Uit d© Provincie Collecten Binnenlands Nieuws Steenkolen worden nog duurder SPORTNIEUWS De strijd in Korea Kapitein Vader is vader van een Koreaans weeshuis Spoorwegongeluk bij Gouda Weer! muskus- of bisam- ratten in het geteisterde gebied Meer bunkers in de duinen dan men dacht SCHAATSENRIJDEN RESULTAAT COLLECTEN IN R.K. KERKEN. TERNEUZEN. AXEL. GOES. ÏJZENDIJKE De gemeenschappelijke mwht^voor kolen, ijzererts en sc\rootum Italiaans schip nood Voorjaar 1947 60 32 8 1948 56,5 32,5 11 1949 67 29 4 1950 70 25 5 1951 69 26 5 nu 76 21 3 VOETBALUITSLAGEN K.N.V.B. EERSTE KLASSE A. in WATERLANBKERKJE AAN DE SPITS. De huis-aan-huis lijsten col lecte voor het Nationaal Ram penfonds heeft in Waterland- kerkje ruim 11.000 opgebracht. Dit komt neer op gemiddeld ƒ73 per gezin of 20 per inwoner. DE N.S AUTOBUSDIENST BERGEN OP Z.-BRESKENS. De frequentie van de N.S. auto busdienst tussen Bergen op Zoom en Breskens via Antwerpen zal met ingang van heden worden uitgebreid van 3 tot 5 verbindin gen in beide richtingen. Te Breskens zal aansluiting be staan op en van de veerdienst tussen Breskens en Vlissingen. Eveneens op 16 Februari zal het treinverkeer tussen Vlissin gen en Goes worden hersteld met 3 treinen per dag in beide rich tingen. Als uitbreiding van de reeds óp 3 Februari j.l. ingevoer de treindienst tussen Vlissingen en Arnemuiden. BIJBELS VOOR GEëVACUEERDEN. Het Nederlands Bijbelgenoot schap heeft besloten om aan al len, die door de watersnood hun bijbel hebben verloren, er een ten geschenke aan te bieden en wel een huisbijbel (Staten- of nieuwe vertaling) of een zakbij bel (Staten- of nieuwe vertaling) of een kinderboekje voor geëva cueerde kinderen. Aanvragen kunnen worden ge richt tot de besturen van de af delingen van het Nederlands Bij belgenootschap, tot het Bijbelhuis (Heerengracht 366, Amsterdam), tot de secretaris van het district Zeeland, de heer A. de Lange, Wilhelminastraat 9 te Goes, of tot de penningmeesteresse van dit district, mevr. S. P. Kake- beekeBehage, Voorstad 76 te Goes. Zij, die in goede staat verkeren de bijbels voor uitreiking aan ge troffenen door de ramp willen afstaan, kunnen deze opzenden aan het Bijbelhuis, Heerengracht 366, Amsterdam. OOSTHAVENDIJK BIJ BROUWERSHAVEN GEDICHT. Op initiatief van de gemeente Brouwershaven is na een tien tal dagen van hard werken door Nederlandse en Engelse militai ren de oosthavendijk gedicht. Dit was het eerste dijkgat met een snelle uitstroming, dat werd ge dicht op Schouwen-Duiveland, en dat zonder rijshout, draglines enz. alleen met materiaal als per- koenpaien, zandzakken en los hout uit een coaster. Met landingsvaartuigen wer- De collecte voor het nationaal rampenfonds heeft in Goes 35.454,80 opgebracht. In drie kerken te Goes is bovendien 12.000 gecollecteerd. Het 1960 inwoners tellende Kloetinge, dat zelf niet door de ramp is getroffen, heeft voor het rampenfonds 39.557,91 bijeenge bracht. Een boer gaf bovendien twee drachtige vaarzen, elk ter waarde van duizend gulden. De in Barendrecht gehouden collecte heeft ruim 57.000 opge bracht, dat is ruim 35 per gezin. De collecten, die Zondag j.l. in alle R. K. kerken en kapellen van ons land zijn gehouden voor de slachtoffers van de watersnood hebben, voorzover deze het bis dom Haarlem (globaal N.-Hol land, Z.