EN Uit de Provincie Uitkering sociale verzekeringswetten Hom Nieuwjaarsrede Voorzitter Kamer van Koophandel Het aantal slachtoffer Radioprogramma Nationale Gedenkdag DE HERHALINGOEFENINGEN VAN MAART RICHTLIJNEN VOOR ZIEKENFONDSEN Onthoudt dit voor altijd Rihbens levert kwaliteit! Het bedrijfsleven in Japans passagiersschip vergaan EEN HUIS AUTO-, MOTOR-, MACHINE, CYLINDER, TRANSFORMATOR, WEERSTAND-, SPOEL-, BOOR, ELECTRO, CARDAN-, TRACTOROLIE WAGENSMEER-, CONSISTENT-, SCHROEFKOKER-, KOGELLAGER-, CARDAN, SPUIlVET TERNEUZEN. Kenia AXEL. BIERVLIET. BRESKENS. CLINGE. SLUISKIL. Zeeuv/sch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij N.V. 'J9f SS, VETTEN De gang van zaken in de han del in bouwmaterialen was in 1952 bevredigend. Wel is het zo dat de credietwaardigheid van verschillende afnemers dubieus is geworden, zodat hiermede ter dege rekening moet worden ge houden. De handel in hout gewaagt van teruglopen van de omzet door de verminderde bouwactivi teit. Ook wordt meer concurren tie ondervonden. Belangrijke prijsveranderingen hebben plaats gevonden in verband met grote prijsschommelingen op de inter nationale houtmarkt. De berichten uit de handel in brandstoffen melden, dat in 1952 de gang van zaken normaal was. Het vervoer der kolen bracht evenals in 1951 grote moeilijk heden met zich, aangezien het vervoer van de mijnen naar Zeeuws-Vlaanderen geschiedt per trein tot Kruiningen en vandaar per vrachtauto naar de plaats van bestemming. Voornamelijk het wachten aan de veerponten veroorzaakt hoge kosten. De handel in consumptie-aard appelen liep in het begin van het jaar niet vlot, maar nam tegen het eind van het jaar geleidelijk toe. Het prijsgemiddelde was be vredigend. De export naar over zee is vroeg in 't seizoen 1952/'53 begonnen. De export naar Frank rijk was van betekenis. De handel in pootaardappelen was in het begin van het seizoen niet renderend. Tegen het eind van het jaar kon van een opleving worden gesproken. De meeste pootaardappelen in ons gebied zijn zo goed als verkocht en ge leverd. Het merendeel is verla den naar België en Frankrijk. De voederaardappelen maakten aanvankelijk een goede prijs, doch tegen het eind van het jaar was deze aanmerkelijk lager. Voor de Coöperatieve Vruchten veiling te Ter neuzen was het jaar 1952 minder gunstig dan 1951. De e(\port naar België van hard fruit werd door de te hoge minimum exportprijzen belemmerd. De ex port naar Engeland liep ook te rug en de Duitse invoerrechten waren niet bevorderlijk voor ex port naar dit land. De vooruit zichten voor export zijn voor 1953 gunstiger. Door de detailhandel werden nog zeer weinig berichten inge zonden, hetgeen ik ten zeerste betreur, aldus ir Horstmann. Over het algemeen was de toe stand niet onverdeeld gunstig. Ten dele moet dit worden toege schreven aan de nawerking van -de kopersstaking, die was ont staan in verband met het Korea- conflict. In niet mindere mate moet deze minder gunstige toe stand worden toegeschreven aan het gebrek aan koopkracht, ge paard aan de hoge kosten van levensonderhoud van de consu ment. In vele gevallen was er een verschuiving van de vraag naar de goedkopere soorten artikelen waar te nemen. Mede in aanmer king genomen het hoge kosten- en levenspeil en de hoge belas tingen, is het begrijpelijk dat vele middenstandsbedrijven een moeilijke tijd doormaakten. Hier staat wel tegenover dat verscheidene categorieën van winkeliers in ons gebied in ruime mate konden profiteren van de inkopen door Belgen. Voor de kleinhandel in haar den en kachels is in de loop van 