NORMALE SPRINGVLOED :D.D.D. Zij, die zijn omgekomen Vertegenwoordiger liep tegen de lamp Besprekingen over de landbouw schaderegelingen VICTORIA WATER De overstromingen in Atjeh en Midden-Java De arbeid in communistisch China Nederlands fruitdroogbedrijf Het eiland van Dordrecht binnenkort geheel droog Dr Brees bazochi Roode-Kruis opslagplaats AGENDA HuM- uitslag De Belgische zeeweringen hielden het Prins Bernhard in Yerseke •bed is ook voor U Ideaal! DE BEVOLKING VAN NEDERLAND Het bezoek van Van Houtte aan Antibes van Brand aan boord Itaiiaanse tankboot ZEEPOST Pau! Boncour tegen de E. V. G. Lekker warm en volkomen geruisloze vering De springvloed van Zondag avond is zeer tam geweest zoals eok uit de weerberichten was af te leiden. Spijt de geruchten over kwade springvloeden, die opnieuw een bedreiging voor de Nederlandse geïnundeerde ge bieden zou betekenen, is het water der vloed te Dordrecht Zondagavond laag geweest. Dit is een aanwijzing, dat el ders aan de benedenrivieren en op de Hollandse en Zeeuwse zeearmen eigenlijk een bijzon der lage springvloed is geweest, die vrij aanzienlijk onder het gemiddelde springvloedpeil is gebleven. Zoals men weet treedt cm de 14 dagen, afhankelijk van de stand van zon en maan een springvloed op. De springvloed bij het zoetwatergetijde van Dordt met zijn ingewikkelde waterhuishouding betekent dus niets bijzonders, indien er geen westerstormen optreden. Met wind uit oostelijke of zuidelijke richtingen merkt men van de springvloeden vrijwel niets. Geruchten hadden velen de dijken opgejaagd, om nu eens een „echte" springvloed te zien. De vloed sprong in het oog door een laag waterpeil. Het water kabbelde en ruiste rustig zon der dat men natte voeten kreeg. Dit wil niet zeggen, dat iedere 14-daagse springvloed in de ko mende tijd even laag zal zijn. Indien echter geen hoge rivier standen en westerstormen bij springtij optreden, dan behoeiu men weinig of niets te vrezen. Evenmin zal men uitzonderlij ke moeilijkheden aan de verde re benedenloop der rivieren en aan de kust opmerken. Calami teiten vanwege de springvloed in de thans nog geïnundeerde of door dijkbreuk en overspoe- Ii'ng drassig geworden gebieden zijn dan ook niet gemeld- Verheugend is het bericht dat het eiland van Dordrecht bin nen 1 tot 2 weken weer geheel droog, dat wil zeggen op nor maal polderpeil zal zijn. De ga ten zijn vrijwel dicht en thans is men bezig met het definitie ve herstel. Waar droogmalen bij gebrek aan natuurlijke lozing nodig is, gaat men aan de gang of is men reeds bezig. Indien het aan de Dordtse kant lag, dan zou het verkeer kunnen rijden in de richting langs weg en rail weer spoedig van Breda. Per auto is de Moer- dijkbrug weer bereikbaar en aan de spoorbaan wordt hard ge werkt. De moeilijkheid bij de verbinding RotterdarriDord recht—Breda ligt echter bij La ge Zwaluwe in het Brabantse, waar de schade aan weg en spoordijk veel groter is dan aan de Hollandse kant- Krap geme ten zal het volgens deskundigen nog wel een week of 4 duren, voordat de eerste treinen en auto's weer van Rotterdam via Dordrecht naar Breda kunnen rijden. Technici vinden dit reeds een nobele wedstrijd tus sen verkeer en rail wie 't eerste voertuig veilig over de brug in Breda zal krijgen. Veel zal in dit opzicht afhangen van het welslagen der dichtingen van de gaten bij Zevenbergsehoek 'en Willemstad en bij het droogleg gen van de daarachter gelegen polders. Geen bijzondere dingen tij dens het hoge water te Hoek van Holland. Maandagochtend om 04.23 uur v/as het volgens de officiële ta bellen hoog water te Heek van Holland en de tabellen gaven als verwachting aan 1.08 