Erie de Moorman en Bor Khan" w erkhandschoenen GEMEENTERAAD VAN SAS VAN|[GENT EEN LEERKRACHT DE WATERSNOODZEGEL INDONESIË BURGERLIJKE STAND Samenwerking tussen Prov. Opbouworgaan Noord-Brabant en Stichting Maatschappelijk Werk Zeeland 3 Rubberlaarzen Rubberjassen Rubberpijpen Bij storm en bij regen Kan men daarmee er tegen l Foster Dulles over zijn reis door West-Europa Nowaiine Regenkleding GOEDKOPE groene OSiepakken (Jas en Broek) DE WATERSNOOD Rapport over de overstromingen in West Europa 99 Het Woonhuis Dansschool Janvier AMBACHTSSCHOOL CHAUFFEUR Verpleeghulp Dagmeisje Eengezins Woning Brandhout SLOPERIJ VERMAST RIBBENS Nu de reddingsphase voorbij is en in de eerste behoefte der ge- evacueerden is voorzien, heeft men zich gericht op de meest doeltreffende hulpverlening, zo wel voor dit moment als voor straks, wanneer de slachtoffers van het water naar hun woonste den zullen terugkeren. Om dit te kunnen verwezenlij ken is in het zuiden des lands een nauwe samenwerking gegroeid tussen het provinciaal opbouwor- eaan voor Noord-Brabant te Til burg en de stichting Zeeland voor maatschappelijk werk te Middel burg. Op het ogenblik gaat het eromi te zorgen dat voor de eva- cué's zo veel als mogelijk is een uit sociaal en godsdienstig oog punt aan hen aangepast milieu kan worden gevonden. Er zullen dientengevolge enkele correcties moeten worden doorgevoerd in gevallen, waarin dit maatschap pelijk zeer gewenst voorkomt. Om de noodzaak of wenselijkheid van deze correcties te bepalen zijn maatschappelijke werksters en werkers van alle landelijke or ganisaties ingeschakeld om de geëvacueerde gezinnen te bezoe ken en de omstandigheden, waar in deze gezinnen verkeren op te nemen. Men verkrijgt hierdoor een volledig overzicht en men kan op grond van een dergelijk onder zoek naar bevind van zaken han delen. De hulpverlening voor straks wordt thans voorbereid. In een zestal centrale magazijnen in Brabant zullen de goederen voor het rampgebied worden opgesla gen gesorteerd, geregistreerd en verpakt. Aan de besturen van de getroffen gemeenten zal vervol gens worden gevraagd om opga ve der benodigde goederen. Deze poederen zullen dan worden be trokken uit de centrale magazij nen. In de eerste nood is op rut me schaal voorzien. Men stelt zich ten doel de hulpverlening in dividueel gericht te doen zijn, het geen zeggen wil dat men de ge- evacueerden bij de aanschaffing van verdere kleiding, huisraad en dergelijke een eigen keus moet laten. Dit houdt in dat gestan daardiseerde uitzetten niet ge wenst voorkomen. Tien procent van de ingeza melde goederen waren vodden Bij de inzameling van goede ren voor de slachtoffers van de watersnood zijn vele goede din gen binnengekomen. Er waren echter ook stukken bij, die slechts op de naam „lompen" aanspraak kunnen maken. Dit betreft onge veer 10 procent van de ingeza melde goederen, en wel voorna melijk matrassen, kussens e.d. De kleding was in het algemeen in een goede staat. Van de ge noemde 10 pet. is een klein ge deelte op last van de G.G.D. in Den Haag verbrand, daar er ge vaar voor besmetting bestond. De rest van de vodden wordt voor lopig opgeslagen, tot beslist is wat er mee zal gebeuren. Heden begin van kinderactie. Heden zullen 300.000 leerlin gen van 4000 scholen in Neder land, juist als bij de actie voor de kinderpostzegels, met bestelfor mulieren langs de huizen komen, ditmaal voor de verkoop van de watersnoodzegel. De algemene Nederlandse on derwijzers federatie (A.N.O.F.) heeft het comité watersnoodpost zegel 1953 haar volle medewer king toegezegd. Tot Woensdag a.s. duurt de eerste fase der actie: het opnemen van bestellin gen, waarbij nog geen geld moet worden afgegeven. „Nood aanpakken door zegels plakken" luidt het motto. Zodra u