Geen communisten watersnood in commissie De evacuatie van Zierikzee De buitenlandse hulp Wil 1. Egyptisch hoteleigenaar fotografeerde Van het khaks naar de baggerlaarzen St. Annaland begint zich te herstellen Nehsroe pleit voor „derde gebied" flat til we H oest* "^«sEssrl Tweede Kamer Concert rampenfonds bracht f 7472 op In de gisteren gehouden verga dering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter verzocht hem te machtigen de leden van de „com missie watersnood" aan te wijzen. De heer Burger (Arb.) heeft er bezwaar tegen dat ook de commu nistische fractie vertegenwoordigd zal zijn. Een doorslaggevende reden om een voorstel te doen geen CPN- leden op te nemen, is ontleend aan overwegingen van de veiligheid van de staat. Ook met het oog op de defensie acht hij het met ge wenst een communist lid der com missie te doen zijn. De communist is te zien als een verlengstuk van een buitenlandse mogendheid. Spr. dient een motie in, waarin de wenselijkheid wordt uitgespro ken in de watersnoodcommissie geen lid der CPN te benoemen, De motie is mede ondertekend door de heren Romme (KVP), Schouten (AR), Tilanus (CH)Le- maire (KNP) en Zandt (SG). De heer Gortzak (CPN) merkt op, dat men nooit waar heeft kun nen maken, dat de CPN-fractie een verlengstuk zou zijn van een bui tenlandse mogendheid. Hu be strijdt de motivering van de heer Burger en verklaart er recht op te hebben mede te beraadslagen over wat gedaan wordt in het be lang van het volk. Dat men het en- tische element wil uitschakelen, doet vermoeden dat men iets in de doofpot wil stoppen. Hij hoopt, dat de Kamer de mo tie zal afwijzen en dat de voorzit ter een commissie samenstelt, waarin alle fracties vertegenwoor digd zijn. De heer Oud (WD) meent, dat de Kamer niet juist en verstandig zou handelen door de communisten buiten deze commissie te houden. Spr heeft weinig waardering voor de CPN en zeker niet na het debat van verleden week. Men kan echter niet wegcijferen, dat 6 der bevolking de communisten in de Kamer heeft' gebracht. Bij de samenstelling van commissies moet daarmede rekening worden gehou den De communisten moeten z.i. worden bestreden met geestelqke wapens. Het is juist van belang, dat de heer Gortzak in de commis sie komt, omdat dan nog duidelij ker het voze van zijn critiek zal blijken en hij nog meer in zijn hemd zal komen te staan. Het landsbelang verzet er zich tegen de communisten b.v. te be noemen in de defensiecommissie. Bij deze watersnoodcommissie is dat niet het geval, meent de heer Oud. i f De heer Burger (Arb.) merkt aan het adres van de heer Oud op, dat het hem alleen om het lands belang gaat. Het is een eis van democratie zich te verzetten tegen de commu nisten als vertegenwoordigers van een buitenlandse mogendheid. Het verschil tussen het stand punt van de heer Oud en van spr. is het verschil in visie over de be tekenis van de commissie. De slachtoffers van de ramp zijn er alleen maar mee gediend, als de .Kimmissie zo efficiënt mogeluk kan werken en dat kan alleen, als de communisten er niet in zitten. De heer Gortzak (CPN) zegt het te betreuren, dat de heer Bur ger niet op zijn betoog is ingegaan. Spr verklaart geen bezwaar te hebben tegen een grondige bespre king van zijn critiek. In dit ver band herinnert hij aan zijn vraag aam- een parlementaire enquete- commissie. Tegen een inspectie van de hemden zegt hij geen bezwaar te hebben, maar dan in volle open baarheid. Uitsluiting van de critiek is geen bescherming van de democratie, maar dat is de democratie in de doofpot stoppen, aldus de heer Gortzak De motie-Burger wordt aange nomen met 73 tegen 11 stemmen Tegen CPN en WD; vóór de an dere fracties. De voorzitter wordt gemachtigd de commissie te benoemen. Hij wijst als leden aan de heren Chr. van den Heuvel (AR), Schillhuis (Arb.), Schmal (CH), Bur^.e^ (Arb.), Ten Hagen (Arb.), Mol (KVP). Lucas (KVP), Den Har- tog (VVD), Verkerk (AR), Vonde ling (Arb.), Van der Feltz CH), Cornelissen (VVD), v. d. Heuvel (KVP). Weiter (KNP) en Van Meel (KVP). De gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot. Vervolgens heeft de heer Ncder- horst (Arb.) aan de minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Welke gevolgen heeft net in treden van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot voor de economische en sociale ver houdingen in Nederland? 