Fiscale faciliteiten en problemen na de overstromingsramp lJ.il Je ^«•©«ïlmcie VOOR DE ZONDAG ZONDER STORM GEEN REDEN TOT ONGERUSTHEID KcrltJienslen Zierikzee moet binnen 3 dagen evacuëren Noors vrachtschip door Perzische marine aangehouden AGENDA Natte aardappelen allereerst in consumptie boom viel op huis. doctoraal examen GENEESKUNDE. AXEL. DOMBURG. ned. herv. kerk. faUs1Slkn10Genrri0DSuuJr STc fHulJr„Ug"Si" (2e Verb,»- dingsstraat) Kerk voor J°nS® ren van 12 t/m 15 jaar. Voor ganger de heer Chr. Ollebek. Zalmslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Jansma. Alleen houders van verblijfsvergunning blijven Soepfile douaneformali teiten aan de grens TERNEUZEN. GOES. SLUIS. OVERSLAG. SAS VAN GENT. ZIERIKZEE. DE WATERSNOOD EN DE ZIEKENFONDSEN. Evacué's ksijgen bedrag vcor noodzakelijkste aanschaffingen ,,Er rijn acht belastingfacili- teiten verleend door de regering:, bij het verstrekken vsjn giften aan het Nationaal Rampenfonds, zo heeft het hoofd van de afde ling directe belastingen van het ministerie van Financiën, de heer J. Muller, medegedeeld tijdens een radiovraaggesprek over het onderwerp „Fiscale faciliteiten en problemen in verband met de overstromingsramp 1953". ■De eerste tegemoetkoming, die de heer Muller voorop wilde stellen, is, dat de mensen alle giften in geld aan het rampen fonds, grote zowel als kleine, volledig mogen aftrekken van het belastbare inkomen en dat Zijn niet Abana en Farpar, de rivieren van Damascus, beter dan alle wateren van Israël? 2 Kon. 5 12a. Hoe vaak zijn wij in ons mur mureren en in ons afwijzen van Gods voorrechten aan deze Naaman gelijk! Het onaanzien lijke heeft voor ons geen waarde. Dat wat geprezen wordt door de mensen en groot schijnt voor onze ogen, achten wij alleen van betekenis! En toch verwerpt God dikwijls dat „grote" in onze ogen en verkiest Hij het geringe middel, om een zegen te geven. Zegt Zijn Woord ons niet duide lijkhet dwaze dezer wereld en het zwakke heeft God uitver koren, om de wijzen en sterken in eigen oog te beschamen? Ver achten wij dan niet de kleine middelen waardoor God de een- voudigen van hart genade wil be wijzen. Stellen wij ons vertrou wen niet te zeer op ons eigen oordeel en inzicht. Bouwen we onze verwachting niet op het geen succes belooft onder de mensen. Die heerlijke rivieren van Damascus brachten de kranke Naaman geen genezing Maar de onaanzienlijke mod derige Jordaan was de rivier Gods in dit geval. Zo brengt eigen verdienste ons geen zalig heid Maar het Kruis van Chris tus, de Joden een ergernis, de Grieken een dwaasheid en de wijsheid dezer wereld een bespot- ting, dat brengt alleen verlos sing. De ootmoedigen geeft God genade. Het heil in Hem wordt eerst [verworven Daar, waar de nieuwe mens D6§ïn l, En 't hart, der zonde afgestorven, Slechts in Zijn kruis voldoening (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje"). ook naamloze vennootschappen, coöperaties en dergelijke, deze giften in geld mogen aftrekken van hun belastbare winst. Dit is niet alleen belangrijk voor hen die nog niet hebben gegeven, maar ook voor allen die bij het vernemen van de ramp direct spontaan naar hun chèqueboekje hebben gegrepen. Ter voorko ming van misverstand zeide spr., dat alleen giften, die schriftelijk kunnen worden bewezen, bijv. door giro- of postwisselstrookjes, belastingverminderend kunnen werken en dus niet giften in col lectebussen of zakjes. De tweede faciliteit betreft de loonbelasting en de verevenings heffing. Bedragen, die ten be hoeve van het rampenfonds van het loon worden afgestaan, waaronder ook begrepen de be loningen voor overwerk, worden voor de heffing van de loonbelas. ting en de vereveningsheffing buiten aanmerking gelaten. De derde tegemoetkoming be treft speciaal ondernemers. Be drijven die om de slachtoffers te helpen uit hun voorraad goede ren gratis afstaan aan het Roode Kruis, mogen die goederen als verlies boeken. Van de gratis afgestane goederen wordt ook geen omzetbelasting geheven. De vierde concessie geldt voor de fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen. Als deze fabrikanten en importeurs ta baksartikelen gratis afstaan wordt daarvoor vrijstelling van accijns verleend. De zesde tegemoetkoming is deze, dat de slachtoffers van de watersnood, en daarmee bedoelt spr. de mensen die min of meer ernstig getroffen zijn en niet de genen, die alleen maar wat wa ter in hun keldertje hebben ge had, op verzoek uitstel van be taling van belasting kunnen krijgen. Dan is er nog een extra-facili teit voor de omzetbelasting, n.l. dat over de entréegelden van vóór Maandag 2 Maart gehouden sportwedstrijden en van vóór 2 Maart gegeven concerten en theatervoorstellingen geen om zetbelasting wordt geheven, mits minstens de helft van de bruto- recette aan het rampenfonds is afgedragen. Het is verder mogelijk de be lastingaftrek toe te passen op het inkomen over 1952. Hierbij merkte spr. op, dat als men de giften in 1952 in plaats van in 1953 wil aftrekken, dit schrifte lijk bij de aangifte voor de in komstenbelasting of de vennoot schapsbelasting over 1952 moet worden verzocht. Voor de loonbelasting is de toe passing van de faciliteiten nog eenvoudiger. Als de werkgever in zijn fiscale loonadministra tie, nu maar boekt het loon, ver minderd met de afdracht aan het rampenfonds en de werkelijk in gehouden loonbelasting dan loopt alles goed. De belastingvermin dering is dan al verleend en dan heeft de werknemer geen bewijs stuk meer nodig. Het wordt moeilijker als iemand die onder de loonbelasting valt, buiten zijn werkgever om geld aan 't rampenfonds heeft overge maakt. Valt zo iemand ook on der de inkomstenbelasting, dan moet hij voor die giften, waarvan hij dan wel een bewijsstuk heeft, belastingvermindering vragen bij zijn aangifte voor de inkomsten belasting over 1953, of desge wenst in plaats daarvan 1952. Overwogen wordt, of het mo gelijk is een regeling te treffen dat niet onder de inkomstenbe lasting vallende werknemers aan de inspecteur kunnen ver zoeken de loonbelasting over de rest van het jaar te verminderen. Dit brengt extra werk mee voor de loonadministratie van de werkgever, maar spr. hoopt, dat hij dit voor de goede zaak over heeft. Bij deze ramp zijn velen ook hun belastingbescheiden kwijtgeraakt. Van anderen, zo als van middenstanders, van ondernemers, van landbouwers e.d. is de boekhouding misschien verloren gegaan. Wat deze men sen te doen staat in verband met hun fiscale verplichtingen, leek spr. geen bijzonder urgente zaak. Vlak na de bevrijding heeft Ne derland ook met deze kwesties te maken gehad en toen zijn ze opgelost. Dit keer zal het wel net zo gaan en als het nodig mocht zijn zullen er regelingen worden getroffen. Met betrekking tot dn betaling van reeds opgelegde of nog op te leggen aanslagen over vorige jaren moeten de gedupeerden, indien ze aan betalen toe zijn, zich tot hun ontvanger wenden met een verzoek om uitstel. Van de zijde van het departement is aan de ontvangers al medege deeld, dat zij deze mensen rede lijk en soepel moeten behandelen. Ir. Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, heeft in een onderhoud met de correspon dent van het agentschap „Bei- ga" op de vraag, of er speciale maatregelen zijn genomen in het vooruitzicht van het komende springtij o.m. geantwoord, dat natuurlijk getracht wordt de drooggebleven en de opnieuw drooggevallen gebieden met extra-maatregelen droog te hou den. Er zijn tevens veiligheids maatregelen getroffen om de zeer kwetsbare plaatsen zo goed mogelijk te beschermen. Rond de gemeente Tholen wordt een speciale dam met zandzakken en ander materiaal aangelegd omdat deze plaats helemaal door water omgeven en dus zeer kwetsbaar is. Verder is een speciale organisatie voor berichtgeving en hulpverlening paraat. „Het komende springtij is wel het hoogste van dit wintersei zoen, d.w.z. de waterstand ligt theoretisch 30 a 40 cm boven ae hoogste stand van 1 Februari. Door de toen opgetreden storm is de waterstand echter veel ho ger geweest, dan de theoretisch te verwachten hoogste water stand van 16 