-Holland en Zeeland) be treffen, in totaal een bedrag van 1.003.747,63 opgeleverd. den iedere dag zandzakken aan gevoerd en moeizaam bijeenge bracht. Toen alles gereed was, kwam de aannemer, de heer Van Oortland uit Brouwershaven. Deze werd zo gegrepen door het enthousiasme van militairen en burgers, dat hij een dag en een nacht bleef om van advies te die nen. Het werd een felle strijd tussen een honderd mensen en de sterke zeestroming. Een omroe per moest de gemeente door om op het meest kritieke ogenblik alle weerbare mannen op te roe pen. Verbeten werkte burger en militair aan het transport van zandzakken. Daarna, in een koude oosten wind, kwamen de burgemeester, de dokter, zeeofficieren en land- officieren, wat landbouwers en een knecht, totdat bij velen het bloed uit de nagels liep, maar zij wonnen tenslotte na enige zware overspoelingen. De dichting is voorlopig afgewerkt met grote lichamen. Bij laag water gaat men verder, omdat de dijk nu is opgebouwd tot één meter boven normaal hoog waterpeil. Door deze vrijwillige arbeid is een grote zeedijk gered en het behoud van drooggebleven polders be noorden Zonnemaire verzekerd. MUTATIE BIJ HET KORPS MARINIERS. Met ingang van heden is de commandant van het korps Ma riniers de generaal-majoor der Mariniers M. R. de Bruijne, be vorderd tot luitenant-generaal der Mariniers. Schoorsteenbrandje. Gisteravond te ongeveer kwart voor tien ontstond in de woning van de heer J. K„ wonende in de Tramstraat, een schoorsteen brandje, waarbij de fornuiskachel in de keuken rood-gloeiend kwam te staan. Door de politie werd het brand je gedoofd. Offervaardigheid. De afd. Oost Zeeuws-Vlaande- ren van de bond van Chr. politie personeel in Nederland, die al hier medio Maart haar feestelij ke jaarvergadering zou houden, heeft deze, in verband met de ramp van 1 Februari j.l., van de feestelijke franje ontdaan, en de hiervoor uit de kas uitgetrokken post van 40 voor het Rampen fonds bestemd. Ook de leerlingen van de Chr. M.U.L.O. alhier besloten hun avondje met de ouders op Vrij dag j.l. niet te laten doorgaan. De opbrengst van de reeds daarvoor gehouden inzameling, vermeerderd met speciaal voor de getroffenen meegebrachte giften, tot een bedrag van 140 werd overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Een speciale col lecte had dus niet plaats, zoals abusievelijk in ons blad van Woensdag j.l. werd gemeld. Garnizoen in de „Bleije Haghe". Het sedert de vorige week al hier gelegerde artilleriedetache ment hetwelk aanvankelijk in het „Gezellenhuis" aan de Walstraat was ondergebracht is nog belang rijk uitgebreid en bedraagt nu circa 120 manschappen, officie ren en onder-officieren. Het werd thans met het uitge breide wagenkamp naar de „Bleije Haghe" overgebracht en dient voor vervanging van de bij de dijkbreuken tewerkgestelde militairen. Belgische hulptroepen. In Goes zijn momenteel twee Belgische compagnieën uit Leo- poldsburg van het achtste genie bataljon onder leiding van luit.- kolonel P. L. Baetsle gelegerd, teneinde bij noodgevallen in ver band met het komende springtij direct te kunnen ingrijpen. Zij beschikken over een aantal aanvalboten, die ingezet kunnen worden. De militairen hebben eerst in West Zeeuws-Vlaanderen gewerkt, daarna te St. Annaland. Kraanwagen kantelde op jeep. Militair overleden. Zondagmorgen is in de Sloe- polder bij Nieuwland een Belgi sche jeep bij het passeren van een dijk onder een kraanwagen ge komen. In de jeep zat onder meer een Nederlandse kornet, die ais verbindingsofficier aan de Bel gische militairen, was toege voegd. De kraanwagen is op de jeep