1952 aan deze verkopen een eind gekomen, omdat van overheids wege werd bepaald dat vergun ningen tot uitvoer van deze arti kelen voortaan uitsluitend aan Nederlandse fabrikanten zouden worden verstrekt. De algemene indruk over 1952 voor de Horeca-bedrijfstak is vrij gunstig. De verwachtingen wa ven niet hoog gespannen, doch deze zijn meegevallen. Het zakelijke en ambtelijke verkeer is niet teruggelopen, wat in verband met de verbeter de verbindingen, verheugend mag worden genoemd. De bezetting in de hotels en de ïestaurants was behoorlijk, ter wijl de omzetten overeenkomstig waren. Het toeristisch verkeer in de seizoenmaanden zowel het ver blijf voor langere tijd als het pas santen-verkeer was dit jaar groot. Het Belgische bezoek do mineerde evenals vorige jaren. Vooral de toeristen-centra aan de kust mochten zich in een grote belangstelling verheugen, terwijl de bedrijven te Breskens profi teerden van het grote Belgische doorgaande verkeer. Een rem mende invloed werd echter on dervonden van het slechte weer in de seizoenmaanden. Het mooie voorjaarsweer in de maanden van het voorseizoen heeft zeer gunstig gewerkt. In Cadzand werd weer een ver woest bedrijf herbouwd en her opend. Aangenomen mag wor den, dat dit gebied zijn vóór-oor- logse capaciteit weer gaat bena deren en aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen en als zodanig een recreatie-gebied van beteke nis is geworden. De jachthaven van Terneuzen mag zich in een gestadige groei verheugen, hetgeen van grote betekenis is voor de Horeca-be- drijven in deze plaats. Het sociale toerisme kan in Zeeuws-Vlaanderen niet ontwik keld worden door het ontbreken van goedkope recreatie-bedrij ven. Bnkele streken zijn aange wezen om te kamperen, doch dit blijft beperkt tot individuele ge vallen. Kampeer- en bungalow- bedrijven, zoals deze op Schou wen en de Veluwe .bestaan, is Zeeuws-Vlaanderen nog niet rijk. De activiteit in het haven bedrijf van Terneuzen was in de tweede helft van 1952 minder dan in de eerste helft van dat jaar en in de tweede helft van 1951. Tengevolge van het stati sche verloop van de oorlog in Korea en door het feit dat de angst voor uitbreiding van het conflict in Europa stilaan is af genomen, verminderden de aan kopen van grondstoffen voor alle zware industrieën en werd ook door de handel niet verder over gegaan tot het aanleggen van voorraden. Over het algemeen is het goederenverkeer van en naar de Belgische havens en Ter neuzen in 1952 minder geweest dan in 1951 en dit terwijl de voor uitzichten bij het begin van 1952 hoger gestemd waren. Het cargadoorsbedrijf onder vond rechtstreeks de gunstige weerslag van de grotere activi teit van de aan het kanaal van Terneuzen tot Sas van Gent ge vestigde industrieën. De vaart op Gent bleef vrijwel stationnair. De binnenscheepvaart had in 1952 wederom een bevredigend jaar. Weliswaar traden er som mige maanden op van kalmte, waardoor de schippers vrij lang op een reis moesten wachten, iets wat het jaar tevoren zelden was voorgekomen. Daarna be leefde de scheepvaart telkens weer een wederopleving. De grote activiteit en het nijpend tekort aan scheepsruimte dat zich in het najaar van 1951 deed voelen, bleef in 1952 achterwege en mgn kan zeggen dat zelfs in de maanden October en Novem ber, wanneer de bietencampagne hoogtij viert, het aanbod van scheepsruimte steeds voldoende is geweest, zodat de vrachten binnen de vastgestelde tarieven bleven. De Zeeuwsch-Vlaamse Tram weg My meldt voor het perso nenvervoer zowel naar opbrengst als naar het aantal vervoerde