Verklaring van de directeur van het rampenfonds Sneeuwstorm in N.-Engeland en Wales Eisenhower weigert gratie aan de Rosenbergs Sowjet-Unie verbreekt diplomatieke betrekkingen mei Israël Waar mensen wonen, kan men thans in Zeeland telefoneren volk De Koningin ontving Amerikaanse journalist Koningin zal voorlopig geen bezoeken met feestelijk karakter aflegggen Koning Boudewijn naar Zuid-Frankrijk WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- eo MAANSTANDEN TOESPRAAK VAN PEARSON Prins Bernhard spreekt dankwoord tot het Engelse Prins Bernhard bezocht Klunderl VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953. 8e Jaargang No. 2266. Storm velde Schotse bossen Snuif en wrijf Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur van de Sande Redactie-adres Noordstraat 55—37 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et DE VRIJE ZEEUW J~ Verschijnt daEPHjkn Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pa advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertencies: 5 rebels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding; Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Luitenant-generaal b. d. K.N.I.L. P. Alons heeft als directeur vara het nationaal rampenfonds, nu hij over gegevens en een efficiënt apparaat beschikt, zijn eerste persconferentie gegeven. De ramp, waarvan eer. deel van Nederland het slachtoffer is geworden, biedt, aldus generaal Alons, twee aspecten: n.L de wa tersnood als nationale gebeurte nis, die een zware wissel trekt op de rijksmiddelen en in de tweede plaats de persoonlijke nood, waar de leniging naar on ze Nederlandse begrippen meer in de particuliere sfeer ligt. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp is contact tot stand gekomen tussen de re gering en het nationale rampen fonds. De resultaten zijn geble ken uit de regeringsnota, waarin de taak van het nationale ram penfonds terzake van de huidige ramp als volgt is omschreven: de leniging van de nood en <5e ver goeding van de schade in de per soonlijke sfeer, dat wil zeggen levensonderhoud, kleding,, schoei sel, dekking en huisraad. Het bestuur van het nationale rampenfonds bestaat uit verte genwoordigers van: het Neder - landsche Roode Kruis, de Kon. nationale bond Het Oranje Kruis, het 'Ned. Rooms Kath. huisves tingscomité en de algemene ver enigde commissie ter leniging van watersnood in Nederland. Uit dit bestuur is een dagelijks bestuur samengesteld, dat iedere dag vergadert onder leiding van de voorzitter prins Bernhard. Het dagelijks beleid berust bij gene raal Alons, als adviserend lid van het bestuur en directeur van de stichting ,,Het nationale ram penfonds". Het werkende appa raat van het rampenfonds is vol ledig werkzaam op basis van vrijwilligheid en geniet uit de middelen van het fonds geen en kele vergoeding. Binnen dit ap paraat is behalve de administra tie een bureau voor voorlichting en fondsenwerving ingesteld. De leniging van de eerste nood is geschied door het Roode Kruis en het Rooms Kath. huisvestings comité, waarvan de laatste actief is geweest in de zuidelijke pro vincies. De voor deze eerste hulpverlening benodigde fondsen zijn door het nationale rampen fonds verstrekt. Beide organisa ties zijn aan het natieanaal ram penfonds, waarvan zij deel uit maken, verantwoording schuldig. Aan het Roode Kruis is tot nu toe een bedrag verstrekt van 1.000 .000. De door middel hier van verleende noodzakelijke eer ste hulp had betrekking op voe ding en verzorging van geredden en geëvacueerden, aanschaffing van butagas, verstrekking van rubberlaarzen e.d., transport van redders, geredden en levens middelen e.d., inrichten van nood hospitalen en noodverbiijven, als mede voeding, verzorging en transport van hulpcolonnes en dijkwerkers. Het Rooms Kath. huisvestings comité heeft ter leniging van de eerste noden van het rampen fonds een bedrag van 200.000 toegewezen gekregen. Voorts werd één der