GEEN ONGERUSTHEID VOOR HET KOMENDE SPRINGTIJ u:t «u s w;u OVERZICHT De ontploffing te Tel Aviv Gordon Dean treedt af Staking sleepbootpersoneel in New York ten einde DE UITLEVERINGSKWESTIE electriciteitsvoorzienmg Zeeland Herstel en wederopbouw geteisterde streken die zijn omgekomen vemnc«e HET ENGELS-PERZISCHE 0LIEGSCH1L Geen verkorting van de diensttijd in Engeland Thunderjet-straaljager verongelukt INDIA BEZORGD in Spionnage op Amerikaanse hoge scholen TERNEUZEN. Franse zuigelingen door vergiftigd poeder gedood KOEWACHT. KLOOSTERZANDE. BRESKENS. BRUINISSE. OVERSLAG. STOPPELDIJK door Allan Penning Van Rykswaterstaatszijë/* wordt ons voor Zeeuws-Vlaande ren het volgende medegedeeld: In verband met de ernstige gevolgen, die de stormvloed van 1 Februari 1.1. voor het Z. YV. ge deelte van Nederland bad, blijkt bij velen ongerustheid te bestaan voor het aanstaande springtij. Deze ongerustheid is begrijpe lijk. Teneinde onnodige bezorgd heid te voorkomen mag de vol gende uiteenzetting dienstig zijn. Op de Noordzee, de zeearmen en de benedenrivieren treedt een zodanige getijbeweging op, dat de hoogwaterstanden ongeveer 2 maal per maand afnemen tot een laag hoogwater (doodtij) en daarna weer toenemen tot een hoog hoogwater (springtij). Voor Zeeuws-Vlaanderen is het ver schil tussen laag hoogwater (doodtij) en hoog hoogwater (springtij) ongeveer 1 m, dat wil dus zeggen, dat springtij onge- De president van Israël. Itz- nak Benzvi, heeft de Russische gezant bij de Israëlische rege ring in een persoonlijke bood schap zijn leedwezen betuigd over de bomaanslag- Hij sprak tevens de hoop uit dat de gewonde echtgenote van de gezant spoedig geheel her steld zou zijn. Gordon Dean, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft meegedeeld dat hij in Juni a.s. zal aftreden. ■Zijn termijn als voorzitter ein digt 30 Juni. Dean, die in Juli 1950 David Lilienthal als voorzitter van de commissie opvolgde, zal zijn ad- vocatenpractijk weer opnemen. De staking van sleepbootper soneel te New York is afgelast. Bij deze staking, die 10 dagen heeft geduurd, waren 3500 per sonen betrokken. Schepen moes ten voor de duur van de sta king zonder hulp van sleepboten de haven ftan New York binnen varen en meren. Naar verluidt hebben de werk gevers de aanspraken van de stakers op een loonsverhoging van 17 dollarcent per uur inge willigd. Zij konden zich echter niet verenigen met de eis van bet vakverbond, dat geen enkele sleepboot een bemanning van minder dan 3 koppen zal heb ben. veer een halve meter boven ge middeld hoogwater ligt en dood tij een halve meter onder gemid deld hoogwater. Volledigheidshalve zij nog ver meld, dat de springtij-hoogwater, standen niet steeds even hoog zijn. Beurtelings treedt n.l. steeds een hoog en laag springtij op, deze verschillen ongeveer 40 a 50 cm. Zo zal het verwachte a.s. springtij 40 cm hoger zijn dan verwacht was voor 1 Februari 1.1. Dit verschil is betrekkelijk ge ring, gezien de grote invloed die de wind op de waterstand heeft. De hoogwaterstanden, die op treden bij windstilte kunnen nauwkeurig worden voorspeld. De invloed van een storm kan echter zeer groot zijn. Een com binatie van springtij en een storm uit het N. W. veroorzaakt een z.g. stormvloed, die een wa terstandsverhoging kan geven van 1 a 2 meter. Hiervoor dienen echter alle omstandigheden sa men te werken. Dit vond op 1 Februari 1.1. plaats. Gelukkig komt een dergelijke samenloop van omstandigheden