Februari. Overi gens zijn er, aldus ir. Maris, in de afgelopen week waterstanden bij eb geweest, die hoger liggen dan de normaal te verwachten hoogste stand op 16 Februari. Indien er geen storm mee ge moeid is, bestaat er voor 16 Februari dan ook geen enkele reden tot ongerustheid". Toen arbeiders Donderdag op de Zoutelandelaan te Den Haag bezig waren een boom te vellen, brak het touw van een takel. De boom viel daardoor de verkeerde kant uit en kwam op een huis terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch van het huis werden een dakkoepel en een groot aantal dakpannen vernield. Voorts was er veel glas schade. Voor het doctoraal examen ge neeskunde slaagden aan de rijks universiteit te Utrecht o.m. de heren W. J. Moggré te Schoon- dijke en M. P. Verheije te IJzen- dijke. GEZINSZORG WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. De Classicale Gezinszorg West Zeeuws-Vlaanderen, de Katho lieke maatschappelijke gezins zorg de de U.V.V. in W. Zeeuws- Vlaanderen hebben een oproep gericht aan meisjes van 18 jaar en ouder om hulp te verlenen aan geëvacueerde gezinnen en uitzending naar de getroffen gebieden. De Katholieke meisjes kunnen zich opgeven bij de gezinsco lonnes in hun parochie, de Pro testantse meisjes kunnen te recht bij de maatschappelijke werkster zuster Bos te Schoon dijke, terwijl voorts in ieder dorp ccmité's voor dit doel zijn gevormd. Ook de U.V.V. in Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen heeft ;ich achter dit apparaat ge plaatst, dat zich ten doel stelt zo snel mogelijk hulp te verlenen, daar waar deze hulp nodig is. DE WEG NAAR ZEEUWS-VLAANDEREN. De A.N.W B. verneemt van zijn wegenwachten in Zeeuws- Viaandëren, dat een zeer groot gedeelte van het verkeer van Noord-Brabant met bestemming Breskens-Walcheren, in plaats van de korte route Antwerpen- St. Niklaas-Hulst-Axel-Sluiskil- Philippine-IJzfendijke-Breskens, tengevolge van een misverstand de 12 km langere route via Ter- neuzen en Sluiskil neemt, "welke bovendien nog 3 bruggen bevat. Daarom heeft de bond de ge meente Hulst, waar men door de onduidelijke situatie de ver keerde richting kiest, verzocht met spoed voor verduidelijking zorg te dragen. Collecte landbouwhuishoudschool Een onder de leerlingen der landbouwhuishoudschool gehou den collecte ten bate van het rampenfonds heeft 75 opge bracht. Verder is op initiatief van de directrice mej. Zweedijk aange vangen met het vervaardigen van gedeeltelijke baby-uitzetten, waardoor op zeer korte termijn een achttal jonge moeders kun nen worden voorzien van borst rokjes, hemdjes, truitjes etc. voor hun baby's, van alles een half dozijn. Een lofwaardig initiatief. Herstel duinstrook. In een gehouden vergadering van de stichting „Badplaats be langen Domburg" werden de gevolgen van de stormramp be sproken. Met grote voldoening werd vastgesteld, dat de kern van de gemeente Domburg geen noe menswaardige schade heeft ge leden, zodat de mogelijkheid tot het opnemen van badgasten on aangetast blijft. Wel werd de duinstrook ernstig beschadigd en gingen de badcabines en het strandrestaurant geheel verlo ren, doch het is mogelijk deze schade door samenwerking van het gemeentebestuur met de plaatselijke V.V.V. en de polder Walcheren, te herstellen en de badcabines op doeltreffende wijze te vervangen. Geconcludeerd werd, dat het komende seizoen een normaal verloop zal kunnen hebben. Gisteren is onder leiding van minister Reel te Zierikzee een be spreking gevoerd over de nood toestand, waarin 't eiland Schou- wen-Duiveland in het bijzonder Zierikzee is komen te verkeren. ZONDAG 15 FEBRUARI. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel" 10 uur Ds. P. J. Pennings i De dodelijke vloedgolf uit het O 2.30 uur Ds. P. J. Pennings Hbek^'°10 6uurWen12^30 ^üur Ds. D. Ho^tefdssef 10'uur Ds K.