De watersnood WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Amerikaanse vliegtuigen schoten op vliegtuigen boven Hokkaido Lijken opvarenden Duits schip gevonden De repatriëring van Japanners in China BIRMA EN THAILAND De geruchten omtrent Eisler Evacuatie van Zierikzee thans gereed Rampenfonds 47 /2 millioen Ptoces tegen de Marokkaanse „Pinkstermoordenaars" Buitengewone zitting van het Belgische Kabinet Hevige brand in Valparaiso De Rosenbergs met PLEEGZUSTER BLOEDWIJN FORMOSA er» het vaste land van CHINA Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredecteur van de Sarwlt- Eeaactie-adres Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal: per maand ƒ1,75; per week 42 oenk Losse nrs 8 ct. DE E ZEEUW DINSDAG 17 FEBRUARI 1953. 8e Jaargang No. 2269. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur PRINSES MARIJKE OP 18 FEBRUARI 6 JAAR. Op 18 Februari a.s. hoopt prinses Marijke, de jongste dochter van koningin Juliana en prins Bernhard, haar zesde verjaardag te vieren. Foto Paul Huf. Voor een militair gerechtshof te Casablanca stonden acht Marok kanen terecht, die er van werden beschuldigd de z.g. „Pinkster- moorden" (in 1951) te hebben be dreven. De openbare aanklager heeft tegen vier verdachten de dood straf en tegen de vier andere ge vangenisstraffen van één tot vijf jaar geëist. Hoofdbeklaagde is de 43-jarige Berberse schaapsherder Ahansa- li. Hij vermoordde een Marok kaanse politieman, maakte zich van diens geweer meester en schoot daarmede, in de Pinkster- week van 1951, een aantal Fran sen dood. Ahansali heeft ver klaard zeven moorden te hebben bedreven. Doch men gelooft hem niet. De openbare aanklager heeft medegedeeld dat een der andere beklaagden een zekere Smiha de met het onderzoek be laste officier van het parket, zon der daartoe aangezet te zijn, on middellijk naar de plaats bracht, waar twee der moorden zijn ge pleegd. Tegen de vier hoofdschuldigen werd de doodstraf geëist. De openbare aanklager*zeide ook dat de moorden waren uitge lokt door een anti-Franse cam pagne onder de Berbers, uitge voerd door communisten en leden der Istiqlal, de Marokkaan se nationalistische partij. Hij zeide dat de beklaagden aan deze haatzaaiende campagne hadden deelgenomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Westelijke Wind. Over het algemeen zwaar be wolkt met later hier en daar eni ge lichte neerslag. Zwakke tot matige Westelijke wind. Lichte dooi, maar in het zuid-oosten van het land in de ochtend plaatselijk mist en lichte vorst. WOENSDAG 18 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN De Belgische premier Van Houtte, die Zondag een bezoek aan koning Boudewijn aan de Riviera heeft gebracht, heeft Maandagavond laat het kabinet in buitengewone vergadering bij eengeroepen. De vergadering werd gehouden in de ambtswo ning van de premier. Gewoonlijk vergadert men in het bureau van de premier. De koning heeft gisteren een autotocht van twee uur langs de Rivierakust gemaakt. Leden van zijn omgeving spreken de berich ten uit Brussel tegen, dat hij aan een longaandoening zou lijden. Premier Van Houtte heeft tegenover verslaggevers ver klaard: „De twee hoofdproble men van het land zijn op het ogenblik: koning Boudewijns slechter geworden gezondheids toestand en de noodzakelijkheid van spoedige hulp aan de slacht offers van de watersnood." Amerikaanse vliegtuigen heb ben gisteren gevuurd op vlieg tuigen, die het luchtruim boven het Japanse eiland Hokkaido schonden, aldus is officieel be kend gemaakt. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat twee Amerikaanse straaljagers het vuur openden op twee Russische jagers van het type LA-11, boven Hokkaido in het Noorden van Japan. De Amerikaanse toe stellen troffen één der Russische vliegtuigen in de vleugels en in de romp. Het geraakte vliegtuig vloog weg in de richting van de door de Russen bezette Koerillen. Generaal Weyland, bevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijd krachten in het Verre-Oosten, heeft verklaard, dat de Ameri kaanse vliegers de aanval staak ten om schending van Russisch gebied te vermijden. Het onder scheppen van de vliegtuigen ge schiedde in de buurt van Nemuro nadat communistische vliegtui gen door middel van radar waren opgemerkt. In de bekendmaking van de Amerikaanse luchtmacht wordt verder gezegd, dat de vliegers, die bij de onderschepping betrok ken waren, deel uitmaken van de Amerikaanse strijdmacht voor de verdediging van Japan. Zij voer den een gebruikelijke patrouille- vlucht uit. De vreemde vliegtui gen stoorden zich niet aan een verzoek om te landen waarop 't voorste Amerikaanse vliegtuig het vuur opende, aldus de be kendmaking. Autoriteiten van de Ameri kaanse luchtmacht verklaarden, dat dit, voor zover bekend, de eerste keer is geweest, dat Rus sische vliegtuigen boven Hokkai do gevlogen hebben sinds de V. S. de vorige maand dreigden „alle maatregelen" te zullen nemen om schendingen van het Japanse luchtruim te beletten. Deze waarschuwing werd gegeven, nadat vliegtuigen van Russische bases, naar gemeld, herhaaldelijk vluchten boven Hokkaido, dat slechts enkele km van Russisch gebied is gelegen, hadden ge maakt. De Moskouse pers heeft de V. S. er van beschuldigd, dat zij van Hokkaido een „spring plank voor aanvallen op dei Sow- jet-Unie maakten". Het vroegere Japanse Sachalin en de Koerillen liggen vlak ten N.W. en N.O. van Hokkaido. Zij zijn op grond van de overeen komst van Jalta aan de Sow jet- Unie toegewezen. Volgens autoriteiten van de Amerikaanse luchtmacht is de L. A.-ll voorzover men weet, de snelste Russische jager met schroefaandrijving. De rijkspolitie te Vlaardingen heeft thans medegedeeld, dat de stoffelijke resten van de 57-jarige kapitein E. Rabenberg en de 44- jarige kok H. Steinhauser van hét stoomschip „Ellen", dat 10 December j.l. door de „Maasdam" nabij Vlaardingen werd overva ren onder de gemeente Maassluis, zijn gevonden. Beide stoffelijke overschotten zijn inmiddels op de algemene begraafplaats te Maas sluis ter aarde besteld. De evacuatie van Zierikzee is thans voorlopig beëindigd. Giste ren zijn de laatste schepen, de „Schelde" en de „Lely" met een groot aantal passagiers van de oude Zeeuwse stad weggevaren. Op het ogenblik zijn van de ruim 7.000 inwoners nog ongeveer 3000 aanwezig, die allen een voorlopige verblijfsvergunning hebben gekregen. Het ligt in de bedoeling deze 3.000 nog in de komende weken „uit te kammen" waarna men het gehele evacua tieschema zal hebben uitgevoerd. In middenstandskringen was nog al wat verzet tegen de evacuatie gerezen, omdat de vele zakenlie den, speciaal winkeliers en gros siers, geen gelegenheid kregen om hun overstroomde voorraden te bergen. Na een vrij rumoerige vergade ring op Zondagmiddag hebben ongeveer 50 hunner toestemming gekregen om te blijven mits hun vrouwen en kinderen zouden ver trekken, hetgeen gisteren is ge schied. Velen vragen zich af waarom de evacuatie van Zierik zee nodig werd. Dit houdt ver band met diverse oorzaken, aldus verklaarde de gemeentesecretaris van Zierikzee. Bij een eventuele hoge vloed blijft namelijk slechts een kwart vierkante kilometer van de stad vrij van water, waar door men bij een voltallige bevol king een opeenhoping van ruim DE HELICOPTER STIJGT OP VAN DE SCHEPENDIJK TE TERNEUZEN. v.m. n.m. 4.41 5.09 5.16 5.44 5.56 6.24 6.06 6.34 Febr. v.m. n.m. 