slechts hoogst zelden voor, zodat het wel zeer pessimistisch is om het-dit a.s. weekeinde weer te verwach ten. De zeeweringen of waar het geïnundeerde gebieden be treft de eerste binnendijken zijn de afgelopen dagen weer in zoverre hersteld, dat zij het ver wachte springtij ruimschoots kunnen keren. Daarbij bestaat bovendien nog een zekere reserve voor opwaaiïng en golfoploop. Zolang er voor het tijdvak van 1319 Februari geen aanhou dende stormen uit het Westen of N.W. worden voorspeld, bestaat er dus geen reden voor bezorgd heid. Om niettemin op alle gebeur lijkheden voorbereid te zijn, heeft de Rijkswaterstaat in overleg met de burgemeester en de mili taire commandant een bewa- kings- en waarschuwingsorgani satie in het leven geroepen. De dijken worden bewaakt en door telefonisch contact van de verschillende dijkbewakingspos- ten met de commandoposten en de burgemeesters, waarbij mili taire jeeps met telefoon zullen worden ingezet, is een zo vlug mogelijke waarschuwing ver< zekerd. Groepen arbeiders en militairen, auto's en materialen worden gereed gehouden om direct op bedreigde punten hulp te bieden. De bevolking kan het beste medewerken door rustig te blijven, zich niet onnodig op de waterkeringen te begeven en zich niet ongevraagd te mengen in de beveiligingsmaatregelen. BEKENDMAKING VAN DE BURGEMEESTER. In aansluiting op bovenstaan de mededeling van de Rijkswa terstaat wordt er dezerzijds op gewezen, dat de tijdstippen van hoogwater bij het aanstaande springtij vallen op Zondag 15 Februari a.s. te 15.36 uur en op Maandag 16 Februari a.s. te 3.50 uur. Gelijk door de Rijkswaterstaat uiteengezet bestaat er bij dit te verwachten springtij geen reden voor bezorgdheid. Wil men noch tans ten overvloede zelf enige maatregel nemen, dan wordt aan de bewoners van het laag gelegen stadsgedeelte geraden, wanneer er tegen de vermelde tijdstippen wederom een N. W. storm zou opsteken, de grondverdieping van hun huizen te ontruimen, zich op de bovenverdieping te voorzien van drinkwater en le vensmiddelen en daar paraat te blijven voor het eventueel tref fen van verdere maatregelen. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLE GEN. De Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid van uitleveringsverplichtingen wordt gegarandeerd, moet als een vol doende basis voor de uitlevering van de in Duitsland gearresteer de Bredase vluchtelingen worden beschouwd. Tot deze conclusie komt professor Bilsinger van de universiteit van Freiburg in een deskundig advies, dat hij op ver zoek van het Oberlandesgericht in Dusseldorp heeft gegeven. De Duitse wetgeving bepaalt, dat bij afwezigheid van een uitleve ringsverdrag in concrete geval len een accoord inzake een uit levering kan worden getroffen, mits daarbij wederkerigheid ge garandeerd wordt. Het gerecht had over de betekenis van deze bepaling een deskundig advies gevraagd. De gearresteerde S.S.- man Faber zal, alvorens de Duit se regering tot uitlevering kan overgaan, voor het gerecht in Dusseldorp moeten verschijnen, dat over zijn verzoek tot het ver lenen van asyl als politiek vluch teling zal moeten beslissen. De tweede gearresteerde, Bikker, zal voor het gerecht in Hamm ver schijnen. De data van de behan deling staan evenwel nog niet vast. 9 °/o DIVIDEND ZEEUWSCHE CONFECTIEFABRIEKEN. Met voldoening meldt de direc tie van de N.V. Zeeuwsche con fectiefabrieken te Middelburg, dat de behaalde bedrijfsresulta ten gunstig afsteken