personen weer een daling gedu rende 1952. Door omzetting van benzine- op dieseltractie werd een belangrijke kostenbesparing verkregen. Het goederenvervoer was nog steeds onrendabel. De veerdiensten hebben nogal j i A b wat moeilijkheden opgeleverd. De nachtboot op het veer1 Perk- polderKruiningen bleek geen succes, hetgeen niet te verwon deren viel, omdat de boot werd ingelegd, toen het vlasseizoen voorbij was. De vooruitzichten voor 1953 zijn niet opwekkend. Speciaal in West Zeeuws-Vlaanderen zullen vele vervoerders door gebrek aan werk het moeilijk krijgen om het hoofd boven water te hou den. Uit kringen van de landbouw wordt gemeld dat er op het ge bied van de prijzen der akker bouwproducten in 1952 niet veel veranderd is. De landbouw heeft nog altijd een vastgestelde tarweprijs, die te laag wordt geacht, aangezien de tarwe, die een der hoofd- en basisproducten van liet akker bouwbedrijf op de kleigronden behoort te zijn, officieel tot twee derangs product wordt gemaakt. Daarnaast is een tarwe-gerst- koppelingsregeling in het leven geroepen. Reeds vroeger zijn be zwaren tegen een dergelijke re geling kenbaar gemaakt, doch van het standpunt van de over heid bezien waren er zeker ar gumenten aan te voeren een be hoorlijke tarwe-uitzaai af te dwingen en tevens de prijs van de tarwe laag te houden. Deze argumenten zijn thans voor een groot deel vervallen, omdat er genoeg tarwe in de wereld is en de exporterende landen concurreren. Het ongunstige herfstweer heeft vele boeren belet hun reeds aangekochte zaaitarwe aan de grond toe te vertrouwen. Tal van uitgezaaide percelen staan er slecht voor. Onder de tarwe-telers heerst ontstemming, omdat de richtprijs nimmer wordt gehaald. Aan werkkrachten bestond bij de landbouw geen gebrek. Ook in deze kringen wordt geklaagd over het opvoeren van de sociale lasten, die een druk leggen op dit bedrijf. Meststoffen waren in voldoen de mate beschikbaar. In het Handelsregister der Kamer waren op 1 Januari 1953 ingeschreven 4899 werkelijk be staande zaken, met inbegrip van filialen. In 1952 werden inge schreven 174 zaken. Het aantal handelsadviezen e. d. bedroeg 3000. In totaal werden 4414 certifi caten van oorsprohg en legali saties verstrekt. Afgegeven wer den ruim 44.200 formulieren ten behoeve van het bedrijfsleven, benodigd voor het aanvragen van in- en/of uitvoervergunnin gen. Bovendien werden circa 67.000 loonverklaringen aange vraagd voor het overmaken van lonen voor in Nederland werk; zame arbeiders die in België woonachtig zijn. Tot besluit van mijn rede wil ik nogmaals wijzen op de onrust die er allerwegen heerst, zowel op politiek als op economisch gebied. Van allen die betrokken zijn bij het bedrijfsleven, wordt voortdurende aandacht gevraagd en het is daarom dat ik U allen voor 1953 de kracht, de gezond heid en de vitaliteit toewens, die noodzakelijk is voor een goede bedrijfsvoering. Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1372. Uit de volgende plaatsen kwa men nog meldingen binnen: Krimpen aan de IJssel 4; Dord recht 1; Kerkwerve 3; St. Phi- lipsland 8; Zuidland 1. Zwaarst getroffen gebieden. Uit de ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op het eiland Goeree en Overflakkee n.l. 433. Over de andere eilanden en ge bieden zijn de cijfers als volgt. Tholen 304; Brabant 187; Hoek- schewaard 144; Schouwen- Dui- veland 115; Noord-Beveland 41; Voorne Putten 27; Zuid-Beveland 26; Zuid-Holland 18; O. Zeeuws- Vlaanderen 12; IJsselmonde 10; St Philipsland 9; Noord-Holland 6; Walcheren 5; Alblasserwaard 4; Land van Heusden