TWEEDE KAMER OVER DE RAMP iWfiSSI Regeringsnota in behandeling AKKERTJES f] Prins Bernhard in de getroffen gebieden Het proces-Oradour PM OP mKUU Prins Bernhard dankt luitenant-generaal Eddy Generaal Eddy gaai heen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- «i MAANSTANDEN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953. 8e Jaargang No. 2264. Thans 3f milfioen voor het Rampenfonds Antwoord van de Regering De bomaanslag op de Sovjet-legatie te Tel Aviv 1 heesheid of gezwollenheid •V» de snelwerkende ftVv, AKKERS FTankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen uivertenneprjjs: per mm 12 rn.mmum pet advertentie i,80. Ruoriek Kleine Advertemies: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Bij de aanvang van de verga dering der Tweede Kamer heeft de voorzitter gisteren medege deeld, dat van een aantal parle menten telegrammen zijn ont vangen, waarin deelneming wordt betuigd met de waters noodramp. De voorzitter stelt voor de be handeling van de nota betreffen de de watersnood te half vier te doen aanvangen, omdat niet alle leden kennis hebben kunnen ne men van deze nota. Hij stelt voor de spreektijd te beperken tot vijf minuten per fractie De heer Gortzak (C.P.N.) meent, dat men de fracties vrij zou kunnen laten. Dan kan men morgen een uurtje langer verga deren. De voorzitter handhaaft zijn voorstel. Het wordt z.h.s. aangenomen. Te kwart over één wordt de vergadering geschorst. Na heropening der vergadering heeft de Kamer een aanvang ge maakt met de beraadslagingen over de nota van de minister president betreffende de waters nood. Tien leden van het kabinet zitten aan de regeringstafel. De heer Burger (Arb.) spreekt woorden van deernis met het lot der slachtoffers. Het was goed nieuws, dat de minister-president dr. Drees en de ministers Beel en Algera zich de eerste dag naar het rampgebied hebben begeven. Naar sprekers oordeel was het een goede suggestie van de voor zitter verleden week niet over de ramp te discussiëren. Hij meent, dat ook nu de gedachtenwisseling nog slechts een voorlopig karak ter kan dragen. Op het ogenblik wordt aller eerst actie van de regering ge ëist. Haar aandacht mag niet van de hoofdzaak worden afge leid. Critiek kan eventueel op een later tijdstip worden gege ven. Nu gaat het om constructie ve suggesties. Een speciale Ka mercommissie lijkt spr. gewenst. Hij brengt dank aan de civiele en militaire gezagdragers voor hun ingrijpen. Het defensie-appa raat bleek van een zodanige in stelling te zijn, dat het begreep aanstonds aan deze defensie te moeten deelnemen. Uit West brabantse monden heeft hij goe de dingen gehoord over het op treden der militairen. Opnieuw is gebleken over welke geestelij ke reserves ons volk beschikt. De nationale en internationale soli dariteit is tastbaar gebleken. Nu vele gebieden ernstig zijn geteisterd, zegt spr., moet alle energie erop worden gelegd, noodverbanden worden gelegd, die een herhaling voorkomen. Het beleid van de regering met betrekking tot de waterstaat on dersteunt spr. Aan waterstaat moet in overleg met de Staten- Generaal ruimer armslag wor den gegeven. Het is begrijpelijk, dat men vraagt: hoe een dergelijke ramp te voorkomen? Dan hoort men het antwoord: Sluit de zeegaten. Die aandrang is spr. niet onwel kom. Hij meent echter, dat men daar in geen jaren aan toe is. Daarvoor is studie nodig en voor lopig moet men zich bezighou den met noodverbanden. Spr. geeft in overweging de instelling ener technische com missie, die over de sluiting der zeegaten openbaar zal adviseren. Vervolgens gaat hij in op de waterschapsorganisatie. De door de regering in dat uitzicht ge stelde maatregelen stemmen tot voldoening. Ten aanzien van de radio zegt spr., dat de toestand niet geheel bevredigend is. Er had sneller begonnen kunnen worden. Spr. vraagt waarom juist de regeling voor oorlogsslachtoffers van toepassing is verklaard. Is deze aangepast aan de huidige omstandigheden? Nadere mede deling over het overleg met de