een bestelling voor één of meer zakjes van 1 (5 post zegels van 10 cent met opdruk van een extra toeslag ad 10 cent) hebt gedaan, dient het kind u een plakzegel te geven „Watersnood postzegel 1953", die u op uw deur kunt plakken ten teken, dat u reeds voorzien bent. Een week later begint de af levering. Deze duurt van 20 tot 27 Februari. Aan de kinderen dient pas geld te worden afge geven, wanneer zij in die week de bestelde postzegels aan huis komen brengen. Donderdagavond kwam de Sasse gemeenteraad voor de eerste maal in 1953 bijeen. Afwezig waren de heren Adam, Bockstael en Acke. De burgemeester sprak deel nemende woorden naar aanleiding van de ramp die ons vaderland heeft getroffen. Hijzelf is in de ge legenheid geweest een bezoek te brengen aan een van de meesi ge troffen streken, n.l. Schouwen- Duiveland en wel in Zierikzee. De toestand is er dfepbedroevend. By deze ramp is ook de goede z,jde van de medaille gebleken n.l de saamhorigheid van alle Nederlan ders, die een hechte band vormen bii de hulpverlening. Ook de saamhorigheid in eigen gemeente i9 ondubbelzinnig geble ken. Ook de kleine man heelt het ziiné bijgedragen. De collecte in de gemeente heeft ƒ10.139,39 opge bracht en nog blijven giften bin nenstromen. De inzameling van moederen heeft alle verwachtingen overtroffen. Na deze sobere en sombere woorden verzoekt de bur gemeester een ogenblik stüte in acht te nemen ter nagedachtenis van de slachtoffers. Bii de ingekomen stukken be vindt zich een schrijven van de dienst van bouw- en woningtoe zicht betreffende riolering en be strating van Dijkstraat en omge- VlDgé heer De Groff (PvdA) acht dit rapport niet bevredigend. Hj DE OVERSTROMINGEN, Het water in de door de regens gezwollen rivieren bij Solo (Mid- den-Java) is sterk gedaald. Onder water staande gebieden beginnen thans droog te vallen en personen, die uit lager gele gen delen van Solo waren geëva cueerd beginnen terug te keren. De gaarkeukens hebben het ver strekken van voedsel aan de eva- cué's gestaakt. Intussen wordt uit Jepu (Midden-Java) gemeld, dat ten Z. van die stad de rivier de Bengawan Solo tengevolge van zware regens eveneens buiten haar oevers is getreden. Het mi nisterie van Sociale Zaken heeft in die omgeving aan onge veer 1300 vluchtelingen rijst en geld verstrekt. Op talrijke plaat sen worden inzamelingsacties en hulpcomité's voor de slachtoffers van de overstroming opgericht. ZUIVERINGSACTIES IN DE OMGEVING VAN BANDUNG 24 Desas in de omgeving van Bandung hebben onder leiding van het leger en de politie plaat sen aangevallen, waar vermoed wordt, dat benden en hun hand langers zich schuilhouden. Het resultaat van deze actie, waar aan 20.000 met kapmessen, mes sen en bamboepiesen gewapende desalieden deelnamen, was 21 ge vangenen. De regent Wiranatakusuma, die aan de zuiveringsactie deelnam dankte de desalieden voor het grote succes, dat door deze actie was bereikt. UITBRAAKPOGING IN SURABAJA. Een groep gevangenen in de Kalisosokgevangenis in Surabaja heeft Woensdag een ten dele ge slaagde uitbraakpoging gedaan. Omstreeks twee uur in de mid dag overviel een aantal gevange nen in de werkplaats van de ge vangenis zijn bewakers, die daar na werden opgesloten. De tele foondraden werden doorgesne den. Daarna klommen de gevan genen over de gevangenismuur met een ladder. Op deze wijze slaagden 42 man er in te ont snappen. Buiten de gevangenis roofden zij aan de drooglijnen hangende burgerkleding van omwonenden. Met een sirene werd onmiddellijk alarm gemaakt. Politie en mili tairen konden 23 van de ont snapten arresteren. Naar de ove rigen wordt gezocht. Overval op koffie- en rubber- enderneming in Oost-Java. Woensdagavond is een overval gepleegd op de koffie- en rubber onderneming „Bendokerep" te Bentjuluk in het Banjuwanglsche (Oost-Java), waarbij de admini strateur, de heer G. J. Timmer mans werd gedood. De heer Tim mermans was door de aanval lers door schoten levensgevaar lijk gewond en is dezelfde nacht in het ziekenhuis in Djember overleden. Mevr. Timmermans kreeg een hersenschudding. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft in een rede, welke werd uitgezonden door de Ame rikaanse radio- en televisie-sta tions, het een en ander medege deeld over zijn reis in West- Europa. „De Europese verdedigingsge meenschap is niet dood, zij slaapt slechts", verklaarde. „Stassen en ik zijn van mening dat er een goede kans bestaat dat 't E.V.G.- verdrag van kracht wordt Vele hindernissen moeten nog worden overwonnen, doch de wil tot doorzetten is er. Wij bevonden in de zeven door ons bezochte Westeuropese staten dat er goede wil en een vriendschappelijke gezindheid jegens de Verenigde Staten be staat, zowel bij de regeringen, als bij het volk. Doch wij hebben ook vastgesteld dat men hier en daar bevreesd was, dat de Ver enigde Staten niet het leider schap zouden kunnen opbrengen, waartoe zij, krachtens hun posi tie in de vrije wereld, geroepen zijn." Men twijfelde niet aan ons naar materieel vermogen", vervolgde Foster Dulles, „doch men betwij felde soms of wij, als staat, reeds zoveel wijsheid vergaard hadden, om deze materiële macht op de juiste wijze aan te wenden. Ik wil daarom alle Amerikanen er aan herinneren, dat zij een reus achtige verantwoordelijkheid dragen. Elke verkeerde stap kan een ramp zijn, niet slechts voor de Verenigde Staten, doch even zeer voor onze bondgenoten. En de mogelijkheid bestaat, dat on ze vrienden alsdan zelf meer te lijden zouden hebben dan wij zelf. Wij moeten daarom, als natie, gematigd en met zelfbeheersing optreden. Te allen tijde moeten wij ons bewust blijven van de grote verantwoordelijkheid der Verenigde Staten". Dulles zeide verder, dat Europa de wieg van Amerika's bescha ving was. Indien het industriële vermogen van Europa beheerst zou worden door de vijanden van de Ver. Staten, dit de V. S. zeer veel afbreuk kunnen doen. Dul les herinnerde er aan, dat toen het eerste Amerikaanse hulppro gram voor Europa in 1947 be sproken werd, hij er op had aan gedrongen, dat de bedoeling er van zou moeten zijn de opbouw van een nieuw, meer verenigd Europa, niet de wederopbouw van het Europa van vóór de oor log. Dat standpunt werd door het congres aanvaard en was het uit gangspunt en de basis geworden van de Marshall-hulp, het mili taire hulpprogram en de NAVO. „Wij hebben niet getracht Europa een Amerikaans stelsel op te dringen, doch de plannen van de Europese leiders zelf ge steund." Dulles haalde de kolen- en staalgemeenschap aan als voorbeeld van hetgeen de Euro pese leiders hadden bereikt. DE OVERSTROMINGEN IN WEST-EUROPA. De Amerikaanse minister heeft president Eisenhower in een rap port over de overstromingen in West-Europa onder meer mede gedeeld dat de Verenigde Staten thans met spoed millioenen zand zakken per schip en vliegtuig Groot-Brittannië zenden, welke nodig zijn ter versterking van de Britse zeeweringen. Foster Dulles, die voorzitter is van een ministerscomité voor hulpverlening aan de slachtoffers der overstromingen in West- Europa verklaart dat het comité zich vooral bezig houdt met het onmiddellijk tot oplossing ver gende vraagstuk van redding en wegvoering der getroffenen. Hij voegt hieraan toé dat van ambassades of het Roode Kruis ontvangen inlichtingen de indruk wekken, dat het meest dringende hulpverleningswerk reeds is ver richt. Aan de ambassades is ech ter verzocht alle verzoeken om hulp, welke op deze fase van de hulpverlening betrekking hebben onmiddellijk aan het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken door te geven. Foster Dulles deelt in zijn rap port aan president Eisenhower voorts mede dat met de Neder landse regering wordt gesproken over de mogelijkheid om een ge deelte der gelden van de z.g „tegenwaarderekening" aan te wenden voor de hulpverlening, vindt een verschil van ƒ661 geen miniem verschil, waardoor de tweede laagste inschrijver het werk werd gegund. Ook dat deze niet over de technische hulpmidde len zou beschikken, vindt hij niet steekhoudend. Zo'n aannemer kan toch technische hulpmiddelen hu ren Dat deze aannemer geen prac- tische ervaring z?.u.hebben, betwij felt spr„ want hij is jarenlang als opzichter bij wegenbouw werkzaam geDfheer De Braai (Prot.) sluit zich aan bh de woorden van hoor Dg Groff. i De voorzitter deelt mede, dat men zich ernstig heeft heraden en dat men zich tenslotte heeft laten leiden door het advies van bouw- enDe°heergDeeZGCroff komt terug op de meerkosten, die aan dit wer» verbonden zijn, aangezien men is gestuit op funderingen van oude vestingwerken. De voorzitter deelt mede dat dit momenteel in handen is ^"houw en woningtoezicht en dat nog met vaststaat of dit voor de gemeente meerdere kosten zal meebrengen. De heer De Groff ziet het zover komen dat straks de woningen klaar zijn maar dat van riolenn„ o„ hectratins niets is terechtgeko- goed ingericht moet worden, aan gezien woonwagenbewoners ook mensen zijn. Begroting 1953. Bij de aanbieding van de begro ting 1953 heeft de rapporteur van de commissie van onderzoek slechts enkele opmerkingen De voorzitter deelt mede dat net algemeen beeld van de gemeente- financiën gunstig is en de begro ting vermeldt dan ook een over schot van 86.483,40. De heer De Groff wenst enkele opmerkingen te maken over het algemeen beeld. Namens de fractie van de PvdA merkt hij op, dat er in de loop der jaren veel goede we gen zijn bijgekomen in de gemeen- to. Er z\jn echter ook andere din- ven die de aandacht vragen, zoals de industrialisatie. De huidige toe stand in Sas van Gent is zodanig, dat er momenteel 43 personen per manent werkloos zijn. Hij vindt dit ongehoord voor Sas van Gent, ae industrieplaats van Zeeland. Ver schillende industrieën hebben hun producties moeten beperken en hebben zodoende werkloosheid ver oorzaakt. Toen enige maanden ge leden de toenmalige minister Van den Brink Zeeuws-Vlaanderen be zocht, bestempelde hij de kanaal zone als het industriegebied bij uit stek en wat zien we? Er komen geen nieuwe industrieën bij, die de werkloosheid doen verminderen. Hij is dan ook van mening dat met overheidssteun tot aanleg van in dustrieterrein moet worden pvei - gegaan. Door de oorlogshandelin gen zijn enkele textielfabrieken vernield. Ook de gebouwen van de blauwselfabriek werden groten deels vernield. De zaak werd ge deeltelijk hersteld kwam niet in be drijf naar men zegt omdat men geen voldoende medewerking op financieel gebied verkreeg. In Sas van Gent staan twee sui- kerfabrieken. De landbouw legt zich meer en meer toe op de ver bouw van mais, die meer lonend schijnt te zijn. De bietenbouw raakt hierdoor op de achtergrond. Wat zal er met de werkloosheid gebeu ren, indien door de mindere vet- bouw van suikerbieten een van de ze fabrieken zijn poorten zou slui- en bestrating niets mWethouder Marquinie (Gemeen tebelang) zeg.t dat de werken te genvallen door de weersomstandig heden. Hij zou er in het vervolg rekening mee willen houden om de adviezen van bouw. en womngtoe- 7icht niet dadelijk te accepteien aangezien is gebleken dat adviezen van dit lichaam dikwijls op losse schroeven staan. Bij de uitvoering van rioleringS- en bestratingswer- ken in de Dijkstraat is het een Uit gesproken bende. HjJ vindt dat het werk niet aangepakt wordt zoals het behoort. Hij kan natuurlek