2. Kan de minister mededelingen verstrekken omtrent de resultaten van de conferentie te Luxemburg in verband met het openstellen van de markt voor kolen, erts en schroot? 3. Zijn in het bijzonder mededelin gen te doen omtrent het al of met handhaven van het egalisatiefonds voor steenkolen en het handhaven van het systeem van mengpnjzen dat hiermede verband houdt? Minister Zijlstra zegt o.m., dat het intreden van de gemeenschap pelijke markt voorlopig geen ge volg zal hebben voor ons land voor wat de kolen betreft. Het egalisatiefonds zal tot 1 April worden gehandhaafd. De prijsvoorschriften van Öe kolen zul len tot 15 Maart gelden. Ten aan zien van het ijzererts is de toestand gebleven zoals hij was. De hoge autoriteit voor schroot zal vóór 15 Maart nieuwe maxi mumprijzen vaststellen. Na 15 April wordt een stijging der prij zen verwacht. Spr. hoopt, dat bij een redelijk prijsniveau voldoende schroot aanwezig zal zijn voor on ze industrie. Wat de Nederlandse voorstellen aangaat zegt spr., dat gesugge reerd is het vaststellen door de ho ge autoriteit van maximumprijzen voor de kolen per bekken. Een be slissing is nog niet genomen. Ver der is voorgesteld de instelling van een compensatiekas voor de ge meenschap in verband met de im port van kolen, en handhaving van het in Nederland bestaande egali satiesysteem. Verlaging van de verevenings heffing. In de vergadering van de Twee de Kamer is daarna aan de orde gekomen het wetsontwerp tot ver laging van de vereveningsheffing. Daarin wordt voorgesteld een ver laging der heffing met een half procent. De regering heeft een aantal maatregelen ontworpen, waardoor tegenover de verzwaring der be drijfslasten met gemiddeld 2 tengevolge van het werkgeversaan. deel in de premie volgens de werk loosheidswet een verlichting van 1,2 ontstaat. Dit resultaat is verkregen door een verlaging van de vereveningsheffing van 4% tot 4 een verlaging van de kinderbijslagpremie van 6 tot 5% en een verlaging van de pre mie voor de werkloosheidsverzeke ring van 2,8 tot 2,4 De reste rende verzwaring der bedrijfslasten met 0,8 waarvoor geen compen satie kon worden gevonden, zal naar het oordeel der regering niet tot moeilijkheden van enige om vang leiden. De heer Hooij (KVP) stelt vast, dat het niet alleen gaat om verla ging der vereveningsheffing, maar om een samenstel van maatrege len, die niet een verlaging maar een verzwaring van de lasten voor het bedrijfsleven betekenen. Spr. behoudt zich het recht voor erop terug te komen als het samenstel van belastingverlagingen, dat de regering zich voorstelt, aan de or de komt. De heer Van de Wetering (CH) verklaart zich niet te zullen ver zetten tegen het ontwerp. Dat be tekent geen instemming met de compensatie, maar omdat het gaat om uitvoering van het woord der regering. De heer Ritmeester (VVD) vraagt hoe het zit met het percen tage van de werkloosheidsverzeke ring. De heer Hofstra (Arb.) ziet het voorstel als een redelijke oplossing voor de compensatie, die nodig was geworden. Dat de schatkist niet veel kon bijdragen, is duidelijk. Het lag dus voor de hand, dat het bedrijfsleven moet meebetalen. De heer Lemaire (KNP) is van oordeel, dat de extra last door het bedrijfsleven moeilijk te dragen is. De toegepaste methode moge doel matig wezen, rechtvaardig is zij niet. Rechtvaardig zou zijn het be drijfsleven volledige compensatie te geven. De heer Gortzak (CPN) meent dat het bedrijfsleven de compensa tie zelf had kunnen dragen. Hij vraagt waarom de regeling niet zó is gemaakt, dat zij, die de last niet of nauwelijks kunnen dragen, wor den vrijgesteld. Wat thans wordt voorgesteld, is z.i. onvoldoende voor een bepaald deel van het be drijfsleven: de kleine ondernemers. De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, merkt op dat elke sociale last op het bedrijfsle ven moet worden gecompenseerd De staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Van Rhijn, ver klaart. dat de cijfers voor het be drijfsleven doen zien, dat de opvat ting der regering, dat de 0,8 zeer wel gedragen kon worden, juist is. Men kan z.i. niet zeggen dat er een te zware belasting op het bedrijfsleven is gelegd. In verband met de vraag van de heer Ritmeester over het percen tage der werkloosheidsverzekering zegt spr., dat op 1 Jan. 1.1. het al gemene werkloosheidsfondns een overschot van 21 millioen had. Op de vraag of een percentage van 2,4 voldoende zal zijn, zegt spr. het antwoord te moeten schuldig blij ven, maar er is z.i. enige aanleiding tot optimisme. Daar de kleine ondernemers slechts enkele werkkrachten in dienst hebben heeft voor hen de premie als totale last niet de be tekenis, welke zij heeft voor de grote ondernemers. Het wetsont werp wordt s.h.st. aangenomen. Wijziging Lager-Onderwijswet. Tenslotte heeft de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de lager-onderwijswet voort gezet. Het artikel, dat onderwijs in het esperanto op de lagere school wil mogelijk maken, wordt verworpen met 44 tegen 37 stemmen. Vóór: PvdA, WD en CPN, alsmede de heer Roosjen (AR); tegen: AR (behalve de heer Roosjen), KVP, KNP, CH en SG. Het amendement-De Loor (Arb.) dat het mogelijk wil maken, dat een onderwijzer lid van gedepu teerde staten is, wordt verworpen met 50 tegen 31 stemmen. Vóór: PvdA en CPN; tegen: de andere fracties. Het wetsontwerp is z.h.s. aange nomen. Naar het Egyptische blad „Al Misri" meldt, is de eigenaar van een der voornaamste hotels van Egypte op heterdaad betrapt bij het fotograferen van documenten van een buitenlandse delegatie, die onlangs in Egypte was aan gekomen. Bij een onderzoek in de brandkast zou de Egyptische contra-spionnagedienst 40 foto- copieën van documenten, beho rend aan een buitenlandse dele gatie, die in hetzelfde hotel ver bleef, hebben ontdekt. Het on derzoek duurt voort. (Van een speciale A.N.P.- verslaggever.) In Steenbergen stonden Maan dagmiddag drie Fransen en een Nederlander aan het biljart, ter wijl twee Amerikanen belang stellend toekeken. Hun taak was afgelopen en het leger in khaki gaf Maandag officieus en Dins dag officieel de leiding over aan het civiele leger in baggerlaarzen en leren jekkers. Een plotselinge overgave is dit allerminst, want de laatste week heeft geleidelijk het civiele apparaat reeds offi cieus aspecten van de opbouw overgenomen en er was geen mi litair die zich daartegen verzette. „De taak is nu aan de deskun digen", is de algemene houding, en het militaire apparaat is er ten volle van overtuigd, dat deze opbouwtaak zo snel mogelijk aan de civiele sector moet worden overgedragen. De waardering van beide kanten is er ten volle. Enerzijds is men er van door drongen, dat in de eerste ramp zalige dagen de militairen het meest efficiënt konden optreden, Premier Nehroe van India heeft in een toespraak tot de „Raad der Indische staten" het instellen van een derde „wereld gebied" voorgesteld, dat voor de vrede zou moeten werken. Hij verwierp de voorstellen tot het instellen van een derde blok of macht. „Door deze bewoor dingen worden de volken afge schrikt", zeide hij. Ook het door hem voorgestelde „derde gebied" zou zich niet met het Russische of Amerikaanse blok moeten ver binden. De staten, die een dergelijke verbintenis niet wensten, zouden er deel van moeten uitmaken. Vergeleken