Rouw over Nederland Het herstel der dijken in Zeeland Vrijwel geheel Duiveland geëvacueerd Tweedaagse reis van minister Manshof! AMBASSADE IN BRUSSEL OVERSTROOMD MET GIFTEN SPAARKAS-KLIMOP Britse samenwerking met het Europese leger Adenauer naar Washington uitgenodigd De nationale gedenkdag WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953. 8e Jaargang No. 2261. Rampgebied geen kijkgebied Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Néi 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum yet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertendes: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van du Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur (Van onze Haagse redacteur). Een ramp, die zelfs Nederland, dat het vijandig karakter van het water door de eeuwen heen kent, verrast, is over ons losgebarsten. Toevalligerwijs was het in Hen Haag van Zaterdag op Zondag nogal luidruchtig, want er waren reeds carnavalsbals en de leden van Pulchri Studio hielden een wijnfeest, waarbij Zuid-Afrikaan se wijnen, rode en witte, de hoofdrol speelden. Het leek zo op het eerste oog 'n minder gelukkige prestatie van de overigens sympathieke Zuid- Afrikaanse ambassadeur kolonel Hogenhout, dat hij in zijn offi ciële speech op dit wijnfeest ver gat, dat het de verjaardag van onze Nederlandse kroonprinses was, in elk geval aan dat feit geen enkel woord wijdde te mid den van dit volkomen Neder landse gezelschap. Velen, die tot laat in de nacht aan de feestvreugde deelnamen, zullen met schrik ontwaard heb ben, wat zich ongeveer ten tijde dat zij zich huiswaarts begaven in Westelijk Brabant, Zeeland, Zeeuws-Vlaanderen en toch ook vrij dicht bij ons, bij Hoek van Holland en bij 's-Gravenzande, heeft afgespeeld. Het strekt de regering en het ambtelijk, maar ook het vrijwil lig apparaat tot eer, dat van Zon dagochtend vroeg geen tijd werd verwaarloosd om te doen wat mensenhanden in deze omstan digheden kunnen doen. Het was wat jammer, dat wij eerst zo laat ■vernamen, dat koningin en kroonprinses zich naar de plaats van de ramp begaven, al zijn zij per auto niet ver in de bedreigde gebieden kunnen doordringen. De volgende dag per vaartuig ging dat beter. Waardering on dervond het, dat onze 72-,jarige prinses Wilhelmina zich dadelijk voor de reis naar het bij uitstek bedreigde, moeilijk toegankelijke Zeeland opmaakte. WEEK VAN ROUW Het was in vele opzichten een zwarte week voor ons land en daarom voor onze residentie. Wij verloren vier mannen van bete kenis op verschillend terrein en op een leeftijd, die men tegen woordig niet oud pleegt te noe men. Drie ervan: generaal Dyx- hoorn, de oud-minister van oor log; ir. Louwes, 'de directeur- generaal van de voedselvoorzie ning en jhr. Bosch Ridder van Rosenthal, de vroegere commis saris der koningin in Utrecht, vooral leider van de vertrouwens mannen in het moeilijke jaar 1944/'45, zijn vermoedelijk het Hoewel in België door de Ne derlandse ambassade en het Nederlandse consulaat slechts 'n beroep om steun gedaan is op de Nederlandse kolonie, stro men nok ontelbare giften en ga ven binnen van Belgische zijde. Een grote Belgische bank heeft bij het consulaat een cheque af gegeven van 25.000. De burge meester van Meisbroek organi seert een filmvoorstelling, waar Nederlandse documentaire films werden gedraaid en waarvan de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers der overstromingen. De 4000 studenten van de vrije universiteit te Brussel zul len een door de vloedgolf ge teisterde plaats in Zeeland adopteren. Verscheidene Belgi sche bioscopen hebben besloten hun opbrengst van één avond ter beschikking te stellen van het Nederlandse noodfonds. Bij de Nederlandse ambassade be staat een grote vraag naar films van het eiland Walcheren, die op liefdadigheidsvoorstellingen worden gedraaid. Vier Belgische particuliere piloten hebben aan geboden met hun vliegtuig naar Zeeland te vertrekken. Jammer genoeg kon van hun sympathiek aanbod geen gebruik worden gemaakt omdat er op de vlieg velden, vanwaar de operatie- vluchten naar Zeeland geschie den, nauwelijks