DE ROSENBERGS WIJ Vamrft Poortvliet: een eilandje op Tholen Informatiebureau van Rode Kruis verzet veel werk Dappere beslissing van burgemeester Van Doorn AKKERTJES" Moslijkheden rond de carnavalsfeesten De watersnood in België De watersnood in Engeland Landbouwherstel vangt werkzaamheden aan Wijziging van de beier wet Tholen vecht tegen het water Ontploffing in Tokio Generaal Van Fleet voor congrescommissie DE ZAAK-ADONIS De Belgische koninklijke familie hangerig, koorts! DE „WIIMA" TOO.OOO zakken zand beschermen het eiland Ernstig autobusongeluk op de Philippijnen Prinses Ragnhild van Hoorwegen verloofd Amerikaans vliegtuig vermist Vijftig meter breed, tweehon derd meter lang, is de gemeente Poortvliet sinds 1 Februari althans boven water. Van een gemeente, omgeven door vrucht baar land, is het een eiland ge worden. Maar niet voor lang. daar is men in Poortvliet van overtuigd en burgemeester Van Doorn niet in de laatste plaats. Slechts 15 km scheiden Poort vliet van het geteisterde Stave- nisse. Wat het water daar heeft geëist, heeft het hier niet gekre gen; 1750 zielen telde Poortvliet op 31 Januari en dat telt het nog. Op 50 na wonen ze er nog alle maal. Het was een dramatische beslissing, die burgemeester Van Doorn in het eerste jaar van zijn ambtsperiode op de eerste Febru ari heeft moeten nemen. Het water sloeg ook nog geen 3 km van zijn gemeentehuis door de buitendijk heen en vond op zijn weg nog slechts de binnendijk als laatste hinderpaal. Alles was in gereedheid gebracht voor eva cuatie van de bewoners. Tegen veel adviezen in besloot hij te blijven en met hem bleef geheel Poortvliet. Binnen enkele uren stonden alle mannen, die in staat waren een schop te hanteren, bij de bressen. Dit heeft Poortvliet gered, althans grotendeels. Dit alles is thans altoeer 14 dagen geleden en in die tijd is veel ver anderd. Het grootste deel van de weerbare mannen staat nog aan de dijken, maar ook aan het ..thuisfront" heeft men niet stil gezeten. In die eerste dagen waren het gemeentehuis en de school tot berstens toe gevuld met évacué's en zieken uit de ondergelopen delen van het dorp'. Eén oproep van de burgemeester was voldoende om de mensen in de drooggebleven huizen onder te brengen. De school is Don derdagmiddag weer begonnen. De kinderen, die nog buiten het geïsoleerde dorp wonen, werden met rubberboten afgehaald. „Ze moeten van de straat af", zegt burgemeester Van Doorn en de kleintjes schijnen het helemaal niet vreemd te vinden, dat in het lokaal naast hen zieken worden verpleegd en zij hun speelplaats aan varkens moeten afstaan. Dagenlang is Poortvliet van de wereld afgezonderd geweest. Met vliegtuigen werden de be nodigde voorraden aangevoerd. Nu is er weer in bescheiden ma te contact met Tholen, zij het dan geheel of gedeeltelijk per roeiboot of met hoge vrachtwa gens, waarvoor een hale meter water geen bezwaar is en die thans de vele kilometers lange omweg langs St. Maartensdijk, Scherpenisse, Oud-Vossemeer moeten nemen. Als burgemeester Van Doorn gaat spreken over de houding van zijn dorp en over de hulp uit de lucht in die donkere dagen, kan hij geen woorden van lof ge noeg vinden. Over het doorstane leed wil hij liefst zo weinig mo gelijk spreken. Alles is er op gericht zo spoe dig mogelijk tot normale toestan den terug te keren en daaraan werkt iedereen in Poortvliet mee de postbode, die door het water waadt met lieslaarzen, de kran tenbezorger die zich met de fiets in 'n roeiboot laat overzetten; de vrouwen die in het gymnastiek lokaal erwtensoep voor de dijk- arbeiders