met Zondag 1 Febr. was het j.l. Zondag in St. Anna land een volledige rustdag. Ver geleken met andere Zondagen was er nog wel verschil. Zo was het bijvoorbeeld wel noodzake lijk, dat de cadaverploegen uit rukten, terwijl de aanwezige mi litairen groepsgewijze nog een halve dag aan de dijk werkten. Met de St. Annalandse dijken staat het er nu behoorlijk voor. De aangelegde verdedigingslijn Breedenvliet-Paaldijk-Poortvliet is bijna voltooid en hierdoor is de eerste dijk buiten het dorp zeedijk geworden, die bij hoge vloeden het dorp moet en binnen een paar dagen ook wel kan be schermen, weersgesteldheden als op de 1ste Februari buiten be schouwing gelaten. De daarop volgende dijk (ook nog een bin nendijk) en uiteindelijk de zee dijk remt stroom en golfslag nog grotendeels af, zodat bij normaal tij hoegenaamd geen sprake is van slijtage. Het is niet gelukt het laatste buitendijksgat nog de afgelopen week te dichten. Wel had de plaatselijke waterbouwkundige ambtenaar, de heer J. D. Jagt daartoe maatregelen getroffen, maar opdracht van hoger hand weerhield hem daarvan, zodat dit thans in handen is gelegd van de Ned. Heide Mij. Maandag is met dit werk begonnen. Aangenomen mag worden dat binnen 14 dagen herstel zover is gevorderd, dat de St. Annalandse zeedijken het water weer kunnen keren. Het gevaar voor water in de ge meente zelf is dan weer minder en bestaat nog slechts aan de west- en zuidzijde, zolang de zee dijk Stavenisse niet is hersteld. In de gemeente zelf zijn thans nog twee straten onbewoonbaar (Suzannaweg, waar een zestal huizen geheel is weggeslagen en enkele andere onbewoonbaar zijn, en de Klippelstraat, waar nog 1 meter water in de huizen staat). Uit bovenstaande volgt even wel, dat langzamerhand het nor male leven in deze gemeente te rugkeert. Met het herstel van de vernielde of gedeeltelijk verniel de straten is reeds begonnen. Volgende week gaan ook de scholen weer open. De plaatselijke Roode Kruis- afdeling, die met behulp van par ticulieren (na eerste hulp) een zware taak vervulde door voe ding, legering en kleding van dijkwerkers en gedeeltelijk van militairen, kan zich nu meer be zig gaan houden met het opma ken van een schade-enquête om daarna tot definitieve uitreiking aan de getroffenen over te gaan. Zeer moeilijk zal het nog blij ven voor de landarbeiders en landbouwers die in de St. Anna landse polders hebben gewoond en wier bedrijven geheel of ge deeltelijk zijn verwoest. Vrijwel allen zijn naar de kom der ge meente geëvacueerd. Maar overigens is St. Annaland bezig zich te herstellen. Boven mate dankbaar dat het tot mate riële, zii het dan grote materiële schade, beperkt is gebleven, een dankbaarheid die zich uit door dat men ondanks het geleden materiële verlies nog een be hoorlijk bedrag beschikbaar stelt voor het rampenfonds. en het voortreffelijk hebben ge daan, anderzijds beseft men, dat het hoog tijd is, dat er nu orde komt in de provisorische werk zaamheden en dat draglines en bekistingen betere hulpmiddelen zijn dan de zandzakken van het eerste uur. We hebben dit kunnen aan schouwen op St. Philipsland, waar aannemingsmaatschappijen thans bezig zijn de vier grote ga ten in de dijk te dichten en de drie beschadigingen aan de dijk te herstellen. Hoe lang het duurt voor de gaten dicht zijn hangt van twee factoren af: het weer (dat de laatste dagen zeer gunstig was) en de werkwilligheid van de arbeiders op het eiland. Daar naast brengt de aanvoer van zand en klei nog zijn speciale moei lijkheden mee. Over die werk willigheid zijn dé meningen ver deeld. De eilandbewoners zeggen: „Wij doen wat we kunnen". De aannemers wijzen er op, dat Zondag j.l. van de 300 arbeiders op St.