Uit de Provincie Teleurgestelde en tevreden emigranten SPORTNIEUWS Verademing na sprmgtijnaeht RECHTSZAKEN Verklaring van generaal sir Jehn Harding VOETBAL Canadese militairen keren heden terug Ongeregeldheden In Ferzië WIELRENNEN BOKSEN De strijd In Korea De Britse troepen in de Suez-kanaalzone Haags tramverkeer stond stil MARKT- EN HANBELSOVERZÏCHT BINNENLANDS NIEUWS Italië BRESKENS. PHILIPPINE. SAS VAN GENT. Militairen vertrekken vandaag SLUISKIL. TERNEUZEN. Hotorscbip beschoten door Oost-Duitsers Trein ontspoord Argeniinië m Het spoorwegongeluk in Storm in Noord-lialië GEZONDHEID GAAT BOVEN DE PUNTEN. RCNBE VAN NEDERLAND 1953 ÉÉN DAG KORTER. De Britse communistische pattij PRINS BEENHARD BEZOCHT GETROFFEN GEBIED. Gistermorgen begaf Z. K. H. Prins Bernhard zich per vliegtuig naar het vliegveld Woensdrecht, vanwaar hij per Amerikaanse helicopter naar Zeeuws-Vlaande- ren vertrok. Het eerste bezoek gold Klooster- zande, waarna te circa half twaalf de helicopter midden in het zo zwaar geteisterde Ossenisse land de. De Prins werd verwelkomd door burgemeester Hendrikse, waarna hij zich met enige door de watersnood getroffenen onder hield, aan wie de Prins alle mo gelijke hulp en steun toezegde. Z. K. H. bracht een bezoek aan de gaten in de dijken te Zeedorp en ten N. van Campen. Na een half uur vertrok de Prins onder grote belangstelling der bevolking in de richting Terneu- zen. Prins Bernhard te Terneuzen, Te ongeveer kwart over twaalf bemerkten velen, dat ter hoogte van de Middensluis een helicop ter aanstalten maakte tot daling en inderdaad geschiedde dit op de Schependijk nabij de Midden- sluis. Nadat de landing op vlotte wijze was volbracht, stapte Z. K. H. Prins Bernhard uit het vlieg tuig en verzocht de piloot burge meester Teilegen telefonisch van zijn aankomst te verwittigen. Uiteraard trok deze ongewone landing van een vliegtuig onmid dellijk grote belangstelling. De heer H. P. Wolfert, voorzitter der waterkering van de Nieuw- Neuzenpolder, die wegens de inundatie van genoemde polder bij de familie Ribbens geëvacu eerd is, vermoedend dat 't bezoek van de Prins in verband stond met de ramp, die de Nieuw-Neu- zenpolder had getroffen, begaf zich naar Prins Bernhard om eventueel inlichtingen te ver strekken. Nadat de heer Wolf ert zich had voorgesteld, zeide de Prins, dat zijn bezoek inderdaad in verband stond met de ramp, die de Nieuw- Neuzenpolder had getroffen en informeerde vol belangstelling naar de stand van de herstelwerk zaamheden. Met voldoening vernam Prins Bernhard dat de herstelwerk zaamheden met kracht worden uitgevoerd en naar alle waar schijnlijkheid de polder over een week geheel droog zal zijn. Het bestuur van de Nieuw-Neuzen- polder is dan ook vol lof over de medewerking van de autoriteiten der verschillende diensten. Inmiddels was burgemeester Tellegen ter plaatse verschenen en na de begroeting had Z. K. H. een onderhoud met hem, waarbij de Prins de burgemeester ver zocht de groeten aan de bevol king van Terneuzen te willen overbrengen. Te 10 minuten over half één begaf Z. K. H. zich weder naar de helicopter en weldra verhief het vliegtuig zich van de Sche pendijk, waarna het in de rich ting van Hoofdplaat verdween dag 20 Februari a.s. in de Gere formeerde kerk. De liturgie is ditmaal samengesteld door de vrouwen van Afrika. Deze bidstond gaat niet uit van een der kerkgenootschappen. Het is de bedoeling dat alle christen vrouwen over de gehele wereld zich