DE WATERSNOOD PU ROL Vaarl m Gat in dijk bij Melissant gedicht Ontslag bij arbeidsovereenkomsten Rrfland zou graag militairen houden Grote luchtaanval Het vastlopen van het m.s. „Albireo" op de Schelde Kamerlid aangereden De slaking in Parijs GOEDE MORGEN A.V.R,0.-voorzitter voor lopig niet voor de microfoon AGENDA De reis van Dulles naar West-Europa Groot spaaroverschot bij algemene spaarbanken Deense militairen geven bun verzet op Dijkdoorbraak in België De evacuatie van de Suez-kanaalzone De bomontploffing in het Russische gezantschap te Tel Aviv In Oude Tonge 72 lijken geborgen BIJ KI EE LPIJN Tweede Kamer De strijd in Korea ONBRUIKBARE KLEREN WORDEN VERKOCHT. Van de door het Roode Kruis ontvangen kleren is een bepaald percentage in dusdanige staat, dat het niet voor uitreiking in aanmerking komt. Deze artike len worden te gelde gemaakt teneinde de opbrengst te kunnen doen toekomen aan slachtoffers Vein de watersnood. Bovendien worden hiermee opslagkosten, die voor deze goederen bepaald niet verantwoord zijn, vermeden. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft de controle op de verkoop van deze onbruikbare goederen geregeld en heeft daarbij de bij stand verkregen van de afdeling domeinen van het ministerie van Financiën. DE BILT WIL ZEEUWSE GEMEENTE ADOPTEREN Burgemeester en Wethouders van de gemeente De Bilt (U.) hebben onder voorbehoud van goedkeuring door de gemeente raad bericht gezonden aan de provinciale griffie van Zeeland bereid te zijn geheel alleen een aader te bepalen Zeeuwse ge meente te adopteren. MANTES ADOPTEERT STAVENISSE. Het Franse stadje Mantes (de partement Seine et Oise) heeft besloten Stavenisse te adopteren. Er zal 'n comité worden gevormd dat zich zal belasten met een in zameling van geld en goederen, die rechtstreeks naar Stavenisse zullen worden gezonden. Een delegatie van het gemeen tebestuur van Mantes heeft al eerder een bezoek aan Stavenisse gebracht, juist op de dag, dat ko ningin Juliana er was. De afge vaardigden zijn toen aan H. M. de Koningin voorgesteld. NIEMAND ZONDER VER GUNNING NAAR STAVE NISSE. De burgemeester van Stavenis se heeft bekendgemaakt dat de mogelijkheid van terugkeer der mannelijke bevolking met ingang van Dinsdag tot nadere bekend making is stopgezet, zulks in ver band met gereedmaking van slaapgelegenheden. Zodra verdere terugkeer moge lijk is zal zulks via de radio be kend worden gemaakt. Verder wordt de nadruk er op gevestigd, dat niemand op het grondgebied der gemeente Stave nisse zal worden toegelaten, die niet in het bezit is van een per soonlijke vergunning van de bur gemeester. Die vergunning wordt uitsluitend ter secretarie van Stavenisse te Tholen afgegeven en dus niet in Stavenisse zelf. Amerikaanse luchtlandings troepen gaven groot bedrag voor rampenfonds. De Amerikaanse 82ste divisie van luchtlandingstroepen heeft een bedrag van ruim 12.000 dol lar ingezameld voor de slacht offers van de watersnood in Ne derland. De „New York Herald Tribune" heeft hieraan dezer da gen een hoofdartikel gewijd on der de titel „uit dankbaarheid jegens Nederland". Het blad herinnert er aan, dat in de middag van 17 Septémber 1944 de manschappen van drie groepen stoottroepen boven Nij megen werden geparachuteerd. Gedurende de drie dagen van bit tere gevechten die hierop volg den, toen de troepen een poging deden naar Arnhem door te bre ken, hebben de Nederlandse in woners van deze streek alles ge daan om hun bevrijders in elk opzicht te helpen en zich thuis te doen voelen. De Amerikanen stel den deze warme ontvangst ten zeerste