Nota aan de Tweede Kamer over de ramp DE AMERIKAANSE ZEVENDE VLOOT 133.000 hectare cultuurgrond geïnundeerd Zijdie zijn omgekomen WEERSVERWACHT1NG HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN HL M. de Koningin per boot naar de getroffen gebieden Postzegel WATERSNOOD 1953 Reeds 27,5 millioen voor he4 rampenfonds Prins Bernhard bezocht getroffen gebied Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct JE ZEEUW DINSDAG 10 FEBRUARI 1953. 8e Jaargang No. 2263. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De minister-president heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen over de watersnood. Minister Drees zegt dat het hem een behoefte is uitdrukking te geven aan zijn bewondering voor allen, die bij de hulpverlening aan de getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze waarop hel volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult de re gering met trots en dankbaar heid. Zij is ervan overtuigd, dat voor zover hier of daar kritiek is geuit, deze niets afdoet aan de prestaties, die zijn en worden ge leverd. Aanzienlijk is de materiële schade voor de getroffenen en voor ons land, maar zij kan wor den hersteld. Groter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensenlevens. Het laatste hier omtrent bekende cijfer is 1395. Voor verdere stijging moet wor den gevreesd. Met dankbaarheid stelt de mi nister vast, dat de productie-ca paciteit van de Nederlandse in dustrie als zodanig onaangetast is gebleven. De regering acht dit van grote betekenis. Juist nu de is op het ogenblik zelfs bij grove benadering nog geen raming te geven. Wel kan er echter reeds van worden uitgegaan, dat zij dermate hoog zullen zijn, dat de draagkracht van de getroffen onderhoudsplichtigen (in de re gel waterschappen) hierbij in het niet zinkt. In dit verband is de re gering van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het rijk dienen te worden genomen. De regering heeft besloten de volgende maatregelen te nemen. Ie. Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden inge diend, waarin een centrale ver antwoordelijkheid voor het her stel der dijken wordt geregeld. 2e. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3e. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden getemporiseerd. 4e In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze her haling van een ramp als deze kan VcUl giutc UClVACiuo, V xiailllg van ctn runijj landbouwexport door het ten dele worden voorkomen. In het bijzon- jli ,,nv> /I o lonrlhfillwriTn- J ^.^.1 rJ 1 +- nvidnyroo Ir 'zl oVi ndlz uitvallen van de landbouwpro ductie in dit vruchtbare gebied in Z.W.-Nederland enigszins zal verminderen, is het van belang, dat de rol van ons land als leve rancier van industriële producten door deze ramp niet is aangetast. WATERSTAATKUNDIG. Ten aanzien van de dijken wordt opgemerkt, dat de toestand in het algemeen enigermate is gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte afmetingen en deze behoeven bij het dichten geen bij zondere moeilijkheden te bieden. Voorts moet worden vastge steld, dat op de meeste eilanden één of meer dijkbressen voorko men, die moeilijkheden bij het dichten zullen bieden en die een karakter hebben, dat doet den ken aan de gaten, zoals die aan het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Wal cheren werden aangetroffen. Ook uit waterstaatkundig oog punt zullen alle gaten zo spoedig mogelijk worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige be zwaar, dat vele moeilijk bereik, baar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die weinig materieel of weinig man kracht vragen. In Zeeland is het eiland Schou- wen-Duiveland zeer zwaar ge troffen. Hier zijn een tweetal dijkgaten ontstaan, waarvan het dichten bijzondere moeilijkheden zal bieden. In het oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland worden een paar dijkgaten aangetroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daar van niet overmatig groot. De op pervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is echter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situa tie nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee zijn een groot aantal gaten in de dij ken geslagen. Het dichten van het merendeel dezer gaten zal niet op ernstige bezwaren stui ten. Een drietal is echter van zodanige omvang en de daarin optredende stromen hebben zo danige snelheid, dat hier grote moeilijkheden kunnen optreden. De duinen hebben het zwaar moeten ontgelden. Het zal nodig zijn, dat de afgeslagen duinen weer op de daarvoor geëigende wijze zullen worden bijgewerkt. Voor het dichten van de grote gaten en soms ook voor aanslui tende dijkcomplexen moet de hulp worden ingeroepen van de grotere aannemers, die gespecia liseerd zijn in bagger- en grond werken. Uit de aard der zaak is het om verschillende redenen noodzake lijk, dat met de werken zo spoe dig mogelijk wordt begonnen. Het is daarom niet mogelijk be stekken gereed te maken, wes halve het in het voornemen ligt de uitvoering op basis van regie contracten te doen geschieden. Het ligt in het voornemen de leiding van de uitvoering in han den te leggen van de rijkswater staat, die beschikt over een om vangrijk en in alle opzichten goed toegerust technisch apparaat. Van de bedragen welke met het herstel der dijken gemoeid zijn, der zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal ter stond worden aangevangen en met voortvarendheid wordt voortgezet. 5e. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een ver hoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organi satie van de waarschuwings dienst, enz. zullen worden geno men. MAATSCHAPPELIJKE VER ZORGING DER GETROF FENEN. De minister doet hierna mede- ling van de op dit ogenblik ge troffen reeds gepubliceerde financiële tegemoetkomingen. In overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken heeft de minister van Maatschappelijk Werk met medewerking van de commissarissen van de Koningin een voorziening getroffen voor een coördinatie van de hulpver lening door de organisaties van het maatschappelijk werk op pro vinciaal niveau. In de geteisterde gebieden als ook in de evacuatiegemeenten be staat grote behoefte aan beschik baarstelling van maatschappelij ke werksters en gezinsverzorg. sters om de getroffen bevolking bij te staan. Na een week van spanning en onzekerheid doen zich op moreel en psychisch ter rein vele moeilijkheden voor. Het nationaal rampenfonds heeft in overleg met de minister van Maatschappelijk Werk een heidszorg zijn gelegen in de drinkwatervoorziening en in de afvoer en destructie van verdron. ken vee. Aan de aanvragen om zieken auto's is voldaan door $e ge neeskundige dienst, Landmacht en Roode Kruis. Ook van hospi taalschepen kon een dankbaar gebruik worden gemaakt. Zo is bijv de Van der Wijck (een veer boot van de dienst Stavoren-Enk huizen, welke in enkele uren is ingericht tot noodhospitaal van 90 bedden) naar Dordrecht gedi rigeerd; het schip Rival met 20 bedden werd naar Dreischor, het schip Gusto naar Oude-Tonge ge zonden. Reeds op 1 Februari heeft het bureau der pharmaceutische hoofdinspectie van de volksge zondheid een radiobericht uitge geven met aanwijzingen over de methode om door middel van chloorpraeparaten water te zui veren tot drinkwater. Nog die eerste dag kon Maasluis, waar de waterleiding was uitgevallen, door middel van tankwagens van drinkwater worden voorzien. Kritiek is de toestand nog op Walcheren, waar het pompsta tion van Middelburg door zeewa ter werd overstroomd, terwijl de bevolking nog voltallig aanwe zig is. De waterleiding van Vlis- singen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland. De aan voer uit Zuid-Beveland blijft nog beperkt door schade aan de transportleiding. Indien de