gekanteld, waarbij de kornet bekneld kwam te zitten en ter plaatse overleed. De naam van de verongelukte kornet is J. van der- Schalk, uit Rotterdam, oud 21 jaar. Hij be- hporde tot het artillerie-regiment „Prins Frederik." Tegen tractor opgereden. Doordat een tegenligger niet dimde, reed de veehandelaar P. Provoost uit IJzendijke met zijn personenwagen, waarin ook zijn vrouw was gezeten, nabij de hof stede „Schorersgraf" tegen een stilstaande tractor op. De tractor voerde geen rood achterlicht. Gelukkig reed de heer P. met een matige snelheid, waardoor dit ongeluk vrij goed afliep. De heer P. liep verwondingen aan zijn been op. Zijn echtgenote moest met een hersenschudding naar haar woning worden over gebracht. De auto werd danig bescha digd. BRITS SCHIP GEZONKEN. Het Britse schip Stanley Force is ter hoogte van Kaap de la Ha gue (Cotentin, Frankrijk) gezon ken. De elf opvarenden zijn door het Britse schip Portelet aan boord genomen. Als gevolg van de watersnood in Nederland en België moet ern stig rekening worden gehouden met een sterke uitbreiding van muskusratten in noordelijke rich ting. Deze dieren leveren geva ren op voor dijken en andere waterkeringen door wroeten in de grond. Vooral in het over stroomde gebied zal de aanwe zigheid van muskusratten ge makkelijk te constateren zijn, daar de dieren de hoge delen van dijken opzoeken of hun toevlucht in bomen of takkebossen vinden. De plantenziektenkundige dienst verzoekt in het door watersnood geteisterde gebied op dit dief te letten. Het is een grote donker bruine rat, die van neuspunt tot staartpunt ongeveer 65 cm lang kan worden. Het typische ken merk is de zijdelings afgeplatte staart. Alle andere ratten heb ben rolronde staarten. Indien de aanwezigheid ergens wordt ver moed, dient men dit onverwijld met nauwkeurige plaatsaandui ding-bij de plantenziektenkundi ge dienst te Wageningen op te geven. Voor iedere gedode mus kusrat wordt een premie van vijf gulden beschikbaar gesteld. Het is van groot belang, dat de ver nieler van waterkeringen zich niet in het geteisterde gebied Kan vestigen. Zaterdagmorgen is op het grondgebied van de gemeente Waddinxveen op de lijn Gouda Alphen aan de Rijn een personen trein in botsing gekomen met een rangeerdeel. Van de zijde der Nederlandse spoorwegen deelt men mede dat de personentrein die om 11.23 uur uit Alphen aan de Rijn naar Gou da was vertrokken en om 11.45 in Gouda moest aankomen, even voor het binnenkomen in Gouda bij de Gouwebrug in aanrijding is gekomen met een rangeerloco motief. Het baanvak Gouda-Al- phen aan de Rijn is versperd. Er is een busdienst op dit traject in gesteld. Volgens voorlopige berichten zouden er enkele gewonden on der de passagiers zijn. De wagen voerder van de personentrein zat ■en werd naar een der ziekenhuizen overge- NOORSE ZEEMAN IN A'DAM VERONGELUKT. Zaterdagavond is de 49-jarige Noorse zeeman Sverre Lien van de Noorse motortanker „Brali" in de Van der Pekstraat in Am sterdam N. op straat gevallen. De man, die zeer vermoedelijk onder de invloed van sterke drank ver keerde, liep verwondingen aan zijn hoofd op. Hij werd naar het Binnengasthuis overgebracht en is daar overleden. VISSERS MELDEN ONGEKENDE VANGSTEN. Een aantal Scheveningse log gers, dat nog deelneemt aan de haringvisserij, meldde Zaterdag morgen uit zee, dat men de ha ringen maar voor het scheppen had, zó groot was de vangst. En deze melding was nu eens geen visserslatijn, want de schip