op prijs. De mannen van de 82ste divi sie hebben thans de gelegenheid aangegrepen hun gewezen gast heren en weldoeners te doen we ten dat zij niet vergeten zijn. Buitenlandse militairen naar hun bases terug. Duizenden militairen uit vijf landen, die Nederland in de overstromingsramp te hulp zijn gesneld, zijn naar hun bases te ruggekeerd. Slechts enkele ge specialiseerde eenheden en mate rieel zullen nog blijven. Volgens de Amerikaanse am bassade keerden Dinsdag 18 a 1900 Amerikaanse militairen naar Duitsland terug. Slechts twaalf man blijven achter met een offi cier. Zij zijn uitgerust met tien waterzuiveringsinstallaties en 15 duwks. Al het Engelse luchtmachtper- soneel is teruggekeerd en de En gelse troepen zijn weer naar Duitsland vertrokken. Zeven van de negen helicop ters van de Britse marine zijn gistermorgen vertrokken, evenals het Britse Rijnflottielje. Van de Engelsen blijven slechts twee helicopters, vijf ducks met veer tien man, 5 zuiveringstanks met bemanning en twintig militairen in Hoek van Holland achter. Ook de Canadezen van 27ste infanteriebrigade in Duitsland, die op Goeree-Overfakkee cada vers hebben opgeruimd zijn naar hun basis teruggekeerd. De twee bataljons Franse genietroepen hebben eveneens hun werk be ëindigd en ook de 475 Belgen uit Leopoldburg zijn weer naar Bel gië vertrokken. Het lid der Eerste Kamer mr G. Kolff CC- H.) is, komende uit het gebouw der Eerste Ka mer, op het Binnenhof aange reden door een wielrijder. Hij werd aan het hoofd ge. wond. Nadat een arts eerste hulp had verleend kon mr Kolff zich naar zijn hotel toegeven Zijn toestand is niet ernstig. Leden van het personeel van de openbare vervoersmiddelen te Parijs hebben verklaard dat zij met hun korte, onverwachte stakingen door zullen gaan tot hun lonen zouden zijn ver hoogd. Door deze stakingen zijn deze maand bijna elke dag duizenden personen te laat op hun werk gekomen. De staking van Dinsdag be trof 49 buslijnen en een lijn van de ondergrondse spoorweg- De Parijzenaars weten van tevoren niet op welke lijnen zal worden gestaakt. Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen De Tweede Kamer heeft Woens dagmiddag de beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende het ontslag bij arbeidsovereenkom sten voortgezet. De heer Stapelkamp (AR) .acht het ontwerp belangrijk. Hij herin nert er aan, dat arbeid vroeger werd beschouwd als koopwaar. Dit ontwerp wil een bijdrage ertoe ver lenen om het verleden voorgoed af te sluiten en wil de wetgeving aan passen aan de nieuw gegroeide verhoudingen. Sprekers fractie zal medewer king verlenen aan de tot standko- ming van een wet als het ontwerp beoogt. Hij merkt op, dat het buitenge woon besluit arbeidsverhoudingen blijft werken en dat de arbeidsbu- reaux blijven beoordelen de ge rechtvaardigheid van een ontslag. Dat is z.i. een vreemde figuur en hij vraagt, of men niet moet komen tot een definitieve regeling. De heer Van Rijckevorsel (KVP) herinnert er aan, dat het B.B.A. noodrecht was en een tijdelijk ka rakter zou dragen. Het zou rede- Ir. W. Kakebeeke, van de N.V. Landbouwmij. „De Bathpolders" te Rilland, die nu officieus optreedt als waarne mend burgemeester van de ge meente Rilland-Bath, heeft mee gedeeld, dat het herstel van de beschadigde en doorgebroken dij ken alleen met behulp van mili tairen kan geschieden. De militairen hebben met gro te geesldfift gewerkt. Indien er op welke wijze dan ook een stag natie in de herstelwerken komt, zal er een groot verlies van grond en materieel optreden, al dus Ir. Kakebeeke. De aannemer, die