DE NOTA OVER DE WATERSNOOD Koningin Juliana landt helicopter per DE REGERING ANTWOORDT Tweede Kamer dringt aan op snelle hulp Ongeveer een milliard schade Nederlandse emigranten naar Nederlandse aak bij Emmerik gezonken Onvergetelijke ogenblikken voor St. Annaland De minister van Waterstaat aan het woord WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-MAANSTANDEN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953. 8e Jaargang No. 2265. Ruim 34 millioen gulden bijeen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Bij de voortgezette behandeling van de regeringsnota heeft de heer Tilanus (C.H.) uiting ge geven aan zijn gevoel van dank baarheid voor de betoonde hulp vaardigheid. Bij deze ramp is een gevoel van saamhorigheid gebleken, die zich ook uitstrekte tot het bui tenland. Wat met Schouwen en Duive- land is gebeurd, verbaast spr. Op 1 Febr. was er daarvan geen bericht ontvangen en eerst op 2 Febr. scheen men van de gevaar lijke toestand op de hoogte te zijn. Heeft men dan niet de be schikking over een vliegtuig ge had? Hij vestigt er de aandacht op, van hoe grote betekenis de bin nenwaterkeringen zijn, en hij hoopt, dat daaraan in de toe komst alle aandacht zal worden besteed. Het belangrijkste is thans het herstel der dijken. Een plan voor afsluiting der zeegaten zou spr. van harte toejuichen. Van verschillende zijden heeft hem de klacht bereikt, dat de voorzitter van de centrale eva cuatie-commissie herhaaldelijk ingrijpt in het werk der provin- éiaie evacuatiecommissies. Waarom, zo vraagt de heer Ti lanus o.a„ is de Nederlandse Mid- denstandsbank niet ingeschakeld bij de credietverlening aan het bedrijfsleven in het getroffen ge bied? Nu er nog oorlogsschadegeval len zijn, die nog niet zijn afge wikkeld, zegt spr., dat hem een angst voor ambtenarij bekruipt, als deze schaderegeling weer wordt toegepast. Hij dringt aan op snelle afdoening. De candidaatstelling voor de gemeenteraad zal niet in alle ge meenten kunnen geschieden. Daarom vraagt spr. of het niet goed zou zijn de gemeenteraads verkiezingen een jaar uit te stel len. De heer Gortzak (C.P.N.) zegt, dat de nota geen antwoord geeft op de vraag naar de oorzaak van de ramp. Gevraagd kan worden wat de overheid heeft gedaan om de bevolking in staat te stel len zich tegen het water te ver dedigen. Spr. betoogt vervolgens, dat het de taak der overheid is in het levensonderhoud der getrof fenen te voorzien. Dat moet het rampenfonds niet doen. Hij wenst algehele vergoeding der schade. Spr. stelt voor de defensie-uit gaven voor 1953 te verlagen met 500 millioen en dit bedrag te bestemmen voor de leniging van de nood en het herstel. De heer Oud (VVD) sluit zich aan bij de woorden van deernis, die buiten en in de Kamer zijn gesproken. Hulde brengt hij aan de presi dent der Kamer voor de wijze waarop hij via de radio het volk heeft toegesproken. Wat het herstel aangaat is spr. van oordeel, dat de schade in be ginsel moet worden gedragen door het gehele volk. De schade moet zo snel moge lijk worden afgewikkeld. Het tempo van de „materiële oorlogs schade" moet daarbij niet tot voorbeeld worden genomen. Spr. zou de waterschapsorgani satie niet willen doen verdwij nen, maar wel zou een reorgani satie van de waterschapsindeling overwogen moeten worden. On der het oog dient z.i. ook te wor den gezien de vraag, of het finan ciële vlak, waarop het water schap staat, wel breed genoeg is. Nagegaan moet worden, of er tekortkomingen zijn geweest. Men moet dat doen om te weten, of de maatregelen voor de toe komst op de juiste wijze