koken en de mannen, die de dijken helpen dichten. „Luctor et Emergo", zegt burge meester Van Doorn en het lijdt geen twijfel dat hij daarbij in de eerste plaats denkt, dat Poort vliet zal bovenkomen. Druk da Infectie grondigdekopln Neem één of twee "AKKERTJES",kruip onderde wol en in korte tijd'bent U weer opgeknapt/Y helpen direct Afgevaardigden van de kamer van koophandel, de midden stansvereniging, de midden- standstoank, de scciale dienst, de Irandelscredietbank, de Hbre. cabedrijven, 't bouwinstellings. fonds en de belastingen zijn bijeengeweest te Maastricht ter bespreking van de liquidatie, moeilijkheden, waarmee som mi-ge middenstandszaken in de kring Maastricht te kampen hebben als gevolg van het aflas sen der carnavalsfeesten. Het onderzoek zal worden geco ördineerd, doch cmtrent de vorm van hulpverlening kon nog niets worden besloten- Prins Frederik de Mérode. voorzitter van het Roode Kruis in België, heeft meegedeeld, dat naar schatting 10.300 gezinnen, tezamen ongeveer 50-000 perso nen, getroffen zijn. Meer dan 50 plaatsen hadden van de watersnood te lijden. In 20 gevallen is de schade echter slechts gering. Bij Aldeburg (Suffolk) is een rivierdijk doorgebroken en een gat ontstaan van 10 meter. Militairen die bezig waren -met het opstapelen van zandzakken, moesten er mee ophouden. Er wopdt nu getracht een nooddijk aan te leggen om te beletten, dat het water Aldeburg binnen stroomt. GEEN OVERSTROMINGEN IN ENGELAND. Uit alle Engelse kuststreken zijn berichten ontvangen, dat de herstelde zeeweringen het heb- hen gehouden. Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis te 's-Gravenhage heeft in de afge lopen twee weken bergen werk verzet. Onmiddellijk na de ramp toog het bureau aan het werk en reeds op 4 Februari kon de eerste lijst van slachtoffers van de wa tersnood worden gepubliceerd, zij het met enig voorbehoud. In de eerste dagen waren de dodenlijs ten ongecontroleerd. Thans, nu de situatie enigszins overzichte lijk is geworden, worden op de dodenlijsten slechts de namen van slachtoffers gepubliceerd, waarvan vaststaat, dat deze zijn omgekomen. Op het informatie bureau werken overdag 50 a 60 vrijwilligers en in de avonduren is ook een dergelijk aantal inge schakeld. Tot voor enkele dagen werkte het bureau dag en acht, thans nog tot elf uur 's avonds. Het in formatiebureau van het Rode Kruis, dat onder leiding staat van de heer J. van de Vosse, beschikt over zes vaste medewerkers. Het overige personeel bestaat uit vrij willigers, die werden afgestaan door enkele bedrijven en instel lingen, en voorts werkloze hoofd arbeiders. Het informatiebureau, dat is gevestigd in het pand Jan Evert- senstraat 2 in Den Haag, heeft tot nu toe negen dodenlijsten ge publiceerd, waarop de namen voorkomen van ongeveer 600 mensen. In de afgelopen week kwamen bij het informatiebureau onge veer 300 telegrafische aanvragen uit het buitenland en ruim 400 telexaanvragen uit Indonesië, die het Rode Kruis bereikten via het ministerie van Buitenlandse Za ken. In ongeveer 3700 gevallen kon het informatiebureau de ge vraagde inlichtingen verschaffen. Voorts bereikten het informatie bureau nog 105 aanvragen uit het buitenland voor adoptie. Deze aanvragen werden voor afhande ling gezonden naar de voogdij raad. Een adoptieaanvrage uit Duitsland en vier adoptieaanvra gen België werden in handen ge steld van het departement van Justitie. Het informatiebureau van het Rode Kruis beschikt thans nog over de namen van 300 personen, die als vermist zijn opgegeven en waarvan nog geen positieve me dedelingen