zwaar mate riaal ter beschikking stelde, moest tot zijn spijt mededelen, dat daarmede niet veel kan wor den aangevangen, daar de wegen sterk verzwakt zijn door de in vloed van het water, voorzover zij niet absoluut geblokkeerd zijn door weggeslagen delen van het wegdek. De situatie is thans aldus: een gat is ontstaan in een hals van de polder; het is mogelijk die hals af te sluiten, maar in ver band met de verregaande afslag van de grond is het noodzakelijk dit zeer spoedig te doen. Daar voor moet een dam worden ge legd in de ondergelopen polder. Het werken in de polder schept een transportprobleem. Voor het vervoer van zandzak ken over moeilijk terrein kan geen gebruik worden gemaakt van voertuigen. De wegen zijn te zwak geworden om zware trans porten te verdragen. Met smal spoor is de nodige capaciteit niet te halen en het duurt te lang om deze aan te leggen. Voor boten staat er te weinig en te korte tijd water. (Tijdens vloed staat het waterniveau hoger uit den aard der zaak.) Er blijft niets an ders over dan mankracht om de zandzakken op hun plaats te brengen. De te bouwen nooddijk beschermt niet alleen de spoor weg, de verkeersweg, het dorp Rilland, doch de polder is dan voor viervijfde afgesloten. De waterkering in het grote gat in de d;'k is dan veel minder. Men heeft getracht een zinkstuk in het gat te plaatsen, doch zinkstuk en schepen met ballast zijn de pol der ingesleurd door de kracht van het water. Door de geprojec teerde nooddijk zal de kracht van het in- of uitstromende water aanzienlijk worden gebroken. Alle militairen zullen nu wor den teruggetrokken op twee ba taljons na, die hier mogen blij ven werken. Ir. Kakebeeke acht dit aantal te weinig. Op korte directeur termijn moet die kade onmiddel lijk worden gelegd en bij het eerstkomende dode tij worden gedicht. Indien dit niet geschiedt slaat de kade onherroepelijk uit elkaar volgens Ir. Kakebeeke. De vierde weg staat permanent onder water. Het is deze weg die opgehoogd zal worden tot dijk. Van Spuikom naar Bath wordt de dijk aan de binnenkant ver sterkt. Door eb en vloed schuurt de binnenzijde weg. Bij Bath is een gat in de dijk reeds gedicht door de militairen. Bij een boer derij is een formidabel gat in de dijk geslagen. Deze dijk is verder zwaar beschadigd. Bij de derde weg is ook een gat in de dijk. De spoorlijn staat bij kp. 10 ten N. van Rilland reeds permanent onder water door ver zakking, die na de overstroming is opgetreden. In Bath zijn 12 mensen om het leven gekomen, waaronder de burgemeester. Het stoffelijk overschot van de burgemeester heeft men nog steeds niet kunnen bergen. lijk geweest zijn, wanneer het ont slagrecht, in het B.B.A. geregeld, thans zou vervallen door het op te nemen in het ontwerp. Er is nu een tegenstrijdig ontslagrecht. Mej. Tendeloo (Arb.) betoogt dat de huidige ontslagregeling niet meer voldoet. Het wetsontwerp brengt techni sche verbeteringen en is een stap vooruit. Toch is zij maar matig vol daan en de stap vooruit is eigen lijk maar een halve stap, zolang de verbeteringen niet worden aan gevuld door een waterdichte proce dure, dat de economisch zwakste partij niet bevreesd hoeft te zijn zonder inkomsten te komen. Over de omvang van de ontslag termijn heeft spr. weliswaar wen sen, doch zij is bereid zich bij het bereikte compromis neer te leg gen. Nodig is snel en persoonlijk recht. De kantonrechter moet gro ter bevoegdheden krijgen, o.a. met betrekking tot herplaatsing. Lang durige procedures kunnen nadelig zijn en daarom zou spr. voorlopige herplaatsing toejuichen. De heer