pers voegden er meteen spreken de cijfers aan toe. Zij vertelden dat zij na de teleurstellende vang sten van de afgelopen dagen Za terdagmorgen een „zilveren buit" aan boord konden halen. Vang sten van een kantje (ongeveer 1000 haringen) per net kwamen boven water en uit de halve vleet kwamen 70 tot 90 kantjes te voorschijn. Dergelijke vangsten in deze tijd van het jaar zijn nog nimmer voorgekomen. De Scheveningse loggers vissen thans onder de Engelse Noord zeekust bij Silverpit met de drijf- Vleet. IJSGANG OP HET IJSSELMEER. Door de vorst van de laatste dagen is het grootste deel van het IJsselmeer overdekt met drijfijs en middelzwaar vast ijs. Een Nederlandse en een Duitse kustvaarder, die Zondagmiddag uit de Oranjesluizen waren ver trokken, keerden later op de dag wegens de ijsgang in Schelling- woude terug. HULP VAN LANDBOUWERS. De landbouwers op het eiland van Dordrecht hebben besloten dit jaar extra vroeg in te zaaien om zodoende mankracht en trac toren vrij te krijgen, die in dienst van hun door watersnood getrof fen collega's kunnen worden ge steld. Zij zullen ook zaai- en poot goed ter beschikking van de ge dupeerde bedrijven op het Dordt se eiland stellen. Men onderzoekt voorts de mogelijkheid verloren gegaan vee te vervangen. Beslo ten is nu al dat jongens en meis jes van niet getroffen boeren in het voorjaar de zorg op zich gaan nemen voor een opfokkalfje, dat, als het pink geworden is, zal wor den aangeboden aan boerenzonen of -dochters, onder auspiciën van de Hollandse mij voor landbouw en de Chr. boeren- en tuinders- bond. AANVARING BIJ MAASSLUIS. Tijdens mist is Zondagochtend het uit Londen komende passa giersschip „Batavier II", dat de dienst RotterdamLonden on derhoudt, ter hoogte van Maas sluis in aanvaring gekomen met het 3696 b.r.t. metende Duitse m.s. „Mühlheim-Ruhr" - rederij Hugo Stinnes Zweigniederlas- sung, Brenstoff und Schiffahrt- gesellschaft te Hamburg -, dat op weg naar zee was. Het Duitse schip kwam door de aanvaring bij Maassluis aan de grond te zitten en is nog niet los gekomen. De „Batavier II" kwam bijna zonder oponthoud in de Jobshaven te Rotterdam aan. Behalve het Duitse m.s. is ook nog het uitgaande 1535 b.r.t. me tende Duitse s.s. „Sullberg" rederij August Bolten te Ham burg bij Maassluis aan de grond gelopen. Beide schepen zijn vlotgeko- men. De „Sullberg" ligt voor roeronderzoek bij Maassluis en de „Mühlheim-Ruhr" is naar Rot terdam teruggekeerd. beklemd Goudse bracht. Het eerste gedeelte van de per sonentrein moet ernstig bescha digd zijn. Doordat het voorste ge deelte van de dieseltrein uit 2e klas-compartimenten bestond en deze weinig passagiers bevatten, werd van de reizigers niemand gewond. Ook de machinist van de locomotief liep geen letsel op. De materiële schade, vooral aan de dieseltrein, is zeer aanzienlijk. Het treinverkeer van en naar Rotterdam en Den Haag onder vond weinig vertraging, omdat dit over afzonderlijke sporen rijdt. Van de passagiers is slechts één gewond, n.l. de 56-jarige heer Th. H. de Jong uit Gouda, die werkzaam is bij van Gend en Loos te Boskoop. Hij zat voor in de trein bij de conducteur. De conducteur viel bij de botsing bo ven op hem. De heer De Jong heeft sneden in het gezicht, een ontwrichte kaak en pijn in borst en rug. Treinbestuurder overleden. De bestuurder van de diesel trein, de heer G. J. Griffioen uit Utrecht, is in het Van Itterson- ziekenhuis te Gouda overleden. De gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot is op 10 Februari in werking ge treden. De bevoegdheid en de uitvoe ring is thans in handen van de hoge autoriteit en niet meer van de nationale regeringen. De gemeenschappelijke markt moet er nu automatisch komen. Dat gaat niet op slag en stoot. De invoerrechten in het onder ling verkeer moeten verdwijnen. In Italië is er thans nog een op cokes. In andere landen heeft men subsidies op kolen. Hier en daar, zoals in ons land, kent men nog een compensatiesysteem, zo dat de kolenprijs voor de verbrui ker nog wordt gereguleerd. Dan heeft men nog te maken met de buitenwereld, met andere dan de zes verdragslanden. Ook hier zijn nog bepaalde voorzie ningen, zoals maximumprijzen, kwantitatieve reguleringen en andere, die evenzovele inbreuken zijn op het in het verdrag ge noemde beginsel, maar die nog als onvermijdelijk worden be schouwd. Met het ijzererts is men klaar. KOLEN. Voor kolen is het veel moeilij ker. Er is een maximum prijsre geling in verschillende landen. De regelingen, zoals die tot 10 Februari bestonden, blijven be staan tot 1 Maart. Daarna worden door de hoge autoriteit nieuwe maximumprij zen voor kolen vastgesteld. Deskundigen zijn van mening, dat de maximum prijs voor kolen in de gemeenschap wel zal aan sluiten aan de prijs, welke in het Ruhrge'oied wordt betaald. DE NEDERLANDSE KOLENPRIJS. In ons land is de kolenprijs laag gehouden. Men heeft hier het egalisatie-systeem, waarbij op Nederlandse kolen een bepaalde heffing wordt gelegd en waar voor op de buitenlandse kolen, welke nodig waren, een toeslag wordt gegeven. Daardoor bleef de franco-huisprijs dezelfde. Door dat systeem van heffing en toe slag is de prijs lager dan in Bel gië en practisch lager dan in de andere landen der gemeenschap. Zouden we het egalisatiesysteem opheffen, dan moet de Neder landse verbruiker een prijs gaan betalen, die veel hoger ligt dan de huidige. Om dat te voorkomen, heeft men bij het opstellen van het verdrag voorzien dergelijke systemen te handhaven met goed keuring en onder controle van de hoge autoriteit. De Nederlandse regering heeft tot 1 April toe stemming verkregen dat systeem te handhaven. Wat daarna? Dit staat nog niet vast. Er zal waarschijnlijk wel een zekere egalisatie-mogelijk heid blijven. Dat hangt evenwel af van vele andere maatregelen. Toch zullen wij van dat systeem af moeten. Dat zal zo geleidelijk mogelijk moeten geschieden, zon der grote schokken. Het staat echter wel vast, dat de Nederlandse kolenpiijs hoger zal komen te ltggen. Deze prijzen zouden ook zonder het plan-Schu- man verhoogd moeten worden. Men wees in dat verband o.a, op de hogere sociale lasten. AARDBEVING IN PERZIë. Volgens de laatste berichten be draagt het aantal slachtoffers bij de aardbeving welke enkele da gen geleden Toeroe (Perzië) teis terde, 900. Ongeveer 500 personen zouden de ramp hebben over leefd. De gouverneur van de stad Damghan was de eerste die de geteisterde plaats bereikte. Er staat geen huis meer overeind. Het merendeel van de slachtof fers is onder het puim bedolven. De overlevenden, van wie de meeste gewond zijn, zijn van al les verstoken. HET VROOR 25 GRADEN. „In Yondongpo, een armelijk voorstadje van Seoel, dicht bij het enorme militaire vliegveld van laatsgenoemde stad, staat aan de kant van de gTote ver keersweg naar Inchon een berd met het embleem van het Neder landse regiment Van Heutz en de woorden Netherlands Rear". Langs