Flitsen uit de rampgebieden KERKDIENSTEN DE STEUN VAN HET BUITENLAND Plunderaars voor de Politierechter De hulpverlening uit eigen land Eric de Noorman en Bor Khan VOOR DE. ZONDAG Bijna 17 millioen voor Rampenfonds Antillen hebben l1 4 niillioen bijeen Evaciiatieproblemen Toestand te Krabbendijke was kritiek r 99 De haven der rustj NED. HERV. KERK. ZONDAG 8 FEBRUARI. DE OVERSTROMING IN ENGELAND. Uö nlfil»sse8«*fii ©s 99 De Burgemeester van Krab bendijke deelt ter geruststelling van evacué's mede, dat de toe stand te Krabbendijke niet is verergerd. De toestand laat zich dichte gat in de dijk heeft Don derdagnacht stand gehouden. Vrijdag werd getracht het an dere gat te dichten. Er wordt met man en macht, juist tengevolge van het rustige met inzet van Nederlandse en weer enigszins gunstiger aan- Franse militairen, gewerkt. In dien het dichten zou gelukken, zien. Een en ander neemt vol gens de burgemeester evenwel niet weg, dat bij wending van het getij het gevaar onvermin derd aanwezig blijft. De burgemeester van Middel- harnis heeft meegedeeld, dat enkele mannen zijn gearresteerd die zich hebben schuldig ge maakt aan diefstal van goede ren uit verlaten woningen. Zij droegen Roode Kruis-banden om de armen. De burgemeester van Ooster. land, die thans als evacué in Rotterdam verblijft, deelt na overleg en ten verzoeke van de burgemeester van Bruinisse mede, dat het aanbeveling ver dient voorraad voedsel en hulp schepen voorshands niet langer te zenden naar de haven van Bruinisse. De gemeenten Oosterland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Dreischor zijn geheel geëvacu eerd, zodat ook belangrijke aan voer van evacué's in Bruinisse thans niet te verwachten is. De burgemeester van de ge meente Poortvliet (Tholen) deelt het volgende mede over de toestand in zijn gemeente. Het Donderdag opnieuw ge- Bij U, Here, schuil ik. Ps. 143 9. Dat iis voor ieder mensenhart vaak in het moeilijke leven een diepgevoelde behoefte, ergens te kunnen schuilen met zijn kom mer en zorg, met zijn zondesmart en teleurstelling, met zijn wan hoop en levenspijn. O, hoe vaak zoekt men tevergeefs naar de veilige haven van een trouw, deelnemend vriendenhart, waar men met alles kan vluchten! Hoevelen onzer vergaan van honger, omdat zulk een vrienden hart hun ontvallen is, of nimmer hun deel was. En toch nie mand onzer behoeft te vergaan de Schrift zelf wijst ons een weg, die veel uitnemender is. Die wijst ons een haven der rust en een toevluchtsoord der trouw ste liefde, die ons nimmer ont vallen kunnen. Zelfs vindt de mus een huis en de zwaluw een nest voor zich, bij Uw altaren, mijn Koning en mijn God! Hoe veel te meer dan, waar het musje onder Gods heilige hoede ver toeft, zal het mensenhart een toevlucht vinden onder de vleu gelen van Gods liefde en trouw. Mochten wij het allen steeds meer leren, David na te volgen en tot de Here vluchten met onze zonden en strijd. Als de golven hoog gaan, zodat ze dreigen ons mee te slepen, dan nog is Hij onze Sterkte en onze veilige Haven. Daar worden wij ge troost voor al 's levens gemis, ge sterkt voor al 's levens strijd en hernieuwen de kracht, om voort te gaan tot aan het einde der reis. Hoe de storm ook moge woeden Op de reis naar d'eeuwigheid, Jezus is de trouwe Bootsman, Die ons altijd veilig leidt. