u;i Je s vowancv® Binnenlands nieuws de Noorman en Bor Khan" Herstelplan voor Schouwen- en Duiveiand Zij, die zijn omgekomen Gemeenteraad van Oostburg DE BELANGRIJKSTE BRANDEN IN DECEMBER t TERNEUZEN. AXEL. GOES. OOSTBURG. SLUIS. VOGELWAARDE Onderscheidingen uitgereikt. IjZENDIJKE ZAAMSLAG. Polderdijk in Dirksland bijna doorgebroken De diphthsriegevailen in Dongen PAS OP VOOR BROEI IN JUTE ZAKKEN. HET 7DE BONDS SOLISTEN CONCOURS TE BRESKENS. Voor dit concours, dat blijkens de gister in ons blad geplaatste aankondiging thans op Zaterdag a.s. zal worden gehouden, en be oordeeld zal worden door een der meest vooraanstaande Nederland se deskundigen, blijkt veel animo te bestaan, getuige de deelneming van ruim 50 solisten, die onder verdeeld zijn in de volgende afde lingen: 2de afd. 12 deelnemers; lste afd. 17 deeln.; afd. uitmun tendheid 12 deeln.; ere-afd. 4 deel nemers; vaandel-afd. 6 deeln. en super-afd, 1 deeln. (buiten mede dinging), Een prachtige beker, een lau werkrans en een 10-tal medailles door bestuur en belangstellenden beschikbaar gesteld, worden uit geloofd. Moge de belangstelling aan dit muzikale evenement even redig zijn door de vele dilettanten betoond. Toneel- en muziekavond voor het Rampenfonds. Het bestuur van de toneelclub „Ons Genoegen" en het sympho- nie-orkest „Onder Ons" zullen op 2 Maart a.s. een avond verzor gen, waarvan de opbrengst ge heel ten goede komt aan het Rampenfonds. De toegangsprijs is Vein dien aard, dat het voor nie mand een bezwaar kan zijn er heen te gaan. Wij hopen dan ook dat de be sturen der beide verenigingen in hun verwachtingen niet worden teleurgesteld. De toneelgroep „Ons Genoe gen" zal opvoeren „Boerenstrijd", een toneelspel in drie bedrijven door K. Bergsma. Het is een pas send stuk voor de huidige om standigheden en het doel, waar voor het wordt opgevoerd. Tevens zal men op deze avond met het herboren „Onder Ons" kennis kunnen maken, welke ontmoeting we met belangstel ling tegemoet zien. Spaarfonds brengt „De man in de monnikspij". Voor Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. heeft het Terneu- zense spaarfonds S.M.A.B. beslag gelegd op het Concertgebouw om de meer dan duizend leden voor de afwisseling eens ouderwets te laten griezelen van „De man in de monnikspij", een detective verhaal van de befaamde Engel se schrijver Edgar Wallace. Deze „thriller" wordt voor het voetlicht gebracht door het ge zelschap Rien van Nunen. De re gie is in handen van Anton Maarten. Het beloven weer een paar succes-avonden te worden met adembenemende spanning van begin tot eind. Dinsdagmiddag geeft hetzelfde gezelschap voor de jeugd een op voering van „Maxie en zijn ezel". Fröbelschool Nieuwstraat. Bovengenoemde vereniging hield haar jaarvergadering o. 1. v. de heer Van der Lee. Uit het verslag van de secretaris de heer J. Blok, bleek, dat dank zij de contributieverhoging, een klein batig saldo werd verkregen. Volgens het jaarverslag van de penningm. bedroegen de ontvang sten 4208,86 en de uitgaven 4182,81, alzo een batig slot van 26,05. De aftredende penningmeester werd tot bestuurslid herkozen. Men hoopt in 1953 ook op de nog resterende aannemersschuld te kunnen aflossen. Uit de toelich ting bleek, dat de uitgaven ook voor een deel te danken zijn aan de restauratie van het gebouw. Aan het damescomité werd dank gebracht voor de betoonde activi teit in het belang van het St. Ni- colaasfeest en de vervaardiging van speelgoed voor de kleuters. Prachtig geslaagd mocht ook de Kerstviering in „Het Centrum" heten en men zal in de toekomst in dezelfde lijn voortgaan. Zo verliep deze vergadering vlot en werd ditmaal 'n zeer optimis tische toon beluisterd in de be sprekingen en verslagen. Voorlopige stopzetting inzame ling goederen voor getroffenen. Door de overvloed van reeds opgehaalde goederen op een 500- tal adressen zag de wnd burge meester zich verplicht tot de hon derden, die in deze een toezeg ging deden, het verzoek te rich ten de door hen gereserveerde goederen nog in petto te houden voor een eventueel nog later blij kende behoefte. De wnd burgemeester sprak te genover allen zijn grote voldoe ning uit over de betoonde offer vaardigheid. Openb. verkoping woonhuis. Gistermiddag had ten overstaan van cand.