worden getroffen. Spr. vraagt of het juist is, dat er gewaarschuwd is voor te lage dijken en dat men uit het weer bericht van Zaterdag had kun nen opmaken, dat er iets ern stigs te wachten was. Verder vraagt hij of de organisatie vol doende was om de mensen tijdig te waarschuwen. De heer Zandt (S.G.) betoogt o.a. dat de getroffenen de schade, die zij hebben geleden, niet zelf kunnen dragen. Bij deze ramp is gebleken hoe goed het is, als de militairen niet te ver van hun woonplaats zijn gelegerd. Daar door konden zij spoedig in hun kazernes zijn. Spr. vraagt of het juist is, dat terwijl het A.N.P. in de nacht van Zaterdag op Zondag paraat was en het Roode Kruis in de weer was, verschillende autoritei ten niet te bereiken waren. De dijken moeten zo sterk mo gelijk worden gemaakt. Met belangstelling wacht hij rapporten over sluiting der zee gaten af, maar zolang deze af sluiting niet tot stand is ge komen, dienen de dijken in zeer goede staat te worden gebracht. De vergoeding van de schade behoort snel te worden geregeld. De uitkering mag niet zo lang 'duren als bij de vergoeding der materiële oorlogsschaden. De heer Schouten (A.R.) sluit zich aan bij de herdenkingswoor den en bij degenen, die waarde ring hebben geuit jegens het op treden van het koninklijk huis. Het ogenblik tot het uitbren gen van critiek op wat is ge daan en gelaten is nog niet aan gebroken. Een critische beoor deling zou op dit ogenblik van ondankbaarheid getuigen voor het ontzaglijke werk, dat duizen den hebben verricht. Z.i. moet de regering aandacht besteden aan de tekortkomingen, die ge bleken zijn. Spr. dringt erop aan de studie nopens de mogelijkheid van af sluiting der zee-armen in snel tempo ter hand te nemen, zonder de deugdelijkheid door deze snel heid te doen lijden. De maatregelen tot het ver krijgen van een verhoogde veilig heid, welke dë regering beoogt, zijn urgenter dan men denkt, meent de heer Schouten. De be scherming der burgerbevolking zal daarbij betrokken moeten worden. Als de waarschuwings dienst goed werkt, moet er ook voor gezorgd worden, dat er aan dacht wordt geschonken aan de waarschuwingen. De schadevergoeding moet zo veel mogelijk een integraal ka rakter hebben, doch hij spreekt dit uit met een reserve, omdat van de omvang van de schade zal afhangen, wat het Nederland se volk kan doen. De regering moet zo spoedig mogelijk de ge gevens verzamelen, die nodig zijn voor de vaststelling van de omvang der schade in geld uitge drukt. Men moet niet eerst komen met voorlopige regelingen en de regeling dient zo te zijn, dat men niet met tientallen in stanties te maken krijgt. Het uitvoeringsapparaat moet zo een voudig mogelijk worden gehou den. Spr. verklaart geen bezwaar te hebben tegen een regeling, vol gens welke het nationaal ram penfonds een bepaald deel van de schade zou financieren. Daar voor zou het Nederlandse volk gedurende lange tijd zijn offer vaardigheid moeten tonen, die nu weer zo eensgezind is ge bleken. De heer Van der Feltz (C.H.) geeft een schets van de toestand in Zeeland. De stemming daar is er een van dankbaarheid, grimmige ernst en Godsvertrou wen. O.m. geeft hij in overweging de vraag, of het onderhoud der dijken niet een taak van het rijk is en niet van de waterschappen. Spr. vraagt o.m. of de rege ring bereid is voor de belastin gen een andere houding te doen aannemen ten opzichte van de getroffenen dan geschied is ten aanzien van hen, die vergoedin gen voor oorlogsschade kregen. Mevr. LipsOdinot (CPN) vraagt o.m. gezinsverzorgsters alleen in te zetten, als de gezin nen om