verenigen in gebed. De bij eenkomst staat onder leiding van mevr. Pestman en mevr. Van der Vlugt. Kleuters deden mee. Ook de kleuters van de kleu terschool aan de Molendijk hiel pen de inkomsten voor het ram penfonds verhogen. Op originele wijze had het hoofd van de school bootjes doen maken met een gleufje, waar geen cent doorkon, maar wel dub beitjes. En de kleuters die bij ou ders en kennissen aanklopten wisten dit wel te vertellen. Het resultaat was veel dubbeltjes met een totaal bedrag van 90. Een mooi resultaat. De opbrengst ten bate van het Rampenfonds bijeengegaard door de Doormangroep en Zeeverken ners der N. P. V. te Terneuzen bedroeg 189,10. Zij deden hiervoor karweitjes van allerhande soort. Zo zagen wij een der leiders met grote toe wijding een gebreid truitje uit trekken en de vrijgekomen wol weder opwinden. Verkeersongeval. Op het ogenblik dat omstreeks 1 uur gistermiddag de heer A. W. J. van T. uit Terneuzen uit de De Jongestraat met zijn auto de Markt kwam opgereden, wilde de wielrijder F. C. E., komende uit de Kersstraat de De Jongestraat inrijden. Het gevolg was, dat de heer E. tegen het achterspatbord van de auto terechtkwam en een zijner benen verwondingen op liep, zodat hij enige dagen rust zal moeten houden. Zowel de auto als het rijwiel liepen schade op. Semi-artsexamen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het semi artsexamen de heer C. A. Brood man te Breskens. Schiefing. In café Haers te Philippine werd een schieting georganiseerd op de liggende wip. De belang stelling was niet bijzonder groot Er schreven 28 schutters in. De hoogvogel werd geschoten door P. Kersbulck uit Sas van Gent, terwijl de 2 zijvogels werden ge schoten door H. Snoeys uit Sluis kil. Jaarvergadering Bond van Postduivenhouders, In hotel „Centraal" hield de Z.N.B.v.P. afd. Zeeuws-Vlaande- ren onder presidium van dokter Colsen uit Hulst zijn algemene vergadering. Deze bijeenkomst was druk bezocht. Zowel de se cretaris de heer Marquinie uit Sas van Gent, als de penning meester de heer Ch. de Bruijn uit Hulst lieten optimistische gelui den horen. De bond telt momen teel over geheel Zeeuws-Vlaan- deren 2418 leden. Men boekte een voordelig saldo van bijna zestien honderd gulden. Dit bevredigen de resultaat was aanleiding om 't bestuur te machtigen 500 uit te trekken voor het rampenfonds of voor een eventueel fonds, dat ten behoeve van de duivenlief- hebbers in de getroffen streken wordt opgericht. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer A. Faas uit Terneuzen werd gekozen de heer M. Dieleman uit Axel. Besloten werd in het aanstaand vliegsei- zoen voor geheel Zeeuws-Vlaan- deren op een gelijke tijd te los sen. Het concept vliegprogramma ontlokte enige discussie, maar werd tenslotte aangenomen. Twaalf welpen, bijna 100. Onder het motto „Mouwen om hoog, ons land moet droog" ten bate van het rampenfonds maak ten de Sluiskilse welpen zich on der leiding van Jo Lotens en Rie de Meester zeer verdienstelijk. Er werd sneeuw geruimd, bood schappen gedaan, houtjes gehakt en ook was er babysitting bij. Het resultaat 90,46) was 'n mooi succes voor deze kleine groep van 12 welpen. LEGE SLOEP OPGEPIKT. De „Henriea B" heeft ter hoogte van de Waddeneilanden een lege sloep opgepikt, ge merkt Gabij of Gabijo. Deze sloep zou in Oostende thuis horen. In de sloep bevond zich nog gedeeltelijke inhoud en een mast stond er op. De „Henriea B" wordt vandaag te Gent ver wacht. NEDERLANDSE