17 7.52 17.57 8.47 23.20 18 7.50 17.59 9.04 19 7.48 18.01 9.25 0A7 20 7.46 18.03 9.53 2.11 21 7.44 18.05 10.30 3.28 Maandagochtend is een hevige brand uitgebroken in de loodsen van de douane, te Valparaiso. De brand, die reeds een schade van honderd millioen pesos heeft aangericht, wordt door de gehele havenbrandweer en al de brand weerlieden van de strijdkrachten bestreden. Tengevolge van ge brek aan water is men het vuur nog niet meester geworden. Namens het ministerie van Bin nenlandse Zaken komen vandaag naar Zierikzee mr dr Mes, lid van Gedeputeerde Staten, en mr Tel- legen, oud-griffier van de provin ciale staten van Zeeland, met drie ambtenaren van de provinciale griffie. Het doel van hun komst is de coördinatie van het bestuur over Schouwen en Duiveland. De Japanse delegatie, die zich in Peking bevindt, heeft naar Tokio getelegrafeerd, dat de eer ste officiële Chinees-Japanse conferentie over de repatriëring van 30.000 Japanners, die zich nog in China bevinden, Zondag is gehouden. Er is een overeen komst gesloten, volgens welke een eerste groep van drie tot vijfduizend Japanners in Maart naar Japan zal vertrekken. Ja panse schepen zullen de terug- kerenden afhalen. Men meent te Tokio te weten, dat de Chinese gedelegeerden te verstaan hebben gegeven, dat de Japanners, die niet gerepatrieerd willen worden, toestemming moeten krijgen in China te blij ven, doch dat zij hun zouden aan raden naar Japan terug te keren. 7.000 mensen op dit kleine stuk je zou krijgen. Aangezien de dij ken langs het havenkanaal op enige plaatsen doorbroken zijn, wordt zeer veel zand in dit ka naal geworpen bij eb en vloed, waardoor het voor grotere sche pen onmogelijk is om de haven voor grotere schepen onmogelijk is om de haven van Zierikzee zel ve te bereiken. Deze schepen moeten op de rede blijven liggen. Indien het noodzakelijk zou zijn om 7.000 mensen in 6 uur, dus tussen de getijden, in noodtoe stand af te voeren dan zou hier van geen sprake kunnen zijn om dat dan, net zoals nu, alle passa giers eerst met sleepboten naar buiten moeten worden gebracht. Een derde maar zeer belangrijk punt voor de gedwongen evacua tie noemde de heer Mulder de on hygiënische toestanden, die door gebrek aan waterleiding en de vernieling van de Zierikzeese rio lering is ontstaan. Bij hoog wa ter springt het water door de kapotte rioleringen de huizen in langs de vuilafvoeren, zodat hierdoor gemakkelijk ziektekie men kunnen worden verspreid. Vooral als het weer wat warmer gaat worden zouden aanzienlijke gevaren besmettelijke ziekten ontstaan. Bovendien liggen nog vele cadavers in de overstroomde polder en besmettingen van deze cadavers via insecten zou ook fu nest voor de volksgezondheid kunnen zijn. Daarom is besloten de bevolking zoveel mogelijk af te voeren, hetgeen thans is ge schied. Allen zijn via Dordrecht verder het land ingezonden. De heer Mulder verklaarde ten slotte, dat van verzet van de zij de van de burgerij of minder prettig optreden van rijks- en ge meentepolitie geen sprake is ge weest. Natuurlijk vond de bevol king van Zierikzee het bijzonder onprettig om de stad te verlaten, doch de meesten zien thans wel in dat het strikt noodzakelijk is. De Birmese ambassade in Bangkok heeft opdracht gekre gen de Thailandse regering te verzoeken een eind te maken aan de toestand waarbij Chine se nationalisten door Thailand Birma binnenvallen, aldus is van gewoonlijk welingelichte zijde te Rangoon verklaard. Birma zal de regering van Thailand ook verzoeken het smokkelen van wapens door Thailand voor de nationalisten en Birmese opstandelingen te beletten. Het Birmese ministerie van Oorlog heeft onlangs meege deeld, dat