haar hulp vragen. Voorts vraagt zij de beschik- baargestelde kleding zo te sor teren, dat alleen het beste over blijft. Hetzelfde moet met het huisraad geschieden. Zij informeert naar de moge lijkheid van de bouw van nood woningen. Tot Woensdagavond was er bij het nationaal rampenfonds ruim 34 millioen gulden binnengeko. men. Daags tevoren was de stand ruim 31 millioen. De Chileense regering heeft plannen besproken om 1000 Ne derlandse landverhuizers op haar kosten naar Chili te laten komen, waar zij zich in het Zui den zouden kunnen vestigen. De regering besloot een be roep op de andere Zuidameri- kaanse landen te doen om Ne derland eveneens te helpen. Bij Emmerik is na een bot sing met het Duitse motorschip „Hannover" de Rotterdamse rijnaak ,-Damko 76" gezonken- De Damko 76, die deel uit maakte van een sleep, werd aan de achtersteven geramd. De aak die met cement was geladen, zonk binnen enkele minuten. De opvarenden konden zich redden. Minister-Firesident Drees be antwoordt de sprekers, die in eerste termijn het woord hebben gevoerd. De nota moest onvol ledig zijn, zo geeft hij te kennen. De regering zal de Kamer van tijd tot tijd nader inlichten. Vooral was de nota onvolledig voor jyat de bevolking zelf heeft gedaan. Er is alom bewondering voor de ontzaglijke inspanning en de hel dendaden van velen. Vorige week had spr. de illusie dat er eenheid was. Het is helaas niet het geval geweest. Van de E.V.C. ontving spr. een telegram met eisen, anderen deden slechts aanbiedingen. Op het ogenblik, dat Amerikaanse soldaten hon derden mensen redden, werd een Amerikaanse generaal door de heer De Groot in diens krant uit gescholden. Hij merkt op, dat de communisten propaganda trachten te slaan uit de droevige gebeurtenis. De vraag is gesteld, of de ramp voorkomen had kunnen worden. Er is niet één ogenblik geweest, dat deskundigen dijken te zwak achtten en de regering herstel heeft geweigerd. Vervolgens releveert spr., wat er op de eerste dag is ge beurd. Onmiddellijk na de eerste radioberichten hebben verschil lende ministers hem gevraagd of geen ministerraad moest worden gehouden. Spr. meende, dat niet te moeten doen omdat dit uren zou vergen. Hij had de zekerheid dat het hele militaire apparaat in werking zou komen en toen is hij 's middags naar verschillende plaatsen in het noodgebied gegaan. Hetzelfde de den de ministers Algera, Staf en Beel. Om 4.20 uur is de heer Maris, dir.-gen. van de waterstaat, reeds gealarmeerd. Tussen 5 uur en half 6 heeft het A.N.P. contact gehad met de perschef van wa terstaat en het Roode Kruis. In het getroffen gebied zijn mensen geweest, die niet weg wilden. De waarschuwingen hebben niet altijd het gewenste resultaat gehad. De eerste dag zijn er veel ver kenningsvluchten gemhakt. Het is betreurenswaardig, dat Schou wen en Duiveland de eerste dag niet in de aandacht is geweest. De heer Gortzak had gezegd, dat 40 boten werkloos in Breda zijn blijven liggen bij de K.M.A. Spr. heeft mededeling van de gouverneur der academie, dat om 12 uur de boten zijn ingezet bij Fijnaart en Klundert, waarbij cadetten in levensgevaar zijn ge komen. Door het inzetten van het mi litaire apparaat is bewezen, hoe zeer de regering wenste, dat zo groot mogelijke hulp werd ver leend. Voor de toekomst zegt spr, dat de „Bescherming burgerbevol king" van veel belang kan zijn. Was de organisatie voltooid ge weest, dan zou het effect veel groter zijn geweest. Gevraagd is meer te doen voor de bescherming tegen de zee. De bedoeling is helicopters in het defensieapparaat in ruimere mate op te