Van der Feltz (CH) acht het niet juist de tegenwoor dige rechtspraak als weinig bevre digend te betitelen. Hij heeft nooit klachten gehoord. De rechter laat zich voorlichten door deskundigen. Spr. erkent het bezwaar der lan ge procedure. Een oorzaak daar van is de slechte bezetting der rechterlijke colleges, doch de hoofdoorzaak meent hij te moeten zoeken bij de procederende partij en. Een behandeling in kort geding die van voorlopige aard zou zijn, acht de heer Van der Feltz niet aanvaardbaar. Een lange opzeg gingstermijn acht hij moreel gezien drukkend en niet gewenst. De rechtspraak in arbeidszaken zal z.i. bevredigender zijn, als ge bruik wordt gemaakt van de juri dische geschoolde rechter in plaats van lekenbijzitters. Hij vraagt in de artikelen te la ten vervallen de opsomming van de gevallen, waarin beëindiging van de dienstbetrekking door de werk gever o.a. kennelijk onredelijk ge acht kan worden. De heer Reuter (CPN) betoogt, dat de werknemer steeds in een nadelige positie verkeert. De ar- beidsbureaux moeten in geen ge val worden uitgesloten bij de ont slagprocedure. Hun bevoegdheden behoren te worden uitgebreid. Spr. ontwikkelt bezwaren tegen het wetsontwerp. Hij zou zich er mee kunnen verenigen, als het de grootst mogelijke rechtszekerheid schonk. Dat doet het echter niet en daarom heeft hij enige amende menten ingediend. De heer Lemaire (KNP) kan zich over het algemeen met het wetsontwerp verenigen. Hij legt een juistere ontwikkeling van het arbeidsrecht vast. Spr. verklaart geen reden te zien, waarom de rechter niet zijn plaats in de procedure gegeven zou worden. De eerste eis is echter dat hjj niet overbelast wordt. Jonkvr. Wttewaall van Stoetwe gen (CH) merkt op, dat de ver lenging van de opzeggingstermijn naar het oordeel der regering de belangrijkste verbetering is. De praetijk zal moeten uitwijzen wel ke verbetering de voornaamste is. De beoordeling van het kenne lijk onredelijke ontslag zal moei lijkheden kunnen brengen. Zij zal gaarne vernemen hoe de minister de ontwikkeling ziet van de admi nistratieve controle vooraf en de rechterlijke controle achteraf. Een gevaar van de rechterlijke macht acht spr., dat zij te ver buiten het practische leven staat. Een goede bedrijf9rechtspraak is wel gewenst. Te ruim half vijf wordt de ver gadering gesloten. Het gat in de dijk van de pol der Diederik te Melissant is ge dicht. Het gevaar voor Melissant is dus geweken. Deze dijkdoor braak heeft aangetoond, dat men voorzichtig moet zijn met het openen van sluizen, daar de drang van het water uit de pol ders op openingen groot is. Bij een rondrit over Goeree-Over- flakkee is nos gebleken, dat de gaten in de buitendijken nog openliggen. Bij een eventuele N.W.-strom is het gevaar dus nog zeer groot. De burgemeesters uit de diverse plaatsen hebben be paald, dat alleen mannen de ge meenten kunnen betreden om be hulpzaam te zijn bij het herstel werk. Vrouwen en kinderen kun nen vooralsnog niet worden toe gelaten. Nieuwe Tonge is geheel onbe woond. 's Nachts is er alleen een politietroep van ongeveer 30 man. De burgemeester is er overdag; 's nachts is hij te Dirksland. De geneesheer, dr. De Man, is ook teruggekeerd. Te Oude Tonge is men nog steeds bezig met het bergen van lijken. Gisteren waren er in to taal 82 geborgen, die in het mas sagraf aan de Spuidijk worden bijgezet. De achtergebleven be volking van Oude Tonge is te leurgesteld over het feit, dat slechts een gering gebruik wordt gemaakt van beschikbare hulp krachten en materieel. Bij het bergingswerk zijn enige kikvors