er bewijzen waren, dat Chinese nationalisten wol fram uit Birma naar Thailand smokkelen waarvoor zij wapens ontvangen ten behoeve van de opstandelingen. Birmese kranten hebben mel ding gemaakt van een treffen tussen 600 nationalisten en re geringstroepen bij Thaton in 'n gebied bij de Thailandse grens. Birmese soldaten hadden wape nen buitgemaakt met Thai landse kentekenen. In de Chinese wijk van Ran goon zijn bij een optocht ter viering van het Chinese nieuw jaar ongeregeldheden voorge vallen. Z. K.H. PRINS BERNHARD IN GESPREK MET BURGE MEESTER TELLEGEN EN DE HEER H. P. WOLFERT. Namens 2300 Amerikaanse pre dikanten is aan president Eisen hower een petitie gezonden, waarin de president verzocht wordt clementie te betrachten t.a.v. het echtpaar Rosenberg door de doodstraf tegen hen te wijzigen in levenslange gevange- nistraf. De Amerikaanse federale rech ter Kaufman heeft Maandag be paald, dat het vonnis van het echtpaar Rosenberg, dat op be schuldiging van het verraden vaR atoomgeheimen aan de Sowjet- Unie ter dood is veroordeeld, voltrokken zal worden in de week van 9 Maart. Volgens de secretaris van Kaufman zal het vonnis moge lijk 12 Maart om 11 uur 's avonds plaatselijke tijd worden vol trokken. Een Amerikaanse woordvoer der te Berlijn heeft Maandag een bericht tegengesproken van het socialistische West-Berlijnse blad „Telegraf", dat agenten van de Amerikaanse veiligheidsdienst in West-Berlijn naar Eisler, het voormalige hoofd van de Oost- Duitse voorlichting, zoeken. „Wij hebben geen reden om aan te nemen dat Eisler naar West-Berlijn is gevlucht", aldus de woordvoerder. PRODUCTIE VAN DE „WILLEM BARENDSZ" HOGER DAN VORIG JAAR. Voor het eerst in het nieuwe seizoen heeft de productie van de „Willem Barendsz" die van de overeenkomstige periode van hét vorige jaar overschreden. Tot 1 Februari j.l. werd verkregen 6655 ton geproduceerd. SIGARETTEN VOOR DIJKWERKERS. De bemanning van de tanker „Esso" te Amsterdam heeft aan het Nederlandse Roode Kruis ten behoeve van de dijkwerkers 10.000 sigaretten beschikbaar ge steld. GRAMOFOONPLAAT MET REDE VAN KONINGIN. Er verschijnt een eenzijdige 25- cm langspeelplaat voor de gra- mofoon met de radiorede, die H.M. de Koningin op de nationa le gedenkdag, Zondag 8 Februari j.l. heeft uitgesproken. De gehele opbrengst zonder enige aftrek komt ten goede aan het rampen fonds. Dit plan wordt door de ge zamenlijke gramofoonplaten-in- dustrie met speed uitgewerkt. Verlof werd verkregen de rede van de vorstin, omlijst door or gelspel en besloten met de decla matie van enkele regels van het Wilhelmus, op de plaat op te ne men. Maandagavond was een bedrag van 47,5 millioen gulden bij het rampenfonds binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen de 42 mil lioen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 5/2 millioen gulden. Zaterdag kon de stand niet wor den opgemaakt, omdat men op die dag niet de beschikking had over giro-afrekeningen. 42.000 VOOR HET RAM PENFONDS. Bij de havenarbeidsreserve te Rotterdam geregistreerde losse havenarbeiders hebben tot op heden circa ƒ21.000 ten behoeve van het nationaal rampenfonds beschikbaar gesteld. De scheep vaartvereniging Zuid heeft deze bijdrage met eenzelfde bedrag verhoogd en ruim ƒ42.000 werd aan het rampenfonds overge maakt. DE INZAMELING TE ARNHEM. De opbrengst van de inzame ling te Arnhem voor het natio naal rampenfonds bedraagt 929.163,Hierin is begrepen 3482,43, die de padvinders Za terdagmiddag bijeen hebben we ten te brengen met de actie „mouwen omhoog". In de Merwehaven te Rotter dam arriveerde Zondagnacht het 7607 brt. metende motor schip „India" van de rederij Cia. Nacional de Nav. S.R.L. te