Binnenlands nieuws Belastingfaciliteit voor giften ten behoeve van watersnoodslachtoffers AKKERTJES Twee Polen ter dood veroordeeld Aardappelschillen en soepbeenderen Nachtelijke overval spoedig opgelost Gevaariijk avontuur van twee sleepboten Nieuwe vervoerstarieven voor kolen en staal in de K. S. G. Conant over Berlijn Overstromingen in Oost-Duitsland S)e behandeling van aan getaste landbouwwerk tuigen KOREA Boer door reuzenpython gedood Hevige sneeuwval in Italië Vereniging tot verbetering van het rundvee De schade der ©verstromingen in Engeland Het water vernielde de waterleidingen Tweede Kamer Een bonzend hoofd in West Zeeuws-Vlaanderen De heer Cli. van de Heuvel (A.R.) heeft Donderdagmiddag in de Tweede Kamer aan de staatssecretaris van financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is de staatssecretaris be reid door een duidelijke verkla ring de onzekerheid op te heffen omtrent een aantal punten van de door de minister-president in de zitting van 3 Febr. 1953 toege zegde belastingfaciliteit voor gif ten ten behoeve van de waters noodslachtoffers, o.a. over de vraag, of deze belastingfaciliteit ook toepasselijk is op: a. giften met bestemming voor bepaalde instellingen r b. giften bestemd voor getroffen familieleden; c. giften, verstrekt in natural paar den, koeien of andere bedrijfsmid delen) 2. Is het niet gewenst, dat de regering zich duidelijk uitspreekt dat niet aan het nationaal ram penfonds afgedragen giften in geen geval voor belastingaftrek in aanmerking komen? 3. Is het naar het oordeel van de staatssecretaris niet gewenst de toezegging van 3 Februari in zake belastingfaciliteit te rege len door een wijziging van het be sluit op de inkomstenbelasting en op het besluit op de loonbelas ting? Staatssecretaris Van den Berge verklaart dat de faciliteit uislui tend geldt voor de algemene na tionale hulp (rampenfonds) en niet voor de algemene nationale hulp (rampenfonds) en niet voor bijzondere hulp aan andere instel lingen en familieleden. Giften in natura kunnen onder de faciliteit vallen, als ze aan het Rode Kruis beschikbaar worden gesteld. Niet aan het rampenfonds af gedragen giften komen niet voor belastingaftrek in aanmerking. Naar sprekers oordeel is het niet nodig en niet wenselijk de toezegging van 3 Februari wette lijk te regelen. De heer Van den Heuvel (AR) is bevreesd, dat de beperkingen remmend zullen werken. De heer Van de Wetering (CH) vraagt of aan vennootschappen in de rampgebieden niet bepaal de faciliteiten kunnen worden verleend. De staatsecretaris zegt dat de beperking uiteraard remmend zal werken. Er is echter bezwaar tegen giften zonder enige limiet te doen aftrekken. Waar de maat regelen van zeer tijdelijke aard zijn, lijkt het niet nodig een wet telijke regeling te maken. Ze zal echter worden overwogen. Er is een aanschrijving uitge gaan om op ruime wijze uitstel van betaling van belastingen in tiet rampgebied te geven, zo deelt spr. mede in antwoord op de vraag van de heer Van de Wete ring. Ontslag bij arbeids overeenkomsten. Daarna zijn de beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijzi ging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereen komsten voortgezet. De minister van Justitie, de heer Donker, schetst in het kort de geschiedenis der rechtsverhou dingen op het gebied van de ar beid. Hij brengt dank aan prof. Levenbach voor de medewerking aan de totstandkoming van het ontwerp. Het verbod van ontslag bij ziek te en militaire dienst en het con currentiebeding zijn naar spre kers oordeel moreel zeker van be tekenis. De opzeggingstermijn, zoals die tot nu toe was geregeld, behoef de wijziging. Daarover bestond een communis opinio. Spr. meent dat men het nu maar eens met de voorgestelde regeling moet proberen. Wat de kwestie der herplaat sing betreft zegt spr., dat de mo gelijkheid voorzichig moet wor den gehanteerd. In antwoord op een vraag van mej. Tendeloo verklaart de mi nister, dat de rechter zeker