en Altena 3; Tien Gemeten 2; Beijerland 2; aangespoeld van elders 24. HILVERSUM I: 8.00—8.30 Berichtendienst, nieuws; 8.30 Ge dichten; 8.45 Gram.; 9.00 Berich tendienst; 9.15 Toespraak door dr J. C. Brandt Corstius; 9.30 Frag ment uit oratorium ,,Elias"; 10.00 Zondagshalfuur; 10.30 Kerk dienst; 11.45 Causerie; 12.00 Gram.; 13.00 Toespraak H. M. Ko ningin Juliana (beide zenders); 13.10 Nieuwsberichten; 13.30 Gram.; 13.45 Omroepkoor; 14.00 Toespraak dr P. H. Ritter Jr; 14.15 Pianorecital; 14.35 Gram.; 15.15 Fragment uit .Thomas Moore" (hoorspel); 15.55 Om roeporkest; 17.00 Toespraak min. v. d. Kieft; 17.10 Wijdingsdienst; 17.30 Toespraak prof. dr W. Ban ning; 18.00 Berichtendienst, nieuwsberichten en overzicht door dr L. G. Kortenhorst; 18.30 Gram.; 19.00 Berichtendienst, aansl. gram.; 20.00 Herhaling toespraak van H. M. de Koningin 20.10 mr Kortenhorst; 20.15 Nieuws; 20.30 Gram.; 20.55 Poëzie; 21.15 Gram.; 22.30 Wij dingswoord; 22.40 Orgelconcert; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.309.15 Morgendienst; 9.15 Gram.; 9.30 Nieuws en weerrap mis; 11.30 Gram.; 13.00 Toe spraak door Hare Majesteit de koningin (over beide zenders); 13.15 Nieuws; 13.30 Klankbeeld; 13.45 Symph. concert; 14.45 Voor dracht; 15.05 Gram.; 16.30 Ves pers; 17.00 I.K.O.R.; 19.00 Gram.; 19.30 Ds H. G. Groenewoud; 19.45 Nieuws; 20.00 Herhaling toe spraak H. M. de Koningin; 20.10 mr Kortenhorst; 20.15 Nieuws; 20.30 Gram.; 21.00 Klankbeeld; 21.30 Gram.; 22.10 Voordracht; 22.20 Negro spirituals; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Bericht voor alle militairen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953, voor herha lingsoefeningen onder de wape nen moeten komen. In verband met de nood.oe- stand bepaalt de minister van lOorlcg het volgende: De herhalingsoefeningen wor den AFGELAST voor die oor logsonderdelen van de Konink lijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te ko men. Alle reserve-officieren, dienst plichtige onder-cfficieren en dienstplichtige korporaals van de Koninklijke Landmacht die een oproeping hebben ontvan gen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen snder de wapenen te komen en alle dienstplichtige solda.en van de Koninklijke Landmacht die een oproeping hebben ontvan gen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze cproeping GEEN ge volg te geven. LIJSTEN SLACHTOFFERS. Op ons kantoor (Smidswal) liggen ter inzage de eerste drie lijsten met namen van slachtof fers, die bij de overstroming het leven hebben verloren. Red. „De Vrije Zeeuw". PRINS BERNHARD BEZOCHT ZEELAND. Prins Bernhard heeft gisteren wederom per helicoptère een be zoek gebracht aan de geteisterde gebieden. De Prins landde o.a. te Stave- nisse, Brouwershaven en Zierik- zee. In deze laatste gemeente ontmoette hij de Commissaris der Koningin Jhr mr De Casembroot. Prins Bernhard wisselde uit voerig met hem van gedachten over de genomen en nog te ne men maatregelen. Daarna sprak de Prins de nog aanwezige be volking van Zierikzee toe, die daartoe op het marktplein was bijeengekomen. Tengevolge van de slechte weersomstandigheden was Prins Bernhard niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te bezoe ken. Te ruim 17.15 uur landde hij op het vliegveld Ypenburg, waarna de Prins de vergadering van het dagelijks bestuur van het Ram penfonds bijwoonde. Vandaag zal Prins Bernhard zich weder om naar de getroffen gebieden begeven. WEST ZEEUWS VLAANDEREN In West Zeeuws-Vlaanderen wordt onder leiding van de rijks waterstaat met ongeveer 1000 burgers en 250 militairen