Lis sabon. Het schip had ruim 305 ton goederen aan boord, be stemd voor de slachtoffers van de ge.eisteiöe gebieden in ons land en spontaan beschikbaar gesteld door de Portugese rege ring en de Portugese bevolking. Aan boord van de India, het eerste Portugese schip met re- liefgoederen, werden de docu menten van de goederen over handigd door de Portugese ge zant in ons land aan mr P. J. Kanter, die het ministerie van Buitenlandse Zaken vertegen woordigd. Op zijn beurt over handigde deze de cognossemen ten weer aan de vice-voorzitter van het Nationaal Rampen fonds, die Prins Bernhard ver tegenwoordigde en diens dank uitsprak. Mr de Kanter sprak woorden van dank tot de presi dent van Portugal, de Portugese regering en de bevolking. De werklieden te Lissabon, die het schip hebben geladen, stel den hun verdiensten daarvoor ter beschikking van het Ram penfonds. Ook de Portugese re derij droeg haar steentje bij en vervoerde de goederen belan geloos. Ook het ontschepen ge schiedt zonder betaling. VOOR HET NATIONAAL RAMPENFONDS. De president-directeur van de Duitse Edelstahlwerke A.G. te Krefeld heeft een bedrag van 20.000 mark overgeschreven op rekening van het Nederlandse consulaat-generaal in Dusseldorp ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. Deze uitgave van de gezamen lijke Nederlandse gramofoonpla- ten-industrie wordt voorzien van een speciale hoes. De verkoop prijs bedraagt 7,50, welk be drag geheel wordt afgedragen aan het nationaal rampenfonds De kosten van de opname, het materiaal en van het persen der platen worden door de impor teurs gedragen, labels en hoezen zijn belangeloos ter beschikking gesteld. Namens de gezamenlijke industrie heeft de N.V. Phono gram te Baarn zich belast met het organisatorisch gedeelte van deze actie. DE HULP VAN ZWEDEN. In Zweden zijn dit weekeinde huis aan huis-collecten gehouden voor de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland. Ook in de kerken is gecollecteerd. In dor pen en steden zijn liefdadigheids voorstellingen gehouden. Het Roode Kruis en de Zweedse ra dio-omroep hadden Zaterdag morgen samen 7.3 millioen kro nen bijeen. Naar schatting heeft men in Zweden in totaal reeds 13 millioen kronen in geld en goederen ingezameld. De voorzit ter van het Zweedse Roode Kruis Emiel Sandstroem, heeft voor de radio meegedeeld dat voor het geld geschikte Zweedse goederen zullen worden gekocht, die dan naar Nederland worden gezon den. VERZAMEL UW KRACHTEN j. DO km KOREA Chinese Volks Republiek Halta Poet/en 1 Ttingkfong O AfJOYt S/Mf/MS ORMOSA Tajangpot Tattxjot FORMOSA Kwanroeng prov. CANTON ShakJung nokko Sj-nko Tarnen Ts/tJong Zuid Chines* Zee Koto MACAO (PORTUGEES) Het terugtrekken van de Ame rikaanse vloot uit de wateren van Formosa bracht dit laatste bas tion van de Chinese nationalisten in het midden van de belangstel ling. Deze zijn nooit passief ge bleven op hun eiland. Er was geen geregelde militaire actie, doch de guerilla's drongen dik wijls ver door in de provincies Kwantoeng en Foekien. De ver wachting is thans dat deze activi teiten openlijker en veelvuldiger worden. Een invasie op het Chinese vasteland ligt niet in de lijn van de verwachting. Immers er wc nen op het eiland ongeveer even veel mensen als in Nederland. Hierbij is dan nog het gehele na tionalistische leger inbegrepen Dit leger telt ongeveer vierhon derd duizend man infanterie, tachtig duizend man luchtmacht en veertig duizend man marine. De uitrusting van luchtmacht en marine is bescheiden. De activi teit zal zich dan ook beperken tot het geven van speldeprikken in de zijde van het communistische vasteland.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1