be voegd is een ontslag, waarvoor het gewestelijk arbeidsbureau toestemming heeft verleend, la ter te beschouwen als kennelijk onredelijk gegeven. Wat de kwestie van de opzeg gingstermijn aangaat, zegt spr. dat in een door mej. Tendeloo bedoeld geval van ontslag na een lang dienstverband, van b.v. 25 of meer jaren, de mogelijkheid bestaat bij de rechter te probe ren het ontslag vernietigd te krij gen, omdat het kennelijk onrede lijk is. De minister constateert, dat er in brede kring onbevredigdheid bestaat over de tegenwoordige situatie met betrekking tot de rechtsspraak in arbeidszaken. Dat behoeft z.i. helemaal niet te verwonderen. De; minister meent, dat de ge- dachtenwisseling moet worden voortgezet bij het ontwerp inzake de kantongerechtsprocedure, dat bij de Kamer aanhangig is. Spr. geeft de voorkeur aan de gewone rechtspraak, eventueel voorzien van deskundige bijzit ters. Het lijkt hem niet mogelijk de colleges, die bedrijfsrecht- spraak uitoefenen, rechterlijke macht te maken. Een wettelijke basis is aan de bedrijfsrecht- spraak niet te geven en deze zal dus nooit een werkelijke recht spraak kunnen worden. Intrekking van de ontslagrege ling van het B.B.A. zal z.i. niet kunnen geschieden zonder op ernstig verzet te stuiten. Toepas sing van het B.B.A. is nu bijv. no dig in de rampgebieden op dezelf de gronden als in 19451946. Er zijn daar groepen arbeiders, o.a. steenzetters en rietvlechters, aan wie te hoge lonen worden gebo den, omdat deze werkkrachten schaars zijn. Het B.B.A. is op het ogenblik nog van veel belang, zo betoogt de minister. De kwestie is nu zo, dat langs de weg van het vergun ningenstelsel van het B.B.A. een groot aantal gevallen een vlotte behandeling en een vlotte afwer king krijgen. Daarnaast kan de rechter ingrijpen, zodat men een soort nacontrole heeft in een be perkt aantal gevallen. Bij de replieken verklaart de heer Oud (VVD) zich voor het ontwerp. Met de inwerkingtre ding van de gevallen, waarin be ëindiging der dienstbetrekking o.a. kennelijk onredelijk geacht kan worden, wil hij wachten tot er een behoorlijke wettelijke re geling is voor het B.B.A. De heer Van Iiijckevorsel (KVP) dient een motie in waar in de regering wordt uitgenodigd art. 1639S niet in werking te doen treden, voor het bepaalde in de artikelen 6 en 9 van het B.B.A. tot een sluitend geheel is ge maakt me art. 1639S. Mej. Tendeloo (Arb.) verklaart dat haar fractie het standpunt van de minister onderschrijft. Zij dient een amendement in om tijdens schorsing van de ten uitvoerlegging van een vonnis tot herstel der dienstbetrekking het loon te doen doorbetalen. Dit amendement is mede on dertekend door leden van AR, CH en KVP. De heer Reuter (CPN) heeft bezwaar tegen het experimente ren, zoals de minister dat wil; het kan z.i. te lang duren voor de rechter ervaring heeft opge daan met de toepassing der nieu we wet. Jonkvr. VVittewaall van Stoet' wegen (CH) meent, dat als men voor de persoonlijke vrijheid van de arbeider is, men voor het ont werp moet stemmen. De motie- Van Rijckevorsel acht zij overbo dig, omdat de minister al een toe zegging in die geest heeft gedaan. Minister Donker verklaart o.a., dat prof. Meijers voornemens is de nu behandelde materie even tueel over te nemen in het totaal van het arbeidsrecht, dat hij in he B.W. opneemt. Tegen de motie van de heer Van Rijkevorsel heeft de minis ter bezwaar. De motie is boven dien onvolledig. Hij wil de tekst van het amen- dement-Tendeloo afwachten al vorens zijn oordeel er over te ge ven. Te ruim half zes wordt de ver gadering gesloten. Radio-Warschau meldt, dat 2 Polen, die in 1951 naar West- Duitsland waren gevlucht en volgens de ten laste légging in 1952 per valscherm uit een Ame rikaans vliegtuig boven Polen waren neergelaten, ter dood zijn veroordeeld door een militair tribunaal in Warschau. De veroordeelden zouden heb ben getracht een spionnage- organisatie op te richten en sa botage te bediijven ten behoeve van