meter N.A.P- Het hoge water, dat Zondag nacht met springtij gepaard ging, verliep heel normaal, want de om 04.23 uur bereikte stand van het water was 0.84 meter N.A.P., dus lager dan de verwachting. Het springtij, waarover leken zich ongerust hebben gemaakt en waarover deskundigen reeds zeiden niet bezorgd te zijn, heeft dus geen nadelige invloed gehad. Ock in Maassluis en Vlaar- dingen zijn er gisterennacht tij dens het hoge water geen bij zonderheden geweest. Het water heeft in deze plaatsen geen ab normale hoogte bereikt en was zoals de bereikte berichten luid den lager dan officieel werd verwacht volgens de tabellen. Gezien de lage stand te Hoek van Holland was dit te verwach ten en ook Rotterdam, waar het omstreeks 6 uur Maandagmor gen hoog water was, had geen bijzonderheden te melden. Ook daar was de stand van het wa ter lager dan bij normaal hoog water. De min-president heeft Za terdagmiddag met mevrouw Drees een bezoek gebracht aan de grote opslagplaats van het Nederlandse Roode Kruis in de Houtrusthallen in Den Haag. Voortdurend worden daar goederen gesorteerd naar aard en grootte waarbij talrijke vrij willigers een weinig dankbare, maar uitermate nuttige taak verrichten. De min--president liet zich uitvoerig voorlichten ever de kwaliteit der zendingen en over de distributie der goe deren. De goederenvoorraden van het Ned. Roode Kruis worden dagelijks aangevuld met nieuwe zendingen uit het buitenland. De secretaris-generaal van het Zweedse Roode Kruis heeft me degedeeld, dat het financieel re sultaat van een radio-uitzending die op één avond werd gehou den, 1 millioen Zweedse kronen bedroeg. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Dwars door de vuurlinies. AXEL: Het Centrum, 7 en 8 uur: Reportage over de wa tersnood. Café F. Verstraeten, 3 uur: Publieke verkoping van een woonhuis met aanbeho- ren en erf. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Dwars door de vuurlinies. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. De vrouw van Mr. Graig. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in (ie poriën door, zuivert, ontsmeten geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN De Haagse politie heeft aan gehouden en in verzekering ge steld de 20-jarige vertegenwoor diger in suikerwerken K. H- de G., woonachtig in Rotterdam. Ook langs de Belgische kust heeft het springtij in de nacht van Zondag op Maandag geen schade aangericht. BRITSE ZEEWERING HIELD HET OOK. De zeeweringen langs de Britse Oostkust, waaraan de laatste dagen naarstig was gewerkt, hebben het springtij in de nacht van Zondag op Maandag, goed doorstaan. In een te Tilburg onder voor zitterschap van de heer H. D. Louwes gehouden vergadering van de Stichting vgor de Land bouw in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland zijn de schade regelingen met betrekking tot de watersnood besproken. Men was van oordeel, dat deze snel en soe pel moeten worden toegepast. Noodzakelijk achtte men een een voudig soepel werkend admini stratief apparaat, een gedecen- Drinkt geregeld Het meeat gevraagde NATUURLIJKE BRONWATER De Indonesische minister van Sociale Zaken, die van een be zoek aan het overstroomde ge bied van Atjeh in Djakarta is teruggekeerd, heeft aan Aneta verklaard, dat de overstromin gen daar aan 70 tot 80 mensen het leven heeft gekost. De schade bedraagt ruw ge schat 60 millioen rupiah. Grote overstromingen kwamen voor m Groot-Atjeh, Zuid-Atjeh en Atjeh-Pidi. In Groot-Atjeh leed de regering grote verliezen aan de krachtcentrale en aan de spoorwegen en gewone wegen De oorzaak van de overstromin gen is gelegen in het samenval len van vloed