nog niets zeggen omtrent de aflevering aangezien de aannemer nog volop bezig is, maar op de adviezen van bouw- en woningtoezicht ,zal ^i) toch niet meer iichtvaardig ingaan. Het doet de heer De Groft ge noegen dat de wethouder zo n dui delijke uiteenzetting heeft gegeven en hiermede het gemeentebelang heeft gediend. Van de inspectie voor het kleuteronderwijs is een schrijven binnengekomen over d« bouw van een neutrale kleuter school. B. en W. zijn tot de conclu sie gekomen dat^de^ goedkoopste oplossing is een kleuterschool te bouwen in combinatie met een bad huis De plaats, waarop B en W. hun oog hebben laten vallen, is naast de brandweerkazerne aan de Kerkhof laan B, en W. verzoeken de raad machtiging tot het laten maken van een schetstekemng en hierop nader terug te komen, waarmede de raad accoord gaat. Van de bewoners van de bt An- thonykade is een protestschrijven binnengekomen over de woonwa gens die aldaar geplaatst worden en die soms tot voor de deur staan. Zoals reeds vroeger medegedeeld zoeken B. en W, een oplossing die echter niet gemakkelijk is. B en W zouden nu een voorstel willen doen dat ook verder op de agenda voorkomt om de grond welke is aangekocht van Dhuyvetter ge deeltelijk te gebruiken als woon wagenkamp. Verschillende raads- Oo sociaal gebied zou de PvdA- fractie gaarne zien dat werd over gegaan tot de bouw van een rust huis Nu moeten ouden van dagen naar andere gemeenten worden gebracht. Gaarne zou hij vernemen hoe het staat met de omvorming van het burgerlijk armbestuur in een sociale dienst. Meerdere malen is de gasv oorzi_- ning reeds naar voren gebracht en spr hoopt dat in 1953 hiermede een aanvang zal worden gemaakt. De voorzitter antwoordt hierop dat de kwestie van de industrie terreinen moeilijkheden onder vindt in verband met de stagnatie van het uitbreidingsplan. De ont- werper is overleden en zijn opvoi- ger heeft zich geassocieerd met de vroegere directeur van openbare werken te Rotterdam. Beide heren zullen het uitbreidingsplan ter hand nemen. Veel moeiitjkheden zijn ontstaan in verband met de kanaalplannen en de mogeljjkheid van een grote verkeersweg in de buurt van de „Vrijstraat". Bij het oude uitbreidingsplan had men niet zo dadelijk rekening gehou den met industrieterreinen, maar deze zullen worden ingelast. B. en W. zullen in de loop van 1953 met een voorstel komen tot omvorming van het burff,r.Jy armbestuur in een gemeentelijke dienst voor sociale zaken Men heeft zich voorgesteld het tegen woordige armbestuur te handha ven en uit te breiden met twee le den te benoemen door de raad. zo als het nu ligt zou men niet gaarne de administrateur missen, die voor treffelijk werk verricht. De gasvoorziening is niet zo een voudig. Voor buizenaanleg naar Sas van Gent en in de gemeente ziin zulke bedragen vereist, dat zö'n grote kapitaalsinvestering vooreerst niet te verwachten is Aan de opbouw van de getroffen industrieën is de nodige aandacht besteed. De textielfabriek Canis- vliet zal volgens mededeling van de eigenaar niet worden opge bouwd. Volgens ingewonnen inlich tingen zou de blauwselfabriek te koop zijn. De gemeentebegroting wordt zonder hoofdelijke stemming aan- machtigd de 35 woningen aan de Dijkstraat en Bolwerk onderhands te verhuren. Bij de vaststelling van een veror dening volgens de winkelsluitings wet worden 21 vaste dagen aange wezen, waarop deze wet niet wordt toegepast. In de regel zijn dit Za terdagen vóór feestdagen, zoals Zaterdag vóór carnanal, Pasen, Pinksteren enz. Tot marktmeester met ingang van 1 Maart a.s. wordt benoemd de heer R. C. van Ham op een jaarwedde van 390. Als huis van de gemeente wordt ook aangewezen de kamer van ca fé Smulders in de Zandstraat, zo dat in het vervolg burgerlijke hu welijken ook in