ge werkt aan de versterking van de zeewering. De werkzaamheden vorderen goed. Alle gaten in de duinen en de dijken zijn gedicht, zodat er thans geen gevaar is. Langs de gehele kust is door de P.T.T. met behulp van mili tairen een nood-telefoonlijn aan gebracht, zodat men langs ieder punt telefonisch contact heeft. West Zeeuws-Vlaanderen is voorts aangewezen als evacuatie oord. Er is een vrij groot aantal evacué's, voornamelijk uit Schou wen en Duiveland in de verschei dene dorpen ondergebracht. Het bestuur van het algemeen in aansluiting hierop deelt de werkloosheidsfonds heeft aan sociale verzekeringsraad mede, besturen der bedrijfsverenigingen dat geëvacueerde personen, die verzocht, Zoveel mogelijk met dé verstrekking van Uitkeringen in gevolge de werkloosheidswet aan de bewoners van de over stroomde gebieden en aan werk lozen, die daar hulp bieden, door te gaan. Ingeval postwissels e.d. onbestelbaar terugkomen, dient opgave van namen en adressen van de geadresseerde te worden gedaan aan de sociale verzekeringsraad, die bij het cen traal evacuatieregister inlich tingen omtrent de betrokkenen zal inwinnen. Bij nieuw ontstane werkloosheidsgevallen kan men in het algemeen afgaan op de opgaven der betrokkenen. Tegen onjuiste opgaven zal echter streng worden opgetreden, Het verloop der collecte. Vrijdagavond 6 Februari om 17 uur was in Ternuezen een be drag van 14.129,13 gecollec teerd voor het nationale rampen comité. Er waren drie giften van elk 1000,bij. Nog vijf wijken worden be werkt. De inzameling beperkt zich in onze gemeente tot de niet ge troffen stadsdelen. In de over stroomde wijken wordt niet ge collecteerd. Het komt intussen voor, dat ook mensen uit de getroffen wij ken, die weinig of geen schade hebben gehad, een bijdrage wil len geven. Deze kunnen zich wenden tot de Rotterdamsche Bank. Te Sluiskil was gisteravond 1666 binnen met inbegrip van de collecte in de polders en op de te Sluiskli liggende schepen. Ook Chilenen dragen bij. Naar wij vernemen overhan digde de heer C. Verlinde giste ren namens de gezagvoerder, of ficieren, bemanning en passa giers van het Chileense stoom schip „Copiapo", lossende in de buitenhaven alhier, een bedrag van honderd dollar en negen gul den (ongeveer ƒ380) aan de bur gemeester als bijdrage in het Na tionaal Rampenfonds en als be wijs van medeleven met de ge troffenen. Vrachtwagens met ijzeren rij platen voor de Nieuw-Neuzen- poldep aangekomen. Hedennacht te half drie arri veerden alhier een achttal vracht auto's uit Vonckel (L.) geladen met ijzeren rijplaten, die gebruikt moeten worden bij de werkzaam heden voor de herstelling van de zeedijk van de Nieuw-Neuzenpol- der. Examen adspirant-opzichter. Voor het te Arnhem afgenomen examen adspirant-opzichter is o.m. geslaagd de heer L. de Blaaij Jz. te Terneuzen (Catspolder). De kapitein van het Japanse passagiersschip Sjinsi Maroe heeft gezegd, dat volgens hem 61 passagiers en 6 schepelingen zijn verdronken. Het schip sloeg Woentdag ten Noorderf vafi ökinnawa om. De kapitein en een meisje van 25 jaar, die naar land zwommen, zijn voorzover tot nog toe bekend, de enige overlevenden. Het schip Kintokoe Maroe, dat te hulp snelde, heeft geen over levenden opgepikt. Men weet slechts dat 2 lijken zijn aange spoeld. Faciliteiten voor geëvacueerden, er de in het genot zijn van een uitke ring krachtens de ziektewet, de werkloosheidswet, de ongevallen wet 1921, de land- en tuinbouw- ongevallenwet 1922, de invalidi. teitswet en/of de noodwet ouder domsvoorziening zo spoedig mo gelijk hun nieuwe adres