met zware regens, die 3 etmalen aanhielden- In Indrapoera werden o.a. vele hui zen, die op palen van 2 meter Maandagmiddag landde op het havenplateau van Yerseke een helicoptère, waaruit tot verba zing van de bevolking prins Bernhard stapte. Belangstellend vroeg hij aan de toegesnelde Yessekenaars, wat zij in de rampnacht hadden be- leefd. In gezelschap van de burge meester en de bemanning van de helicoptère wandelde de prins naar het gemeentehuis, waar oes ters werden gegeten. Na verloop van anderhalf uur verliet de prins op dezelfde wijze als hij gekomen was onder luide toejuichingen van de toege stroomde bevolking de gemeente. hoog zijn gebouwd, door het wa ter meegesleurd. Het water be reikte in sommige gebieden een hoogte van 5 meter, in enkele plaatsen zelfs 9 meter. „De be volking gedroeg zich kranig. Zij uitte geen klachten en er brak geen paniek uit. Men beschouwt de natuurramp als Gods wil", aldus de minister- Het zwaarst getroffen is Zuid-Atjeh. Over de hulpverlening zei de minister, dat het Indonesische Roode Kruis en de plaatselijke comité's goed werk doen. Goederen en kleren zijn niet meer nodig, doch geld is hoog nodig voor de getroffenen. De minister van Landbouw zei in een interview met Aneta, dat de overstromingen in het Solose (Miden-Java) te wijten zijn aan de vernielingen van het bosareaal in de Japanse be zettingstijd en ten tijde van de strijd om de onafhankelijkheid. De ontboste arealen in Midden- Java, die nodig herbebost moe ten worden bedragen 500.000 ha, zo zei de minister, die meede- deelde, dat hij daartoe een tien jarenplan heeft opgesteld. Ter voorkoming van erosie heeft de regering voor het laatste kwar taal van 1952 ongeveer 8 mil lioen rupiah ter beschikking gesteld- 'Het grootste deel van dit bedrag is bestemd voor het Midden-Java. traliseerd apparaat en voorts meende de vergadering, dat des kundigen naast practici moeten worden ingeschakeld. Nodig ge acht werd een vergoeding der vermogensschade naar vervan gingswaarde. Het vraagstuk van een billijke regeling voor gederfd inkomen zal nader worden bestudeerd. Men achtte het nodig via een plaatselijke commissie van de Stichting voor de Landbouw, te organiseren naar de omstandig heden, contact te hebben met overheidsdiensten, waardoor een goede afwikkeling kan worden verkregen. Deze plaatselijke com missies kunnen in nauwe samen werking met de plaatselijke bu reauhouders de schade registre ren en schatten. De commissies dienen in voort durend overleg te treden met de regionale rampenbureaux, waar de overheid haar diensten in concentreert, te weten een comp tabele van het departement van financiën, de dienst voor land- bouwherstel, wederopbouw en de schade-enquêtecommissie c.q. het rampenfonds. Naast de plaatselijke commis sies worden er adviescommissies in het district, de provincies en het land opnieuw opgezet of ge reorganiseerd en aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. Vervolgens had een bespre king plaats met de directeur van de rijksdienst voor het land- bouwherstel, ir. Herweyer, over enkele belangrijke punten van de schaderegeling. Door Zeeland werd o.a. sterk gepleit voor een regeling der vergoeding van vee in natura. Het is nodig, zo zeide men, de veestapel langzaam maar zeker op te bouwen met goed t.b.c.- vrij vee. Hiermede zijn in het verleden gunstige ervaringen op gedaan, namelijk op Walcheren, dat na 1945 Fries vee kreeg, dat aangekocht werd dooor speciale aankoopcommissies. De veestapel van Walcheren was namelijk thans reeds zo goed als t.b.c.