AAK IN BELGIË GEZONKEN. De Nederlandse aak „Liena' van de heer J- Dorduin is Zon dag in de Sambre bij Bauce- Malonne (België), doordat een kabel brak, tegen een sluis aan gevaren en gezonken. De schip per en zijn gezin konden een deel van hun huisraad redden. De brandweer van Namen, die te hulp werd geroepen, verklaarde vooreerst niet in staat te zijn het schip te lichten. De aak had een lading ijzer aan boord. DIEFSTAL BIJ GELEGENHEID VAN WATERSNOOD. De politierechter te Den Haag heeft Maandagmiddag M. R. en M. C. O. veroordeeld tot ieder zes maanden met bevel tot gevangen houding. R. en O. hadden in de avond van de eerste Februari n hoeveelheid kabel van het strand gestolen. De storm van de afgelopen nacht had de kabel blootgewoeld en verdachten hadden toen hun slag geslagen. De officier had eenzelfde straf geëist. H. S. de echtgenote van boven genoemde O. werd wegens mede plichtigheid tot één maand ge vangenisstraf veroordeeld. De of ficier had twee maanden geëist. Oostenwind en rustig weer hebben de nacht van Zondag op Maandag gemaakt tot een der rustigste in het bedreigde gebied. In Steenbergen voert kolonel J. L. H. A. Anthoni het bevel over de militaire sector, die N.W. Brabant, Tholen, St Phillipsland en Schouwen-Duiveland omvat. Ook zijn z'n troepen waakzaam geweest op de 3 kritieke punten in deze sector, n.l. de dijkweg ZierikzeeBrouwershaven, de dijk bij Nieuw-Vossemeer en de polderdijk bij Bruinisse. Op de meest bedreigde punten, waar geen mensen meer woon I iiio vdll liuuxuumat vciuntcn - w om Prins Bernhard verder te voe-1 den, waren de troepen met u ren naar de rampgebieden ten einde zich persoonlijk op de hoog- te te stellen van de vorderingen der herstelwerkzaamheden en zijn medeleven te betonen met hen, die door de nationale ramp zo zwaar zijn getroffen. Te Hoofdplaat stak de helicop ter de Schelde over en werd te Ierseke wederom een landing gemaakt. Tenslotte werd nog een bezoek gebracht aan Zonnemaire op Schouwen, waarna het vlieg tuig weer naar Woensdrecht te rugkeerde. BEVORDERINGEN bij de P.Z.E.M. De heer M. J. Nijssen te Ter neuzen werd bevorderd tot teke naar le klasse in dienst van de P.Z.E.M. Tot voorman-vakman is be noemd de heer J. Th. de Brou wer te Sas van Gent. BUSDIENST BREDABRESKENS v.v. Met ingang van Woensdag 18 Fe bruari heeft de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg-Maatschappij N.V. de rechtstreekse verbinding tus sen Breskens en Breda uitge breid. Deze verbinding is momenteel de kortste weg om uit Noord-Bra bant via Antwerpen Zeeuws Vlaanderen te bereiken. De Z.V.T.M. laat thans in sa menwerking met de B.B.A. te Breda bussen rijden, resp. om 7.25; 13.25 en 17.25 uit Breskens Uit Breda zijn de vertrekuren 9.45; 11.45 en 1745. Deze bussen rijden v.v. van Breskens over Schoondijke, IJzen- dijke, Driesprong Kon. p., Philip pine, Driekwart, Sluiskil, Axel, Hulst, Antwerpen naar Breda. GAT IN DE DIJK BIJ BRUINISSE GEDICHT. Het eerste gat in de Oude dijk, de slaperdijk tussen Bruinisse en Oosterland, die doorbrak op Zon dagavond 1 Februari avonds 5 uur, waardoor de Bruinisser-pol- der werd geïnundeerd, is dicht. Nog zes andere gaten in deze dijk moeten worden gedicht, eer be gonnen kan worden met het droogmalen van de polder. In de buitendijk zijn geen gaten. Vrouwengebedsdag. Het is gebruik dat éénmaal per jaar in meer dan honderd landen een wereld-vrouwengebedsdag wordt gehouden. Deze gebedsdag wordt voor Terneuzen georganiseerd op