mannen, een inwoner van Oude Tonge, politie en drie boten in geschakeld. Er staat nog water op de puinhopen, waardoor het bergingswerk wordt bemoeilijkt. Er wonen nog ongeveer 150 bur gers in hun huizen, die naar ze zeggen zowat van alles zijn ver stoken. De plaats is practisch nog onbereikbaar. Ouddorp is bij laag water per auto te bereiken. Er staat evenwel een sterke stroom over de weg. Het meeste water staat even voorbij de z.g. witte brug. Het gaat met het getij op en neer. Burgemeester Klijnen- bers vertelde ons, dat er 200 mi litairen van de genie komen om de weg een meter op te hogen. Als er dan niets bijzonders ge beurt, zal er een beter verkeer mogelijk zijn. De bewoners van Ouddorp en Goeree mogen de gemeente niet verlaten of binnenkomen dan met vergunning. In Middelharnis en Sommels- dijk worden bepaalde gedeelten in het dorp vrijgegeven voor be woning. Kinderen worden echter nog niet toegelaten. Te Herkin- gen zijn de scholen begonnen. Te Den Bommel is men met man en macht bezig met het grote gat op de kade te dichten. Het water kolkte daar gisteren nog in en uit. Een grote zandzuiger, die be stemd was voor Australië en hier is ingeschakeld, kan zulk een massa zand opspuiten, dat men hoopt binnenkort dit gat dicht te krijgen. De inzet van 6 pence (onge veer 25 cent) in twee verschil lende voetbalpools en het juist invullen van een aantal uitsla gen heeft van de 40-jarige Lon- dense verzekeringsagent Jack Coulton een gefortuneerd man gemaakt. Kort na het ontwaken kreeg hij Dinsdagochtend de schok van zijn leven te verwerken toen hij in de brievenbus de mede deling vond, dat hij in de ene pool 75.000 pond en in de ande re 34.171 pond had gewonnen. Coulton kreeg daarmee dus een bedrag van ongeveer 1.162.671 gulden in, de schoot geworpen. Cculton was overigens niet de enige, voor wie deze dag een bij zonder gelukkige betekende. In Southampton sleepte iemand, die onbekend wenst te blijven, 75.000 pond sterling in de wacht, ook al dank zij het goed raden van een aantal voetbal resultaten. Couton had de gevraagde uit slagen van 8 verschillende ont moetingen correct ingevuld- „Mijn systeem is simpel", zo zei hij. „Toen ik 3 jaar geleden met dit gokken begon selecteer de ik de verschillende clubs en daarop heb ik steeds voortge borduurd". De voorzitter van de A.V.R.O, de heer G. de Clercq, zal voor lopig niet voor de microfoon spreken of in „De Radiobode" schrijven. Tijdens onderling overleg in het hoofdbestuur is hem gead viseerd dit besluit te nemen »n de heer De Clercq heeft inge zien, dat mededelingen van zijn kant in het huidige stadium minder prettig zouden zijn. In de vooravond van de 21ste December is het 6482 brt. meten de m.s. „Albireo" van de N.V. Nievelt, Goudriaan en Co., on derweg naar Antwerpen, op de Westerschelde nabij Konijnen schor op de platen van Valke- nisse vastgelopen. De volgende morgen werd het schip met be hulp van vijf sleepboten vlotge- trokken. De loods L. V. uit Vlissingen verklaarde voor de Raad voor de Scheepvaart, dat hij gemeend heeft toen hij het licht van Baai- hoek was gepasseerd, dat dit het licht van Konijnenschot was. Daardoor is hij te vroeg naar bakboord gegaan. „Ik moet mij in het baken hebben vergist", al dus de loods, die er aan toevoeg de, dat hij oververmoeid was ge weest door langdurige zware dienst. Dit laatste achtte hij de oorzaak van zijn vergissing. De kapitein zei op de loods als deskundige ter plaatse te hebben vertrouwd. De inspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, was van oordeel, dat het vastlopen in de eerste