een 50 meter lange bin nenweg komt men door 'n poort, waar een Koreaanse soldaat op wacht staat. Een soldaat met een Nederlandse baret op, waar hij trots op is. Hij bewaakt een klein complex van hout-en-pa pieren huisjes in Japanse stijl, waar het Nederlandse detache ment zijn opslagplaats heeft van goederen, die aan het front niet direct nodig zijn. In een van die gebouwtjes woont kapitein H. Vader, die het Nederlandse ba taljon vertegenwoordigt bij het achtste Amerikaanse leger op Korea. Togn kapitein Vader nog maar nauwelijks in zijn nieuwe wo ning was geïnstalleerd, werd op een middag zacht op zijn deur getikt en een oudere, beschaafd uitziende Koreaan diende zich bij hem aan. In gebroken Engels en met veel verlegen glimlachjes en buigingen vertelde hij directeur te ziin van een naburig wees huis. „Ik dacht zo", meende direc teur Lie, „dat u misschien wel eens oude afgedragen uniformen van uw legeronderdeel hebt, die wij kunnen vermaken tot kleer tjes voor onze kinderen.... en misschien wat voedselafval, want onze instelling is arm, erg arm". Achter een grote dosis bars heid en ongenaaktbaarheid ver bergt kapitein Vader een nog grotere dosis naastenliefde en kinderen nemen een grote plaats in in ziin ruime hart. In zijn ver beelding zag hij zijn eigen kin deren in Leidsendam al staan met lompen aan in plaats van behoorlijke kleren en met een hongerige uitdrukking in de ogen. Hoe heet het weeshuis en waar staat het?" vroeg hij. „Goed ik kom morgens eens kijken" HET VRIEST 20 GRADEN BINNENSHUIS. Toen de kapitein de volgende dag op de afgesproken tijd met zijn jeep het erf van het wees huis opreed, stond de hele kin derschaar hem juichend op te wachten. Honderdzeventig mage re kleuters, die nauwelijks kleren aan het lijf hadden, met trieste donkere vraagoogjes, onnatuur lijke dikke buikjes en kromme dunne beentjes. Het vroor twin tig graden en klappertandend van de kou stonden ze te zwaai en met papieren rood-wit-blau- we vlaggetjes. Boven de ingang was een papieren spandoek be vestigd met de woorden: „Wel come to capt. Vader, father of Nam Buk-orphanage". (Hoe had den ze het zo gauw voor elKaar gekregen?) Daarmee had het weeshuis ka pitein Vader maar meteen en zonder zijn voorkennis tot be schermer uitgeroepen en hij heeft zijn functie geaccepteerd. De aanblik van die schare klein tjes met hun van verwachting schitterende oogjes en hun van kou druipende neusjes, nee, het was te erg. Hier moest ingegre pen worden. Toen wij ons van de toestan den in Nam Buk („Nam" bete kent noord, „Buk" is zuid. Deze twee woorden symboliseren de hereniging van Noord- en Zuid- Korea, die de Koreanen zien als enige oplossing voor de terugkeer van normale toestanden) kwa men overtuigen, fluisterde de ka pitein mij in het oor: „Mijn vrouw is al bezig om in Leidsen dam kleren voor ze te verzame len Wij waren diep geschokt door hetgeen wij zagen. In een groot vertrek, waar het kwalijk riekte naar knoflook en andere nare 'dingen, zaten zestig peuters van drie tot vijf jaar bijeen, dicht tegen elkander geleund op een grote kluit, gezeten op ruw-hou- ten bankjes en kistjes. De onder wijzeres gaf zangles en leidde het koor van schorre piepstem metjes, dat bij onze binnenkomst verschrikt zweeg. De hoofdjes werden verlegen gebogen en zwarte oogjes volgden nauwlet tend al onze bewegingen. Wij za gen de adem van al die kleintjes en van de „juffrouw" als witte dampwolkjes omhoog kringelen naar het