Vrij- zondering van de dijkwachten teruggetrokken. Via de veldtele foon werd het contact met de commandoposten onderhouden maar geen enkele maal is er een verontrustende melding geweest. De ruim 2000 man troepen, waar onder 500 Belgen en 300 Ameri kanen, zijn de laatste dag van hun actie ingegaan in het gerust stellende besef, dat zij de toe stand in handen hadden en dat de situatie, waarvoor zij zich zulke grote opofferingen hebben getroost, thans geconsolideerd is In Zierikzee, Bruinisse, Brou wershaven en vele andere plaat sen in dit gebied is op deze nacht, die velen met een bang hart te gemoet hadden gezien, een grote verademing gevolgd. Het is een nacht geweest, die rustiger was dan welke ook in deze laatste twee weken. „Ik heb vannacht drie maal geslapen", zegt kolonel Anthoni en hij zegt het met zichtbare voldoening na deze 2 weken waarin hij, vooral in het begin niet meer dan vier uur per etmaal rust heeft gehad. Auto's met zandzakken ston den in reserve, duks zijn voor de zoveelste maal langs de wegen" gereden. De Franse ge nisten hebben nog eens met vol doening hun werk bekeken en de Hollanders hebben de dijken van hun eigen land nog eens aan een grondige inspectie onderwon pen. Zij kunnen vandaag hun taak met vertrouwen overdragen aan 't leger van burger-werkers mannen van de D.U.W., de Heide maatschappij en de Ballast- maatschappij. De militaire tele foonlijnen, die belangrijke diens ten hebben bewezen, blijven nog liggen en ook zullen enkele duks achterbijven om de communica tie tussen de overstroomde gebie den te onderhouden. De zoeklich ten blijven eveneens paraat om als het nodig is hun diensten te verlenen. De burger-arbeiders zullen echter in tegenstelling met de militairen 's nachts niet door werken. 's Avonds worden ze weer teruggebracht naar de vei liger gebieden, waar ze onderdak hebben. Het Westduitse motorschip „Marchland", dat op weg was van Hamburg naar Berlijn, is in Oost-Duitsland door de volkspo- litie beschoten en in beslag geno men. De kapitein liep verwondin gen op. Het incident deed zich voor op de Elbe bij Wittemberg, waar de Oostduitsers een nieuwe contro lepost hadden gevestigd. De ka pitein, die hiervan niet op de hoogte was, was de post zonder stoppen gepasseerd. Met de „Fairsea" zijn 68 Ne derlanders uit Australië terug gekeerd, waarvan zeven gewone passagiers. De overigen zijn emigranten, waarvan er 21 niet meer naar Australië zullen vertrekken. On der de verlofgangers troffen wij een dame, die drie jaar geleden met haar man naar Australië is geëmigreerd. Zij vertelde, dat zij 'n bezoek aan haar moeder gaat brengen, maar binnenkort weer teruggaat. Zij is zeer tevreden over haar nieuwe vaderland en zou nooit meer voorgoed naar Nederland willen. „Als ik terug kom, gaat mijn man in zaken". Onder hen, die in Nederland blijven, zijn grote gezinnen, maar ook echtparen zonder kinderen en enkele vrijgezellen. Eén van deze laatsten, 'n tuindersknecht, is een half jaar weg geweest. „Na een paar maanden in mijn eigen beroep te hebben gewerkt, kwam ik zonder. Ik heb toen een advertentie geplaatst, waar op ik drie brieven ontving. In de eerste werd mij hulp geboden, maar de toon van de brief be viel mij niet. Het was te veel uit de hoogte. Op de tweede brief ben ik ook niet ingegaan. Ten slotte ben ik bij een boer (derde aanbieding) gaan werken, maar toen ik eens informeerde of hij er iets voor voelde mij in de toe komst als „sharefarmer" op te nemen