moeten opgeven aan het uitvoerings orgaan (rijksverzekeringsbank, raad van arbeid, bedrijfsvereni ging of gemeenschappelijk admi nistratiekantoor), waarvan zij uitkering ontvingen, Deze orga. nen zullen voor spoedige hervat ting der uitkeringen zorg dra gen. h porten; 9.45 Gram.; 10.00 Hoog- geworden. BOTYVINNIK KAMPIOEN VAN RUSLAND. De zesde partij van de twee kamp Botwinnik-Taimanov, wel ke werd afgebroken, is te Moskou verder gespeeld. Na 42 zetten stelde Taimanov remise voor, waarmede Botwinnik accoord ging. Botwinnik kan zich wederom kampioen van Rusland noemen, aangezien hij de tweekamp met 3% punt tégen 2V2 punt heeft ge wonnen. Voor de zevende maal is Bot winnik kampioen van zijn land De ziekenfondsraad maakt be kend: Geëvacueerde ziekenfondsver zekerden, die in een plaats ver toeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden, zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten •inschrijven. De ziekenfondsraad verzoekt aan de ziekenfondsen, deze personen met direct ingaan de rechten en zonder beperken de voorwaarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle ingeschreven geëva cueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzorging dienen te garanderen. Met name kunnen opnemingen in 'ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voor lopig voor rekening van de fond sen geschieden. Voor het geval, dat de geëva cueerde0 verzekerde een bijbeta ling zbÜ moeten doen, verzoekt dé ziekenfondsraad aan de fond sen, die bijbetaling voorlopig voor hifti rekening te nemen. Een rondschrijven van de zie kenfondsraad aan de fondsen is onderweg. Tien Amerikaanse superforten hebben Donderdagavond 100 ton bommen geworpen op kazernes, opslagplaatsen en fabrieken in Taejoeng (Noord-Korea), dat binnen gezichtsafstand van de Jaloe, de grens van China ligt. Noordelijke nachtjagers hebben de Amerikaanse toestellen niet aangevallen. Geallieerde jachtbommenwer pers boekten treffers op een Noordelijk schip van 5.000 tot 6.000 ton, dat in de monding van de Tsjinampo in het ijs vastzit. Tsjinampo ligt ten Zuidwesten van de Noordkoreaanse hoofd stad Pjongjang. Donderdagavond en Vrijdag ochtend zijn in het geheel 570 aanvalsvluchten ondernomen, die hoofdzakelijk gericht waren te gen aanvoerwegen, opslagplaat sen en kazernes, aldus hebben ge allieerde officieren medegedeeld. Geallieerde oorlogsschepen hebben Donderdag Noordelijke doelen langs de kust beschoten. Aan het front is het volgens de berichten nagenoeg rustig. Volgens een bericht van het persbureau „Nieuw China" is de Noordkoreaanse stad Hoengnam, die in de afgelopen twee jaar door bombardementen en be schietingen werd verwoest, onder de grond weer opgebouwd. Radio-Peking heeft bericht, Opstandigen hebben in Kenia een bosbrand gesticht, die ten Noorden van Nairobi reeds meer dan 120000 hectaren waardevolle cederbossen heeft vernield en die men nog niet meester is, aldus heeft een officiële woordvoerder verklaard. Honderden boswach ters en arbeiders trachten het vuur in te perken door het gra ven van een grote greppel. De brand ontwikkelde zich in het gebied, dat enige weken geleden het centrum van massale Y.erfrij- ving van stemleden der Kikoe- joes was. Verkenningsvliegtui gen hadden kort na de ontdek king van de brand zeven mannen waargenomen bij de vuurhaard, aldus de woordvoerder. De regering van Kenia besloot alle Kikoejoes te verwijderen uit een uitgestrekt gebied, waar on langs de „Mau-Mau" een aantal aanslagen heeft gepleegd. De Kikoejoes moeten dit gebied vóór Maandag a.s. te middernacht hebben