zijn ontvangen, dat zij zijn omgekomen. Deze namen werden nog niet in de verlieslijs ten gepubliceerd. Het informatiebureau ontvangt regelmatig berichten over aan gespoelde lijken, die onmiddellijk door de politie worden begra ven. Vrijdag werden op verschil lende plaatsen in Zeeland in to taal 40 lijken geborgen, die wa ren aangespoeld. Enkele waren gekleed in nachtgewaad. Evenals in andere dergelijke voorkomen de gevallen, werden deze lijken gefotografeerd en werd een per soonsbeschrijving samengesteld. Identificatie in dergelijke om standigheden kan niet geschie den. Aan de hand van de foto's, persoonsbeschrijvingen en ande re bijzonderheden wil men later de slachtoffers, die onmiddellijk werden begraven, gaan identifi ceren. Men hoopt daarmee een aanvang te kunnen maken wan neer het aantal aanvragen bij het informatiebureau vermindert. Emanuel Bloch, de advocaat van het echtpaar Rosenberg, heeft Zaterdag geëist, dat een on derzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van het feit, dat het ver zoek om clementie van de paus niet naar het Witte Huis is door gezonden. De advocaat zeide dat moet worden nagegaan, of be langrijke documenten betreffen de de zaak-Rosenberg niet ergens zijn onderschept, in plaats van ter kennis van president Eisen hower of diens voorganger, Tru man, te zijn gebracht. Op het Witte Huis is Zaterdag een brief van het Vaticaan ont vangen, welke handelt over door de paus ontvangen verzoeken om, ten gunste van de Rosen bergs, stappen bij de Amerikaan se regering te doen. Het blijkt thans dat de eerste stap van het Vaticaan in Decem ber j.l. werd gedaan bij de toen malige minister van Justitie der regering-Truman, James MsGra- nery en wel via de vertegenwoor diger van de paus te Washington die ook thans het Witte Huis heeft bezocht. Deze mededeling is afkomstig van McGranery zelf die met vacantie in Florida ver toeft. Hij verklaarde: „De verte genwoordiger van de paus heeft mij bij die gelegenheid medege deeld, dat het hoofd der R.K. Kerk talrijke verzoeken had ont vangen om stappen ten gunstet van de Rosenbergs te doen, op dat zij niet zouden worden te rechtgesteld. Ik heb toen geant woord, dat aanbevelingen voor niet-terechtstelling uitsluitend aan de hand van feiten, betrek king hebbende op de zaak zelf, konden worden gedaan. Hierme de was de zaak, wat mij betreft, afgedaan. Ik heb verder niets meer van de vertegenwoordiger van de paus vernomen". McGranery voegde hieraan toe: „Het Vaticaan heeft, gedre ven door gevoelens van menslie vendheid, volkomen met rechi bekendheid te geven aan door de paus ontvangen verzoeken om stappen te doen ten gunste van veroordeelden. Daarna is het aan ons, te beslissen overeenkomstig de Amerikaanse wetgeving en ons geweten". Aan de vertegenwoordiger van de paus is medegedeeld, dat pre sident Eisenhower in kennis is gesteld van de inhoud van zijn brief. Dé president verzocht de pauselijke vertegenwoordiger te danken voor zijn hoffelijkheid. Aan Eisenhowers secretaris voor perszaken, Hagerty, is de vraag gesteld of de president wel licht zijn beslissing van Woens dag j.l. (waarin hij weigerde de terechtstelling van de Rosen bergs op te schorten) zal herzien. Hagerty antwoordde: „De ver klaring, welke de president bij die gelegenheid heeft uitgegeven, spreekt voor zichzelf". Demonstraties te Amsterdam, In de hoofdstad is Zaterdag middag van communistische zijde gepoogd enkele demonstraties te houden voor het Amerikaanse echtpaar Rosenberg. Nergens is het echter tot ernstige moeilijk heden gekomen en de politie