nemen. Het is niet onmogelijk, dat Amerika ze blij vend ter beschikking wil stellen. Ducks zijn niet in het defensie apparaat opgenomen, maar men heeft gebruik kunnen maken van ducks, die o.a. bemand wa ren door Duitsers. Spreker ziet gaarne Duitsers in een dergelijke positie. De klacht van de heer Tilanus omtrent de voorzitter der evacu atiecommissie doet geen recht aan het werk van deze functiona ris, die inderdaad een paar maal heeft moeten ingrijpen. Het gezinsverband van de eva- cué's wordt zoveel mogelijk be waard. Woonruimte behoefde niet te worden gevorderd. Gevraagd is naar een raming der schade. Er is echter nog niet te ramen. Men weet niet wat het dichten der dijken zal kosten en hoe lang het zal duren. Tal van gegevens ontbreken. Onder alle voorbehoud kan spr. zeggen, dat de schade zal liggen rond een milliard. Het financieringsplan is cr nog niet; men moet enige mee gaandheid met ons willen be trachtten, zegt spr. In elk geval zal een beroep worden gedaan op de tegenwaarderekening. Onvermijdelijk zal de ramp in vloed hebben op de plannen, die de regering had voor verlichting der belasting. In Amerika is gezegd, dat ons land de Navo-verplichtingen niet zou kunnen nakomen. De ambas sadeur is gemachtigd dit tegen te spreken. Het rampenfonds is een parti culiere instelling, waarin verte genwoordigers der regering zit ting hebben. De regering is de mening toegedaan, dat men hier staat voor 'n gemeenschapstaak. Dat is niet noodzakelijk een over heidstaak. Het is niet precies af te bakenen, hoe de verhouding met betrekking tot het rampen fonds zal zijn. Rekening moet ook worden gehouden met de hulp, die uit het buitenland komt. Spr. is overtuigd, dat de genen, die hebben bijgedragen, het normaal zullen vinden, ais bepaalde zorg door dit fonds wordt betaald. Het is geen ar menzorg. De heer Reuter heeft bezwaar gemaakt tegen het geven van vergunning voor overwerk. De opbrengst komt aan het fonds, verdubbeld door de directies. De overheid heeft hier niets voorge schreven. Het is een uiting van het vrije bedrijfsleven. Het ligt niet in de bedoeling der regering vergunningen te weigeren. Er is begonnen met een nood- uitkering op de voet van de rege ling oorlogsslachtoffers. Dat is gebeurd omdat men een regeling wilde toepassen, die er al was en die bij de gemeentebesturen bekend was. Uitgangspunten der regeling zijn gezinsgrootte en hoogte van het inkomen. De regeling voor oorlogsslacht. offers had het voordeel, dat ze voor alle groepen kan gelden. De sociale voorzieningen zijn be perkt tot loontrekkenden. De belastingkwesties, door de heer Van der Féltz ter sprake ge bracht, zijn wat tedhnisch om hier te behandelen. Er behoeft geen reden tot ongerustheid te zijn. De schattingen van verloren gegaan vee, opgenomen in de nota, zijn juist. Met de georganiseerde land bouw is er nog geen overleg over de schaderegeling geweest. Wat de straffen voor plunde raars aangaat zegt spr., dat men onmiddellijk wilde berechten. Daartoe werden de plunderaars voor de politierechter gebracht, die maximaal zes maanden kan opleggen. Enstiger gevallen zul len voor de rechtbank komen. Daar is het maximum zes jaar. Voor de gemeenteraadsverkie zingen is de regering voorns mens voorstellen te doen om de verkiezingen uit te stellen in die gemeenten in de rampsgebieden, waar ze niet kunnen worden ge houden. Tenslotte verklaart de minis ter-president, dat hij bij latere bezoeken aan de rampgebieden grote saamhorigheid en toewij ding heeft aangetroffen, welke zeer bemoedigend zijn. Ons land kan zijn taak aan, zeide