-Philipsland er slechts 100 aanwezig waren. De 200 afwezi gen beriepen zich daarbij op re ligieuze principes. In het gunstig ste geval rekenen de aannemers er hier op, dat de kistdammen er binnen twee weken op hoog-wa- terhoogte inzitten. Een week daarna kunnen de polders drooggemalen zijn. Daar na komt dan de afwerking aan de beurt, wat maanden zal duren. „We zijn niet bang voor brede gaten, maar wel voor diepe", ver telde een der ingenieurs. Het in- en uitgaand tij schuurt namelijk de gaten steeds verder uit, daar om heeft men eerst de kistdam men opgeworpen tot laag-water- stand, waardoof het water er overheen kan stromen. Ducks zijn bij het transport vrijwel onontbeerlijke hulpmid delen en daarom heeft een aan nemingsmaatschappij er zich ook reeds een aangeschaft. Voorts blijven er op Schouwen- Duiveland en op St. Philipsland voorlopig nog 32 militaire ducks in gebruik. Zij behoren tot de mi litaire hulpmiddelen die voorlo pig nog blijven, maar voor de rest gaan de Amerikanen, Ne derlanders, Fransen, Engelsen en Belgen naar huis. Als men de burgemeester van Zierikzee spreekt over de eva cuatie, dan is er, zoals hij zegt, „geen vuiltje aan de lucht en is er geen reden om weg te gaan". „Mijn spullen staan hier drcog" zegt hij. „Waarom zou ik weggaan". Als men de autoriteiten spreekt geven zij u een aantal goede re denen die evacuatie dringend nodig maakten. Daar zijn in de eerste plaats de hygiënische toestanden; het niet functione ren van de riolering en van de waterleiding, met alle gevaarlij ke consequenties van dien. Voorts zitten of zaten er in een huis vaak 5 of 6 families, die kookten op alle mogelijke plaat sen die daarvoor niet geëigend zijn en daardoor voortdurend brandgevaar vormden. En ver der is er het gevaar nog steeds niet geweken, gevaar van een dijkdoorbraak bij ongunstige wind, waardoor de Schouwense dijk tussen Brouwershaven en Zierikzee, die tot dusverre op het nippertje heeft gehouden, de daarachter liggende gebieden niet meer zou kunnen bescher men. Dit zou tevens tot gevolg hebben dat het deel van Zierik zee, met uitzondering van een deel van 500 tot 100 meter rond de kerk, blank zou kernen te staan. En tenslotte is er nog het feit dat het havenkanaal ver zand is en binnen enige dagen niet meer bevaarbaar zal zijn. Het feit dat we in de beginne de burgerman Zierikzee spre kend invoeren, kan er al op wij zen dat ondanks het feit dat de evacuatie Maandag zijn beslag heeft gekregen en de laatste 500 officiële evacué's vertrokken zijn, er nog altijd een aantal in woners zit dat buiten de evacua tiemaatregelen is gevallen of er zich aan onttrokken heeft. Beide gevallen doen zich voor. Het eerste is een logisch gevolg van het feit dat er een aantal men sen achterblijft dat node gemist kan worden, de werkers, hetzij administratief, hetzij met de schop. Dit getal beloopt onge veer 3000. Maar daarnaast zijn er nog altijd burgers of burge ressen van 'Zierikzee die geen gehoor hebben gegeven aan de dringende beroepen die men op hen heeft gedaan en die niet vatbaar zijn gebleken voor de zeer redelijke, argumenten, die de autoriteiten voor evacuatie naar voren hebben gebracht. Het is geen gemakkelijke taak geweest, de evacuatie van de 7600 inwoners van Zierikzee te regelen. 17 Instanties zijn er die hier een vinger in de pap heb ben en iedere middag en avond is er op het gemeentehuis on der leiding van burgemeester Schuurbeque Boeye een verga dering geweest en nog zijn deze vergaderingen niet ten einde, want de problemen zijn vele. Van de 3000 uitverkorenen zijn er namelijk velen, die een tijde lijke vergunning hebben, die elk ogenblik weer kan worden inge trokken. „Hoeveel kruideniers moeten er weg, hoeveel slagers, hoeveel groenteboeren?" De winkelstand heeft besloten zich bij een lo ting neer te leggen, met dien verstande, dat de grote landelij ke firma's die hier filialen heb ben, primair zullen evacueren Hierbij zijn de economische be langen van de kleine midden- o and afgewogen tegen die van de grote bedrijven. „Die 17 in stanties", dat zit een aantal