Critiek Reg op ering de Belgische Eerste persconferentie van Foster Dulles Nationaal Rampenfond: „Benelux 1953dageraad of schemering een Tijdelijke extra-helasting Koning Boudewijn Prins Bernhard in „leeuwenkuil" biedt Stavenisse een troosteloze aanblik Ruim 53 millioen Nieuwe sluis te Terneuzen dringend nodig Nederlands motorschip over tiid ZON n MAANSTANDEN De 25.000 op no. 19138 Vijfjarige redt broertje en zuigeling NEPAL Nogslechts43lijken geïdentificeerd Artikelen in franse bladen Marineblokkade van communistisch China „in zorgvuldige studie Boos nogmaals veroordeeld IJslandse postzegels voor watersnoodslachtoffers Egyptische tegenspraak WEERSVERWACHTING HOOGWATER VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953. 8e Jaargang No. 2272. Strijd om dijkgaï bij St. Annalartd in volle gang Britse lof voor Nederland f>aiues! Vooral na Kikoejoes onder vuu»* genomen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Hedactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de s&ro». Tenveuwn Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres: Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Be mededelign van de Belgi sche regering dat ter dekking van de door de recente overstro mingen veroorzaakte schade ten bedrage van fr. 1400 millioen, een tijdelijke extra-belasting op het inkomen van 5 procent zal worden geheven en tegelijkertijd de wet op de buitengewone win sten zal worden verlengd, heeft in brede lagen der Belgische be volking misnoegen gewekt. Vooral in kringen van de ka tholieke volkspartij heeft men zijn ontevredenheid niet onder stoelen of banken gestoken en reeds Woensdag heeft zich een delegatie van katholieke parle mentsleden naar eerste minister Van Houtte begeven. Zij hebben herinnerd aan de belofte der regering, dat deze tijdens haar bewind de belasting op het inko men niet zou verhogen en de premier gewezen op de funeste invloed, die een dergelijke maat regel zou hebben op het resul taat van nieuwe verkiezingen, die in verband met de herzie ning van de Belgische grondwet te verwachten is. Men heeft er in dit verband bij eerste minister Van Houtte op aan gedrongen dat de regering de door de over stromingen veroorzaakte schade in de eerste plaats zou trachten te financieren door het toepassen van ingrijpende bezuinigings maatregelen en door het uit schrijven van een lening met lan ge looptijd. De C.V.P.-groep van de Kamer van volksvertegen woordigers heeft zich tijdens een Donderdagmorgen gehouden, bij eenkomst met vrijwel algemene stemmen uitgesproken tegen het nieuwe wetsontwerp. Voordat deze vergadering begon, ver klaarde het katholieke kamerlid Lamalle tegenover de pers: „Ik heb de heer Van Houtte gewaar schuwd; öf het ontwerp inzake een verhoging der belastingen wordt ingetrokken, öf de regering zal moeten aftreden". De Belgi sche minister van Financiën Janssen heeft zijn wetsontwerp intussen nog niet ingediend, maar heeft na een samenkomst met katholieke leden van de Kamer verklaard, dat het aan hun wen sen beantwoordt. Enkele katho lieke afgevaardigden zeiden, dat de nieuwe voorstellen aanvaard baar leken. In de 518de Staatsloterij, vierde klasse, vierde lijst, is een prijs van 25.000 gevallen op lot no. 19138. De vijfjarige Gerard Cardon was met een driejarig broertje en een zusje van nog geen jaar al leen in huis, toen er brand uit brak. Het vuur verspreidde zich met zeer grote snelheid. Zonder te aarzelen hees de vijfjarige zijn broertje in /de kinderwagen, waarin de zuigeling lag, waarna hij de wagen zo snel mogelijk het huis uitreed. De drie kinde ren bleven gespaard. Het huis brandde geheel af. Koning Tribhcevan van Ne pal heeft meegedeeld, dat hij besloten heeft een adviserende assemblée te vormen, welke de verschillende gebieden en be langen van het land zal verte genwoordigen. Er wordt naar gestreefd zo spoedig mogelijk verkiezingen te houden. De koning zelde, dat hij niet wil blijven regeren, uitsluitend met medewerking van zijn raadslieden zoals thans het ge val is. Koning Tribhoevan, geassis teerd door 5 adviseurs, nam het bestuur over, nadat het jongste kabinet als gevolg van menings verschillen was afgetreden. Donderdag