plaats te wijten was aan de schuld van de loods. Hij had aan de boeien nauwkeurig zijn plaats kunnen bepalen. „Ik ge loof wel, dat hij schuld heeft, doch maatregelen tegen hem val len buiten de competentie van de raad. Deze moeten aan het direc toraat-generaal van het loodswe zen worden overgelaten". De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Sabre-straaljagers van de Ver. Naties hebben Woensdag zeven „Mig's" van Russische makelij vernietigd bij het beschermen van toestellen die een grote aan val op een doel bij Pjongjang uitvoerden, aldus een mededeling van de vijfde luchtmacht. De aanval, door 329 jachtbommen werpers uitgevoerd, was gericht op een tank- en infanterie-oplei- dingsschool te Kangso bij de Noordkoreaanse hoofdstad. Er zouden 139 gebouwen vernield zijn. Het achtste leger heeft enkele bijzonderheden vermeld van een nieuw wapen, een napalm-land mijn, waarvan Dinsdag gebruik gemaakt is voor het afslaan van een Noordelijke aanval in de oos telijke sector van het centrale front. Volgens de mededeling kunnen napalmmijnen tot ont ploffing worden gebracht, hetzij op een afstand langs electrische weg, hetzij door draden, waarop slechts getrapt behoeft te wor den. Door de ontploffing wordt brandende petroleumgelei 20 m in het rond geslingerd. Een militaire woordvoerder verklaarde, dat Dinsdag een proefaanval van een noordelijk peloton door dit soort mijnen werd afgeslagen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag was er aan het front slechts hier en daar patrouille activiteit. De temperatuur was weer onder nul. De leiding van het toezicht op de krijgsgevangenen der V. N. heeft bekendgemaakt, dat een Chinese communistische krijgs gevangene in een kamp op het eiland Tsjedjoe dood aan een strop is aangetroffen. Volgens de eerste aanwijzingen wordt ver moed, dat de man is vermoord door kampgenoten. Het onder zoek wordt echter voortgezet. De politie van Zuid-Kjongsang een provincie van Zuid-Korea, heeft medegedeeld, dat zij sinds het begin van het vorig jaar 1065 communist'~che guerilla's heeft gedood en 170 gevangen geno men. 215 Verzetsstrijders gaven zich over. De haven Wonsan, aan de oost kust van Noord-Korea, is Dins dag opnieuw aangevallen door geallieerde oorlogsschepen en vliegtuigen. HEDEN: AXEL: Het Centrum, 7 en 8 uur; Reportage van de wa tersnood. De commissie voor buitenland se zaken van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft medegedeeld van de minister van Buitenlandse Zaken Dulles de verzekering te hebben ontvan gen, dat hij tijdens zijn jongste reis naar West-Eurpoa de Euro pese bondgenoten geen concrete beloften heeft gedaan en zulks ook niet heeft gekregen. Dulles heeft de commissie mee gedeeld, dat hij de tweepartijdig heid in de buitenlandse politiek zal versterken. Op 4 Maart zal de commissie oud-commandant van het achtste leger in Korea, generaal James van Fleet, vragen stellen. De spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse spaarbank- bond hebben in Jan. een over schot behaald van 20.940-844 Inleg en terugbetaling beliepen resp. 63.169.760 en 42.288.916. Bij de niet-aangesloten algeme ne spaarbanken is een spaar overschot bereikt van 1.192.886 en bij de bankspaarbanken van 1.031.196. Bij al deze spaarin- stellingen is dus in Januari niet minder dan ruim 23 meer in gelegd dan terugbetaald. De Nederlandse spaarbank- bond tekent hierbij aan dat, of schoon de eerste maand van het jaar telkenmale bijzonder guns tig pleegt te zijn, het spaarbe- drag ditmaal wel uitzonderlijk hoog is en nimmer tevoren be reikt. Naar