waarop een meisjeskop was ge tekend met het onderschrift: Redt mijn ouders, de Rosen bergs". De brandweer heeft het bord verwijderd. Om half vijf liepen ca 100 com munisten op de Haarlemmerdijk nabij de Oranjestraat te demon streren. Zonder moeilijkheden werden zij door de politie verwij derd. Tegen kwart voor vijf probeer de een groep van 60 personen op de Noordermarkt een demonstra tie te houden. Er werden span doeken meegedragen met op schriften als: „Redt de Rosen bergs", „De Rosenbergs terug naar hun kinderen". De politie verspreidde de betogers. De vier Chinese werktuigkun digen, om wie de kapitein van de Finse tankboot „Wiima-" had gevraagd wegens een machine defect, hebben Zondag het schip, dat juist buiten de territoriale wateren van Singapore ligt, niet kunnen bereiken. Het personeel heeft zonder gebruik te maken van de havenbootjes verklaarde van haar wapens de demonstran ten kunnen verspreiden. In de Jan Evertsenstraat bij de Vespuccistraat was aan een schoorpaal van het tramnet een ca één vierkante meter groot kartonnen bord opgehangen, n.L, dat men niets te maken wil de hebben met een schip, dat op weg is naar communistisch Cri- na. Zoals bekend heeft de Wiima brandstof voor straalvliegtuigen aan boord, afkomstig uit Roeme nië. Op Tholens dijken zijn sinds de rampzalige nacht van de eerste Februari bergen werk verzet. Waar op die Zondag de dijken nog gapende wonden hadden, lig gen nu honderdduizenden zakken zand. Want het water, dat onder de scherpe N.O.wind bijna kalm te gen beide kanten van de dijken aanklopt, ligt op de loer. De Tho- lenaar is op zijn hoede: het land dat hem nog is gelaten, zal hij ten koste van alles verdedigen. Op drie plaatsen ligt het zwaar tepunt van deze bovenmenselijke strijd. Bij Stavenisse, waar her stel van de buitendijk althans voorlopig onmogelijk is om de eenvoudige reden, dat het water hem over honderden meters heeft verbogen; bij St Annaland en ten Z. van Poortvliet. Bij St Annaland is de vorige week het eerste succes geboekt. Een gat van 40 meter breedte is dicht. Een tweede breuk van bij na dezelfde grootte is onder de huidige omstandigheden te mach tig gebleken. Meer dan duizend man werken hier aan de verster king van de tweede binnendijk Een gigantische strijd is hier gaande. Voor vandaag moest deze dijk over 750 meter in staat zijn de nog droogliggende gebieden te beschermen tegen de springvloed. Het derde „front" ligt ten Z. van Poortvliet en ten W. van Strijenham. „Zelfs als het water door een krachtige N.W. wind bij het nieu we springtij twee meter hoger zou komen dan bij een normale vloedstand, is er nog 90 kans dat ze het kunnen houden". D" dijkgraaf van Poortvliet, de heer M. Geuze, zegt dit rustig en overtuigend. Technische ambte naren, collega's uit naburige wa terschappen en ploegbazen in de directiehut op de dijk knikken ten teken van instemming. Tussen de 600.000 en 700.000 zakken zand hebben de twee grote gaten in de- ze dijk opgeslokt, maar sinds zes dagen zijn ze nu dicht. Nog één heer heeft het water teruggesla gen, toen het kleine fundament van zand het begaf en men op nieuw moest beginnen. Maar wat velen onmogelijk achtten, is gelukt, al is op de wondeplekken de dijk nog maar 18 meter breed tegen 50 meter vóór de ramp. Nadat dat was ge lukt, zijn de Nederlandse en de 60 Franse militairen weggetrok ken naar andere plaatsen, waar meer gevaren dreigden, evenals een 600 van de 1350 arbeiders. De 750 die hier bleven, zijn niet op hun lauweren gaan rusten. Hoger en breder moet de barricade wor den. De arbeiders vormen een