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) is er voorlopig geen reden voor algemene evacuatie. Er wordt weer getracht met hoge tracto ren verbinding te onderhouden met de naburige gemeenten Scherpenisse en Tholen. Meer dan de helft van Poortvliet staat nog blank, alsmede de ge hele polder, groot ongeveer 2000 ha. De samenwerking tussen de gemeenten onderling en het le ger is prima. De bevolking is on dergebracht op het hoge gedeel te van het dorp, in particuliere huizen en openbare instellingen en gebouwen. De burgemeester noemt de toestand hoopvol- Alle geëvacueerden, die ergens onderdak hebben gekregen wordt verzacht per briefkaart aan hun naaste familieleden op te geven waar zij verblijven. Geëvacueerde werknemers dienen ook hun directies per briefkaart hun evacuatie-adres bekend te maken. Op het eiland Goeree-Over- flakkee verblijven thans nog ongeveer 10.000 mensen. Onge veer 20.000 eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen naar el ders vervoerd. Oude en Nieuwe Tonge zijn practisch geheel ge ëvacueerd- De burgemeester van Nieuwe Tonge heeft zijn hoofdkwartier zelf overgeplaatst naar Dirksland. Van deze ge meente uit treft hij voorberei dingen voor het herstel van het zwaar gehavende Nieuwe Tonge. Helicopters en ducks hebben in de afgelopen dagen ongeveer 1650 mensen op Goeree-Over- flakkee gered. Volgens berichten zijn in Mid- delharnis 16 sla«htoffers te be treuren. In Nieuwe Tonge zijn reeds 87 doden geborgen en in Oude Tonge schat men het aan tal doden thans op ruim 300. In sommige plaatsen is 80 tot 90 procent van het vee omgeko men. In Ooltgensplaat verblijven nog ongeveer 60 personen. De overige inwoners zijn geëvacu eerd. De in het drooggevallen gebied te Middelharnis staande woningen zijn weer van gas en electriciteit voorzien. Men heeft voldoende scheepsruimte en me dische hulp ter beschikking. Duizenden eilandbewoners en vrijwilligers werken dag en nacht aan het herstel van de dijken. In Dirksland heeft een aan tal hoofdambtenaren van de rijkswaterstaat de situatie op het eiland Goeree-Overflakkee besproken. Er zijn dijkwachten ingesteld voor die dijken, die zwakke punten vertonen. Voorts heeft men een plan de campag ne opgesteld dat een provisori sche herstelling van de doorge slagen dijken beoogt. De Bijbel Kiosk vereniging, Keizersgracht 756, Amsterdam stelt gratis kinderbijbels en an dere lectuur beschikbaar aan ge- evacueerden. Aanvragen door bemiddeling van predikanten van gemeen ten, waar geëvacueerden zich bevinden. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop); 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent10 uur Ds. J. Schol ten, van Terneuzen. Philippine: 2.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg (Bed. H. A.); 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg (Dank zegging). Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uur in „Bethel" geen dienst. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heij- boer. Othene: 7 uur Ds. G. Jansma. West Zeeuws-Vlaanderen. ZATERDAG 7 FEBRUARI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 8 FEBRUARI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom (Radiodienst). St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Ure van dank en ver ootmoediging. Coll. Nat. Ram penfonds. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement10 uur Ds. J. B. van Bork- (Bed. H. Doop). Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld (Viering H. A.). St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld (Viering H. A. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. De samenwerkende groothan del in optische artikelen en de vakopticiëns in Nederland ma ken bekend, dat de getroffenen die door de natuurramp hun bril hebben verloren, bij de op- ticiëns van de evacuatieplaats gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen onder overlegging van een door het Roode Kruis of andere bevoegde instanties afgegeven verklaring. Dit is mogelijk gemaakt door dat de groothandel brilleglazen' en monturen gratis ter beschik king stelt van de opiiciëns en deze geen werklonen zullen be rekenen. De federatie van Nederlandse opticiëns organisaties verzoekt alle opticiëns in den lande bij wie getroffenen zich melden, zich hieraan te houden. Deze regeling geldt behou dens verlenging tot 15 Febr- De omroepverenigingen K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A., die gedu rende de rampdagen samen werkten ibij het doorgeven van berichten etc. hebben de norma le wijze van uitzending hervat. Alleen bij reportages werkt men nog gezamenlijk en bij de doorgifte van berichten van de berichtendienst. In de Engelse overstroomde ge bieden is men nog bezig met het zoeken naar doden. Volgens de niet officiële schatting is het aantal slachtoffers nu 29Ö. Van het eiland Canvey worden nog 950 personen vermist. Men ge looft, dat de meesten hunner naar familie en vrienden in Lon den zijn gegaan. 1500 Soldaten hebben 40 gaten in de dijken van Canvey voorlopig gedicht. In to taal zijn er in het Engelse kust gebied 500 gaten in de zeewering geslagen. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag van 16.900.000 geteld. Van 's morgens tot 's avonds, Tot diep in de nacht Werd op de berichten Vol rampspoed gewacht; Wij zaten verslagen, Wij hoorden zoveel, Met angst in de harten Een brok in de keel. Een atlas en kaarten Gestaag bij de hand: Wij zagen voor ogen 't geteisterde land; Het worstelend zwoegen Met mensen en vee, Per radio-omroep Leed Nederland mee. Ja. dat is het wonder Van onze techniek: De watersnood leefde Bij 't grote publiek; Wij hoorden gespannen Van leed en van strijd, Het maakte ons allen Tot offers bereid. Wij gaven ons geld en Wij gaven ons goed, Met dank in het hart En bewogen gemoed; Want ons werd, nog veilig Bij huis en bij haard. De ramp van het water Gelukkig bespaard! JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kujjl- man. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: Geen opgaaf. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. A. de Korte, van Haaksbergen. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10.30 uur en 5 uur Ds. Krijtenburg van Zaamslag. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Snel recht. De politierechter te Middel burg heeft Vrijdagmiddag een ge vangenisstraf van vijf maanden opgelegd aan P. F. de Wilde uit Hontenisse, die zich had schuldig gemaakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aangespoelde goederen, afkomstig uit de ge teisterde gebieden. De substituut-officier van ju stitie heeft er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat afge zien van plundering ook het zich toeëigenen van aangespoelde goe deren, streng zal worden ge straft. Deze goederen moeten bij de burgemeester van de plaats van inwoning worden aange geven. Vijf en zes maanden gevan genisstraf. De politierechter te Rotterdam heeft gisteren de 27-jarige ma troos G. H. van der P., uit Rot terdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming, omdat hij Zon dagochtend tijdens de waters nood in Rotterdam een sigaren winkel binnendrong en 20 pakjes sigaretten stal. Verdachte had eerst zijn vrouw en kinderen in veiligheid gebracht. In de winkel trof hij de winke lier en diens echtgenote zittend op een tafel, aan. Hij had de vrouw rondgedragen, naar hij zei om haar te redden, doch volgens de tenlastelegging had hij haar in het water neergezet. „Weet u dat dit stelen „plunde ren heet?" vroeg de politierech ter, die vertelde, dat de man reeds vijfmaal wegens diefstal en mishandeling was veroor deeld. De officier van justitie moest aannemen, dat hier geplunderd is. „Ik heb al die ellende op de eilanden gezien en er is een deel van de Nederlanders, dat als