eerste da- RAMPENFOXDS: RUIM 38 MILLIOEN. Bij het nationaal rampenfonds was tot Donderdagavond een be drag van 38 milTioeii gulden bin nengekomen. Woensdag was de stand ruim 34 jtiDIioen. gen na de ramp aan de Midden- standsbank een garantie ver leend van 200.000 ter dekking van eventuele verliezen alsmede rente en onkosten op vanwege die instelling te verlenen credie- :ten voor rehabilitatie van Mid-« denstandsbedrjjven. Door een in middels genomen regeringsmaat regel van meer uitgebreid karak ter kon deze garantie echter we der worden ingetrokken. In het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag, heeft H- M. de koningin Donderdag morgen rle Amerikaanse jour nalist Roderick MacLeish ont vangen. De heer MacLeish bezoekt ons land als lid van het comité „The Flood! of dollars", dat opgericht is door de zender W.L.A.W. van Boston radio en dat zich ten doel stólt géiden te verzamelen voor de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland. De heer MacLeish 'heeft hier te lande verscheidene noodhospitalen en hulpposten van het Nederland se Roode Kruis bezocht en daar over reportages gebracht voor de radio in Amerika. Koningin Juliana ral in de naaste toekomst alleen de ge troffen gebieden bezoeken en verder sociale werkbezoeken af leggen, zo vernemen wij van gezaghebbende zijde. Alle bezoeken die een enigs zins feestelijk karakter dragen heeft zij voorlopig afgezegd, mede in verband met het feit, dat men daarvoor misschien gelden zou uittrekken, die thans beter op andere manier besteed kunnen worden. Koning Boudewijn van België is Donderdagochtend per vlieg tuig naar Z.-Frankrijk vertrok ken. Volgens een communiqué van het kabinet van de koning heb ben de aTtsen van koning Bou dewijn hem aangeraden naar het Zuiden 4e gaan, daar hij zeer verzwakt is -door de griep die hij 14 dagen geleden opliep. Daar zijn herstel niet normaal verliep, zijn de artsen van me ning, dat öe iconing een rust van zekere duur in het Zuiden nodig beeft. Tengevolge van een sneeuw storm uit het Noordoosten zijn in Noord-Engeland en Wales verscheidene dorpen afgesne den. De storm woedt nu reeds 3 dagen. Honderden auto's, onder een laag sneeuw bedolven, zijn door de bestuurders achtergela ten. Tenminste 40 hoofdwegen en 200 andere wegen zijn geheel geblokkeerd door de sneeuw, die op sommige plaatsen 3 meter hoog ligt. De storm wordt ook in het Zuiden van Engeland verwacht. De minister van Binnenland se iZaken, sir David Maxwell Fyfe, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat in de bedreigde gebieden een alarmsysteem van licht- en geluidseinen is inge richt om voor mogelijk nieuw overstromingsgevaar bij de ko mende springvloeden te waar schuwen. De politie zal gebruik maken van luidspreker-auto'S- Waarschijnlijk zullen politie mannen en burgers op gevaar lijke punten op wacht staan. De B.B.C. zal dag en nacht om het uur berichten geven over de Uw verkoudheid van neus. borst weg Tn een door het Witte Huis 'uitgegeven verklaring zegt de president o.m.: „De aard van de misdaad, waaraan de Rosenbergs schul dig zijn bevonden, is veel ernstiger dan het doden van een medeburger. Het gaat hier <om het moedwillig verraden van een gehele natie, hetgeen zeer goed de dood van vele, vele dui zenden onschuldige burgers ten gevolge zou kunnen hebben. Door hun daad hebben deze 2 personen in feite de zaak van de vrijheid verraden, waarvoor op dit ogenblik vrije mensen strijden en sterven". President Eisenhower zegt verder dat een zorgvuldige be studering van de zaak hem de overtuiging heeft gegeven, dat medegedeeld door het KN.M1. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Koud weer. Overwegend zwaar bewolkt met enkele verspreide sneeuw buien. Matige noordoostelijke wind. Lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt. ZATERDAG 14 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.52 2.15 Terneuzen 2.27 2.50 Hansweert 3.07 3.30 Walsoorden 3.17 3.40 ZON MAAN v.m. n.m. Febr. 13 8.00 17.50 7.43 17.16 14 7.58 17.52 8.02 18.50 15 7.56 17.53 8.18 20.22 16 7.54 17.55 8.32 21.51 17 7.52 17.57 8.47 23.20 18 7.50 17.59 9.04 19 7.48 18.01 9.25 0.47 20 7.46 18.03 9.53 2.11 aan de Rosenbergs „volledig recht is geschied". „Er zijn noch nieuwe bewijzen, noch verzach tende omstandigheden aan het licht gekomen, die een wijziging van het vonnis zouden recht vaardigen". De zaak van de Rosenbergs heeft maandenlang in de Ver. Staten en Europa in het middel punt van de belangstelling ge staan. In Maart 1951 werd het echtpaar wegens atoomspionna- ge voor de Sowjet-Unie ter dood veroordeeld. Alle beroepen, ook dat hij het hooggerechtshof, werden afgewezen. Aanvanke lijk was de terechtstelling vast gesteld voor dé week die 12 Ja nuari begon. De executie werd echter uitgesteld teneinde de be klaagden in de gelegenheid te stellen, de president om gratie te verzoeken. Het vonnis zal nu waarschijnlijk de volgende week ten uitvoer worden gebracht, aangezien de rechter, die des tijds het vonnis uitsprak, vorige •maand heeft meegedeeld, dat zijn order tot opschorting van de executie tot 5 dagen, nadat het besluit van de president zou zijn bekendgemaakt, van kracht zou zijn. Het verzoek om gratie was de laatste kans van de Ro senbergs om wijziging van hun vonnis te verkrijgen. Tegen de tenuitvoerlegging van het doodvonnis .is in vele landen, vooral van communis tische zijde, een uitgebreide campagne gevoerd. De terechtstelling is bepaald op 16 Februari a.s. Gemeld wordt, dat de Rosen bergs het nieuws kalm en zon der commentaar hebben aange hoord. Hun verdediger ver klaarde, dat hij het opperge- rechtshof om uitstel van de executie en herziening van het proces zou verzoeken. Het op- pergerechtshof heeft tot nog toe geweigerd tussenbeide te komen. (Reuter meldt in tegenstelling tot A.F.P., dat de openbare aan klager naar verwachting Maan dag rechter Kaufman zal vra gen om een nieuwe datum voor terechtstelling). Cp alle plaatsen in Zeeland en West-Brabant waar mensen wo nen is thans weer een telefoon verbinding, doch de schade aan het telegraaf- en telefoonnet loopt volgens deskundigen in de millicenen. Soms is de verbin ding nog provisorisch via een mobilofoon, hier en daar liggen noodkabels, maar zoals de toe stand thans is kan men overal contact krijgen met de rest van Nederland en als het moet ook met het 'buitenland. Men heeft 15,0 extra verbin dingen .aangelegd voor militaire posten, het Roode Kruis, de eva- cuatiedieESt, .enkéle burgemees ters en de aannemers. 175 km veldkabd is er door P.T.T.-per- soneel eo .militairen van het 2e regiment verbindingstroepen te Ede uitgelegd en voor een aan nemer is er zélfs een gesloten mobilofoonnet gemaakt voor ver binding met schepen en directie keten. De helft van bet telefoonver keer in het district was automa tisch en dit -was vrij snel weer op gang gebracht Alle automati sche koppelingen fungeren thans weer normaaL Voor de districten met handbediening zijn er van zelfsprekend meer moeilijkheden. Het zal echter nog wel even duren, voordat het gehele tele foonverkeer in het district weer is, zoals het was vóór de ramp. Deskundigen rekenen hier onge veer drie kwart jaar voor, want het meeste werk komt nog als straks de ondergelopen gebieden droog vallen. Wat de burger op telefoongebied met deze ramp gewonnen heeft is het feit, dat de in het noodgebied getroffen maatregel, dat alle telefoonkan toren dag en nacht geopend moe ten zijn, ook nu nog van kracht is, zodat zich het merkwaardige geval voordoet, dat men nu des nachts kan telefoneren met plaatsjes, die voordien op dat tijdstip niet te bereiken waren- De beschadigingen aan de ka bels liggen in de meeste gevallen niet in het water doch in de land- stukken, die door het instorten van de dijken uitgerukt zijn. Zo sloeg b.v. ten noorden van de Moerdijk een schip door de dijk en nam een deel van de kabel mee. Bij