is een permanente politiewacht geplaatst voor de villa te Antibes, waar koning Boudewijn op het ogenblik ver toeft. Tevoren hadden enkele rechercheurs de villa bewaakt. Drie meter hoge cypressen zijn zodanig in grote potten opge steld, dat zij de villa volledig voor de buitenwereld verbergen. De Franse arts Georges Luigi heeft de geruchten, dat de Bel gische koning aan tuberculose of een andere ernstige ziekte zou lijden, tegengesproken. Dokter Luigi zeide dat de koning lijdt Prins Bernhard bevond zich Donderdagavond in een „leeu wenkuil", een ongevaarlijke, want „de opperleeuw" de heer Edgar M. Elbert uit Chicago, had het beste met hem voor en daar mee met het rampenfonds. De prins, als voorzitter van het nationaal rampenfonds, ontving van deze „opperleeuw" een che que van duizend dollar als klein Een A.N.P.-correspondent be zocht Woensdag de gemeente Stavenisse. Men schrikt nog steeds van de troosteloze ver woesting, die men daar aan schouwt, zo deelt hij mede. Slechts twee straten staan ook bij vloed geheel droog. Bij eb kan men nauwelijks drie straten zonder laarzen bereiken. Het ergst zijn de Kerkstraat, Molen pad en Wilhelminastraat geteis terd, waar geen tien te herstellen woningen resten. Het is geen hoge schatting, wanneer wordt geraamd, dat 50 procent van de Stavenisser huizen onherstelbaar is verwoest. Ook daar werkt de P.Z.E.M. reeds aan herstel en slaagde er door middel van een noodtrans- formator in de Sloofdijk, de Mo lendijk en Voorstraat van elec- trische verlichting te voorzien. Dagelijks komen enkele tiental len geëvacueerde inwoners het meest nodige uit hun woning of wat daar van overbleef halen, maar het merendeel keert moe deloos terug, omdat de woning geheel vernield of onbereikbaar is. Vervoer is er hoegenaamd niet, zodat deze mensen hoogstens pa pieren en achtergelaten geld kun nen meenemen, daar een tocht langs de Oudelandse dijk, een éénmanspad, niet toelaat veel ba gage mee te sjouwen. Werkploe gen zijn ook hier bezig met de opruiming van cadavers, maar het werk kan door de verwoes ting minder vlot worden uitge- .vocrd dan in de andere plaatsen op het eiland. Woensdag werden cr voor het eerst aan de Scheldse dijk, waarvan de kruin over een lengte van 1800 meter is wegge slagen en waardoor eb en vloed in het dorp vrij spel hebben, voorbereidingen tot herstel ge troffen. De N.V. Ballastmaat- schappij te Amsterdam komt met groot materieel de verdere her stelwerkzaamheden uitvoeren. Alleen wanneer de dijken dicht zijn, kan het opruimingswerk in Stavenisse sneller verlopen. In de haven liggen schepen gereed cm bij ongunstig weer de twee honderd mannelijke personen en enige vrouwen onmiddellijk te kunnen inschepen, daar Stave nisse niets meer kan riskeren. Tot nu toe werden nog maar 43 lijken geïdentificeerd. Van de mensen, die onder het puin lig gen, is nog niemand gevonden. De strijd aan de laatste dijk doorbraak te St Annaland werd Donderdagavond gedeeltelijk ver loren. Met nog een kwartier respijt waren er nog wel kansen ge weest, maar de vloed, die kwam opzetten en zich door het nu nog 10 meter brede gat perste, was zo sterk, dat een met klei volge laden ijzeren zandboot, die voor het gat was gebracht om gemak kelijker de zakken zand er in te kunnen werpen, werd weggesla gen. De arbeiders waren op dat tijd stip allen behouden op de dam. Met noodverlichting tracht men het alsnog zover te krijgen, dat de bres dicht komt. De strijd wordt dus voortgezet. Een zeer zware strijd. begin van een grote sneeuwbal actie die Lions international" voor de Nederlandse rampgebie den gaat beginnen. Deze leeuwen-internationale vormt in deze wereld tiendui zend clubs, die tezamen ongeveer 450.000 leden tellen. De leden zijn gerequireerd uit denkende, democratische mensen uit alle landen, die iets en bij voorkeur veel, voor hun medemensen over hebben. De heer Elbert zeide, dat deze chèque van duizend dollar een begin is van een actie, die zal bewijzen, dat „The milk of hu- man kindness still flows in the viens of free people", ofwel dat de melk van menselijke naasten liefde nog altijd door de aderen van vrije mensen stroomt. De heer Elbert heeft met een