schatting van het aahtal verdronken dieren juist mocht zijn, is te verwachten, dat de regelmatige verwerking van cadavers moeilijkheden zal on dervinden. Reeds is om het ont- huiden vlotter te doen verlopen in de noodslachtplaatsen te Dordrecht en Rotterdam tot vil len en verkleinen van cadavers overgegaan. Inmiddels is hier voor een andere geschikte plaats buiten de kom van Rotterdam gevonden. Of de behoefte om tot begraven op grote schaal over te gaan zal ontstaan, kan op dit ogenblik nog niet worden vastge steld. Mocht dit nog noodzakelijk worden, dan heeft de militaire overheid genie-troepen en mate riaal beschikbaar voor het maken van massagraven. LANDBOUW, VOEDSELVOOR. ZIENING, VEETEELT EN VIS SERIJ. Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd geweest. Deze 133.000 ha, .d.i 5,7 van het totale areaal cul tuurgrond in Nederland kan on derverdeeld worden in: 82.000 ha bouwland, d.i. 8,9 van het to tale Nederlandse areaal; 41.000 ha grasland, d.i. 3,1 van het totale Nederlandse areaal; 10.000 ha tuingrond, d.i. 9,4 van het totale Nederlandse areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland wor den onderverdeeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het per centage van het totale areaal in Nederland): 32.000 ha granen (6,1 waarvan 12.000 ha tar 2.000 a 3.000 schapen; circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoen ders. Het overige vee, dat in deze gebieden aanwezig was, is gro tendeels geëvacueerd. De verlie zen aan verdronken vee zijn voor al ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen-Duiveland, terwijl ook in West-Brabant aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 verloren gegaan. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toege bracht aan vitale bedrijven in de voedselvoorzienirigsindustrie. Aandacht wordt besteed aan de mogelijke herdistributie van het geëvacueerde vee, voorzover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. i i SCHADEREGELING. Met instemming van het na tionaal rampenfonds is vastge steld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal be horen de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. le vensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid de taak rusten om door de ver strekking van bijdragen het eco nomische leven in de getroffen gebieden weer op gang te bren gen. ORGANISATIE VOOR DE SCHADEAFWIKKELING Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, even eens de afwikkeling van de ram penschade ter hand zullen ne men. Daarbij zal de onderlinge samenwerking zeer nauw dienen te zijn, teneinde de efficiëncy en de overzichtelijkheid van de ad ministratie te bevorderen. Bij de inrichting van het apparaat zal gebruik worden gemaakt van de bestaande ervaren apparatuur. Wat de schade in de privaatrech telijke sector betreft ligt het in het voornemen van de regering de organisatie als volgt op te bouwen. Een buitendienst wordt inge richt, bestaande uit een aantal regionale rampschadebureaux, waarin de betrokken buitendien sten van de departementen van Financiën, van. Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Land bouw zijn samengebundeld. Daar geschieden de aangiften en de re gistratie van #ille schaden, kun nen de voorschotten worden ge vraagd en uitbetaald, en wordt de enquêtering van de schaden plaatselijk verzorgd. In deze bu reaux worden organen, aange wezen door de drie betrokken mi. nisters, opgenomen, zodat de vaststelling van de rijksuitke ringen en van de voorschotten voor de schaden onder de ver- De door P.T.T uitgegeven wa. tersnoodz-egel, waarvan de op brengst geheel ten goede komt aan het Rampenfonds. De zegel wordt verkocht met een toeslag van 10 cent. antwoordelijkheid van de 3 mi nisters, elk voor zijn terrein, kan geschieden. De ministers zullen zelf beoordelen, in hoeverre de vaststelling van de schaden aan deze regionale organen kan wor den