Ui! Je s rcmncie Flitsen uit de rampgebieden Puistjes; Eric de Noorman en Khan" I r DE STRIJD IN KOREA DE BELASTINGFACILITE1TEN AUTOBUSDIENST GOES—KATSEVEER. TERNEUZEN. AXEL. DOMBURG. HOEK. KLOOSTERZANDE- NIEUWVLIET. PHILIPPINE. SAS VAN GENT. SLUISKIL. WAARSCHUWING. De Directeur van de Keurings dienst van Waren te Goes vestigt de aanacht van de bevolking in Zeeland en het Westelijk gedeelte van Brabant met nadruk op de gevaren, die verbonden zijn aan het gebruik van levensmiddelen, die korter of langer tijd geheel of gedeeltelijk onder water heb ben gestaan. Doordat dit water in aanraking is geweest met mest, afvalstoffen en cadavers is het duidelijk, dat het met ziektekiemen is besmet. In twijfelgevallen wende men zich om raad tot de keurings dienst van Waren of tot plaatse lijke instanties, die tot oordelen bevoegd zijn. BUSDIENST BEUGEN OP ZOOM—BRESKENS. De door de Nederlandse Spoor wegen tussen Bergen op Zoom en Breskens via Antwerpen inge stelde autobusdienst zal ingaan de Dinsdag 10 Februari met één rit in beide richtingen worden uitgebreid. Vertrekuren van Bergen op Zoom: 10.30; 13.20 en 15.20 uur. Vertrekuren Breskens: 8,30; 10.30 en 14.30 uur. De reisduur is ruim drie en half uur. Op Belgisch grondgebied mag niet in en uit worden g> stapt. De afdeling voorlichting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat bericht, dat ingaande heden (9 Februari) een tijdelijke autobusdienst zal worden onder houden tussen Goes en Katse veer vice-versa met aansluiting In Katseveer per boot naar en van Kortgene op Noord-Beveland. De vertrekuren uit Goes zijn: 9.15 11.15 13.15 en 15.15 uur De vertrekuren uit Kortgene: 9.35 11.35 13.35 en 15.35 uur. LANDBOUWHERSTEL IN ZEELAND. Zaterdagmiddag werd te Goes een bespreking gehouden van vertegenwoordigers van de Stich ting voor de Landbouw in Zee land met een deputatie uit de landelijke stichting Het eerste punt dat werd be handeld, was de toekomstige schaderegeling, die waarschijnlijk op korte termijn is te verwach ten, ingedeeld naar verschillende rubrieken. Het ligt in de bedoe ling om, zodra deze regeling be kend is, hierover een uiteenzet ting te geven in de verschillende districten en evacuatiecentra. Er zal op worden aangedrongen om ook op fiscaal gebied tot redelijke regelingen te komen met betrek king tot de uit te keren vergoe dingen. Verder werd gesproken over de organisatie van het wa terschapswezen in verband met de geweldige ramp in het zuid westen des lands. De evacuatie van het vee ver- 'oopt; vlot en naar wens, waarbij blijkt dat er minder vee is ver dronken dan aanvankelijk werd verwacht. In Schouwen-Duive- !and werd het verdronken vee ge schat op 90 van het totaal. De ze schatting zal wellicht teruglo pen tot 50 Stamboekpaarden .-.uilen zoveel mogelijk in enkele delen van Zeeland worden gecon centreerd. Er dient ook een premie te wor den uitbetaald voor noodslachtin- gen en sterfgevallen van het veè, hetgeen volgens de bestaande regeling niet mogelijk is. Bij de wederopbouw van de veestapel zal gestreefd worden naar de aankoop van t.b.c.-vrij en zo mo gelijk ook abortus-vrij vee. Het bedrijfslaboratorium voor grond onderzoek te Goes wordt „zout- laboratorium". Vandaag wordt een aanvang gemaakt met de be monstering in Zeeuws-Vlaande- ren. De behandeling en het onder houd van de uit het water geko men machines zal speciale aan dacht vragen. Bij een snelle be handeling kan de schade tot een minimum worden beperkt. Het bouwplan voor Zeeland tengevolge van het verloren gaan van bepaalde teelten in verschil lende districten, vormde tenslotte een punt van bespreking. DE VERSTERKING VAN DE KUSTVERDEDIGING IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De burgemeesters in West Zw.