helicopter over de rampgebieden gevlogen en verklaarde van dit molenwiekvliegtuig uit nooit zo iets vreselijks in zijn leven te hebben gezien. Daarom zullen de Lions" over de gehele wereld hun uiterste best doen om het leed te verzach ten. De Amerikaanse ambassa deur, de heer Selden Chapin, knikte instemmend bij deze ver klaring. Behalve de heer Elbert en zijn echtgenote waren bij dit plechtige begin van een wereld wijde hulpactie enige internatio nale vertegenwoordigers van „Lions international" uit Frank rijk en Zweden, alsook enige be stuursleden van de „Lions clubs" uit Den Haag en Rotterdam aan wezig. Prins Bernhard heeft in deze leeuwenkuil ook de hulp van deze internationale organisatie uit naam van het nationaal rampen fonds dankbaar aanvaard. aan een zware griepaanval, doch dat er geen ernstige symptomen zijn te bespeuren. Hij heeft enke le weken rust nodig en zijn ge zondheid is reeds iets beter ge worden, aldus de dokter. De Belgische ambassadeur te Parijs heeft Donderdagochtend voor de tweede maal bij de secre taris-generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken geprotesteerd tegen bepaalde artikelen in Franse bladen over de Belgische koning. Een woordvoerder der ambas sade heeft medegedeeld, dat de ambassadeur te kennen gaf, dat „dergelijke artikelen een nade lige invloed op de goede Bel gisch-Franse betrekkingen kun nen hebben". De Belgische ambassadeur te Londen heeft enige dagen gele den dezelfde stap gedaan bij de Britse regering. De Britse premier Churchill heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de moed en vastberadenheid, die het Nederlandse volk bij de overstromingsramp aan de dag heeft gelegd, zijn schitterend ver leden waardig waren. Hij diende een door alle partijen gesteunde motie in, waarin diep medeleven wordt uitgesproken met Nederland en België en met allen die in Engeland door het water zijn getroffen. De leider van de oppositie, Cle ment Attlee, zei: „Het Neder landse volk heeft een van de grootste tegenslagen in zijn ge schiedenis gehad en is de ramp tegemoet getreden met dezelfde moed die het altijd heeft getoond in tijden van tegenspoed. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles heeft op een persconferentie ver klaard, dat voorstellen voor een marineblokkade van communis tisch China en andere beperken de maatregelen >,in zorgvuldige studie" bij het departement van buitenlandse zaken zijn. Dulles zei dat hij niets weet van een plan om het probleem van een blokkade van China in de algemene vergadering van de V.N. te brengen. Het enige is misschien een beroep op de leden van de Verenigde Naties om geen handel te drijven met een agres sor. De Verenigde Staten trachten, aldus Dulles, een eind te maken aan de strijd in Korea en Indo- China op aannemelijke voor waarden. Naar het oordeel van Dulles was het een voordeel voor de Sowjet-Unie als zij door gebruik te maken van bondgenoten een belangrijk deel van de strijd krachten van landen als de Ver enigde Staten en Frankrijk kan binden. Dulles zei dat de af te leggen verklaring van president Eisen hower over de geheime verdragen uit de oorlog de rechten van de deelgenoten in de door Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie gesloten over eenkomsten niet aantasten. De verklaring beoogt duidelijk aan te geven, wat naar het oor deel van de Verenigde Staten de inbreuken van de Sowjet-Unie op de overeenkomsten uit de oor logstijd zijn en dat het Ameri kaanse volk hoopt, dat de onvrije George Réné Boos. de Elzasser sergeant, die vrijwillig gediend heeft bij de Waffen-SS en de vorige week door een militaire rechtbank te Bordeaux ter dood is veroordeeld wegens zijn aan deel in de massamoord van Ora- dour, is Donderdag door dezelfde rechtbank op grond van hoog verraad tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Boos gaf toe, dat hij in 1941 vrijwillig tot de S.S. was toegetreden. volkeren bevrijd zullen worden. De Amerikanen hadden altijd de hoop gekoesterd, dat onvrije vol keren vrij zouden worden en'to nen heel duidelijk, dat zij nooit vermeende veiligheid voor hen zelf hebben willen kopen door andere volken in onvrijheid te la ten