haveloze, gevaarlijke doorgebogen houten plafond. Het vroor toen buiten 25 graden en in het lokaal zeker twintig, want er was geen kachel en de mees te ruiten waren stukEen ijzige wind, die je door merg en been ging, floot langs het dak, maar in het vertrek tochtte het alleen O ja, aan een kachel was wel te komen, maar niet aan de nood zakelijke brandstof. Diep weggedoken in onze met bont gevoerde parka's doorleef den wij de onbeschrijfelijke tra giek van dit weeshuis-bestaan, de intens droeve situatie van al die kinderen, die verschrikkelij ke kou moesten lijden in hun lompenflarden en hun hoogstens in rubberslofjes gestoken blote voetjes. Hoe lang reeds? In het slaapvertrek van de kleinsten, die nog niet aan de lessen deelnamen, lagen een 20- tal peuters, eigenlijk nog babies, slapend op dunne rieten matjes op de harde houten vloer. In de klas van de groteren stonden de kinderen op 'n teken van de onderwijzer op en begon nen, eerst in het Koreaans en daarna in het Nederlands, het Wilhelmus te zingen. „Dat heb ben ze in twee dagen geleerd", zei kapitein Vader trots. „Is het niet aandoenlijk?" Zo beijveren kapitein Vader en zijn echtgenote zich voor verbe tering van het lot van honderd- zeventig Koreaanse kinderen, kleuters van twee tot twaalf jaar die het slaehtoffer zijn geworden van de oorlog, welke maar niet wil eindigen. Het Nederlandse Roode Kruis en andere sociale instellingen hebben zich even eens met de zaak bemoeid en binnenkort hopen wij te kunnen schrijven, hoeveel beter de kin deren het hebben gekregen en hoe dankbaar zij het Nederland se volk daarvoor zijn. En niet het minst de Nederlandse ver bindingsofficier in Seoel, die zijn vrije tijd niet beter had kunnen besteden dan door de zorg voor die stakkers op zich te nemen". EMIGREREN? JA, ZEGGEN TWEE OP DE TIEN NEDERLANDERS. Wederom heeft het Nederlands instituut voor de publieke opinie aan honderden mannen en vrou wen uit alle rangen en standen van de gehele Nederlandse bevol king de vraag gesteld: „Wat zoudt U het liefste doen indien U de keus had: in Neder land blijven of in een ander land gaan wonen?" In Nederland geen blijven emigreren oordeel Sinds de bevrijding verkeerde men in de veronderstelling, dat zich in de duinen van Delflands zeewering 41 bunkers bevonden. Bij de watervloed van 1 Febr- zijn echter verscheidene bun kers, die onder het zand' ver borgen waren, bloot komen te liggen en nu heeft men er al 60 geteld. Verwacht wordt dat dit aantal nog zal stijgen. Inmiddels is men begonnen met het opblazen van de bun kers. Er valt een dalende tendens te constateren in de lust om te emi greren. Van 32 in de jaren 1947 en 1948 is deze thans gezakt tot 21 De ouderen boven 50 jaar voe len belangrijk minder voor emi gratie dan de mensen beneden 50 jaar. Van de leeftijdsgroep tot 50 jaar zou 1 op de 4 wel willen emigre ren. Bij de groep van 5065 jaar is dat er 1 op de 8 a 9, terwijl de NECDe Volewijckers 21. EERSTE KLASSE B. Blauw Wit Be Quick 22. ElinkwijkLeeuwarden 20. EERSTE KLASSE C. JulianaSparta 18. De overige wedstrijden werden afgelast. ZUID I. TWEEDE KLASSE B. MiddelburgGoes 34. De overige wedstrijden werden afgelast. Protest RBC toegewezen. De spelregel- en protestcommis sie van de K.N.V.B. heeft het pro test van RBC, dat deze club na afloop van de op 25 Januari j.l. gespeelde wedstrijd RBCTEC indiende, toegewezen. RBC had geprotesteerd tegen het niet toekennen van een door haar gemaakt doelpunt, dat