het provisorisch herstel van de verbindingen heeft het tele foondistrict drie urgentiepunten opgesteld. Allereerst werd de aandacht geconcentreerd op de geïsoleerde gebieden. Waar de kabels, die door de waterwegen lagen, niet direct te repareren waren heeft men mobilofoonver bindingen tot stand gebracht. Zo werden reeds Maandag naar Zie- rikzee en Tholen per bootje mo bilofoons gebracht. Het tweede punt was het vervangen van ver broken en niet direct te herstel len verbindingen door radio-ver bindingen en ten derde werden telefoonlijnverbindingen gelegd, o.a. met militair materiaal. Op Schouwen-Duiveland is de toestand thans als volgt: Zierik- zee heeft zes lijnen naar Goes, en men hoopt ze deze week uit te breiden tot tien. De lijnver binding Zierikzee-Brouwersha- ven is ook weer in dienst gesteld en thans is men bezig aan een verbinding van Brouwershaven naar Renesse. Deverbinding van dit dorp met Burg-Haamstede is .steeds intact geweest. Voorts is «er tussen Brouwershaven en Burg-Haamstede nog een mobilo- ioonverisinding. Tussen Zierikzee en Rotterdam k er een radio-telegrafische ver binding (teletype) en Bruinisse heeft via een R.T.M.-verbinding contact .met Steenbergen. Voor zover er geen lijnverbin- dnjg is, heeft men tussen de pteatdjes asióbilofomncontact. Gis teravond is gereed gekomen een 12 banaler radio-telefoon ver bin ding van Zierikzee via Middel- hanais met .Rotterdam. Tholen heeft thans zes verbin dingen met Bergen "op Zoom. Met bootjes zijn drie kabels ge- fcrok'toen naar Halsteren en de verbindingstroepen van het 2de regiment hebt en hier verdienste lijk -werk gedaan, zo zeide Ir. Diks. Stavwsisse- «n St. AmaaJand hebben verbinding per mobilo foon- Van de vier automatische pos ten op Noord-Beveland, die in eerste instantie uitgeschakeld wa ren, zijn er thans weer d#ie nor maal in dienst. ,B.et knooppunt, de centrale te Korjtgene, was zo danig beschadigd, dat het gede monteerd moest worden en thans werkt men hier weer .met hand bediening. Een deel van de kabel Kortgene-Goes, waar ook de ver binding met Zierikzee over loopt is thans hersteld. De belangrijke centrale in Goes is gespaard gebleven. Met de net ten Wolphaartsdijk en Ellewouts- dijk kan men thans verbinding krijgen via Goes. Kruiningen en Rilland Bath zijn uitgevallen, doch in Kruiningen kan men thans het gemeentehuis bereiken en in Rilland Bath het huisje dat daarvoor is ingericht in de Bath- pDlder. Tussen Waarde en Ril land is 'n mobilofoonverbinding. De grootste zorg baart de ka bel over de slurf van het eiland bij Kruiningen en Rilland Bath. Om deze verbinding, ook in de meest ongunstige omstandighe den, intact te houden, kan men thans een 4-k analen straalzender systeem tussen Goes en Bergen op Zoom, dat de Amerikanen be schikbaar hebben gesteld, in- scbdKelen en tussen Goes en Roozendaal 'n 24-kanalen straal zender van de Nederlandse lucht macht. Voorts heeft men, om de span ning in de kabel pp peil te hou den, nog een rijdend versterker- station in de buurt van Woens- dreeht neergezet. De overige verbindingen met het eiland zijn normaal. Cp Walcheren is de schade het minste geweest. Slechts in Vlis- singen zijn 300 abonnees tijdelijk verbroken geweest, dfich deze aansluitingen zijn voor 't groot ste deel weer hersteld. De verbindingen naar Zeeuws- Vlaanderen van Walcheren uit z|j.n vrijwel normaal en ook in Zeeuws-Vlaanderen heeft men de schade, zij het dan hier en daar provisorisch, hersteld. vloedstanden en plaatselijke waarschuwingsberichten her halen. Vooral op het reeds zwaar ge troffen eiland Canvey in de monding van de Theems is men op zijn hoede- Er liggen hopen zandzakken gereed voor dich ting van bressen. De Theems, de Ouse en de Lea zijn op verschillende punten buiten haar oevers getreden. De waterstand is extra hoog tenge volge van de zware regens. De Britse pers wijdt haar aan dacht behalve aan de door de overstromingen aan de Engelse