bij haar verwachtingen na het 1ste half jaar, toen de resultaten hoe wel niet verliesgevend weinig reden tot tevredenheid gaven. Aan de vernieuwing van het machinepark is wederom grote aandacht besteed. Door nieuwe aanschaffingen is tevens de fa- brieksoutillage op peil gehouden. De export heeft de volle aan dacht van de directie gehad. De voor dit doel bestemde productie kon vlot worden verkocht. Het streven van de directie blijft er op gericht, een zekere continuïteit te betrachten in de dividendpolitiek. In verband met de omstandigheden is het haar daarom aangenaam een onver anderd dividend van 9 ®/o te kun nen handhaven, terwijl practisch alle open en stille reserve onaan getast blijven. De vooruitzichten voor 1953 zijn niet ongunstig. Het bedrijf is de eerste 5 maanden volledig bezet, maar ook nu geldt weer De N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij geeft het volgende overzicht van de electriciteitsvoorziening in Zee land: Walcheren: Op dit eiland zijn alleen Kleverskerk en een klein deel van Arnemuiden nog zonder electriciteit. Zuid-Beveland: De volgende plaatsen kunnen nog niet uit het net stroom betrekken: Wolfaarts- dijk, Ellewoutsdijk, Oudelande, Baarland, Kruiningen, Waarde, Rilland-Bath. Noord-Beveland: In Kortgene zal binnenkort voor vitale doel einden stroom kunnen worden geleverd. Hieronder publiceren wij de derde lijst van Zeeuwse slacht offers van de overstromingsramp. De lijst is ons ter beschik king gesteld door het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Het Ned Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. KORTGENE. Krijn Janse (Torendijk); Stoffelina van Boven, echtg. van Willem Westerweel (Torendijk); Adriana de Looff (Hoofd straat); Mevr. JacobsKeydenier (Torendijk); Cornells Pie- ter Nijsse; Elisabeth Weys, geb. 2-8-50 (£ats Annapolder Annie Clement, 5 jaar, dochter van A. Clement (Torendijk), Wed. P. de Looff (Torendijk); Cornelia Nijsse—Bolle, ongeveer 31 jaar (Torendijk); Wilhelmina Schrier, ongehuwd. NIEUWERKERK. Jebbigje Scholten, geb. 8-11-44; Hendrikus Johannes Herma- nus Scholten, geb. 1-6-48; Elisabeth Cornelia Scholten, geb. 24-12-52 Johannes Stoutjesdijk, geb. 1-3-77Cornelia Krabbe, geb. 3-8-79, echtg. van Joh. Stoutjesdijk; Adrianus Kik, geb 5-6-46, Jan Jacobus Kik, geb. 8-6-49; Jozina Cornelia Kik geb. 8-7-52; Jannetje de Jonge, geb. 4-10-94, echtg. van Jan de B i, Neeltje de Reus, geb. 10-3-13, echtg. van Adriaan Stoutjesdfjk, Willy Goudzwaard, geb. 17-2-40, dochter van Neeltje de Reus, Leentje Kooijman, ongeveer 8 jaar, zoon van J. H Koopman, (Ooststraat); Adriana PuitOverbeeke, (Ooststraat 18o). OUDELANDE. Te Goes geïdentificeerd: Cornelia Adriana Jansens, geb. 20-10-75, echtg. van Joh. Mol (B 9); Joh. Mol geb 13-4-75, echtg. van Cornelia Adriana Jansens (B 9); Jan de Jager, geb. é-11-76 (B 68). ST. PHILIPSLAND. Begraven: Willem Kunst, ongev. 82 jaar (Achterstraat 1). RILLAND-BATH. Dirk Dronkers ongev. 90 jaar; Johanna Dronkers, ongev. 91 jaar; Foort Nijsse, ongev. 18 jaar; Pieternella Nijsse, ongev. 20 iaar- Catharina Nijsse, ongev. 