en daar niets van wilde weten, heb ik besloten naar Ne derland terug te gaan". Deze man en ook de anderen vinden het ontbreken van sociale verze keringen in Australië een grote handicap voor de emigrant. „Ziekte kost je handen vol geld... Als je plotseling zonder werk komt en dat schijnt vaak te ge beuren, moet je maar zien hoe je je redt Anderen zijn teruggekeerd uit heimwee naar de Nederlandse sfeer, die in Australië ontbreekt. Een echtpaar uit Schevenin- gen bijv. behoort tot deze cate gorie. „Wij hadden het daar zeer goed, omdat we beiden werkten. De Australiërs waren erg vriendelijk voor ons en het gebeurde, dat op een Zondagmor gen een grote wagen voor de deur stond en een Australische familie aanbelde, die ons uitno digde een autoritje te maken. We hadden de mensen nooit an ders dan in de tram gesproken..." Zowel de man als de vrouw werkten. De man in de bouw vakken en de vrouw op een con fectiefabriek. „We verdienden daar meer dan we ooit in Neder land kunnen verdienen. We had den een eigen huis, nieuwe meu bels, kortom alles wat men kan begeren. Als er niet aldoor dat verlangen naar Nederland was geweest, hadden we er niet aan gedacht terug te keren." Een broer van de vrouw een vrij gezel is nu in het huis ge trokken. „Hij komt zeker niet terug. Hij heeft een eigen auto en een flinke bankrekening". ,DE VROUW MAAKT OF BREEKT DE EMIGRATIE Een accountant, die uit Indo nesië naar Australië is gegaan, zei het kort maar krachtig; „De vrouw maakt of breekt de emi gratie". Hij bedoelt daarmee, dat het er hoofdzakelijk van af hangt hoe de vrouw zich aan de veranderde omstandigheden aan past. De man heeft zijn werk r-n komt 's avonds moe thuis. Hij past zich veel beter aan. Over de werkgelegenheid vertelde deze accountant; „Een paar maanden geleden zag het er slecht uit, maar de situatie verandert elk moment. Zó zijn er 150.000 baantjes vrij en een paar dagen later is er niets meer vacant, jalopen velen zonder werk. Weer een paar dagen daarna kunnen er echter weer 250.000 aanbiedingen van betrekkingen zijn". Tot slot vertelde hij, dat „de Nederlanders graag gezien zijn in Australië, in tegenstelling tot de Italianen en de Grieken, waar de Australiër op neerziet". Op de „Fairsea" was ook een aantal Engelsen. Een van hen zei, toen wij hem naar zijn bevin den vroegen: „Australië voor de Australiërs". Samenvattend bleek uit onze gesprekken, dat de voorlichting nog beter zal moeten worden. „Velen beseffen niet, dat zij naar een totaal andere wereld gaan met andere levensopvattin gen, gewoonten en omstandig heden. De teleurgestelde emi granten raden gezinnen met kleine kinderen af naar Austra lië te gaan, omdat dan de vrouw geen betrekking kan accepteren. Vrijgezellen, echtparen zonder kinderen of met grote kinderen kunnen er een goed bestaan vin den. De woningsituatie is nog zeer moeilijk. Maar bovenal: Men moet goed beseffen wat men gaat doen en men moet niet vertrekken met de idee: Het zal wel gaan. Slechts zij, die bereid zijn zich desnoods een paar jaar lang vele dingen, die het leven zo aangenaam ma ken, te ontzeggen, kunnen sla gen". De nieuwe chef van de gene rale staf van het Britse impe rium, generaal sir John Harding, heeft Maandag meegedeeld, dat vertegenwoordigers van de le gers der gemenebestlanden ko mende zomer in Engeland een oefening voor hoge officieren zullen bijwonen, waar de toepas sing van atoomwapens voor de strijd te land en in de lucht zal worden bestudeerd. De