nog plaats is. De dienst van de jeugd van het Belgische ministerie vian Openbaar Onderwijs heeft een zending van 100 bedden en ma trassen, met 9 vrachtwagens naar Nederland gezonden. Een in België wonende, doch thans in Frankrijk verblijvende Ne derlander heeft een bedrag van fr. 200.000 aan het Nederlandse consulaat te Brussel overge maakt. Het Nederlandse consu laat heeft gisteren 25 ton Belgi sche en Nederlandse goederen naar Nederland gezonden. slachtoffer geworden van te gro te inspanning in oorlogstijd. De vierde, onze dichter Nijhoff, leed evenals de heer Bosch aan een slepende ziekte, die vermoe delijk met de oorlogstijd verband hield. De wijze, waarop allen die in ruime kring met hem samen werkten, afscheid van ir. Louwes hebben genomen, was voor ons land uitzonderlijk. De grote zaal van Kunsten en Wetenschappen, waar hij stond opgebaard, was tot de laatste plaats bezet. VAN MISLUKTE POLITIEK Een zwarte week was het wat onze buitenlandse betrekkingen aangaat. Wij hebben de eer aan ons gehouden wat de 15 mill, dollar van Amerika betreft, die aan economische hulp naast de militaire door de M. S. A. in uit zicht waren gesteld; vandaar dat de ietwat overdreven huldebetui ging uit Amerika wat vermake lijk aandeed. Gelukkig lijkt ons optreden ook niet inzake de eventuele vrij lating van de Japanse oorlogs misdadigers. Terecht is daarbij gezegd, dat de dossiers nauwkeu rig moeten worden nagekeken, maar dat de gegevens van die dossiers veelal in handen van de regering van Indonesië zijn. Was dit nu niet een prachtige ge legenheid geweest om op een ter rein, dat ons beiden raakt, voor afgaand overleg te plegen met de regering van Indonesië en daaruit te doen blijken dat wij deze als volkomen volwaardig beschouwen? Na de opmerke lijke speech van Sjarafoeddin bij de herdenking van het 125-jarig bestaan van de Javasche Bank was daartoe gelegenheid te over. En wij hebben nog wel twee mi nisters van buitenlandse zaken! In Den Haag heette het, dat koningin Elisabeth bij de aanbie ding zijner geloofsbrieven zou hebben geïnformeerd naar de ge zondheid van „zijn tweeling". Hij zou wat verwonderd gekeken hebben, want van een tweeling is in zijn gezin geen sprake. Ko ningin Elisabeth zou toen ver beterd hebben: Ik bedoel uw tweeling op het Plein in Den Haag! Het lijkt een grapje, meer in de lijn van Churchill dan in die van koningin Elisabeth te liggen. EN VAN JURISTERIJ Een zwarte week was het voor een der voornaamste leden van de regering, de veel geplaagde minister van financiën Van der Kieft. Wat toch was het géval? De dividendstop, die op 31 Dec. j.l. afliep, is na een amendement in de Tweede Kamer voor één jaar verlengd. De Eerste Kamer kreeg het betrokken wetsont werp eerst ter goedkeuring, nu bijna een maand van het nieuwe jaar is verlopen. Begrijpelijker wijs kwam daartegen juridisch verzet, ditmaal van mr. Pollema, die op zichzelf tegen deze divi dendstop, zeker voor één jaar, geen bezwaar had. Als nu de minister maar zo Verstandig was geweest om te erkennen, dat zijn juridische af deling in ernstige mate in ge breke was gebleven en dat hij uitstel verzocht om deze zaak in orde te maken, dan had hij zijn figuur gered. Nu trachtte hij tegen juristen zijn eigen juridi sche theses op te bouwen en dat mislukte natuurlijk. Om een zuivere stemming te vermijden, gelijk dat in dergelijke gevallen heet, stemde hij daarom maar in het uitstel toe. Zijn dividendstop is er doorgegaan, maar de kracht van zijn figuur heeft er niet bij gewonnen. Geen wonder, dat de minister een staatssecretaris voor fiscale zaken nodig heeft. Dat is nu dr. Van den Berge, die als buitenge woon bekwaam staat aange schreven. Hij was directeur- generaal van fiscale zaken en moet als zodanig nu weer ver vangen worden, tijdelijk door de heer Van den Tempel. De minis ter van onderwijs krijgt er ook een staatssecretaris bij, de eerste vrouwelijke, mej. dr. A. de Waal, die blijkt niet over één nacht ijs te zijn gegaan, voordat zij deze benoeming aanvaardde. Van sociale zaken hoort men ook van allerlei veranderingen. De heer Van Rhijn zou