15 jaar; Wed. A. Blok— Krieger' (A. Buteijnweg)Mevr. De BokxSchrier (Zimmer- manpolder)A. Cijsouw (Hoofdweg); J. Go"aDu'hi^ meester; Mevr. Van Zwienenv. d. Maas (2e weg bij R.K. klMaatje Kriger, geb. 22-9-72; Jan Nijsse, geb. 14-3-34. STAVENISSE. Ta cob Stoel geb 24-9-72 te Kerkwerve (Bos A 41); Cornelia Adriana Mol' geb. 12-10-36 (Kerkstraat A 306a); Leendert Hage, geb. 27-12-07, echtg. van Wilhelmina Janna Sonke (Kerkstraat A 310); Neeltje Cornelia van Zuien, geb. 14-10-39, (Kerkstraat A 319); Jacobus Martinus Moerland, geb. 2o-10-J6, echtg. van Maria Fierens (Kerkstraat A 330)Johanna Luijk, geb. 29-7-67, (Poststraat A 378); Johanna Pieternella Hage, geb! 20-9-29 (Molenpad A 200). Johanna Geluk, geb. 5-3-29 (Buurtseweg B 60); Anthonetta Pieternella Quist, geb. 6-1-92, echtg. van Jacob Blokpoel 'Kerk straat A 303); Helena Wesdorp, geb. 7-9-89, echtg. van Abel Jan van der Reest (Kerkstraat A 363). KAPELLE. Adriana Nijsse, geb. 22-6-39. OUVVERKERK. Wed van Jan Slager; Marina Koopman, 50 a 55 jaar, echtg. van C.'Westenbrugge (Molenweg). Schouwen-Duiveland: Slechts de volgende plaatsen kunnen thans nog stroom uit het open bare net ontvangen: Zierikzee, Brouwershaven, Noordgouwe, Zonnemaire en Schuddebeurs. In Zierikzee, dat een gas- straatverlichting heeft, die door het stilliggen van de gasfabriek niet werkt, is men doende pro visorisch een electrische straat verlichting aan te brengen. In Brouwershaven zijn weer 40 per celen aangesloten. Tholen: Op geheel Tholen is thans weer stroom uit het open baar net te betrekken, behalve in Stavenisse, dat geheel geïso leerd ligt. Sint Philipsland: Hier kan slechts stroom worden betrokken door de watertoren en de aard appeldrogerij bij het plaatsje St Philipsland. Noodaggregaten voor de voorziening van stroom op be perkte schaal aan de bevolking zijn of zullen door de N.V. P.Z.E.M. worden opgesteld. Bovendien is een aantal nood- aggregaten op verspreide plaat sen in dienst voor de verlichting van pompwerkzaamheden of her stel van dijkbreuken. De algemene indruk is, dat in de droog komende plaatsen de netten en huisaansluitingen zeer zwaar zijn beschadigd en dat alle desbetreffende schakel- en trans formatorstations zullen moeten worden leeg gehaald en van nieu we of zo mogelijk herstelde ma- teiralen zullen moeten worden voorzien. Hoewel alle beschikbare krach ten van de P.Z.E.M. hiervoor met grote voortvarendheid werk zaam zijn, daarbij gesteund door alle mogelijke hulp van andere electriciteitsbedrijven en particu liere ondernemingen, is het toch waarschijnlijk, dat met het her stel zeer lange tijd en zeer hog kosten gemoeid zijn. Ten aanzien van die wederop bouw- en herstelwerkzaamheden, waarbij het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting zal zijn betrokken, kan voorlopig het volgende worden medege deeld: Betrouwbare gegevens over de omvang van de schade aan ge bouwen zijn nog niet voorhan den. Thans zijn deze ook niet te verkrijgen; het wachten is op het droogvallen van de geïnundeerde gebieden. Veel zal afhangen van de weersomstandigheden in de komende weken. Ongetwijfeld zal er veel herstelbare schade zijn. Er bestaat geen vrees, dat de te verwachten werkzaamheden het apparaat van het ministerie bovenmatig zullen belasten. Thans is de verwachting ge wettigd dat de technische en ad ministratieve taken met betrek king tot de wederopbouwarbeid in de getroffen gebieden in hoofdzaak plaatselijk zullen kun nen worden aangevat en uitge voerd. Daartoe zal in vele geval len versterking van de plaatse lijke en/of regionale apparatuur noodzakelijk zijn. Waar nodig zullen de directies van de weder opbouw in de provincies de no dige bijstand verlenen. In de betrokken gebieden zul len uiteraard niet zodanige be perkingen ten aanzien van de bouwbedrijvigheid gelden, dat herstel en