^erbeek. Bonders. Philippinez.uu Honders. n Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds P. J. Mac kaay, van Haarlem, 3 uur us. P A. v. d. Vlugt; 7 uur Ds. C. A F van Stipriaan Luïscius, van Ds. A. C. West Zeeuws-Vlaanderen. ZATERDAG 14 FEBRUARI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 15 FEBRUARI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. otKruis" 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. C. B. Boere, van Groede. Breskens: 10 uur Ds J. H. van Beusekom (Bed. H. D.), 6.30 uur Ds J H. van Beusekom. CaTzand 10 uur Ds. A. C. W. ten Groede: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Hoofdplaat: 2 uur Ds. C. B. Boere, van Groede. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. a. C1 rooff Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. to Retranchement: 10 uur Ds. J. B- van Bork. T m Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer (Bed. H. Doop). Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. T-, T St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld (Viering H. A.K Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W B. Bergsma. Ijzen dijke10 u. Ds. C. Blomaard Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. MAANDAG 16 FEBRUARI. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 3 uur Huwelijks bevestiging. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: Geen opgaaf. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H v. d. Brink, van Overveen. Zaamsiag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Vogel, van Lutterade. gereformeerde kerk. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen10 uur en 3 uur Ds. R. Brands, van Bergentheim (O.). CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamsiag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en o uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. rooms-katholieke kerk. Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 H.H. Missen. Nadat te dezer zake zo uitge breid mogelijke adviezen van de meest deskundige adviseurs van de regering rijn ingewonnen, zijn wij aldus het gemeentebestuur tot de bevolking, tot ons leedwe zen doch in uw aller belang tot de conclusie gekomen dat aan een gedwongen evacuatie op kor te termijn niet is te ontkomen. De desbetreffende autoriteiten kunnen de verantwoordelijkheid van het verblijf van allen, die niet noodzakelijk moeten werken aan het herstel van stad en eiland, onmogelijk blijven dragen. Onder deze omstandigheden zien wij ons genoodzaakt u ervan in kennis te stellen, dat ieder, die niet in het bezit is van een verblijfsvergunning door of na mens de gemeente afgegeven, binnen 3 dagen moet evacueren. Tengevolge van de verzanding en de sterke dwarsstroom in de haven is het niet meer mogelijk grotere passagiersschepen in de haven te brengen. De verbinding tussen haven en rede zal worden onderhouden door de marine, welke Dinsdag 17 Februari met haar schepen vertrekt. Deze schepen zullen de mensen van de haven afvoeren naar de opvang centra, waar alle mogelijke hulp zal worden geboden. Nadien kan deze hulpverlening van de op- vangcentra niet meer worden verwacht, daar deze zullen wor den geliquideerd. Voorts moeten betrokkenen er rekening mee houden, dat zij hierna niet meer als evacué's kunnen worden be- schouwd. j xr De inspecteur van de Volksge zondheid dr Trines, die tijdelijk in Goes verbleef, is met het oog op de evacuatie van de bevolking met spoed naar Zierikzee geroe pen. De burgemeester van Zierikzee heeft met klem een beroep ge daan op allen aan liet bevel orde lijk gevolg te geven, opdat ingrij pen van politie en militairen worde voorkomen. Niemand zonder toestemming naar Schouwen-Duiveland. De burgemeester van Zierikzee, Noordgouwe, Zonnemaire en Brouwershaven maken bekend, dat niemand met inbegrip van evacué's, zich naar Schouwen- Duiveland mag terugbegeven dan na toestemming en oproep van de burgemeester der betrokken gemeenten. en 10 uur uur en 10 uur Volgens berichten uit de Z. Perzische haven Khoramsjar is een Noors vrachtschip van 10.000 ton door de Perzische ma rine opgebracht. Het schip was in aanvaring geweest met een Perzisch kust vaartuig. Het Noorse schip, dat Amiribac zou heten, bevindt zich, hangende een onderzoek te Khoramsjar. HEDEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De rode Engel. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Er op of er onder. Café Kolkzicht, 7 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, S-30 en 9 uur: Biosc. De burcht dér haat- 3, 4 en 5 uur: Reporta ge over de watersnood. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 3 uur: Biosc. De rode Engel; 2 uur: Er op of er onder; 4.30 uur: De rode Engel. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Er op of er onder- Terrein Sportpark 12.00 uur: Terneuzen 3E.M.M. 2; 2 30 uur: TerneuzenAxel. Café Het Anker, Prijs kaarting- AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. De burcht der haat; 8 uur: De vrouw van Mr. Graig; 7 uur: Reportage over de watersnood. Personen die voor hulpverle ning aan de geteisterde gebie den gebruik moeten maken van de route door België, om Z. Vlaanderen en Walcheren en Z- en N.-Beveland te bereiken, ge nieten van de Belgische zijde bijzondere douane-faciliteiten, aldus de A.N.W.B. Er wordt van hen geen paspoort of bewijs van Nederlanderschap ter inzage ge vraagd. Ook de Nederlandse douane verleent zijn medewerking- Bij het ontbreken van het paspoort of bewijs van (Nederlanderschap wordt ter plaatse een persoons documentje uitgegeven. Dit wordt evenwel geheel achter, wege gelaten voor bus-passa giers, die van Breda of Bergen op Zoom, via België naar Z. Vlaanderen en verder reizen. Voorts bericht de A.N.W.B- dat voor goederen, welke via België naar Z.-Vlaanderen wor. den vervoerd, door de Neder landse douane een zgn. kunst paspoort wordt uitgegeven, dat eveneens ter plaatse wordt op gesteld. Vervoerders kunnen deze formaliteiten echter nog bespoedigen door de lading in een gesloten vrachtauto reeds bij een douanekantoor in het binnenland ter controle voor te rijden en hier te laten verzege 1 len. Dan behoeft de douane aan de grens zijn controle niet meer te verrichten. De Belgische douane maakt voor de doorvoer door België 'n doorvoerbewijs op, dat in door de douanebeambten te beoorde len gevallen zonder kosten en zonder zekerheidsstelling der Belgische belastingen, wordt verstrekt. Bij uitreis uit België, aldus waarschuwt de A.N-W.B., moet dit vervoerbewijs wederom aan de Belgische douane ter controle worden overgelegd- De A.N.W.B. raadt echter aan niet-dringende reizen achterwe ge te laten, daar de verbindings wegen via België naar Zeeuws- Vlaanderen door de hulpverle ning reeds zijn overbelast. Helicopter landt op het sportterrein. Gistermiddag te half drie land de op het gemeentelijk sportter rein een Amerikaanse helicop ter, waarin o.m. gezeten was de secretaris-generaal van de Rijks waterstaat voor het brengen van een bezoek aan de werken tot droogmaling van de Nieuw-Neu- zenpolder. Te ongeveer half vier steeg het vliegtuig weer op. Tegen vrachtauto gereden. Door onoplettendheid reed de echtgenote van C. den E„ wonen de aan de Baandijk, gistermiddag omstreeks half vier, met haar rij wiel tegen een stilstaande vracht auto, die vanuit de Axelsestraat de Dekkerstraat in wilde rijden. De wielrijdster, die op de straat terecht kwam en licht gewond werd, kon, na in het Ziekenhuis onderzocht te zijn, kort daarna naar haar woning terugkeren. Het rijwiel was zwaar bescha digd. Adri Kaan weer voor de radio. Onze oud-stadgenoot Adri Kaan die men de laatste jaren in meer dere uitzendingen van uiteenlo pende aard heeft kunnen beluis teren, komt hedenavond opnieuw voor de microfoon. In de bekende kunstrubriek van Max Dendermonde en Rut- ger Schouten zal hij in een boek bespreking het „Bundeltje van Brammetje" aan een beschou wing onderwerpen. De uitzending vindt plaats tus sen 19 en 19.30 uur over Hilver sum r. Scheldecriterium uitgesteld. In een gisteravond in ,,'s Lands Welvaren" gehouden bestuurs vergadering van de wielerclub Terneuzen" is besloten het op 9 Mei a.s. te houden Scheldecrite rium uit financiële overwegingen uit te stellen. Hoewel de kas van de wieler club niet op een buitengewone overvloed kan bogen, werd be sloten ƒ100,— af