ontruimd. Voorts zal het gehele gebied der Kikoejoes tot „speciaal ter rein" worden verklaard, hetgeen de politie en de militairen het recht zal geven te schieten op een ieder, die niet gehoor geeft aan sommaties. dat „meer dan 200 spionnen en speciale agenten" in de tweede helft van 1952 in Noord-Korea ge vangen genomen werden. Zij werden merendeels uit de lucht neergelaten, enkele waren van zee uit aan land gebracht. Een krijgsgevangene in Korea gedood. Te Tokio is Vrijdag officieel medegedeeld dat op 3 Februari in het kamp van de Verenigde Na ties op het eiland Tsjedjoe een Chinese krijgsgevangene is ge dood toen hij en vier andere ge vangenen een bewaker aanvie len. Axel offerde al meer dan 15 per gezin. Na slechts 2 collectedagen werd gisteren een zeer voorlopig resultaat van de collectet gere gistreerd. Inclusief een bedrag van de leerlingen van de hoogste klassen van de openbare lagere school bedraagt dit ƒ31.671,95. Dit reeds in contanten gecol lecteerde bedrag, door momen teel 2000 gezinnen bijeenge bracht, betekent gemiddeld ruim 15 per gezin, waarbij het, naar ons van de zijde van het gemeen tebestuur werd medegedeeld, vaststaat dat nog zeer beduiden de bedragen moeten binnenko men, die de bovenstaande cijfers nog belangrijk zullen doen toe nemen. Daarnaast werd voor een groot bedrag aan nieuwe kle dingstukken, dekens en andere goederen ingezameld. Dit resul taat is dus nog zeer voorlopig. Verlieslijsten bij watersnood omgekomenen. Van gemeentewege deelt men ons mede dat ten stadhuize ter inzage liggen de verlieslijsten van de bij de watersnood omge komenen. Dergelijke lijsten bevinden zich ook bij de secretaresse van de afd. Axel van het Ned. Rode Kruis, mevr. Heijnsdijkde Blaaij. Benoemd. Tot onderwijzer aan de R.K. school alhier werd benoemd de heer C. P. Vael te St. Jansteen. Jeugd geeft het voorbeeld. De leerlingen van de Chr. kleuterschool in Biervliet hebben in zelf gemaakte spaarpotjes een bedrag van 63,16 bijeenge bracht. Jong Biervliet gaf een voor beeld van offer en dankbaarheid. Been gebroken. Gistermorgen kwam de heer L. M. uit Amsterdam op de veer boot „Prins Hendrik" te vallen. Medisch onderzoek te Breskens wees uit dat de heer M. een been had gebroken, waarna hij naar het ziekenhuis te Oostburg werd vervoerd. Urk 169 weer in zijn element De „Urk 169" is gisteren door twee drijvende bokken van de kade weer in het water terugge zet. Vandaag hoopt men ook de beide Wieringers weer in het water te zetten. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candi- daatsexamen voor werktuigkun dig ingenieur, onze dorpsgenoot de heer J. Bolssens, Geslaagd. Aan de universiteit te Amster dam slaagde voor het kerkelijk examen de heer A. J. van Cruij- ningen, theologisch candidaat. alhier. DANKBETUIGING. Ondergetekende dankt al len namens mijn zeer ge achte Oom M. 't GILDE, voor de vele blijken van belangstelling op zijn 90ste verjaardag. LICIA HAMELINK. Terneuzen, Axelsestr. 82. Voor de vele blijken van belangstelling bij mijn 50- jarig dienstjubileum op 31- l-'53 ondervonden, zeg ik allen hartelijk dank. In het bijzonder mijn dank aan de heer A. Jvan Hoeve voor het geschenk en het diner, mij en mijn huisgenoten aangeboden. D. A. VAN DEN BERGE. Axel, Einmastraat 92. Terneuzen be autobusdienst Breskens- Axel HulstBreda wordt ZONDAG uitgeoefend als op werkdagen. DE DIRECTEUR. TE KOOP: MET FLINKE TUIN te Zoutespui, groot 10 Aren (67 roeden). Dadelijk te aanvaarden. Te bevr. ten kantore van W. A. DEN BOGGENDE te Axel.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3