leven. Dulles verklaarde niets te we ten over plannen om met Japan te spreken over herbewapening van dat land met de bedoeling dat land de last van zijn eigen defen sie te laten dragen. Het ministerie van buitenland se zaken bestudeert de kwestie van het zenden van militaire hulp aan Egypte. Het materiaal zou Hamea-Gelei voor Uw handen echter niet geschikt zijn voor een oorlog tegen Israel. De Verenigde Staten staan zeer welwillend tegenover het voor stel van Nederland tot het instel len van een tolunie tussen Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg. De persconferentie was de eer ste, die Dulles als minister hield. Hij zei, dat het mogelijk is aan de binding van westelijke strijd krachten in Korea en Indo-Chi- na een einde te maken door meer inheemse strijdkrachten in te zet ten. De V.S. zouden gaarne de in Korea opgedane ervaring bij de opleiding van Zuid-Koreanen meedelen aan de Fransen, die de ze ervaring in Indo-China zouden kunnen toepassen. Hij verklaarde voorts, dat Ame rika de oprichting overweegt van een regionale veiligheidsorgani satie in het Midden-Oosten, waar in Israel een welkom lid zou zijn. De organisatie zou wellicht door middel van Turkije's lidmaat schap in relatie kunnen worden gebracht met de Noordatlan- tische verdragsorganisatie. De V.S. bestuderen de positie van landen die zoals Finland geen lid van de Verenigde Naties zijn. Tot Donderdagavond was in het nationaal rampenfonds ruim 53 millioen gulden gestort. KON. MARINE IN NIEUW- GUINEA GAF .AAN IIET RAMPENFONDS. Het personeel van de koninklij ke marine in Nieuw-Guinea heeft in totaal 32.634,50 aan het ram- 10.000 GULDEN UIT Penfonds geschonken. LONDEN. j OVERIJSSEL GEEFT 250.000 Het gemeentebestuur van J Groot-Londen heeft besloten dui- Gedeputeerde Staten van Over zend pond sterling te schenken aan het Nederlandse rampen fonds. AMSTERDA3ISE SCHOOL KINDEREN BRACHTEN 25.000 EN 60.000 ZAK DOEKEN BIJEEN. Amsterdamse schoolkinderen van alle gezindten hebben reeds een eerste bedrag van 25.000 aan het nationale rampenfonds overgedragen. Ook zijn op de scholen reeds c.a. 60.000 zakdoe ken voor de getroffen gebieden verzameld. HUIS VERKOCHT TEN BATE VAN HET RAMPENFONDS. In Hoogezand is een verkoping gehouden van een herenhuis aan de Mient. Verkoper was de heer S. De opbrengst, 10.000, zal worden afgedragen aan het na tionaal rampenfonds. ijssel hebben het nationale ram penfonds medegedeeld, dat aan de staten het voorstel is gedaan om ten behoeve van de geteister de gebieden een bijdrage van 250.000 beschikbaar te stellen. Bevolking en bedrijven van Tiel dat circa 15.000 telt hebben reeds meer dan 100.000 voor het Rampenfonds bijeen gebracht. Verschillende acties zijn nog aan de gang. Ook IJsland geeft postzegels uit met toeslag voor de slachtof fers van de watersnood in Neder land, n.l. een van 75 öre en een van 1.25 kroon, beide met een toeslag van 25 öre en de vermel ding „Hollands hjalp 1953". KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verjaagt ver koudheid Radio Stavanger heeft meege deeld dat het Ned. m. s. „Lark" over tijd is. Aan alle schepen is verzocht uit te kijken. De „Lark" meet 196 b.r.t. en is eigendom van de heer W. Hin- driks te Kiel-Windeweer (Gr.) De „Lark" is op 10 Febr. uit Heroen bij Porsgrunn (Noorwe gen) vertrokken met bestemming Stavanger. Het schip werd daar de twaalfde verwacht en is nu dus al een week over tijd. Het had 'n lading salpeter aan' boord. De heer Hindriks is kapitein eigenaar. De „Lark" heeft zeven man aan boord. Men heeft het schip gezien, toen het Brevik passeer de. Sindsdien is er nietsmeer van vernomen. Woensdag 11 Febr. was er storm in het Skagerrak en ver moed werd toen, dat het schip in een baai of een kleine haven een schuilplaats had gezocht. Toen men Woensdag nog niets van de „Lark" had gehoord, heb ben de agenten in Noorwegen, de gebroeders Olsen in Stavanger, per radio een verzoek om inlich tingen laten uitgaan. Andere schepen in' het drukbe varen Skagerrak hebben niets van de „Lark" gezien. Ook zijn geen wrakstukken gevonden. De politie heeft gisteren in het gebied van Fort Hall (Kenya) 't vuur geopend op een groep ge wapende