-notaris Langenhorst de verkoop plaats van een woonhuis en erf, groot 3,88 are, staande te Kijkuit. Koper werd de heer A. Dieleman, bakker te Kijkuit, voor de som van zegge 2500, zodat er nog steeds weinig animo blijkt voor het wonen in buitenwijken, die wat ver van de gemeentekom zijn gelegen. Export van oesters en mos selen hervat. Direct na de overstromings ramp in Zeeland heeft 't bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen uit veiligheidsoverwe gingen de visserij op en de ver zending van oesters en mosselen uit de Oosterschelde verboden. Het hield n.l. rekening met mo gelijk gevaar voor de volksge zondheid. Dagelijks genomen wa termonsters uit de Oosterschel de, welke bacteriologisch zijn on derzocht, hebben uitgewezen, dat deze vrees ongegrond is geweest. Het bestuur heeft dan ook, na overleg met de dienst voor de volksgezondheid, de beperking van visserij en verzending inge trokken. Reeds zijn oesters en mosselen naar België verzonden. Omtrent de schade aan de oes tercultuur en mosselteelt valt nog weinig te zeggen. Het feit, dat de bebakening van de percelen niet is weggeslagen door de stormvloed, doet veronderstellen, dat schade aan de percelen mee valt. Wel vreest men voor de per celen, die vlak voor doorgebro ken dijken lagen. Deze zijn waar schijnlijk door het krachtig in- en uitstromende water volkomen vernietigd. Waterschapsbenoeming. Bij Koninkl .Besluit is met in gang van 5 Maart 1953 benoemd tot gezworene van het water schap het „Vrije van Sluis", de heer A. Risseeuw te Zuidzande. Het bezoek van collectanten uit Sluis aan Lille (Fr.) Zoals wij reeds eerder meld den, vertrokken Zondagmorgen een 30-tal collectanten uit Sluis naar de Franse industriestad Lille om daar te collecteren voor het rampenfonds. Bij aankomst te Lille bleek, dat de dag anders zou verlopen dan men zich had voorgesteld en dat het niet de bedoeling was de collecte zelf te houden, doch deze te stimuleren door hun aanwe zigheid. In dit opzicht mag de opzet als geslaagd worden be schouwd, want het waren vrijwel alle volle bussen, die werden af geleverd. Het gezelschap werd op het fraaie stadhuis te Lille ontvan gen door de le wethouder, prof. Jean Minne. De heer Minne zei- de in zijn welkomstwoord ver heugd en vereerd te zijn door het bezoek van de Nederlanders en dit bezoek te beschouwen als een dank van het Nederlandse volk aan Frankrijk en in het bijzon der aan Lille voor hetgeen deze stad heeft gedaan voor de ge troffenen van de watersnood in Nederland. Spr. zeide dat het de bedoeling was, dat na de recep tie het gezelschap een rondrit zou maken door de stad, waarna ieder bij verschillende families een maaltijd zou worden aange boden. De heer L. A. J. van Dongen, wethouder van Sluis, die namens het gemeentebestuur de reis mee maakte, beantwoordde het wel komstwoord van de heer Minne, en zeide o.m.: „Met voldoening hebben wij in Nederland kennis genomen van het medeleven van de gehele beschaafde wereld bij de ramp die ons vaderland heeft getroffen. Te meer treft het ons dat wij, inwoners van Sluis, van Uw gemeentebestuur het verzoek hebben ontvangen om hier in Lille de actie persoonlijk te mo gen ondersteunen. Hieruit spreekt niet alleen vriendschap, doch ook een grote mate van naastenliefde. De ramp die ons vaderland heeft getroffen, heeft ons tevens onze ware vrienden leren ken nen. Hier worden inderdaad de woorden van Uw