op advies van de grensrechter door de scheidsrechter werd geannu leerd. De uitslag 33 is daar door 43 in het voordeel van de Roosendalers geworden. Ook TEC had een protest inge diend en wel tegen het toeken nen van een door RBC gescoord doelpunt. Dit protest is echter af gewezen. Een en ander heeft tot gevolg, dat de de ranglijst van de eerste klasse D. RBC van de 8e naar 7e in het Feijenoord-stadion te Rot terdam. De Belgische competitie. Voor de Belgische voetbalcom petitie werd in de eerste nationa le afdeling één wedstrijd ge speeld, n.l. tussen Racing Gent en F.C. Mechelen. De club uit Gent won met 32. De Wereldkampioenschappen. Het eindklassement van het wereldkampioenschap schaatsen rijden luidt: 1. en wereldkampioen Oleg Gon- tsjarenko (Rusl.) 193.143 pnt; 2. Boris Shilkov (Rusl.) 194.508; 3. Wim van der Voort 195.522; 4. Kees Broekman 197.268; 5. Sver re Haugli (Noorw. 197.503; 6. Anton Huiskes 198.495. Het Italiaanse stoomschip Tri- politania heeft, 200 mijl uit de kust van Sicilië, door nog onbe kende oorzaak een lek opgelopen. De 62 passagiers zijn er door 'n Amerikaans schip afgehaald. De bemanning van 43 koppen tracht het schip drijvende te houden tot er assistentie komt. Een corvet van de Italiaanse marine en een sleepboot zijn onderweg. De Tri- politania was op weg naar Na pels. Ook de bemanning heeft het schip verlaten. TERNEUZEN „oudjes" boven 65 jaar slechts 1 piaats opschuift, van de 20 gevallen ons land defi-pr rringpartner voor mtief zouden willen ver ateiy Nederlands elftal. Naar welk land emigreren?; Woensdag 8 April zal het voor lopig Nederlands elftal voor Canada, zegt 5 op de voet gevolgd door Australië en Noord- Amerika (beide 4 3 kiest Zuid-Afrika. In 1950 en 1951 prijkte Austra lië bovenaan en kwam Canada op de tweede plaats. de wedstrijd NederlandBelgië op 19 April te Amsterdam een oefenwedstrijd spelen tegen de Oostenrijkse eerste klasser Wac- ker. De wedstrijd wordt gespeeld Amerikaanse superforten heb ben Zaterdagavond en Zondag ochtend bevoorradingscentra ter;- oosten en westen van Sinandjoe aan de Tsjongtsjon aangevallen. Er is melding gemaakt van pa trouille-activiteit en schermutse lingen langs het gehele Koreaan se front. Verklaring van gen. Taylor Generaal Maxwell Taylor, de nieuwe bevelhebber van het 8-ste leger in Korea, heeft Zondag ver klaard, dat hij meer hulp van le den van de V. N. zou toejuichen. Zelfs een „symbolische hulp" zou van grote waarde zijn. Het leger der V. N. in Korea noemde gene raal Taylor, het best uitgeruste, dat hij ooit gezien had. Het 8 ste leger zou een communistisch of fensief gaarne zien en „er wel raad mee weten". De generaal weigerde in te gaan op mogelijke plannen voor een geallieerd offensief om een einde aan de oorlog te maken. Tenslotte zeide generaal Taylor, dat hij onderzocht wat er waar was van de medelingen dat de Zuidkoreaanse militairen niet voldoende voedsel krijgen. De voorzitter van de Zuidko reaanse nationale vergadering, P. N. Sjinicky, heeft na een bezoek aan het front, een beroep op de Verbondenen gedaan om meer le vensmiddelen ter beschikking van de Zuidkoreanen te stellen. Hij zeide, dat de rantsoenen, die aan de Zuidkoreaanse soldaten worden verstrekt, slechts de helft zijn van die der overige geallieer de militairen ontvangen. Hij voegde hieraan toe dat vele Zuid koreaanse soldaten in sterke ma te aan ondervoeding lijden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3