hij, om dat de ramp een volk heeft ge troffen, dat gezond en krachtig is. Het was op 18 Augustus 1950, dat H.M. de koningin een bezoek aan de gemeente St Annaland bracht. Uit alle huizen wapper den toen de vlaggen. Honderden mensen juichten en zwaaiden en iedereen was dolgelukkig de landsvrouwe op St Annaland te zien. Na bijna drie jaar werd het opnieuw een onvergetelijke dag voor deze gemeente, zij het onder wel heel andere omstandigheden. Om 12 uur zou H.M. koningin Juliana zich van de toestand in St Annaland op de hoogte komen stellen. Het werd echter kwart voor drie, eer een helicopter met de hoge gaste aan boord op het schoolplein landde. Nu wapper den er geen honderden vlaggen uit de huizen; slechts die ene, die nog juist voor de aankomst van H.M. uit de toren kon worden gestoken, moest hetzelfde vertol ken als de honderden dundoeken op 18 Augustus 1950. De koningin droeg een bruine bontmantel met hoofddoek en tekenend voor de toestand ter plaatse ook waterlaarzen. Zij werd begroet door burgemeester F. M. Boogaard, waarna vervol gens notaris A. J. Bierens, dijk graaf, aan haar werd voorge steld. Tezelfdertijd vertoefden in de ze gemeente de chef van de so ciale dienst en de particuliere se cretaris van burgemeester Jean Paul David van Mantès, een stad je ten Z. van Parijs. Vervolgens begaf het gezel schap zich naar de nabijgelegen Rode Kruispost, welke in een school is ondergebracht. Hier PRINS BERNHARD ZAL VOOR B.B.C. EN A.F.N. SPREKEN. De B.B.C. zal heden een toe spraak van prins Bernhard uit zenden. De prins spreekt daarin over de nationale ramp in ons land en richt zich tot de door de overstromingsramp in Engeland getroffenen. Ook voor het „American Forces ?|etwork<' in Duitsland is een toespraak van de prins opgeno men. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Algera, ver schaft vervolgens inlichtingen, waarbij hij de oorzaak van de ramp bespreekt en het probleem der dijken in het gebied beneden de rivieren. Ingaande op de oorzaak be spreekt hij uitvoerig de storm, die een uitzonderlijk karakter droeg. In dit verband zet hij het waarschuwingssysteem uiteen. Om 11.00 uur Zaterdagmorgen 31 Jan. heeft het K.N.M.I. een waarschuwing voor zeer hoog water uitgegeven en 's middags om 5.45 uur een waarschuwing voor gevaarlijk hoog water. De volgende dag, Zondag 1 Febr., gebeurde wat nog niet in de his torie is voorgekomen, dat n.l. van een vloedgolf moest worden gesproken. De opstuwing van het water duurde 24 tot 36 uur voort. Een extra-ongunstige omstandigheid was, dat op het tijdstip van de vloed de grootste windkracht op trad. Bij de beoordeling van de ramp moet men uitgaan van de om standigheden: de ontwikkeling van een zware N.W.-storm van ongemeen lange duur; het sa menvallen ervan met springtij en het samenvallen met de sterkste windkracht. In het debat zijn mededelingen uit het blad „De Ingenieur" aan gehaald, als zou men geweten hebben, dat de dijken te zwak waren. Het moment van publi catie acht spr. niet geslaagd. De minister behandelt dan de vraag, of de dijken te laag wa ren. Spr. meent, dat het voorko men van elke overstroming on mogelijk is. Wetenschappelijk gesproken wist men, dat de dij ken te laag waren, maar de re gering wist niet dat in het tijd perk, waarin voorzieningen ge troffen zouden kunnen worden, deze storm zou optreden. Er zijn hogere standen geweest dan ooit tevoren. Tussen de rijkswaterstaat en de provinciale diensten heeft over het algemeen een uitsteken de samenwerking bestaan in de rampdagen. Z.i. moet aan de binnendijken der waterschappen