de wijk Zandstraat gesloten kunnen worden. Voor ge bruik van deze kamer zal 3,50 per keer worden betaald. Een voorstel tot overname m eigendom, beheer en onderhoud van de gemeente Westdorpe van de keibestrating aan de Oostdam over de brug tot aan de grens van de gemeente Westdorpe wordt aan genomen. Z.h.s wordt een bedrag van 5.000' gevoteerd voor het natio naal rampenfonds. Rondvraag. De heer Schetter juicht het toe, dat men het besluit heeft genomen de carnavalsfeesten niet te laten doorgaan. Hierdoor zijn een groot aantal middenstanders gedupeerd. Niettemin hebben de twee midden standsverenigingen gemeend het batig saldo van de St Nicolaasactie van ruim 200 te moeten stortesi in het nat. rampenfonds. Om de financiële tegenslag voor de mid denstanders op te heffen, hebben de middenstandsverenigingen ge meend een feestweek te moeten or ganiseren in Mei a.s., en wel van 9 tot 16 Mei. Men zou dan tevens een loterij willen organiseren, waarvan de baten ten goede ko men aan het rampenfonds. Aan zo'n organisatie zijn risico s ver bonden en de verenigingen zouden dan ook een subsidie moeten aan vragen bij de gemeente. Hij hoopt dat B. en W. hieraan medewerking zullen verlenen. De voorzitter zal dzt welwillend in overweging nemen. De heer De Groff vindt dat de neringsdoenden door het niet door gaan van de carnavalsfeesten zo veel mogelijk steun moet worden verleend. De voorzitter belooft te onder zoeken op welke wijze hièrin kan worden voorzien. De heer De Groff zou gaarne bq kapitaalswerken, welke voor de ge meente worden uitgevoerd, zien dat zoveel mogelijk arbeidskrach ten uit eigen gemeente worden te werkgesteld. De voorzitter deelt mede, dat hiernaar wordt gestreefd, maar dat dit zeer moeilijk is op te lossen. Wethouder Marquinie roert nog even het carnaval aan. Hij sluit zich aan bij de woorden van de heer Schetter, maar hij zou gaarne van de voorzitter willen weten, hoe het met de verdere jaren staat. De heer Marquinie merkt op dat de carnavalsviering een echt Sas feest is en hij heeft het al eens ge zien van een voorganger van de voorzitter, die trachtte het carna valsfeest af te schaffen. De voorzitter antwoordt dat de ze gedachte in geen geval bij hem is opgekomen. Wethouder Marquinie is hier door gerustgesteld. leden merken op dat het dan ook armbestuur. B. en W. worden ge genomen. Aan de Nederlandse militaire bond „Pro Rege" en de Centrale voor katholieke militaire tehuizen wordt een subsidie verleend van 2 ct per inwoner per jaar. De heer C. J. Notté wordt herbe noemd tot lid van het burgerlijk HOEK. Huwelijksaangiften: 3 Jan. Ge- lein Mechielsen (van Vlissingen), 26 j., jm. en Elizabeth Jozina Fla- russen, 22 j„ jd. Jacobus Me chielsen, 25 i., im. en Janna Eli zabeth Florussen (van Zaamslag). 23 j., jd. Dirk Willem Bijl (van Fapendrecht), 25 j„ jm. en Geer- truida Mechielsen. 20 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen: 22 Jan Gelein Mechielsen (van Vlissin gen), 26 j„ jm. en Elizabeth Jo zina Florussen, 22 j„ jd. Jacubus Mechielsen, 25 j., jm. en Janna Elizabeth Florussen (van Zaam slag), 23 j„ jd. Dirk Willem Bijl (van Papendrecht), 25 j.. jm. en Geertruida Mechielsen, 20 j„ jd. Geboorten: 2 Jan. Jacob Jan, z. van Frangois S. Buijze en Jan- neke de Kraker. 23 Jan. Paulina Levina, d. van Marinus de Ritter en Aaltje Romeijnsen. Overlijden: 8 Jan. Janna Cornelia de Bree,, 80 j., wed. van Jacobus van Drongelen. Deel I: „HET SPOOR VAN HET ZWAARD". 