- vrij. De 3580 ton metende Italiaanse tankboot „Dr&panum" heeft ge meld, dat brand aan boord is uit gebroken. Het schip bevindt zich 45. mijl uit de kust van Z.W. En geland. De Britse torpedobootjager „Knaresborough Castle" en een vliegtuig van het kustcommando der Britse luchtmacht zijn te hulp gesneld. De tankboot was met een la ding olieproducten uit Liverpool naar Rotterdam vertrokken. Zi. had aanvankelijk gemeld stil te liggen met motorstoring en om hulp verzocht. Daarop kwam een tweede bericht, meldend dat brand was uitgebroken. De G. had enige tijd geleden bij zijn patroon ontslag gekre gen. Om aan de kost te komen, had hij de volgende truc be dacht: Op Zaterdagmiddagen, wan neer de bedrijven gesloten wa ren, belde hij suikerwerkverko pers cp met de mededeling, dat hij dringend om partijen -sui kerwerk verlegen zat en of men hem even kon helpen. Genoem de verkopers, die De G- kenden, gingen daar natuurlijk op in, doch zagen nimmer geld en bij navraag bleek De G. zoek. Ging dit alles om kleine partijtjes, De G. sloeg ook gro tere slagen. Zo belde hij een fa briek in het noorden des lands op en gaf zich daarbij uit als vertegenwoordiger van zijn oude firma. Hij zeide dat de firma zat te springen om 1 ton suiker werk en verzocht de fabriek deze partij wel te willen meegeven aan de vertegenwoordiger, die tceh in het noorden vertoefde en opdracht zou krijgen om de partij af te halen. Toen de fabriek in de afleve ring had toegestemd, vertrok De G. met een auto uit Den Haag. Na driekwart van de reis te heb ben afgelegd, kreeg hij motor- pech en verwittigde de fabriek daarvan. Deze was zo welwil lend de vertegenwoordiger het ton -suikerwerk te brengen, dat door deze onmiddellijk werd verkocht. Zijn laatste slag zou hem echter noodlottig worden. De G. belde een fabriek in chocolade werken te Amsterdam op en gaf daarbij de naam van een firma op, die met deze fabriek zaken deed. Hij vertelde voor 200 van dit en voor 300 van dat nodig te hebben enz. in totaal tot een fabriekswaarde van 880- Tezamen met de chauffeur J. D. reed hij naar Amsterdam en nam daar vermoedelijk een derde man in de arm om bij de fabriek het bestelde te gaan af halen. Toen deze zulks gedaan had en het fabrieksterrein af reed, zag de magazijnmeester tot zijn verwondering, dat de bestuurder van de auto na 100 meter uitstapte en twee andere mannen in de auto plaats na men. De magazijnmeester ver trouwde dit niet en belde de firma op, die om deze bestelling had gevraagd. Deze bleek van niets te weten, waarop de poli tie werd gewaarschuwd en he. nummer van de auto meedeelde, dat de magazijnmeester zo ver standig was geweest te noteren. Het bleek een auto ui. Den Haag te zijn. Hierop werd de Haagse politie in de arm genomen en teen De G. met zijn chauffeur in Den Haag terug was en de garage binnenreed, werd hij te •stond geknipt. Naar de derde man word: nog gezocht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De, data, waarop de correspondentie ter oost moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (2 Maart). Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Am- stelbron" (5 Maart). Suriname: m.s. „Nestor" (4 Maart) Unie Z.W. Afrika en Z.W. Afri ka: m.s. „Pretoria Castle" (21 Februari). Canada: s.s. „Veendam" (26 Februari). Australië: s.s. „Orion" (21 Februari). Nieuw Zeeland: via Engeland (21 Februari). Zuid-Amerika (niet voor Bra zilië): s.s. Andes" (28 Februari). Brazilië: s.s. „Alioth" (24 Fe bruari). Hieronder publiceren wij de vierde lijst van Zeeuwse slacht offers van de overstromingsramp. De lijst is ons ter beschik king gesteld door het informatiebureau van het Nederlandsclie Roode Kruis. Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslost worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. ST. PHILIPS!