- Vlaanderen doen namens de hoofdingenieur van de Rijkswa terstaat een dringend beroep op allen, die betrokken zijn bij de werkzaamheden ten behoeve van de kustverdediging, om ook des Zondags en voorts op alle tijden waarop dit door de leiding van het werk nodig wordt geacht, hun werkzaamheden voort te zetten. In verband met het komende springtij rust op allen de plicht om alle krachten in te zetten om verder onheil te voorkomen. Ook de kerkelijke autoriteiten hebben volledig begrip omtrent de gevaarvolle situatie, waarin de streek thans verkeert en stem men geheel met deze oproep in. Berichten inzake vervoer in West Zeeuws-Vlaanderen. De beroepsvervoerders in West Zeeuws-Vlaanderen hebben zich steeds gewend tot de C. T. O B. te Breskens, telefoon 98, zodat de centrale leiding te Oostburg, te lefoon 133, kon beschikken over vrachtauto's. Thans worden be halve de beroepsvervoerders óók de z.g. eigen vervoerders verzocht zich ter beschikking te stellen, opdat deze de centrale leiding ten dienste staan. Nog steeds zijn er voor de wer ken aan de kust vele vrachtauto's te kort. In verband met het ko mende giertij wordt dag en nacht gewerkt. De werkleiding verzoekt daarom de eigen vervoerders zich te melden bij de C. T. O. B. te Breskens, telefoon 98. Ook de trekkers en landbouw- tractoren kunnen beschikbaar ge steld worden om voor bepaalde werken de vrachtauto's te ver vangen. De eigenaars hiervan dienen zich te melden bij de C. T. O. B. of bij de dijkgraven en ge zworenen van waterschappen in hun gemeente. Met het al of niet goed function- neren van het vervoer staan of vallen de vele werken aan de kust. ZIERIKZEE GEADOPTEERD. De burgemeester van Zierikzee deelt mede, dat Zierikzee is ge adopteerd door Almelo (Ov.) en door Danville (Pennsylvania). AVONDKLOK TE ZIERIKZEE INGESTELD. De burgemeester van Zierikzee heeft het volgende bekend ge maakt: Met ingang van Zaterdag 7 Fe bruari wordt de avondklok voor Zierikzee ingesteld van 10 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens. Het is verboden zonder schrif telijke vergunning van de politie de gemeente te betreden, zich in het overstroomde of geëvacueer de gebied van de gemeente, voor welk doel dan ook, te begeven. Dit verbod geldt niet voor mili tairen, die in deze gemeente zijn of worden ingezet. De toegang tot de door borden afgesloten straten, wegen en ter reinen is ten strengste verboden. Na eerste sommatie, waar geen gevolg aan wordt gegeven, zal door de politie van de vuurwa pens worden gebruik gemaakt. Bankbiljet van 20 gevonden. Bij het overstroomde gebied is gevonden een bankbiljet van 20. Inlichtingen te bekomen op het bureau van politie alhier. Het resultaat van de inzame lingsactie. Onder voorzitterschap van bur gemeester Teilegen waren Zater dagavond het centraal werkcomi té met vertegenwoordigers van de Terneuzense jeugdraad, de unie van vrouwelijke vrijwilli gers en het actiecomité van het Roode Kruis bijeen om de resul taten te vernemen van de in onze gemeente gehouden inzameling voor het Rampenfonds. Hieronder volgt de opbrengst van de verschillende lijsten. Julianastraat en omg. 1614, Noordstraat en omg. 1771,50 L. Kerkstraat, w.o. perso neel firma Scheele 377,05 v. Steenbergenl. en omg. 761,20 Heerengracht en omg. 641, Axelsestraat 1926,75 Steenkampl. en omg. 538,50 Scheldekade en omg. 2544,50 Dokweg en omg. 1015,75 W. de Zwjjgerl. en omg. 1904, Schuttershofw. en omg. 1122, Rusthuis „Scheldeoord" 295,35 Westsluis en omg. 423,50 De Feijterstr. en omg. 277,25 Geraniumstr. en omg. 785,62 Kerkhofl. en Dekkerstr. 