de Amerikaanse militaire geheime dienst. De beklaagden hadden schuld bekend, aldus de radio. Aardappelschillen en gebruikte soepbeenderen zijn nutteloze za ken voor de huisvrouw. Zij wor den daarom licht weggegooid, de vuilnisbak in als een gebiedende eis van de hygiëne. De huis vrouw, die zó handelt, voldoet althans aan deze eis. Maar de omstandigheden van de na-oor logsjaren hebben ook in dit op zicht haar taak breder gemaakt. Behalve aan de hygiëne moet de huisvrouw meer dan ooit reke ning houden met de eisen, die deze tijd stelt. De huisvrouw, die hiervoor begrip toont, bedenke in dit geval, dat aardappelschil len een uitstekend en goedkoop veevoeder vormen en dat afge trokken soepbeenderen een on misbare grondstof leveren voor de beenderenverwerkende in dustrie. In deze tijd zijn met de voeding van de veestapel zowel als met de grondstoffenvoorzie- ning van de industrie jaarlijks Woensdagnacht om circa 2 uur vervoegde de kolenhande laar Gieles te Oss zich op het bureau van de gemeentepolitie aldaar met de mededeling dat hij bij zijn thuiskomst tot de ontdekking was gekomen, dat een belangrijk bedrag aan geld was ontvreemd. Zijn oude vader, die de gehele avond thufs was geweest, had hem meegedeeld, dat 2 onbe kende personen de woning wa ren binnengedrongen en hem hadden gevraagd: „Waar is het geld?" Op zijn antwoord: „Er is geen geld", had men hem met geweld in de bedstee geworpen en in een in het schrijfbureau staand geldkistje een greep ge daan. G. deelde verder mede, dat hij de avond had doorge bracht bij het gezin Z. te Oss, alwaar hij, drenken was gewor- Twee kleine Nederlandse sleepboten met een achttal per sonen, onder wie twee kinderen, aan boord, zijn te Luik bijna het slachtoffer geworden van misda dige elementen. Gedurende de nacht zijn de trossen, waarmee deze sleepbo ten, de Harry en de Hudson, die op de Maas aan de kade St Leo nard gemeerd lagen, losgegooid. De beide schepen geraakten hierdoor, zonder dat de slapende Nederlanders iets hadden be merkt, op drift en werden door de stroom in de richting van de stuwdam te Monsin gevoerd, waartegen zij te pletter dreigden te slaan. Onderweg deed zich echter een waar wonder voor. Toen de beide schepen met de niets vermoeden de schippers onder de brug Atlas V te Luik doordreven, raakten de pijp van de Harry en de mast van de Hudson de onderkant van van de Hudson door de aanra king met de brug in drie stukken was geknapt. Hierdoor waren hij zelf, zijn vrouw en hun 7-jarig zoontje, alsmede zijn broer, die machinist is, direct wakker. Kuyten vertelde dat hij in zijn verbijstering eerst het anker had willen uitwerpen, doch zich toen plotseling realiseerde dat hij be ter de motor kon aanzetten. „Ik begrijp werkelijk niet waaraan wij dit gevaarlijke avontuur te danken hebben", zo verklaarde kapitein Kuyten. „Ik ben onbe kend te Luik en heb in mijn leven nooit een vlieg kwaad gedaan. Ik heb er dan ook geen idee van, wat het motief geweest kan zijn voor dit misdadige optreden". Onder de schippers te Luik be staat grote verontwaardiging over deze onverantwoordelijke daad, die bijna acht mensen het leven heeft gekost. Men is van oordeel dat de sche pen ongetwijfeld gezonken zou- millioenen guldens aan deviezen gemoeid. Millioenen guldens kun nen worden bespaard, wanneer iedere huisvrouw de schillen zo wel als de beenderen niet in de vuilnisbak deponeerde, maar aan de schillenophaler meegaf. Zij bevordert daarmee het nationaal welzijn, zij vergroot de bestaans mogelijkheden voor de schillen ophaler en zij doet geen afbreuk aan de eisen van zindelijkheid, die zij in haar keuken doorlopend in het oog moet houden. Werpt daarom de afgekookte soepbeen deren niet weg, maar wikkelt ze in papier en legt ze bij het schil- lenbakje! den. Bij Z. waren twee onbe kende personen binnengeko. men, die met hem wilden on derhandelen over derverkoop van tapijten en van een auto. Het kwam zover, dat G. voorstelde de onbekenden te tracteren, waarvoor