lange onafgebroken ketting. Zwij gend lopen ze in twee rijen door de zuigende modder op de dijk- kruin: heen met een 30 tot 35 kg wegende zak op de rug, terug de rug strekkend. Zij weten waar het om gaat: als het water het zou winnen van de zakken zand, is de ramp voor het achterland van Tholen, dat nu geen bescherming meer heeft dan de ondergelopen polder, met te overzien. „Het is niet zo erg als in 1944 zegt dijkgraaf Geuze. „Toen heeft het tot Maart 1945 geduurd voor de grond weer droog kwam. Elke dag zakte het water toen 1 cm, Nu zal het menselijkerwijs ge sproken niet langer dan drie a vier maanden duren..." In Tokio heeft zich Zaterdag een zware ontploffing voorge daan in een vuurwapenfabnek; 32 arbeiders zijn om het leven gekomen en 45 gewond. Ruim 450 huizen zijn verwoest of be schadigd- Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp betref fende wijziging van de Boterwet. Reeds bij de wet van 11 Juli 1908 werd de wet van 9 Juli 1900, houdende bepalingen tot voorko ming van bedrog in de boter- handel (boterwet), gewijzigd en aangevuld. De voornaamste dezer wijzigin gen beoogden een scherpere scheiding te maken tussen boter en margarine. De verwachtingen, welke van deze wetswijzigingen zijn gekoes terd, zijn grotendeels vervuld. Geconstateerd mag worden, dat de botervervalsching, gelijk deze vóór het in werking treden der verscherpte bepalingen herhaal delijk voorkwam, is beteugeld en thans vrijwel tot het verleden behoort. Ten aanzien van andere prak tijken is dat niet het geval. Dit betreft in het bijzonder de pogin. gen, welke door sommige mar garinebereiders en -handelaren worden aangewend om door al lerlei misleidende voorstellingen de scherpe scheiding, welke bij de wet tussen boter en marga rine is gemaakt, zoveel mogelijk te doen wegvallen. Hiervoor wordt gebruik ge maakt van afbeeldingen, op schriften en benamingen, ont leend aan het boeren- of zuivel bedrijf, welke moeten dienen om de koper van margarine in de waan te brengen, dat hij met boter, althans met een daarmede overeenkomend product, te doen heeft. Een doeltreffend optreden te gen deze praktijken is naar de mening van de minister slechts mogelijk door een algeheel ver bod van teksten of afbeeldingen, die enigerlei betrekking hebben op het boeren- of zuivelbedrijf. Wil een zodanige maatregel doel treffen, dan zal hij zich niet tot de aanduiding op de verpak king van margarine of op de waar moeten beperken, maar zich ook tot het aanprijzen van de waar moeten uitstrekken. Daar het euvel zich ook vóór de jongste oorlog wel voordeed, werd destijds reeds overwogen hiertegen wettelijke maatregelen te treffen. Door de oorlogsom standigheden is dit achterwege gebleven. Nu in de laatste tijd talrijke gevallen van min of meer mis leidende aanduiding van marga rine voorkomen acht de minister het gewenst, dat daartegen wordt opgetreden. Generaal James Van Fleet, de gepensionneerde opperbevelheb ber van het 8ste Amerikaanse leger in Korea, zal 4 Maart a s- voor de commissie voor de strijdkrachten van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden een uiteenzetting geven van zijn inzichten omtrenl de Ko reaanse oorlog. De belangstelling van het con gres is gewekt door Van Fleets uitlating, dat het mogelijk is door middel van een „offensief over de gehele linie" de Chinezen te verslaan en een einde te maken aan de Koreaanse oorlog. pen autobus, die op weg van Ilocos naar Manilla, is op onge veer 250 km van laatstgenoemde stad in een diep ravijn gereden, vermoedelijk omdat de chauffeur in slaap was gevallen. Het voer tuig vloog onmiddellijk in brand. 