235,50 Inzameling Driewegen 1731,50 Personeel Borghstfjn 8,80 Personeel Waterleiding 365,63 Stortingen bij de Rotterdamsche Bank 3554,25 idem uit België 15, Nog af te dragen door: Ned. Middenstand^bank 300, Coöp. Boerenleenbank 818,50 Ned. Handel Mjj 11,50 Amsterdamse Bank 523,50 N. N. 10,— Nog toegezegde bedragen 20, Schippers enz. op de Twentsche Bank 75, op Schippersbeurs 140, Bemanning en passagiers Chileens s.s. „Copiapo" 385,75 Totaal 24192,90 Na de telling van de bedragen der ingeleverde lijsten dankte de burgemeester de jeugdraad voor het door haar genomen initiatief. De voorzitter van de jeugdraad de heer M. Vercouteren dankte burgemeester Tellegen, die zich met inzet van z'n gehele persoon achter deze actie had gesteld, waarna de burgemeester besloot met de mededeling, dat het in de ze tijd prettig aandoet ook eens een opwekkend woord te horen. Na afloop van deze vergade ring vernamen wij nog de op brengst te Sluiskil. Ook hier werd een zeer mooi resultaat behaald. De opbrengst bedroeg n.l. ƒ6865,25 en fr 215. Het totaalbedrag in onze ge meente, w.o. Driewegen en Sluis kil, terwijl in het getroffen stadsdeel niet werd gecollecteerd, bedroeg dus 31.058,15 en fr 215, Gevonden voorwerpen. Een polshorloge, Filiaal Albert Heijn, Noordstraat; een nieuwe zwarte herenhoed, J. Kaijser, Oudeweg 66; een zwartlederen motorhandschoen (bij Othene), Polenstraat 14; een bruine porte- monnaie met inhoud (N.C.R.V.), Singelweg 45. De stormschade. De duinen te Domburg hebben erg geleden onder de storm. De strandtoegangen werden totaal onbruikbaar, terwijl een gedeelte van de zgn. boulevard onmiddel lijk herstel eist. De V.V.V. te Domburg besloot al het mogelij ke te doen om zo spoedig moge lijk een en ander weer in bruik bare staat te krijgen. Voor het herstel der toegangen zal een beroep op de gehele be volking worden gedaan, terwijl ook reeds financiële steun door jaarlijks in Domburg vertoeven de badgasten werd toegezegd. Collecte Rampenfonds. De alhier gehouden huis-aan- huiscollecte bracht meer dan 5000 op. Kleding en voedsel welke ook werden opgehaald werden reeds aan slachtoffers van de watersnood uitgereikt. Teraardebestelling slachtoffers. Onder algemene deelneming zijn de slachtoffers, die bij de dijkdoorbraak te Duivenhoek na bij Kruispolder om het leven kwa men, op de R. K.-begraafplaats te Lamswaarde ter aarde besteld, n.l. moeder Taelman met twee harer kinderen en de reeds be jaarde echtgenote van de heer A. Kint (N. L. Leeraert), Onder de vele aanwezigen wa ren verschillende autoriteiten aanwezig o.m. ook burgemeester, wethouders en raadsleden der gemeente. Op de R. K.-begraafplaats te Groenendijk werden vader De Smit en zoon begraven. Vele van de buurtbewoners alsmede parochianen waren naar Groenendijks gekomen om de laatste eer te bewijzen. Moeder en dochter De Smit zijn nog niet gevonden. tuisen Philippine en Isabellas]pis met minder dan 3 militaire wa^. gens met aanhangwagen in de sloot, terwijl er ook nog éen aan rijding plaats vond. Éen kraanwagen heeft de wa gens weer op de rijweg gezet. 2447 te Nieuwvliet. Het comité onder leiding van mevr. De Graaff heeft dezer da gen een collecte gehouden voor de getroffen gebieden. Aan goe deren kwam een grote hoeveel heid binnen en aan geld niet min der. Iedereen heeft gegeven. Een bedrag van 2447 is bijeenge bracht. Per inwoner betekent dat 5,25. Dit zal worden afge dragen aan het nationaal ram penfonds. Collecte Rampenfonds. De huis-aan-huiscollecte voor het Rampenfonds bracht in onze gemeente bijna 5300 op, hetgeen 4 per hoofd of 15 per gezin bedraagt. Vee uit overstroomde gebieden aangekomen. In onze gemeente zijn bij di verse boeren in totaal 70 stuks vee ondergebracht, afkomstig van het overstroomde Tholen. De gladheid van de weg. Zaterdagmiddag geraakten, tengevolge van de gladheid door de sneeuwval, op de betonweg ting. Toneelvoorstelling ten bate van het Nat. Rampenfonds. Donderdag j.l. werd door de toneelgroep van „Corn Boys" een voorstelling gegeven van het to neelstuk „Onder één dak" van Joh. Fabricius. De directie van het Olympiatheater had hiervoor de zaal