toepassing van atoomwa pens noemde sir John als eerste van een drietal vraagstukken, waar hij bijzondere belangstel ling voor heeft. De andere waren de ontwikkeling van geleide pro jectielen van allerlei soort en de kwestie van het vervoer door de lucht met o.a. hefschroefvliegtui- gen, teneinde een strategische en tactische beweeglijkheid aan de grondstrijdkrachten te geven. Deze problemen worden door het gehele leger intensief bestudeerd, aldus de generaal. Vandaag vertrekt sir John naar Kenia om daar de troepen te inspecteren, die aan de strijd tegen de Mau Mau deelnemen. Het spoorwegongeluk bij Bene- vento in Italië waarbij volgens de laatste gegevens 21 personen zijn gedood en 80 gewond, is het ge volg van het weigeren der rem men. Dit is verklaard door de machinist en de stoker van de trein, die wegens verwondingen in een ziekenhuis zijn opgeno men. Gemeld wordt nog, dat een kind van zestien maanden onge deerd onder de brokstukken werd aangetroffen, naast de lijken van de ouders. De Canadese militairen, die op 4 Februari uit Duitsland naar ons land kwamen, om deel te nemen aan de reddingswerk zaamheden, zullen heden Mid- delharnis verlaten en terugke ren naar het hoofdkwartier in Hannover. Zij maken de reis met. hun auto's. Het Canadese detachement, dat zich in de 12 dagen dat het in ons land vertoefde, vele vrienden heeft gemaakt, had een groot aandeel in de werk zaamheden voor redding, eva cuatie en andere, op Goeree en Overflakkee, in Middelharnis en omgeving. Het was de tweede maal dat Canadese militairen in Zeeland aan onze zijde stonden, eerst in de strijd tegen de vij and, ditmaal tegen het water- Ook thans hebben zij zich daar voor geheel gegeven en laten zij vele vrienden in Zeeland achter Bij Comodoro Rivadavia, aan de baai van St. Georges, 1600 km ten Z. van Buenos Aires, is Zon dag een trein ontspoord. 23 Personen kwamen om het leven en 42 werden gewond. De trein stortte in een ravijn van vijftig meter diepte. De rij tuigen lagen voor het merendeel ondersteboven. De trein was op weg van de badplaats Rada Tilly naar Comodoro Rivadavia. De in het Noorden van de Adriatische Zee opgestoken storm heeft het water zodanig opge jaagd, dat de rivier de Po in het Deltagebied sterk is gestegen, waardoor plaatselijk overstro mingen van niet-bewoonde ge bieden ontstonden. Het onmid dellijk ingrijpen bij zwakke plek ken in de dijken heeft erger kun nen voorkomen. Verscheidene v;ssersvaartuigen zijn door de storm op de kust geworpen. De installaties in de havens van Chioggia, Venetië en Triëst lie pen beschadigingen op. In het binnenland traden storingen in de electriciteitsgeleidingen op en bergwegen werden door hevige sneeuwval geblokkeerd Over één ding zijn de echtge noten het eens: Wil men in Australië slagen, dan moet de vrouw meewerken om de inkom sten van het gezin te vergroten. Voor grote gezinnen is het vrij wel ondoenlijk omdat dan alleen de man voor het inkomen moet zorgen. De kosten van het levens onderhoud zijn in Australië hoog". Dit echtpaar heeft in een stad gewoond en kan zich voorstellen, dat het leven voor velen op het platteland en in de kampen moeilijk is. „Er zijn grote ge zinnen, die in kampen zitten en die graag terug zouden willen, maar dat niet kunnen, omdat ze de reiskosten niet bij elkaar kun nen krijgen". De wedstrijd S. V. Waldhof Kickers Offenbach in de eerste liga zuid werd na 24 minuten bij de stand 0—0 gestaakt toen de speler Emberger van