hij naar huis ging om geld te halen, hierbij vergezeld van een van de onbekenden. -Hierna ging men terug naar Z. Op een ze'ker moment waren de onbekenden bij Z. vertrokken en kort daarna ging ook G. naar huis. Daar aangekomen be merkte hij de diefstal van een bedrag van 500. De recherche stelde onmiddellijk een onder zoek in, dat aanvankelijk geen resultaat opleverde. Daar de vrouw van Z. bleef volharden bij de mededeling, dat de twee personen, welke bij haar die avond waren binnengekomen, ook voor haar onbekenden wa ren, terwijl haar man volgens een verklaring van mevrouw Z. en ,van hem zelf, in die nacht pas laat was thuisgekomen en de middag en avond buiten Oss had doorgebracht. Binnen 12 uur na de aanvang van het on derzoek was men tot arrestatie van een 3-tal personen overge gaan en wel het echtpaar Z. en een zekere R. Hiertoe was men gekomen, daar bij het onderzoek was gebleken, dat het alibi van Z., dat hij de middag en avond buiten Oss was geweest, niet juist was. Bij het verdere on derzoek bleek, dat de twee on bekenden waren geweest de man Z. en zijn maat R. Het grootste gedeelte van het gestolen be drag is inmiddels teruggevon den en de politie vertrouwt dat ook het resterende bedrag spoe dig zal worden teruggevonden. Het gezin Z zou tot deze daad zijn gekomen uit armoede. Het hoge gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalge meenschap heeft bekendge maakt, dat 3 nieuwe speciale tarieven voor het vervoer van kolen en staal zijn vastgesteld. Deze zijn: Een nieuw zeehaventarief van dc Deutsche Bundesbahn voor kolen en staal, waardoor ook voor de Luxemburgse, Franse en Saarlandse ijzerfabrieken het Westduitse uitzonderingstarief geldt. Een nieuw invoertarief van de Deutsche Bundesbahn voor kolen en staal, waardoor voor de Luxemburgse, Franse en Saarlandse ijzerfabrieken de vrachttarieven gelden van het overeenkomstige Westduitse uitzonderingsgastarief en een vrachtprijverlaging voor de doorvoer van Lotharingse en Luxemburgse ijzerer.sen. deze brug. De mast knapte met (}en zjjn. indien zij op de stuwdam een harde knal af en hierdoor waren gelopen. werden de opvarenden gewaar schuwd voor het gevaar, waarin zij verkeerden. De kapitein van de Hudson gaf onmiddellijk re kenschap van de situatie en zet te de motor aan. Ook de beman ning van de Harry, die door stoom wordt voortgedreven, was onmiddellijk de toestand meester. Kapitein Jacobus Kuyten uit Amsterdam vertelde dat de mast De politie van Luik stelt een onderzoek in. Men meent uit de vakkundige wijze waarop de sta len trossen zijn losgemaakt van de kade te mogen concluderen dat hier vakménsen aan het werk zijn geweest. Aan boord van de Harry bevon den zich kapitein Tullemans, diens vrouw, een baby van zeven maanden en een machinist. De nieuwe Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, Ja mes Conant, heeft verklaard, dat de Westprse wereld Berlijn niet zal verlaten. „Wij zullen er op staan, dat de bewegingsvrijheid in de ge. hele stad wordt gehandhaafd". De Ver. Staten zijn besloten in samenwerking met de andere westerse mogendheden de ver bindingswegen met de stad open te houden „en wij zullen in on ze beslotenheid niet aanzelen", aldus Conant die zijn rede in het Duits voor de Amerikaanse omroep „Rai" uitsprak. Deze zender richt zich in het bijzon der tot Oost-Duitsland. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. De 28-jarige verzekeringsagent S. is door de politie te Rotterdam gearresteerd, omdat hij in zijn woning brand had gesticht. Dit gebeurde Zaterdagavond en na de brandstichting ging hij naar een feestje. Hij onderbrak de feest avond en ging naar huis om eens te zien hoe de zaken liepen. De brand was echter vanzelf uitge gaan, maar daar er nogal wat schade was, declareerde hij deze bij de verzekering. Na een onderzoek hield' de re cherche S. aan en toen bleek, dat hij in financiële moeilijkhe den zat. Voorts kwam uit dat hij in Juli j. 1. aangifte had gedaan van