meer zorg worden besteed. De minister verklaart, dat hem geen berichten hebben bereikt over het gevaar van bunkers. MENSEN IN HUN SLAAP VERRAST. Spr. is van oordeel, dat voort aan in ruimere mate gealarmeerd moet worden. Thans zijn men sen in de slaap verrast. Onderzocht zal worden hoe het alarmeringssysteem kan worden verbeterd. De afdamming der zeegaten is een vraagstuk, dat vele malen moeilijker is dan de afsluitdijk. Spr. zegt, dat er thans geen be slissing kan worden genomen. Het resultaat van de studie moet worden afgewacht. Als er geen bijzondere invloe den ten aanzien van de wind op treden, zal op 16 Febr., wanneer er weer springtij is, het hoge wa. ter weinig hoger zijn dan anders en vermoedelijk lager dan de standen, die sinds 1 Februari zijn voorgekomen. Alle maatregelen zij genomen, die er toe kunnen medewerken gevaar te voorko men. De heer Romme (KVP) is van oordeel, dat uit het debat enige conclusies moeten worden ge trokken. Tot de zegen, die het leed vergezelt, behoort de spon tane handreiking der Nederlan ders onderling. Daarnaast is als een openbaring van volkerenlief. de 'n stroom van hulp gekomen, zelfs uit landen, die zelf getrof fen zijn. Spr. dient een motie in, waarin de dank jegens alle be vriende regeringen wordt uitge drukt. Deze motie is mede on dertekend door CH, VVD, AR, P.v.d.A en SG. De heer Weiter (KNP) is van oordeel, dat voor de dijkverbete- ring moet worden genomen het criterium, dat voor alle moderne dijken heeft gegolden. Spr. meent dat de regering ten aanzien van de secundaire schade een royaal standpunt moet innemen. De heer Schmal (CH) is van mening, dat bij de evacuatie soms te doortastend is opgetreden. De aanwezigheid van twee kapiteins op één schip is niet aanbevelens waardig. Bij wijziging van de re geling zou men tot provinciale or ganisatie kunnen komen. De heer Gortzak (CPN) merkt o.m. op, dat als zijn partijgenoten achter de rege ingstafel zitten, de dijken niet meer zullen doorbre ken. Hij verklaart, dat ook het we reldvakverbond, waarbij de Sow- jet-Unie is aangesloten, een inza meling onder al zijn leden heeft aangekondigd. Er is al een half millioen francs aanwezig. Tijdens de vergadering is spr. opgebeld door twee personen, die verklaren, dat de boten, waarop hij doelde (Breda), niet van hun plaats zijn geweest. Hij zegt ver der, dat honderden boten elders niet zijn gebruikt. Een onderzoek is z.i. gewenst. Spr. dient een motie in voor een vergoeding van rijkswege voor gederfde inkomsten, daarbij een jaarinkomen van maximaal 10.000 nemende en voorts een schadevergoeding van rijkswege tot een maximum van 100.000. De heer Van Meel (KVP) be pleit nog het voorkomen van ad ministratieve romslomp. De minister-president, de heer Drees, herhaalt dat de uitkering op basis van de regeling oorlogs slachtoffers is gekozen om on middellijk een regeling te heb ben, die bekend is. Ze zal kort gelden en royaal en redelijk wor den toegepast. Spr. verklaart dat hij on het standpunt stond, dat er boten gevorderd moesten worden, als ze niet beschikbaar werden ge steld. Wanneer het wereldvakver bond al een half millioen francs bijeen heeft, is dat prachtig. In Breda zijn de 40 boten uitge gaan. Enige pontons zijn in Breda gebleven, omdat ze voor dit werk niet gebruikt konden worden. Ze hadden geen middelen voor voortbeweging. De motie-Romme wordt z.h.s. aangenomen. De motie-Gortzak wordt ver worpen met 68 tegen 6 stemmen, die der CPN. De voorzitter constateert, dat gebleken is, dat de Kamer be hoefte heeft aan de instelling ener tijdelijke commissie, die