beroemde land genoot Honoré de Balzac bewaar heid, n.l. „Rampspoed is wellicht de machtigste van alle banden", dit in tegenstelling met de grote vertegenwoordiger der Griekse tragedie Eurepides die zegt: „In het ongeluk heeft men geen vrienden". Wil hebben gezien dat wij Ne derlanders ook de Fransen tot onze vrienden mogen rekenen. Het onsterfelijke Frankrijk toont zich nu weer op zijn best. Het Frankrijk dat over de gehele we reld sympathie geniet, zodat ik weer citeer en wel Henri de Bon nier: „Ieder mens heeft twee vaderlanden; het zijne en dan Frankrijk". Namens onze getroffen land genoten dank ik U hartelijk vooi Uw medeleven en Uw goede ga ven. Zij zullen die nooit vergeten. Na deze woorden werd een re ceptie gehouden en werden aan de dames van het gezelschap bloemen aangeboden. Hierna begaf men zich naar de gereedstaande autobussen en werd een rondrit door de stad gemaakt. De heer Minne sprak bij het afscheid woorden van dank en hoopte dat de bezoekers aan deze dag prettige herinneringen zullen bewaren. Hij sprak de verwach ting uit dat het bezoek zal bij dragen tot de bevordering van de broederschap en tot het grootste ideaal van allen: „de vrede". Nadat ook de heer Van Dongen nog woorden van dank had ge sproken, werd het gezelschap in de gelegenheid gesteld het fraaie stadhuis te bezichtigen en een blik te werpen in de televisie studio's die ook in het gebouw zijn gevestigd. Ook kon men genieten van het machtige panorama van de stad van de 104 meter hoge toren. Hiermee was een eind gekomen aan deze dag en vermoeid, doch zeer voldaan, werd de terugreis aanvaard. Aan de volgende oud-militairen werd het ereteken „Orde en Vre de" uitgereikt: A. J. Arens, P. van Deursen, R. A. de Dalie, G: P. L. Heijens, J. A. van Hove, W. D. Lambert, A. F. van der Meij- den, F. de Rijk en R. A. van der Veeken. Collecte rampenfonds. Tot nu toe is in onze gemeente voor het rampenfonds een bedrag bijeengebracht van 16,000. Alle lijsten zijn nog niet binnen, zodat dit bedrag zeker overschreden zal worden. Bushalte verlegd. Met ingang van heden is de bushalte in de Koninginnestraat in verband met het drukke door gaande verkeer verlegd naar de straat aan de Westzijde van het Marktplein tegenvoer de naai school. Raadsvergadering. In de op Maandag a.s. te houden vergadering van de gemeenteraad zal de heer J. J. van Ham, het nieuw benoemde raadslid, wor den beëdigd. De agenda vermeldt vervolgens de benoeming van een wethouder in de vacatureDe Visser. De heer J. S. de Ridder heeft zijn benoeming tot lid der woon ruimte-commissie niet aangeno men. In de volgende vergadering zal de raad een nieuw dubbeltal worden voorgelegd. Tenslotte bevat de agenda een voorstel tot toekenning van voor schotten voor 1953 aan de bijzon dere scholen. Naar een bedrag van 45 per leerling belopen die voorschotten voor de scholen aan de Riemensstraat, te Reuzenhoek en Othene resp. 4245, 2685 en 1185. De school aan de Polder straat krijgt 6000. Jeugd op stap Voor Rampen fonds. Drie Zaamslagse scholieren heb ben een origineel idee bedacht om een steentje bij te dragen voor het Rampenfonds. Met opvallen de hoofddeksels uitgedost gaan ze van deur tot deur om de mensen voor een kwartje het aantal bo nen in een fles te laten raden. De fles is officieel verzegeld en van het Zaamslagse wapen voorzien. Wie het aantal bonen raadt of het dichtst nabijkomt, ontvangt een prijs. Wij vernemen dat de eerste resultaten uitstekend zijn. Elf Zaamslagse deelmenqers aan het solistenconcours. Aan het solistenconcours,, dat de Zeeuws-Vlaamse bond van mu ziekverenigingen a.s. Zaterdag te Breskens organiseert, zal door 11 leden van de muziekvereniging „De Volharding" worden deelge nomen. Er was gisteravond alarm in Dirksland, waar een polderdijk op doorbreken stond. In de pol der Diederik staat namelijk