het verlies van zijn porte feuille met 1100. Dit bedrag zou hij echter ten nadele van zijn maatschappij hebben verduis terd. BCERDERIJBRAND HAARLEM. TE Verscheidene Oostduitse rivie ren zijn buiten haar oevers ge treden. Blijkens te Berlijn ont vangen berichten staan, langs de Elbe, Oder, Werra, Pleisse en Neisse grote stukken land on der water- Verscheidene dorpen in het dal van de Werra en in het gebied van Leipzig staan onder water. Premier Grotewohl heeft een beroep gedaan op de bevolking om te helpen bij het bestrijden der overstromingen. Hij zei, dat het gevaar voor wijdverspreide overstromingen was toegenomen door zware sneeuwval in de af gelopen paar dagen, aldus meld de het Oostduitse persbureau ADJST. Er zijn een centrale commissie en een aantal dis trictcommissies ter bestrijding van de overstromingen inge steld. In een boerderij aan de buiten rand van Haarlem is brand ont staan op de droogzolder, waar een grote partij gladiolenbollen lag opgeslagen. De brand werd ontdekt door een 10-jarig doch tertje van de bewoner Bos, die onmiddellijk de brandweer waar schuwde. Het vuur bleek te woeden in een tussenzoldering en is ver moedelijk ontstaan in de schoor steen. De brandweer werd ge handicapt door de afwezigheid van waterleidingen in de buurt. Het water moest worden opge pompt uit een sloot op enige af stand. Men slaagde er in de brand tot de zolder te beperken, doch de enorme rookontwikke ling en het bluswater brachten grote schade toe aan de bollen, die niet waren verzekerd. Na een uur was de brandweer het vuur meester. AUSTRALIËR IN HOEK VAN HOLLAND OVERLEDEN. Met de Rheingoldexpress kwam Woensdagavond in Hoek van Holland aan de in 1887 te Cork (Ierland) geboren William Mur- De commissie noodvoorziening landbouwwerktuigen vestigt de aandacht op het volgende: Onderdelen van landbouw werktuigen die uit een alumi nium legering zijn samengesteld en door zout water zijn aange tast, kunnen na reiniging met zoet water het beste onmiddellijk worden behandeld met een 3 chroomzuur-oplossing. De in de handel zijnde waterverdringings- en conserveringsmiddelen zijn daartoe niet voldoende. Bij voor keur dient de behandeling te ge schieden bij reparatiebedrijven. Voorts wordt aan eigenaren van tractoren nadrukkelijk me degedeeld, dat deze machines na door de hulpploegen behandeld te zijn nog geenszins bedrijfsklaar zijn. Zou men de tractoren nu toch gaan gebruiken dan zullen zij in de meeste gevallen volko men worden geruineerd. Men moet bodenken dat het werk van de hulpploegen uit sluitend dient om verder roesten en aantasten te voorkomen. Daarna hebben de tractoren nog een uitvoerige behandeling nodig, liefst door deskundigen, die het betrokken werk kennen. Eerst na die behandeling is het ver antwoord de machines weer in bedrijf te stellen. phy, die door naturalisatie Aus traliër was. Toen hij uit de trein stapte, voelde hij zich niet wel en in de douanezaal overleed de man. Het stoffelijk overschot is naar de begraafplaats vervoerd. Volgens zijn paspoort had hij een grote reis gemaakt. De politie te Hoek van Holland heeft contact opge nomen met de Australische am bassade. DODELIJK ONGEVAL TE SCHIEDAM. Toen bij het afladen van veer tien betonplaten op het terrein van Wilton-Feijenoord de lading ging schuiven, kwam de 36-jarige chauffeur K. F. van der Vlies uit Zwijndrecht onder enkele platen terecht. De man was onmiddellijk dood. Een 34-jarige bouwvakar beider kreeg een duw van een der platen, waardoor zijn schou der ontwricht werd. EMBALLAGELOODS TE VVARFFUM UITGEBRAND. Een felle uitslaande brand heeft Woensdagnacht een grote emballageloods van de Wilco- conservenfabriek te Warffum verwoest. Het vuur, dat omstreeks 9 uur dcor een passerende arbeider werd ontdekt greep snel om zich heen. Dank zij de samenwerking tussen de bedrijfsbrandweer er. de brandweercorpsen uit Warf fum en naburige gemeenten kon overslaan naar het fabrieksge bouw echter worden voorkomen. De emballageloods