Stichting voor de Landbouw en de regeling inzake het kwartier geven is gewenst. Hij informeert verder naar het verloop der globale schadera- ming en -regeling. Over de fiscale gevolgen van de ramp kunnen wellicht mede delingen worden gedaan. Z.i. moet een integrale schadever goeding worden benaderd. De te gemoetkoming kan naar zijn oor deel royaler zijn dan bij de oor logsschaderegeling. Afwenteling van de huisraad- schade op het rampenfonds lijkt hem niet juist. Hef fonds moet herstel van hoofd- en buitenwa terkeringen voor rekening van de staat moeten worden geno men. Spr. bepleit de wenselijkheid van spoedig herstel van het ge zinsverband der évacué's. Het bijeenhouden van grote groepen évacué's in fabrieken e.d. moet zo kort mogelijk duren. Hij acht het gewenst dat de hulpverlening ingevolge de rege ling voor de oorlogsslachtoffers wordt aangepast aan de huidige toestand. Op verschillende onderdelen vraagt spr. nadere inlichtingen, o.a. wat betreft de aard van de aangerichte schade aan huizen en het aan de geteisterde streken toe te wijzen bouwvolume. De heer Van Uleel (KVP) geeft uiting aan zijn diep medelijden en medeleven met de slachtoffers van de ramp. Spr. vraagt of het niet moge lijk was geweest de dijkgraven, burgemeesters, polderbesturen e.d. duidelijker te waarschuwen voor het gevaai dat dreigde. Hoe is het te verklaren, vraagt hij verder, dat sommige der ge troffen gebieden zo laat bekend zijn gemaakt met de ernst van de toestand? Is de controle der buitendijken wel voldoende ge weest? Z.i. wordt het tijd het vraagstuk der polderlasten in ogenschouw te nemen. De boeren zijn er naar spre kers mening niet gerust over hoe de regering de geïnundeerde ge bieden weer op gang zal bren gen. Hij vraagt of er al overleg is geweest met de georganiseer de landbouw ten aanzien van de niet in de plaats komen van dei schaderegeling. plichten van de staat. liet moet z.i. aanvullend en overbruggend optreden. Bijzondere aandacht verdient z.i. de psychische kant van de ramp voor de watersnoodslacht offers. In de grote taak waarvoor wij staan, moeten wij zelf een eerste en beslissende rol spelen ondanks alle aanbiedingen van hulp uit het buitenland. De heer N. van den Heuvel (K.V.P.) spreekt woorden van troost voor de nabestaanden. Hij herinnert er aan, dat verscheide ne gebieden pus hersteld waren na de oorlogsramp. Men zal zich moeten bezinnen over de vraag, of de huidige wa terkeringen van dien aard is, dat ze een veilige afweer voor het water vormen. Wellicht zijn ach ter de dijken werken aan te leg gen, die de bevolking althans de kans geven het vege lijf te red den. Dankbaar gedenkt hij de hulpverlening en hij uit zijn waardering voor de steun aan rampenfonds. Nu de eerste fase, die van hulp verlening, is afgesloten, is het dringend noodzakelijk de tweede faze te voltooien, die van nood- herstel. Hij is het eens met de regering, dat de kosten voor het De heer Welter (K.N.P.) brengt lof aan hen, die zich aan de hulp verlening hebben gewijd. Hij prijst de regering voor de door tastende wijze, waarop zij is op getreden. Voor de nota heeft hij waardering. Eén lacune vertoont ze, daar een raming der voor^ pige uitgaven ontbreekt. Een globale raming zou z.i. wenselijk zijn geweest. Spr. vraagt hoe de regering zich de financiering van de kos ten van deze ramp denkt. Voor lopig lijkt hem de aangewezen weg de invoering buiten het gewone budget om van een financiering op een afzonderlijke rekening. Het maakt op de leek een pijn lijke indruk, dat de moderne dij ken het hebben gehouden in on gunstige omstandigheden en dat de oude dijken bezweken. Bij het nationaal rampenfonds was tot Dinsdagavond in totaal ruim 31 millicen gulden binnen gekomen. Wanneer de aanwezigheid van bunkers van nadelige invloed is geweest, dan constateert de heer Weiter, dat deze al vijf jaar ge leden hadden moeten zijn opge ruimd. Hij merkt op, dat op de week ends het ambtelijke apparaat ten dele verlamd is. Dat moet onder alle omstandigheden