een sluis, een z.g. duiker, die de Duit sers tijdens de bezetting gebruik ten voor de inundatie. Om het water uit de polder te spuien op de haven van Dirksland, gebruik te men thans deze erfenis van de Duitsers. Dit had evenwel het ge volg, dat naast de sluis de dijk verzakte en een gat ontstond. Hierdoor dreigde gevaar voor on derlopen van de polder en het dorp Melissant. Er werd alarm geslagen en in allerijl werden tientallen vrachtwagens naar de plaats des onheils gedirigeerd. Duizenden zakken zand werden in het gat geworpen om de kracht van het water te bedwin gen. Hierdoor werd erger voor komen. Volgens deskundigen is het gevaar voor dijkbreuk gewe ken. Over "de in Dongen (N.-Br.) uitgebroken diphtherie vernemen wij nader, dat zich 43 gevallen hebben voorgedaan, merendeels onder de schoolkinderen, terwijl van de 115 nog op schoolgaande kinderen, die tot nu toe zijn on derzocht, 32 bacillendragers ble ken te zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. In de gemeente bevinden zich 43 geregistreerde evacué's onder wie zich echter geen gevallen van diphterie hebben voorge daan. Het is niet de bedoeling dat deze evacué's thans elders wor den ondergebracht. 'De besmet tingshaard bevindt zich namelijk in de Sint Jozelfsparochie en in deze parochie bevinden zich hoe genaamd geen geëvacueerden. De raad der gemeente Oostburg kwam Dinsdagmiddag in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter Hoekzema. In zijn openings woord bracht de burgemeester dank aan de bevolking, voor de grote bereidwilligheid, waarme de men op 1 Februari paraat was om bij te springen toen de nood het hoogst was. Eerst Zondagmorgen om half tien vroeg de burgemeester van Breskens hulp, omdat de dijken en duinen op bezwijken stonden. Met medewerking van de gees telijkheid werden de kerkdiens ten onderbroken en in korte tijd was men op de Markt, met schop of spade. Ook was er voldoende vervoer om de mannen naar de kritieke punten te vervoeren. West Zeeuws-Vlaanderen, aldus de burgemeester, is door het oog je van een naald gekropen. Hij sprak de wens uit, dat men thans in vrede moge doorwerken aan de taak, die ons is opgedragen. De katholieke militaire tehui zen vroegen een subsidie, waarop afwijzend werd beschikt. In be sloten vergadering werd met ir 't Hooft van het bureau Rothui zen en 't Hooft een bespreking gevoerd over het uitbreidings plan. Na afloop deelde de burge meester mede, dat aan genoemd bureau de opdracht tot het ver vaardigen van het uitbreidings plan is gegeven. Bij de vaststelling van de re keningen der gemeente over 1950 informeerde de heer Schippers naar een rekening groot ƒ14.000 ingediend door Panagro-bouwon- derneming voor het huren van rijplaten, nodig voor de bouw van de Kroonwijk. Het blijkt, dat de gemeente indertijd geen straten heeft aangelegd, omdat er geen stenen beschikbaar waren. Voor de aanvoer van bouwma teriaal waren die platen nodig, doch verschillende raadsleden waren van mening, dat deze pla ten voor rekening van de aanne mer dienden te komen Gevraagd zal worden bij de re kening een specificatie te geven. Aan de chr. school „Immanuel" werd voor de lagere school een voorschot vastgesteld van 25 per leerling, hetgeen neerkomt op 2950. Voor de R. K.-school werd een bedrag vastgesteld van 4166,67. Ook aan de ULO-school ónder bestuur van „Immanuel" werd een voorschot toegekend van 37,93 per leerling, hetgeen neerkwam op een bedrag van 1757,42. Een verzoek van het bestuur der ambachtsschoolvereninging tot het aanbrengen van een licht punt in de buurt van de school had heel wat voeten in aarde. Wethouder Van Kampen meende, dat nu de nieuwe school zoveel heeft gekost, de school zelf dat lichtpunt zou kunnen bekostigen. Hij vond het een dure liefhebbe rij, daar het de gemeente 270 gaat kosten voor de lantaarn en nog 125 voor de plaatsing. Daar er geen algemeen belang mee gediend is, zal aan 't school bestuur worden voorgesteld dat de gemeente de lantaarn zal le veren en het schoolbestuur de plaatsingskosten voor zijn reke ning zal nemen. De rekeing over 1950 werd vastgesteld op een bedrag voor inkomsten gew. dienst van 1.648.188,92 en uitgaven van 1.643.760,56. Het batig slot is 4.428,36. De kapitaalscienst be liep een bedrag van 2.402.162,48. Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polder dijken van Schouwen-Duiveland is thans gereed. Als het een beet je meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Het wordt een geweldige karwei, dat onveinst men zich niet. Er zitten op het ogenblik nog tal van onbekende moeilijkheden in. Daarmee wordt al danig reke ning gehouden. Een groot probleem vormt de polder Schouwen, die ruim 9000 ha groot is. In de zuidelijke zee dijk bij de Burgsluis ten O. van de duinrand dus. zitten drie flin ke gaten, bij de Schelphoek een gat van ongeveer 250 meter en voorts enige gaten in de haven- dijken van Zierikzee. Water bouwkundige strategen hebben becijferd, dat eerst de gaten bij Burgsluis en Zierikzee dicht moe ten. Daarna komt het gat bij de Schelphoek aan de beurt. In dit gat, dat een diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming, die van en naar de bijzonder grote Schouwenpolder loopt. Het dich ten van dit gat zal naar deskun dig oordeel, veel moeilijker zijn dan het dichten van de Walche- rense dijk bij Westkapelle in '45. Voor de twee eerstgenoemde gaten worden thans zinkstukken gemaakt. Ondertussen is een enorme baggermolen bezig ooste lijk van Zierikzee een werkhaven te graven. Van die basis uit kan het werk met volle kracht begin nen. Graafmachines en ander materieel stroomt op het ogenblik naar het eiland, om het werk on der regie van de directie der Zuiderzeewerken met man en macht te gaan aanpakken. De ge noemde werken zijn lang niet de enige op Schouwen-Duiveland. Van Zierikzee naar het noorden loopt de oude Schouwsedijk, een zeedijk uit de tijd toen enkele eeuwen geleden Schouwen, Dui veiand en Dreischor nog drie aparte eilanden waren. Deze binnendijk is met ontzag lijk veel moeite in de laatste 14 dagen behouden gebleven. Het zwakke punt ligt bij Kakkers weel, waar militairen dag en nacht hebben gevochten en tot dusverre met succes, om met zandzakken deze dijk dicht te houden. Nog is het gevaar voor de achterliggende grote polders niet geweken. Deze polders staan dras, door doorgekweld en over geslagen water. Het wordt nog niet verantwoord geacht de be volking te laten terugkomen. Slaajt men er in de oude daartoe door technici van werk spoor opgespoord, dan is een be langrijke corridor verkregen van Zierikzee naar Brouwershaven, waardoor het ganse herstelwerk zeer aanzienlijk vergemakkelijkt zal worden. Oostelijk van Zierikzee heeft de Gouwenerpolder een reeks ga ten. De Vier Bannenpolder telt er twee in de noordelijke en twee in de zuidelijke zeedijken. De Oos- ter- en Sir janspolder tellen er één in het noorden en twee in het zuiden. In de Bruinissepolder, die via een binnendijk van de Sir- janspolder is overstroomd, is her stel gaande. Deze polder zal bin nen afzienbare tijd droog kunnen zijn. Behalve de genoemde gaten in het oosten van het eiland heeft de noordelijke dijk geen voltref fer van de stormvloed gekregen, wel is overal aanzienlijke schade aan de dijkkruinen en glooiingen aangericht, zodat het waarschijn- l"k jaren zal duren voordat de ganse bedijking van Schouwen- Duiveland weer volkomen be trouwbaar zal zijn. Nu landbouwherstel in de pol ders toch de verzilting zal moe ten bestrijden en de gronden zul len moeten worden bevrijd van reusachtige kreken en scheuren, zeer vele sloten en greppels zul len moeten worden geschoond, staat nu reeds vrijwel vast, dat