Kikoejoe's, die geen ge hoor gaven aan een bevel te blij ven staan. Negen Kikoejoe's werden dodelijk getroffen; één werd gewond. De groep wordt door de politie achtervolgd. In een lunchvergadering van het comité Benelux te Den Haag heeft de heer Clement Morraye, president van de Jaarbeurs van Vlaanderen, gesproken over „Be nelux 1953dageraad of sche mering?". Hij meende, dat over het ant woord geen twijfel bestaat. De economische unie, welke ik nog dit jaar wens, aldus spr„ zal on tegenzeggelijk een „dageraad" zijn voor onze zo intens beproef de landen, geteisterd door een tweede wereldorlog, de verwar rende omkering in de grote in ternationale stromingen en de verwoede stormen en overstro mingen der laatste weken. Meer dan ooit moeten het dy- nanisme en de wilskracht van onze beide nationale leuzen een werkelijkheid worden: „Een dracht maakt macht" en „Je maintiendrai." DE PRIJZEN EN LONEN. Hij besprak verder de verschil lende toestand van België en Ne derland op het gebied der prijzen en lonen en op het gebied der so ciale en fiscale politiek. Na enige suggesties noemde hij de volgen de oplossingen. Spr. meent, dat de echte „con servatoire maatregelen" met voorlopig karakter dienen ge zocht voor de meeste gevallen, in een wederzijdse verbintenis van de Belgische en Nederlandse ge- interesseerde industrieën om tij dens de vóór-unie en een te bepa len periode bijv. een jaar na het in werking treden van de economische unie in hun we derzijdse Beneiuxmarkten niet te verkopen tegen lagere prijzen dan de normale minimumver koopprijzen welke thans gelden in de afzonderlijke Beneluxlan- den. DE WATERWEGEN. Een ernstig vraagstuk ligt in de waterwegen en het technisch regime van de Schelde en haar diverse toegangswegen. De totale oplossing ervan is voor de Belgen een belang, dat niet voldoende kan worden on derstreept. Als Gentenaar sprekend, dient volgens de heer Morraye het pro bleem van de nieuwe sluis van Terneuzen dringend te worden opgelost in een geest van ver standhouding en zonder dat bij komstige spoorweg- of haven kwesties de oplossing vertragen. De projecten voor het ontwer pen van een nieuw en reusachtig dijkensysteem dat Zuid-Neder land tegen het doodsgevaar der overstromingen moet vrijwaren, zullen de conclusie bespoedigen van de gevoerde besprekingen. Het welslagen daarvan zou de grote Benelux-zeehavens toe staan een gemeenschappelijke actiepolitiek te vestigen ten aan zien van de andere wereldhavens, terwijl zij hun persoonlijk karak ter zouden behouden. Uit deze gemeenschappelijke politiek zouden geweldige voor delen voortspruiten voor de Be nelux en zijn maritiem poten tieel, aldus spr. Voorafgaande aan de door hem reeds hiervoor genoemde oplos singen voor het vraagstuk der prijzen en lonen had hij nog eni ge suggesties gegeven. Vele Belgen zien alleen heil in een verhoging der Nederlandse lonen tot een peil, dat op 10 of 20 de Belgische ionen zou be naderen. De benadeelde indu strieën vragen geenszins een tota le nivellering der lonen, doch al leen een „aanvaardbare tegen stelling". Hij meende, dat een voldoende en snelle verhoging Donderdag is te Cairo in een officieel communiqué tegenge sproken, dat een overeenkomst zou zijn getekend met de Oost- duitse delegatie voor de levering van wapens en verschillende goederen aan Egypte. van de Nederlandse lonen niet kan worden verwezenlijkt, hoe wel deze maatregel de essentiële factor van een definitieve oplos sing vormt. De spreker werd ingeleid door ir Van Waesberghe, ondervoor zitter van het Benelux-comité, bij verhindering van de voorzitter, dr L. G. Kortenhorst medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Plaatselijk opklaringen. Overwegend droog weer, met plaatselijk opklaringen en zwak ke tot matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 21 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 7.03 7.47 Terneuzen 7.38 8.22 Hansweert 8.18 9.02 Walsoorden 8.28 9.12 ZON MAAN Febr. 20 7.46 18.03 9.53. 2.11 31 6.18 19.12 20.48 6.05 22 7.42 18.06 11.20 4.32 23 7.40 18.08 12.21 5.22 24 7.38 18.10 13.30 5.59 25 7.35 18.12 14.43 6.25

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1