere thee tegenwoordig 7* „Ja, hoe vind je ze Héérlijk! M'n compliment, hoorl Zeker Van Nelle?" „Dat proef je goed „Van Nelle's Thee zo zijn er geen twee!" GEURIG KRACHTIG VOORDELIG

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3