voorgestelde en reeds in gang zijnde ruilverkavelingen met voortvarendheid zullen worden uitgevoerd. Dit kan nu doorgaans tegelijk met het rehabilitatiewerk wor den gedaan, waardoor aanzienlij ke besparingen kunnen worden verkregen. Een klein geluk bij een onge luk, aldus deskundigen, die er zeker van zijn, dat de vooruit strevende boerenbevolking van Schouwen-Duiveland aan deze ruilverkavelingsplannen gaarne zal meewerken. De herstelwer ken op Schouwen-Duiveland staan onder supervisie van Ir. Slotboom, hoofdingenieur van rijkswaterstaat, en de technische hoofdambtenaar van rijkswater staat, de heer S. W. Elok. BRUIDEGOM VERGAT ZIJ BRUILOFT. Te Tricat in Frankrijk was alles in orde. gebracht voor het huwelijk tussen de 26-jarige spoorman Michel Ledoux en zijn uitverkorene. Burgemeester en pastoor stonden gereed, alsook de beiderzijdse familieleden en, last not least, de bruidmaar de tijd verstreek zonder dat de bruidegom verscheen. Tenslotte trok de bruid, in tranen, zich terug. De politie ging er op uit met een hond en vond de bruide gom, die in alle rust en genoegen over een landweg fietste en zich niets van een plan tot trouwen te binnen bleek te kunnen bren gen. Ledoux heeft namelijk een auto-ongeluk gehad en sedertdien lijdt hij aan geheugenstoornissen. BRAND IN STOMERIJ. Maandagnacht heeft een felle, uitslaande brand gewoed in de stomerij en ververij van de firma H„ aan de Geuzenweg. De boven verdieping van een groot bijge bouw, waarin een grote partij geverfde wol voor Zweden te drogen hing, brandde uit. De brandweer, die met een groot aantal slangen het vuur be streed, wist de brand tot de bo venverdieping te beperken. Over de oorzaak tast men nog in het duister. De schade, ruim veer tigduizend gulden, wordt door verzekering gedekt. Het schijnt in het rampgebied te zijn voorgekomen, dat een be gin van brand is ontstaan in een Schouwsedijk te behouden en de partij vochtige jutezakken, be- drie grote polders Bommene (320 stemd voor het tijdelijk dichten ha), Zonnemaire (572 ha), Noord- van waterkeringen. Aangezien gouwe (565 ha) en een tiental het inderdaad mogelijk is, dat bij kleine poldertjes droog te krij- het hoog stapelen van dergelijke gen, hulpgemalen zijn of worden zakken door broei brand ontstaat Hieronder publiceren wij de vijfde lijst van Zeeuwse slacht offers van de overstromingsramp. De lijst is ons ter beschik king gesteld door het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Het Nederlandsche Roode Kruis kan in verband met de om standigheden waaronder de gegevens van deze verlieslost wor den verzameld, niet de volledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. NIEUWERKERK. Geïdentificeerd te Zierikzee: Mattheus Andreas Kik, geb. 9-6-06 te Oosterland, echtgenoot vsn Cornelia Marina de Graaf, laatste adres: Gouweveerseweg B 45; Cornelia Marina de Graaf, geb. 3-6-15 te Zierikzeeecht genote van Mattheus Andreas Kik, laatste adres: Gouweveerse- w(Lg ?Q^:.Jyilh3Püna Maria Kik' Seb- 3-2-49 te Nieuwerkerk, geb. 18-7-47 te Nieuwerkerk, laatste adres: Gouweveerseweg laatste adres: Gouweveerseweg B 45; Cornelis Marinus Kik, .o 45. OOSTERLAND. Provisorisch begraven aan de vluchthaven Zijpe' Heijboer, oud 21 jaar. Jannetje RILLAND-BATH. Geborgen en geïdentificeerd: Mattheus Nijssen, geb 8-8-31 laatste adres: Rilland-Bath. STAVENISSE. Geïdentificeerd: Leendert Johannes Potappel, geb 27-3-82 te R%2^'eSóiMO,enpad 197: CIasina Johanna Potappel, geb. 9-8-8o te Stavemsse, echtgenote van Pieter Jo hannes van Oeveren, laatste adres: Molenpad A 197- Pieter Jo hannes van Oeveren, geb. 15-8-84 te Stavenisse, echtgenote van Clasina Johanna Potappel, laatste adres: Molenpad A 197- Ma- ad"ei-MÖrenpad\°ie9Ten' 1?"3"18 t6 Stavenis^, laatste adviseert de hoofdinspecteur voor het brandweerwezen stapels lege jute zakken over grotere