gedelegeerd, dan wel deze van een mer centraal punt uit moet geschieden. Deze met grote spoed opge maakte nota aldus eindigt dit stuk waarbij het accent in hoofdzaak valt op hetgeen is ge daan, teneinde de gevolgen van de ramp zoveel mogelijk te be perken, kon niet anders dan on volledig zijn. Veel van hetgeen in de getroffen gebieden is ge beurd en is gedaan, zal pas later nauwkeuriger kunnen worden vastgesteld. Van de verder te ne men maatregelen kon nog slechts in algemene zin medede ling worden gedaan. Niettemin houdt de minister-president zich overtuigd, dat uit* het gegeven overzicht duidelijk zal zijn gewor den, hoezeer alle krachten zijn in gespannen om de toestand het hoofd te bieden. De wijze waarop ons volk met de slachtoffers medeleeft, de be toonde hulpvaardigheid en offer vaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht aan te vatten houden ondanks het ge leden leed beloften in voor de toekomst. Het totale bedrag, dat tot Maan dagavond voor het nationale ir.mrerfonds was bijeengebracht bedrecg ƒ27.558.000,—. De collecte in Haarlemmer meer ten behoeve van het ram penfonds heeft 203.500,opge bracht. regeling getroffen om ïn specfa we 15,2 %);13-700 ha consump- le kosten van tewerkstelling de-1 ^apPekn c zer krachten te voorzien. VOLKSGEZONDHEID. De algemene gezondheidstoe stand in de noodgebieden is niet ongunstig. Er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine verpleeginrichtin gen is geslaagd. De grootste moeilijkheden voor de gezond- ha suikerbieten 24 6.000 ha peulvruchten 17,8 7.500 ha vezelvlas (22,7%); ±8.000 ha andere gewassen. De verloren gegane vooraden akkerbouwproducten zijn moei lijk te schatten. Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking van: 25.000 run deren; 15.000 k 20.000 varkens; In een bekendmaking van het Amerikaanse marine-hoofdkwar tier te Tokio is verklaard, dat oe Amerikaanse zevende vloot „ge reed, is voor verdere opdrachten, die kunnen voortvloeien uit wij zigingen in het beleid in het Ver re Oosten". Het hoofdkwartier verklaardé, dat in tegenstelling tot de heer sende mening, geen belangrijk deel van de zevende vloot bij For mosa heeft gepatrouilleerd. Slechts minder dan twaalf tor- pedobootjagers waren ooit in de straat van Formosa op post ge zet. Sedert Juni 1900 had de zeven de vloot, waaraan eenheden van andere landen zijn toegevoegd, het zeegebied bij de Koreaanse gevechtszone geheel afgesloten. Hierbij had de vloot in deze perio de 1345 doden, 1273 gewonden en 82 vermisten verloren. In dezelf de periode werden door schepen en vliegtuigen van de zevende vloot 36.9300 communistische ge bouwen, 6427 spoorwagens en 4471 vrachtauto's vernield en circa 100.000 communistische sol daten gedood of gewond. In de nabije toekomst zullen 4 schepen aan de zevende vloot worden toegevoegd, die zijn uit gerust voor het afvuren van ge leide projectielen. Het zijn de vroegere kruisers „Boston" en „Canberra" en de duikboten „Cusk" en „Carbonero". De schepen zijn verleden jaar in de Verenigde Staten verbouwd. Voorts maakté het hoofdkwar tier bekend, dat aan de zevende vloot speciale strijdkrachten en eenheden voor „vervoer" en „ontscheping", met het oog op landingen en verkenningen van uit zee, zullen worden toege voegd. Koningin Juliana is Maandag morgen te half acht naar Spijke- nisse op Voorne-Putten vertrok ken om te trachten van daar uit met een boot van de waterstaat een tocht naar verschillende eilanden te maken. Zij was voor nemens dorpen te bezoeken waar nog mensen wonen in de ont ruimde dorpen. Deze reis ver vangt de vliegtocht die eerst was aangekondigd. De Koningin heeft een bezoek gebracht aan Hellevoetsluis, Den Bommel. Willemstad en de Moer dijk. H.M. werd in Hellevoetsluis opgewacht door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, die H.M. ge durende een gedeelte van de tocht begeleide. In Willemstad landde de Ko ningin per helicoptèr aan de Wa terpoort, waar zij ontvangen werd door de burgemeester van Willemstad, de heer C. A. van der Hooft en diens echtgenote. De Koningin begaf zich naar het gemeentehuis, waar zij de thee gebruikte en waar verschil lende helpsters en helpers aan haar werden voorgesteld. Daar na maakte zij een kleine rond- medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. TIJDELIJK NEERSLAG. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Krachtige tot stormachtige wind hoofdzakelijk tussen Z.O. en Z.W. Ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als gisteren. j wandeling door de gemeente en bezocht zij de opgeworpen dam aan de Randpoort, vanwaar zij een overzicht had op de onder gelopen polder van de Westhoek. Vervolgens begaf zij zich aan boord van een vaartuig van de rijkswaterstaat en vertrok in de richting van de Moerdijk. De bevolking was zeer enthou siast. De politieafzetting werd doorbroken en de gehele bevol king, vooral de kinderen, juich ten Hare Majesteit hartelijk toe. Prins Bernhard heeft gisteren wederom enkele plaatsen in het getroffen gebied bezocht. Na on der zeer slechte weersomstandig heden van Soesterberg te zijn vertrokken landde hij op het vliegveld Woensdrecht en ver trok vandaar per helicoptère naar de Zeeuwse eilanden. Allereerst begaf Z. K, H. zich naar Zuid-Be veland, waar hij de plaatsen Ril- land-Bath, Hansweert, Baarland, Ellewoutsdijk en Wolphaartsdijk I bezocht. Vervolgens stak hij over naar Noord-Beveland, waar hij achtereenvolgens landde te Kort- gene en Colijnsplaat. Daarna be zocht Prins Bernhard Zierikzee en Sint Philipsland. In ai deze plaatsen sprak hij met verschil lende inwoners en nam het her stel van de dijken in ogenschouw. Volgens Z. K. H. was de stem ming onder de bevolking uitste kend en men werkte vol enthou siasme aan het herstel van de dijken Te ruim 17 uur landde de prins op het vliegveld Ypenburg. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pea advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adraa Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Hieronder publiceren wij ue eerste lijst van Zeeuwse slacht offers van de overstromingsramp. De lijst is ons ter beschik king gesteld door het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. HOEDEKENSKERKE. J. Leys. NIEUW-NEUZENPOLDER (gem. HOEK). Kind van J. Smallegang, 6 maanden. HONTENISSE. Maria Isabella Leeraert, 65 jaar; Agnes Mathilde Mattheys- sen, 33 jaar;Roza M. Daalman, 8 jaar; Theophyl Daalman, 6 jaar; Desyré Smit, 68 jaar; Louisa Maas, echtg. van Desyre Smit, 66 jaar (vermist); René G. Smit, 37 jaar; Agnes Maria Smih 24 jaar (vermist). RILLAND-BATH. J. A. de Groffau, burgemeester. VEERE. Hubregt Leeman, geb. 4.5.1874; Johanna Theune, echtg. Lee man, geb. 21.11.1869 te Arnemuiden (A 88, Veere). VLISSINGEN. Petrus Martinus van Beers, geb. 23.5.1883 (Groenewal 36) Johann Verhagen, geb. 15.10.1910 te Keulen Dtl. (Boul Ban- kert 106); Franciscus de Jonge, geb. 5.3.1904 (Vrouwenstr. 16). ZAAMSLAG. Jacobus Jan van Alten, geb. 20.2.1949. 's-GRAVENPOLDER. Echtgenote van Cornells van Weelen. KORTGENE. Pieter Arie de Looff, geb. 31.8.83 te Wissekerke (Torendijk 88); Jacomina Catharina Schrier, geb. 26.1.07 (Torendijk 45); Adriana Verhulst, geb. 24.3.96, echtgenote van Jan Verburg (Torendijk 41); Hendrik van Vliet, geb. 21.1.92 te Harmeien (U.) (Torendijk 115); Cornelia Bollen, geb. 18.8.22 te Cats, echtgenote van Marinus Fijsse (Torendijk 57); Hendrika Adria na Kramer, dochter van Marinus Kramer en Joh. Willemina Wolfe, geb. 20.8.1952 (Torendijk 113); Gerretje van Vliet, geb. 23.11.1905 (Torendijk 115); Jan Boer, geb. 10.6.1948 te Leersum, zoon van Bart Boer (overl.) en Liena Gijtenbeek (Torendijk 109); Lena Koster, geb. 13.6.99 te Wissekerke, wed. van Jan Gillisse (Ooststraat 5); Johannes Marinus Engelvaart, geb. 25.6.69 te St Philipsland, echtgenoot van Janna Koets (Oost