zijn mening mag hierin een bewijs worden gezien van de onverflauwde spaarzin van ons volk en van een toene mend vertrouwen in de waarde van geldeenheid. (Bij de rijks postspaarbank is vorige maand 8 millioen gespaard). Mëer dan 300 Deense militai ren op het eiland Bornholm heb ben na een „staking" uit protest tegen een verlenging van de diensttijd met 6 maanden beslo ten zich weer aan de militaire discipline te onderwerpen. In een schrijven aan hun commandant hebben zij verklaard, dat hun ac tie slechts het feit betreft, dat sommige militairen 18 maanden moeten dienen en andere slechts één jaar. Met ingang van Mei zal de diensttijd in het Deense leger 18 maanden zijn. Door gebrek aan kazerneruimte evenwel zal deze periode slechts voor de helft van de dienstplichtigen gelden. door Allan Penning mu Tussen de Belgische plaatsen Temsche en Bornem is Dinsdag avond de Scheldedijk over een grote lengte onder de druk van het water bezweken. De zakken zand, waarmee de dijk hier ver sterkt was, werden meegesleurd en h°t nabijgelegen Weert moest worden ontruimd. In de gemeente Callo, die bij de overstromingen van de 1ste Februari werd getroffen, staat nog steeds anderhalve meter water. 29) (Nadruk verboden.) Zoetjes lachend, zwaaide Peter Wins nonchalant met zijn hand. „Ik ben erg kieskeurig in het kiezen van mijn kennissen en ik ben niks gesteld op mensen, die een beroerte zo nabij zijn. Dus, als je het niet erg vindt, dikkie, dan kom ik je niet opzoeken. Maar ik beloof je, dat, als ik je nodig mocht hebben, ik je mijn machinist zal sturen; die beschikt over een minstens even mooie collectie scheldwoorden en ik ben er zeker van, dat jullie het samen goed zult kunnen vinden. Hij komt oorspronkelijk, geloof ik, ook uit de een of andere achter buurt," en lachend reed hij in een kort drafje verder. De pret van het rijden evenwel was er af. Peter Wins was een veel te onafhankelijk en vrijge vochten wezen, dan dat hij zich een bejegening als deze, van wie ook, zou laten welgevallen, maar toch was het verre van prettig, dat hij hooglopende herrie had gehad met Robinson, de nieuwe havenmeester van Penang. Voor deze reis was zijn uitklaring in orde en Robinson kon hem dit maal geen strobreed in de weg leggen, maar hij kon de haven van Penang niet steeds ontzeilen en een havenmeester was in de gelegenheid een gezagvoerder met allerhande plagerijen lelijk dwars te zitten. Hoe had hij ook kunnen weten, dat 't golfterrein gedeeltelijk over het terrein van de renbaan was uitgelegd. Als hij het had geweten, zou hij onge twijfeld beter hebben uitgekeken. Dat was juist het onaangename in de hele geschiedenis. Inder daad had hij zitten dromen, in derdaad voelde hij zich enigszins schuldig, maar hij liet zich door niemand als een koelie aanblaf fen. Klokslag zes uur voer hij de ha ven uit en lange tijd was het ge luk hem gunstig en kreeg hij geen lading voor Penang. Tijd heelt alle wonden en als de „Ping Ho" maar in lange tijd niet in de haven van kapitein Ro binson zou binnenvallen, zou deze het incident misschien vergeten. Maar kapitein Robinson vergat ,niet snel. Hij was een Napoleon netje in de dop en hij had ge neusd en geneusd tot hij wist wie de man was, die hem zó had vernederd. De „Ping Ho" en ka pitein Peter Wins stonden met vette letters op de zwarte lijst van de havenmeester van Penang en als een kat voor het muizen gat zat hij elke dag te wachten. Zijn revanche moest en zou ko men. Een paar jaar later kwam zijn kans. Kapitein Robinson was een ruwe diamant. Hij kon, zoals reeds verteld is, schandalig