weggaan; de heer Muntendam zou profes sor worden. Dat hebben wij alles nog af te wachten. Al deze ver anderingen strekken nu niet om het staatssecretariaat op zichzelf op hoger peil te stellen. Ener zijds heeft men bezwaar, dat deze staatssecretarissen zo ongeveer politieke figuren worden en wij dus een regering krijgen van een omvang als de Franse pleegt te zijn; anderzijds meent men, dat de staatssecretarissen op wat beter omschreven plan dienen geplaatst. Zij vallen nu een beetje tussen beide stielen in! EEN KAMPIOEN. Een lichtpuntje, dat te midden van de nameloze ellende, die een groot deel van ons land over heerst, nog mag gememoreerd worden, brengt ons de sport. Kees Broekman heeft de zg. „kans van zijn leven" gegrepen en is Europees kampioen gewor den. Belangrijker lijkt, dat de ruzie in de Kon. Schaatsenrij- dersbond kans heeft te worden bijgelegd. Wat de voetbalbond betreft, is Lotsy's afscheidsdag een geluk kige dag voor hem en voor het voetbal geworden, want voor lopig is de rust weergekeerd. Men heeft Lotsy geëerd met de Nederlandse Leeuw. Velen, die menen, dat zulk een Leeuw alleen In het knoopsgat van amb tenaren, kamerleden of professo ren moet kruipen, vinden dat te hoog! Zij mogen waarlijk wel eens bedenken, dat deze catego rieën voor het ongetwijfeld ver dienstelijk werk, dat zij verricht ten, betaald wordt, terwijl Lotsy, als zovele andere geridderden, al wat hij aan vrije tijd had gaf aan de voetbalsport, die wel degelijk een stukje belang van het alge meen is. Die „Leeuw" heeft hij dubbel en dwars verdiend. Ik koop als regel iedere week een zegel! (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) Secretariaat: Margrietstraat 15, Terneuzen. Voor het herstel der waterke ring in Zeeland zijn op dit ogen blik nog geen grote aannemers aan het werk, wel zijn er reeds enigen aangetrokken. Met betrekking tot Walcheren deelde de directeur-generaal van de rijkswaterstaat mede, dat hier weinig opmerkelijke beschadi gingen werden vastgesteld. De beschadiging van de West- kappelse zeedijk wordt door de provincie hersteld, teneinde ver dere beschadigingen te voorko men. De prise d'eau van Middel burg in de duinen heeft zeewater gekregen. Deze wordt leegge pompt, zodat het zout water spoedig zal verdwenen zijn. De gaten in de dijken langs het Veergat zullen binnenkort weer worden gesloten. De beschadigin gen zijn niet van ernstige aard. Zodra zïi zijn hersteld kan ook de spoorweg weer voor het ge bruik gereed gemaakt worden. In het herstel van de beschadi gingen bij Vlissingen is in een belangrijk deel voorzien. Het gat kan over twee weken gedicht zijn. Door de spoorwegen worden voorbereidingen getroffen, ten einde direct na het herstel van de waterkering het herstel van de spoorlijn ter hand te nemen. De spoorweg over de Sloedam is „Met uitzondering van een deel van Bruinisse en enige families te Zijpe is Duiveland geheel ge- evacueerd", aldus de luitenant kolonel Beets, commandant van de commandotroepen. Daarbij rekent hij dan kennelijk Zierik- zee tot Schouwen en daar zit nog een aantal mensen. Bij deze evacuatie hebben de commando's een groot aandeel gehad, want zij hebben tezamen met de burgers ongeveer 1200 mensen „eraf" gehaald. Maandag nestelde overste Beets zich in zijn commandopost, één van de weinige huisjes hoog op de dijk, die in Zijpe nog bewoonbaar zijn. Zijn opdracht luidde: „alles er uit slepen wat eruit te slepen valt". Daaraan hebben de 120 man commandotroepen zich strikt ge houden. Het huisje wordt be woond door de waterbouwkundig opzichter Ikkart, die met zijn vrouw nog één der twee kamers in gebruik heeft. In de andere kamer, slapen de overste en 6 an deren op de grond, terwijl er ver der 'n veldtelefoon en al 't andere wat een geïmproviseerde com mandopost nodig heeft, in staat Men bereikt Zijpe via Steen bergen en Sint Philipsland en vandaar verder over het water, lot men uiteindelijk op het dijk je komt. Op dat dijkje staat een Roode Kruisloods, waar een verpleegster uit Den Haag en een burger uit Haarlem koffie en maaltijden voor de troepen ma ken die hier