geheel belangeloos ter be schikking gesteld. De opkomst was niet zo groot. De slechte weersomstandigheden en het feit dat de voorstelling zo kort na de ramp werd gegeven zuilen hier aan wel niet vreemd zijn ge weest. Tijdens de pauze werd nog een collecte gehouden, zodat de ge hele avond een netto-opbrengst liet zien van ruim 250. Drukte aan de giens. Tengevolge van de watersnood nu de verbinding via Zuid-Beve land met overig Nederland is uit gevallen, is de verbindingsweg met overig Nederland via Ant werpen. De doorlaatpost Sas van Gent krijgt nu veel meer vracht vervoer te verwerken dan nor maal. Op heterdaad betrapt. In de nacht van Vrijdag op Za terdag werd de 22-jarige W. T., afkomstig uit Axel, op heterdaad betrapt bij diefstal van lood, toe behorend aan de Compagnie Néerlandaise de 1' Azöte. Een ontvluchtingspoging, waarvoor hij het nachtelijk uur uitkoos, werd hem noodlottig. T. was bij de fa De Waal uit Amsterdam, die op de 1' Azóte werkzaamheden verricht, in loondienst. Om half één merkte de dienstdoende por tier Van Avermate dat iemand op een ongewone wijze met zijn fiets de poort trachtte te verla ten. De portier, die hier het zijne van wilde weten, ging naar bui ten met als reactie dat de dader zich wilde verbergen. Op een vraag wat er aan de hand was, gaf nij te kennen naar huis te willen. De portier, die toen bijna zeker was, dat een en ander, we gens de eigenaardige manier van handelen, niet klopte, toog op on derzoek. Het bleek dat T. onder zijn bovenkleren ruim 8 kg lood had verstopt. De hoofdcontroleur en de rijkspolitie werden gewaar schuwd, waarop deze de dader in hechtenis nam en overbracht naar de cel te Axel. De volgende ochtend werd er achter een loods een afgescheur de fietstas met lood gevonden. Hoewel T. ontkende eigenaar van deze tas te zijn, wees een onder zoek aan zijn rijwiel uit dat dit wél het geval was, daar dit stuk paste aan het op het rijwiel nog aanwezige gedeelte van de tas. De dader, die toen door de mand viel, legde een volledige bekente nis af. Opbrengst Nat. Rampenfonds. Zaterdag j.l. circuleerden hier de laatste lijsten voor financiële steun aan de rampgebieden. In het bijzijn van de burgemeester van Terneuzen werd des avonds de eindstand opgemaakt. De op brengst bijeengebracht door inge zetenen ressorterende onder de gemeente Terneuzen bedroeg 6.865,27 en fr 215. Nu dit bedrag bekend is, is het ook mogelijk het totaal te melden van het alhier bijeengebrachte bedrag. Gecollecteerd werd in de wijken behorende tot de gemeenten: Terneuzen fr. 215 en 6.865,27 Axel ruim 1.600, Westdorpe 462,02 Eventjes de weg vragen! In het afgelopen weekend cir kelde boven onze plaats een heli copter. Op het sportpark in de ci- tè zette de piloot zijn toestel aan de grond. Het duurde niet lang of vele hulpbiedenden en kijklusti- gen waren ter plaatse. Hulp bleek echter overbodig. De En gelse piloot was de route naar het vliegveld te Woensdrecht kwijt en kwam even ,,de weg" vragen, waarover hij spontaan werd ingelicht. Direct daarna ging de helicopter weer de lucht in en verdween in Oostelijke rich- ST ANNALAND WEER DROOG Vrijdag is een aantal gaten in de binnendijk aan de Zuidzijde van St Annaland op Tholen ge dicht. Er rest thans nog het her stel van de doorbraak in de zee dijk tegenover Ouwerkerk op Schouwen. Dit herstel zal aan zienlijk' meer moeilijkheden op leveren, onder andere tengevolge van de sterke stromingen. Alle beschikbare mankrachten zijn nog steeds ingeschakeld bij het herstelwerk. Zij worden geassis teerd door ongeveer 300 militai ren. Af en toe „droppen" vlieg tuigen materialen boven St An naland. Het dorp is thans nage noeg weer droog. De datum 16 Februari heeft een angstige klank in de oren van de bewo ners van Tholen. Met man en macht wordt gewerkt om de ver dedigingslijn voor