Offenbach, op het moment dat hij een in gooi wilde doen, van een toe schouwer met de vlakke hand zo'n harde klap op het achter hoofd kreeg dat hij bewusteloos ineenzakte. Zijn ploegmaats droe gen hem van het veld en waren niet tot een hervatting van de wedstrijd te bewegen, alhoewel de scheidsrechter hen daartoe aanmaande. Met de woorden „ons hachje is ons liever dan de pun ten" zochten ze de kleedkamer op. De thuisclub kon toen niet anders doen dan dit voorbeeld volgen. Bij zijn poging om de nieuwe data voor de Ronde van Neder land 1953 (18—23 Mei) interna tionaal erkend te krijgen, heeft het comité „Ronde van Neder land" contact gezocht met de Belgische Wielerbond, dit in ver band met de bezwaren welke de B.W.B. tegen de nieuwgekozen data had, daar de ronde van Bel gië eerst daags tevoren (17 Mei) afloopt. De Belgische Wielerbond was de mening toegedaan, dat de snelle opeenvolging van de twee ronden sommige Belgische ren ners zou kunnen verleiden de strijd in de ronde van België eer der te staken. Als gevolg van de besprekin gen, heeft het comité nu besloten de ronde 1953 één dag later te doen beginnen, zodat ze dus be houdens goedkeuring door de U.C.I. van 19 tot 23 Mei zou wor den gehouden en vijf dagen zou duren. Van zijn kant heeft de B.W.B. toegezegd in dat geval met twee sterke ploegen aan de ronde van Nederland te zullen deelnemen. Vier sterfgevallen tijdens bokswedstrijd. Uit het politierapport van De troit blijkt dat tijdens de Woens dag j.l. gehouden wedstrijd om het wereldkampioenschap weiter- gewicht tussen Kid Gavilan en Chack Davey vier toeschouwers aan een beroerte zijn overleden. Het geldt hier een nieuw record. Nooit tevoren hadden zich tijdens een sportgebeuren zoveel sterfge vallen voorgedaan, die aan een al te heftige opwinding te wijten waren. In het gebied van Izieh, 160 km ten Z.W. van Ispahan, hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan tussen afdelingen van het Perzische leger en de Aboel- Aboel-Clan, die behoort tot de machtige Bakhtiari-stam. Eén kolonel en 28 soldaten moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. Het incident was een gevolg van het verzet van de nomaden tegen de actie der regering om alle stammen in dit gebied te ont wapenen. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, dr Fatemi, deel de te Teheran mee dat troepen uit Ahwaz, nabij Abadan, onder weg zijn om in het betrokken ge bied de orde te herstellen. Er is een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen Abolghassem Bakhta- ri, een vooraanstaand groot grondbezitter en hoofd van de Bakhtari-stam. Het te Teheran verschijnende blad „Bakhter Emrooz", dat de regering-Mossadeq steunt, meldt dat twee officieren bij de wanor delijkheden om het leven zijn ge komen. Het blad voegt hieraan toe: „De Bakhtiari-stam is door Britse agenten opgestookt, om de wanordelijkheden te veroorza ken. Het woongebied van de stam is rijk aan olie. Groot-Brittannië had hier indertijd belangen". Van gezaghebbende zijde is vernemen, dat een zeker aantal Britse eenheden binnenkort uit de zone van het Suez-kanaal te ruggetrokken zal worden. Verwacht wordt, dat in de ko mende weken 3 bataljons in fanterie zullen vertrekken, twee hiervan naar Engeland en het derde naar Cyprus. Andere eenheden maken zich gereed voor de terugkeer naar Engeland om deel te nemen aan de kroningsplechtigheden. Eén bataljon is onlangs naar Kenia vertrokken. Volgens een Maandag gepubli ceerd communiqué