passeren. Stom toe- HET HERSTEL VAN DE LANDBOUW. Minister Mansholt heeft een tweedaagse inspectiereis gemaakt in het getroffen gebied, waarbij hij zich op de hoogte heeft ge steld van de omvang van de ramp. De minister heeft zich ge oriënteerd omtrent de mogelijk heden van het herstel van de landbouw en heeft de voorberei ding ter hand genomen van de organisatie van het ehrstel en van de uitvoering der werkzaam heden. „Zo snel mogelijk begin nen" zal het devies zijn voor de herstelwerkzaamheden, waarbij steun wordt gevonden in de we tenschap, dat bepaalde gedeelten van het getroffen gebied, o.a. Zuid-Beveland en grote delen van West-Brabant, vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. Hiertegenover staat, dat voor an dere gedeelten in het getroffen gebied rekening moet worden ge houden met een latere aanvang van de herstelwerkzaamheden en met een langduriger proces van herstel van de grond. De minis ter noemde wat dit betreft Schouwen en Duiveland „een tweede Walcheren". Tijdens de reis heeft minister Mansholt con tact gehad met agrarische voor mannen uit het getroffen gebied en heeft hij op ruime schaal overleg gepleegd met ambtelijke deskundigen en tal van technici. Bij het overleg zijn de richtlijnen voor het werk aangegeven en in een eerste phase van de voorbe reiding afgesloten. Een nieuw or ganisatorisch apparaat wordt snel geschapen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de met de rijksdienst voor landbouw- herstel opgedane ervaringen en van de verdere mogelijkheden, die de organisatie van het mini sterie van Landbouw biedt. Ook de schaderegeling voor de land bouw en het ontwerpen van de verdere financiering van het landbouwherstel is ter hand ge nomen. vallig zijn zé hier terecht geko men. Zoals zovelen zijn ze Zon dag onmiddellijk er op uit ge trokken met een doel: „Hulp te verlenen" en het lot heeft ze op dit dijkje midden tussen wind en regen neergezet, 's Avonds schij nen er zoeklichten in het water en vlak aan de overkant staan 4 helicoptèrs. Even verder ligt een „Catali- na". Met laag water kunnen vrachtauto's, tot aan de motor door het water rijdend, er komen maar als het water hoog is kun nen er alleen bootjes of ducks aan land gaan. Met zó'n duck zijn wij in de late avond naar Steenbergen te ruggereden. Een grote Ameri kaanse ster stond er op en in het Engels vroegen wij de beman ning of wij terug konden rijden. „Sprechen sie doch Hollandisch, das verstehen wir" klonk een stem uit de duck en toen bleek dat de drie mannen die er in za ten, geüniformeerde Duitsers waren. De drie officieren die het commando voerden over de ducks die van Steenbergen uit opere ren, zijn Amerikanen. Het zijn kolonel Lynn, majoor Worth en een kapitein, de manschappen zijn voor het grootste deel Duit sers. Het is een vreemde gewaar wording onder deze omstandig heden met drie Duitsers in het donkere binnenste van een duck te zitten. Praten deden zij niet, maar rijden des te harder. Een meter water deerde hen niet. Nauwelijks is ons kort toege voegd „hereinsetzen" of we zijn al op weg in de donkere avond, waar de witte koppen van de paaltjes nog net de weg door het water markeren. De ducks hebben hier goed werk gedaan. Als moederschepen voor roeibootjes, want in de modder die net onder ons in het water ligt, kunnen we moeilijk rijden of varen. En dit is vooral bij het aan land komen een bezwaar. Veelal trekken ducks de bootjes dan ook naar de eilanden, vanwaar de vaartuig jes verder de ondergelopen pol ders ingaan. Groot nut hebben de ducks evenwel opgeleverd met verkenningen om na te gaan of er nog mensen in de huizen z ten. DREISCHOR GEHEEL GEëVACUEERD. Dreischor is thans geheel ge- evacueerd. De „Texel" heeft deze plaats gisteren verlaten en is op weg naar IJmuiden. niet beschadigd. Er is water ge komen tussen de midden- en oost-sluis van Hansweert. Het buitenhoofd van de ^middensluis is ondergelopen, terwijl de pomp- muur van de oost-sluis voorover komt. Het is niet uitgesloten, dat hier nog moeilijkheden ontstaan. Aan de aannemers van de wer ken aan de sluizen van Veere en Vlissingen is