die tijd gereed te hebben. Op die dag is, zoals men weet, er weer springtij. De meeste inwoners van St An naland zijn teruggekeerd. Som mige kunnen evenwel hun eigen woningen niet bereiken. Zij zijn bij kennissen of familieleden op- genomen. De grootste spanning is thans enigszins geweken, te- werden ondergebracht. Voor zo meer, omdat de P.Z.E.M. letter- ver afkomstig uit de veschillende lijk en figuurlijk verlichting gemeenten, zullen deze evacué's bracht. Slechts de drinkwater- 00k jn Eindhoven bij elkaar wor- voorziening baart nog zorgen. De ^en gehuisvest j-, Tï r/ UF T\U kelijk dat eerst de breuk in de waterleiding bij Stavenisse wordt hersteld. Men is daaraan thans nog niet toe, omdat het gebied daar nog onder water staat. POORTVLIET GEÏSOLEERD. Het dorp Poortvliet is geïso leerd. De burgemeester heeft daarom verzocht zandzakken voor het herstel van de dijk niet op het dorp te" droppen, maar bij de doorbraak. Andere droppings kunnen wel op het dorp geschie den. 2340 EVACUé'S VAN OSSEN- DKECHT NAAK EINDHOVEN Zaterdagochtend om 8 uur is het militaire kamp te Ossen- drecht, waarin 2340 evacué's uit Zeeland en West Brabant waren ondergebracht, ontruimd. Deze plotselinge ontruiming houdt verband met de legering van Amerikaanse troepen in Os- sendrecht, die ingeschakeld zijn bij de hulpverlening. Met zestig bussen een groot scheeps transport zijn deze evacué's naar Eindhoven ge bracht, waar zij bij particulieren directie van de P.Z.E.M. heeft ons medegedeeld, dat niet mag worden verwacht dat binnen af zienbare tijd in dit euvel kan worden voorzien. Het is noodza- NOODBEHANDELING VAN TREKKERS EN LANDBOUW WERKTUIGEN ONMIDDEL- LIJK NA DROOGKOMING. De instituten voor landbouw techniek en rationalisatie, tuin bouwtechniek, de landbouwhoge school en 'consulentschap voor landbouwwerktuigen te Wage- ningen hebben onderstaand ad vies uitgegeven aan landbouwers in de noodgebieden voor de voor lopige noodbehandelingj van trek kers en landbouwwerktuigen on middellijk na droogkoming. A. Behandeling trekkers en landbouwmotoren. 1). In géén geval motoren aan draaien. 2). Ter voorkoming van vorst- schade alle water en olie aftap pen. 3). Uitwendig met water, des noods zout water, schoon spoelen. Na zout water bedekken met roestwerend middel. 4). Zo mogelijk inwendig met zoet water schoon spoelen. Daar na inwendig behandelen met roestwerende middelen. Bij ontbreken van zoet water direct roestwerende middelen toepassen. B. Andere landbouwwerktui gen. 1.) Schoon spoelen met water, desnoods zout water. 2). Bedekken met roestwerende middelen. 1 Roestwerende middelen met gebruiksaanwijzing zijn verkrijg baar bij de depóts der grote aard olie-maatschappijen. Op genoemde wijze behandelde trekkers en werktuigen zijn ge durende enige tijd beschermd. Vóór gebruik van de trekker is grondige deskundige behandeling noodzakelijk. VERDRONKEN AUTO'S. De K.N.A.C. geeft het volgende advies aan de eigenaars van per sonenauto's in het getroffen ge bied, welke geheel of gedeeltelijk in het water hebben gestaan. Tracht de motor niet in bewe ging te brengen, en verplaats ook het voertuig niet, indien zulks niet strikt noodzakelijk is. Ver wijder het water voor zover mo gelijk, tap met name motorcar ter, versnellingsbak en achter- brug af. Maak gebruik van de roestwerende middelen, die de smeerolie maatschappijen in het getroffen gebied leveren. Doch houdt er niettemin rekening mee, dat het mechanisch gedeelte van een verdronken automobiel in zeer vergaande mate gedemon teerd en technisch verzorgd moet worden, vóórdat de wagen weer rijklaar zal zijn. Deze evacuatie staat onder leiding van het hoofd van het rijksevacuatiecentrum in 's-Her- togenbosch. Deze deelde de eva cué's mede, dat het in verband met het hoge water dat om streeks 14 Februari wordt ver