oostkust veroorzaakte schade, in niet mindere mate aan de ver woestingen die de storm van de vorige week in de Schotse bos sen heeft aangericht. Naar schat ting is in Schotland meer dan dertig millioen kubieke voet aan pijnbomen omgewaaid, dat is on geveer het dubbele van de boe veelheid hout van alle soorten, welke het vorige jaar in Schot land mocht worden geveld. Het betreft hier voornamelijk oudere bossen van ongeveer vijftig jaar in particulier bezit. Het omge waaide hout zal door verrotting waardeloos worden, wanneer het niet snel naar de zagerijen kan worden gebracht. Het feit, dat de bomen veelal kris-kras door elkaar gevallen zijn, zal de op ruimingswerkzaamheden zeer be moeilijken. De Canadese rege ring heeft reeds aangeboden, er varen houthakkers te zenden. De regering overweegt aan koop van het gevallen hout voor voorraadvorming. Het gevaar zou namelijk bestaan, dat de prijs van het hout bij massale aanvoer zodanig Zou zakken, dat de particuliere bezitters onher stelbare verliezen zouden lijden. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft bij de opening van een algemeen debat over de buitenlandse politiek in het La gerhuis verklaard: „Wij zijn van mening, dat het doel der V. N. in Korea 't neer slaan van agressie is en niet een tussenkomst in de burger oorlog in China". Canada zou al het mogelijke doen om de vijandelijkheden tot Korea te beperken en gebruik te maken van elke gelegenheid om vredesonderhandelingen te voe ren. De westelijke mogendheden dienen geen militaire en econo mische maatregelen te nemen, die „zeker niet zouden worden gesteund en zelfs actief zoudeji worden bestreden dcor belang rijke niet-communistische lan den in Azië", zoals India. Pearson duidde hier duidelijk, aldus waarnemers, op de moge lijkheid van een Amerikaanse blokkade of andere maatregelen tegen continentaal China. De minister verklaarde voorts, dat de westelijke mogendheden niet moet toegeven aan „de ver leiding om aanvallers te tref fen op nieuwe plaatsen en met nieuwe wapens, omdat zij wel licht direct zelf zouden worden aangevallen op nieuwe plaatsen zoals Hongkong en met nieuwe wapens. Over de overstromingen in Nederland, Engeland en België zeide Pearscn, dat naar zijn me ning de Noordatlantische ver dragsorganisatie zich bezig moet houden met de problemen die door deze rampen zijn ver oorzaakt. Bij Toeroe, een plaats in Per- zië, heeft zich een aardbeving voorgedaan. Volgens de eerste berichten zouden er verscheidene honderden doden zijn. Ik ben zeer dankbaar enige woorden voor de B.B.C. te kun nen spreken, daar dit mij de ge legenheid biedt het Britse volk te danken voor de hulp die het Hol land gegeven heeft, niettegen staande de catastrophe die het zelf tegelijkertijd getroffen heeft. Ik zal niet uitweiden over wat in ons land gebeurde. Het is thans onze taak voorwaarts te zien en het herstel voor te berei den, En over de organisatie hier van wilde ik graag wat zeggen. Wij moeten hierbij twee totaal verschillende aspecten van het werk onderscheidenin de eerste plaats hulp voor de slachtoffers van de watersnood en ten tweede het herstel van de dijken en het droog leggen van het land. Het nationale rampenfonds, waarvan ik president ben, heeft tot taak de geëvacueerden maat schappelijk weer op de been te brengen ren ze op alle mogelijke manieren te helpen als zij naai hun woningen terugkeren, als deze tenminste niet verwoest zifïn Ik ben zeer dankbaar dat ik di kan mededelen, dat het Toufc grote bedragen aan geld en grote 'hoeveelheden goederen heeft ont vangen, niet alleen van de men sen in Nederland, maar ook uit het buitenland, van het Engelse volk. Het is ontroerend te zien hoe onder deze omstandigheden grenzen verdwijnen en hoe inter nationale solidariteit en vriend schap zich manifesteren. Ik heb dorpen gezien die er uit zagen also! ze door een zwaar bombardement waren getroffen. Ik ben echter overtuigd, dat het Nederlandse