ging vrijwel in vlammen op, evenals een gro te hoeveelheid verpakkingsma teriaal, een grote partij uien, 25.000 potten tomatensoep en •500 potten meikersen op sap. Verzekering dekt de schade, aie op 50.000 wordt geschat. van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijnneem één of twee ...die helpen direct! J De zware Amerikaanse kruiser „Toledo" en drie torpedobootja- gers hebben hun beschieting van de haven van Wonsan voortgezet. Vliegtuigen, afkomstig van Amerikaanse vliegdekschepen, hebben militaire en industriële doelen in Noord-Korea aangeval len Dinsdag is een boer uit Ka- wungnganten door een reuzen- python gedood. De boer was bezig apen te verjagen, die de aanplant vernielden. Familiele den, die toeschouwers waren bij het gebeuren, durfden niet te helpen uit angst voor de slang. De python had een dikte van 20 centimeter. Hevige sneeuwstormen in de afgelopen dagen hebben, vol gens te Modena ontvangen be richten, geleid tot het afsnijden van 5 hoog in de Apenijnen ge legen plaatsen, met tezamen on geveer 40.000 inwoners. Op som mige plaatsen ligt de sneeuw 4 meter hoog. Vijf spoorwegarbeiders zijn door een lawine bedolven, waar bij één hunner om het leven is gekomen. In hotel Mabesoone te Oost burg hield bovengenoemde ver eniging haar algemene vergade ring onder voorzitterschap van de heer M. de Bruijne van Zuid- zande. In zijn openingswoord richtte deze zich allereerst tot ir Harmsen, de rijksveeteeltconsu- lent, en de prov. commissie 'tot verbetering van het rundvee. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van prins Bernhard, waarin deze aan de verepiging zijn dank betuigde voor de zorgen, die de vereniging tijdens zijn bezoek heeft ge maakt, alsook voor het geschenk, de kalender, waardoor de herin nering aan zijn bezoek aan Zws- Vlaanderen levendig zal blijven. Uit de rekening en verantwoor ding over 1952 bleek dat de ver eniging kerngezond is en een be hoorlijke activiteit ontwikkelt. Er was een batig saldo van 580.01. Aan inkomsten had de vereniging ƒ1579,51; aan uitgaven ƒ999,50. De aftredende bestuursleden M. de Bruijne, A. Brakman en E. Mullaert werden herkozen. Besloten werd bij de aangifte van een voorjaarsstieren-keuring een gulden inleggeld per stier te vragen. Aan de Oostburgse fok- en vet- veemarkt werd een subsidie toe gekend, alsook aan IJzendijke. Dit voorstel was aanleiding De overstromingen hebben En geland tussen de 40 en 50 mil- lioen pond sterling gekost, aldus heeft de Britse minister van Bin- nelandse Zaken, Maxwell Fyfe, in het Lagerhuis meegedeeld. Het •aantal doden, dat te betreuren valt, bedraagt 307, onder wie 11 personen die eerst als vermist waren opgegeven. In het bedrag van 40 a 50 mil- lioen zijn niet begrepen de kosten De terugkeer naar de getrof fen gebieden ondervindt grotere moeilijkheden dan men aanvan kelijk had gedacht. Het water heeft zeer veel scha de aan de huizen toegebracht en op verschillende plaatsen wa terleidingen en rioleringen stukgeslagen. Voor dit laatste vormt een grote belemmering voor het weer bewoonbaar ma ken der huizen. Inmiddels werden enkele cij fers zij het onder voorbehoud bekendgemaakt over de scha de aan huizen en boerderijen in de provincie Noord-Brabant. Door de watervloed werden 263 panden totaal verwoest, 557 zwaar beschadigd en 2760 licht beschadigd. Ruim 2500 huizen staan nog onder water, zodat hiervan de schade nog niet kon worden vastgesteld. Van de 15 rampschadebureaux, welke zijn ingesteld, zijn er 4 in Noord. Brabant, te weten in Bergen op Zoom, Steenbergen, Zevenber gen en Geertruidenberg. voor permanent herstel en ver betering van de zeewering. Het verlies voor de landbouw be draagt niet minder dan 100 mil- lioen pond, hoewel tweederde van het bouwland, dat overstroomd werd, slechts korte tijd onder wa ter had gestaan. Een derde van de overstroomde landbouwgronden was ernstig aangetast door het zoute water. Andere bekende verliezen om vatten twee millioen pond aan