23 Personen werden levend ver brand, terwijl 28 inzittenden ern stige verwondingen opliepen. De chauffeur heeft gepoogd zelfmoord te plegen. Te Oslo is de verloving bekend gemaakt van prinses Ragnhild de oudste dochter van kroonprins Olaf en prinses Martha van Noorwegen, met de jonge reder Erling Lorentzen uit Oslo. Het huwelijk zal in begin Mei worden gesloten. I Prinses Ragnhild is 22 jaar; Lo rentzen is 29. Toen de Duitsers in 1940 Noorwegen binnenvielen, gaf hij zich, hoewel hij pas 17 jaar was, onmiddellijk op als vrij williger en streed in het noorden van het land. Tijdens de bezetting maakte hij deel uit van de ver zetsbeweging. Later ging hij naar Engeland, waar hij voor sabota gewerk werd opgeleid. In Noor wegen teruggekeerd werd hij dis trictshoofd van de ondergrondse beweging in een van de Noorse valleien. Hij ontmoette prinses Ragnhild voor het eerst in 1945, toen hij deel uitmaakte van het escorte van het koninklijke gezin, toen dit uit de ballingschap in Enge land naar Noorwegen terugkeer de. Na de oorlog studeerde hij aan de Harvard-handelsschool te Boston en maakte vervolgens vele zakenreizen In Noord- en Zuid-Amerika. Als orgaan voor de vaststelling en de bevordering van het her stel van de agrarische schade in het watersnoodgebied heeft de minister van Landbouw de-rijks dienst voor landbouwherstel aan gewezen. Bij de uitvoering van de werk zaamheden zullen de technische diensten van het ministerie zo veel mogelijk worden ingescha keld. In het bijzonder zal men het herstel van de cultuurgrond het apparaat van de cultuurtechni sche dienst volledig worden be last. De cultuurconsulenten in de betrokken provincies zijn tot in specteurs van de rijksdienst voor landbouwherstel benoemd. Onder verantwoordelijkheid van deze inspecteurs te Breda Goes en Den Haag zal ook de en quête en de vaststelling van de schade via de plaatselijke bureau houders van de voedselcommissa- rissen in de getroffen provincies geschieden. De werkzaamheden, verband houdende met de ontruiming van de getroffen gebieden, blijven on der verantwoordelijkheid van de provinciale voedselcommissaris- sen, die bij deze afvoer van pro ducten, vee, werktuigen, enz. hun plaatselijke bureauhouders heb ben ingeschakeld. dere registratie, enquête e.d., waarover spoedig nadere mede delingen volgen. Indien reeds voldoende indruk kan worden verkregen van de omvang van de schade en de be langhebbende in de reeds droog- gekomen gebieden, waar met het verdere herstel een aanvang kan worden gemaakt, behoefte heeft aan een geldelijk voorschot, kan hem dit op zijn verzoek worden verstrekt. Dit voorschot dient uitsluitend bij de plaatselijke bu reauhouder te worden aange vraagd. Na onderzoek zal een voorschot door tussenkomst van het rampschadebureau worden uitgekeerd. Voorschotten bij de plaatse lijke bureauhouders. Nu de organisatie van het landbouwherstel is geregeld, kun nen alle boeren en tuinders in het watersnoodgebied. die schade hebben geleden, zich van 16 Fe bruari af aanmelden bij de plaat selijke bureauhouders van de voedselcommissaris. De aanmeldingen wordep door de bureauhouders doorgegeven aan de rampschade-bureaux, waarin afzonderlijke vertegen woordigers van de ministeries van Financiën, van Wederop bouw en van Landbouw zitting hebben. Deze rampschade-bu- reaux belasten zich met de ver OVERSTROMINGEN IN AUSTRALIë. De Australische radio heeft ge meld dat overstromingen het ge hele leven in het westelijk deel van Queensland hebben ont wricht. De wegen zijn ondergelopen