volk, dat een zo gro te ervaring heelt in de strijd te gen zijn oude vijand, de .zee. in staat zal zijn al deze technische problemen op te lossen. We zijn reeds begonnen met de grootst mogelijke energie, waar bij we het moito in het wapen van Zeeland voor ogen houden: ,Luctor et emergo" ik worstel en kom boven! Het officiële Sowjetrussische nieuwsbureau Tass, heelt ge meld, dat de Sowjet-Unie de be trekkingen met Iraël heelt ver broken. Het bericht van Tass is in Londen opgevangen. De Sowjelrussische minister van Buitenlandse Zaken, Wy- sjinsky, heelt de Israëlische ge zant in Meskou, Samuël Eliah- siv, mededeling gedaan van het besluit van de Sowjet-Unie, haar gezantschap in Tel Aviv te sluiten. Wysjinsky verzocht de Israëlische legatie, Moskou on verwijld te verlaten. De diplomatieke betrekkingen zijn algebrolcen, 3 dagen nadat zich in de Sowjetrussische lega tie te Tel Aviv een ontploffing heelt voorgedaan, waardoor een deel van het gebouw ernstig beschadigd werd en 3 personen verwondingen opliepen. In de door Tass uitgezonden officiële verklaring, waarin de verbreking van de betrekkingen 1 wordt bekendgemaakt, wordt verder gezegd, dat op 9 Februari ,.9 misadigers, kennelijk met medeweten van de Israëlische politie een bomontploffing in de Sowjetrussische legatie in Is raël tot stand brachten". Hoewel de president van Is raël en het Israëlische ministe rie van Buitenlandse Zaken op 10 Februari de Russische legatie schriltelijk, namens de Isaëli- sche regering, hun leedwezen over het gebeurde betuigden en hun verontschuldigingen aan boden, „worden deze verklarin gen en verontschuldigingen van de Israëlische regering gelogen straft dcor talloze bewijzen van rechtstreekse deelneming van vertegenwoordigers van de Is raëlische regering aan de haat campagne tegen de regering van de Sowjet-Unie en het aanzet ten tot vijandige handelingen tegen de Sowjet-Unie", aldus de Russische verklaring. Volgens de Russische verkla- tussen de Sowjet-Unie en Israël ring wordt het provocerende ka rakter van de aanslag niet al leen aangetoond door de inhoud van de artikelen in de Israëlische pers, doch ook door de redevoe ringen in het Israëlische parle ment van leden van de rege ring en vertegenwoordigers der heersende partijen. In het bij zonder wordt een rede genoemd van de minister van Buitenland se Zaken, Sjaret, „die openlijk to vijandige daden tegen de Sowjet-Unie aanzette". Deze re de werd op 10 Januari uitge sproken. „De terroristische daad die op 9 Februari werd ge pleegd, bewijst, dat de elemen taire voorwaarden voor een nor male diplomatieke werkzaam heid van de Russische diploma tieke vertegenwoordigers in Is raël ontbreken", aldus de ver klaring. De Sowjet-Unie heeft Israël erkend, toen de Joodse staat in Mei 1948 werd geproclameerd. Enkele maanden later werden diplomatieke betrekkingen aan geknoopt. Prins Bernhard is Donderdag middag omstreeks kwart vóór één per helicopter in Klundert geland. De prins werd ontvan gen door de burgemeester en maakte een rondgang door het ondergelopen deel der gemeen te. Na een uur is hij vertrokken. Vóór zijn rondgang per jeep onderhield de prins zich o.a. met Amerikaanse officieren en met het hcofd van een Italiaan se hulpcolonne. Hij liet zich uitvoerig voorlich ten over de stand van zaken en had nog contact met de Italiaan se brandweerlieden, die hier be hulpzaam zijn bij het versterken van de dijken. De prins prefereert voor zijn tochten naar het rampgebied een helecopter van Amerikaanse ma kelij, omdat deze is uitgerust met de z.g. skids, waardoor het toestel op zeer beperkte ruimten kan landen, hetgeen met de Ne derlandse en Engelse hefsehroef- vliegtuigen die weliswaar groter zijn, doch landden op wielen, niet het geval is. De prins bezocht voorts Poort vliet, Scherpenisse, St-Maartens- dijk, St-Annaland, Nieuw-Vosse- meer, Ooltgensplaat en Moerdijk.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1