te staan voor het rampenfonds. Het dijkgat bij Kruiningen schuurt nog uit. Het gat in de zeedijk bij Krui ningen schuurt nog steeds uit. Het is thans 500 meter breed en vertoonde Vrijdag op een plaats bij laag water zelfs reeds een diepte van 22 meter. Donderdag was de grootste diepte 15 meter. Rilland is ongerust over einde militaire bijstand. In Rilland is men ernstig onge rust over het beëindigen van de militaire bijstand in algemene zin. Men vreest n.l. dat de mili tairen, die ook in Zeeland aan de dijken werken, niet meer te rug zullen keren. Dit zou een ernstige belemmering vormen voor de uitvoering van een groots plan, dat niet minder inhoudt dan door het leggen van een nood- dijk met één slag 1000 ha van de 1300 ha grote Reigerbergse pol der bij Rilland terug te winnen. Dit betekent, dat ook Rilland weer droog zou komen te liggen, evenals de spoorlijn en de rijks weg tussen de Kreekrakdam en Krabbendijke. Als het leggen van deze nood- dijk wil lukken, is er weer een stuk van de verbinding hersteld en kan er weer een trein rijden van Bergen op Zoom naar Krab bendijke. Daarop wil men dan een autobus laten aansluiten van Krabbendijke tot Kapelle, van waaruit weer een trein zal rijden tot Vlissingen. Buitenlands medeleven. De raad van commissarissen van de spiegelglasfabriek en fos- faatfabriek en de hoofddirectie in Parijs van de Compagnie de Saint-Gobain hebben in 'n schrij ven hun medeleven betuigd met de ramp, die Nederland en in het bijzonder de provincie Zeeland heeft getroffen. Op verzoek van het personeel in de Franse be drijven werd spontaan een inza meling van goederen gehouden alsmede van gelden. De hoofddirectie heeft zich in verbinding gesteld met de Neder landse ambassade in Parijs om alle gaven over te dragen. Ook de Compagnie de Saint-GoDain zelf heeft uiting willen geven aan haar medeleven door rechtstreeks aan de ambassadeur der Neder landen een belangrijk bedrag in geld ter hand te stellen. Zorg voor de geëvacueerden. Doordat reeds in de eerste da gen na de. ramp in deze gemeente een inzameling van kleding en geld was gehouden, kon bij aan komst van de evacués direct in de eerste behoefte aan kleding en schoeisel worden voorzien. Het duurde echter niet lang, of er kwam nog meer hulp. Enige afgevaardigden van het Roode Kruis uit de Belgische badplaats Knokke kwamen informeren, waaraan dringend behoefte be stond en enige uren daarna wa ren zij weer terug met vele pa ren schoenen en een hoeveelheid kleding. Een tweede zending bestond uit levensmiddelen, welke nog de zelfde dag onder de evacué's werden verdeeld. Ook op andere wijze worden de geëvacueerden geholpen. De kerkeraad van de Ned. Herv. ge meente heeft n.l. het jeugdge- bouw afgestaan om te dienen als samenkomst-lokaal. Het jeugd- gebouw is hiertoe dagelijks ge opend van 2 tot 5 uur en hier kunnen de geëvacueerden elkaar treffen. Er wordt thee geschon ken en de mannelijke bezoekers kunnen een pijpje stoppen of van een goede sigaar genieten. De hulp van over de grens komt echter nog van verder. Het hoofd van de afdeling te Lille (Frankrijk) van het Roode Kruis verzocht hem te willen berichten waarmee hij kon helpen. Nadat hem deze opgave was verstrekt, vervoegden enkele afgevaardig den uit Lille zich bij de burge meester, die enige honderden pa ren nieuwe schoenen en een hoe veelheid nieuwe kinderkleding in ontvangst kon nemen. Verder werd de burgemeester verzocht a.s. Zondag met een aantal collectanten naar Lille te komen voor het houden van een collecte ten bate van het ram penfonds. Naar aanleiding van dit ver zoek werd een vergadering be legd door het gemeentebestuur en de plaatselijke E.H.B.O., waar op werd besloten dat a.s. Zon dag een 30-tal collectanten naar Lille zullen gaan voor het hou den van de collecte. Collecte Nationaal Rampenfonds. De collecte voor het nationaal rampenfonds bracht alhier niet minder dan 1500 gulden op. Dit betekent dus op een inwonertal van 294 ruim 5,per persoon of ruim 20,— per gezin. De kerkcollecte voor het Belgisch en Nederlands gedeelte bracht 13.500 francs op. Collecte Nationaal Rampenfonds. De huis aan huis-collecte ten bate van het rampenfonds heeft de som opgebracht van 10.139. Dit zijn uitsluitend giften van particulieren. De collectes in de kerken hebben opgebracht, in de R.K.