hyena's gebruik maakt van andermans ellende. Deze diefstal gebeurde tijdens het opkomen van het water, toen de nood het hoogst was". Hij eiste de hoogst mogelijke straf, n.l. een gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De politierechter kreeg daarna nog een geval te behandelen, dat met de ramp te maken had en dat tevens onder het wetsartikel diefstal bij gelegenheid van wa tersnood viel. De 25-jarige fabrieksarbeider T. B. uit Vlaardingen, die zich bij het aanvoeren van de goede ren te Vlaardingen een paar rub berlaarzen zou hebben toege ëigend, die bestemd waren om de slachtoffers van de geteisterde gebieden te helpen, werd tot een gevangenisstraf van vijf maan den veroordeeld, eveneens met onmiddellijke gevangenneming. Een paar laarzen, die hem leken, wierp hij in een vat, dat hij naar beneden droeg. Toen heeft hij de laarzen eruit ge haald, zo gaf hij toe, doch ze pasten hem niet. B. is reeds drie maal veroordeeld. GELD INGEZAMELD VOOR ZICHZELF. In de gemeente Reusel (N.-Br.) is door de Rijkspolitie een echt paar aangehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebieden. Dit geld werd echter ten eigen bate aangewend. Zij zullen voor de officier van justitie te Den Bosch worden geleid. Bij liet hulpcomité op Aruba is een bedrag van ruim 20.000 Ned. gld. binnengekomen voor de slachtoffers van de watersnood. Hiermede is het totaal bedrag, dat op de Antillen is bijeenge bracht, gestegen tot meer dan 1.250.000 gulden (Ned.crt). Overstelpend is het aantal aanbiedingen dat er van buiten landse particuliere en kerkelijke organisaties en van regeringen is ontvangen cm kinderen uit gezinnen, die door de waters nood zijn getroffen, op te ne men in buitenlandse gezinnen of tehuizen. De stichting oecumenische hulp aam kerken en vluchtelin gen, heeft op verzoek van de minister van Maatschappelijk Werk zich beraden over de mo gelijkheid en wenselijkheid om cp dit moment kinderen uit de getroffen gezinnen naar het buitenland te zenden. Zij zijn tot de conclusie geko men, dat in deze uren van droefheid, onzekerheid en span ning uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psychologische redenen be zwaarlijk is, hoezeer deze bui- De bedrijfsgroep Hcreca brengt ter kennis van de ondernemers in de Horeca-branche, dat het gewenst is in verband met het ingetogen karakter van a.s. Zon dag, die dag het bedrijf zo kalm mogelijk te laten verlopen, in de avonduren de buitenverlichting te doven en zich te onthouden van andere muziek dan die van de officiële radio-uitzendingen. De jeugdige kunstschilder Ton Hoogendoorn uit Den Haag heeft het Roode Kruis aldaar het door hem ontworpen affi che, voorstellende een grijpen de hand, gratis aangeboden, van welk aanbod een dankbaar ge bruik is gemaakt. Ook heeft de schilder het Nationale Rampen fonds aangeboden een rebus te ontwerpen voor een nationale actie. In het dorp Appelscha, ge meente Ooststellingerwerf (Fr.k is 31.000 opgehaald, dat is 7,65 per inwoner voor het Na tionale Rampenfonds. De pa tiënten van het Beatrix-sana torium aldaar brachten 688,05 op en het personeel 4421,80. Op het kantoor van een hoe- pelhandel kwam een cheque binnen ten bedrage van 2750 bedoeld als gift voor het Na tionale Rampenfonds, afkomsdg van de Deense importeur van witte hoepels. In de gemeente Wonseradeel is thans 40.000 bijeengebracht, waarbij van de 23 dorpen de zer gemeente Longerhouw het leeuwenaandeel bijdroeg, name lijk 10,45 per inwoner. Wons gaf gemiddeld per inwoner 9,35, Ferwoude 7,65 en Schet- iens 6,65. Voorts schonken deze dorpen grote hoeveelheden goederen, die rechtstreeks naar Middelburg en Breda zijn gezon den. In het plaatsje Leens (Gr.) is een