en verscheidene plaatsen en boerde rijen zijn geïsoleerd. Er wordt geen melding gemaakt van ver lies aan mensenlevens. De raadsman van de 42-jarige Amerikaan Harold Adonis heeft aan de minister van Justitie het verzoek gedaan Adonis in af wachting van de beslissing over de gevraagde uitlevering in vrijheid te stellen. Op 23 November werd de Amerikaan door de vreemde lingenpolitie te Amsterdam ge arresteerd. De rechtbank heeft op 19 Januari Adonis gehoord en inmiddels haar advies over de uitlevering aan de minister uitgebracht. Zaterdag zijn de 2 detectives uit New Yersey, die speciaal naar Nederland waren geko men, zonder Adonis per K.L.M.- toestel naar Amerika terugg keerd. door Allan Penning 26) Nadruk verboden. Reven stond op springen. „Er zijn precedenten, mijnheer. Ik ben geen snotjongen en het is niet de eerste maal, dat ik een griffens aankrijg. Nog nooit itï mijn leven heb ik meer dan twee tientjes per paard betaald en het lijkt me mooi genoeg voor dek lading, maar", voegde hij er min achtend aan toe, „tot dusver heb ik altijd met een fatsoenlijke lijn verscheept en niet met iets, dat de piratenvlag in top heeft". Van Galen suste en keek op. „Nu nu, mijnheer Reven. U moet niet beledigend worden. Zo als ik de zaak zie, voel ik zeer veel voor de argumenten van de kapi tein. Een ad valorem vracht in een geval als het onderhavige, waar de vervoerder, ten rechte of se lading, dat we een enkel pre cedent als de norm hiervoor kun nen beschouwen. Het gaat er daarom naar mijn mening om op rechtvaardige wijze vast te stel len, wat de juiste waarde is. De paarden zijn, naar ik meen, ver kocht tot zevenhonderd gulden per stuk?" „Ongezien", viel ik in de ïede, „en het gaat er nu maar om, zijn de kopers, als ze de paarden had den kunnen zien, bereid die prijs te betalen." Reven was het toonbeeld van verongelijkte onschuld. Scham per zei hij: „Maar waar bemoeit u zich toch mee, kapitein. Dat die paarden verkocht zijn en tot welke prijs, is mijn zaak en mijn zaak alleen." „Tja, tja", suste Van Galen, „u hebt allebei volkomen gelijk, de oi ten onrechte, dat wil ik in zaak is nu maar, hoe komen we het midden laten, aan de waarde tot een oplossing, die beide par daSdlng twijfelt, lijkt mij tijen geen onbehoorlijke oplossing van misschien met n beetje water" de moeilijkheid. Tenslotte is er „Nee, mijnheer de landrechter geen vrachttarief overeengeko- zei ik hoogst v®ron^a^ptlgf' men en is het niet zo'n alledaag- „voor schipperen ben ik met te vinden maardat wil niet zeggen, dat ik geen uitkomst zie." Van Reven voelde zich kenne lijk weinig op zijn gemak en be gon de houding van grand seig neur aan te nemen. „Ik ben bereid duizend gulden te betalen, dat is 25,— per paard en meer dan ik ooit betaald heb en overigens kunt u naar de wip lopen. U kunt dat nemen of niet en dat is mijn laatste woord." Ik negeerde het pikeurtje en draaide me naar Van Galen. „Mijnheer de landrechter, u hoort, dat de andere partij wei gert mijn vrachtnota te betalen en met het oog op de aard van de lading vraag ik recht van executie aan.'' Van Galen zuchtte en keek Reven aan. „Mijnheer Reven, het spijt me voor u, maar ik zal, indien u bij uw besluit blijft, het verzoek van de kapitein moeilijk kunnen wei geren. Het recht van retentie staat tenslotte vast en u kunt moeilijk verwachten, dat de „Ping Ho" uw paarden blijft her bergen, totdat u uw definitief be sluit genomen hebt. Maarik vraag me af, is er geen compro mis te treffen", en vragend keek hij me nog eens aan. „Maar natuurlijk, mijnheer de landrechter, ik ben