-kerk ruim 1200 en in de Ned. Herv. kerk ruim 400. Op de diverse bedrijven worden ac ties gevoerd ten bate van het rampenfonds. „Zierikzeesche Nieuwsbode" weer verschenen. De „'Zierikzeesche Nieuwsbo de" is van Vrijdag weer gaan verschijnen. Het blad zal een kleiner formaat krijgen en voor lopig niet als dagblad uitkomen. De drukkery is geheel intact gebleven, doch de telexverbinding is uitgevallen. Het blad hoopt behalve de achtergeblevenen zo veel mogelijk eilandbewoners en geëvacueerde abonné's te be reiken. Personen, die getroffen zijn door de watersnood en onder de rege ling hulpverlening oorlogsslacht offers 1940—1945 vallen, wordt ongeacht of zij geëvacueerd zijn aangeraden zich onver wijld bij een algemeen zieken fonds in hun verblijfplaats te la ten registreren. De algemene ziekenfondsen ge ven aan de personen, die zich ter registratie aanmelden, alle ver strekkingen, waarop ook de ver zekerden bij die ziekenfondsen recht hebben. Van de in de noodgebieden op geslagen voorraden consumptie aardappelen worden nog belang rijke hoeveelheden in veiligheid gebracht. Het ministerie van Landbouw heeft daartoe terstond de moge lijkheden nagegaan en het be drijfschap voor aardappelen is er in geslaagd met de verlading der aardappelen een aanvang te doen maken. Landkooplieden hebben aardappelen geborgen, die af komstig zijn uit de aardappel kuilen en opslagplaatsen in dras sig terrein. De aardappelen in ge ïnundeerd terrein worden voor een groot deel als verloren be schouwd, de aardappelen uit de droge gebieden kunnen wachten. Die uit de drassige terreinen zijn geheel consumptiewaardig, maar dienen met voorrang in de consumptie te worden gebracht, daar zij natuurlijk niet lang houdbaar zijn. Het redden der aardappelen betekent uiteraard steun aan de belanghebbende ge troffenen in de noodgebieden. In aansluiting hierop verne men wij nog, dat de overstroom de gebieden belangrijk zijn voor de vèrbouw van kleiaardappelen. Er wordt hard gewerkt om be langrijke hoeveelheden opgesla gen aardappelen weg te halen en met volledige medewerking van groot- en kleinhandel in con sumptie te brengen. Het slagen van deze actie is echter afhankelijk van de mede werking van het publiek, dat de voorkeur geeft aan droge aard appelen, maar wellicht bereid is natte aardappelen af te nemen, mede in het belang van de ge troffenen in de noodgebieden. De volgende aanwijzingen kun nen in dit verband nog van be lang zijn: De aardappelen zien er wat on ooglijk uit en er zit meer grond aan dan bij droge aardappelen het geval is. De kookkwaliteit doet echter niet onder voor die van droge aardappelen. Tenslotte twee wenken: 1. Koop van de aardappelen niet meer dan voor één dag tege lijk en eet ze nog dezelfde dag Bij langer bewaren ontstaat ge vaar van bederf. 2. Was de aardappelen vóór het schillen; verdere behandeling op de gewone wijze. Binnen enkele dagen kunnen de burgemeesters een mededeling verwachten van de directeur van het nationaal rampenfonds. Zij worden daarin gemachtigd aan de in hun gemeente vertoevende evacué's, die dit wensen, een be drag uit te keren van tien gulden per volwassene, van vijf gulden voor kinderen boven vijftien jaar en van 2,50 voor kinderen bene den vijftien jaar. De burgemees ters zijn verzocht met de uitbe talingen te wachten tot de des betreffende circulaire is ontvan- gen. De bedoeling is de geevacueer- den in staat te stellen de meest noodzakelijke artikelen aan te schaffen, zoals scheer- en naaige rei, tandenborstel, zeep e.d. De burgemeesters kunnen de declaraties hiervoor indienen bij het ministerie van maatschappe lijk werk. Uitkeringen hiervoor mogen onder geen voorwaarde worden gedaan uit de opbrengst van locale inzamelingen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2