wederopbouw daar door zullen worden belemmerd. Voor het noodherstel zal de grootst mogelijke hulp van rijks wege worden verleend. Het stre ven is erop gericht om door een zo eenvoudig mogelijke en vlot werkende schaderegeling een snel herstel te bevorderen. Over' de mate van schadeloosstelling en de wijze, waarop deze zal wor den verleend, zullen zo spoedig nodig mededelingen volgen. De republikeinse voorzitter va* de commissie van het huis van afgevaardigden, voor on-Ameri- kaanse gedragingen, Frank Vel de, heeft gezegd dat Russische spionnen in de Amerikaanse uni versiteiten zijn binnengedrongen en de Russen hebben geholpen bij het ontdekken van het ge heim van de atoombom. Velde verklaarde dat toen hij van Truman hoorde dat de Rus sen de atoombom hadden, hij er zich van bewust werd dat Rus land het probleem nooit zou hebben opgelost behalve door het binnendringen van zijn spionnen in verschillende laboratoria en hoge scholen van de Verenigde Staten. dat het uitvoeren van deze op drachten afhankeliik is van een geregelde aanvoer van de tijdig bestelde grondstoffen, aldus het verslag. TECHNISCHE NOODHULP LANDBOUWTRACTOREN EN WERKTUIGEN. De schadelijke invloed van zeewater op tractoren en werk tuigen valt niet licht te over schatten. Slechts een grondige behandeling kan volledige on bruikbaarheid voorkomen. Het ligt daarom in de bedoe ling de machines onder leiding van de P-B.H.'s voor zoveel mo gelijk uit het water te halen en na registratie onmiddellijk kos teloos met een roestwerend middel te behandelen. Hiertoe kan worden beschikt over een aantal met de nodige apparatuur toegeruste technici van het Instituut van Land bouwtechniek en Rationalisatie ie Wageningen. De behandeling heeft tot doel de schadelijke in werking van het zout zo niet te voorkomen, zcveel mogelijk te beperken. Landbouwers, %die een anti- roestbehandeling van hun trac toren en werktuigen wensen, dienen zich daartoe in verbin ding te stellen met de Rijks- landbouwcon sulenten in hun gebied. Voor de Zeeuwse eilanden is dit de R L.C. te Goes, Grote Markt 24, tel. K 1100-2347/2348. Voor Zeeuws-Vlaanderen de R.L.C. te Axel, Noordstraat 23, tel. 255. Na de behandeling met roest- werende middelen, waardoor de machines tenminste voor enige tijd voor verder bederf worden behoed, moet een algehele re visie volgen. Hiervoor wordt thans een regeling getroffen, die zo spoedig mogelijk bekend gemaakt zal worden. Bijna 34.000,bijeen te Terneuzen. Woensdagavond was te Terneu zen een bedrag van 33.958,15 bijeengebracht voor het nationa le rampenfonds. De collecte in de kerk der Geref. gemeente heeft Zondag 2201,opgebracht. Nog meer geld! Het bestuur van de kaartclub ,Ons Genoegen" organiseerde in het parochiehuis een kaartwed- strijd. De voorzitter de heer B. Bos, kon een 60-tal kaarters ver welkomen. Het resultaat was dat 75 aan het rampenfonds kon worden afgedragen. De Engels-Amerikaanse be sprekingen met Perzische func tionarissen over het Engels- Perzische oliegeschil hebben thans, volgens te New York uit Washington ontvangen toerich ten, een stadium bereikt, dat de kansen op een regeling tamelijk onzeker zijn- Enkele Amerikaanse func tionarissen menen, dat mis schien de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles persoonlijk zich in de onder handelingen zal moeten men gen. Naar het schijnt zijn En geland en Perzië niet bereid tot beoogt. De autoritieiten, die een onder zoek instellen naar het „zuigelin- genpoederschandaal" in West- Frankrijk, hebben bekendge maakt, dat tengevolge van het gebruiken van een vergiftig poeder vorig jaar 152 zuigelin gen om het leven zijn gekomen, terwijl 752 zuigelingen verwon dingen hebben opgelopen. Het poeder, dat te Bordeaux werd vervaardigd en in grote hoeveelheden in West-Frankrijk werd verkocht, bleek een hoog arsenicum-gehalte te bevatten. De scheikundige, die aan het hoofd stond van de betrokken fa briek zal wegens doodslag terecht moeten staan. Premier Ohurchil! heeft mee gedeeld dat de Britse regering op het ogenblik geen verkorting van de dienstplicht van 2 jaar Bruinisse en Oosterland heeft de Grondmij. een aanvang gemaakt. Wanneer de gaten in deze bin nendijk dicht zijn, vallen de 800 ha grote polder en het dorp Bruinisse üroog. Dit dorp kwam niet onder wa ter door het breken van de bui tendijken doch door het breken van deze binnendijk, waardoor het water, nadat het 12 uur eer der de nabijgelegen polder Oos terland was binnengestroomd, ook de polder Bruinisse blank zette. Benoemd. Tot 3e ambtenaar ter secreta rie alhier werd met ingang van 15 Februari a.s. benoemd de heer J. Geerards alhier. Tentoonstelling. De pas opgerichte vereniging van dierenvrienden alhier heeft in het patronaat een tentoonstel ling van vele soorten dieren ge organiseerd. Hier werden o.a. prachtige fazanten, pauwen, alle soorten kippen, hanen, konijnen, duiven, kanaries enz. aangevoerd. Het interessante was dat bijna alle dieren reeds kampioenen wa ren van vorige tentoonstellingen. De jonge vereniging heeft een mooi succes geboekt, gezien de grote belangstelling. De zuivere opbrengst komt ten goede van het nationaal rampenfonds. Biljartclub van Koewacht blijft niet achter. Op een vergadering van de bil jartclub, welke aanvankelijk be doeld was tot het houden van een jaarlijkse teerdag, werd be sloten deze niet te laten door gaan. Het bijeengebrachte bedrag van 100 werd ter beschikking gesteld van het nationaal ïam- penfonds. Militair ernstig gewond. Evenals elders zijn de militai ren, die werkzaam waren bij het herstellen en dichten van de dij ken, te Kloosterzande door ande ren vervangen. Gedurende de tijd die zij in ons midden waren, hebben deze jongens hun beste krachten ge geven aan de zo nodige herstel werkzaamheden, zo zelfs dat meerderen op de ziekenlijst kwa men te staan en hier moesten achterblijven. Te Zeedorp had nog een vrij ernstig ongeluk plaats. Effn mi litair kreeg daar een zak zand op het hoofd. Hij werd met een nek- wervelfractuur naar het zieken huis gebracht. Zijn toestand gaat gelukkig vooruit, want Dinsdag mocht hij reeds bezoek ontvan gen van zijn ouders. verdere concessies, wanneer de regering.Eisenhower niet ten volle de grote trekken van de regeling ondersteunt, welke on der de vorige Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Achescn, werd ontworpen. Hij verklaarde er zeker van te zijn, dat een dergelijke maatre gel in geheel Europa wanhoop zou brengen en vele van de toe trekkingen met de Ver. Staten neg moeilijker zouden maken dan die op het ogenblik al zijn. Aanrijding. Toen omstreeks half een de heer J. F. zich per bromfiets uit de Noordstraat over de Axelse- brug huiswaarts wilde begeven, werd hij op het kruispunt Noord straat-Axelsebrug-Herengracht aangereden door een militaire wagen, waarvan de bestuurder verzuimde de bromfietser voor rang te verlenen. De bromfiets werd aan de ach terzijde zwaar beschadigd. Botsing. Gistermiddag