15. Klappertandend van angst zoekt de jonge krijger zijn weg door de donkere burcht. Ratten schie ten piepend weg, als zijn aarzelende voet stappen hen passeren. Op afstand volgt Pum Pum behoedzaam, doch de nomade merkt het niet Zijn gezicht is ver wrongen, als hij ein delijk de deur van het vertrek opent, waar Tsacha en de oude krijger vertoeven. „De zoon der Steppe schijnt opnieuw door vrees gekweld," lis pelt Tsacha spottend. „Weet hij thans waar het zwaard zich be vindt?" „Gij moet niet langer naar dat zwaard zoeken!" De stem van de jongen is schril. „Het is vervloekt! Het vernietigt ieder die het ge bruiken wil! „Spreek zachter! En verveel ons niet met sprookjes. Waarom thans die vrees, mijn oh zo Dappere? Waart gij niet een der eersten, die zich aanmel den om het zwaard voor de Mach tige Bor Khan te veroveten?" „Ja, maar het is een behekst zwaard! De ogen van de jonge krijger zijn groot en angstig. „Het zal ook ons doden „Zachter dwaas, wilt ge, dat ieder ons hoort? Waar ligt het zwaard Tyr verborgen?" „Ik weet niet waarMaar zoek er niet naar, Tsachaik bezweer U, houd er mee op! Het is behekst. Alles is hier behekst..." Hij balt machteloos de vuisten. „Laat ons weggaan, terug naar de steppe... Ik wil weg...! Weg! Dit huis is behekst... er huist on heil... gedrochten verbergen zich hierik heb zojuist een dwerg gezien Tsacha haalt de schouders op en zijn blik flitst naar de oude krij ger, die onbewogen toeluistert. Doch in zijn zwijgen ligt een kille dreiging en ook zonder woorden begrijpen de beide mannen elkaarde zoon der Steppe is dol geworden, als een hond die de maan ziet rijzen boven de kim..." lispelt de gezant van Bor Khan. „Zijn gehuil wekt de Noorse hon den. Het is nodig dat hij zwijgt... goedschiks... of kwaadschiks..." Langzaam glijdt de hand van de oudere krijger naar zijn gordel en de gloed van het haardvuur wordt weerkaatst in 'n vlijmend lemmet. Voor de blijken van be langstelling, ondervonden bij onze 40-jarige Echtver eniging, betuigen wij onze hartelijke dank. JOH. DE FEIJTER A. DE FEIJTER— CORNELISSEN Zaamslag, 14 Febr. 1953. Veer B 95. Candidaat-Notaris B. J. P. LANGENHORST waarn. het vac. kant. van Notaris J. FANOY te Axel, zal op Dinsdag 17 Februari 1953, nam. 3 uur, in het café van de heer F. Ver- straeten te Axel, Noordstr. 7, krachtens art. 1223 B. W. publiek verkopen: met aanbehoren en erf te Axel, Kijkuit K 61, kad. sectie D nrs. 1401 en 1353, samen groot 3 aren 88 cen tiaren. Aanvaarden 17 Maart 1953. Betaling: Onkosten binnen 6 dagen, koopsom uiterlijk 17 Maart 1953. De lessen beginnen a.s. Dinsdag op de gewone uren. TERNE UZEN. Alleen voor de maand Maart wordt gevraagd Algemeen Vormend Onderwijs (Ned. taal; Rekenen; Algebra; Meetkunde), voor 40 lesuren per week. Salaris volgens Rijksrege ling. Sollicitaties omgaand aan de Secretaris van het Bestuur, C. A. KAAN, Burg. GeHI- straat 24, Terneuzen. GEVRAAGD: genegen alle werkzaamhe den te verrichten. Brieven onder No. 612, Bureau van dit blad. Rusthuis „Scheldeoord" vraagt tegen 1 Maart of eerder, een leeftijd boven 18 jaar en voor direct, een Zich aan te melden hij de Directrice. TE KOOP: geheel nieuw verbouwde centrum Middelburg, vrij te aanvaarden, ruime hy potheek beschikb. Te bevr. A. A. GEUZE, Nw. Ooster- sestraat 46, Tel. 3313, Mid delburg, na 7 uur. HET BESTE ADKL^ voor Uw zoals: Haardblokken, Kacheibiokken en Aanmaakhout enz. is en blijft Telef. 2252 - TERNEUZEN. De Nederlandse emaiiie wasmachine GoedgcW door d® wid Vereniging Hul*vrevwo« De mam is oud, Zo goed als goud Dijkstarat 83 Teief. 2617 Gevraagd: een Dagmeisje. Adr.: Mevr. H. DE MEIJER Scheldekade 48, Terneuzen. Verloren: tijdens overstro ming aan de Grenulaan, zwarte leren Handschoe nen. Gaarne bericht: Klaassenstr. 17, Terneuzen. Te koop: 2 coupons blauw marine laken; bruin che viot. Van Steenbergenlaan 15, Terneuzen. Te koop: een pracht aqua rium, 100 X 50 X 40 cm. Te bezichtigen 's avonds tussen 7 en half 9. J. HEU VELMAN, Middenkanaal- arm, „Ark Gandy", Ter neuzen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3