wacht, niet mogelijk en verant woord is hen naar Zeeland te la ten terugkeren. GIFT VAN 100.000. Het hoofdbestuur van de orde van vrijmetselaren heeft, daartoe in staat gesteld door de loges in Nederland een bedrag van 100.000 overgemaakt aan het nationaal rampenfonds. Daarbij wordt in uitzicht gesteld, dat bin nenkort nog een aanvullende bij drage zal worden gegeven mede op toezegging van maconieke or ganisaties in Amerika. Schenking. De „Coca-Cola export-corpora tion" heeft 100.000,geschon ken voor het nationale rampen fonds. Een ton van Eierverkoop- centrale. De coöperateive verkoopcentra le voor eieren V.E.C.E. te Roer mond heeft een bedrag van 100.000,ter beschikking ge steld van het nationaal rampen fonds. KOEKSTAD NU OLIEBOLLENSTAD. Een aantal meisjes van de huis houdschool te Deventer heeft op originele wijze een steentje bijge dragen ter leniging van de nood. Zij bakten 90.000 oliebollen, waar mee de leden van het politiecorps van Deventer van hoog tot laag Zaterdag huis aan huis „collecteerden". De actie werd een groot succes. De oliebollen gingen vlug van de hand. Men kwam zelfs een aanzienlijke hoe veelheid tekort. Dank zij deze ac tie kan de koekstad aan het ram penfonds een extra-bedrag van 12.217 overdragen. Langs het gehele Koreaanse front zijn in de nacht van Zater dag op Zondag patrouilles van de Verbondenen in gevecht geweest met cortimunistische troepen, al dus een bekendmaking van het Amerikaanse achtste leger. Zondagochtend sloegen de Ver bondenen in een sector aan het oostelijk front twee aanvallen af. Het hoofdkwartier van de vloot deelde mede dat vliegtuigen van het Britse vliegkampschip „Glo ry" 88 aanvalsvluchten onderna men tegen doelen aan de Ko reaanse westkust. Negen door communisten bezette dorpen werden met bommen en boord- wapenen aangevallen. Elders werden twee geschutsopstellin- gen vernield en dertig spoorweg wagons beschadigd. welingelichte militaire kringen te Seoel laten doorschemeren, dat zijn troepen spoedig ten noorden van de huidige frontlinie in Ko rea zouden kunnen opereren. Twee dagen geleden deelde ge neraal Taylor Zuidkoreaanse troepen mede, dat zij zich zouden moeten voorbereiden op „grotere gevechten in het Noorden". Sindsdien heeft hij, aldus ge noemde kringen, openlijk op een op handen zijnde offensief gezin speeld. Generaal Taylor neemt in Maart het commando van het achtste leger op zich. Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeibare D.D.D. Dejeukbedaart.de De luchtmacht maakte bekend ziektekiemen worden gedood en de huid dat in de nacht van Zaterdag op senees Zondag reuzenforten van bases geneesmiddel tegen VA B in Japan 170 ton bommen wier- huidaandoeningen pen op twee bevoorradingscentra ten zuiden van Pjongjang. Na de ontploffingen van de bommen, zo zeiden de vliegers, volgden in een kettingreactie an dere ontploffingen. Lichte bommenwerpers verniel den negentig voertuigen op we gen van Pjongjang naar de oost kust. GEALLIEERD OFFENSIEF IN KOREA? De nieuwe bevelhebber van het Amerikaanse leger, generaal Maxwell Taylor, heeft volgens FRANS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Bij Eysines in Zuid-West-Frmk- rijk is Zaterdagochtend een Sky- master van de Franse Mij „Union Aero Maritime de Trans port" neergestort en in brand ge vlogen. Het toestel was met ne gen passagiers en een bemanning van vijf leden uit Abidjan Frans West-Afrika) vertrokken. Functionarissen van de maat schappij hebben medegedeeld, dat er 5 doden zijn. Er zijn 10 ge wonden. Twee personen zijn er zonder letsel afgekomen. Alle inzittenden van het vliegtuig waren Fransen. Gevangenen en personeel van oei~ten een gevangenis te Rome hebben 1 80.281 lire bijeengebracht voor Nederland In aansluiting op reeds eerder bekend gemaakte belastingfacili teiten met het oog op de natio