worden voorkomen. Spr. vraagt of het waar is, dat wel het A.N.P. Zon dagochtend om 4 uur paraat was maar dat het verscheidene auto riteiten niet heeft kunnen berei ken. Voorts of het waar is, dat ondanks de waarschuwing van De Bilt de technische bewaking der dijken tengevolge van het weekend te wensen heeft overge laten. Spr vraagt zich af, of er met te veel gekeken wordt naar de potentiële vijand in het oosten en te weinig naar de potentiële vij and in het westen, de zee. De 4000 jonge Ambonnezen moet z.i. een taak worden gege ven bij de uitvoering van herstel werk. De schade dient naar spr. oor deel zoveel mogelijk te worden hersteld, als het mogelijk is in tegraal. Dat is de geest, die het werk moet beheersen en niet de geest van de regeling oorlogs schade. Tegen half zes wordt de verga ring gesloten. De regering zal vandaag om 1 uur antwoorden op de bespre kingen in de Tweede Kamer over de watersnood. Het regerings- antwoord zal via de radio wor den uitgezonden Over beide zen ders. De middaguitzending van nieuws is daarom vervroegd en vastgesteld van kwart voor één tot één uur. Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een"AKK£RTJE/^^> In korte tijd voelt U zich weer hei pen direct Te Tel Aviv heeft zich een ont ploffing voorgedaan in het ge bouw van het Russische ge zantschap, waardoor 3 leden van het gezantschapspersoneel, een man en 2 vrouwen werden gewond. Na de ontploffing werd de om geving van het gebouw door een sterke Israëlische politiemacht afeezet- Na de bomaanslag op de Sow- jet-legatie te Tel Aviv zijn zes personen gearresteerd. Zij zou den behoren tot een groep, ge naamd „anti-communistische bond" De Israëlische regering heeft haar afkeuring over de aanslag uitgesproken. Ook de Israëlische bladen laten zich in deze zin niet uit. De vrouw van de Sowjet- gezant is aan gezicht, hand en een been gewond, doch niet ernstig. Dertig personen, onder wie Ha- bin Sjiber, de leider van de „anti communistische bond" zijn door de politie gearresteerd, aldus werd uit Tel Aviv gemeld. DE KONINGIN SPREEKT TOT HAAR VOLK. H. M. de Koningin heeft Zondagmiddag voor de Nederlandse radiozenders een rede uitgesproken. Foto ANP/GFf/WBl Omstreeks het middaguur heeft prins Bernhard gisteren met een hefschroefvliegtuig 'n bezoek ge bracht aan Raamsdonkveer. Het hefschroefvliegtuig landde mid den in het dorp Raamsdonk. Burgemeester Prinsen heeft de hoge bezoeker een overzicht ge geven van de situatie, waarin de gemeente thans verkeert. Onge veer 50 huizen zijn in deze ge meente onbewoonbaar geraakt. Het uitbreidingsplan, dat gepro jecteerd is in de 15 ha grote Bo- terpolder, hoopt men binnen een jaar weer in zoverre gerped te In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, De openbare aanklager in het t Hij maakte ook melding van proces te Bordeaux tegen de een aantal handelingen van de beklaagden om hun vergrijp goed PRINSESSEN BEATRIX EN IRENE DEELDEN SPEELGOED UIT. De' prinsessen Beatrix en Irene brachten onverwacht een bezoek aan de évacué's in Doorn, De Bilt en Renswoude. De kinderen der pas aangekomenen werden verrast met speelgoed. Te De Bilt geeft prinses Bea trix een pop aan de vierjarige Corry Kestelee uit Zierikzee, die juist is aangekomen. Rechts prin ses Irene. Foto ANP/GFf/WBl leden van de voormalige S.S. die .ervan worden beschuldigd de be volking van Oradour te hebben uitgemoord, heeft de doodstraf geëist tegen de voormalige ser geant Boos, één van de twee vrij willigers uit de Elzas. Voor de andere vrijwilligers, een gewoon soldaat, en de twaalf Elzassers die onder dwang tot de S.S. zijn toegetreden, eiste hij dwangarbeid of gevangenisstraf. Hij liet vaststelling van de duur van deze straffen over aan het hof. De openbare aanklager somde de individuele misdaden van de andere dertien Elzassers op. Een aantal had takkenbossen in de kerk gedragen, waar de vrouwen en kinderen werden vermoord; anderen maakten deel uit van de executiepelotons die de mannen in de schuren neer schoten. te