opgedragen de her stelwerken krachtig voort te zet ten, opdat het kanaal door Wal cheren weer bruikbaar is. Er is een verkenningsploeg met aannemers naar Oost Zuid-Beve land geweest, opdat de werk zaamheden in dit vak spoedig kunnen worden aangepakt en weg en spoorweg weer kunnen worden hersteld. De gaten, wel ke er in dit dijkvak zijn gesla gen, noemde Ir. Maris zeer be langrijk. De gaten zijn hier ontel baar en vaak zeer groot. Het be treft hier de verbinding van Zuid-Beveland met 't vasteland. Het zal naar de mening van Ir. Maris lang duren alvorens alles is hersteld. Op een vraag zei hij, dat het herstel van Walcheren lang duurde, maar hij hoopte, dat het herstel hier een kortere periode zal vragen. Daar er hier een eb vloedbeweging van ander halve meter is, is het verkeer over de weg en spoorweg thans onmogelijk. Het werk aan de Nieuw-Neu- zenpolder in Zeeuws-Vlaanderen wordt door aannemers uitge voerd. Er is hier een grote dijk breuk. Met deze aannemers is ook een overeenkomst gesloten voor het herstel aan de overzijde op Zuid-Beveland. De overige beschadigingen en gaten in Zeeuws-Vlaanderen ge ven geen bijzondere moeilijk heden. Ir. Maris kon niet zeggen, wanneer het werk gereed zou zijn. Maar men is aan het werk en zal slagen. De verkenningen gaven overigens de indruk, dat de andere beschadigingen niet gevaarlijk zijn. Van de 3300 ha, welke in Z. Vlaanderen waren overstroomd, zijn er reeds 2500 ha van het bui tenwater afgesloten. Men heeft hier het water reeds geloosd of kan het lozen. Met uitzondering van het gat aan de Nieuw-Neuzenpolder kan men in de orde van grootte over Zeeuws-Vlaanderen zeggen, dat het hier allemaal kleine stukken betreft. In Noord-Beveland schijnt de situatie niet zo somber te zijn als men zich aanvankelijk had voor gesteld. Van het gedeelte van Zuid-Beveland, grenzende aan Noord-Beveland kan hetzelfde worden gezegd. Het herstelwerk kan hier misschien door de Hei demaatschappij worden uitge voerd, omdat het hier droog grondwerk betreft. De aannemers zijn voorlopig ingeschakeld. Tholen en St. Philipsland zijn er ernstig aan toe, zo deelde Ir. Maris mee. Er staat hier een zeer groot werk te wachten. Op het ogenblik kunnen nog geen gede tailleerde gegevens worden ver strekt. De burgemeester van Tholen werd aangeraden de slaperdijk rond de kom van zijn gemeente te maken. Voor het grote werk zal een aannemersmaatschappij worden ingeschakeld. De Amerikaanse regering heeft de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, voor een bezoek aan Washington in het voorjaar uitgenodigd, aldus heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken bij zijn vertrek uit West-Duits- land naar Nederland, verklaard. Adenauer heeft de uitnodiging aanvaard. Dulles en Stassen, de directeur van de organisatie der weder zijdse beveiliging, werden op het vliegveld Wahn uitgeleide ge daan door Adenauer en profes sor Hallstein, het hoofd van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Dulles zeide het te betreuren, geen gelegenheid te hebben voor een bezoek aan Ber lijn. Engeland heeft medegedeeld dat het bereid is luchtmacht- esquadrilles uit te wisselen met het toekomstige Europese leger van zes landen (Frankrijk, W. Duitsland, Italië, België, Neder land, Luxemburg). Het voorstel is vervat in een Brits memorandum, dat deze week is overhandigd aan de leden van de tussentijdse commissie van de Europese verdedigings gemeenschap te Parijs. In dit memorandum worden gedetailleerde plannen genoemd voor samenwerking van de Brit se strijdkrachten met het Euro pese leger en de hulp aan dit leger in het stadium van forme ring. In een verklaring van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken over het memorandum, die in Londen is uitgegeven, worden geen bijzonderheden ge geven over de wijze, waarop de uitwisseling van luchtmacht- esquadrilles zou geschieden, maar wel wordt een aantal an dere methoden voor samenwer king van land-, zee- en lucht macht opgesomd. Deze methoden omvatten de coördinatie van de verdediging in de lucht tussen Engeland en de zes Europese landen, uitwisseling