-AND. Aanvulling: Jan Johannes Suurlant, geb. 25-3-29 te Tholen, is thans geborgen en geïdentificeerd. KRONINGEN. Rectificatie: Marina Blok, echtg. van Bastiaan Blok, oud 82 jaar moet zijn: Marina Blok, wed. van Jacob Blok, oud 82 jaar. KORTGENE. Jan van VUet, geb. 16-2-48 te Bandoeng, z0°n van'herrit je van Vliet (Torendijk 401g); Daniel Verburg, geb. o-2-2J (lo rendük 371; Ferdinand Dierkx, geb. 20-2-52 en Gustave Antoine Dierkx geb. 28-7-50 te Djakarta, zonen van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs (Torendijk 401h). STAVENISSE. Geïdentificeerd: Adriana Mol, geb. 20-N39 dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf (Kerkstraat A 306a)' Cornelia Geertruida Moerland, geb 20-9-15, eentg van Marinus Cornells den Braber (Oudelandsedqk A 98), Jan netje van Iwaarden, geb. 2-1-97, echtg. van Johannes Jacob Hage, (Buurtweg A 91). VOGELWAARDE. Willy Emelia Voshaart, geb. 18-10-39 (Westdijk 2). Het officiële persbureau „Nw- Ohina" meldt dat in commu nistisch China campagnes zijn begonnen om de fabrieksarbei ders duidelijk te maken dat de staatsproductieplannen even zeer moeten worden nagekomen als de bepalingen der wet en dat men zijn voordeel moot doen met de „ervaringen van de reeds zozeer op de weg der voor uitgang gevorderde Sowjet- Unie". Volgens het persbureau is in 170 fabrieken en mijnen het voor de maand Januari gestelde productiequotum gehaald, om dat de arbeiders volledig door drongen waren van de juistheid der leuze „staatsproauctieplan nen moeten evenzeer worden nagekomen als de wet". „Doch in Noordoost-China", vervolgt dit persbureau, „hebben semmige ondernemingen het productiequotum voor Januari NEDERLAND BEHARTIGT IRAËLISCHE BELANGEN IN DE SOWJET-UNIE, In verband met het afbreken van de diplomatieke betrekkin gen tussen Israël en de Sowjet- Unie heeft de Nederlandse rege ring zich op verzoek van de re gering van Israël bereid ver klaard om de belangen van de staat Israël in de Sowjet-Unie te behartigen. niet gehaald en dat is veroor zaakt doordat de bedrijfsleiding de oude gewoonte, cm het in het begin van het jaar kalmpjes aan te doen en tegen het einde er van „er een schepje boven op te deen, nog niet heeft laten varen". De bejaarde Franse staatsman Paul Boncour, die indertijd een vooraanstaand pleiter voor col lectieve veiligheid was in de vol kenbond, heeft Zondag op een bijeenkomst van oudstrijdeis te St. Aigan (Midden-Frankrijk) het Europese legerverdrag „louter een dekmantel voor de Duitse herbewapeninggenoemd. Hij was van mening, dat West-Duits- land, als het eenmaal bewapend is, niet zal rusten, voordat het de verloren gegane gebieden in oost en west het land aan de an dere zijde van de Oder en de Neisse en b.v. Elzas-Lothariugen heroverd zal hebben. Paul Boncour achtte het voorts niet denkbeeldig, dat een herbewa pend Duitsland spoedig 't sterk ste land in Europa zal worden en zich vervolgens met Rusland zal verbinden om het verloren ter rein in het oosten te herwinnen. Spreker herinnerde in dit ver band aan de ommezwaai, die Duitsland in 1939 heeft gemaakt. Dat uit Californië het beste gedroogde fruit komt, is verleden tijd sinds het moment, dat de heer J. F. Even te Didam het „geheim heeft weten te ontsluie ren. Na de bevrijding zon hij op middelen om zijn personeel ook in de herfst en winter, als er in het pluimveefokbedrijf weinig te beleven valt, aan het werk te houden. Zijn belangstelling werd toen gewekt door de idee van een door Allan Penning 27.) Blijkens opgave van het een- traal bureau voor de statistiek bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Januari 