in woners van Zierikzee ook dwars. Een huisvrouw ging zover te be weren, dat primair de gezinnen van de leden van die 17 instan ties hier mogen blijven. Haar man, die opzichter bij een dijk werk is, kan blijven, maar zij moet met haar kinderen weg, in tegenstelling tot de gezinnen van de ambtenaren. Wij laten deze bewering gaarne voor haar rekening, maar geven haar als citering van de stemming, die onder een deel van de legaal en illigaal achtergeblevenen heerst. Wie zo in het centrum van het stadje loopt, zal inderdaad den ken, dat er „niets aan de hand" was, maar wie de zijstraatjes in- aat en daar de ravage aan schouwt, wie ziet hoe hier en daar het water nog doorsijpelt en zijn knagend werk verricht, komt tot de conclusie, dat de autoriteiten met de stap tot eva cuatie een wijs besluit genomen hebben. Straks zullen er in Zierikzee 4000 nieuwe tijdelijke bewoners kernen, ondergebracht in barak kenkampen. De mannen zullen pogen Zierikzee weer terug te brengen tot de staat waarin dit vriendelijke stadje vóór de ramp verkeerde. De militairen zijn Dinsdag vertrokken. Zij laten een stadje achter, waar het hier en daar in de gemoederen nog gist, maar dat voor de militairen uit hygiënische overwegingen als werkoord thans onvoldoende is bevonden. Een sprekender ar gument voor de evacuatie is welhaast niet denkbaar. Bij een rondgang door Zierik zee valt het op dat men niet zo als voorheen zijn schreden kan richten zo men wil, daar ver schillende straten zijn afgeslo ten. Grote gaten zijn in de be strating in verschillende delen der stad ontstaan, vooral in het zuidelijk deel dat kort aan de nieuwe haven is gelegen. Overwogen wordt een beton nen muur te bouwen met door gangen voor verkeer op de nieu we haven, engeveer 3 meter van de huizen. Dit ter vervanging van de vloedplanken. De waterleiding functlonneert nog steeds niet, hoewel de af sluiter te Renesse is openge draaid. Men vermoedt buisbreu ken in het hoofdbuizennet in het midden van Schouwen dat één binnenzee is. Voortdurend wordt met duikers en kikvors mannen gewerkt teneinde te trachten de breuken op te spo ren. Al het mogelijke wordt ge daan zo spoedig mogelijk weer water te kunnen leveren via de waterleidingkraan. Gas is er nog niet. De geruchten als zou den er plannen bestaan de gas fabriek op te heffen missen alle grond. Een 2-tal deskundigen is hier geweest om de zaak te be kijken. Er komen rapporten over buta- en mijngas. Plannen zijn in voorbereiding om bij Burgsluis een zinkstuk aan te brengen om verder uit- schuren van het gat in de dijk tegen te gaan. De dijkbreuk bij de haven van Schelphoek onder Serooskerke kan voorlopig niet worden gedicht. Het ligt in de bedoeling daar in de toekomst een dijk rond het diepe uitge- schuurde gat dat 250 meter breed en 25 meter diep is, te leggen. Het werk zal daar veel tijd vergen. Kampen voor dijk werkers zullen worden opge richt. In het Havenpark midden in Zierikzee worden barakken geplaatst. Wat het onderwijs betreft, verschillende lycea hebben aan geboden om jongelui van het lyceum te Zierikzee die dit jaar eind-examen moeten doen, cp te nemen. De gemeente Leiden bood aan de hele school met leraren en leerlingen op te ne men, wat niet mogelijk is. Leerlingen van de U.L.O.- scholen kunnen in Apeldoorn worden geplaatst ten huize van ouders van leerlingen of leraren. Mochten de leerlingen niet vol doende boeken hebben, dan zul len de uitgevers hen nieuwe verschaffen. De Spaanse nationale co. operatieve rijstbouw vereniging heeft besloten 10 ton rijst van de eerste kwaliteit aan de slachtoffers van de overstro mingsramp in Nederland te schenken. Exporteurs uit de omge ving van de Spaanse stad Xeres kondigden aan dat zij binnen kort een voorraad wijn en cog nac naar Nederland zullen zen den ten bate van de slachtof fers. Het kabinet van de Austra lische staat Victoria heeft be sloten