straat 16)Janna Koets, echtgenote van J. M. Engelvaart, geb. 16.3.73 (Ooststraat 16); Adriaan Clement, geb. 13.9.12, echtge noot van Christina Huyge (Torendijk 51); Christiana Huyge geb 28.1.13 te Colijnsplaat, echtgenote van Adriaan Clement (Torendijk 51); Bastiana Neeltje Clement, geb. 16.1.47, dochter van A. Clement en Ch. Huyge (Torendijk 51); Wilhelmina Su- zanna Timmerman, geb. 20.11.49 te Ierseke, dochter van Mari nus Timmerman en Fransina Josperina van Strien (Cats Anna- polder 118); Jan Franciscus Weijs, geb. 20.11.1909 te Goes (Cats Annapolder 18); H. E. Weijs, geb. 7.3.45, dochter van Jan Fran ciscus Weijs (Cats Annapolder 18). WOLF AARTSDIJK. Ina Caan, geb. 12.11.77, echtgenote van David van Damme (A 149); Adriana van Damme, geb. 23.6.19 (A 149); Martina de Leeuw, geb. 14.8.73, echtgenote van Jan Hoek van Dijke (A 176); Maaike Giezen, geb. 31.10.52, dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Velden A 142)Gijsbrecht Heijnsdijk, geb. 22.6.81 te Axel (B 1); Jacoba op 't Hof, geb. 1.12.81 te Oudelande, echtgenote van Gijsbrecht Heijnsdijk (BI); Elisa beth Geleedst, geb. 11.4.87, wed. van Willem Verschure (B 4); Cornelis Tramper, geb. 21.1.85 (B 21); Dingenis Schipper, geb. 19.4.76 (A 205). OUDELANDE. Te Goes geïdentificeerde persoon: Cornelia Janssens, geb. 19.10.75 te Oudelande, echtgenote van Joh. Mol. ST PHILIPSLAND. Verdronken: Andries A. van der Est, geb. 18.11.14 te Bruinis- se; Willem Marinus Faasse, geb. 30.1.87 (Oostdijk 7); Jan Lig- tendag, geb. 6.11.15 (Zuiddijk 100); Jacobus Pieter Geense, geb. 7.8.84 (Voorstraat 13) Omgekomen, nog niet gevonden: Maatje den Haan, geb. 3.3.73 te St Annaland, wed. van Jan Ligtendag (Zuiddijk 100); Cornelis Jan Suurlant, geb. 21.11.34 (Zuiddijk 112); Jan Johan nes Suurlant, geb. 25.3.29 te Tolen; Suurlant, Jan Marinus, geb. 20.6.98 te Poortvliet, landbouwersknecht, weduwnaar van Cor nelia de Graaf (Zuiddijk 112); Laurens Vroegop, geb. 27.2.40 te Steenbergen-Kruisland, zoon van Jan Johannes Vroegop en Cornelia Elisabeth Overbeke (Zuiddijk 122). STAVENISSE. Geïdentificeerd te Bergen of) Zoom: J. Hage, man, ca 60 jaar, (Stavenisse, Wilhelminastraat)W. J. Hage-Sauke, ca 50 jaar, (Kerkweg, Stavenisse), echtgenote van J. Hage; Petronella Jo- sina Hage-Koeman (Stavenisse, A 200). YERSEKE. Woonplaats van deze slachtoffers onbekend. Te Yerseke ge- identificeerde overleden personen: Tannetje Brieve, geb. 23.12.1892 te Kruiningen; Adriana Sinke, geb. 19.7.18r te Krui- ningen; Thea Gerritje Hofmeijer, geb. 31.8.1952 te Kruiningen; Jacob Leendert Hendrikse, geb. 31.3.31 of 13.3.31 te Ouwerkerk; Johanna Danker, geb. 28.3.1379 te Kruiningen; Maria Johanna van Iwaarden, geb. 6. 1. 1896 te Kruiningen. BROUWERSHAVEN. Janna de Nooyer, geb. 4.11.09; Janna de Nooyer, geb. 18.11.47; Neeltje de Jonge, geb. 15.6.49. DREISCHOR. Jannetje Bal, echtgenote van Cornelis Moermond, geb. 1.7.1929; Verdronken: Cornelis Verbeek, geb. 11.4.04 te Andel (Kortedijk 8), begraven te Raamsdonkveer d.d. 4.2.53; Martinus Marinus Verbeek, geb. 23.9.42 te Dussen (Kortedijke 8), lijk nog niet gevonden; Leonardus Rijken, geb. 17.1.82 te Dussen, Peerenboom 1), lijk nog niet gevonden. NOORDGOUWEl Levina van der Have, echtgenote van Adriaan Adriaanse, geb. 18.10.1877. ZIJPE. Provisorisch begraven bij vluchthaven: Cornelis Bijl. geb. 23.10.32 te Poortvliet Tholen, Kruithaven 7Maria Aloysia van der Velde, geb. 12.8.34 te Stoppeldijk (Vogelwaarde); Jo hannes Veerhoek, ca 43 jaar (Oosterland, Rijksweg). In ons volgend nummer zetten wij deze lijst van slachtoffers van de watersnood voort. ZON MAAN WOENSDAG 11 FEBRUARI. Febr. v.m. n.m. v.m. n.m. 11 8.03 17.46 6.46 14.10 Breskens 11.25 11.40 12 8.02 17.48 7.19 15.41 Terneuzen 12.15 13 8.00 17.50 7.43 17.16 Hansweert 0.40 12.55 14 7.58 17.52 8.02 18.50 Walsoorden 0.50 1.05 15 7.56 17.53 8.18 20.22

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1