omstreeks 4 uur kwamen in de Kijkuit alhier de vrachtwagens van de Fa. K., be stuurd door de heer A., en van de Fa. Gebrs. de N. uit Water landkerkje met elkaar in botsing. Toen de in de richting Schoon- dijke rijdende vrachtwagen van de Fa. K. linksaf sloeg, werd deze door de hem achteropko mende vrachtauto van de Gebrs. de N., wiens remmen volgens de bestuurder weigerden, aan de linkerachterkant aangereden en zwaar beschadigd. De dieseltruck van de Gebrs. de N. liep weinig materiële schade op. Persoonlij ke ongevallen deden zich niet voor. Binnendijk gedicht. Met de voorbereidingen tot het dichten van de gaten in de z.g. Oude dijk, de slaperdijk tussen Nieuw douanekantoor. Overslag krijgt op de wijk Rode Sluis aan de 2e doorlaatpost een nieuw douanekantoor. De werk zaamheden zijn reeds aangevan gen en het gebouw past goed bij het natuurschoon aldaar. Voor de dienstdoende ambtenaren zal het een grote verbetering zijn. Het kantoor zal waarschijnlijk in Maart in gebruik worden geno men. Militair verongelukt. Dinsdagmiddag is een militair verongelukt, die werkzaam was geweest aan het herstel van de dijk te Campen. Na afloop van de werkzaamheden werden de mili tairen per truck naar hun kwar tier in Stoppeldijk teruggebracht. De auto reed van de dijk en kan telde. Eén van de inzittenden, i 21-jarige dienstplichtige, werd de borstkas ingedrukt. Dr. Du Puij kon slechts de dood con stateren. Drie andere militairen werden ernstig gewond en ter observatie naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. Ook het lijk van het slachtoffer werd daarheen overgebracht. 23) Nadruk verboden Vanzelfsprekend waren de ar me dieren geheel uit hun doen. Eerst de reis naar Melbourne in een onbekende wereld, die voor bij tolde, terwijl ze toch stil ston den en nu weer een stal, waar van de vloer stil bleef staan en een horizon, die op en neer wip te. Ze waren dus in het eerste begin nerveus en ongedurig, maar langzaam aan scheen het te wennen en werden ze rustiger. De zee was zo glad als mijn hand, er woei een heerlijk fris briesje, zodat alles botertje tot de boom was. En toch, dacht ik, zal ik blij zijn, als ik voor de bank van Belawan lig en het spul achter de rug is. Daarom gaf ik Bill opdracht, om er maar een schepje op te gooien, want ten slotte, wat ik op mijn charterreis gespaard had kon er nu, dat ik een behoorlijke lading had, wel weer af. Vijf lange dagen bleven weer en wind standvastig en deden we tussen de 350 en 380 knopen per etmaal, wat voor een scheep je als de „Ping Ho" mooi werk is. Maar er is dan ook geen tweede meester als Bill om zijn machine in tip-top orde te hou den. De zesde dag was de wind volkomen zoek en zat er zo goed als geen rimpeltje in het oceaan- vlak. Kijk, dan loop je als ouwe zee rot direct naar het weerglas en ja hoor, de barometer zakte zienderogen. Ik riep Bill er bij en waarschuwde hem. „Bill", zei ik, „het is te lang mooi geweest. Het glas valt als een baksteen en je kan er van op aan, dat we een stootje krijgen, dus blijf er zelf bij." We stonden op de commando brug en nog voordat ik uitge sproken was zag ik aan de hori zon een klein onbeduidend kop- wolkje komen opzetten. „Bill, ga naar beneden, want daar komt het gevaar al aan", zei ik, terwijl ik op dat kopwolk- je- wees, dat intussen al tot een fregat met volle zeilen was ge groeid. Ik blies voor de bootsman en gaf hem order met een paar mannetjes de paardenjongens bij te