van de mari ne der V. N„ is de noordelijke artillerie Zaterdag een hevige beschieting begonnen met het doel de troepen der V. N. van Drie kwartier lang heeft Maan dagmorgen het tramverkeer in een groot deel van Den Haag stil gestaan. De oorzaak was een draadbreuk, die in de Parkstraat ontstond door een ongelukkige manoeuvre met een stalen buis, bestemd voor een steiger aan de restauratie zijnde Klooster kerk. De centrale viel daardoor uit. Niet alleen de Haagse stads trams, ook de „blauwe tram'die op de Koningskade een eind- weegs parallel rijdt met de H.T.M., was erdoor gedupeerd. De secretaris-generaal van de Britse communistische partij, Harry Pollitt, heeft in een rap port medegedeeld, dat het leden tal van de partij is verminderd tot 35.671, vergeleken met 45.000 in 1950 en meer dan 60.000 in 1943. het tegenover Wonsan gelegen strategisch belangrijke eiland te verdrijven. Amerikaanse torpe- dobootjagers zijn ter plaatse en volgens een woordvoerder der marine duurt de strijd voort. Geallieerde oorlogsschepen zijn Maandagmorgen begonnen met een beschieting van Wonsan, een grote haven aan de oostkust van Korea. Thunderjets hebben Zondag doelen aangevallen aan de rivier de Jaloe. Twee belangrijke gene ratoren zijn, volgens een commu niqué van de luchtmacht van het Verre Oosten, volkomen ver woest. Sabres, die de jachtbom menwerpers begeleiden, schoten twee Migs omlaag en beschoten er vier. Ook noordelijke stellin gen aan het front zijn Zondag aangevallen. Zondagavond hebben Super- forts vlak ten N. van de Noord- koreaanse hoofdstad, Pjongjang, voor de vijfde keer in negen da gen een hevige aanval uitge voerd, waardoor grote branden ontstonden in een bevoorradings- en communicatiecentrum. IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 14 Fe bruari in Korea is gesneuveld de korporaal B. A. de Roo, onge huwd en woonachtig te Leiden. Hij was afkomstig van het gar deregiment-fuseliers „Prinses Irene". VEEMARKT TE ROTTERDAM. 16 Februari 1953. Totale aanvoer 1621. Vette koeien en ossen 853- varkens (lev. gew.) 768. Prijs per kg. Vette koeien le kw. 2,82 tot 2,92; 2e kw. 2,84 tot 2,76; 3e kw. 2,10 tot 2,35. Varkens lev. gew. le kw. 1,89; 2e kw. 1.88; 3e kw. 1,84- Overzicht. Vette koeien aan voer aanmerkelijk groter, han del streef, prijzen niet geheel prijshoudend, prima's boven no tering. Varkens aanvoer even min der, handel vlug, prijzen hoger, I zware varkens moeilijker te I plaatsen dan lichtere soorten. AARBAPPELBEURS TE ROTTERDAM. 16 Februari 1953. Prijzen ingevolge prijsveror dening. GRAANBEURS ROTTERDAM 16 Februari 1953. Binnenlandse Granen. (Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam) Tarwe, zonder vochtconditie 26,50 tot 27,30- Op vochtcon ditie, franco fabriek tot 27,25. Voedergranen, stemming was verdeeld. Zomergerst 30 tot 31,50, grove daarboven. Wintergerst 27,50 tot 28,50. Haver 22,50 tot 23. Rogge 25,50 tot f 26. Mais, geschoond 33,50 tot 34,50. Peulvruchten, goed prijshou dend. Groene erwten 40 tot 53. Schokkers f 50 tot 61. Bruine bonen tot f 90. PAARDENMARKT UTRECHT. 16 Februari 1953- Op de Utrechtse paarden markt waren heden aangevoerd 296 paarden. De prijzen varieerden voor: Luxe paarden van 950 tot 1200; werkpaarden 800 tot 1100; oude paarden 650 to 875; paar den boven 3 jaar 700 tot 1000; paarden beneden 3 jaar 650 tot 850; veulens 300 tot 575; hitten 400 tot 750. De handel was willig.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3