voor alles te vinden, maar aan één ding moet ik vasthouden, dat is de basis, waarop we afrekenen. Die is en blijft 15 °/o ad valorem. Aan mijn heer Reven het bewijs te leveren, wat de kamelen waard zijn. Laat hij ze op veiling brengen, met recht van preferentie voor de oorspronkelijke kopers op 700, af de beesten aan zijn kopers la ten zien met recht van weige ring: Heus, ik ben voor alles te vinden, maar 15 °/o ad valorem blijft." Reven spartelde tegen zo lang hij kon, maar als bevrachter zit je vrij veilig voor je vrachtdui ten, zo lang je de boel maar niet uit handen geeft. Tenslotte zag hij geen uitweg. Verontwaardigd wendde hij zich tot Van Galen. „Ik dacht, dat er nog recht in de wereld bestond, maar blijkbaar heb ik me vergist. Het is wel erg dat er tegen zulke piraten- methoden niets te doen valt. Ik zal betalen, maar ik verzeker je. Verder kwam hij niet. Met een trap onder zijn magere achterste schopte ik hem door de Singa- pore-klapdeurtjes. Van Galen moest verontwaardigd doen, maar ik haalde een tientje uit mijn zak en smeet het op tafel. (Wordt vervolgd.) De kustwacht van New Orleans heeft een S.O.S. opgevangen, naar men vermoedt afkomstig van een Amerikaanse DC-6, die sinds Zaterdagavond boven de Golf van Mexico wordt vermist. Wrak gevonden. Een kotter van de Amerikaan se kustwacht heeft het wrak van het Amerikaanse vliegtuig, dat met 46 personen aan boord op weg van Tampa in Florida naar New Orleans vermist werd, waar genomen 100 km ten Z.O. van Mobile in Alabama. Vliegtuigen hebben drie reddingsvlotten zien drijven, waarop zich enkele men sen bevonden. Er wordt niet ge zegd of zij nog in leven waren. Voor de kust van Alabama heeft men voorts lijken zien drijven. In de Golf van Mexico, waar het toestel is neergekomen, woedt een zware storm. Metershoge gol ven bemoeilijken het opsporings werk. Een kotter en een helicop ter hebben acht lijken opgepikt, die uit het zinkende wrak kwa men drijven. Wat de waargenomen reddings vlotten betreft wordt gemeld, dat één vliegtuig op een der vlotten 6 overlevenden heeft opgemerkt, maar een ander vliegtuig heeft dezelfde vlotten waargenomen en niets van overlevenden bemerkt. Radiostations aan de kust heb ben een S.O.S.-bericht opgevan gen, dat afkomstig zou kunnen zijn van het soort zender dat het verongelukte vliegtuig aan boord had. De kustwacht heeft verschei dene schepen op onderzoek uit gezonden, terwijl een 40-tal vlieg tuigen aan de opsporing deel neemt. Het verongelukte vlieg tuig is een DC-6 van de „Natio nal Airlines". Het had 41 passa giers en een bemanning van vijf personen aan boord. Bij het vallen van de duisternis had men 17 lijken geborgen. Het opsporingswerk is tot hedenoch tend gestaakt. Het officiële blad van de Bei- gische socialisten „Le Peuple" oefent critiek over „de invloed, die de prinses van Rethy, de echt genote van koning Leopold, aan het hof uitoefent", een en ander naar aanleiding van de kranten artikelen over de reis van koning Boudewijn naar Zuid-Frankrijk. Het tweede vertrek van koning Boudewijn naar de Rivièra wordt algemeen beschouwd als volko men gerechtvaardigd door 's ko- nings gezondheidstoestand. Een socialistische leider, die in dertijd tot de leiders van de aan val op koning Leopold behoorde, verklaarde dat er geen sprake was van 'n nieuwe koningskwes tie. „Het verleden is vergeten", zo zeide hij. De enige kwestie, die geregeld diende te worden, was de persoonlijke status van de de prinses van Rethy, de stief moeder van koning Boudewijn.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2