nale ramp deelt het ministerie van Financiën nog het volgende mee: De giften in geld aan het nationaal rampenfonds, welke in gevolge een besluit van de rege ring tot elk bedrag van het inko men of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van het inkomen of de wrnst over het jaar 1953, tenzij een be lastingplichtige bij zijn aangifte over het jaar 1952 het schrifte lijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1912 te mogen aftrekken. Het vorenstaande geldt even eens voor goederen, die uit be drijfsvoorraden ten behoeve van watersnoodslachtoffers worden afgestaan. Verder is bepaald, dat bedra gen, die ten behoeve van het na tionaal rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder be grepen loon uit overwerk), niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ook voor de heffing van de vereveningshef fing buiten aanmerking worden Deel I: „HET SPOOR VAN HET ZWAARD". 10. Tegen de avond steekt een scherpe wind op. Rukwinden vliegen om de to rens van de Ko ningsburcht en na de avondmaaltijd laat Eric een groot vuur aanleggen. Vriendelijk nodigt hij de drie gezanten van Bor Khan uit om zich met hem en Winonah rond de vlammen te scharen. „Sluit de vensters Alströmbeveelt hij de oude jager- „Het wordt guur weer"! „Storm als ge het mij vraagt", verklaart de oude hoofdschuddend. „Boos weer, heer Koning. Weer om in goed gezelschap een goede beker wijn te drinken en naar een flink verhaal te luisteren, als ik me niet vergis, he he! Zal ik u de cu.de legende van de boze dwerg Thane verhalen?" Maar Eric heeft zijn aandacht bij zijn vreemde gasten. Hij kijkt „AH-jumwu—' - BELGISCHE POSTZEGELS. Ten bate van het Belgische Roode Kruis zal een reeks spe ciale postzegels uitgegeven wor den met de beeldenaar van prin ses Josephine Charlotte ter ge legenheid van haar huwelijk. De raad stemde in met het voorstel van de minister van Ver keerswezen om de opbrengst van de toeslag op die zegels ter be schikking te stellen van het Rampenfonds. naar de jongste krijger, die roerloos voor zich uits.aart als een jong dier dat zich opgeslo ten voelt in een stenen kooi. „Offehet verhaal v$.n het Spookhert, dat is ook erg mooihoudt de oude aan. Glimlachend buigt Tsacha zich voorover. „Uw groot volk heeft vele schone legenden, o mach tige Khan van het Noorden", lispelt hij hoffelijk „Zelfs tot ver in de steppen zijn deze ver halen bekend. Rond de vuren van mijn meesier Bor Khan verteUen de krijgers elkaar nu n .dan het verhaal van een oors zwaard. Een geheimzinnig aard, dat zijn bezitter onover winnelijk maakt. Hij lacht. Na tuurlijk is dat slech s een ver zonnen verhaal, doch „Verzonnen! In geen geval verzonnen!" kakelt de oude be ledigd. „Dat zwaard bestaat, nietwaar 'heer Koning? Het .is het zwaard Tyrr! iZal ik u de geschiedenis van he. zwaard T^rr verhalen?" „Het wordt laat, Alström. Mis schien ware het beter u thans 'te ruste ie begeven", onder breekt de Noorman snel. Wil DE KOLENWINNING LANGS DE DRENS. Na de bondsdag heeft thans ook de bondsraad het Neder landsWestduitse verdrag goed gekeurd, waarbij wordt toege staan, dat vanuit Nederland ko lenvelden in West-Duitsland wor den geëxploiteerd. Het verdrag stelt een bedrijfsgrens vast voor bepaalde langs de grens tussen beide landen gelegen kolenvel den. Het moet nu alleen nog door de president der bondsrepubliek hij niet dat deze mannen iets over het legendarische zwaard vernemen Tsacha werpt hem I worden goedgekeurd een snelle blik toe. En om zijn lippen speelt een zelfvoldaan lachje, alsof hij eindelijk het spoor heeft gevon den, waar hij zo lang naar zocht Dr James Conant, oud-presi dent van de Harvard universiteit, heeft Zaterdag de eed afgelegd als hoge commissaris van de Ver enigde Staten in Duitsland.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3