1953 10.434.883. In het gehele jaar 1952 be droeg het aantal huwelijken in Nederland 87.383 tegen 90.225 in 1951. Het aantal levendgebore nen bedroeg in 1952 232.521 te gen 228.631 in 1951 en het aan tal overledenen bedroeg 76.020 tegen 77.194 in 1951. In bevoegde kringen te Brussel is vernomen, dat het bezoek dat de Belgische eerste minister Van Houtte en het hoofd van het kabinet van de koning Zon dag aan Antibes hebben ge bracht, op verzoek van koning Boudewijn is geschied. De koning had de wens te kennen gegeven, op de hoogte te worden gehouden van de maat regelen, die genomen zijn ter bescherming van de bewoners der gebieden, die door de over stromingen zijn getroffen. Premier Van Houtte had de kening verder, zoals gewoonlijk een wekelijks overzicht gegeven van de toestand- Nadruk verboden, een havenmeester doen. Dat staat gelijk met het uitdagen van veel zwarigheid. „Asjeblieft," zei ik, „Tien gul den boete voor één schop lijkt me ongeveer het tarief" en Van Ga len glunderde. 'sMiddags kreeg ik de duiten... contant geldje, en 's avonds heb ik 4200 bij Van Galen gedepo neerd om onder de inschrijvei s te verdelen. De gammele beest jes kostten hen dan toch nog bijna 600 per stuk, maar hon derd piek is en blijft honderd piek." Eve tipte het laatste van haar whiskey soda op. „Dan had je toch nog 30 per biekje voor de vracht, wat niet gek lijkt voor deklading." „En de extra voeding dan?" zei kapitein Wins. „Wat voor extra voeding? „Minstens drie pond klontjes geliefde van mijn hart. Klontjes kosten óók geld." HOOFDSTUK 7. Hetgeen wel iets met een dier te maken heeft, doch meer van man tot man gaat. Een scheepskapitein moet nim mer een oorlogsverklaring aan Peter Wins had, zonder het te weten, zo'n oorlogsverklaring in zee gestuurd. Jaren geleden was het gebeurd, toen er in Penang een nieuwe havenmeester was be noemd, die hij bij de aanvrage van zijn uitklaring niet ontmoet had en daarom dan ook niet ken de. Het was op de volgende manier gebeurd en jaren daarna zou Pe ter Wins de zure vruchten pluk ken. De „Ping Ho" lag op de rede van Penang en had juist een la ding voor Macao en Hongkong ingenomen. De gezagvoerder was nu eenmaal niet altijd even kies keurig wat zijn lading aanging Het gebeurde wel eens, dat er onder de luiken goed zat, dat het daglicht min of meer schuwde en in het connossement onder een pseudoniem paraisseerde. Maar ditmaal was het alles zuivere kof fie en met een volkomen gerust geweten was Peter 's morgens naar het havenkantoor gestapt om zijn uitklaring te krijgen voor zes uur. En nu lag er nog een gehele middag vóór hem, die hij kon be steden zoals hem goed dacht. Zoals al bekend is, was de spor tieve Peter Wins gek op paarden en paardrijden. Zodra hij ook maar de kans kreeg huurde hij een of andere hit om een paar uurtjes zijn hart op te halen. Na tiffin dan, sliep hij een poos je aan dek om de warmste uren van de tropendag te laten uitwoe den en daarna trok hij zijn rij- bullen uit de lade onder zijn bunk en tuigde zich op. In een perfect gesneden wit pi- qüé rijbroek, rijlaarzen, die je tegen'oionken en een shantung jasje, dat hem als gegoten zat, kwam hij uit de kaartenkamer. Bill McLeod, de meester van de „Ping Ho", en de enige andere Europeaan, slenterden over de commandobrug en keken met een intense verveling naar het rijtje blinkend witte gebouwen op de kade, dat onder de brandend hete stralen van een folterende tropen zon scheen te zuchten. „Eén emmer ijskoud vatbier zuchtte hij, terwijl hij zijn uitge droogde lippen likte met een lap leer, die eigenlijk zijn tong be hoorde te zijn. „Man nog an toe, wat een land en wat een