bedrag van 40.900 bij eengebracht, dat is gemiddeld f 10 per inwoner. Arnhem heeft thans 545.350 gulden opgebracht met inbe grip van 200.000, zijnde de op- brengs. van een collecte van het personeel van de „Aku". Drie Arnhemse burgers heb ben zich bereid verklaard één cent van iedere gulden bij de totaal-opbrengst van Arnhem te voegen. De P-T.T. heeft 22.000 lege postzakken ter beschikking ge steld voor het dichlen van dij ken. Deze zakken zijn naar Ber gen op Zoom overgebracht. Het centraal bureau voor de grafische bedrijven in Neder land heeft besloten, dat uit het algemeen sociaal fonds voor de grafische bedrijven een zeer be langrijk bedrag zal worden be stemd voor hulp aan grafische werkgevers en werknemers in de getroffen gebieden. Het schrijversbal, dat de of ficiële openingsavond van de Boekenweek op 27 Februari a.s. zou besluiten, zal in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen, dit jaar niet worden gegeven. Het eerste gedeelte, de officiële opening van de Boe kenweek en de opvoering van de 4 bekroonde éénacters, zal nor maal doorgang vinden. De door deze versobering vrij komende gelden zullen worden overgemaakt aan het Nationale Rampenfonds. Uit stad en provincie Gronin gen is aan giften en collecten thans in totaal bijna 2 millioen gulden binnengekomen voor het Nationale Rampenfonds. tenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daaraan behoefte hebben in het eigen land op verhaal te laten komen. Ir. de komende weken zal op nieuw worden nagegaan of en in hoeverre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. Ondanks de grote verwoestin gen en ellende in Engeland ver oorzaakt door de watersnood, is het medeleven met het zwaar ge troffen Nederlandse volk in En geland enorm, zo vernemen wij van de Nederlandse ambassade in Londen. De Britse regering heeft reeds aan landen, welke hulp willen bieden, doen weten dat Neder land thans voorgaat. De Nederlandse ambassade wordt overstelpt met aanbiedin gen in geld en goederen. Tallozen wensen naar Nederland te ver trekken om zelf deel te nemen aan reddingswerk. Het „Rampenfonds Londen" dat voor de Nederlanders in En geland werd opgericht, heeft reeds een bedrag van drie dui zend pond bereikt, niet meegeteld de vele bedragen in guldens, wel ke door in Engeland wonende Nederlanders op het „Rampen fonds Londen" bij de Twentse Bank in Amsterdam zijn gestort. De ambassade ontving ook een bedrag van drie duizend pond sterling van burgemeester en ge meentebestuur van Coventry. Het plaatsje Chelmsford in Es sex dat vlak bij de Engelse ge troffen gebieden ligt, zond een vrachtauto vol kleren. De Zwitserse „geluksketting" ten bate van de slachtoffers van de Nederlandse overstroming had Donderdagavond reeds 1.792.000 aan Zwitserse francs opgebracht, zp vernemen wij van de Zwitser se legatie. Deze geluksketting bestaat uit een fonds gevormd door telefoonabonné's die hun bijdrage telefonisch op kunnen geven. Een Zwitsers hefschroefvlieg- tuig met medisch en technisch personeel is gisterochtend in Ne derland aangekomen. Van de georganiseerde afvoer der évacué's uit de noodgebieden kan thans het volgende beeld worden gegeven. In Goeree werden évacué's via Middelharnis afgevoerd. Uit Oude en Nieuwe Tonge zijn er velen afgevoerd naar Hellevoets- sluis. Daar staat een verwarmde trein gereed, die als een opvang centrum wordt gebruikt. Hier hebben de vluchtelingen verwar ming en voeding. Verder komen er autobussen, die de évacué's naar plaatsen boven de rivieren afvoeren. Den Haag wordt als doorgangs centrum gebruikt. Volgens een ruwe schatting zijn in Zuid-Holland 10.000 éva cué's opgenomen. Er zullen er nog veel bijkomen, maar dit aan