voedselvoorraden en twee mil lioen aan andere voorraden van de ministeries van Vervoer en Marine. Ongeveer 1.000 stuks vee, 8.000 schapen, 1500 biggen en onge veer 20.000 stuks pluimvee waren verloren gegaan. Ook was onge veer 66.000 ton suiker verloren gegaan. Ongeveer 25.000 huizen waren overstroomd In een gepubliceerd witboek over de defensie heeft de Britse regering bekendgemaakt, dat de dienstplicht van 24 maanden voor een periode van vijf jaar ver lengd wordt. BUITENGEWOON VERLOF VOOR MILITAIREN UIT DE NOODGEBIEDEN. Aan militairen, die hun woon plaats hebben in de geteisterde gebieden of wier gezinsleden al daar woonachtig zijn, zal in de periode van 18 Februari tot 6 April een buitengewoon verlof worden toegekend van 4 dagen, dat voor zover de dienst het toe laat ineens moet worden opgeno men. Voor dit verlof zal tevens eenmaal vrij-vervoer worden ver strekt. De bestaande regeling voor de bewegingsvrijheid wordt met in gang van heden weer van kracht. voor verschillende leden om te informeren of het niet beter was IJzendijke geen subsidie te ver strekken, daar Oostburg als cen trumgemeente ook een markt or ganiseert, die altijd prima slaagt. Daar het bestuur één lijn wil trekken, werd besloten de subsi die toch toe te kennen. Alvorens tot de rondvraag over te gaan, sprak ir W. L. Harmsen er zijn blijdschap over uit eindelijk weer eens een ver gadering te kunnen bijwonen in een niet getroffen streek. Voor hen, die steeds in de chaos heb ben vertoefd, die de natuurramp achterliet, is het een verademing uit het depriiperende van deze streken te kunnen om een ver gadering bij te wonen, waar de veehouderij niet getroffen is en te ondervinden, dat er ondanks alles steeds wordt doorgewerkt aan de verbetering van het Zeeuwse rundvee. Hartelijk dank te de consulent de boeren, die zo bereidwillig waren het vee van hun minder gelukkige collega's onderdak en een warme stal te verschaffen. Op Schouwen alleen al zijn 7000 stuks rundvee verdronken, terwijl er 3700 konden worden gered. De gezondheidsdienst voor dieren heeft hier ook belangrijk werk verricht. De veeverbete ring, aldus ir Harmsen heeft door deze ramp een geweldige klap gehad. Met vereende krach ten zal men moeten werken om deze slag te boven te komen. Ge lukkig zijn er nog een aantal ge bieden, waar het vee intact ge bleven is. Het zal heel wat van het organisatievermogen vragen, eer alles wat is ondergebracht, geregistreerd is en de juiste eige naar zich heeft uitgesproken, of hij zijn vee al dan niet direct te rug kan hebben. Voor de verplichte voorjaars- stierenkeuringen is er een nood- program uitgevaardigd, dat wat later gesteld is. Voor Zeeuws- Vlaanderen vangen de keuringen aan op 9 Maart te Breskens. Tijdens de rondvraag bleek, dat het geëvacueerde vee heel wat problemen oplevert voor hen, die het opnamen. Daar is allereerst het probleem van het veevoer, terwijl er voorts op werd gewe zen, dat het gevaar voor t.b.c. on der het rundvee heus niet denk beeldig is. Heeft men een t.b.c.- vrij bedrijf, dan is het niet pret tig de kans te lopen besmet te worden. Daar alles indertijd een noodtoestand was, was er van uitzoeken geen sprake, doch thans zijn de veeartsen bezig het geëvacueerde vee op t.b.c. te spuiten. De reageerders zullen direct op rijkskosten worden op geruimd. Voorgesteld werd het evacua tievee te verkopen en de vergoe ding geheel aan de getroffen boe ren ter hand te stellen. Daar een en ander thans in voorbereiding is en men op korte termijn beslissingen verwacht, zal de zaak nog even worden af gezien. De vette dieren zullen zo spoe dig mogelijk op de markt worden gebracht. Ir Harmsen meende, dat er ge streefd wordt om het vee goed te waarderen en dat uiteindelijk „Landbouwherstel" moet beslis sen of men met fok- dan wel met vetvee te doen heeft. De voorzitter sloot de vergade ring met een woord van dank aan ir Harmsen voor zijn uiteenzet tingen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2