van staf-officieren en gezamen lijke oefening. In de werking van het Britse ministerie van buitenlandse za ken wordt voorts gezegd, dat Engeland uiting had gegeven aan de hoop, dat naast de nauwe be trekkingen tussen de strijd krachten te velde ook een nauwe samenwerking tussen Engeland en de „militaire en politieke in stellingen van de E.V.G." zal be staan. De Britse voorstellen, aldus 'n gezaghebbende zegsman, vor men de grootste en volledigste bijdragen, welke Engeland kan verlenen zonder volledig lid van de E.V.G. te worden. In feite, aldus deze zegsman, heeft Enge land door zijn voorstellen de deur geopend voor de opleiding en op bouw van de strijdkrachten van de verdedigingsgemeenschap". De Britse samenwerking met het voorgenomen Europese leger vormde een belangrijk onder werp van de besprekingen, die Foster Dulles Donderdagavond met bondskanselier Adenauer te Bonn heeft gevormd. Volgens een West-Duitse regeringswoord voerder is het Britse memoran dum voor West-Duitsland een „aangename verrassing". In Franse regeringskringen gaf men uiting aan de hoop, dat de Britse plannen voor samen werking -met de E.V.G. slechts een eerste stap in de richting van de vestiging van nauwe betrek kingen tussen de Britse lucht, en landstrijdkrachten in Europa en het Europese leger zullen be rekenen. Men verklaarde, dat de Britse voorstellen niet voldoen aan het geen Frankrijk gehoopt had, maar men beseft, dat het memo randum een zuiver technisch do cument is en dat de verdere pun ten, die met de kwestie te maken hebben, op hoger niveau zullen moeten worden besproken. In bevoegde Britse militaire kringen te Parijs wordt ver klaard, dat het Britse memoran dum over de E.V.G. een begin punt voor onderhandelingen is over de wijze, waarop Engeland de nauwe betrekkingen met het Europese leger kan onderhou den, zonder volledige eenmaking. In het begin zou de samenwer king het nauwst zijn tussen de Britse- luchtmacht en de lucht machten van de E.V.G.-landen. Deze samenwerking zou later kunnen worden uitgebreid tot landstrijdkrachten. Engeland zou zijn standpunt, natuurlijk opnieuw bepalen, indien het E.V.G.-verdrag een belangrijke wijziging zou ondergaan voor zijn ratificatie. Naar het A.N.P. bij informatie van de regeringsvoorlichtings dienst verneemt zal de regering geen instructie geven om op de nationale gedenkdag, Zondag a.s. de vlag op de regeringsgebouwen halfstok te doen waaien. De regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name kijklustige» en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied wil len opzoeken of willen trachten inlichtingen over hen te verkrij gen, kunnen de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden be lemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan him voor nemen, hoe begrijpelijk op zich zelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van vandaag deze perso nen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de rege ring ook de streken in de nabij heid van het rampgebied niet on. nodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voortgang kunnen hebben en verkeersop stoppingen worden voorkomen. De regering vertrouwt dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verle nen, zodat nadere maatregelen ter bespreking van het verkeer achterwege kunnen blijven. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Vorst. Wisselende bewolking met en kele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Matige tot lichte vorst. ZONDAG 8 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.31 8.06 8.46 8.56 n.m. 8.16 8.51 9.31 9.41 MAANDAG 9 TEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.46 9.21 10.01 10.11 n.m. 9.45 10.20 11.— 11.10 ZON MAAN v.m. n.m. Febr. 9 8.07 17.42 4.58 11.44 10 8.05 17.44 5.59 12.4S 11 8.03 17.46 6.46 14.10 12 8.02 17.48 7.19 15.41 13 8.00 17.50 7.43 17.16 14 7.58 17.52 8.02 18.50 15 7.56 17.53 8.18 20.22 16 7.54 17.55 8.32 21.51 17 7.52 17.57 8.47 23.20 18 7.50 17.59 9.04 19 7.48 18.01 9.25 0.47 20 7.46 18.03 9.53 2.11 21 7.44 18.05 10.30 3.28

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1