tal zal waarschijnlijk de 10.000 niet overschrijden. ZEELAND. Over de provincie Zeeland met uitzondering van Schouwen kan worden gezegd, dat de toestand Donderdag in Krabbendijke weer kritiek werd. Met medewerking van de Amerikaanse militairen zijn ongeveer 3000 évacué's afge voerd. Zij zijn in Noord-Brabant op de wal gebracht en over vele gemeenten verspreid. Ook is er een deel naar Zeeuws-Vlaande- ren gegaan. Afgezien van Tholen en Beveland kan de toestand be neden de Oosterschelde op het ogenblik stabiel worden ge noemd. Van de burgemeester van Tho len werd vernomen, dat men be zig is geëvacueerden uit de ge meente Tholen en andere delen van het eiland naar Noord-Bra bant over te brengen. Er ontstaan hier onhoudbare toestanden. SCHOUWEN. Het eiland Schouwen is het moeilijke punt. Met betrekking tot de evacuatie van dit eiland zou men kunnen zeggen, dat men daarvoor een nationale afvoer- lijn Schouwen-Dordrecht-Utrecht heeft. In Dordrecht worden de geëvacueerden opgevangen. Er zijn hier 4000 évacué's uit Schou wen gepasseerd. Duizenden vol gen nog. Het betreft hier het zwaartepunt van de evacuatie. Uit Zierikzee zijn er ongeveer 6000 personen aangewezen om te evaeuëren. Gok uit andere ge meenten volgen er nog. De af voer geschiedt over Bruinisse en Brouwershaven. Deel I: „HET SPOOR VAN HET ZWAARD". 9. Als Winonah na haar toespeling op de geheimzinnige be langstelling der vreemdelingen voor een Noors zwaard nader treedt, valt er een doodse stilte. Eric begrijpt dat zijn vrouw zijn onbere deneerde argwaan jegens Bor Khans afgezanten deelt en hen wantrouwt en als hij zijn blik op Tsaeha vestigt, heeft deze zich reeds her steld e:i maakt een vleiende buiging. „Een Noors zwaard zou een uitstekend geschenk zijn nomade luchtig. „Een hoogst vererend geschenk. Want in het land waar zelfs de vrouwen gordels dragen moeten de zwaarden wel geducht zijn, o schoonste aller vrouwen „Wat bedoelt ge daarmee, heer?" vraagt ze koel. „Duizendmaal vergeving, o stralende. Bij mijn onwaardig volk is het de vrouwen niet ver gund een gordel te dragen, om dat wij menen dat alleen een lispelt de man die wnpens aan zijn gordel draagt. In de tenten van Bor Khan worden uw zusters, wiens schoonheid hulpeloos is naast de uwe, o dochter van de maan de gordellozen" genoemd". Er ligt een nauw verholen spet in Tsacha's glimlach. j „Ook is het hen niet yergund de vergadering van krijgers t^ betreden'. Hij knipt met de vingers. „Ik hoop dat ge thans mijneh grapje begrijpt. Het was slechts bedoeld om uw schone lippen met een glimlach te kunnen versieren „Ik vrees dat mijn echtgenote uw geestigheid niet kan waar deren", zegt de Noorman ge prikkeld. „En wat de Noorse zwaarden betreft „Zij zijn niet belangrijk, o machtige Khan". Tsacha's ogen vernauwen zich tot spleetjes en zijn glimlach wordt ondoor grondelijk. „Vergeef mij zo ik uw misnoegen heb opgewekt. De gebruiken van mijn volk zijn anders dan de uwe en in de ten ten van Bor Khan is een Noors zwaard geen duizend woorden waard. Op de steppe zou ik u anders te woord staan dan hier tussen uw muren De flauwe dreiging der woor den wordt vermomd achter vele nederige buigingen. „Wilt, ge uw nietswaardige slaaf thans toe staan zich na de lange tocht uit het rijk der steppen te laven aan uw vriendelijkheid? Later spreken wij wellicht nog over Noorse zwaarden Eric knikt en geeft een die naar bevel de steppenkrijgers naar hun slaapvertrekken te lei den, waar alles voor hen in ge reedheid is gebracht. Maar als hij de 3 mannen nakijkt die oot moedig buigend de burchtzaal verlaten is zijn onberedeneerde argwaan alleen nog groter ge worden

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2