levenZon, zon en nog 's zon, tot je merg in je knoken staat te sudderen." Toen draaide hij zich om en zag zijn baas, de gezagvoerder in al zijn glorie. „Da's een zeeman!", schamperde hij in zijn baard. „Schamen moest hij zich om zich zó op te doffen. Als tie nog een prijskaartje tus sen zijn wassen vingers neemt kan ie zó in de etalage van een conf ectie-magazijn Peter Wins lachte en striemde zijn rijzweep over Bill's derrière „En voor jou zouden ze in een voddenzaak nog de neus ophalen! Poetslap! Ga je wassen en maak mijn schip niet verder te schan de. Heeft de bootsman al een sampan gefloten?" „Uwé's jacht ligt langszij. Spelenderwijs aaide Peter Wins zijn „meester" nogmaals met het rijzweepje over het zitvlak, daar na wipte hij de trap van de com mandobrug af. Een uur later reed hij op een Australisch vosje, dat niet te gek was en waarin, niettegenstaande een verblijf van enkele jaren m de tropen, nog pit zat, de race baan op. Het was nog maar even vier uur en als een enorme groe ne band lag de baan verlaten voor hem. In vlotte draf ging het een maal in de ronde. Het stuiven en briesen van het paard en het ge regeld kraken van zijn varkens leren zadel waren de enige ge luiden, die de stilte verbraken. Daarna ging Peter over in een korte galop, maar hij hield nog in en liet zijn paard niet uitlopen. Toen zakte hij een ogenblik in het zadel terug en stapte rustig voort, terwijl hij met losse teu- gels het hoofd va.n zijn pa.a.rd vrijheid liet. (Wordt vervolgd.) Wagenings hoogleraar om fruit te drogen en volgens zijn princi pe werd een proefinstallatie op gezet. Vele pogingen moesten echter worden gedaan, voor en aleer hij er in 19471948 in slaagde een gedroogd product te krijgen, dat de renomme van Ca lifornië naar de kroon stak en zelfs overtrof. De productie start te aanvankelijk met loondrogen van appels, maar al vrij gauw ging de heer Even werken voor eigen rekening en zocht hij naar voldoende afzet. Die is er geko men. In tien dagen was men eind September verleden jaar reeds uitverkocht tot Kerstmis. Eind November 1952 konden er weer orders worden aangenomen, met als rftultaat dat men tot midden Februari uitverkocht is. De orders van eind Januari dit jaar lopen tot half Maart en dan is het voor wat de appels betreft waarschijnlijk afgelopen. In cir ca 37 weken is er dan pl.m. 500 ton aan gedroogd product arge- leverd. Heel gemakkelijk kan echter de productie verdrievou digd worden, naar de heer Even vertelde. „Waar het mij om gaat" zegt hij verder, „is het vooroor deel van het publiek tegen het inlands product weg te nemen. Bovendien bespaart het grote sommen aan deviezen, omdat im port uit Californië dollars kost Voor de toekomst heeft „Di- frudo", zoals het fruitdroogbe- driif heet, nog meer op het pro gram. Het drogen van peren start in de tweede helft van Juli. Haast eindeloze proefnemingen zijn ook hieraan vooraf gegaan. Doch het is gelukt en de neer Even zegt ten aanzien van dit product, dat zijn bedrijf het eni- ge van het Europese vasteland is dat het kan maken. Met het drogen van uien had de heer Even in April willen be ginnen. Aan dit voornemen heeft, hij echter geen gevolg kunnen geven, omdat een der voornaam ste „leveranciers" van uien, Zee land, door de watersnoodramp is uitgeschakeld. Een nieuw product heeft hij inmiddels gevonden met het dro gen van aardappels. De moge lijkheden (voor het leger, zowel als voor cafétaria's e.d.) met de volgens zijn methode gedroogde aardappels zijn legio. Het pro duct behoeft slechts één minuut in frituurvet te worden gehouden en men heeft patates-frites.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2