uit pakken, maar in zijn hart was het een beste, brave kerel, die onder zijn vrienden bijster getapt was. En toen de havenmeester van Hongkong, na vele jaren trouwe dienst, zijn werkzaam le ven ging verwisselen voor de dodende eentonigheid yan een onbenullig Engels dorpje, waar hij ontelbare malen naar het ge roezemoes van de Hongkong-rede zou terugverlangen, volgde kapi tein Robinson hem op en loerde het gevaar voor Peter Wins, in die hoek. „Volkomen onbewust van wat haar boven 't hoofd hing, stoom de de „Ping Ho" de haven bin nen. Tjingelend gaf de telegraaf het stopsein en het gestamp van de kar verstomde. Toen viel ra telend de ankerketting en binnen weinige minuten lag de boot ge meerd en nam de loods, die nog even een welkome whiskey-soda naar binnen gooide, van Peter Wins afscheid. Het was een dodend saaie reis geweest. Van de kust van Kelan- tan was zij de Golf van Siam doorgestoomd en in Bangkok had de „Ping Ho" een lading rijst voor Amoy ingenomen. De lange dagen in de Zuid-Chinese Zee waren geweest als een nimmer eindigende reis door een bakkers oven. Geen spiertje wind had het spiegelvlak van de eindeloze Oce aan verbroken en onbarmhartig striemde de zon met haar ver zengende stralen het dek. Als een laaiende gloed hing de tot kook punt opgevoerde lucht in de hut ten en wanneer een electrische ventilator werd aangezet, was het of vurige tongen lekten. Al les was klam, het badwater was lauw en het drinkwater was meer geschikt om hete groc te maken, dan om verkoeling te geven. De stokers, piemelnaakt voor de tergend hete vuren, keilden van tijd tot tijd putsen water over zich uit, maar onophoudelijk gut ste het zweet aan alle zijden weer uit hun bodies. Alleen maar de stemming aan boord stond onder nul en avond na avond tuurden allen verlan gend naar de horizon, spiedend naar een klein kopwolkje, dat onweer zou voorspellen. Maar in sarrende eentonigheid strekte zich de hemel, als een strakge spannen kleed over de zee en dag na dag klom de gloeiende zon weer in de azuren hemel, om de ongelukkigen verder gaar te stoven. (\yordt vervolgd.) i „Binnen enkele dagen zullen de Brits-Egyptische onderhan delingen over de kwestie van de ontruiming van de Suez-ka naalzone door de Engelse troe pen, een heilig recht, dat Enge land in feite heeft erkend, be ginnen", aldus heeft premier Naguib van Egypte verklaard. „Er is volledige overeenstem ming over het beginsel zelf. De a-s. besprekingen zullen zich be perken tot detailpunten en de periode, waarin de ontruiming zal kunnen geschieden". Naguib zeide een en ander in een toespraak tot officieren en manschappen van de derde Egyptische infanteriebrigade. Hij maakt op het ogenblik een inspectietocht langs .oostelijke grensposten en zal wellicht de kampen van Arabische vluchte lingen in het kustgebied van Gaza en de door hongersnood getroffen Azama oedoeinen be zoeken. De Pravda, het officiële or gaan der Sowjetrussische com munistische partij, schrijft dat de bomaanslag in 't gebouw van het Russische gezanschap te Tel Aviv „is gepleegd op last van de Amerikaanse imperialisten". „Amerikaanse ministeries", al dus dit blad, „betalen openlijk moordenaars en spionnen, die zij naar vredelievende landen zenden. De bomaanslag in het gebouw van het Russische ge zantschap te Tel Aviv is hier weer een duidelijk voorbeeld van". Het blad herhaalt voorts dat de Ver. Staten naar uitbreiding van de Koreaanse oorlog streven en dat zij Tsjank Kai-Sjek aan moedigen aanvallen op het vas teland uit te voeren.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2