ongeveer 42.500 gulden beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de overstro mingen in Nederland en Enge land. De door de burgemeester van Melbourne georganiseerde geld inzameling heeft reeds meer dan 100.000 opgebracht. De fi nanciële commissie van het stadsbestuur beval aan 17.000 beschikbaar te stellen. De Zwitserse verbruiksco öperatie heeft in het afgelopen weekeinde een eerste transport brandstoffen en laarzen ter waarde van 33.000 Zwitserse franken verzonden. Nieuwe zijn in voorbereiding. De gemeenteraad van Straatsburg heeft een bedrag van 2 millioen Franse franken ter beschikking gesteld van de slachtoffers van de ramp in Nederland, België en Engeland. Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de XJn slijmoplossende OO&QV AKKER S 's werelds beste hoestsiroop door Allan Penning 28) (Nadruk verboden). De lome hitte was nu enigs zins opgetrokken en reeds was een fris windje voelbaar als eer ste bode van de naderende avondkoelte. De woonwijken schenen evën- eens te zijn ontwaakt en in de wijde verte van het open, groen terrein van de renbaan zag hij, als twee witte poppetjes, een paar mannen aankomen. Zij wa ren buiten de afpaling van de renbaan en telkens zag hij hen even stilstaan, alsof zij elkaar iets zeer gewichtigs te vertellen hadden. „Kom jongen", zei Wins tot zijn paard, terwijl hij het dier liefko zend op de slanke hals klopte, „zullen we de benen eens strek ken, tot het luie zweet er uit komt?" en tegelijk drukte hij zijn hakken straf tegen de flanken van het dier. Willig sloeg het in galop en of schoon Peter Wins het eerste ogenblik nog inhield, boog hij zich over de glanzend bruine hals als een jockey en liet het fiere dier vol uitlopen. Sneller ne snel ler ging het en Peter Wins ge noot van de rappe vaart, waar mee hij over de groene baan voortsuisde. Hij wist, dat de ren baan vrij was en beging de meest grove fout, die een ruiter kan maken. Hij keek namelijk niet voor zich en werd plotseling op geschrikt door een meer dan nar- baars gekrijgs en gescheld. Hij schrok op en kon nog juist op tijd eep kleine zwenking maken, terwijl de eens popperige witte stipjes, thans gewassen tot twee dikke kerels, over de railing van de renbaan wipten met een vaart alsof een woedend briesende stier hen achterna zat. Eenmaal in veilige zóne aan geland, begon de dikste, een kerel met een kop als een pioenroos, te tieren als een ketter. Hij braakte 'n zo gevarieerde collectie scheld woorden uit, dat zelfs Peter Wins de gezagvoerder van een vracht zoekertje, die van tijd tot tijd zijn bemanning op soortgelijke wijze trakteerde, met stomme verbazing geslagen werd, zijn paard tot staan bracht en even deze overvloed van verwensin gen over zich heen liet storten. „Ben je helemaal van Lotje ge tikt" bulderde de dikke, wiens pince-nez als een espenblaadje sidderde, „ben je misschien uit een gekkenhuis ontsnapt, om hier op dat stuk vel en benen, op dat misgedrocht, dat niet goed ge noeg is om een vuilniswagen te trekken, het leven van fatsoen lijke mensen in gevaar te bren gen? Als je stekeblind bent en zo'n dromedaris nog niet eens in bedwang kan houden, dan hoor je in een gesticht thuis en zal ik je een hobbelpaard cadeau ma ken. Nog nooit heb ik zo'n schan daal gezien, een stomdronken vent, op iets, dat vaag aan een paard herinnert en die fatsoen lijke burgers tot moes wil rij den...." Peter Wins zweeg, draaide zich links en rechts in het zadel om en zocht spiedend de gehele ren baan af. „Je hoeft heus niet naar an dere mensen te zoeken, want geen sterveling met gezond ver stand zal er aan denken om je partij op te nemen. Het is het grofste schandaal...." „Nee", viel Peter hem in de rede, „dat is het niet. Ik zocht alleen die fatsoenlijke mensen, waar je het al tweemaal over ge had hebt." „Onbeschofte hond", viel de andere bij, „zie je dan nog niet eens, dat je mijn