staan, want ik verwachtte spul. Binnen de tien minuten kwam de wind opzetten en was de hemel roetzwart. Het was één uur 's middags, maar het was minstens even donker als op een winteravond in ons dierbaar vaderlandje. Even nog een wind vlaag, maar toen stak de storm ook goed op. Ik gaf bevel om halve kracht te gaan en draaide tegelijk een paar streken naar stuurboord, zodat de „Ping Ho" pal met de steven in de wind kwam te liggen. Ze bonkte en sftamnte hevig en van tijd tot tijd kwamen reeds kleine zeetjes over. De moeite waard was het echter niet en ze kwamen niet zo ver, dat ze over de paarden kwa men. Maar het werd hoe langer hoe erger. De zee was zwart als inkt en tot mijn geluk plenste plots een stortregen naar beneden. Ik zeg, tot mijn geluk, want dat was iets, dat die paarden begrepen en waardoor ze, als een zeetje over kwam, niet onrustiger zouden worden. Water, dat uit de hemel komt, kennen ze. Het kan geen kwaad, maar als het water in zulke kwanta en geheel onver wacht van beneden af tegen hen cpplenst, raken ze de kop kwijt. Nu merken ze door de plens- regen niet, dat er ook nog van een andere kant water over hen heen gehoosd werd. Ze trokken wat aan de halsters, hadden soms een beetje moeite om op de been te blijven, maar in ieder geval, het werd geen paniek, zoals ik gevreesd had. Paniek heerste er alleen bij de twee paardenboefjes, dié nota bene aan boord waren voor de verzorging van de paarden en toen heb ik een stukje vocabu laire weggegeven. Ze keken even bewonderend op en waren met een over hun schrik heen. Wel, dat grapje heeft geduurd tot de volgende ochtend 10 uur, toen plots de wind ging liggen' en een stralend zonnetje door brak. Dan is het altijd weer op nieuw of alles slechts een kwade droom en of het mooie weer niet van de lucht is geweest. Maar, toen we naar de boxes en de bedding gingen kijken, was dat droomidee gauw verdwenen Van de bedding was natuurlijk geen sprietje stroo meer te be kennen en de hekken, waarvan boxes bij elkaar gesjord waren, leken wel een partij brandhout Ik telde de paarden en wonder boven wonder waren er nog steeds veertig, maar zo mogelijk zagen ze er nog schunniger uit dan toen ze aan boord stapten Omstreeks 12.15 uur Woens dagmiddag is een Thunderjet- straaljager van de vliegbasis Vonkel bij het vliegveld Güters- loh, gelegen ten N. van Pader- born (Duitsland) verongelukt, waarbij de 23-jarige sergeant- vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nijmegen het leven verloor. De vlieger kreeg tijdens een oefening op geringe hoogte met motor storing te kampen en trachtte een noodlanding te maken. Deze noodlanding had een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte, bleek de vlieger reeds te zijn overleden. Een commissie van onderzoek is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. President Prasad heeft naar aanleiding van presidents Eisen howers nieuwe politiek ten aan- zen van Formosa verklaard, dat India „ernstig bezorgd" is over de jongste ontwikkelingen, die zijns inziens de oorlog in Korea zcuden kunnen uitbreiden. Dit is de eerste officiële com mentaar op Eisenhowers besluit om Formosa te deneutraliseren. In een toespraak tot het par lement bij de opening van het debat over de begroting ver klaarde Prasad nog, dat hij hoopte, dat uitbreiding van de oorlog zou worden voorkomen en de problemen op vreedzamer manier zouden worden opgelost.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2