vloer oppervlakten verspreid op te slaan en deze zakken dus vooral niet in te hoge stapels op te slaan, aangezien broei juist door druk in hoge stapeling wordt bevorderd. TWEE MIJNWERKERS VERONGELUKT. Twee mijnwerkers hebben het leven gelaten in de Limburgse mijnindustrie. In de mijn Laura te Eyggelshoven geraakte Maan dagmiddag de 42-jarige hulphou wer J. A. Haan uit Nieuwenha- gen in de laadplaats op de 378 meter-verdieping bekneld tussen de wand van deze laadplaats en een rijdende locomotief. Tijdens het transport naar het zieken huis overleed hij aan de beko men verwondingen. H. was ge huwd en vader van 3 kinderen. Op de 700 meter-verdieping van de staatsmijn Emma te Trebeek werd in de nacht van Maandag op Dinsdag de 43-jarige houwer J. H. Steinbusch uit Nuth zwaar gewond aangetroffen aan de voet van een opbraak. Hij overleed korte tijd later aan zijn verwon dingen. Dit slachtoffer laat een vrouw met 7 kinderen achter. Het onderzoek naar de toedracht van het overkomen ongeval nog gaande. is Gedurende de maand Decem ber j.l. verloren tengevolge van brand 3 personen het leven en werden 31 personen door brand gewond, waarvan 11 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op ƒ1.003.675 (vorige maand 1-444 640) December 1951 was dit f 2.468.315 Elf branden, veroorzaakten elk een <chade van 29.0n9 of meer. Hierbij werden 10 boerde rijen geheel of gedeeltelijk ver nield, waarvan de to ale directe i schade wordt geraamd op 417.800- Vorige maar.d 5 boer derijen met een totale schade van 300.000; December 1951: 7 boerderijen, schade 334.900. Handel en industrie leden met 2 branden een schade van f 61.745 (vorige maand 6 bran- den met een schade van 542.000; December 1951: 10 I branden, schade 1-623.000 Deel I: „IIET SPOOR VAN HET ZlVAARn" 18. Tsacha werpt Eric zijdelings een loerende blik toe, als diens ogen onderzoekend door de kamer dwalen. „De zorg, welke de Grote Noorse Khan voor mijn nietswaardi ge dienaren koestert, ontroert waarlijk mijn hart. Wilt gij niet plaatsnemen, Grootno- bele? Mag ik U een beker wijn inschen ken? Dat wij dan drin ken op de behouden reis van mijn niets waardige dienaar Hij heeft een lange reis voor zicheen zeer lange reis En op hetzelfde moment ziet de poortwachter de twee steppenrui- ters op zich toerijden. De jongste hangt scheef voorover in het zadel en schijnt alle macht over zijn rij dier verloren te hebbenDe wachter schriktdoch het vol gende ogenblik stelt de oude No made hem gerust „De Noorse Khan schenkt goede wijngrijnst hij. „Zeer goede Dat vond mijn jonge makker tenminsteNu zendt Grote Tsa cha hem uit op een grote tocht en moet -ik, nietswaardige, hem be hoeden van zijn paard te vallen... Vreemd worden de gunsten ver deeld Onder het spreken zweeft zijn hand dicht bij zijn mes, doch de poortwachter lacht en opent de zware deuren „Wikkel hem maar dicht in zijn mantel, 'tis bitter koud! Goede reis, vriend...!" En inmiddels houdt Tsacha de Noorman glimlachend een beker wijn voor. „De angst is een kwade genoot" zegt gij o Grote Khandoch wie zou iemand durven deren, die in de schaduw van uw zwaard rust... Gij, die over het onoverwinnelijk zwaard Tyr beschikt Zonder te antwoorden loopt de Noorman langzaam naar de deur, werpt Tsacha nog een laatste on derzoekende blik toe en gaat dan met een korte groet heen. De Nomade luistert naar de zich verwijderende voetstappen. Dan sluipt hij naar het raam en schuift het gordijn iets terzijdePein zend staart hij in de donkere storm nacht waar twee nietige ruiters moeizaam voortworstelen, en een voldaan lachje krult zijn lippen „Tsacha heeft alle sporen uitge wistprevelt hij. „Doch het spoor van het zwaard Tyr kunt gij niet uitwissen, Noorse hond... Ik zal het vindenook zonder UGoedschiksof kwaad schiks

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3