golfbal met die knol van je in de grond hebt ge stampt". „Wacht maar mannetje", bries te de dikke, „van mij ben je nog niet af. Ik weet niet waar je van daan komt, maar ik zal je weten te vinden." „Ja, ja", lachte Peter Wins, „ik zal jullie ook weten te vinden. Naar je taaltje te oordelen, zijn jullie alle twee koeliedrijvers, of schoon je uiterlijk me meer doet denken aan een kroegbaas, die zelf zijn beste klant is." Het leek of de bliksem insloeg. „Weet je wel tegen wien je spreekt, kwajongen?" loeide de dikke. „Tegen een dik lelijk manne tje, dat solliciteert naar een pak slaag. Maar ik denk er hard over cm je mijn bootsman te sturen, want ik maak zelf liever mijn handen niet aan je vuil." De dikke werd iets kalmer en een zuur lachje gleed over zijn bolle wijnrode wangetjes. Aha, een zeeman! Mannetje, mannetje, nou ben je zuur. Ik ben namelijk de havenmeester en we zullen dit gesprek over pak ken slaag en kroegbazen eens even voortzetten, wanneer je voor je uitklaring bij me op het matje komt. Dan zullen we 's kij ken, of je nog zo'n grote mond hebt..,, Het kan niet mooier, hoor! Wij spreken elkander nog, vadertje." (Wordt vervolgd). Het comité van San Fran cisco voor hulp aan de slacht offers in Nederland heeft 10.000 dollar bijeengebracht. Het bedrag van de door de Oostenrijkse vakbond georgani seerde intekening voor de slachtoffers van de overstro mingen in Nederland heefi een bedrag van 1.800.000 schilling overschreden. Op de lijst van de regering is een bedrag van 958.000 schilling ingetekend. De stad Wenen ontving 1.027.000 schilling voor de slachtoffers. Maandagochtend waren door de geldinzamelingen van 't Zweedse Roode en de Zweed se radio-omroep een bedrag van 7.900.000 Zweedse kronen bij eengebracht. De Nederlandse gezant, de heer Waam Daniels, bracht een bezoek aan het co- mi ié van het Zweedse Roode Kruis, waar de gezant uiting gaf aan zijn dankbaarheid voor de hulp. Koning Gustaaf Adolf en ko ningin Louise evenals de heer Danieëls woonden een door het Roode Kruis georganiseerde plechtigheid in een kerk te Stockholm bij. Vertegenwoordi gers van verscheidene gezind ten deden een beroep op de be volking voor meer hulp voor Nederland. Een collecte bij de plechtigheid bracht 2000 kronen op. Zoals bekend, heeft het ge meentebestuur van Gothenburg besloten 100.000 Zweedse kronen te schenken voor de slachtoffers van de watersnood. Een dagblad zamelde 80.000 kronen in en een firma gaf 10.000 krenen en een koelhuis ook 10.000 kronen, de Zweeds- Nederlandse vereniging zamelde 280.000 kronen in. Het is moeilijk een overzicht te geven van alles wat er te Go thenburg voor Nederland wordt gedaan. Zo zijn er bijv. reeds 3 theatervoorstellingen en een aantal kerkconcerten gegeven. De Gothenburgse kunstschilders stonden ieder een schilderij af. Zaterdag stortte een groot aan tal warenhuizen en winkels vijf procent van de verkoop in het Nationale Rampenfonds. Het is ontroerend te zien hoe alles en iedereen meewerkt tot leniging van de nood in de geteisterde gebieden. GEMIDDELD 121!! Op de tanker „Renata" van de Curacaose Scheepvaartmij varen de tussen Curacao en Venezuela, stak de 28 koppen tellende be manning de hoofden bijeen en droeg wel een heel bijzonder steentje bij voor het lenigen van de nood in Nederland. Toen het geld werd geteld, bleek er 3400 bijeen te -zijn. Er wordt veel over gemiddelden gespro ken, doch dit gemiddelde van ruim 121 verdient zeker een extra-vermelding. Het concert ten bate van het Nationaal Rampenfonds, dat het residentie-orkest in Den Haag heeft gegeven, bracht 7472 op. Dit resultaat werd mede bereikt doordat, behalve de reeds eerder genoemden ook de pachter der buffetten, de kellners en het avondpersoneel van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen hun recette voor het goede doel afdroegen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2