maken, zoals het sparen van mensen die hadden getracht het dorp binnen te komen. Hij wees op de gedwongen in lijving van de Elzassers in het Duitse leger en de dienst van en kele van hen in het Franse ver zet en de geregelde Franse strijd krachten. De Elzassers waren in Frank rijk gelegerd en indien zij gewild hadden, zouden zij kans hebben gehad om te deserteren, aldus de openbare aanklager. Velen van hen deserteerden, maar pas na de uitmoording van Oradour. De Franse advocaat, die ser geant Boos verdedigde, zei dat laatstgenoemde enkel dienst had genomen in het Duitse leger om soldaat te zijn. Hij was toen 17 jaar. De advocaat zei dat Boos door zijn meerderen was gedwon gen de orders uit te voeren. hebben, dat de werkzaamheden normaal kunnen worden voort gezet. Genoemde polder is thans met enkele aangevoerde pompen nagenoeg drooggemalen. Raamsdonkveer telt thans een honderdtal évacué's uit eigen om geving en uit enige Zeeuwse dorpen. De prins heeft verder in Raams donkveer de school bezocht, waar évacué's zijn gehuisvest. Ook heeft hij een kijkje genomen in het gebouw, waar geschonken kledingstukken worden gesor teerd. DE PRINS IN NUMANSDOKP. De opperbevelhebber van de Amerikaanse traepen in Europe,, luit-generaal Manton Eddy, dife direct na de storm een tocht bo ven he geteisterde gebied in ons land maakte en uitgeruste troepen zond om behulpzaam te zijn bij het reddingswerk en evaeuatiewerk. heeft een tele gram van Z. K. H. Prins Bern hard ontvangen. Dit telegram luidt: .,Ik ben gedurende de laatste 4 dagen getuige geweest van het verbazingwekkende werk, dat uw troepen op .het land en in de lucht verrichten. Ik wens mijn oprechte dank uit te spreken tot u voor uw bewonderenswaar dige bijdrage als goede wapen broeders in dit uur van beproe ving". Daarna is prins Bernhard per helicopter geland in Numans-j dorp nabij de oude buitenhaven, i Hij heeft een bezoek gebracht Zondag j.l. in de Rotter aan de hulpsecretarie, die geves-1 damse Protestantse kerken g tigd is in het schippershuis, waar hij een onderhoud had met de loco-burgemeester, wethouder d. Velde. Maandagavond is het eerste electrische gemaal te Numans- dorp in bedrijf gesteld en giste ren omstreeks twaalf uur het dieselgemaal te Schuring. Deze beide gemalen werken thans op volle kracht om de Numanspol- der zo snel mogelijk droog te krijgen. Het electrische gemaal maalt ongeveer 300 kubieke meter wa ter per minuut uit de polder en het dieselgemaal 150 k 200. De gaten in de dijken zijn nog slechts met noodvoorzieningen gedicht. Behalve op het vrijge- bleven gedeelte verblijven thans nog circa duizend personen in het geïnundeerde gebied. houden collectes ten behoeve van het nationaal rampenfonds heb ben ruim 140.000 opgebracht. Luit.-generaal Manton Eddv, de bevelhebber van de Ameri kaanse landstrijdkrachten in Europa, zal op 31 Maart, na meer dan 35 dienstjaren, ont slag nemen. Zijn opvolger is luit-generaal Charles Bolte, bevelhebber van het Amerikaanse zevende leger in Eurcpa. De nieuwe bevelheb ber van het zevende leger wordt luit-generaal William Hoge, thans bevelhebber van het vier de leger te Fort Houston, Texas. Generaal Eddy nam in Augus tus 1952 het commando over öe Amerikaanse troepen in Europa op zich. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Iets kouder. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Matige tot krachtige en voorna melijk langs de kust tijdelijk har de of stormachtige naar Noord tot Noordoost draaiende wind, maar in het uiterste Zuidoosten van het land aanvankelijk nog zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Iets kouder dan gisteren. DONDERDAG 12 FEBRUA&L v.m. nun. Breskens 0.09 12.39 Terneuzen 0.44 1.14 Hansweert 1.24 154 Walsoorden 1.34 2.04 ZON MAAN v.m. n.m. Febr. 12 8.02 17.48 7.19 15.41 13 8.00 17.50 7.43 17.16 14 7.58 17.52 8.02 18.50 15 7.56 17.53 8.18 20.22 16 7.54 17.55 8.32 21.51 17 7.52 17.57 8.47 23.20 18 7.50 17.59 9.04

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1