met de regering overleg kan plegen over maatregelen, verband hou dende met de watersnood. Over de samenstelling van die commis sie zal hij morgen een voorstel doen. Te half zes wordt de vergade ring gesloten. wenste H.M. even rustig de situa tie te bespreken. Verheugd was H.M. over de bevestiging van de burgemeester, dat in St Anna land geen mensenlevens te be treuren waren. De burgemeester zette de ontwikkeling van de rampspoedige nacht uiteen en noemde daarbij in het bijzonder de waterbouwkundig ambtenaar, de heer Jagt en diens medewer kers, die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt om te houden wat te houden was. Dijkgaaf Bie rens en de heer Kant van de rijkswaterstaat gaven een uiteen zetting van de situatie van het ogenblik, voor zover het de dij ken van de waterkering betrof. Vervolgens onderhield Hare Majesteit Zich nog enige tijd met de Franse afgevaardigden, die door de burgemeester van Man tès naar het getroffen gebied wa ren gestuurd om in die gemeen ten, welke het dringendst hulp behoeven, de helpende hand te bieden. H.M. was door deze Franse bij stand zeer getroffen en verzocht beide heren de burgemeester en bevolking van Mantès voor dit spontaan medeleven dank te zeg gen. Daarna vertrok H.M. met burgemeester Bouwense per auto naar St Maartensdijk. Eerder op de dag had de konin gin een bezoek gebracht aan Schouwen-Duiveland. Zij arri veerde om één uur in de haven van Zierikzee met een rijkspoli- tieboot uit Bergen op Zoom. H.M. werd op de kade begroet door de burgemeester van Zierikzee, jhi mr J. Schuurbeque Boeye en de wethouders Gerritsen en Den Boer. Voorts waren aanwezig ir A. B. J. de Koning, ingenieur van de provinciale waterstaat, en me vrouw S. C. de Casembroot-barD- nesse van der Feltz, echtgenote van de commissaris van de konin gin in Zeeland. Na een bezoek aan het R.K. ziekenhuis, waar de koningin sprak met de moeder-overste, be gaf zij zich naar de trouwzaal van bet stadhuis, waar men haar voorstelde aan kolonel Van Wa ning, commandant van de mari tieme strijdkrachten op Schou wen. Deze roemde het werk van de Ierseker en Urker vissers, spe ciaal van schipper Schot, die 400 a 500 mensen heeft gered. Voorts werden voorgesteld dr C. M. van Hooren, leider van het Roode Kruis op Schouwen, de burge meester van Oosterland en Nieu- werkerk, de commandant van de Amerikaanse troepen, George Worse, en die van de Engelse troepen, captain Casement, Mees Toxopeus, ds J. M. Barendrecht en dr Van den Acker, veearts uit Zierikzee, onder wiens leiding niet minder dan 7000 stuks vee gered zijn. De koningin heeft ver volgens Zierikzee bezichtigd en zich op straat met verscheidene omstanders onderhouden. Van Zierikzee uit is zij per helicopter naar Brouwershaven vertrokken. Daarna heeft zij St Annaland, St Maartensdijk, Scherpenisse en St Philipsland bezocht. EISENHOWER WEIGERT GRATIE AAN DE ROSENBERGS. President Eisenhower heeft ge weigerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldiging van het verra den van atoomgeheimen zijn ter dood veroordeeld. medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig ven Donderdag ochtend tot Donderdagavond. VEEL BEWOLKING. Zwaar bewolkt met enige re gen of sneeuw. Overwegend ma tige N.O.-wind. Temperaturen om het vriespunt. VRIJDAG 13 FEBRUARI v.m. n.m Breskens 1.03 1.3C Terneuzen 1.38 2.0E Hansweert 2.18 2.45 Walsoorden 2.28 2.55 ZON MAAN v.m. n.m. Febr. 13 8.00 17.50 7.43 17.16 14 7.58 17.52 8.02 18.50 15 7.56 17.53 8.18 20.22 16 7.54 17.55 8.32 21.51

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1